SCHRIJVENDE LEZERS Als 'Valkenburg' model staat voor alle besluitvorming zie ik het somber Kleinzielige reactie raad op advertentie Verbaan AO W-premie laten betalen door 65-plussers is een heel slecht plan Toeristen tussen de lijken: walgelijk Hoeveel doden nog voordat Leiderdorp in actie kom Naar vrachtwagenchauffeurs wordt veel te snel geweze Stuur gewoo« beste schaaf naar WK spff Bijna was ik de eerste dode op dit levensgevaarlijke kruispunt Een kind kan zien wat er allemaal mis met het kruispunt bij de Spanjaardsbrt dinsdag 11 januari 2005 Dat was het dan. Vandaag, 31 de cember 2004, vliegt een Orion van de Groep Maritieme Patrouillevlieg tuigen de allerlaatste operationele missie. Vanaf 1 januari 2005 heeft de Koninklijke Marine nog wel P-3C Orions, maar ze mogen dan niet meer voor operationele taken wor den ingezet. De reden hiervoor is be kend: de Orions zijn uit puur finan ciële overwegingen opgeofferd. Als secretaris van de Stichting Vrien den Marinevliegkamp Valkenburg (SVMV) heb ik sinds december 2001 de politieke besluitvorming rond vliegkamp Valkenburg en de Orions nauwgezet en van dichtbij gevolgd. Vanaf het eerste begin is mij duide lijk geworden dat Tweede Kamerle den weinig tot geen gedetailleerde kennis van zaken hebben. Niet zo heel erg verwonderlijk, want de 150 Kamerleden nemen besluiten over nagenoeg alle onderwerpen die op de politieke agenda staan en dan kun je als je het met gezond verstand bekijkt onmogelijk op alle gebieden een deskundige zijn. Overigens is dit iets dat niet alleen ons is opgevallen. Recent consta teerde de commissie Duivesteijn im mers dat de Tweede Kamer eigenlijk een eigen 'kenniscentrum' nodig heeft. De SVMV had daarom als hoofddoelstelling Kamerleden te in formeren over de taken van Marine vliegkamp Valkenburg en de Orion patrouillevliegtuigen, opdat zij op basis van de juiste gegevens beslui ten konden nemen. In het verstrekken van informatie zijn wij als SVMV naar mijn mening geslaagd. En in de eerste discussie over sluiting van het vliegkamp, waar het uitsluitend over ruimtelijke ordening ging, heeft dat zelfs tot po sitief resultaat geleid. Het is echter zeer onbevredigend om te moeten constateren dat het definitieve be sluit door de Tweede Kamer is geno men op basis van 'niet geheel juiste' informatie van het ministerie van defensie. Door het uitspreken van het machts woord slaagde minister Kamp erin om zijn plannen door de Kamer te loodsen. Kamerleden die hoog had den ingezet en marinepersoneel en andere belanghebbenden hoop had den gegeven, vonden Valkenburg en de Orions geen regeringscrisis waard. En dus lieten ze de minister zijn gang gaan. Na het definitieve besluit bleek dat de Orions bij verkoop aan Duitsland en Portugal heel erg weinig opbren gen in vergelijking tot soortgelijke verkooptransacties. Orions die door de Verenigde Staten aan Pakistan, India en Taiwan zijn aangeboden le veren enkele honderden miljoenen méér op dan de pas volledig gemo derniseerde en veel jongere Neder landse Orions. Hier zou de Tweede Kamer moeten ingrijpen, maar men laat zich wederom zand in de ogen strooien door het ministerie van de fensie. De mededeling dat bovenge noemde verkooptransacties niet ver gelijkbaar zijn met de verkoop van Nederlandse Orions aan Duitsland en Portugal en dat 'onze' Orions voor een goede prijs zijn verkocht, wordt door de Tweede Kamer voor zoete koek geslikt. Wat óók pas bleek nadat de Orions waren verkocht, is dat de vervangen de luchtverkenningscapaciteit voor de Kustwacht in Nederland en de Nederlandse Antillen en Aruba niet goed is geregeld. In Nederland moet de Kustwacht het voorlopig doen met één enkel vliegtuig, dat de ver kenningstaak voorheen samen met de Orions uitvoerde. Op de Antillen moeten peperdure tijdelijke oplos singen gedurende twee tot drie jaar het ontstane gat vullen. Kamerleden hebben de minister hier wel vragen over gesteld, maar laten zich met ongefundeerde beloftes tevreden stellen. Met het bovenstaande heb ik niet de bedoeling om nogmaals de geno men besluiten aan te vechten of te bekritiseren. Dat hebben we immers voldoende gedaan. Kennelijk is dit de manier waarop ons democrati sche bestel werkt en de genomen besluiten dienen we dan ook te res pecteren. Maar door de politieke be sluitvorming over Valkenburg en de Orions van dichtbij te volgen is mij wel duidelijk geworden dat als nie Met zeer veel ongenoegen heb ik de 'verklaring' gelezen die de leden van de gemeenteraad pu bliceerden omdat hun namen onder de advertentie van de ondernemer de heer Verbaan gezet zijn 'zonder hun uitdruk kelijke toestemming'. Verbaan roept mensen op hun eventuele slechte ervaringen met het verkrijgen van (bouw) vergunningen naar hem toe te sturen. Tjongejonge. Unaniem stoer hoor, raadsleden! Onder de advertentie staat dat je 'ook terechtkunt bij de volgende raadsleden', en dan volgen die namen. Daar lijkt mij niks fout aan, sterker nog: zo hoort het. Alle raadsleden kiezen er echter kennelijk voor om niet af te wachten wat die oproep ople vert en daar vervolgens inhou delijk op in té gaan. Nee, de Leidse burger wordt - in een advertentie betaald uit de ge meentelijke lasten, dus door de burger zelf - gewaarschuwd op een toon alsof de democratie gered moet worden van een on stuitbare aanval. Paradoxaal ge noeg dezelfde toon als de ge wraakte advertentie. Beste raadsleden, Leidenaren zijn niet gek. Aan de kleur, het lettertype en de toon van de be wuste advertentie is prima te zien welke strijd hier geleverd wordt, daar hebben we jullie 'verklaring' echt niet voor no dig. Het is het gebruikelijke ge zever tussen ondernemers en gemeente, dit keer toegespitst op het functioneren van een ge meentelijke dienst. De advertentie bevalt mij ook niet, maar ik begrijp goed zijn onmachtgevoelens, gevoed door de verhalen die mij ook wel ter ore komen. Ik vind het uitermate lange-tenerig van al die raadsleden om unaniem zo'n stampij te maken over de vorm van de kritiek. Komt er óók zo'n unanieme verklaring, bijvoorbeeld als blijkt dat er dit jaar wéér meer vliegtuiglawaai is dan alle jaren ervoor? Vergeet het maar! De vuist die nu zo stoer gemaakt wordt, zwaait nooit richting de politieke vrienden in Den Haag. Zal deze raad ooit unaniem eens een einde maken aan de almaar stijgende gemeentelijke lasten door de uitgaven écht eens aan te pakken? Vergeet het maar Leidse burgers! De reke ning wordt ook dit jaar weer doorgeschoven naar de laatste in de keten: de burger. Beste raadsleden: pak die klachten aan van die mijnheer Verbaan. Lees ze, vind er wat van en laat me dat maar, in de krant, weten. Als je je echt geg riefd voelt door die advertentie dan moet je stoppen met dat raadswerk, dan zitje gewoon op de verkeerde plek. Voor mijn part allemaal. Aan kleinzerig en kleinzielig gedrag heeft Leiden geen enkele behoefte. Paul Olgers, Leiden. mand de Tweede Kamer van I matie voorziet, besluiten worï nomen op basis van de eenzij informatie die de regering gei En als besluitvorming erg lai duren, zoals in het geval van 1 burg en de Orions, verslapt bij1 de politiek als bij de pers de af) dacht en lijkt men enigszins 't sier-moe' te worden. Er wordj| niet of nauwelijks meer gereai op tegenargumenten of vrage|- dat met dit onderwerp zo gaai dat hoogstwaarschijnlijk ookj*1 le andere onderwerpen zo. Ei?1 vind ik zeer verontrustend. S{ Marco Pje Lei#* »v De KNSB laat Erben Wei® mars en Bjeorn Nijenhuig skate-off schaatsen om t( len wie van de twee naaw sprint mag. De hele schal: reld buiten onze landsgi(9 moet met een glimlach H1 beuren in ons kikkerland schouwen. sll Nederland is op dit monm een van de top-schaatsl^c ook op de sprint - in de üi Niets ten nadele van Jacn, Koning, maar we laten ste wel een potentiële werelfei pioen thuis. ai We hebben twee kandidte Wennemars en Nijenhuns voor de top 5 en vier om!9 eerste 10,15 te rijden. Dm met alle respect, De Konei bij. k: Regels zijn regels, maar jia er mee om kunnen gaanj er niet achter verschuilee 1 Stuur gewoon je beste schl sers. 5 d Cer van Er Oude wf Beorn Nijenhuis (links) en Erben Wennemars in gesprek op de NK sprint. Omdat ze alle bei vielen, kan een van de twee titelkandida ten niet naar het WK. Foto: ANP/ Vincent Jannink De SER (Sociaal Economische Raad) adviseert de regering om AOW'ers met aanvullend pensi oen ook AOW-premie te laten betalen in de toekomst. Een idee dat al jarenlang als proef ballonnetje door allerlei veel- verdieners is gelanceerd en nu opnieuw door dit orgaan. Nergens lees ik dat een aantal jaren geleden er een AOW- fonds is ingesteld (initiatief van PvdA'er Jan van Zijl) waarin miljarden zouden worden ge stopt om de AOW betaalbaar te houden. Interessant is om te weten hoeveel er in dat fonds zit en waarom daarin dan niet voldoende geld zit om de AOW betaalbaar te houden zoals is afgesproken. Nergens lees ik dat AOWers in feite al een AOW-premie beta len, want de heffingskorting voor 65-plussers is de helft van die van de 65-minners. Bij de behandeling van deze belas tingwet in de Tweede Kamer is gevraagd waarom dat zo is. De minister antwoordde daarop 'omdat de 65-plussers geen AOW-premie betalen (zie de verhandelingen). Daarnaast zijn er diverse fiscale kortingen en andere emolumenten waar van de AOW'ers zijn uitgeslo ten. Moeten werklozen, WAO'ers, bijstandtrekkers, enzovoort premie betalen voor de AOW, WW en ziektewet? Alleen de AOWers pakken omdat dat een omslagstelsel is, lijkt mij te kort door de bocht. Dat de SER dit advies uitbrengt mag niemand verwonderen, want dat zijn vertegenwoordi gers van werkgevers, werkne mersvakbonden en de regering (kroonleden). Deze partijen hebben geen interesse in ge pensioneerden, omdat ze voor de werkgever geen nut meer hebben, de meesten hun lid maatschap van de vakbond al hebben opgezegd en de rege ring weet dat ze niet georgani seerd zijn (en dus politiek on gevaarlijk) en de ouderenbon den verdeeld zijn. In 1996 sprak de toenmalige premier Wtm Kok al ten on rechte over de rijke gepensio neerden (zijn syndroom) en dat schijnt nog steeds als een geest door de spelonken van het Haagse Binnenhof te waren. Namens de Vereniging Aanpak Pensioenbreuk, P. Adank, Zoeterwoude. Met walging lees ik de artikelen over de vakantievierende toe risten in het rampgebied van Thailand. Zoals het stuk 'Ramp toeristen laten zich fotograferen naast lijken', dat 3 januari in de krant stond. Hun excuus 'het leven gaat door' zou ik het liefst terug hun strot in rammen. Makkelijk lul len, als je geen persoonlijke ver liezen geleden hebt. Inmiddels zijn er meer dan 155.000 doden te betreuren. De nabestaanden zijn voor de rest van hun leven getraumatiseerd. Veel mensen hebben helemaal niets meer. Hulpverleners bergen lijken, terwijl Jan Lui de toerist ze voor de voeten loopt. Was je ten tijde van de tsunami in het rampge bied dan zijn er mijns inziens twee opties: je blijft om te hel pen of je verlaat het gebied. Uit respect voor de slachtoffers. De foto in het Leidsch Dagblad van 3 januari roept pure frus tratie bij me op: dikbuikige viespeuken aan het strand in Phuket, omringd door hardwer kende hulpverleners. Het bij gaande artikel meldt dat 'men sen' zich laten fotograferen met lijken. Als tastbare herinnering. Hoe is aan dit soort nog duide lijk te maken dat hun gedrag hoogst onfatsoenlijk is? Hoe be- Enkele dagen na de tsunami waagden de eerste zonaanbidders zich in Thailand al weer op het strand. Foto: Reuters/Luis Enrique Ascui reik je deze hersenlozen zoda nig, dat zij zich realiseren dat het woord 'schoft' op hen van toepassing is? Laaiend word ik bij het idee dat deze mensen bij thuiskomst hun sensatieverhalen gretig gaan rondstrooien. Bij deze roep ik elk weldenkend mens op om niet naar deze lijkenpik kers te luisteren en ze aan te spreken op hun verwerpelijke gedrag. Lia Redegeld, Leiden. Naar aanleiding van de gewij zigde verkeerssituatie in het jaar 2000 op het kruispunt Zijl- dijk/Splinterlaan/Van der Valk Boumanweg/Spanjaardsbrug heb ik de gemeente Leiderdorp gewezen op het feit dat dit kruispunt toen onveiliger is ge worden, en in mijn ogen thans nog steeds erg onveilig is. Ik heb dit destijds zelf aan den lijve ondervonden, omdat ik tweemaal haast van mijn fiets ben gereden. De eerste keer was het een vrachtwagen chauffeur, die linksaf naar de Lage Rijndijk moest en niet remde. De tweede keer was het een dame, die komend vanaf de Van der Valk Boumanweg zonder snelheid te verminde ren het kruispunt overstak, richting Zijldijk. Door beide ke ren hard te remmen, kon ik een aanrijding voorkomen. Ik heb vernomen dat er nog gere geld bijna-ongelukken gebeu ren. Naar aanleiding van mijn erva ringen heb ik de gemeente Lei derdorp destijds de suggestie gedaan minimaal een stopbord te plaatsen, zodat het verkeer komend vanaf de Van der Valk Boumanweg, verplicht moet stoppen, alvorens te kunnen oversteken, c.q. linksaf te slaan. De gemeente Leiderdorp heeft deze suggestie destijds met de verkeersdeskundige van de po litie besproken. Het resultaat van dit overleg was dat de hui dige bebording werd gehand haafd, en dat zowel de politie als de gemeente zeker geen po sitief effect verwachtte van het plaatsen van verplichte stop- borden. Ik was het hiermee niet eens, omdat weggebrui kers eerder voor verplichte stopborden stoppen dan in si tuaties waarin alleen een voor rangskruising wordt aangege ven. Tevens was de gemeente Lei derdorp van mening dat na een periode van gewenning de verkeerssituatie aanzienlijk was verbeterd. Na een proefperiode van één jaar zouden de maat regelen worden geëvalueerd. We zijn nu vier jaar verder en de verkeerssituatie is nog steeds erg gevaarlijk. Ik vp mij af hoeveel (dodelijke);: gevallen, hoeveel gesprekd hoeveel vergaderingen et) ra er nog moeten plaatsvid voordat er daadwerkelijk! wordt gedaan om dit onort zichtelijke en gevaarlijke b punt veiliger te maken. ;e Gezien het noodlottige oC op 29 december lijkt mij <p spoedig ingrijpen zeer gei en noodzakelijk. je i) CJ. van Itjl Leid«/ r Ik schrok me rot toen ik het bericht las over het dodelijk omgeval bij de Spanj aards- brug. Weer kwam even die dag eind november mij voor ogen. Het had niet veel ge scheeld of ik was de eerste do de op dit levensgevaarlijke kruispunt geweest. Midden op de dag komt er een vrachtwagen van de Van der Valk Boumanweg die (linksaf) de Lage Rijndijk op wil rijden. Ik rijd op de fiets over de Spanjaardsbrug, als eerste van een hele stoet fiet sers die even daarvoor door het groene licht op het voor gaande kruispunt waren ge gaan. Ik let goed op (ik heb de ervaring dat verkeer dat van de Van der Valk Boumanweg komt, vaak geen voorrang ver leent) en zie de vrachtwagen op tijd. Ik maak oogcontact met de bestuurder. Hij ziet me en ik fiets voor de vrachtwa gen langs. Komt achter die vrachtwagen een bestelwagen die op hoge snelheid de Zijl- dijk op wil glippen. Op het moment dat ik hem zie, is het te laat om nog te remmen. Ik bevind me precies voor zijn bumper. Die gaat tegen mij aanrijden, denk ik, terwijl de bestelwagen vol in de remmen gaat en op mij afkomt. Ik weet niet hoe het kan, maar de bot sing blijft uit. De bestelauto raakt mij niet en staat net op tijd stil, maar het scheelt milli meters. Ik fiets door en pas twee straten verder realiseer ik mij door welk oog van de naald ik ben gekropen. De he le dag sta ik nog na te trillen. En nu lees ik dat er een dode is gevallen, maar het gemeen tebestuur moet eerst even een onderzoek doen voor er wordt ingegrepen. Dus voorlopig zal er wel niets gebeuren. Hoeveel doden moeten er nog vallen voor men in actie komt? Eva Eising, Leiderdorp. Na lezing van het artikel over de verkeersdode op het kruispunt bij de Spanjaardsbrug ('Woe de over 'racebaan des doods" in het Leidsch Dagblad van 31 december) werd mijn veront waardiging en afschuw versterkt door de laatste zin:verantwoordelijk wethouder MacGilla- vry erkent dat het kruispunt onoverzichtelijk is Het gemeentebestuur wil eerst onderzoeken of aanpassingen noodzakelijk zijn.' Zelf kom ik dagelijks, vaak meermalen, langs dit kruispunt. Een kind kan zien wat er allemaal mis is en de gemeente is daar door veel men sen, onder anderen mijzelf, op gewezen. Twee jaar geleden al kon ik maar ternauwer nood vol in de remmen toen een auto met volle snelheid van de Van der Valk Boumanweg over het voorrangskruispunt de Zijldijk op stoof. Ik keek de bestuurster van twee meter recht in haar gezicht. Wat is er mis? Een aantal zaken: 1. Op de Van der Valk Boumanweg zien auto mobilisten pas op het laatste moment, dat ze een voorrangsweg naderen. Door de bocht vlak voor het kuispunt is dat niet eerder zichtbaar. 2. Op iets langere afstand voor het kruispunt ontnemen betonnen bakken met beplanting het zicht op de situatie. 3. Ter hoogte van het kruispunt ontneemt het bord 'Einde Gemeente Leiderdorp Tot Ziej volledig het zicht op aankomende fietsers, Het ligt dus voor de hand om: a. Reeds vóór de bocht op de Van der V< manweg waarschuwingsborden te plaatst b. Het voorrangsbord te vervangen door ei stopbord. c. De betonnen bakken te verlagen en de b planting te verwijderen. d. Het 'Einde Gemeente'-bord een andere! plaats te geven, want dit is de grootste mojj naar. Als nabestaande van het slachtoffer zou i] gemeente en de verantwoordelijke wethoi! persoonlijk aansprakelijk stellen. Gezien d hoeveelheid waarschuwingen die zij in de' hebben geslagen, denk ik dat er juridisch (1 sterke zaak is. Indien nodig wil ik daar gra5 getuigen. Verder vraag ik mij af wat de gemeente bijr ge reconstructies 'onderzocht' heeft en hdy in godsnaam tot de huidige situatie heeft ji nen leiden. Wat ik denk van nieuw onder^ het uitstel dat dat oplevert en het geld dat. kost, laat zich raden. Leid) Ik wil reageren op de toon in het be richt 'Woede over 'racebaan des doods". Daarin wordt geschreven over de vrachtwagenchauffeurs die zoge naamd racen over de Van der Valk Bou manweg in Leiderdorp. Ik ben een regelmatig bestuurder van zo'n 'moordwapen' en bezoek ook (te) vaak dit gevaarlijke kruispunt met alle soorten van twee- of vier- (of veel meer) wielig vervoersmiddel. Wij beroeps chauffeurs vinden het zeer verwerpelijk dat direct na zo'n vreselijk ongeluk met de vinger naar ons wordt gewezen. Er bestaat geen bestuurder, van welk soort voertuig dan ook, die dit op z'n geweten wil hebben. Ik ben het eens met de beschreven ge vaarlijke verkeerssituatie ter plaatse. En ik vind dat de gemeenten Leiderdorp en Leiden de enige eventueel oplossende partijen zijn. Wij, 'bewoners' van indu strieterrein De Waard, hebben geen normaal alternatief dan de Van der Valk Boumanweg te gebruiken, wij hebben gewoon geen tijd om een half uur (komt voor!) om te rijden. Deze bela chelijke reistijd wordt veroorzaakt door de zeer slecht geregelde stoplichten. Heeft enig bewoner van dit gebied wel eens achter het stuur plaatsgenomen van een serieuze vrachtwagen met aan hanger en dan de bocht genomen vanaf de Zijldijk rechtsaf de Spanjaardsbrug op? Ik geloof het niet. Dit is namelijk met een vrachtwagen of stadsbus zón der aanhanger al een kunst. Wij nf het in deze situatie altijd hebben v begrip en beleefdheid van tegenlif Tot slot, zonder iemand te willen I sen, bij een verkeersongeval zijn if al meerdere partijen in het spel. Ef wens de naasten van het slachtofir de betrokken chauffeur veel sterkt? De getuigen/bewoners wens ik vef' wijsheid toe. Robert-Jan van D<!

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18