Studenten moeten meer en harder studeren Criminalitel Een huisarts met hart voor ouderen vorig jaar afgenomen jj LEIDEN REGIO 4< Prijzen bollen 'dramatisch laag' Nieuwe directeur van Ouwehand m d n< Rechtenfaculteit krijgt met Carel Stolker weer decaan voor drie jaar Politie verricht meer aanhoudina Toestemming voor mi strandhuisjes in Katwj dinsdag ii januari 2005 door Wilfred Simons leiden - De Leidse rechtenfacul teit krijgt voor het eerst sinds 2001 weer een decaan voor drie jaar: Carel Stolker (50). Daarmee komt een einde aan een tijd waarin interimbestuurders een ingrijpende reorganisatie door voerden. Vijfenzestig weten schappelijke medewerkers wer den ontslagen. Decanen Theo Ouené en Hans Blok kregen de faculteit in drie jaar financieel weer in het gareel en begeleid den de verhuizing naar het ver nieuwde Kamerlingh Onnesge- bouw. Aan Stolker nu de taak om de aloude rechtenfaculteit weer glans te geven. „Over twee jaar moeten we excelleren." Het gebeurde in 2001. De facul teit der Wiskunde en Natuur wetenschappen (FWN) droeg tijdens een korte ceremonie'het Kamerlingh Onnes Laboratori um over aan de rechtenfacul teit. Stolker raakte in gesprek met decaan Frans Saris van FWN. Die leek niet erg onder de indruk van de 'wetenschappe lijkheid' van het juridisch on derzoek. Stolker memoreerde die ontmoeting in zijn diesora tie op 7 februari 2003 in de Pie terskerk. „Om de sfeer een beetje goed te houden, ontliep ik de discussie. 'Onze officiële naam is dan ook de faculteit der rechtsgeleerdheid'. 'Ja, ant woordde Saris, geléérd zijn jul lie wel'." Het gesprek zette Stollcer aan het denken. Hij kwam tot het besef dat de rechtenfaculteit ook in de ogen van andere we tenschappen een onderwijsin stelling is, terwijl de universiteit als geheel zich steeds meer pro fileert met onderzoek. Niet voor niets is Leiden lid van de Lea gue of European Research Uni versities. Het gaf - en geeft - hem het gevoel dat hij 'in een verkeerd lijf zit' en daar wil hij vanaf. Wat wilt u in de komende drie jaar bereiken? „Wij hebben twee doelen. In 2006 krijgen wij een onderzoek- visitatie, een onafhankelijke be oordeling van de kwaliteit van ons onderzoek. Verder krijgen wij in 2007 en 2008 het Neder- lands-Vlaamse Accreditatie Or gaan op bezoek dat de kwaliteit van onze faculteit doorlicht. Uit beide onderzoeken moeten wij goed naar voren komen. Als er lijstjes komen met beste en slechtste rechtenfaculteiten, dan koppen de kranten niet: 'Maastricht de beste', maar: 'Leiden de slechtste'. Terecht. Er wordt van ons iets extra ver wacht. Over twee jaar moeten we excelleren, ik geef toe dat dat moeilijk is." Dan heb ik een 'missie' op het gebied van de rechtsgeleerd heid. Onze wetenschap kan veel leren van andere weten schappen. Ik wil dat er een om slag komt van rechtsgeleerd heid naar rechtswetenschappe lijk onderzoek. Verder moeten onderzoek en onderwijs nau wer met elkaar worden verbon den. Onderzoek en onderwijs moeten vooral in de mastersfa- se samensmelten, zodat de stu denten bij wijze van spreken het verschil niet meer zien." Om kwaliteit te bereiken, hebt u excellente hoogleraren nodig. Dan is het niet prettig als u, juist op dit moment, een coryfee als Theo de Roos aan Tilburg verliest. „Hoogleraren zijn erg mobiel. Ik vergelijk het met een voetbal transfermarkt. Faculteiten ko pen hoogleraren bij elkaar weg en scouten jong talent. Wij moeten ervoor zorgen dat de mensen naar ons toe willen ko men. Dat kan als je de beste fa ciliteiten en de beste studenten hebt. We doen het redelijk goed. We hebben rechtsfilosoof Afshin Ellian, hoogleraar inter nationaal publieksrecht Nico Schrijver, civielrechtsgeleerde Daan Asser, Tineke Cleiren voor het strafrecht van elders gehaald. We werken aan eigen kweek. Theo de Roos was echt toe aan iets anders, maar hij verlaat de faculteit ne t nu het leuk begint te worden." U stelt volgend jaar een nu merus fixus in en begint ook een proef om te 'selecteren aan de poort'. Waarom? „Op het dieptepunt hadden we zo ongeveer één docent voor zestig studenten. Die verhou ding is verbeterd, maar ligt nog altijd ergens boven de veertig. De werkdruk is hoog, soms te hoog geweest. We moeten naar ongeveer één docent op 35 stu denten. Elk jaar duizend eerste jaars willen en kunnen we niet meer aan. We streven naar een lagere, stabiele instroom van ongeveer 850 studenten. Dan kunnen we het onderwijs beter plannen en houden de mede werkers meer tijd over voor on derzoek. Als we minder studenten heb ben, kost ons dat natuurlijk geld. Het college van bestuur ziet ook wel in dat onze begro ting structureel te krap is en dat een wegzakkende rechtenfacul teit de universiteit als geheel schaadt. We hebben daarom, heel recent, nieuwe financiële afspraken gemaakt. We hebben een schuld aan de universiteit opgebouwd, die ons wordt kwijtgescholden. Verder gaat er de komende jaren structureel extra geld en mensen naar rechten, om die verhouding 1: 35 te halen. Daarnaast moeten studenten meer en harder studeren. Voor sommige tentamens zakt ze ventig procent. Dat is al jaren de gewoonte, maar dat kan dus niet meer! Twintig uur per week studeren en voor de rest bij klussen bij Seceurop, dat geldt hier als normaal. De studielast moet omhoog en ik wil ze ook graag een tijdje naar buiten landse universiteiten sturen. Dat kan ze hun bijbaantje kos ten, dan moeten ze maar bijle nen. We hebben het hier wél over aanstaande juristen! Die verwerven doorgaans prima in komens." Carel Stolker: „Van de studenten die het tentamen burgerlijk recht doen, zakt 70 procent. Dat is al jaren de gewoonte, maar dat kan dus niet meer!" Foto: Hielco Kuipers lisse - De handelsomzet bij de bollenveiling CNB in Lisse blijft afnemen. Voor het lopende boekjaar verwacht de veiling voor de tweede achtereenvol gende keer een achteruitgang, hoewel de veiling de indruk heeft wat marktaandeel te win nen. Afgelopen boekjaar liep de omzet met een procent terug naar 277 miljoen euro. In 2005 ziet de bollensector nog steeds geen licht in de tunnel. Ook dit jaar zullen de prijzen 'drama tisch laag' zijn. De oorzaken zijn al een tijdje bekend: de slechte economie en de zwakke positie van de Amerikaanse dollar. „We staan op vrijwel alle fronten in de vol le wind", stelt bestuursvoorzit ter Brouwer. Maar er moet een weg zijn om die bollen voor een redelijk bedrag bij de consu ment te krijgen, oordeelt direc teur Willems. Gerichte promo tie en kwaliteitszorg zijn de in strumenten om de bollensector uit de malaise te trekken. Willems stelt voor om de pro motie over een andere boeg te gooien en niet terug te vallen op de gebruikelijke posteractie. „En kwaliteitszorg moet ervoor zorgen dat we iets leveren dat de consument een volgende keer ook wil kopen. Dit kost geld en tijd en de vraag is of we het ook willen inzetten." Omdat de klokveiling na het seizoen 2005-2006 stopt, werkt de CNB aan een systeem dat als alternatief kan dienen voor de verkoop van bollen. Het gaat om een elektronisch marketing- systeem, dat de functie van daghandel kan vervangen. Hoe dat precies in de praktijk zal gaan, is nog niet helemaal hel der. Wel duidelijk is dat het sys teem werkt aan de hémd van in ternet en computer. Die com puter krijgt toch een steeds voornamere functie binnen de CNB. Dit boekjaar werden al 20.000 koopovereenkomsten via de computer verstuurd. katwijk - Harry van der Plas is de nieuwe directeur van Ouwe- hand's Visverwerking in' Kat wijk. Hij volgt Luc Ouwehand op, die als commissaris aan het bedrijf verbonden blijft. Het is voor het eerst sinds de oprich ting van het bedrijf in 1905 dat de naam Ouwehand in de di rectie ontbreekt. Eerder nam Adriaan Ouwehand, neef van Luc, afscheid van het bedrijf. Harry van der Plas is voormalig voorzitter van de KVIH, de Kat- wijkse Vereniging voor Indu strie en Handel. Hij heeft com merciële en algemene directie functies vervuld bij Aveiy Den- nison, Amoco en Erbi en is commissaris bij Rabobank Kat wijk. Aad de Jong is aangetrok ken als financieel directeur. Luc Ouwehand (62) trekt zich terug vanwege het bereiken van de pensioensgerechtigde leef tijd. Hij is veertig jaar werkzaam geweest in het bedrijf. Ouwe hand heeft er een goed gevoel over dat een 'vreemde' de touwtjes in handen neemt, hoewel Van der Plas niet thuis is in de viswereld. Ouwehand: „Wat dat betreft heeft hij nog een slag te maken, maar ik zal hem daar zo goed mogelijk in begeleiden. Ik weet zeker dat Harry voor continuïteit zorgt, Dat hij geen Ouwehand is, Ouderen worden stelselmatig genegeerd door de politiek en veel senioren hebben het niet breed. Daarom verzorgt dokter R. Kamerling in het gezond heidscentrum in de Stevenshof rijbewijskeuringen voor 70- plussers, voor 25 euro, een der de van de normale prijs. „Ik doe die keuringen in mijn vrije tijd en verdien er helemaal niets aan." Ouderen zitten volgens Kamer ling, arts in verpleeghuis Ley- thenrode in Leiderdorp, in het verdomhoekje.Alles wordt duurder maar naar ouderen wordt niet geluisterd. Neem de kosten van een nieuw rijbewijs. Als mensen 70 zijn, moeten zij om de vijfjaar worden gekeurd voor dat rijbewijs. Die keuring kost ruim 70 euro en daarbij komen kosten van een medi sche verklaring, pasfoto's, een uittreksel uit het geboorteregis ter en het rijbewijs zelf. Dan kom je al gauw op zo'n 150 tot 160 euro per rijbewijs, afhanke lijk van de gemeente. En dat is veel geld voor mensen die moeten rondkomen van 400 euro in de maand. Daarom verricht Kamerling in de Stevenshof nu zelf die rijbe wijskeuringen. „Dat doe ik in mijn eigen tijd en de opbrengst wordt gebruikt voor de huur Er zijn drie miljoen senioren en dat aantal groeit gestaag. Het is dus een macht om rekening mee te houden. Dat zegt dokter R. Kamerling, die 2eventig-plussers een fikse korting geeft op de rijbewijskeu- ringen. Archieffoto: l United Photos de Boer De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 53 56 424 die wordt betaald voor de ruimte in het gezondheidscen trum. Aanvankelijk was het ta rief voor ouderen die lid zijn van een ouderbond 25 euro. Niet-leden moeten 35 euro be talen maar in de praktijk be taalt iedereen 25 euro. Het is erg druk maar we kunnen de toeloop nog aan." Om in de toekomst te voorko men dat ouderen worden 'ge pakt', adviseert Kamerling dat ze zich met de politiek moeten bemoeien. „Ouderen moeten politiek bewust worden. Ik zeg altijd: Kies een partij die iets voor ouderen doet. Welke par tij dat is, moeten de mensen uiteraard zelf uitmaken. Er zijn drie miljoen senioren en dat aantal groeit gestaag. Het is dus een macht om rekening mee te houden. Maar nu wor den ouderen stelselmatig door bijna alle politieke partijen ge negeerd." Kamerling doet de keuringen in de ruimte van de Stichting Medipartners. „Die stichting is opgericht voor mensen met reuma en Parkinson, chroni sche aandoeningen of die een hersenbloeding hebben gehad. Kortom, allemaal narigheid. Het zijn mensen die medisch buiten de boot dreigen te val len. Vaak krijgen zij te horen: u bent uitbehandeld. Maar er valt voor die patiënten nog veel te doen." Kamerlingh was ooit huisarts in Heerhugowaard en daar te vens dokter in een verpleeg huis. „Rond de jaren tachtig van de vorige eeüw heb ik be wust voor de zorg voor oude ren gekozen. Zo was er in 1984 een onderzoek naar de situatie van ouderen in het jaar 2000. Aan dat onderzoek heb ik zelf een bescheiden bijdrage gele verd. Alles wat er in dat rapport werd voorspeld over ouderen in 2000, bleek uit te komen. Maar het is in een bureaula verdwenen en met de aanbeve lingen is nooit iets gedaan. Mo menteel is het niet anders. Di verse regeringen schuiven in grijpende beslissingen over ou derenzorg voor zich uit. Dat mag de volgende regering op knappen. En dat moet veran deren. Het is de hoogste tijd dat ouderen van zich laten ho ren." Een afspraak voor een rijbewijskeu ring door dokter Kamerling kan wor den gemaakt via tel. 071-5728434. De Stichting Medipartners zit in het Ge zondheidscentrum Stevenshof aan de Theda Mansholtstraat 7a, unit 1 twee de etage. Eric-Jan Berendsen 9 9 hoeft zeker geen nadeel te zijn. Misschien heeft hij wel verras sende inzichten." Ouwehand sluit niet uit dat de naam Ouwehand in de toe komst weer in de directie terug keert. Zijn dochter is werkzaam in het bedrijf. Vader Luc gaat nu genieten van de vrije tijd die hij krijgt. „Meer vakanties dus, maar ik snijd de banden met het bedrijf niet door. Ik blijf op de achtergrond actief." Bij Ouwehand, dat ook een Deense vestiging heeft, werken tweehonderd mensen. De jaar omzet van het bedrijf is veertig miljoen euro. door Eric-Jan Berendsen leiden/regio - De politie Hol lands Midden heeft vorig jaar meer aanhoudingen verricht, meer zaken opgehelderd en min der misdrijven geregistreerd. Dat zei Jan Stikvoort gistermiddag in Noordwijkerhout tijdens zijn in stallatie als korpschef op de nieuwjaarsbijeenkomst. „Er was minder criminaliteit, we hebben meer verdachten aangehouden en meer zaken opgelost. Hierdoor zijn de re sultaatsafspraken met de over heid gehaald." In 2004 werden meer verdach ten aangehouden van misdrij ven dan ooit tevoren, namelijk 11.816, dat zijn er 600 meer dan vorig jaar. Het aantal woningin braken daalde naar 2457, het laagste niveau ooit in Hollands Midden. Het aantal opgehel derde zaken steeg met 6 pro cent. Ook kwamen er weer minder aangiftes binnen van geweld: tien procent minder dan in 2003. Het aantal aan houdingen bij geweldsdelicten lag 8 procent hoger. Volgens Stikvoort is de terug loop van zware misdrijven en verkeerszaken opvallend. „Trends die ook landelijk waar neembaar zijn. Het aantal ge weldsmisdrijven en diefstallen van auto's is in 2004 substanti- k. eel gedaald." Ook wt minder vernield, en zijn der meldingen van overl Het afgelopen jaar he koips 25.000 manuren L aan terreurdreiging. Nederland de laatste zei den van vorig jaar vaj van de EU was. In da! vond een zestal bijeenb in de Duin- en Bolle plaats waarvan de beic: onze verantwoordelijkh Extra beladen vanwege mene terreurdreiging.' voort maakte tevens beki i de afgelopen 6 maande aangiften via internet i daan. De aanpak van geweld. criminaliteit, woningin veelplegers en terreur blijft ook dit jaar speerprs beleid, volgens Stikvoc g de bestrijding van zwar a naliteit krijgt ook ext rg dacht. Gelijktijdig zal oil bijdragen aan integraal^ heidsbeleid." Het korps werd in 2004 Stikvoort met drie 1 moorden geconfrontee moord op de peuter uit Alphen aan den Rijn het strand van Katwijk J( troffen dode Belg en ee ner van Gouda, die doof* woning werd aangetrofi j zaken hebben we kunijQ lossen." katwijk - Aan de noord- en zuidzijde van het strand in Kat wijk mogen iets meer strand huisjes komen dan eerder was gepland. Op verzoek van strandexploitant D. Groenewe- gen van Willy Zuid mogen er bij vijf paviljoens aan de uiteinden van de Boulevard zeven huisjes komen te staan. Als Groenewe- gen zijn hele paviljoen en de huisjes wat meer naar het zui den verplaatst, kan hij er zelfs tien kwijt, wat volgens hem no dig is om het plan rendabel te maken. Ook bij 't Wantveld aan de noordkant mogen tien logeer- huisjes worden gebouwd. Groe- newegen heeft al vergen plannen ontwikkeld, zoj. huisjes er mogelijk komie merseizoen al staan. Exii I. Schaddé van Dooren' Wantveld moet zijn nog nader uitwerken. Op de andere drie local de gemeente de vereist! dures vast door, zodat jt meer nodig is als explij in de toekomst verguji aanvragen. ir Katwijk stelt wel eisen p huisjes. Ze mogen allee® uiteinden van de Bo worden gebouwd en hji lijke strandbeeld moetfl bestaan. ACTIES VOOR AZIE Vier Leidse kinderen tussen vier en negen jaar hebben 83,75 euro opgehaald voor giro 555 in de Bakhuis Roozenboomstraat en de van Bemmelenstraat. Ze gingen langs de huizen en speelden daar trompet en gi taar. De fooienpot van oudejaars nacht is door barkeepers van café De Bontekoe ter beschik king gesteld. De opbrengst van 461 euro is aangevuld tot 1.000 euro en overgemaakt op giro 555. Roac '97, de voetbalvereniging in Rijpwetering, heeft in het weekeinde een aantal Ajax-arti- kelen geveild voor giro 555. De geveilde items varieerden van Ajax-koffie, gesigneerde foto's en ballen tot het bijwonen van een junior-persconferentie met vijf Ajax-spelers en meelopen achter de schermen tijdens een thuiswedstrijd. Het was een groot succes, meldt de vereni ging. De opbrengst van de vei ling bedroeg ruim dried euro. Korfbalvereniging Tei voert zaterdag 15 januar voor Azië. ElkTempo-d< is een euro waard. „Me< scoren we met alle te: kaar in een weekend zo 20Ó doelpunten", zegt nemer Tom de Vries, gaan ervan uit dat iederi Tempo er op is gebrand mend weekend extra v< scoren." De Fortis Foui ondersteunt de actie en dubbelt het bij elkaar g( ten bedrag. Alle boetes die de opei bibliotheek in Oegstgei 17 tot en met 22 januari) gaan naar giro 555. De Stevenshofschool een jaarkalender 2005 g< De opbrengst uit verkoo deze kalender gaat naarj 555. De komende maanj houdt de basisschool acties voor Azië. larji an<( no AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 ei uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@l De Stichting Dienstverlening Leiden houdt van januari tot en met april gratis rondritten voor allochtonen, waarin zij infor matie krijgen en vragen kunnen stellen over de dienstverlening in Leiden. Aanmelden kan op tel. 071-5123744. Vijftigplussers kunnen woensdag voor bingo terecht in buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht in Leiden. De bingo begint om 13.30 uur. In formatie op tel. 071-5126243. Competence Centre Life Sci ences houdt donderdag 13 ja nuari een Life Sciences Café om de onderlinge contacten in de Life Sciences sector in Zuid- Holland te stimuleren. De bij eenkomst begint om 16.00 uur in Hotel Café Restauran1 Witte Huis aan het Wilh park in Oegstgeest. Aani kan op tel. 071-5276342 randa@ccls.nl. Het Wandelcafé Leidei vrijdag 14 januari heeft ma 'eenzame trektocht i Poolse Beskiden'. De bij komst begint om 20.001 buurthuis De Pancrat aa Middelstegracht in Leid formatie op tel. 071-512 In buurthuis Matilo aa Zaanstraat in Leiden bej deze week weer verschil activiteiten, zoals creatif sussen, Spaans, Shiatsu klaverjassen en spelletje dagen voor kinderen. M formatie: 5412515.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14