Groenteboer als spelersmakelaar leven verrijkl Kees Zwamborn: 'Deze periode heeft mijn SPORT 4 'Licentie is een lachertje' Totale wildgroei in de wereld van de zaakwaarnemers Zaakwaarnemers worden in het voetbal gezien als een noodzake lijk kwaad en hebben een poene rig imago. Ze drentelen rond voetballers van hoog tot laag en hopen allemaal op de knaller van hun leven. door André Hoogeboom Amsterdam - Mino Raiola is misschien wel het exponent van de nieuwe generatie. De voormalig restauranthouder uit Haarlem is een grote meneer geworden. Hij slaagde erin Zla- tan Ibrahimovic te verplaatsen van Ajax naar Juventus, maar heeft ook - via z'n Tsjechische connectie Nehoda - Pavel Ned- ved en vele andere grote spe lers, onder wie de Braziliaanse Ajacied Maxwell, onder zijn hoede. Franklin Sedoc is minder suc cesvol. Hij zag de transfer van zijn pupil Hatem Trabelsi naar Arsenal afketsen en zag de rela tie met Ajax vertroebelen. Hij heeft meer geruchtmakende transfers op zijn naam staan. Liet bijvoorbeeld Regi Blinker bij twee clubs tegelijk tekenen, en veroordeelde talent Tarik Oulida in Spanje tot de verge telheid. Het belang van de spe ler - pas op een rijpe leeftijd naar het buitenland vertrekken - is vaak niet het belang van zijn manager. Robin van Persie wordt bege leid door Erwin Boonacker, maar zijn naam komt niet voor op de KNVB-lijst van makelaars met licenties. PSV heeft zeer onprettige ervaringen met Boonacker die Van Persie in Eindhoven probeerde te stallen. Er hangt een geur van snel geld rond de voetbalmakelaardij. Fout goud en krijtstreepmaat pakken. Zij kunnen clubs en voetballers maken en breken en zijn er steeds vroeger bij om hun slag te slaan. Ze nemen va ders van voetbalsterren in dienst, delen scooters, playsta- tions en leren jasjes uit bij het jeugdvoetbal, ronselen elf- tot twaalf jarigen, staan bij de kleedkamers met hun visite kaartjes. „Jongens van die leef tijd wordt het hoofd op hol ge bracht", zegt een spelersmake laar, die liever anoniem wil blij ven, omdat er zoveel 'kinnesin ne' is in die wereld. „Dat is toch belachelijk. Die jongens krijgen dan al te maken met grote druk en denken bovendien dat ze er al zijn." „Ik werk niet zo", zegt Ton van Dalen. De Twent was een van de eersten die de licentie van de Fifa kreeg. Van Dalen, die onder anderen Stam, Westerveld en Boschker begeleidt, zegt verder: „Er zijn altijd al figuren geweest die snel een paar centen in hun zak wilden steken. Ze keken vervolgens niet meer naar hun spullen om." Want dat, zeggen de bonafide spelersmakelaars, is het verschil tussen hen en de snelle jon gens, die er alleen op uit zijn om snel hun zakken te vullen. Dat gaat wel eens fout. Ger La gendijk: „Kijk maar eens naar Andy van der Meyde. Die jon gen had beter nog twee jaar bij Ajax kunnen blijven, maar wil de naar Italië, waar hij als voet baller zeer ongelukkig is. Robin van Persie moest naar Arsenal en komt daar niet veel aan spe len toe. En heeft nog steeds te weinig zelfkritiek. Durft te zeg gen dat hij Van Basten als bondscoach niet begrijpt. Spe lers kijken over het algemeen zelden in de spiegel. Maar als wij ze die spiegel voorhouden en iets adviseren dat ze niet wil len horen, wenden ze zich af. Dan nemen ze een ander. Door en door rot is de wereld van het snelle geld ook niet, maar de handelwijze van som- Hatem Trabelsi kwam door de inbreng van zijn zaakwaarnemer een periode niet meer aan voetbal toe. Foto: Ron Pichel Arie van Eijden, directeur van Ajax, ziet de aanwezigheid van de meeste zaakwaarnemers bij de gesprekken met de clubs als een noodzakelijk kwaad. „Soms trek je weieens je wenk brauwen op. Maar je krijgt de spelers alleen niet meer te spreken. In mijn tijd als voet baller zeiden de bestuurders altijd: we regelen wel wat me je. Ja, toen is het eigenlijk alle maal begonnen. Je kunt ze niet weigeren, maar eerlijk gezegd is het niveau soms bedenkelijk. Je zult er toch mee moeten on derhandelen als je een bepaal de speler wilt hebben." De directeur van Ajax zou wel andere, dan wel betere regelge ving willen, maar voorziet een onmogelijke opgave. „Omdat de spelersmarkt internationaal, zelfs wereldwijd is. En daar be weegt Ajax zich ook op" Clubs worden voorzichtig. Bij Utrecht moeten de spelers aanwezig zijn bij de eerste ge sprekken met de zaakwaarne mer. Algemeen directeur Stur- kenboom: „Omdat er nog wel eens ruis ontstaat bij de terug koppeling van het gesprek." Hij heeft geen slechte ervarin gen met voetbalmakelaars, maar: „Je voelt echt wel aan als een makelaar een speler bij verschillende clubs aanbiedt." Dat er veel slechte makelaars zijn erkent de Utrecht-direc teur: „Maar het is een dwars doorsnede van de maatschap pij. Je hebt goede en slechte." Dat een club gedurende de he le contractperiode een bepaald percentage moet betalen aan de makelaar vindt Sturken- boom wel bizar: „Ik kan me voorstellen dat je een manager betaalt naar het aantal uren waarmee de transactie ge moeid is. Maar het is natuurlijk belachelijk dat een club een gehele contractperiode van een speler een percentage moet be talen aan zijn manager. De clubs hebben - net als de spelers - een eigen verantwoor delijkheid, zegt Martin van Geel van AZ. De Alkmaarse club houdt veel in eigen hand. „Wij kijken eerst naar het team en waar versterking nodig is. Dan scouten we de spelers zelf en benaderen ze ook individu eel. Vervolgens gaan we praten met hun zaakwaarnemers om te kijken of we eruit komen. We praten alleen met zaakwaarne mers die een Fifa-licentie heb ben. We worden wel eens be naderd of getipt en trekken dat eventueel na, al naar gelang de geloofwaardigheid. Wat me op valt is dat zelfs voetballers op C en B-niveau al met eigen zaak waarnemers aankomen." Nol Hendriks, suikeroom en technisch directeur van Roda: „Het is een wild west. Echt, een licentie is een lachertje. Ieder een mag zich toch adviseur van een speler noemen? Dan laten ze voor een klein bedrag dj derhandelingen uitvoeren een advocaat of een jurist.) gaat altijd mis op het monj dat een speler van zaakwaï mer wisselt. Dat gebeurt hi vaak als het contract bezig te lopen, dan worden die a Iers gek gemaakt door zaal waarnemers die geen and< belang hebben dan snel wj geld te verdienen. Wij hebl bij Roda onprettige ervarii maar die gasten staan dart onmiddellijk op een zwart lijst. Ik ken het geval Trabe niet, maar ik kan me niet stellen dat een zaak zo uit hand moet lopen. Bij Ajaxi en Feyenoord zorgen ze tc goed voor hun spelers. He de mensen eromheen die I voor de spelers bederven." mige makelaars heeft bedenke lijke trekjes. Van Dalen: „Zo'n Mino Raiola heeft in Nederland niet eens een verblijfplaats. En de KNVB staat dat gewoon toe." Mino Raiola was - met zijn ad vocaat het meesterbrein achter de transactie van Moens met AZ. „En de carrière van die jon gen is volledig naar de knop pen." Zoals ook de loopbaan van Aja cied Hatem Trabelsi volledig in de vernieling dreigt te lopen. Trabelsi wordt gesouffleerd door Franklin Sedoc, die een totale macht over de Tunesiër schijnt te hebben. Keer op keer negeren Trabelsi en de zijnen verzoeken van Ajax om te ver schijnen voor een gesprek. La gendijk weer: „Ik zou mijn spe lers nooit zover brengen dat ze een rechtszaak of arbitragezaak tegen de club aanspannen. Daarmee verstoor je de ar beidsverhoudingen op ernstige wijze." Wildgroei Van Dalen geeft toe dat er spra ke is van 'een complete wild groei'. „Had je vroeger zes of zeven bureau's; tegenwoordig zijn er wel 55 die het beroep uitoefenen. En dan heb ik het nog niet eens over het grijze cir cuit." Het grijze circuit bestaat uit stromannen die gebruik maken van andermans licenties. La gendijk: „Bijvoorbeeld Sjaak Swart loopt rond op De Toe komst als partner c.q werkne mer van Soren Lerby omdat hij zelf geen licentie heeft. Hij ron selt jonge spelertjes. Zo is Van der Vaart ook ingepalmd. Zijn vader kreeg een baan bij dat bureau. Die jongen heeft het nu moeilijk, dat zie je. Omdat de druk erg groot is. Je ziet vaak dat jonge jongens steeds sneller komen, maar ook snel opbran den." Er zijn clubs die bepaalde zaak waarnemers weigeren, maar andere clubs werken weer nauw samen met de managers. Rob Cohen, de man die Frank en Ronald de Boer begeleidt: „Ik ken gevallen waarbij zaak waarnemers ook een bedrag toegestopt krijgen als ze een speler aanbrengen. Dat is na tuurlijk niet goed. Een zaak waarnemer moet exclusief voor de speler werken." Licenties Sinds 2001 zijn de licenties om als spelersmakelaar te mogen werken makkelijk te verkrijgen. Daarvoor kostte een vergun ning 200.000 Zwitserse francs; over te maken naar de Fifa. Een cursus bij de KNVB kost 150 eu ro en jaarlijks stappen zo'n tachtig aspirant-makelaars in. Daarvan slaagt slechts een klein gedeelte, maar toch komen er steeds meer bij. De markt is verzadigd en dat leidt tot exces sen. „Ze staan tegenwoordig bij de kleedkamers van amateur clubs visitekaartjes uit te delen. Of bij de jeugd. Er is een enor me wildgroei", zegt Karei Jan sen jr, van makelaarsbureau Sport Promotion: „We zijn ge beld door een groenteboer, die zijn licentie had gehaald en wel bij ons wilde werken. Ze verge ten dat een deal sluiten keihard werken is. Ze weten niets van de juridische of fiscale aspec ten, kennen de voetbal-cao niet eens. Clubs worden ook ongevraagd benaderd. Soms op uiterst agressieve wijze. Bij het net ge promoveerde FC Den Bosch bracht een spelersmakelaar een telefoongesprek dat hij nota be ne zelf was begonnen, in reke ning. En die rekening was gepe perd. Robin van Persie wordt begeleid doo Foto: EPA een zaakwaarnemer zonder de noodzakelijke papieren. dan is het wel even lekker om te relaxen. De mazzel is dat ik zo veel plezier in de sport zelf heb en dat ik nog zo fit ben om te sporten." „Ik heb een bepaald ritme op gebouwd. 's Morgens breng ik vaak de kinderen naar school, daarna ga ik lezen, studeren of sporten. In het weekend bezoek ik nog wel eens een wedstrijd van Middlesbrough of New castle, samen met Mark Black- bourn, de vroegere directeur 'football affairs' van Sunder land. Ik heb geen reden tot kla gen, ik vermaak me wel. „Als je nu toch ziet wat er alle maal weer om ons heen ge beurt. Nederlanders hebben nogal snel de neiging om te kla gen en te zeuren, maar als ik dan bij die overstromingen een vader met zijn verdronken kind op zijn arm zie lopen, dan zeg ik dat het allemaal zo betrekke lijk is. Werk is best belangrijk hoor, maar je moet het wel in het juiste perspectief blijven zien. En dan is het soms be langrijk om eens even een mo ment van bezinning te heb ben." Zwamborn geniet van het vrije leven. Toch wordt de laatste tijd de behoefte groter om weer er gens aan de slag te gaan. „Mis schien heeft het met onze calvi nistische achtergrond te ma ken. Op een gegeven moment voel je je weer verplicht om wat te doen. Als je niet in het ar beidsproces zit, ga je je op den duur schuldig voelen. Mis schien dat ik tijdelijk een beetje les ga geven op een si vertelt de oefenmeester, het verleden verbonde aan het Cios in Goes. Hij zou waarschijnlijk z een vaste baan als lerai nen krijgen, maar Zwa richt zijn pijlen vooralsi een functie in de voetbal' Zijn voorkeur gaat uit n< baan als hoofdcoach. bij Sunderland het team negentien jaar onder mi; de gehad. Dat gaf me h< voldoening; samen met i Iers iets neerzetten, is pi Het was geen verschrikkt lentvolle groep, maar v\i den wel succes", zegt born. Komende zomer keert h naar Nederland. „Het is dat we op hete kolen zi Engeland, maar na tw wordt de drang om teru| ren naar Nederland stee ter. Het is mooi gewee grijp me niet verkeerd: w open voor alles, zelfs vc nieuw buitenlands avi Als het moet, pakken weer de koffers in." „Uiteindelijk heeft deze mijn leven verrijkt. Als iJ weer een nieuwe baan 1 ik er met voldoening op kijken. Het mooie van d riode is ook dat ik erach gekomen dat ik de rest v; leven niet zo zou willei len. Het zou belachelijk nu al achter de gerani gaan zitten. Niet dat ik maar ik ben nog veel te j te rentenieren." door Jan Dagevos goes - Zijn werk en zijn passie werden hem in mei vorig jaar afgenomen. Voetbaltrainer Kees Zwamborn werd slachtof fer van een nieuwe bezuini gingsronde bij de Engelse eer- stedivisieclub Sunderland en kwam op straat te staan, on danks een doorlopend contract. Hij is nog altijd werkloos. „Ik heb me nog geen seconde ver veeld", zegt Zwamborn, „al zou ik zo langzamerharid toch wel weer iets in het voetbal willen gaan doen." Kees Zwamborn (52), oud- coach van FC Den Bosch en NAC, zegde in het voorjaar van 2003 zijn baan als hoofd oplei dingen bij Ajax op en trok naar Engeland om bij Sunderland dezelfde functie te gaan bekle den. Met Diederik Hiensch en Harry Biemans kreeg hij als taak om de jeugdopleiding neer te zetten volgens het Ajax-mo- del. Even abrupt als het avon tuur was begonnen, eindigde het ook weer. Het geld voor de jeugdopleiding was op en dus kon de Hollandse enclave vijf tien maanden later zijn biezen pakken. Zwamborn bleef gelaten onder zijn ontslag. „We hebben nog even gekibbeld over de afkoop som, maar voor de rest is er geen onvertogen woord geval len. Tijdens dat bewuste eind gesprek heb ik in stilte gigan tisch zitten relativeren en ge concludeerd dat de filosofie van jeugd opleiden nooit echt de fi losofie van de club is geweest. Dat is jammer, maar daar doe je verder niks aan. Veel van mijn collega's willen in dat soort omstandigheden nog wel eens rancuneus worden, maar zo zit ik niet in elkaar. Ik zal de club nooit afbreken. Ik heb het boek vrij snel dichtgeslagen." Zwamborn besloot met zijn vrouw en twee kinderen voorlo pig in Engeland te blijven. „De kinderen zaten net een jaar op een Engelse school en hadden het prima naar hun zin, dus om ze daar nu weer vanaf te ha len... We waren best al wel ge setteld in Engeland. Ik had ook zoiets van: wie weet vind ik nog wel een nieuwe baan in Enge land." Het is er tot op heden niet van gekomen. „Ik heb met de aca demiedirecteur van de Engelse voetbalbond nog veel contact en die heeft me wel eens ge vraagd of ik er iets voor voelde om met de jeugd bij Hartlepool, een tweededivisieclub, aan de slag te gaan. Met alle respect, maar dat trok me dus niet. Daar voelde ik niks bij. Ik zag er geen uitdaging in. Ik weet inmiddels wel hoe het werkt in Engeland. Vaak ontbreekt het bij zo'n club aan geld en filosofie. Nou, als ik daar was ingestapt, zou het dus enorm behelpen zijn geweest. Het paste niet bij mijn ambitie niveau." „Natuurlijk zit ik in de positie dat ik kan weigeren, maar ik vind dat je eerlijk tegenover de club en jezelf moet zijn. Blasé? Zo zie ik het niet. Noem het Kees Zwamborn: „Als je niet in het arbeidsproces zit, ga je je op den duur schuldig voelen." Foto: Hielco Kuipers bluf. Ik heb qua opleidingen bij keuzes. Je kunt je ook uit de heid door. „Het was bij mij niet een sabbatical year", zegt de beste club van de wereld ge- markt prijzen hè." gepland, dus het gevoel is wat Zwamborn. „Bij Sunderland werkt, dus maak je bepaalde Hij brengt al maanden in ledig- anders, maar ik zie het maar als werkte ik zes dagen per week,

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 16