REGIO Jongeren kunnen niet eens meer klaverjassen pijnstillers slikken ders verslaafd zijn. j Respect NAVRAAG dinsdag 11 januari 2005 landers slikken veel te veel pijnstillers. Bij het minste of ge- pijntje grijpen ze naar aspirine, ibuprofen of paracetamol. Met als gevolg dat Koj 'Nooit te lang naar schatting 17 Tl 1 y 320.000 Nederlan- Vooral bij hoofdpijn tveel geslikt. Terwijl overmatig gebruik juist tot méér hoofd- can leiden. Deze week beginnen drogisterijen met een voorlich- 59fompagne. Een goede zaak, vindt apotheker ROB HUGEN van k 't Joppe in Leiden. '9j rlanders slikken te ijnstillers. Is dat ook ervaring? Jtïaf en toe merk je wel lensen erg vaak een e pijnstillers kopen. Of je, j grote hoeveelheden an. Dat gaat op den i.83 opvallen. Wij attende- dan altijd op de risi- 12) orbeeld dat het regel- gebruik van pijnstiller juist pijn kan veroorzaken? at is een bekend verschijnsel. Maar het geldt alleen voor pijn. Dus als je bijvoorbeeld pijnstillers tegen reuma slikt, rijg je er geen hoofdpijn van. Bovendien gebeurt dat alleen er langdurig hoofdpijn mee onderdrukt. Hoe dan ook is het Jg! verstandig om lang achter elkaar door te slikken. In zo'n ge ilen we altijd een bezoek aan de dokter aan. Die kan wellicht jSrzaak aanwijzen. Bij chronische hoofdpijn moet dat zeker _3 ren. Mocht het migraine zijn, dan zijn er ook middelen om nvallen te voorkomen." t niet vreemd dat er zoveel pijnstillers zonder recept ver baar zijn? js een voortdurende discussie: wat wel en wat niet op re- ,In het geval van bepaalde pijnstillers vindt de politiek het ld dat er een beetje concurrentie bestaat tussen de apothe- n drogisterijen. Als het goed is, hebben ook de verkopers bij pgisterijen kennis van zaken over dit soort medicijnen." miogisterijen houden een voorlichtingscampagne. Jullie ook? mt! de apotheken hebben dat vorig jaar al gedaan. Maar het 7]pe een goede zaak dat er voorlichting wordt gegeven." ^^est gangbare pijnstillers zijn aspirine, ibuprofen en para- CjoL Wat is nu eigenlijk het verschil? 5/Jine wordt tegenwoordig niet zo vaak meer als pijnstiller ge nie Omdat het meer bijwerkingen heeft dan paracetamol. Wel als {verdunner overigens. Maar dat gaat dan om lage doseringen leen op doktersrecept verkrijgbaar zijn. Ibuprofen is iets Jiger dan paracetamol, maar veroorzaakt bijvoorbeeld ook 1 maagklachten. Daarom raden we in de eerste plaats para- lol aan. Dat kan niet zoveel kwaad, zolang het maar met ma- rdt gebruikt." intj van der Pols archieffoto: ANP 5.8f UIT DE ARCHIEVEN 1955, Dinsdag 11 Januari N AAN DEN RIJN - Het was gistermiddag een hele drukte op rein van de Marthastichting te Alphen aan den Rijn, en in het jpunt van de belangstelling stond Kees, de bok, die geduldig In wagentje stond te wachten op passagiers. Kees en de kinde- Hen na de kennismaking al spoedig goede maatjes. Het perso- sn de H.C.W. en N.E.M. uit Leiden heeft met dit geschenk aan "|tha-stichting veel eer ingelegd. g wellicht als bekend verondersteld worden, dat de kinderen jMartha-stichtingdoor het personeel van de H.C.W. en van de I enkele jaren geleden geadopteerd zijn. 11980, vrijdag 11 januari H- - Bewoners van de kamers boven de meubelfabriek van Klin- rfg, aan de Uiterstegracht, vrezen dat ze op straat komen te j Hoor bouwplannen van de gemeente Leiden. Op het terrein |nkenberg en de aangrenzende terreinen van de voormalige Jabriek Zaalberg wil de gemeente ongeveer 45 woningen bou- nDto: archief Leidsch Dagblad in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na r€ 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van igblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Leidsch Dagblad alenf 'steifarectie: T. Klein en H. de Wit E-mail: directie hdcuz@hdc nl COLOFON ietoèofdredactie: Jan Geert Majoor. Adriaan Brandenburg E-mail: redactie ld@hdc.nl HOOR aat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 j Postbus 54,2300 AB Leiden. Jtijden van de receptie zijn: Jt en met donderdag j^-16 30 uur 18.30-12 30 uur 1071-5 356 415 fax 071-5 356 325 :hten fax 023-5150 567 -.1EVERKOOP 3|) ies m.b.t.: 2-6813661 goed: 023-5150 543 075-6813677 (t b etailhandel: 071-5 356 300 ^ureaus kunnen contact opnemen 3636 «VICE (gratis) 12 - 5196800 N ling (acceptgiro) (alleen aut. ine.) p/j €216.90 n machtiging verstrekken tisch afschrijven van het tsgeld ontvangen €0,50 korting PER POST ementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0.60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07 30-17.00 uur; za. 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12 00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12 00 en 13.00 uur belt. ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen, uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t.a.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Warmondse dorpskroeg blijft bestaan door 'dingen bij het oude te laten' Het aantal cafés is de afgelopen tien jaar met 17 procent gedaald, zo maak te het Centraal Bureau voor de Statis tiek vorige week bekend. Vooral de traditionele kroegen op het platteland hebben het moeilijk, door de vergrij zing en doordat het café steeds min der wordt gezien als 'sociaal ontmoe tingspunt'. Een vrijdagmiddag in 't Wapen van Warmond, een traditione le dorpskroeg, waar iedereen alles graag bij het oude houdt. In 't Wapen van Warmond aan de Dorpsstraat heeft de klok stilgestaan. Rieten lampenkappen uit grootmoe ders tijd hangen boven de met rode tapijtjes versierde tafels. Aan de wand prijkt een oude carnavalsoor konde en de trots van de zaak, de biljarttafel, neemt de meeste ruimte in beslag. Het is het interieur van dertig jaar te rug, toen het hele dorp direct na het werk een borreltje kwam drinken. Deze vrijdagmiddag in januari loopt Warmond niet meer massaal uit. Slechts vijftien stamgasten drinken getrouw hun biertje aan de bar. In 1986 nam de huidige uitbater John Faas 't Wapen van Warmond over. Sindsdien heeft hij nooit de be hoefte gevoeld iets aan de inrichting van het bruine café te veranderen. ,,Ik heb het bij het oude gelaten", zegt Faas niet zonder trots. „Mijn klanten hebben het graag zo." Het onlangs witten van de muren werd hem niet in dank afgenomen. „We roken ons echt suf om ze weer een normale kleur te geven", vertelt een klant. De Oudhollandse huiselijke sfeer is misschien ook wel de reden waarom deze dorpskroeg nog levensvatbaar is, terwijl andere één voor één het loodje leggen. De landelijke teloor gang van de dorpskroeg is ook aan Warmond niet voorbijgegaan. Het dorp kende vroeger meerdere bruine kroegen. Alleen 't Wapen is overge bleven. „Ja, je hebt hier ook nog wel de Zon, het Stationskoffiehuis en de Sa loon", zegt Faas voor de volledig heid. „Maar de Zon is een eetlo- kaal." Het Stationskoffiehuis was een café, is nu een brasserie. „En de Saloon? Die gaat pas om negen uur 's avonds open. Er wordt harde mu ziek gedraaid waar jong spul op danst." Zelf geeft Faas de voorkeur aan de radio, die zachtjes op de achter grond speelt zodat zijn gasten elkaar nog kunnen verstaan. Op zondag wordt André Hazes wel eens wat harder gezet, merkt de uitbater vro lijk op. „Want een beetje gezellig heid moet kunnen op zijn tijd." De twee echte stapgelegenheden in het dorp, de Saloon en 't Wapen, zijn buren van elkaar. Zorgt dat niet voor frictie in een tijd waarin minder mensen de weg naar de kroeg weten te vinden? „Nee hoor, we kunnen goed met elkaar overweg. We zijn ook geen directe concurrenten. De Saloon trekt een ander pubUek." Zo komen die jongeren doorgaans nog niet in 't Wapen van Warmond. Vanaf een jaar of 25 drinken ze bij hem pas een biertje. „Dan vinden ze de overige bezoekers van de Saloon ineens te jong geworden." Faas opent zijn deuren dagelijks - behal ve op maandag - om 11 uur 's och tends, hij sluit steevast om 1 uur 's nachts. „Kijk, daarna willen die jon geren nog wel eens wat komen drin ken. Maar ja, dat hoeft van mij niet. Na enen is het mooi geweest." Deze vrijdag bevinden zich onder de stamgasten geen twintigers. De jongste kroegganger is 35 jaar oud, de oudste 89. Met het weekeinde voor de deur zit de sfeer er goed in. Tussen de fluitjes bier serveert Ria, de vrouw van Faas, borrelhapjes van het huis. De gasten, overwegend mannen, doen zich flink te goed aan de toastjes met zalm, plakjes worst en blokjes kaas met mosterd. Er wordt gegrapt en gelachen, vooral wanneer een mobiele telefoon afgaat en 'het vrouwtje' belt om te zeggen dat het eten klaar staat. Lijstenmaker Jos Prins (36) stoot een kennis aan. „Hé, ben jij met de scoo ter?" De man kijkt verbaasd op. „Je hebt je helm anders nog om!", zegt Prins, wijzend op zijn buik. Zelfs al is hij het onderwerp van de grap, de man kan niet anders dan meegrinni- ken. De twee kennen eikaars streken immers al langer dan vandaag. Voormalig kok Mike van Pelt (54) zit naast 'ome Kees', de oudste gast en een bekend dorpsfiguur. „Ik kom hier geregeld", vertelt Van Pelt. „Ie dere dag zul je bedoelen", roept ie mand bijdehand. Van Pelt veront schuldigt zich. „Sorry, hoor, ik ben de enige normale hier. Trouwens, ik kom heus niet op maandag want dan zijn ze gesloten." Aan de bar neemt Van Pelt het liefst het wereldnieuws door, ook met 'ome Kees' die al wat doof wordt. „En de dorpsroddels natuur lijk." Wie zich aan het begin van de War mond- se Dorps straat in zijn vin ger heeft gesneden, is volgens de tamtam aan het eind van de straat dood, geeft hij toe. Zijn kroegje moet vooral zo ou derwets blijven zoals het is, vindt hij: „Want dat is juist de charme." Faas kan moeilijk een peil trekken op zijn klandizie. „De ene keer zitten ér drie, de andere keer staat het hier stampvol." Wel is er een duidelijk verschil met tientallen jaren terug. „Iedereen werkte in die tijd op het dorp. Vooral toen de haven nog een scheepswerf kende. Na een werkdag was het de gewoonte een biertje te halen in de kroeg." Nu forenst een groot deel van het dorp iedere dag en zijn er meer tweeverdieners. Ze hebben minder tijd om in de kroeg te zitten. Niet voor niets is Faas naast de kroeg ook een slijterij en een restaurant begonnen. „Als je alle kleine beetjes bij elkaar optelt, wordt het wat groots", zegt hij over zijn verdien sten. Zijn eigen gezin en dat van zijn zoon, die als kok bij 't Wapen werkt, moeten er van zien rond te komen. „Dat lukt." Zorgen maakt hij zich nog niet over het voortbestaan van de kroeg. Thema avonden organiseren om meer mensen te trekken, ziet Faas niet zitten. „Er ge beurt al genoeg op het dorp. De Kaagweek, de schippertjesdagen, het jazzweekend." Bij speciale gelegen heden weet iedereen 't Wapen toch wel te vinden, meent de kroegbaas. In de zomer breken ook altijd betere tijden aan. Daarbij zal het tij nog wel keren, denkt hij optimistisch. Maar hoe dan eigenlijk precies? Faas denkt twee seconden na Als jij het weet, mag je het zeggen", zegt hij om vervolgens weer snel een biertje te tappen. Niet iedereen is zo blij moedig. Aannemer Abe van der Zwet (40) denkt dat ook zijn eigen geliefde stamkroeg op den duur zal verdwijnen. „De nieuwe generatie groeit er niet mee op. Wij gingen al vrij jong naar de kroeg om daar hele avonden te kaarten en te biljarten. Jon- g ->geren zijn nu alle- maal massaal aan het sms'en en het chatten. Ze weten niet eens meer hoe ze moeten kla verjassen." Computeren doe je thuis, je gaat niet meer met het hele gezin naar de dorps kroeg, stelt vast. ..Erg jammer, want de kroeg blijft de plek om lekker slap te ou wehoeren." Floor Ligtvoet LEIDEN. 11.00 UUR Angelo is een jaar of tien. Heeft een dikke buik en een la- waai-zwembroek. Banjert met grote passen door het pierebadje van de Zijl. Zijn knielange tenue met oerwoudprint heeft te lijden onder zijn heftige bewegingen. Dikke billen komen in zicht. Moe der wenkt vanaf de kant dat de zwembroek omhoog moet. Bij wijze van reactie stoot Angelo een luide brul uit. Zijn rechterhand doet een poging om de billen met een stuk jungle te bedekken. Nee, het lukt niet. Hij voelt zich de koning te rijk. Geen leeftijdgenootjes om hem heen, louter baby's en peuters. Het speelgoed is alle maal van hem. Als alle badeendjes en gieters met forse kracht in het water zijn gesmeten, pakt Angelo de gieter van Mark af. Beduusd, en met lege handen, blijft de bestolene achter. Marks moe der vraagt 'waarom hij dat nou doet'. „Je mag niet zomaar speelgoed afpakken." Angelo zegt niets terug en laat het gie- tertje twee meter verderop uit zijn handen vallen. Dan komt de vader van Angelo langs. Een forse man, met gouden schakelketting om de hals. Net als zoonlief wil hij zich laten gelden. Hij gaat breeduit tussen de peuters staan en bast hard voor zich uit„Ophouden nu. Hoor je me. Op houden, zeg ik." Angelo geeft nog maar 'ns een brul. Hij heeft zijn vader gehoord. Maar stoppen, nee, daar heeft 'ie geen zin in. „Wat zeg ik nou: ophouden. Ik zeg het niet nog een keer hoor. En trek verdomme die zwembroek eens om hoog. Iedereen kan je kont zien." Angelo trekt zijn zwembroek op de juiste plek en spuugt een mond vol water in het gezicht van zijn vader.Angelo, kap pen", zegt moeder. „We gaan naar huis hoor, als je zo blijft doen." Even staat Angelo stil. Dan schiet hij vooruit en trekt een gordijn van water om zich heen. Peuters en ouders ver baasd achter zich latend. Angelo heeft een oranje armbandje om. Zijn moeder ook. Respect2all, staat erop. Dat we het weten. Erna Straatsma Vrijdagmiddag in café 't Wapen van Warmond. Even het wereldnieuws en de dorpsroddels doornemen. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17