LEIDE PvdA gaat vijandbeelden bestrijden REGIO Relaxte sociale sculptuur op In Beatween ezorgdheid over situatie p kruispunt Stationsweg Justitie bestudeert materiaal van kinderpornobezitters dse medicus ikst geciteerd iderboerderij gebreid en uw hart voor aghwijk R1 Kok laat zich kaalscheren De Leidse radioloog van de Velde is de meest ;erde Nederlandse onder- in internationale weten- jpelijke tijdschriften van Van de Velde, die bij het C werkt, ontdekte een re manier om de kans op el na endeldarmkanker te oten. Hij schreef hierover gerenommeerde medi- üjdschrift The Lancet. Ook idse hoogleraar pathofy- |ie Peter Sterk scoorde Hij stelde vast dat een :bruikte hypothese over itstaan en de bestrijding stma niet klopte en publi- e in het New England al of Medicine. Het aantal n werd geteld door het e Centrum voor Weten- is- en Technologiestudies oogleraar Ton van Raan. ons terug na Eheidstoernee enburg - Met de terugkeer vee P-3C Orions op Val- irg is een punt gezet ach- operationele inzet van de ïiÜevliegtuigen door de eluchtvaartdienst. De llen kwamen van vliegba- to op Curasao en deden n thuisreis Key West (Flo- Brunswick (Maine), wood (Canada) en St. (Wales) aan. Door de e weersomstandigheden in fly past over Pembroke waar de Valkenburgse rons 320 en 321 in de le Wereldoorlog werden cht, niet doorgaan. De s maken dit jaar nog 450 ren vanaf Valkenburg, amelijk om Duitse be- ingen te trainen. - In het centrum van wijk mag de komende ja- ;el gesloopt worden ten ve van nieuwbouw met jemengde bestemming', aat in het voorontwerp nmingsplan, dat deze iuis-aan-huis in de Me- c is verspreid. Andere be te wijzigingen zijn de op- van het bouwverbod in pers en Forellen, uitbrei- an de Gamma aan de Fle- en extra ruimte voor de boerderij. moment kent de Meren- og zes verschillende be- lingsplannen. Als het e voorontwerp definitief heeft de Merenwijk er raar één. „Dat betekent or de hele wijk dezelfde ardregelingen gelden verbouwingen en aan- els", zegt wethouder Hil- d. Hoewel het nieuwe timingsplan voor de rela- )nge wijk voornamelijk iderend is, staan toch en- pmerkelijke veranderin- stapel. Hillebrand: ,,Aan eerpolderpad is ruimte veertien appartementen de Gooimeerlaan kun- )g twintig appartementen en. Ook is kopbebouwing Merendonk en Zijldonk jk." Om het groenpeil in renwijk in stand te hou- het idee om de punt van leiland te bebouwen ge- t. Die plek krijgt een istemming. ilaaghwijk heeft de ge- een 'wijzigingsbe- f heid' in het bestem- ilan opgenomen. „Dat in dat we de mogelijk- louden om daar ooit te slopen vo'or nieuwbouw, jlee daarachter is om die en nieuw 'hart' te kunnen maandag 10 januari 2005 door Maarten van Wijk leiden - Wat is het In Beatween- festival Leiden? „Een festival met de focus op verwerving van skills. Interactieve infotain ment", zegt Danny Akker van festivallocatie LVC. „Een sociale sculptuur", droomt medeorga nisator Steven van Lummel. „Gewoon een relaxte dag voor jongeren", vindt een bezoeker. Afgelopen zaterdag werd dit festival 'voor en door jongeren' voor de tweede maal gehouden, verspreid over het LVC, het LVP en de Qbus in de Leidse bin nenstad. De folder van het festival ziet er professioneel uit: filmfestival, workshops, demonstraties. Maar wie zaterdagmiddag ge wapend met de folder een van de festivallocaties binnentrad, zal niet in alle ontspannen sa menscholende groepjes jonge lui direct de aangekondigde ac tiviteiten herkend hebben. ,,Ach, workshops", zegt een jongen hangend in de deurope ning van het LVP. „Dat is een beetje een groot woord voor het meeste wat hier gebeurt. De drumworkshop heeft nu één deelnemer met zijn vader. Voor de rest zitten we hier gezellig biertjes te drinken. Het feest vanavond in Qbus wordt wel gaaf." De drukste locatie was het LVC. Achter in de grote zaal leven skateboarders zich uit op een halfpipe, op de binnenplaats wordt er graffiti gespoten, net jes op een plaat hardboard. Halverwege de zaal, naast een kookdemonstratie, zit djembe- speler Amadu in een kringetje met wat bezoekers te tromme len. Het geluid is verbazingwek kend swingend gezien de erva ring van de deelnemers. Toch blijven de meeste omstanders liever luisteren. „Stelletje luieri ken", roept Amadu. Het is moeilijk om toeschou wers over de streep te trekken, zegt ook Samir Boultam van de Leidse breakdancegroep de Spinning Keyz. Voor him work shop hebben ze dus maar men sen uit het publiek aangewe zen. Een lange 34-jarige man met een blond baardje is er een van; hij was als puber een grote hiphopfan. „Ze kunnen tegen woordig wel veel beter dan sen", geeft hij na afloop toe. Maar het gaat niet om talent, zegt Boultam. „We hebben res pect voor iedereen die zich met de dans bezighoudt. Hij hoort er nu ook een beetje bij. Wij zijn niet zo ontoegankelijk als mensen van buiten soms den ken." Ten minste één bezoeker is dankzij het festival dus een beetje in een nieuwe subcul tuur geïntegreerd. Maar is het inmiddels niet wat voorspel baar, zo'n gesubsidieerd jonge- renfestival met 'straatcultuur', skateboarden, breakdance en verfspuitbussen? Steven van Lummel vindt van niet. De door hem opgerichte stichting SBSC is samen met een andere jongerenorganisa tie, ConnAct, verantwoordelijk voor In Beatween. „Alles op dit festival wordt door de jongeren zelf gedaan. Dat is een belang rijk verschil met andere festi vals. De decors van het feest vanavond maken we ook zelf. Op de avond zelf zie je die jon gens dan met de borst vooruit lopen. Ze wijzen hun vriendjes op die dingen, waar ze zo mooi voor gezorgd hebben. Het geeft ze iets om trots op te zijn." „Voor mij is de organisatie van dit festival als schilderen met mensen", zegt Van Lummel, die aan de kunstacademie stu deert. „Het lijkt een beetje op sociaal werk, maar het is niet uitsluitend op probleemjonge ren gericht, hoewel die er wel tussen zitten. Daarom zijn de initiatieven minder geforceerd en worden ze mooier. Vooraf gaand aan de festivaldag zijn 10 jongens bezig geweest met het bouwen van de halfpipe, die komt voortaan elke zondag in LVC, zodat iedereen gratis kan skateboarden. Anderen hebben films geschoten, die nu hier in de filmzaal worden vertoond." Een deel van de essentie van het festival onttrok zich zater dag dus aan de waarneming van de bezoeker. Maar niet ge treurd: alles wordt gedocumen teerd. Van Lummel: „We ma ken ieder jaar films en een boek met foto's van de sociale sculp tuur die we hebben doen ont staan. Wie weet komt er ooit een tentoonstelling." Het In Beatweenfestival Leiden is volgens een van de bezoekers 'gewoon een relaxte dag voor jongeren'. Foto: Taco van der Eb door Eric-Jan Berendsen leiden - De PvdA moet meer aandacht gaan besteden aan de integratie in Leiden. Er moet een krachtiger integratieaanpak ko men en vijandbeelden moeten worden bestreden. Binnenkort komt de gemeenteraadsfractie van de PvdA met een notitie over dit onderwerp. Dat zei frac tievoorzitter Conny Broeyer za terdagmiddag op de nieuwjaars receptie van haar partij. Centraal bij het voornemen van de PvdA staat volgens Broeyer dat de integratie van twee kan ten moet komen. Mensen die hier geboren en getogen zijn, mogen verwachten dat nieuw komers regels en gebruiken van onze maatschappij respecteren. Omgekeerd mogen nieuwko mers die hier legaal zijn ook verwachten dat ze open en op een respectvolle manier wor den ontvangen en opgenomen. Niemand mag worden uitgeslo ten. Volgens Broeyer houdt het inte gratievraagstuk de PvdA in Lei den zeer bezig. „De spanning tussen autochtonen en alloch tonen in de samenleving is toe genomen. Wij willen er met kracht aan werken om ook op de lange termijn vreedzaam in dit land en in Leiden met elkaar te kunnen samenleven. Om dat te bereiken moeten we op de kortere termijn voorkomen dat allochtonen en autochtonen verder uit elkaar worden gedre ven en zelfs tegenover elkaar komen te staan. Er zijn ontwik kelingen in de maatschappij die dat in de hand werken. Met een veel krachtiger integratieaanpak dan tot nu toe en een bestrij ding van vijandbeelden is dat te voorkomen. Daar moeten we dan ook voor durven te kie zen." Centraal daarbij staat voor de PvdA dat er van twee kanten niet langer wordt geaccepteerd dat mensen niet aan de integra tie mee willen doen. „Wij heb ben het gevoel dat we zo snel mogelijk aan de slag moeten met die krachtiger aanpak en dat aan beide kanten voldoen de energie en vertrouwen aan wezig is om die aanpak te laten slagen. We gaan met de partij een open dialoog in de stad starten om hier opnieuw han den en voeten aan te geven." Broeyer wil niet allerlei nieuwe maatregelen gaan bedenken. „Ik denk eerder aan het hele pakket aan maatregelen van een nieuw elan voorzien. En we moeten niet alleen met elkaar praten, maar ook werkelijk wat doen. Het accent ligt op samen bouwen aan de samenleving, waarbij we de kansen beter be nutten die er zijn in het onder wijs, bij maatschappelijke en culturele activiteiten en in de woonomgeving. Broeyer geeft daarbij twee voor beelden. „Staand beleid is dat culturele instellingen in hun aanbod ook aandacht besteden aan de culturele diversiteit in de stad. Waar dit in veel geval len een noodzakelijk kwaad lijkt, waaraan eens per jaar aan dacht wordt besteed, vinden wij dat het nu tijd is om daar echt werk van te maken." Daarnaast ziet Broeyer ook in Zuidwest kansen. „Bij het wijkontwikke lingsplan Zuidwest hebben wij erop aangedrongen ook gericht allochtone bewoners te betrek ken omdat die tot nu toe on dervertegenwoordigd zijn in de wijkorganisaties. Daarnaast wil len we extra aandacht voor het tegengaan van uitsluiting en het zoeken naar garanties dat iedereen met respect wordt be handeld." IDE STELLING I leiden - Belofte maakt schuld, dat ondervond George Vermuiden, kok van het Leidse eetcafé De Hooykist aan de Hooigracht, zaterdagavond. Hij had toegezegd zich te laten kaalscheren als er zaterdag op een feestje in het restaurant meer dan 999 euro werd ingezameld. En omdat de teller stopte op ruim 1100 eu ro, gingen de snor, bakkebaarden en het hoofdhaar van de kok er af. De opbrengst van de collecte gaat naar giro 555. Foto: Taco van der Eb door Erna Straatsma leiden/regio - Bestudering van beeldmateriaal moet uitwijzen of een grote groep kinderpor nobezitters uit Zuid-Holland wordt vervolgd. Zestien man nen zijn de afgelopen maanden aangehouden, zo werd donder dag bekendgemaakt; elf ver dachten zijn inmiddels weer op vrije voeten. Justitie bestudeert grote hoeveelheden in beslag genomen materiaal. De aanhouding van de mannen vloeit voort uit een wereldwijd onderzoek, opgestart door Amerikanen. Zij speelden de namen van 400 Nederlandse verdachten door aan het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD). Per politieregio zijn de verdach ten opgespoord, wat leidde tot de zestien aanhoudingen in Zuid-Holland. Het gaat om mannen in de leeftijd van 22 tot 63 jaar uit Gouda, Boskoop, Haastrecht, Schoonhoven, Waddinxvee'n, Zevenhuizen, Nieuwerkerk aan den IJssel, Al phen aan den Rijn, Katwijk, Lei den, Lisse, Voorschoten en Oegstgeest. „Het wereldwijde onderzoek loopt nog", zegt T. Erents van het KLPD. „Het gaat om perso nen die commerciële internet sites hebben bezocht en met creditcard hebben betaald. De voorkant van de zaak speelt zich in de Verenigde Staten af; de aanhoudingen hier vormen de achterkant van de zaak." In Zuid-Holland zijn in totaal dertig computers, losse harde schijven, honderden cd-rom's en videobanden in beslag geno men. Justitie bestudeert het materiaal. „In principe ben je strafbaar als je één kinderporn oplaatje in bezit hebt, ofwel: op je harde schijf hebt staan", zegt Erents. „Maar justitie zal be paalde afwegingen maken bij de vraag of ze tot vervolging overgaan of niet. Is het materi aal bijvoorbeeld pre-puberaal of post-puberaal en hoevéél materiaal heeft iemand in huis. De straf die staat op het in bezit hebben van kinderporno is maximaal vier jaar. Erents: „In de jaren zestig en zeventig was kinderporno nog vrij makkelijk te verkrijgen in Nederland, maar de wetgeving is inmiddels aangescherpt. Vroeger was de maximale celstraf drie maan den. Sinds de straf is verhoogd naar vier jaar zie je dat de kin derporno ondergronds is ge gaan." Of de zestien mannen uit Zuid- Holland tot een of ander net werk behoren, is niet duidelijk. „Dat zal het onderzoek van jus titie moeten uitwijzen", aldus Erents. De herkomst van het in beslag genomen materiaal duidt erop dat de voor pomobeelden ge bruikte kinderen afkomstig zijn uit voormalige Oostbloklanden. ledereen moet storten op gironummer 555- Ceef uw mening www.leidschdagblad.nl I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad Wc-Jan Berendsen - Voetgangers en fietsers ;evaar op de kruising van itionsweg met de Mors en de Rijnsburgersingel. idt de CDA-fractie in de gemeenteraad, die bur ster en wethouders daar- agen heeft gesteld. Qs de raadsleden Linda se en Jan-Jaap de Haan ir twee problemen. Het jis het inhalen van fietsers auto's en bussen op de jurgerbrug. Vervolgens het inhalende verkeer P verhoogde middenberm uonteerd en moet dan Echts uitwijken. „Dit gaat iwemood goed. Eén on- chte beweging van een en er is een ongeluk", wen de raadsleden aan het Het tweede probleem is volgens het CDA dat auto's die vanaf de 2e Binnenvestgracht richting station gaan, linksaf de Mors singel oprijden. „Dat gebeurt op grote schaal maar het kan niet vanwege die verhoogde middenberm. Er staat ook een verkeersbord dat het niet mag. Automobilisten richting Ples- manlaan moeten omrijden via de Rijnsburgersingel en de tun nel voor het station. Veel auto mobilisten vinden dat echter omslachtig en slaan toch links af, via het zebrapad dat ligt in een uitsparing van de verhoog de middenberm." Lieverse en De Haan hebben gezien dat automobilisten ter hoogte van De Bruine Boon de stoep oprijden, hun auto met de neus naar de zebra manoeu vreren en vervolgens overste ken. „Een andere mogelijkheid is om een paar meter verderop waar de middenberm ophoudt linksaf te slaan en via de stoep voor de ANWB-winkel naar de Morssingel te gaan. Wij hebben verschillende observaties uitge voerd en het gebeurt op grote schaal, zowel in als buiten de spits." Volgens het CDA-duo zijn er tal van maatregelen denkbaar om het kruispunt veiliger te maken. „Verlenging van de midden berm, het weghalen van de middenberm en linksaf slaan toestaan of op de Morssingel paaltjes plaatsen met alleen een doorgang voor fietsers. Wij vin den het de hoogste tijd voor een definitieve oplossing om de veiligheid voor de voetgangers en fietsers te vergroten. Wij denken niet aan handhaven. Hiervoor bestaat het probleem al te lang en is het te ernstig." Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! ^Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56,70) Naam: M Adres: Postcode Plaats (t.v.m. bezorgcontro Automobilisten lappen geregeld de verkeersregels aan hun laars bij de kruising van de Stationsweg met de Morssingel en de Rijnsburgersingel. Publiciteitsfoto Tfelefoonnr: Geboortedatum e-mailadres: Bank-/girorekeningnummer* Handtekening: Uitsluitend bij automatische Incasso Stuur de bon in een ongefrank eerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) E-mail lezersservice*?hdc.nl of surf naar www leidschdagblad.nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. n de oolofon van de Mijn wereld, mijn krant. Leidsch fijt Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7