Nederland is asperine-land BINNENLAND Rechtszaak tegen lek AIVD nauwelijks mogelijk Man en vrouw met kinderen horen niet in de kroeg Eerdmans dingt naar gunsten van Wilders Tweede Kamer loopt niet warm voor afnemen vingerafdrukken Boot valt in stuw: twee vermisten 'Hoofdpijnpatiënt slikt alles' Asbest opgezogen Esmée en Ivan door verstikking overleden id krijgt steeds vaker len voor volwassenen V. kactie naar qe Bornse De politie is gisteren een pekactie begonnen naar arige Jeanny Wagemans Limburgse dorp Born, is vrijdagavond wordt E Toen vertrok zij om ze- :lï 'avonds per fiets naar Hgndin in Born. Daar is ze 2(angekomen. De politie hjekening met een mis- iiqdens de zoekactie, ïidi ook familie en vrien- :sfcedoen, werden in het eifce Grevenbicht enkele nivan de verdwenen hfievonden. Over wat er is jen en waar dat is ge tril de politie niets kwijt. lenhuizen "steriel oort - In zestig procent ederlandse ziekenhui- ivoldoende gegaran- it de chirurgische in- pten steriel zijn. De zie ren voldoen niet aan de ee normen, aldus onder in sterilisatiedeskundige lornmalen van het bu- uit Amersfoort. Van lalen onderzocht 197 terilisatoren in zieken- Deze apparaten moe- "ische instrumenten, na insief wasproces, ont- schadelijke micro-or- :n. In veertig procent inderzochte gevallen le ziektekiemen ook ze- 1, bij zestig procent was zeker. knruzie leven Dam - Een 44-jarige man terdam is zaterdag- verleden nadat hij eer- e dag bij een burenru- dere malen in de buik choten. Zijn 19-jarige werd ook in de buik ge- aar verkeert nu in sta- itand, aldus een poli- ivoerder. De vermoe- lader, een 37-jarige n, heeft zich met zijn jen gemeld op het poli- meldt laiing tumor e]j - Onderzoekers van het s ]itair Medisch Centrum 2j hebben in hoofdhalstu- 1 pen genprofiel gevonden j^eeft of er een uitzaaiing ,e| gisteren bekendge- het vakblad Nature Het genprofiel geldt jjsoort genetische vinger- j i)e onderzoekers ver- 2 [i dat patiënten door de g jieter dan voorheen J worden behandeld. ^GP en SP iiti grondwet De europarlementari- j ChristenUnie, SGP en l^listische Partij (SP) zijn jjEt ontwerp van de Euro- ^jondwet. Ze stemmen in jjjpees Parlement deze Jgen een resolutie over 1 werp. Bij het Nederlands udum op een woensdag "!005 gaan ze een nee- pie voeren. De andere die 21 van de 27 Neder- tetels bezetten, zijn wel et parlement als geheel =tt woensdag vrijwel ze- r positief over de ont- 3ndwet. ialw valt rein ia) eiiEN - Een 28-jarige uiit Arnhem is zaterdag- niet na station Gilze-Rij- trein gevallen. Ze liep lingen aan haar gezicht eriouw viel. rond negen )ede trein van Zwolle naar s paal. Die had station riajen net verlaten. De isVist zelf terug te komen Aerron, waar de politie 1 iet bebloed gezicht vond. e jouw uit een deur of een (gevallen of geduwd, politie gisteravond niet maandag 10 januari 2005 borgharen/anp - Bij een onge val met een plezierjacht in de stuw van Borgharen bij Maas tricht zijn gistermiddag acht personen te water geraakt. Het gaat om twee gezinnen met in totaal vier kinderen. Brandweer en politie hebben zes van hen, de vier kinderen en twee moe ders, uit het water gehaald. De politie is nog op zoek naar de twee vaders en het wrak van de Nederlandse motorboot. Volgens de politie kreegde boot in de stuw motorpech. Het vaartuig botste tegen de wand van de stuw en viel 7 meter om- laag. De kinderen en de vrouwen zijn met onderkoelingsverschijnse- len naar het ziekenhuis ge bracht. Tientallen hulpverle ners zijn nog op zoek naar de twee mannen en de motorboot. geldrop - In het Noord-Brabantse Gel- drop is gisteren de wijk De Burght een groot deel van de dag afgesloten ge weest, omdat er asbestdeeltjes waren te rechtgekomen. Het spul was afkomstig van een hout- en bouwmaterialenhandel waar zaterdagavond een grote brand woedde. Het asbest zat in golfplaten. Het gaat om witte asbest, de minst schadelij ke soort, aldus de gemeente. De toe gangswegen naar de wijk werden afge grendeld en een gespecialiseerd bedrijf maakte de wegen en het groen asbestvrij. Bewoners kregen het verzoek in de wijk te blijven en kinderen en huisdieren bin nen te houden om verspreiding van as best te voorkomen. Vandaag beslist de gemeente over de sanering van de wijk met 262 woningen. Bij de brand vielen geen slachtoffers. Het vuur brak door nog onbekende oorzaak uit in een opslag loods. Volgens buurtbewoners wordt het terrein van de houthandel geregeld door zwervers bezocht. Foto: ANP/Bert Jansen door Mayke Calis den haag - Mannen en vrou wen met kinderen horen niet thuis in het café. Zij moeten bij hun gezin zijn. Voor ongebon den vrouwen en mannen zon der gezin is cafébezoek geen probleem. Dat vindt een door snede van de Nederlandse be volking, zo blijkt uit het rapport 'Drinken in de Nederlandse ho reca' van het bedrijfschap Ho reca en Catering, dat vandaag wordt gepresenteerd. Vrouwen oordelen iets negatie ver dan mannen over het café bezoek van ouders met gezin nen. Zo geven vrouwen moe ders met een gezin die naar het café gaan een 5,3. Mannen be oordelen dezelfde moeders met een 5,5. Mannen met kinderen krijgen respectievelijk het cijfer 5,5 en 5,8. Ouderen zijn iets ne gatiever in hun oordeel dan jongeren. Veertig jaar geleden is een soortgelijk onderzoek gedaan. Destijds vond men moeders met kinderen in de kroeg nog veel minder gepast. Zij laegen gemiddeld het cijfer twee, ter wijl mannen met kinderen ge middeld een 5,5 kregen. Het bedrijfschap Horeca en Ca tering concludeert verder dat het aantal werknemers in de horeca is gegroeid, terwijl het aantal barretjes en cafés de laatste jaren is afgenomen. Een verklaring is dat de meeste werknemers in de horeca kleine baantjes hebben. De daling van het aantal cafés, disco's en cof feeshops zet de komende jaren voort, verwachten de onderzoe kers, terwijl het aantal horeca bedrijven op sportvelden iets toeneemt. Volgens het rapport kijken on dernemers in horecabedrijven vaak niet ver vooruit. Van één op de vijf bedrijven is het pand eigendom van de ondernemer. De resterende tachtig procent wordt gehuurd of gepacht van bijvoorbeeld een brouwerij of groothandel. Dit houdt innova tie tegen, schrijven de onder zoekers. „Soms worden bepaal de bedrijfstypes voortgezet die al over hun hoogtepunt heen zijn." Omdat maar een beperkt aantal horeca-ondernemers een be roepsopleiding of manage mentopleiding heeft, is het stra tegisch inzicht in de bedrijfs voering vaak laag. „Het inspe len op verandering wordt op ad hoe basis gedaan." Bij disco theken geldt dit minder. Dat komt volgens de onderzoekers door het kapitaalintensieve be- drijfstype. Horeca ondernemers moeten innovatiever worden, menen de onderzoekers, willen zij kunnen blijven inspelen op de behoef ten van een veranderende be volkingssamenstelling, zoals de groei van het aantal jonge al lochtonen, ouderen en eenper soonshuishoudens. Volgens het rapport zijn met name alloch tone jongeren gevoelig voor nieuwe trends. Bijna vijftig pro cent van hen bezoekt wel eens een muziek-, of swingcafé. Ouderen hebben, aldus het rapport, vooral behoefte aan service en de eenpersoonshuis houdens aan luxe voorzienin gen. Tot slot leidt de toenemen de gerichtheid op gezondheid tot meer vraag naar gezonde producten als energie,- en lightdranken, sappen en mine raalwater in horeca. door Mayke Calis den haag - Van te veel pijnstil lers tegen hoofdpijn, krijg je hoofdpijn. En Nederland is aspe rine-land nummer een. Naar schatting 320.000 Nederlanders zijn verslaafd aan pijnstillers. Vandaag beginnen de drogiste rijen een campagne die consu menten bewust moet maken van hun slikgedrag. Er is maar één remedie: resoluut afkicken. „De eerste weken ben je dood- en doodziek." „Nergens ter wereld wordt zo makkelijk naar paracetamol ge grepen als in Nederland. Het woord alleen al: paracetamolle- tje, alsof het een pepermuntje is", zegt Anita Mensing van de Nederlandse Vereniging voor Hoofdpijnpatiënten. Nederlan ders weten volgens haar veel te weinig over de effecten en bij werkingen van pijnstillers tegen hoofdpijn zoals aspirine para cetamol en ibuprofen. Bij veel vuldig gebruik, gedurende drie dagen per week één of meerde re pijnstillers, krijg je juist méér hoofdpijn. Vaak begint het onschuldig. Ie mand wordt wakker met hoofd pijn en denkt 'vandaag komt dat slecht uit' en neemt een pijnstiller. Als dat vaak gebeurt, ontstaat er gewenning, waar door het aantal pijnstillers dat nodig is om de hoofdpijn te la ten verdwijnen moet worden opgevoerd. De kans is groot dat die persoon verslaafd raakt aan de pijnstillers, zonder dat die hem helpen. Ook mensen die dagelijks minstens vijf produc ten met coffeïne nemen, zoals koffie, thee, ijsthee en cola lo pen de kans deze vorm van hoofdpijn te krijgen, helemaal als ze pijnstillers slikken. In Ne derland lijden naar schatting 320.000 mensen aan deze ver slaving. Het Nederlands Huisartsen Ge nootschap (NHG) trok vorig jaar al aan de bel. Omdat het grootste deel van de pijnstillers niet op doktersrecept maar bij drogisterijen wordt gekocht, vond het Centraal Bureau Dro gisterijbedrijven (CBD) dat zij niet kon achterblijven. Directeur Marten Hummel: „De totale omzet van pijnstil lers in Nederland is 105 miljoen euro, daarvan wordt tachtig procent via drogisterijen ver kocht." Vanaf vandaag begin nen de drogisterijen daarom een campagne die consumen ten bewust moet maken van hun slikgedrag en de hoofdpijn die dat teweeg kan brengen. Een moeilijkheid is dat consu menten niet altijd eerlijk zijn te gen zichzelf, zegt Mensing. Ze verklaren bijvoorbeeld hoofd pijn te hebben, maar 'bijna niets' te slikken. Na enig door vragen blijkt dan dat ze zowel 's ochtend als 's avonds twee tot drie pijnstillers nemen. „Som migen slikken er honderd tot tweehonderd per maand." Mensing zou het een goede zaak vinden wanneer er op de bijsluiters zou komen te staan dat overmatig gebruik hoofd pijn tot gevolg kan hebben. Want mensen met hoofdpijn zijn tot alles bereid, is haar er varing. „Ze slikken alle soorten pijnstillers door elkaar om er maar vanaf te komen." 'Antillen verkopen aan hoogste bieder' den haag/gpd - LPF-Kamerlid Joost Eerdmans vindt dat Ne derland alle banden met Aruba en de Nederlandse Antillen moet verbreken. „Verkopen aan de hoogste bieder", vindt hij. „Afscheid nemen." Het voorstel is één van de pun ten van de nieuwe politieke partij die de LPF'er wil oprich ten. Andere punten: meer ge vangenissen en heropvoedings kampen voor misdadigers, minder subsidies en de moge lijkheid voor burgers om hun burgemeester per referendum weg te stemmen. Eerdmans is al sinds afgelopen zomer bezig met de oprichting van een nieuwe partij. Hij zoekt onder andere aansluiting bij Geert Wilders. Maar of het ook echt tot een samenwerking komt, is nog niet zeker. Zo vindt Eerdmans de toon die Wilders over moslims aanslaat soms te hard. Ook voelt hij zich niet verwant met conservatieve politiek, terwijl Wilders bezig zou zijn om met de directeur van de conservatieve Edmund Burke Stichting, Bart Jan Spruyt, een conservatieve partij op te richten. Eerdmans ziet het liefst een brede nieuwe beweging ont staan, waarin behalve hij en Wilders ook vertegenwoordi gers van Leefbaar Rotterdam opgaan. Tegelijkertijd is ook Eerdmans fractiegenoot Hilbrand Nawijn bezig iets nieuws te beginnen. Hoewel hij onlangs nog met Pim Fortuyns broer Marten na dacht over een nieuwe fortuy- nistische beweging, heeft hij nu ook contact gezocht met Wil ders. Het is nog onduidelijk of alle LPF-Kamerleden samen op gaan in een nieuwe partij. De presentatie van de nieuwe naam waaronder zij gezamen lijk zouden verder gaan - nodig omdat de LFP'ers uit de partij LPF traden - is al een paar keer uitgesteld. den haag/gpd - De Tweede Ka mer ziet het niet zitten om van alle vliegtuigpassagiers die een Nederlandse luchthaven passe ren vingerafdrukken af te laten nemen. Dat wordt wel bepleit door Minze Beuving, bevelheb ber van de Koninklijke Mare chaussee en verantwoordelijk voor de beveiliging van lucht havens. De grootste partijen CDA en PvdA vinden het voor stel 'niet opportuun'. Volgens PvdA-kamerlid Aleid Wolfsen is er op zich niets mis mee om van iedere passagiers een vingerafdruk te vragen. „Maar het draagt niet bij aan meer veiligheid. In de bestan den zitten alleen vingerafdruk ken van mensen die al eens in aanraking met justitie zijn ge weest." CDA-Kamerlid Haers- ma Buma ziet vooral praktische bezwaren. „Het probleem is dat het alleen werkt als er een cen trale databank bestaat, waarin je bijvoorbeeld ook vingeraf drukken van mensen uit Indo nesië kunt vinden." Het CDA benadrukt wel dat de plannen van Beuving serieus moeten worden genomen. „De marechaussee speelt een be langrijke rol in de aanpak van terrorisme. Als die zegt ergens behoefte aan te hebben, moet dat niet worden weggewuifd. Haersma Buma ziet veel in Beuvings pleidooi voor zogehe ten slimme camera's. Dat zijn camera's die alarm slaan bij verdachte bewegingen, zoals ie mand die op Schiphol tegen de stroom inloopt, of zich plots uit een groep reizigers losmaakt. Aan de ontwikkeling van zo'n camera wordt gewerkt. Joost Eerdmans. Archieffoto: GPD pleegde kort na middernacht zelfmoord door voor de trein te springen. Nadat haar identiteit was vastgesteld ging de politie, haar woning bin nen, waar de lichamen van de kinderen werden aangetroffen. In de basisschool waar Esmée zat, kwamen zater dag klasgenootjes en ouders bijeen om over het drama te praten. In de school is een gedenkplek ingericht. Kinderen hebben er bij een foto van het meisje onder meer tekeningen neergelegd. zoetermeer/gpd - De 6-jarige Esmée en haar 3- jarige broertje Ivan uit Zoetermeer zijn door ver stikking om het leven gekomen. Dat heeft politie Haaglanden zaterdag meegedeeld op basis van een voorlopig sectierapport. Op welke wijze de kinderen zijn gestikt, wilde de politie niet zeggen. „Het is zo al gruwelijk genoeg." Vooralsnog wijst alles erop dat Esmée en Ivan donderdagavond door hun 38-jarige moeder om het leven zijn gebracht. De gescheiden vrouw um/anp - Kinderen met of andere gedragsstoor- |crijgen steeds vaker me- t voorgeschreven die oeld voor volwassenen rchosen. Bijna 35.000 i slikken zulke midde- ft de Stichting Farma- re Kengetallen voor het pprogramma NOVA uit- id. Dat meldde NOVA kavond. psychiaters schrijven an- Dsemiddelen als Risper- |or aan kinderen met en andere gedragspro- die onvoldoende baat bij gangbare medicij- Ritafin. Dat geldt voor nderen van nul tot tien 26.400 van elf tot negen- Behandeling leidt bijna vanzelf tot schenden van nog meer staatsgeheimen tien jaar. In het noorden van het land is het gebruik van zul ke middelen door kinderen in tien jaar verdubbeld, blijkt uit onderzoek van het Academisch Ziekenhuis Groningen. Medicijnen als Risperdal zijn niet voor kinderen geregi streerd omdat bij hen onvol doende onderzoek is gedaan naar de gevolgen van het ge bruik. Als bijwerkingen zijn on der meer ernstig overgewicht en op lange termijn diabetes bekend. De Inspectie voor de Volksgezondheid heeft NOVA laten weten dat artsen deze middelen bij kinderen mogen voorschrijven en dat ze pas kan optreden als een patiënt een klacht indient. door Paul Bolwerk en Martijn van Beek Nijmegen - Vandaag begint het proces tegen de AlVD'er die wordt verdacht van het lekken van staatsgeheimen. Een unieke strafzaak. De behandeling is nauwelijks mogelijk zonder schending van nog meer staatsgeheimen. De 34-jarige man uit Nijmegen, van Marokkaanse komaf, is op zijn werk in Leidschendam als hij op 30 september 2004 wordt gearresteerd. Hij werkt dan precies één jaar als audiobewerker bij de Algemene Inlichtingen- en Veilig heidsdienst (AIVD). Zijn taak is het uitwerken en vertalen van afgeluisterde (telefoon-)gesprek ken van vermeende moslimterroristen en hun relaties. Hij kan zelf beslissen welke telefoontaps hij uitwerkt. Ook heeft hij een adviesrol in de voor dracht van nieuwe tapaansluitingen en te volgen personen. Justitie verdenkt hem van het lekken van staatsgeheimen. Daar staat maxi maal zes jaar cel op. Het onderzoek loopt nog, maar vast zou staan dat de verdachte zijn baan heeft misbruikt om vier verdachten in een terrorisme onderzoek een intern stand-van-za- kenrapport in handen te spelen. Ook zou hij ten minste één verdacht voice- mailbericht ten onrechte terzijde heb ben gelegd als zijnde 'onbelangrijk'. In afwachting van zijn berechting zit de verdachte in het huis van bewaring in Krimpen aan den IJssel. Hij is on derworpen aan een regime van volle dige beperking: de man mag zijn zwangere vrouw en kind (2) niet zien, wordt weggehouden bij andere gedeti neerden en mag geen post ontvangen of versturen. Het ligt in de lijn der verwachting dat zijn advocaten het openbaar ministe rie (OM) zullen uitdagen aan te tonen dat juist htin cliënt de informatie heeft gelekt en niet bijvoorbeeld een van zijn collega's. Ook de rechter zal onge twijfeld verlangen dat het OM met meer komt dan de oncontroleerbare bewijzen van de AIVD. De dienst schaart echter ieder stukje informatie over de organisatie en onderzoeksme thoden onder de noemer 'staatsge heim'. Niemand mag weten wie de baas en de collega's van de verdachte zijn, bij welke onderzoeken ze betrok ken zijn en wat hun bevoegdheden zijn; zeker het grote publiek niet, maar eigenlijk liever ook niet de kleine groep mensen (rechters, aanklager, advoca ten) die aanwezig is bij een besloten behandeling. Toch moet hierover duidelijkheid ko men. Want hoe kan een rechter anders ooit een afgewogen oordeel uitspre ken? Hoe kan die beoordelen of iets een staatsgeheim is, als hij het geheim niet kent? De Nijmeegse rechtsgeleerde Ybo Buruma spreekt over een enorm span ningsveld. „Het OM staat voor een zeer moeilijke taak. De officier moet de AIVD ertoe zien te bewegen al het no dige bewijsmateriaal af te staan om tot een veroordeling te kunnen komen." Lukt dat niet, dan koerst het OM af op het niet-ontvankelijk verklaren van de zaak. De verdachte gaat dan vrijuit. In een vergelijkbare zaak in 2003 wierp justitie in Engeland uiteindelijk zelf de handdoek in de ring: ze staakte de ver volging van een medewerkster van een Engelse geheime dienst. Zij zou de pers een e mail hebben gegeven waar in de Amerikanen de Britten vroegen VN-medewerkers af te luisteren. De Britse regering wilde niet het risico lo pen dat door een rechtszaak vroeg of iaat de werkwijze van de inlichtingen diensten op straat zou komen te lig gen. Buruma vindt het logisch dat het OM hier toch kiest voor de vervolging van de ATVD-verdachte. „Je kunt het niet hebben als overheid dat zeer vertrou welijke informatie over dit soort dien sten wordt gelekt. Dat moet je snoei hard aanpakken. Probeer je dat niet eens, dan ben je zeker verloren.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3