'De zaak is dat ik een talent heb' KUNST CULTUUR edere jongeman van goeden huize moet iets van de wereld Bijna zevenduizend bezoekers voor 'Wensput' R7 Duitse violiste Julia Fischer verricht wonderen Museumvereniging werkt aan database gestolen kunst dinsdag 11 januari 2005 ,t bjn de Petteflet (midden le a») F°t°: Hie'co Kuipers ns '0 ^cijna voor gaai lok|AG - De film 'Pluk van de 1. Elf* heeft sinds de release jmber ruim 400.000 be te getrokken en wordt 0 p &e bekroond met de Pla- LeiiF1- De film had al eerder weken tijd de Gouden i/an 100.000 bezoekers d. 'Pluk van de Petteflet' )Qeeerd op het beroemde boek van Annie M.G. Xfit. Tamara Bos bewerkte Sk tot een scenario en de ^geregisseerd door Pieter xn en Ben Sombogaart. i«l over Blaman mti ïaaiAG - De honderdste ge- chadag van Anna Blaman lsgr(960) wordt op 30 januari ch H met een opvoering van andn, De Musical'. In de ïlling van theatergroep ïonuw Jansen, als 'postuum itsl$on' die dag te zien in de jliotheektheater in Rot- Jaci, wordt het leven van de n stekende lesbische Rotter- ïrelischrijfster met een knip- ar het populaire musi- didte ten tonele gevoerd, ihuns boek 'Eenzaam Avon- oml948), met veel autobio- 1. Dfce elementen, veroor- Coneen langdurig schandaal. ks een schijnproces dat lar jiaar werd aangespannen, aanj Blaman voor deze ro- rilee literatuurprijs van de e smte Amsterdam. Later l zij voor haar gehele de PC Hooftprijs. ^wrenheit 9/11' •riet filmfans ;eles - Amerikaanse film- bben bij de verkiezing irnet van de Annual 's Choice Awards in Los 5 de filmdocumentaire n iheit 9/11' van Michael tot de favoriete film van ikozen. Moore droeg de cheiding op aan alle aanse ouders van mili- lie in Irak dienen. onder vuur tlr musical I - Bazen van de Britse k vD BBC staan onder be- jke)i sinds zaterdagavond de irekiden musical 'Jerry Sprin- 1 eti Opera' is uitgezonden, tsviüuctie die in de Londen- lijkj End nog steeds volle anofekt, is volgens christe- jke isfemie. Zij protesteer- 1. {elopen weekend voor e oC-gebouw in Londen. In nij ^ringer The Opera' gei 168 keer het woord |eroepen en verschijnt lie meent 'een beetje ho- in It te zijn, in een luier ten sideAan het einde van de naakt zelfs God zijn en- midden van scheldende Sb transseksuelen, on- echtgenoten met Je obsessies en leden van J"|Clux Klan. door Theo de With leiden - Bijna zevenduizend mensen hebben de afgelopen weken de familievoorstelling 'Wensput' in de Leidse Schouwburg bezocht. Arjan Ederveen, Beppie Melissen en een groot aantal amateurs uit Leiden en omgeving speelden zaterdag de laatste voorstelling. „Er is op het slotfeest menig traantje geplengd", verzekert schouwburgdirecteur Bart van Mossel. Voor komende kerst heeft hij zijn oog laten vallen t)p de Ashton Brothers. Hij is dik tevreden over de wel geteld 6800 bezoekers aan 'Wensput'. „Wij zijn bij de be groting uitgegaan van 6000 be langstellenden. Daarmee zou den we uit de kosten zijn", al dus Van Mossel. Arjan Eder veen heeft 'Wensput' speciaal voor de 300-jarige Leidse Schouwburg op maat gemaakt. Het is de eerste activiteit in het kader van het jubileumjaar van de schouwburg. De voorstelling is negentien keer gespeeld. Behalve door de beroepsac teurs Arjan Ederveen en Beppie Melissen werd louter meege daan door amateurs van musi calgezelschap Otis, de Leidse Balletschool, showband Con cordia, drumfanfare Sint Cecilia en drumfanfare Tamarco. „Die combinatie heeft uitstekend ge werkt", vindt Bart van Mossel. „De samenwerking met profes sionals heeft de amateurs geïn spireerd en gestimuleerd. Daar naast heeft het nieuw publiek opgeleverd. Zulke verenigingen hebben hun eigen achterban en daarbij waren mensen die ik nooit eerder in het theater heb gezien." Ook voor zijn eigen organisatie heeft deze productie volgens de directeur gunstig uitgepakt. „Er is een beroep gedaan op de cre ativiteit van ons personeel. On ze eigen technici hebben bij voorbeeld het licht- en geluids plan gemaakt. Dat is toch heel anders dan het ontvangen van een kant en klare productie. Ik heb een enorme betrokkenheid gezien bij deze voorstelling." Het is volgens hem ondoenlijk om elk jaar in eigen huis zo'n grote productie op poten te zet ten. Daarom heeft hij de Ashton Brothers gevraagd om in de kerstvakantie van 2005 een se rie voorstellingen te spelen in de Leidse Schouwburg. Het gaat daarbij om hun reguliere programma, aangevuld met een special guest van wie Bart van Mossel de naam nog niet prijs wil geven. „Die jongens zijn zo ontzettend goed. Let op mijn woorden: binnen afzienbare tijd staan ze op Broadway." Het plan is om met Kerstmis 2006 weer een eigen voorstel ling op de planken te brengen. „Ik heb nog een groot aantal namen van theatermakers op mijn verlanglijstje staan. Die ga ik de komende tijd benaderen." door Hans Visser Amsterdam - Ze moet een won derkind zijn geweest. Maar als volwassen vrouw van 21 verricht ze nog steeds wonderen. In vrij wel één keer zette ze onlangs de partita's en sonates van Bach op cd. En dat met een ongekende artistieke rijkdom. Vorige week debuteerde de Duitse Julia Fi scher bij het Koninklijk Concert gebouw Orkest met het viool concert van Mendelssohn en in mei speelt ze bij het Nederlands Philharmonisch Orkest onder Kreizberg de solopartij in het al even populaire vioolconcert van Bruch. Het vioolconcert van Mendels sohn noemt ze briljant geschre ven maar niet verrassend, net als dat van Bruch. „Bruch paste goed in het programma van de avond. Bovendien is Kreizberg is een heerlijke dirigent om mee te werken." Dat bleek al eerder uit de droomopname die ze samen maakten bij het Russisch Natio naal Orkest van vioolconcerten van Khachaturian en Glazunov en het eerste vioolconcert van Prokofiev. „Dat van Khachatu rian kent niemand, maar het is fantastisch. Kreizberg en ik noemen dat onze 'geheime tip'." In mei nemen beiden met het Nederlands Kamerorkest de vi oolconcerten van Mozart op en later volgt bij het NedPho van Brahms diens vioolconcert en dubbelconcert. Allemaal in de superaudio-techniek. „Ik ben dol op technische nieuwtjes. Bovendien klinken zulke opna men veel ruimtelijken Wie haar niet kent, kan zich af vragen of ze al rijp genoeg is voor de solo's van Bach die ze net in Amsterdam heeft opge nomen, zo'n beetje het hoogste niveau in de vioolmuziek. „Ik speel Bach al vanaf mijn achtste en sinds 2000 heb ik deze stuk ken zo vaak op de podia uitge voerd dat ik amper kon wach ten." Bovendien, zegt ze, wat is rijp? „Stel dat ik nog tien, twin tig jaar wacht, dan is mijn tech niek misschien minder gewor den. „Je moet deze muziek op nemen als je denkt dat je er iets mee hebt te zeggen. Dat ik bij Bach helemaal op mezelf moet vertrouwen, is bijna een voor deel, je bent zelf verantwoorde- Julia Fischer: „Stel dat ik nog tien, twintig jaar wacht, dan is mijn techniek misschien minder geworden." Publiciteitsfoto: GPD lijk. Zelfs voor het herstellen van je eigen fouten. De zaak is ook dat ik een talent heb en dat ik me verplicht voel daar iets goeds mee te doen." Daarbij had ze het geluk dat ze al vroeg met grote musici mocht werken. „Ik was een jaar of 16, 17, zat nog op school, maar gaf al wel dertig concer ten per jaar met onder meer het Chicago Symphony Orchestra en The Academy of Saint-Mar- tin-in-the-Fields. In die tijd zei Lorin Maazel dat ik bij hem in 2003 het vioolconcert van Sibe lius zou spelen met de New York Philharmonic in de Lin coln Center. Daar zou je ner veus van kunnen worden, maar mij gaf dat perspectief, zeker heid. Ik wist: dat moet ik en dat kan ik. Toen het zover was, werd mijn omgeving doodze nuwachtig, maar ik was de rust zelve. Vier maanden later stond ik in Camegie Hall. Zelden Beppie Melissen en Arjan Ederveen. Publiciteitsfoto: Jan Scheerder voelde ik me ergens zo op mijn gemak als op dat podium, ik wilde niet meer weg." Leeftijd speelde nooit een rol, zegt Fischer. „Je bent musicus of je bent het niet. Toen ik op mijn dertiende met Maazel het dubbelconcert van Bach speel de, gingen we met elkaar in dis cussie. Hij toonde daarbij wel een groot gevoel voor humor. Ik zei dat zijn tempo te hoog lag, omdat je op die manier nooit de kleuren en details van de vi oolpartijen goed tot hun recht kon laten komen. Uiteindelijk heb ik gewonnen." Ook het ex-wonderkind Yehudi Menuhin zal haar goed hebben aangevoeld toen ze les van hem kreeg. „Nee dus. Hij had alle respect voor wat de componist heeft geschreven. En zijn ogen glommen prachtig als hij speel de. Maar begrip? Hij zei eens te gen een kind dat haar spel aan voelde als een klap in zijn ge zicht. Toen ik het vioolconcert van Beethoven met hem repe teerde, riep hij steeds luider dat ik zachter moest spelen. Ik moest bijna huilen. Maar ik be grijp achteraf toch wat hij toen bedoelde: ik moest rustiger spe len." Ze weet dat ze zich als kunste naar moet kunnen verplaatsen in de gevoelswereld achter de muziek. „Het gaat erom dat je bijvoorbeeld de kleuren en de sferen bij Mozart aanvoelt. Maar helemaal lukken zal dat nooit. Alleen al omdat Mozart leefde in een andere tijd. Neem alleen al het ontbreken van au to's in de straten. Wat moet het stil zijn geweest. En wat denk je van koken zonder gas en huis houden zonder stroom?" „De mensen leefden toen lang zamer en korter, maar mis schien wel veel intenser, wie weet maakten ze relatief veel meer mee dan wij. Probeer daarom niet te spelen zoals Bach dat in de achttiende eeuw zou hebben gewild, want je speelt voor een publiek van vandaag. Je moet vrij zijn in je opvattingen. Daarom bewon der ik de eigenzinnigheid van Glenn Gould, die speelt alsof hij die noten voor het eerst ziet. Daarom klinkt zijn Bach nog zo fris als 250 jaar geleden. Je moet je eigen weg kiezen, je kunt het toch niet iedereen naar de zin maken." Julia Fischer bij het Neder lands Philharmonisch Orkest: 7, 9, 10 mei, Concertgebouw, Amsterdam. vervolg van voorpagina Amsterdam/ anp - De Neder landse Museumvereniging (NMV) werkt hard aan een cen trale registratie van gestolen kunst uit Nederlandse musea. „Zo'n database komt er in elk geval dit jaar", zei voorzitter D. Lokin gisteren. Uit een NMV-rapport dat in september verscheen, blijkt dat de politie dit soort diefstallen nu niet landelijk registreert. Volgens Lokin staan straks niet alleen diefstallen uit musea in de database, maar ook kunst- roof uit openbare gebouwen, zoals kerken, bibliotheken en gemeentehuizen In de nacht van zondag op maandag gingen onbekenden er vandoor met schilderijen uit het Westfries Museum in Hoorn. Het zijn voornamelijk zeventiende-eeuwse doeken. De dieven namen ook een aan zienlijke hoeveelheid kerk- en gebruikszilver mee. Het muse um schat de gezamenlijke ver koopwaarde van de buit op 10 miljoen euro. „Deze kunstroof geeft maar weer eens aan dat het belang rijk is dat zo'n centrale registra tie er komt. De praktijk leert dat de werken onmiddellijk het land uitgaan en dan jaren on vindbaar blijven", aldus Lokin. Voor de nieuwe databank wer ken politie, justitie en musea in binnen- en buitenland met el kaar samen. Uiteindelijk komt de lijst met gestolen kunstvoor werpen ook op internet. Wie op een veiling een kunstwerk wil aanschaffen, kan dan eerst de website raadplegen om te kij ken of de kunst 'besmet' is. Het Westfries Museum zet ook af beeldingen van de gisteren ge roofde kunst op internet. Het zijn onder meer schilderijen van Jan van Goyen, Matthias Withoos en Jan Linsen. De diefstal had precies twee jaar na spectaculaire kunstro- ven in Nederland plaats. In de cember 2002 namen onbeken den twee schilderijen van Vin cent van Gogh mee uit het Van Gogh Museum in Amsterdam. De doeken hebben een waarde van enkele miljoenen euro's. Uit het Haagse Museon werd in diezelfde maand voor 6 miljoen euro aan diamanten en juwelen gestolen. Geen van de geroofde voorwerpen is ooit teruggevon den. Lijst gestolen kunstwerken Uit het Westfries Museum in Hoom hebben dieven in de nacht van zondag op maan dag negentien schilderijen, twee aquarellen, een tekening en een prent gestolen. Hier onder volgt een lijst van de verdwenen kunstwerken: Tekening, J. Groot, Chirurgijn, rond 1850 Prent D. Teniers, Quakzalver, 1766 Schilderij, Henrik Savrij, Ge zicht op Andijk, rond 1900 Schilderij, Jan van Goyen, landschap met boerenkar, 1632 Schilderij, Jacob Waben, Te rugkeer van Jefta, 1625 Schilderij, Jacob Waben, Vrouwe Wereld, 1622 Schilderij, Matthias Withoos, Grashaven Hoorn, vanaf 1750 Schilderij, Jan Claesz. Riet- schoof, Gezicht op het Ooster eiland, 1652-1719 Schilderij, Matthias Withoos, Grashaven Hoorn, vanaf 1750 Schilderij, Steven van Duyven, portret van een dame, 1679 Schilderij, Steven van Duyven, portret van een heer, 1679 Aqaurel, Herman Hensten- burgh, stilleven, 1680-1726 Aquarel, Herman Hensten- burgh, stilleven, momento mori, 1698 Schilderij, Hendrik Heer schop, landschap, Pharao's Beker, 1652 Schilderij, Egbert lievens van de Poel, interieur, 1620-1653 Schilderij, Claas van Heussen, interieur met keukengerei, 1672 Schilderij, Claas van Heussen, idem, 1672 Schilderij, Hendrik Bogaert, Boerenbruiloft, 1671-1675 Schilderij, Jan Linsen, Rebecca en Eliëzer, 1629 Schilderij, Salomon Rom- bouts, Wintergezicht, 1670- 1700 Schilderij, Izaak Ouwater, Nieuwstraat in Hoorn. 1784 Schilderij, Claas Molenaer, Wintergezicht. 1647 Schilderij, Reinier Nooms, Zeegezicht met schepen, 1640-1668 deb Bandieten, nukkige paarden en kwalijke dampen tijdens 'grand tour' van jonkheer van Endegeest [ere monnemiek Veelenturf ^^dam/oegstgeest/leiden - m <?n8e mensen tegenwoor- 1 del jaar met rugzak rond de chlreizen, zo hielden jonge- S^tand vroeger hun 'grand jonkheer Daniël Theodore 1 hcjvan Endegeest trok in eft I19 naar Italië waar hij on- 'er% Pompei', de scheve to- atj Pisa, Sicilië en de tem- p Paestum bezocht. ;en reizigers nu e-mail tale fotografie om het 'nt van hun indrukken b doen, Daan Gevers *r aantekeningen en ►n. Deze verwerkte hij tot eingen' met aquarellen aties. In de expositie naar nieuwe tafree- niifngt Atlas van Stolk, Mu- tet Schielandshuis in de 'grand tour' van ieer opnieuw tot leven, geen sinecure om aan van de negentiende >or Italië te reizen. Niet loorkruiste jonkheer Da- ijeodore Gevers van End- 11793-1877) vlakten 'met aardige dampen besmet'. He4 4ï ont Om bandieten van het lijf te houden was op sommige tra jecten een gewapend escorte noodzakelijk. De reis ging per paard, koets of lopend, op weg naar een volgende herberg om daar de nacht door te brengen. Soms brak een wiel, of toonden de paarden zich nukkig. Daan Gevers, zoals hij in fami liekring werd genoemd, vertelt er met smaak over in zijn 'voor lezingen' die hij na afloop in Nederland hield. De impressies die hij onderweg in zijn dag boek noteerde heeft hij ver werkt in een goed lopend ver haal. Van de schetsen maakte hij grote aquarellen. Deze wer den tijdens de voordracht op een stellage op een podium ge plaatst, op ingenieuze wijze verlicht met kaarsen en andere lichtbronnen. „Als een dia avondje", zegt Carl Nix, hoofd van Atlas van Stolk en samen steller van de expositie over Ge vers' 'grand tour'. Jonkheer Daniël Gevers reisde niet alleen. Toen hij in het na jaar van 1818 het landgoed Endegeest in Oegstgeest verliet, was hij in gezelschap van zijn jongere broer Leonard en be diende Kees van Leeuwen. In zijn aquarellen schildert hij broer Leen met hoge hoed, ge stoken in beige 'complet'. Kees heeft een soort postbodepet op. Zichzelf heeft hij weergegeven als dandy-achtig figuur in blauw-wit gestreept pak met strikdas. Na een vluchtig bezoek aan Pa rijs, dat zij al kenden, door kruisten de reizigers de Pyrene eën, om over de Alpen naar Tu rijn te trekken. De feestdagen brachten zij door in Rome, waar zij begin februari vertrok ken richting Sicilië. Op dit ei land bewonderden de broers Romeinse en Griekse overblijf selen, waarna zij terug op het vasteland naar Napels reisden. Vanuit die stad deden zij onder meer Pompei' aan. Op één van de aquarellen zien we hoe het gezelschap de ge vaarlijke klippen van Scilla pas seert. De mannen berijden 'Na- politaansche hengsten vol vuur en leven, glanzig en gespierd, dartelend op den rand des af ronden, zoo vrij als in het ruime veld, doch gehoorzaam aan de minste buiging der hand, en ze ker op gevaarlijkste passen'. Een gids gaat hen voor. Als laat ste volgt Kees op een muildier, die een kist vol 'steenen of zwa- vels' met zich meezeult, be stemd voor de verzameling van de Leidse universiteit. Daan Gevers verhaalt over ver moeienissen, maar de reislust overwint keer op keer, 'begeerig naar nieuwe tafreelen van eene woeste doch prachtige natuur, van ruige doch oorsponkelijke zeden'. In zijn voordracht klinkt overal de persoonlijkheid van de edelman door. „Een man met humor", concludeert Carl Nix, „die ook zijn mening niet onder stoelen of banken stak." Zo beschuldigt Gevers de gees telijkheid van 'achterlijkheid', met name de 'vadsige' monni ken. Ook zijn latere interesse voor landbouw en veeteelt schemert door. De 'grand tour' is het populairst halverwege de zeventiende eeuw. Iedere jongeman van goeden huize moet iets van de wereld zien, vond men destijds. Daniël Theodoor Gevers komt voort uit de Rotterdamse 'up per ten'. Zijn vader is gemeen tesecretaris en schepen van Schieland. Daan krijgt een ge degen opvoeding. „Als jongetje van 8 moet hij naar kostschool in Zuid-Frankrijk, waar hij op een Benedictijner college on derricht krijgt in Frans, Engels, Latijn, Italiaans, dansen, musi ceren en tekenen zegt Carl Nix. Uit de aquarellen die Ge vers vervaardigt voor zijn 'voor lezingen' spreekt zijn talent. De kunstwerken beschikken alle over diepte. Op het moment dat Daniël Ge vers met zijn doeken het land rond trekt, zo'n acht jaar na zijn 'grand tour', is hij landedel man. Hij raakt gefascineerd door typisch Hollandse proble men als landbouw en waterke ring en alles wat daarmee sa menhangt. Koning Willem I maakt daar gebruik van en stuurt hem naar het Franse Gascogne om te onderzoeken hoe daar de duinen worden vastgehouden en tot vrucht baarheid gebracht. In 1830, wanneer de Belgische opstand uitbreekt, trekt hij als kapitein van de Haagse schutte rij ten strijde. Ook deze ervaring legt Gevers vast in tekeningen, die eveneens op de expositie 'Begeerig naar nieuwe tafree len' zijn te zien. In 1838 wordt hij lid van de Tweede Kamer, wat hij bijna twintig jaar zal blijven. Later is hij zelfs korte tijd minister van Buitenlandse Zaken. Maar als zijn belangrijk ste wapenfeit geldt de inpolde ring van het Haarlemmermeer waaraan Gevers leiding geeft. Het praalgraf van jonkheer mr. Daniël Theodore Gevers van Endegeest - hij stierf op 27 juli 1877 - is nog altijd te bezoeken op de begraafplaats bij het Groene Kerkje in Oegstgeest. Zijn echtgenote, freule Hansje Deutz van Assendelft, liet er een weldadig gebeeldhouwd monu ment voor maken. Als het aan Carl Nix ligt, mag Daan Gevers nog lang niet in vergetelheid verzinken. „Zo'n welbespraakte man, die alles wist van landbouw en inpolde ring, die minister was en cura tor van de Leidse universiteit, die reisde, zijn talen sprak en goed kon tekenen, die met de schutterij ten strijde trok... Zo'n erudiete man verdient toch een serieuze biografie? Over zijn le ven is zoveel boeiends te vertel len. Als een man als Geert Mak daar nou eens éven voor gaat zitten..." 'Begeerig naar nieuwe tafree len - De grand tour van jhr. D.T. Gevers van Endegeest', tot 20 maart, di-vr 10.00-17.00 uur, za en zo 11.00-17.00 uur, Atlas van Stolk, Museum Het Schielandshuis, Korte Hoog straat 31, Rotterdam. Jonkheer Daniël Theodore Gevers van Endegeest (1793-1877) als mi nister van buitenlandse zaken, geschilderd door Johann Georg Schwartze in ongeveer 1858. Foto: GPD/Atlas van Stolk

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19