LEIDE Optimisme bij bedrijven 4 Meren er schepen af in de fietserstunnel? Leiden begint nieuwe jaar in goede sfeer Dreigen met onteigenen is een stok achter deur Mysterieuze schoten StJM longeren nnen niet eens ier klaverjassen 6 gen (16) met aer mishandeld REGIO dinsdag 11 januari 2005 R1 - De politie heeft gister- jd rond vier uur een 54- 1 Leidenaar aangehouden Is mishandeling van een genoot (16). De jongen èt twee vrienden hebben beid bij een woning in de Hng van de Parkstraat. De Dp [pen door maar merkten iter dat ze door de 54-ja- Inferden gevolgd. De drie [- pet op een lopen, maar :t fiachte zou de 16-jarige in hamer hebben gesla- jarbij deze gewond raak- liet hoofd. Door het af- ntfvan de hamer liep de [er 1 ook een verbrijzelde id top. i handeling nd Smaragdlaan ;n—Een 20-jarige Leidse is n rond twaalf uur mis- |d in de portiekhal van t aan de Smaragdlaan in Twee Leidenaars van 26 aar hielden de vrouw te- 1- |n zij uit de lift stapte. Zij n. n en schopten de vrouw, rdoor blauwe plekken Zij is voor controle naar MC gegaan. De politie ieide verdachten aange- i- er overleden inrijding bus l De. fietser uit Oegst- e is aangereden door jbus van Connexxion is Jen aan zijn verwondin- e 62-jarige man werd op Vber 2004 rond vijf uur lags aangereden op de g van de Rijnsburgerweg jBargelaan. Hij is-gister- in het LUMC overle- epakt voor jdstichting V Een 32-jarige man uit lis door de politie aange- op verdenking van ichting. Vrijdag 10 de- is vlakbij een woning in ïhorst een elektriciteits- irand gestoken. De man derzoek door de politie htend opgepakt. 1 wereld, mijn krant. -eidsch Dagblad j :we: Stadsgesprekken om integratie te bevorderen leiden - „Dat is toch geen gezicht, man", kapittelt PvdA-raadslid Marije van den Berg haar juniorcollega Roelof van Laar. Ze wijst naar het rode roosje, het logo van de PvdA, dat Van Laar naar haar mening te laag op zijn rode trui heeft gespeld. „Doe er nog eentje bij, op elke tepel één, dan zie je er pas echt sexy uit!" Zelf heeft Van den Berg het speldje bescheiden op de linker revers van haar zelfgebreide vest gespeld. „Ik heb ook nog een halsketting van rode roosjes, maar dat paste niet bij mijn ensemble", zegt ze zonder een zweem van ironie. Van Laar haast zich met rood hoofd naar het herentoilet. Als hij terugkomt, zit het speld je een stuk hoger op de schouder. Van den Berg knikt goedkeurend. Op de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Leiden in de Pieterskerk vertoonde zich tout Leiden: gemeentelijke en universitaire bestuurders, politici, ondernemers en ook gewone burgers. De gemeente vergastte hen eerder op de avond op een concert dat verzorgd werd door het Leids Studenten koor en Orkest 'Collegium Musicum'. De len uit de Notenkraker van Tjaikovsky, uit de opera Prins Igor van Borodin en Choral Dances van Britten. Aan een tafeltje zitten koor- en orkestleden tevreden uit te puffen. „Ik geef onszelf een 8+", zegt tenor Rients van Goudoever. Ook de rest van de avond was de sfeer op perbest. Een jazzcombo met saxofoon, banjo en plukbas verzorgde muziek die door de een als 'heerlijk' en door de ander als 'afschuwelijk' werd gekwalificeerd. De beentjes gingen zelfs van de grafzerken en burgemeester Lenferink liet zich niet onbe tuigd. En hoe groot de Pieterskerk ook is vergeleken bij de Burgerzaal van het stad huis, een traditie bleef gehandhaafd, name lijk die van het moeizaam door de mensen massa heenworstelen met bier, wijn en jus d'orange in elke hand. Uitkijken dat je niets op je pasgepoetste schoenen krijgt. Landelijk en mondiaal was 2004 een tumultueus jaar, maar 'voor Leiden en omge ving was 2004 helemaal zo slecht nog niet'. Dat was de conclusie die burgemeester Lenferink gisteravond trok in zijn toespraak tijdens de nieuwjaarsreceptie van de ge meente Leiden in de Pieters kerk. „Hier geen problemen rond scholen, moskeeën, sy nagogen of kerken. Toch ging 'alle ellende' niet 4 aan Leiden voorbij. Stadgenoot Ayaan Hirsi Ali 'heeft zelfs moeten onderdui ken en daarmee kan de bedrei ging niet anders worden ge zien dan als een aanslag op de democratie', aldus Lenferink. Lenferink zal als hoofd politie dan ook niet aarzelen 'keihard in te grijpen' bij extremisme en radicalisering. Maar Leiden heeft ook 'een nieuw programma nodig op het gebied van integratie. De gemeente neemt daarojn het voortouw bij de integratie van nieuwkomers in de stad. De komende weken houdt de ge meente vier stadsgesprekken, waar 'alle Leidenaars' contact met elkaar leggen. Lenferink stelde gisteravond de spelre gels vast. „Het is niet de be doeling dat er dan alleen be leefdheden worden uitgewis seld, we moeten daar neerleg gen wat ons beweegt." Zo hoopt hij op een 'nieuw posi tief begin'. Wethouder Wim de Boer (Groenlinks) presenteert de stadsgesprekken. Het 'gat van Van de Putte', 'het zwembad van Hillebrand' zijn de namen waaronder de volgelopen kelder van de voormalige Stationsflat bekend staat. Aangekondige bouw werkzaamheden konden gisteren niet doorgaan, volgens projectontwikkelaar Van de Putte 'omdat de toegang tot het gebouw niet geregeld is'. Foto: Hielco Kuipers door Silvan Schoonhoven leiden/regio - Bedrijven in de Leidse regio hebben opnieuw een slecht jaar achter de rug. Toch zijn ze optimistisch over het nieuwe jaar. Dat blijkt uit de jaarlijkse enquête van de Kamer van Koophandel onder bedrijven in de regio Rijnland. De omzetten daalden tijdens 2004 nog verder dan de vorige jaren, vooral bij de kleinere be drijven. Vooral de ondernemin gen in Leiden en de randge meenten deden het slecht. De Duin- en Bollenstreek en de re gio Alphen liepen minder sterk terug. Met name de industrie sector in de regio moest een stap terugdoen, terwijl de indu strie landelijk juist weer iets op leefde. Ook de bouwnijverheid en de landbouw hadden een te leurstellend jaar. De groothan del en detailhandel deden het weer iets beter. Wat de export betreft was 2004 een jaar van uitersten. Land bouwbedrijven exporteerden meer. Was Alphen aan den Rijn het voorafgaande jaar nog top scorer in de regio wat de export betreft, in 2004 eindigde Alphen achteraan met een flinke knmp. Hoewel het bedrijfsleven nog niet uit het dal klimt, haalt de Kamer van Koophandel toch wat lichtpunten uit de enquête resultaten. Ondernemers in het Rijnland hebben vertrouwen in 2005, terwijl ze een jaar geleden 2004 - achteraf terecht - som ber inzagen. Ze verwachten meer van de omzet, de export, de investeringen en de werkge legenheid. Ook wisten de bedrijven het aantal arbeidsplaatsen vrijwel op peil te houden, terwijl de werkgelegenheid landelijk dui delijk terugliep. Bedrijfswinsten verminderden weliswaar, maar de dalende lijn vlakt wel af. Ruim 80 procent van de onder nemingen wist het jaar nog met zwarte cijfers af te sluiten. Vooral grotere bedrijven maak ten een forse inhaalslag en haalden een beter rendement. Het midden- en kleinbedrijf rendeerde daarentegen weer slechter. Uiteindelijke doel voor Leiden is nieuwbouw op het Stationsplein UI de SCllclfienStee^ vervolg van voorpagina door Wilfred Simons leiden - Als een stok achter de deur. Zo moet het dreigement van PvdA-wethou der Hillebrand (ruimtelijke ordening) om projectontwikkelaar Ronnie van de Putte op het Stationsplein te onteige nen, worden gezien. Vorige week begon Van de Puttes aannemer Regiobouw Haarlemmermeer met het slopen van een kelder die het laatste restant is van de 'krakersflat' op het plein. Hillebrand weigert echter voetstoots aan te nemen dat dit het daadwerkelijke begin is van nieuwbouw tegenover het station. Hij wil af van de afspraak die Leiden en de Wassenaarse projectontwikkelaar in 1997 sloten. Wat was ook alweer de afspraak tussen Van de Putte en de gemeente? Projectontwikkelaar Van de Putte was eigenaar van de 'Stationsflat', genum merd 10-22 op het Stationsplein. De ge meente vond dit kantoorgebouw geda teerd en wilde er liever een nieuw ge bouw met appartementen. Van de Putte wilde daar wel aan meewerken, maar re kende B en W voor dat de verhuur van appartementen minder geld oplevert dan kantoren. Hij wilde daarvoor ge compenseerd worden. De gemeente vond dat redelijk en besloot om Van de Putte een bouwrecht te geven op het 'paardenweitje' op de hoek van de Ples- manlaan en de Haagse Schouwweg, naast hotel Holiday Inn. Daar mag hij 11.000 vierkante meter kantoorruimte te realiseren. Waarom duurt het zo lang voordat de bouw begint? Dat weet eigenlijk niemand. Van de Put te beschuldigt de gemeente ervan dat zij de benodigde vergunningen niet afgeeft. De gemeente bestrijdt dat en zegt dat Van de Putte gewoon niet wil. Vaststaat dat de termijnen die B en W met Van de Putte had afgesproken, steeds zijn verlo pen. De afspraak was dat hij eerst de nieuwe Stationsflat zou bouwen en pas daarna aan het paardenweitje mocht beginnen. Bebouwing van die wei levert namelijk veel geld op. De gemeente wil de niet het risico lopen dat Van de Putte de winst incasseert zonder iets te doen aan het verloederde gebouw aan het Stationsplein. Hoe dan ook: zolang er aan het Stationsplein niets staat, komt er ook niets in de paardenwei. Wil Hillebrand Van de Putte echt ontei genen? Het uiteindelijke doel van de gemeente is nieuwbouw op het Stationsplein. Als Van de Putte het niet doet, dan een an der. Hillebrand dreigt met het opzeggen van de overeenkomst en onteigening als stok achter de deur om Van de Putte tot bouwen te dwingen. De kans is groot dat Hillebrand de rechtszaak niet door zet als hij ervan overtuigd is dat het ap partementencomplex deze keer wél wordt afgebouwd. Aangezien Van de Putte eerdere termijnen over aanvang van de bouw aantoonbaar heeft laten verstrijken, staat de gemeente op zich zelf wel sterk als het tot een rechtszaak komt. Regiobouw Haarlemmermeer zou giste ren beginnen met de bouw. Stel dat de bouw doorgaat. Stel ook dat Hillebrand de rechtszaak doorzet en wint. Schiet Lei den daar dan iets mee op? Nee. Dan ontstaat een situatie waarmee vermoedelijk zelfs de juristen in het Ka- merlingh Onnesgebouw geen raad we ten. Aannemer Regiobouw Haarlem mermeer kan de bouw bijvoorbeeld sta ken. Als de overeenkomst tussen Leiden en Van de Putte niet meer bestaat, is im mers ook de bouwopdracht van de pro jectontwikkelaar aan de aannemer niets meer waard. Leiden kan de bouwop dracht overnemen, of de Haarlemmer- meerse aannemer uitkopen. Dat kost de stad miljoenen euro's aan schadever goeding. LEIDSE KWESTIES 'esties die als een eeu- pgteken boven de stad iIs de Leidse bevolking klom? Wie is de rijkste H Leiden? Kun je het water drinken? De ru- - idse Kwesties biedt een 1 rd op vragen die elke Lei- zich wel eens stelt. Afle- waarom hangen er irden met scheepsnamen :stunnel bij het station? ïekladde muren van de letstunnel staan naast bok twee vreemde bor- pt teksten die een fietser (snel zal verwachten in jnel. 'MS Fortune' en be' zijn eerder namen p'boot. Was er in het h een aanlegplaats voor fee schepen, en rijden de misschien wel over een Ide? laatsen zijn verzonnen, 'sjen nooit boten aange- paast het station. De (zijn kunstwerken die in i)eis 1993 deel uitmaakten (jproject 'Zomerdepres- 26.1 Galerij Stelling. Bedoe- J deze actie was veertien 1 plekjes' van Leiden op Iken met kunst als ge- pdel tegen een zomer- depressie. Volgens de organisa toren is een 'zomerdepressie' de tegenhanger van de bekende 'winterdepressie'. De remedie hiervoor is blootstelling aan duister, regen, somberheid, akelige plekken en kunst. Zo versierden kunstenaars op hun eigen manier ook de achterzijde van het EWR-gebouw, de voliè re aan het Plantsoen en het uri noir op de Kaasmarkt. De MS Fortune en de MS Hope heb ben nooit aange meerd naast het station. Foto Hielco Kuipers De Leidse kunstenaar Jan Kleingeld heeft de borden in het viaduct bij het station ont worpen. In deze krant vertelde hij in 1997 waar de inspiratie vandaan kwam. „Ik heb een tijdje in de tunnel gestaan, en ineens realiseerde ik me dat je op die plek alle vormen van verkeer ziet, behalve schepen. En dan waren er nog de afme tingen van de tunnel: als er wa ter in zou staan, zou je er pre cies een binnenvaartschip in kunnen afineren. De namen 'Hope' en 'Fortune' zijn geko zen vanwege het optimisme dat ze uitstralen." Kleingeld, wiens vader op een scheepswerf werkte, meende ook dat scheepslui erg bijgelovig zijn. „Zij zullen hun schip echt niet 'Black Widow' noemen." De Leidse kunstenaar is geboren in Dordrecht, waar scheepvaart en scheepsbouw een belangrijke rol spelen. Tijdens de renovatie van de tunnel zijn de borden even weggeweest, maar sinds 1998 hangt het 'geneesmiddel voor zomerdepressie' weer in het vi aduct. ,Als de zeespiegel blijft stijgen, nou, wie weet wordt het dan echt nog eens een aanleg plaats voor schepen", zei Klein- geld. door Dafne Dubois Zelf een kwestie indienen? Mail naar redactie.ld@hdc.nl onder vermelding van 'Leidse kwestie' of bel naar de re dactie: 071-5356426. leiden - De politie heeft, naar nu blijkt, op zondag 2 januari een onderzoek ingesteld naar schoten in de Schapensteeg, tussen de Apothekersdijk en de Haarlemmerstraat. Bewoners van een studentenhuis in de steeg kwamen er op nieuw jaarsdag achter dat hun huis beschadigd was door een aantal kogels. Zo zaten er kogelgaten in de muren en waren er ruiten kapot. In de steeg is een aantal lege hulzen gevonden. De poli tie heeft op nieuwjaarsdag de steeg afgezet en daar onderzoek verricht, evenals in het studen- tenpand. T. Gür^ay, eigenaar van restau rant De Ottomaan dat op de hoek van de Apothekersdijk en de Schapensteeg ligt, heeft niets van de schoten gemerkt. „Ik was oudejaarsavond in mijn restaurant waar een groot feest was. Om precies twaalf uur is iedereen naar buiten gegaan om vuurwerk af te steken en niemand heeft in de steeg iets gezien of gehoord. Schoten zouden we sowieso niet hebben gehoord vanwege het vuur- werklawaai." Nadat het vuurwerk was afge stoken, is de eigenaar met zijn gasten teruggegaan naar het restaurant waar tot in de kleine uurtjes is gefeest. „En ook toen hebben we niets gemerkt van schoten in de steeg naast het restaurant. Dat was ook moei lijk omdat de muziek nogal hard stond." Giirgay zegt pas iets over de schoten te hebben gehoord op nieuwjaarsdag toen hij wat spulletjes kwam halen in zijn restaurant. „Toen sprak ik een van de bewoners van het pand die tijdens de jaarwisseling niet thuis was geweest. En toen heb ik ook met mijn eigen ogen de beschadigingen aan het huis gezien." „Er is inderdaad geschoten", aldus een woordvoerder van de politie. ,Wïj kregen op nieuw jaarsdag rond een uur in de middag de eerste melding. Agenten vonden tien hulzen en toen is de technische recherche meteen met een onderzoek ge start. „Er zijn veel mensen ge hoord maar op dit moment zijn er weinig aanknopingspunten. Door wie en waarom er gescho ten is, weten we niet, maar het onderzoek gaat door." Lees nu Leidsch Dagblad til iA - in de ochtend en ontvang- de eerste 2 weken grp'is! l/ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Naam:DM CUV Adres: Postcode Plaats Geboortedatum e-mailadres: I Bank-/girorekeningnummer* i Handtekening: I Uitsluitend bij automatische incasso B J Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. 1 Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) 1 E-mail lezersservices hdc nl of surf naar www.leidschdagblad.nl. 1 Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 n de colofon van de Mijn wereld, mijn krant. Leidsch tQb Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13