Zwaar uit vorm naar nieuwe titel SPORT 3 off Kenyaan Cheboror heerst ook in Hollandse omstandigheden 'Ik moet zorgen dat ik snel leer' Buffel van Feyenoord aar moordende Old Firm Di Canio onder vuur na maken Hitlergroet Van Persie behoedt Arsenal voor afgang Nationaal kampioen veldrijden Groenendaal kijkt al naar WK 2006 ri 2005 HDC 183 maandag io januari 2005 19 5) 65 2) 30 3) H Wiiko Voordouw 39(10) 1' 4) 6) 14 7) 31 1) 15 15 1*>ND4 Hond 1! >rtC vl E( nen eei le afsti aan zee - De halve marathon van was hem op het lijf geschreven. Cheboror, oermens uit Kenya, over- de straffe zuidwester die gisteren over 15 itrand van Egmond aan Zee woei. Hij telde zich als een vorst door bet mulle in de duinen naar de straten van het terug en versloeg met een machtige zijn landgenoot Jason Mbote in 1 uur, nuten en 35 seconden. Cheboror (26) n het jaar 2005 zoals hij 2004 was ge- jd. Met een klinkende overwinning, ra overheerste weer tijdens de Halve Egmond. Maar ook het Noord-Hol- se Heemskerk leverde een overwin- ook al moet die prijs worden gedeeld Kenya. Bij de vrouwen ging een dolge lukkige Hilda Kibet- (23) als eerste over de streep. De Kenyase deed 1 uur, 13 minuten en 18 seconden over de afstand. De vrien din van de Nederlandse atleet Hugo van den Broek rekende in de straten van Eg mond af met Hellen Kimutai, Carolyn Kip- too en Tegla Loroupe. Eerste Nederlandse man was Hugo van den Broek (zesde in 1 uur, 4 minuten en 55 se conden), bij de vrouwen ging Selma Borst (vijfde in 1 uur, 15 minuten en 17 secon den) met deze eer strijken. Opmerkelijk: beide Nederlandse atleten, die deel uitma ken van Team Distance Runners, kwamen vrijdagavond pas terug van een trainings stage op hoogte in Mexico. Hoewel de zuidwester in vergelijking met zaterdag aanmerkelijk in kracht was afge nomen, bleek de wind gisteren bij de wed strijd over 21,1 kilometer allesbepalend. Lange tijd vroeg de organisatie zich af of er een alternatief parkoers moest worden ge kozen door de duinen. Immers, het opge stuwde water zorgde ervoor dat het strand tussen Egmond en Bakkum erg smal was. Vroeg in de ochtend werd het groene licht gegeven om het eerste deel van de wed strijd over het strand te laten verlopen. En dat gaf even na het middaguur het beeld van een lang lint van hardlopende mensen, die fel strijd leverden met de elementen. Eén ding was zeker: wie in Egmond wilde zegevieren, moest wel over enorme krach ten beschikken. Robert Cheboror is zo ie mand. De atleet, 1.83 meter groot en 62 kilo wegend, lijkt in niets op de andere atleten uit Kenya. De meeste hardlopers uit het Afrikaanse land zijn als de winnaar van 2004, William Kipsang. Die zijn zo'n 15 centimeter kleiner en wegen rond 50 kilo. Pure vlieggewichten. Temidden van hen heeft Cheboror het pro fiel van een zwaargewicht. De man uit Kipsaos is een relatieve laatbloeier. Hij werd door William Kipsang en Bernard Barmasai zo'n drie jaar geleden ontdekt tij dens een wegwedstrijd over 25 kilometer. Cheboror liep op gympen zo groot als klompen, maar hij klampte aan en eindigde als derde. Zijn verhaal leest daarna als een jongens boek. In augustus 2002 won hij zijn eerste halve marathon in Lille, bij de marathon van Amsterdam in 2003 liep hij 32 kilome ter als haas, maar finishte wel en in 2004 won hij diezelfde marathon in de voorlopi ge recordtijd van 2 uur, 6 minuten en 23 se conden. Ook toen rekende hij af met zijn ontdekker Kipsang. En ook bij die gelegen heid viel op dat hij geen moeite had met de wind. Oermens of niet, Cheboror schrok zich za terdag evenwel een hoedje toen hij in Eg mond aankwam en daar in de storm bij vloed geen strand zag. „Waar gaan we lo pen?", vroeg hij zich af. Maar een dag later had zijn angstige blik plaatsgemaakt voor een triomfantelijke grijns. „Ik vond het achteraf best lekker om op dat strand te rennen", zei hij nadat hij het grootste deel van de halve marathon op kop had ge sleurd. .Alleen had ik op een gegeven mo ment even last van wat steken." De winnares bij de vrouwen, Hilda Kibet, is in Nederland afgestudeerd als fysiothera peute. Zij gaat dit jaar haar inburgerings- cursus volgen. In afwachting van haar Ne derlandse paspoort is ze voor haar verblijf in Nederland afhankelijk van het inkomen van haar vriend Hugo van den Broek. Hij kwalificeerde zich bij de marathon van Am sterdam voor het WK in Helsinki. Toen beklaagde hij zich dat hij met zijn 25 uur werken bij een Arbo-dienst nauwelijks toekwam aan de hoeveelheid training die hij nodig acht om een wereldtopper te wor den. „De dag na de marathon vroeg mijn directeur me om bij hem te komen en om eens over het werk te praten. Nu werk ik nog maar 20 uur per week, met behoud van salaris. En bovendien heb ik nu werk dat ik gemakkelijker aan een collega kan overdra gen", aldus de Noord-Hollander, die zich op 28-jarige leeftijd nu bijna volledig op zijn sportieve carrière kan richten. al <end da tandl litein ïde] n di Hij p leet U Sof op Wietse Dijkstra Igow - De bizarre week die a^lgewoonlijk begon op het iona 4ngsveld naast de Kuip, pa igde voor Thomas Buffel Pekii rouddag in het kolkende jlyn, c Park in Glasgow, waar de voo verse Rangers-aankoop als J Her zijn vuurdoop kreeg in stu vaarste wedstrijd van het Voor 60.000 toeschouwer de ex-Feyenoorder tijdens debuut op de been, al kon e 2-1-bekernederlaag niet tomen. „Een veldslag", c de Belg na zijn kennisma- met de Old Firm. „Mooi lit mee te maken." leltic en Rangers elkaar noeten, is voetbal daadwer- oorlog. Dat de derby dit 'en liefst zes keer op het [ramma staat, doet aan de essf ïsiteit en de beleving niets et 1 eltic-Rangers is twee keer v' kwartier bikkelen voor elke imeter in een oorverdo- u a I lawaai. Oogstrelende ..l, binaries zijn op de vingers een hand te tellen. Het rdende tempo biedt daar- ',c simpelweg geen gelegen- el ziet hoe zijn ploeggeno- gehavend uit de strijd ko- Alex Rae raakt een tand I t, het hoofd van Dado Prso !ete dt voorzien van vijf hech- g«en en Marvin Andrew moet minutenlang laten behan- n aan zijn jukbeen. Maar geen van allen laat zich vervan gen. „Die gasten gaan gewoon door", aldus Buffel vol bewon dering. Rangers-coach Alex McLeish heeft zijn spelers niet lastig hoeven te vallen met een uit voerige tactische bespreking. Niet nodig. „Het is overal één tegen één en dan maar zien wat er van komt", zegt Buffel, die halverwege de tweede helft in valt. Hij staat nog geen minuut op het veld als hij met een vlie gende tackle op Didier Agathe het antwoord geeft. De Ran- gers-fans gaan uit hun dak. „Ik voelde me sterk en je moet hier wel meegaan in de strijd", zegt hij na afloop. „Ik dacht dat het wel redelijk ging." Tijd om zich voor te bereiden heeft hij amper gehad. „Het is heel snel gegaan." Met louter wat handbagage vloog hij vori ge week woensdag naar Schot land om een contract te teke nen voor vierenhalf jaar. Sinds dien is een fraaie hotelsuite aan de rand van het centrum van Glasgow zijn nieuwe onderko men. „Ik had niet verwacht dat ik nu al bij de selectie zou zit ten. Ik heb tenslotte drie weken niet gespeeld. Maar als zo'n wedstrijd als deze op het pro gramma staat, wil je er natuur lijk meteen bij zijn." Buffel is in zijn eerste week bij Rangers een beetje wegwijs ge maakt door Fernando Ricksen. De Limburger weet als geen an der hoe zwaar het is om als nieuwkomer tegen Celtic te spelen. Ricksen werd vierenhalf jaar geleden tijdens zijn eerste Old Firm (6-2-nedeiiaag) com pleet weggegespeëld en stapte snakkend naar adem van het veld. „Dat was een van mijn eerste wedstrijden", zegt Rick sen. „Ik moest enorm wennen aan het voetbal in Schotland. Alles ging zo snel. Maar na ver loop van tijd weet je wel wat er gevraagd wordt. Ja, Buffel kan dit zeker aan. Hij heeft veel kwaliteit en is wel gewend dat spelers hem de hele tijd vol gen." Ricksen is uitgegroeid tot een van de dragende krachten bij Rangers, zo bewijst hij in de derby andermaal. Nadat Chris Sutton de thuislcub kort voor rust op 1 -0 heeft gezet, kopt de Limburgse uitblinker meteen na de pauze de gelijkmaker bin nen. Celtic blijft echter de bete re ploeg en scoort via John Hartson een kwartier voor tijd de verdiende 2-1. Buffel is in de laatste minuut dicht bij bij de 2- 2, maar schiet het enige kansje dat hij krijgt gehaast over. Desondanks is McLeish tevre den over de Belg, die hij nood gedwongen als hangende links buiten heeft laten spelen. „Dat was niet makkelijk voor Tho mas", zegt de Schot. „Maar hij heeft toch een paar aardige din gen laten zien.'We gaan nog veel lol aan hem beleven." verd Heerei Rally-droom ri strijd ter R- de Vries Zondigt in ravijn kerwei ereldl u„anp - Peter R. de Vries Lajvan tevoren dat hij aan een elijk avontuur begon. De aadverslaggever stapte im- voor het eerst van zijn le- een rallywagen om mee ii tiiihi l| len aan de legendarische Tom Prii ir Rally. Maar dat hij zoveel cket 151 eringen zou moeten door fan Grohad de 48-jarige journa- ochem 1 z^n er8ste nachtmerries em gedroomd. :dag moest De Vries opge- 1 ia de zoveelste tegenslag in irk Tuitt itsma, ianni nger. 5 de I >mit, Cramf bekerfi Rykkje laai, Mai oestijn. Op weg naar het agei; hi jidjikja reed zijn team- Evert Kroon de Bowler cat in een ravijn. Het twee- rédénqjleef ongedeerd, maar de Heli Was reddeloos verloren. Greü helikopter van de organisa 15 Kroon en De Vries op ropte ze een stuk verderop Vi4n woestijnnederzetting, moesten ze op de bezem- S? 3Jn wachten. dagen eerder, in de ze- e etappe van Zouerat naar it, ging het mis. Kroon en ries raakten zoals vele an- deelnemers in de 660 kilo- r lange woestijnproef het bijster in een zandstorm, kwamen nog eens mecha- ïe problemen met de auto ibrek aan brandstof boven- 80 kilometer van het bi- idde het duo en begon ange, koude nacht." ukkig hadden we een >zak bij het reservewiel ge il pui t, dus hebben we ons wel len warm houden", vertel- e Vries via de satelliettele- in Langs de Lijn. „Eten 163 len we niet. We hebben het 0 en doen op twee Bifi- 1 tjes en wat water. Ik denk 16J lat we allebei lichte uitdro- 1) 16! iverschijnselen hebben." 165 nderhalve dag bivakkeren 166 verlaten zandduinen, 165 n er eindelijk hulp in de i) 16'p van benzine. De Vries en n konden verder in de ra- iaar moesten dan wel weer :1e nacht doorrijden naar olgende bivak in Tidjikja. pi lute voerde over het par- '^"-Hsvan de geschrapte achtste ie. „Het was pikdonker, idden alleen het schijnsel koplampen en zagen velijks waar we reden. In iha landstorm raakte we van lute in het ravijn." ids In rome/anp/rtr/afp - Aanvaller Paolo di Canio van Lazio Roma heeft zich een hoop problemen op de hals gehaald door op een ongebruikelijke manier een doelpunt te vieren. Di Canio maakte donderdag tijdens de met 3-1 gewonnen derby met AS Roma een gebaar dat ge lijkstaat aan de Hitlergroet. De Italiaanse voetbalbond stelt een onderzoek in. Foto's die zaterdag in de Itali aanse kranten verschenen, toonden hoe Di Canio voor-een vak Lazio-supporters met de rechterarm stijf schuin omhoog wijst. Extra saillant is dat de La- zio-aanhang een extreem rechtse reputatie heeft. Zelf ontkende de aanvaller dat hij bijbedoelingen had met zijn ge baar. „Mijn manier van vieren heeft niets te maken met poli tiek." Di Canio, in zijn jeugd fanatiek Lazio-supporter, kreeg in Italië veel kritiek over zich heen. Mi nister van Europese zaken Roc- co Buttiglione sprak schande van het incident. „Dit gebaar brengt voor veel Italianen pijn lijke herinneringen boven. De centrum-linkse politicus Enzo Foschi liet zich in soortgelijke bewoordingen uit. „Ik neem mijn pet af voor de voetballer Di Canio, maar de fascist Di Ca nio is schandalig." Di Canio heeft in elk geval de schijn tegen. In zijn autobiogra fie sprak hij over zijn fascinatie voor dictator Benito Mussolini, die volgens hem „verkeerd be grepen werd". Juist de klein dochter van Mussolini compli menteerde Di Canio zaterdag met zijn groet. „Daar was ik erg blij mee", aldus Alessandra Mussolini, een extreem-rechtse politica. „Ik zal hem een be dankbriefje sturen." Di Canio kreeg steun van voor zitter Claudio Lotito van Lazio. „Natuurlijk vierde hij de over winning op heftige wijze, maar hij deed het binnen de regels van het spel." londen/anp/rtr - Robin van Persie heeft er gisteren met een doelpunt voor gezorgd dat Ar senal in de derde ronde van de FA Cup een afgang bespaard bleef. De Londenaren wonnen in eigen stadion met 2-1 van Stoke City, dat uitkomt in de 'second division'. Van Persie scoorde twintig minuten voor tijd. Stoke City had in de slotminuut van de eerste helft brutaal de leiding genomen via Thomas. Reyes maakte kort na rust ge lijk. Het nietige Exeter City stuntte zaterdag in de derde ronde tegen het grote Man chester United. Exeter, dat uit komt in de lage conference lea gue, hield de bekerhouder in Old Trafford op 0-0. Het bete kent dat het sterrenensemble van manager Ferguson op 18 januari nogmaals moet voetbal len tegen Exeter. Vier andere clubs uit de Pre mier League gingen onderuit in het bekertoernooi. Oldham, uit de derde divisie, schakelde Manchester City uit (1-0), Aston Villa verloor met 3-1 van Shef field United uit de tweede divi sie. Norwich bleek niet opge wassen tegen tweededivisieclub West Ham United (0-1) en Crystal Palace vloog eruit door de nederlaag bij Sunderland (2- 1), eveneens een club uit de tweede divisie. Chelsea, koploper in de Engelse competitie, bekert wel door. De 3-1 zege op Scunthorpe United uit de vierde divisie kwam ech ter niet makkelijk tot stand. Oud-PSV'er Kezman scoorde een keer voor Chelsea. Manchester United betaalde de tol voor het opstellen van spe lers uit het tweede en derde elf tal. Mede daardoor hield Exeter stand. Ferguson gaf na afloop zijn tactische fout toe. „Ik had belangrijke spelers als Scholes, Smith en Ronaldo eerder moe ten inbrengen." Charisteas scoort zijn eerste Ajax-doelpunt in Spakenburg door Bert-Jan van Oei spakenburg - Na een helftje oefenvoetbal kan onmogelijk al worden vastgesteld of Angelos Charisteas de juiste spits voor Ajax is. De Griek zelf is optimis tisch, Ronald Koeman denkt dat het na een gewenningspe riode wel zal gaan lopen en Ra fael van der Vaart zei eerlijk dat het nog te vroeg was voor een oordeel. „Maar ze zullen hem niet voor niks gehaald hebben, toch?" Vanaf dinsdag trainde de Griek se international mee bij Ajax, zaterdag maakte hij in de twee de helft van het oefenduel met Spakenburg (uitslag 0-5) zijn debuut. Onopvallend, maar met een goaltje, een intikkertje. Charisteas viel vlak voor tijd uit met een lichte enkelblessure, na een tikje van Salvi Cabeza, maar vertrok vandaag gewoon met Ajax naar het trainings kamp in Zuid-Afrika. „Ik denk dat ik me snel kan thuisvoelen bij Ajax. De aanwe zigheid van Yannis Anastasiou is belangrijk. Die kan me een beetje wegwijs maken. Ik heb voordat ik van Werder Bremen naar Ajax ging ook een paar keer met Yannis gepraat. Verder viel me op dat de sfeer onder ling in de kleedkamer en op het veld goed is. In Zuid-Afrika moeten we gaan werken aan de samenwerking. Ik moet zorgen dat ik snel leer, zodat ik op 23 januari tegen Utrecht echt klaar Ajax'jongste aankoop Angelos Charisteas volgde de verrichtingen van zijn nieuwe ploeggenoten voor rust vanuit de dug-out. Foto: Ton Kastermans ben voor mijn debuut. In dat opzicht is het een beetje on gunstig dat ik tussentijds ben gekomen. In de zomer zouden we meer oefenwedstrijden heb ben gehad om alles op elkaar af te stemmen." Rafael van der Vaart heeft zijn nieuwe ploeggenoot nog niet echt aan het werk gezien. „We hebben een aantal trainingen gehad, maar die stonden vooral in het teken van conditie kwe ken voor de tweede helft van de competitie. Ik heb Angelos pas één keer in een partijtje aan het werk gezien en vanmiddag een helftje tegen Spakenburg. Te vroeg voor een echt oordeel, maar ik vertrouw op de techni sche staf. Die weten wie ze in huis hebben gehaald." Voor Johnny Heitinga lijkt het tweede gedeelte van het sei zoen weer wat aanknopings punten te bieden. De jeugdige centrale verdediger wist voor de winterstop zijn vorm niet te vinden en werd zelfs naar de tribune verwezen. Tegen Spa kenburg speelde hij op de posi tie van Tomas Galasek, die van wege een blessure ontbrak. Heitinga, ditmaal ook aanvoer der, ziet wel wat in de positie van achterste middenvelder. „Ronald Koeman heeft me ge zegd dat dit de plek is waar ik me nu op me richten, omdat Escudé en Grygera in het cen trum van de verdediging mo menteel de voorkeur krijgen. Het zal niet makkelijk worden om Galasek uit het elftal te spe len, maar op zich staat de posi tie me wel aan. Ik heb een paar vervelende maanden achter de rug. Kwam terug van het EK met wat kleine blessuretjes, het liep niet lekker en ik raakte mijn plaats kwijt. Nu heb ik weer een nieuw doel om me op te rich ten. Op deze plaats kom ik veel aan de bal, dat vind ik wel pret tig" In de oefenwedstrijd tegen Spa kenburg ontbrak bij Ajax rech terspits Mauro Rosales. Die had van Koeman een extra week va kantie gekregen omdat de Ar gentijn in 2004 bijna geen rust had gehad. Rosales speelde on der meer op de Olympische Spelen. Vanaf zijn vakantie adres vliegt hij rechtstreeks naar Kaapstad om zich daar bij de Amsterdamse selectie te voegen. Verder zullen ook vier spelers uit Ajax 2, Hedwiges Maduro, Rasmus Lindgren, Ur- by Emanuelson en doelman Kenneth Vermeer meegaan op het trainingskamp. Lindgren speelde ook in de tweede helft tegen Spakenburg al mee, als rechtsachter. door Ad Pertijs zeddam - Na een door Wilant van Gils boeiend gemaakte race, trok Richard Groenendaal giste ren in Zeddam tevreden zijn veertiende nationale kampioens trui aan. „Dit is een echt cross parkoers", luidde zijn oordeel over de nieuwe omloop in het Montferland. Die constatering was een grotere opluchting dan het alsnog winnen van de titel na een miserabele start. Volgend jaar wordt in Zeddam het we reldkampioenschap gereden en het NK gold niet alleen voor de organisatie als een generale re petitie. Als je goed bent, is dit een eer lijk parkoers. En daar gaat het me om. Als ik er volgend jaar voor zorg goed te zijn, kan ik hier wereldkampioen worden", liet Groenendaal weten. De voorbereiding op dat WK begon volgens hem daarom gisteren al. „Van dit seizoen probeer ik nog het beste te maken, maar het WK van 2006 hier in Zed dam is mijn eerstvolgende gro te doel", aldus de veldrijder. Zijn huidige vorm is niet om over naar huis te schrijven. „Ik hoop in elk geval niet, dat dit het is waarmee ik de laatste we reldbekercrossen en het WK moet afwerken." Hij had vooraf zijn twijfels over het prolongeren van de natio nale titel. Toen Wilant van Gils met zijn machtige pedaaltred („Hij kreeg de 700 watt goed rond", vond Groenendaal) half- koers bij de Oost-Brabander vandaan reed, geloofde Richard Groenendaal niet meer in zijn eigen kansen. Plots kon hij ech ter binnen een ronde de kloof van 15 seconden dichten en bij een aanval van Groenendaal in de voorlaatste ronde maakte Van Gils zijn enige foutje in de wedstrijd. Hij gleed weg in een afdaling en de vogel was gevlo gen. „Als ik zie hoe dichtbij ik kom in de laatste ronde, geeft me dat alle reden om te balen", zei Van Gils. Van Gils is een renner die nog niet aan het WK in Zeddam durft te denken. Hoe goed het nieuwe parkoers (zonder de be- Richard Groenendaal crosst over het parkoers van Zeddam. Foto: ANP/Eric Brinkhorst Sven Nys Belgisch kampioen Sven Nys is gisteren voor de derde keer in zijn loopbaan Belgisch kampioen veldrij den bij de beroepsrermers geworden. De renner van Rabobank finishte met een voorsprong van 55 secon den op Tom Vannoppen. Ben Berden veroverde het brons, net voor titelverdedi ger en wereldkampioen Bart Wellens. Nys was eer der kampioen in 2000 en 2003. ruchte trap) hem kennelijk ook ligt. „Er kan nog zo veel gebeu ren tot die tijd", zegt de man die al enkele jaren bezig is de stap naar de top te maken. Bondscoach Frans Francissen begrijpt waarom renners als Van Gils en Nijland nog niet met het WK in Zeddam in hun hoofd zitten. „Zij zijn van week tot week bezig met overleven. Het heeft geen zin voor hen een programma te maken, waarbin nen alles gericht is op dat WK." Wie wel al met Zeddam 2006 bezig is, is Lars Boom. Zaterdag stond er geen maat op zijn rij den in het NK voor beloften. „Wil je in 2006 hier wereldkam pioen worden, dan moet je er ook nu al mee bezig zijn", vindt de jonge crosser uit Vlijmen. „Maar ondertussen zal ik ook de titel van 2005 proberen te pakken als de kans zich voor doet." Voor Boom kan Zeddam 2006 het vertrekpunt zijn van een lu cratieve crosscarrière. Voor zijn generatiegenoten Eddy van IJ- zendoorn (tweede) en Sebasti- aan Langeveld is het vooral een unieke gelegenheid in eigen land een WK te rijden. Lange veld: „Vandaag besef je dat het hier volgend jaar te doen is, maar meer ook niet." Francissen: „Ik ben er geen voorstander van om hier vanaf nu veel en vaak te gaan trainen. Omdat je niet weet hoe de weersomstandigheden dan zijn. Als je niet weet waar je je pre cies op in moet stellen, kun je dat vele trainen hier beter la ten." Groenendaal: „Maar het mooie van dit parkoers is dat het ook na drie weken regenen nog goed te berijden is." Bij de vrouwen is Daphny van den Brand titelkandidate voor het komende WK in Sankt Wen- del, maar zeker ook voor vol gend jaar in Zeddam. Zaterdag Het ze zien uitstekend uit de voeten te kunnen op de nieuwe omloop. Maar ook nummer drie Mirjam Melchers ziet er medaillekansen liggen. „En ik wil hier volgend jaar ook wel wereldkampioene worden", zei nummer twee Marianne Vos.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15