Zilvold maakte beste foto MEDIA Cameravoorzitter hekelt 'hapsnap fotografie' Apensoap te zien op National Geographic Carlo Boszhard doet het iets rustiger if a Raymond Rutting fotojournalist van het jaar 'De hand van Ver donk' vertelt 't hele verhaal' 'Verlos publieke omr< van reclameblokken' B1 HDC 648 dinsdag ii januari 2005 door Cees van Hoore haarlem - De Zilveren Camera, de prijs voor de beste nieuwsfo to van het jaar, is gewonnen door fotograaf Rien Zilvold met zijn foto waarop de arrestatie van een terrorist in de Haagse wijk Laakkwartier in beeld is ge bracht. De beste fotojournalist Eerste prijs in de categorie Politiek Nieuws. Imam weigert hand van minister Verdonk. Foto: WFA/Olav Kraak van het jaar is Raymond Rutting geworden. Hij won die prijs met een foto van Prins Bernhard die naast zijn limousine kwaad staat te wachten op drie agenten die in zijn ogen iets verkeerds heb ben gedaan. Bernhard wordt ge flankeerd door drie lakeien. De Canon-aanmoedigingsprijs voor fotografen onder de dertig jaar werd in de wacht gesleept door Vesselinda Nikolaeva voor haar fotoserie in het grensge bied van Bulgarije. De prijzen werden gisteren uitgereikt door de Haarlemse burgemeester Pop. Rien Zilvold was erg ver guld met de Zilveren Camera, die hij al eerder in de wacht heeft gesleept. „Ik weet nog dat ik samen met Raymond Rutting voor deze foto in de Haagse wijk het Laakkwartier bij ie mand boven op een kamertje achter de gordijnen heb gele gen. Iedereen werd door de po litie gesommeerd om weg te gaan, maar opeens stond er er gens een deur open en zijn Raymond en ik als de donder naar binnen gehold. Waarom hij dan die Zilveren Camera niet heeft gewonnen? Ach, dat weet ik niet. Je moet ook een beetje geluk hebben, al moet je wel weten waar dat geluk onge veer ligt." Raymond Rutting, fotojourna list van het jaar en ook al eens eerder bekroond, werd in Sri Lanka op de hoogte gesteld van het winnen van de prijs. „Ik kreeg daar ineens een heel dub bel gevoel. Ik had net een moe der gefotografeerd die zeven kinderen heeft verloren en toen hoorde ik ineens dit goede nieuws, Echt, ik heb wel even staan te janken." Vesselinda Nikolaeva be schouwt de Canonprijs als een sterke impuls voor haar carri ère. Haar fotoserie over het grensgebied in Bulgarije is nog nergens gepubliceerd maar ze hoopt dat dat nu wel gaat ge beuren. Burgemeester Pop signaleerde in zijn toespraak een steeds va ker opduikend fenomeen: de amateurfilmer of amateurfoto graaf als eerste nieuwsbrenger. „Dat is niet erg. Het zijn toch de vaklieden die het echte ver haal blijven vertellen." De winnende foto van Rien Zilvold: de arrestatie van twee vermeende moslimterroristen in het Haagse Laakkwartier. Foto: Rien ZilvolU ijmuiden - Fotograaf Olaf Kraak won met zijn foto van de imam die de hand van minister Ver donk weigerde de eerste prijs in de categorie Politieke Fotogra fie. Kraak werkt als fotograaf in vaste dienst van het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). „Toen ik deze foto had geno men, dacht ik meteen: die moet ik heel snel doorzenden. Het was ook de foto waarbij ik dacht: daarmee zou ik wel eens iets kunnen winnen." Een verbouwereerde minister Verdonk die met haar uitgesto ken hand staat voor een imam die geen aanstalten maakt om die hand te drukken. De foto van dat tafereel staat nog op ons netvlies gebrand. Een hila rische situatie aan de ene kant, aan de andere kant een foto die de grens tussen twee culturen haarscherp in beeld brengt. IJmuider Olaf Kraak kan zich de split second waarin hij de Zilve Publiek geeft 7,7 aan Top 2000 Hilversum - De Top 2000 krijgt van het Nederlandse publiek een 7,7 op het rapport. De ma rathonuitzending vestigde eind december opnieuw een record met 6,5 miljoen luisteraar van dertien' jaar en ouder, dat zijn 1,3 miloen meer dan vorig jaar. Op televisie keken bijna vijf miljoen mensen naar de zes af leveringen van Top 2000 a Go- Go van de NPS. Het program ma werd gewaardeerd met een 7,8. De Top 2000 in Concert kreeg een 7,4. Ook goede cijfers voor Top 1000 Hilversum - Ruim 2,3 miljoen Nederlanders tussen de 20-49 jaar hebben naar de Top 1000 Allertijden geluisterd. Dit blijkt uit een onderzoek van Radio- Call in opdracht van Radio Ve ronica. De lijst, samengesteld door de luisteraars van Radio Veronica is uitgezonden van 20 december tot en met 26 decem ber (Tweede Kerstdag). Tijdens de kerstdagen was Veronica na Sky Radio het bestbeluisterde radiostation. Ruim een op de drie luisteraars van de Top 1000 was voorheen geen regelmatige luisteraar van Radio Veronica. Sky Radio meest populair met kerst Hilversum - Sky Radio 101 FM trok van alle muziekstations op beide kerstdagen de meeste luisteraars. Circa 2,6 miljoen Nederlanders (37 procent) van 20 tot en met 49 jaar oud stem den eerste kerstdag af op de zender, die non-stop kersthits uitzond. Radio Veronica trok 15,6 procent van de luisteraars. TROS Sesjun nu echt van radio Hilversum - Het programma TROS Sesjun is met ingang van dit jaar definitief van de radio verdwenen. Ruim een jaar gele den werd al een punt gezet ach ter de live jazzprogramma's vanuit Laren. Sindsdien werden herhalingen uitgezonden. De NPS vult het vrijgevallen uur in de nacht van donderdag op vrijdag voortaan met opnamen van concerten van radiojazzfes tivals in Laren en Amsterdam uil de jaren 70 en 80. Sesjun heeft dertig jaar bestaan en was daarmee het oudste live jazz programma ter wereld, dat dank zij de medewerking van Wereldomroep Nederland ook door honderden radiostations in de USA werd uitgezonden. ren Camerafoto nam nog goed herinneren. „Ik stond eerst aan de andere kant, naast de andere twee fotografen. En toen dacht ik: nee, ik loop om, dan heb ik die twee van dichterbij en zie ik ook nog eens de reactie van de aanwezigen." Is Olaf Kraak nu hij deze prijs heeft gewonnen ineens veel meer waard geworden? „Nou, dat niet, nee. Maar ik merk wel dat deze prijs in hoog aanzien staat. Het is natuurlijk toch erg leuk." Moet hij nu eigenlijk niet in Sri Lanka of Atjeh zitten? Kraak: „Nee, daar hebben we bij het ANP twee vaste fotogra fen voor. Die doen dat soort werk. Ik vind dat aan de ene kant wel jammer, ja. Ik was er graag bij geweest. Waarom? Omdat ik het gevoel wil hebben dat ik in het middelpunt van de wereld ben. Daar waar het ge beurt. Maar dat hebben, denk ik, alle nieuwsfotografen." door Cees van Hoore haarlem - Adriaan Monshouwer, voor zitter van de Stichting Zilveren Camera, maakt zich ernstig zorgen over de kwali teit van de Nederlandse fotojournalistiek anno 2005. „We hebben over 2004 zo'n 6500 inzendingen gekregen en heel veel daarvan was toch echt zeer teleurstel lend. Eind jaren tachtig, begin jaren ne gentig, werden er hele goede foto's ge maakt. Maar doordat hoofdredacties de hand op de knip houden voor de foto grafie, wordt dat steeds minder. Terwijl ze met de mond belijden dat de fotogra fie steeds belangrijker wordt. Ik heb daar maar één remedie voor: You must put Adriaan Monshouwer, voorzitter van de jury van de Zilveren Camera. Foto:United Photos de Boer the money where your mouth is." Vlak voor de uitreiking van de Zilveren Camera in de Haarlemse Gravenzaal, door sommigen voor de gelegenheid omgedoopt in de fotografenzaal, spreekt voorzitter Adriaan Monshouwer zijn be zorgdheid uit over het peil van de Ne derlandse fotojournalistiek. Hij maakt daarbij van zijn hart geen moordkuil. Monshouwer: „Ik heb een hoop slechte en oppervlakkige foto's voorbij zien trekken. Eén grote stroom bagger. Wei nig diepgang, zelden verrassend en slor dig gemaakt. Maar dat komt omdat de fotografen onder steeds grotere druk moeten werken voor steeds minder geld. Het belang van een goede foto wordt overal bij de kranten benadrukt, maar zelden omgezet in daden. En wat de tijdschriften betreft: vroeger had je in bladen als de Nieuwe Revue nog wel eens paginalange fotoseries. Dat is alle maal teruggebracht. En kijk, als je voor een of twee paginaatjes zo'n 250 euro krijgt, dan is dat toch even een ander re kensommetje dan wanneer je acht pagi na's mag maken." „Ik vind de toestand echt zorgwekkend. Het is een hapsnapfotografie die je ziet ontstaan, een hit and run journalistiek en dat doet afbreuk aan het vak. Kijk, je kunt als je een multiculturele school op de plaat gaat zetten natuurlijk even gauw een hoofddoekje naast een blank jongetje met melkboerenhondenhaar fotograferen, maar je kunt ook de tijd nemen om even te kijken en de boel wat subtieler in beeld te brengen. Maar dat is een kwestie van tijd en geld en dat geld hebben de hoofdredacties er ken nelijk niet meer voor over. En dat geldt niet alleen voor de regionale kranten maar ook voor de landelijke dagbli De foto als autonome nieuwsdragf je steeds meer verdwijnen. Het zijl meer dan praatjes bij plaatjes. Teii, een foto een heel verhaal kan vert Een eigen verhaal. Tijdens de jurering ging het er vaaP aan toe. Voorzitter Monshouwer: J' echt moeilijk was de jurering niet.L manier waarop we selecteren, bei toch een zekere dynamiek. Een erf concentreerde zich toch vooral ro| grote gebeurtenissen: de koninklijk grafenissen, de moord op Theo v Gogh en de tsunami. Natuurlijk v de dood van André Hazes er, maal was toch wat minder belangrijk da[ dood van Juliana en vooral die vai Bernhard, met al die onthullingen! vindt u soms van niet? U kijkt zo v lend." Barcelona - De driejarige chim pansee Nico zit slaperig in het zonnetje voor zich uit te staren. Zijn iets oudere zus Sara hangt krijsend aan een touw te schommelen, terwijl 'sloper' Charly wat boomstammetjes in de rondte smijt. De ogenschijn lijke vrede in apenopvang Fun- dacion Mona, gelegen in Rui- dellots de la Selva, een dorpje vlak buiten de Spaanse stad Gi rona, is echter betrekkelijk. De elf chimpansees die er wonen, hebben allemaal him geschie denis. Nico draagt een groot verband om zijn arm om de wonden te bedekken die hij zichzelf toe brengt. Nico en Sara werden, voordat ze na een juridische strijd van drie jaar door justitie bij de eigenaren werden wegge haald, als mensenbaby grootge bracht, gehuld in luiers en kruippakje. Nico heeft daardoor moeite de draad van een onbe zorgd bestaan als aap op te pakken. In het begin van zijn verblijf konden zijn verzorgers hem geen minuut alleen laten, al gaat het nu wat beter. Sara bonkt met het hoofd tegen de muur. Dierenarts en Mona-bazin Olga Feliu (38) is echter wel wat ge wend, zo is te zien in Chimp Diaries vanavond bij National Geographic Channel. De apensoap volgt het leven in de opvang, die Feliu in 2001 opzet te, van dag tot dag. Zo worden Nico en Sara na jaren herenigd met hun moeder, de 25-jarige Romi. Het tweetal werd vlak na de geboorte weggehaald bij de aap die als 'broedmachine' fun geerde. Romi, van dezelfde ei genaar als Nico en Sara, zat met acht soortgenoten, waaronder Marco, Pancho en Charly, half verhongerd weggestopt in een smerige, veel te Ideine en don kere kooi achterin een bloedhe te truck, met ijzeren kettingen om de nek. Romi heeft ver groeide voetjes omdat ze vroe ger schoentjes aan moest. Haar eerste eigenaar liet haar, ver kleed als ballerina, poseren met toeristen. Toni's ruggengraat is ook ver groeid, waarschijnlijk door de kleine kooi. Samen met Pancho trad hij op in commercials van McDonalds, waarin ze rondre den als ambulancechauffeurs. Pancho is tegenwoordig volko men geobsedeerd door voedsel. „Veel te weinig eten gehad", weet Susanne Schultz (27), een biologiestudente uit Groningen die een tijdje als vrijwilligster bij Mona werkt. „Bij zijn bevrijding uit de truck kon het dier amper rechtop zitten, zo zwak was hij." Na een verblijf van bijna zes maanden kent ze 'haar' apen door en door. „Ze hebben allemaal een eigen geluid, daar aan kan ik ze al herkennen. Het is fantastisch om hier te wer ken. Het is niet te geloven wat mensen deze dieren kunnen aandoen." Feliu wil al deze apen weer 'aap' laten rijn. De inspanning, hoe gedreven ook, lijkt echter een druppel op een gloeiende plaat. Alleen al in Spanje zijn minimaal zestig chimpansees die in de barre omstandigheden leven als die waar 'haar' apen aan konden ontsnappen. Feliu krijgt 12.000 euro subsidie van de staat en heeft geen mo gelijkheid uit te breiden. Mona moet het dus hebben van vrij willigers, donaties en een mee werkende echtgenoot. „En dan nog is het heel lastig de eindjes aan elkaar te knopen. Laatst stond hier iemand voor de deur met zes apen achter in een krappe vrachtwagen. Mijn hart brak, maar we hebben geen ruimte voor ze." Verderop steekt grijsaard Toto zijn bazin een hart onder de riem. Met een ijzersterke ringer breekt hij een stukje appel af en voert de nieuweling, de dartele baby Juanito. Waarna Romi het kleintje in haar armen sluit. Monique Brandt Chimps Diaries, vanavond van 21.00 uur tot24.00 uur op Na tional Geographic Channel laren - Joop van der Reijden, oud-voorzitter van de NOS en omroepvereniging Veronica, wil dat de reclame wordt afgeschaft op Nederland 1, 2 en 3. „Het is toch van de gekke dat je als kij ker wordt geconfronteerd met reclame zodra de schaatsbaan in Heerenveen wordt gedweild. Of dat je na een reportage over de ramp in Azië naar vrouwen borsten zit te kijken? Reclame is de pest voor de programmering van publieke zenders." Gisteravond tijdens een discus sie over televisie in Laren deed Van der Reijden een beroep op de politiek om de publieke om roep te verlossen van commer cials. LPF-Kamerlid Margot Kraneveldt reageerde echter meteen afwijzend op zijn voor stel om zo de concurrentie aan te gaan met de comn g omroepen. Kraneveldt: j, ger me ook aan reclame2. van de opbrengsten c wel hele mooie progra j gemaakt. Ik zou niet blij i! die hap uit het budget genomen." Kamerlid Bert Bakker v; zei het alleen principle n Joop van der Reijden eJ zijn. „Maar op de vraag® reclame morgen kunnfe schaffen luidt mijn an nee. Tenzij je kiest vo kleiner publiek bestel, n ben voor een sterke o c De consequentie is dat eu geld bij moet, maar ik zie nodigde twee miljoen eu liggen en al zou het gek handen zijn, dan weet J geld nog wel beter te besl !j Carlo Boszhard presenteert op de maan dagen bij RTL 4 de nieuwe spelshow van de Dayzers-loterij 'Win 't in 't'. Eind ja nuari begint hij samen met Chantal Jan zen aan een serie maandelijkse program ma's, De Staatsloterijshow Live. Boszhard vindt, dat het voor een man van bijna 36 jaar tijd wordt 'iets anders te gaan doen'. door Dolf Rogmans Hilversum - De eerste twee afleveringen van 'Win 't in 't' ritten erop. „Wat vind je er van?", wil hij weten. Nou, de spel show duurt 41 minuten, maar voelt aan als een uur. Het tempo is laag, zeker voor een druktemaker als Boszhard. En de vragen zijn wel erg simpel. Bij Week end Miljonairs zouden het de 'opwar mertjes' zijn, voordat het echte werk be gint. Boszhard: „Zonder me willen te verdedi gen, er zit een visie achter dit program ma. We hebben de vragen bewust niet te moeilijk gemaakt. Het rijn vooral hu- man interest-vragen, het terrein waarop RTL Boulevard zich beweegt. Het moet geen quiz worden waar de intellectuelen van Nederland een uitdaging in zien. Op dat publiek mikken we niet. Wel heb ik van meer mensen gehoord dat het tem po omhoog mag. Ga ik doen. Dan wor den er meer wagen gesteld en kan er ook meer geld verdiend worden door de kandidaten. Ik presenteer het juist wat langzamer, omdat mensen anders weer zeggen dat ik te druk doe. Ik ben nu bij na 36 jaar (Carlo verjaart 26 juni, red.) en vind dat ik aan wat andere program ma's toe ben. Te langzaam hé? Kun je nagaan. Dit is een van oorsprong Brits programma. Het is daar erg succesvol, maar het tempo ligt daar zeker twee keer zo laag als hier." Het Britse format is, los van het tempo, Carlo Boshard presenteert Win 't in 't. Foto: GPD/Kippa volgens Boszhard één op één gekopi eerd voor Nederland. Ook daar is de sponsor een loterij. Zelfs het decor zou in Engeland herkend worden. In 'Win 't in 't' nemen vier kandidaten het tegen elkaar op. Door vragen te beantwoor den, kunnen mensen op de strafbank te recht komen, in de wacht zitten of aan het spel deelnemen. Wie als de zoemer gaat op de juiste plek zit, komt in de fi nale en kan dan geld verdienen. Er is nog één verschil met Engeland: daar le vert elke goede vraag achtduizend euro op, in Nederland drieduizend euro. Boszhard: „Ik denk dat het in Engeland succesvol is, omdat de 'gunfactor' hoog is. Mensen geven aan wat ze met het prijzengeld gaan doen. En dan is er al tijd wel iemand die je het geld gunt." In de tweede aflevering van 'Win 't in 't', gisteravond, wilde een kandidaat een nieuwe keuken kopen, de ander plasti sche chirurgie ondergaan en weer een ander een auto kopen om de baby - met hazenlip - naar het ziekenhuis te kun nen rijden. Voor Boszhard zelf komt dit programma ook op een goed moment. „Omdat het een bestaand format is, draait het programma niet om mij. Ik bén niet het format. Ik hoef niet een of andere truc te doen om het programma te laten slagen." Behalve met Win 't in 't' is Boszhard vanaf 25 januari ook met de Staatsloter ijshow Live te zien bij RTL 4. Hij neemt het stokje over van Mare Klein Essink. Die verliet de Staatsloterijshow omdat hij het prijzengeld te laag vond. Bos hard: „Vind ik niet. In de loterij is de hoofdprijs meer dan twintig miljoen. Het programmabudget is ook riant dankzij de sponsor en bij Win 't in 't' kan het prijzengeld oplopen tot wel zes tigduizend euro. Ach, dat kan mensen toch aardig uit de brand helpen." De liveshow wordt wel meer 'typisch Carlo'. Hij gaat weer in hoog tempo grappen en grollen uithalen. Zonder Ire ne Moors, maar met Chantal Janzen. „Chantal is mijn vriendinnetje uit de musical Saterday Night Fever. Het klikt tussen ons en het mag van Irene. Een samenwerking met Irene was onlogisch geweest. We hebben van de Carlo en Irene Show twee dingen geleerd. Aller eerst is Irene niet iemand van de grote shows. Irene wil niet ringend en dan send van een trap af. Laat dat Chantal maar doen. Irene is meer van de keu kentafel en de emotie. Dat werkt heel goed. En de tweede les is, dat zo lang we samen Life Cooking doen, we er niet ook samen nog iets naast moeten doen." De onvermijdelijke vraag is, hoe lang Carlo en Irene nog met Life Cooking doorgaan. Boszhard: „Typisch Neder lands om dat te vragen. Is er een succes vol programma, wil iedereen weten wanneer het stopt. In Amerika gaan ze makkelijk dertig jaar door. We gaan door zo lang het ons gegund is. Wat mij be treft blijf ik nog lang lekker aan de keu kentafel zitten." Wel hoopt Boszhard in 2005 weer het theater in te gaan. „Televisie is een vak waar ik echt alles voor doe. Van kandi daten screenen, tot het decor, het licht en het geluid. Ik ben overal bij betrok ken. Dat is soms vervelend, maar zo ben ik opgevoed bij de AVRO. Maar televisie is wel slopend. Het is vluchtig. Je werkt niet aan iets tot het perfect is. Een afle vering moet gewoon meteen goed rijn en daarna is het afgelopen. In het thea ter speel je een voorstelling heel vaak en dus is er meer ruimte om naar perfectie te streven. Avond na avond vind je na afloop weer kleine briefjes op je spiegel 'zou je dit iets meer kunnen doen of dat wat minder'. Dat vind ik heerlijk." In 2004 kon hij een rol in de Lion King niet combineren met rijn televisiewerk. Komend theaterseizoen gaat hij dat wel proberen. Deze maand doet Boszhard auditie voor een rol in Beauty and the Beast. „Let op, ik moet gewoon achter in de rij auditie doen. Dus het kan zo maar zijn dat iemand anders die rol krijgt. Maar ik zal er alles aan doen, om goed voor de dag te komen. Ik heb net de tek sten van Martine Bijl gekregen en ga er helemaal voor. Ik stel me kwetsbaar op om dit nu te zeggen. Lukt het me, dan lukt het en anders ga ik weer wat anders doen." Heeft hij zelf nog belang bij de afloop van de Staatsloterij? „Ik koop elke maand een lot voor mijn moeder en zij één voor mij." Win 't in 't', elke maandag om 20.30 ~uurbij Kl i74r~ De Staatsloterij Live, vanaf 25 januari bij RTL 4. KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. Hart van Nederland voor Ned. 2 Azië 2. Nationale actie voor Azië Ned. 2 3. TV show voor Azië Ned. 2 4. Spoorloos KRO 5. Darts wk Lakeside finale SBS 6 6. Journaal (ma) NOS 7. Goede tijden slechte tijden RTL 4 8. Hart van Nederland (wo) SBS 6 9. EK Allround 10 km heren NOS 10. Postcodeloterij 1 tegen 100 TROS 2.A 2.31 2.11 2.0b 20ü 2.C Top 10 meest bekeken kinderprogramma? 1. Jeugdjournaal 2. Totally spies! 3. Kids top 20 4. Shinchan 5. Klokhuis 6. Spongebob squarepants 7. Adv. of jimmy neutron boy 8. Pippi on the run 9. Ochtendshow de cartoon cup 10. Zoop Marktaandelen in Nederland 1 Nederland 2 Nederland 3 RTL 4 RTL 5 Yorin SBS 6 NET 5 Veronica NOS Fox Kids Fox Kids Fox Kids NPS Nickelodeon Nickelodeon AVRO Fox Kids Nickelodeon 12,5 (13,8) - 15,8 (16.7) - 6,5 (9,4) - 16,2 (16,3) - 4,3 (4,1) - 5,2 (4,7) 15,1 (10,3) 4,9 (6,0) - 4,2 (3,5) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Lue onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1 De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uf kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de rH aandelen van vorige week. ji

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10