Uytdehaage op tandvlees naar titel an Barneveld kijkt uit iaar treffen met Taylor Jonge talenten onbevangen op Europees debutantenbal Bestuur Ajax wil af van naam jodenclub maandag io januari 2005 PORT HDC 981 s Dartstitanen ontmoeten elkaar volgende maand nnis Jansen ir green - Raymond van 'eld heeft zich voor de maal tot wereldkampi- tts gekroond. De Hage- ~i7) veegde gisteravond in le van de Lakeside, de Jlige Embassy, zijn En- ■uneraad Martin Adams podium: 6-2. won Bamey de felbe- j titel in 1998,1999 en 'it kampioenschap is ining voor wat ik er alle- oor doe: trainen, fitnes pandelingen bij mijn loom. Als er mensen zijn ts geen topsport vinden, Me maar naar mij toe", zei lukkige darter, die in zijn woonplaats g wordt gehuldigd. :oning droeg zijn titel zijn vrouw Silvia. „Zij zo veel voor laten, staat iter me. Ze is zo be- voor me." lalve eindstrijd tegen itton, toen Van Barne- voor het eerst in het noest werken, glinsterde laantje in de ooghoeken Hagenaar. Gisteren ij het droog, al werd hij up door alles en iedereen 'kt in de kermis van het rrouw, vader, zoon, be- onbekenden, officials, isen, cameramannen, telde Barney niet? larter heeft Engeland •natie weer een gevoeli- itgedeeld. Pas in de hal ve finale mocht iemand, Darryl Fitton in dit geval, hem voor het eerst dit toernooi een setje af pakken. Dat werden er drie (5- 3). De vraag rees: wie kon de ont ketende Van Barneveld nog stoppen? Alleen als zijn rech terarm er af valt, kan iemand hem stoppen", merkte dartsle gende Bobby George op. In die arm, mef de daar voor twee miljoen euro verzekerde hand aan, waren kort voor de finale plotseling allerlei kriebels geslo pen. Net als in zijn andere lede maten overigens. „Ik weet niet wat er gebeurde, maar ik leek Shakin' Stevens wel, zo stond ik te shaken. Dat was wel te zien in de eerste set. Ik kreeg geen pijl goed weg. Het was meer duwen. Ik was zo zenuwach tig-" De beste Echter, Wolfie, zoals zijn tegen stander Martin Adams wordt genoemd, blafte wel, maar beet maar heel eventjes. De captain van Engeland brak Bamey en pakte de eerste set, maar veel meer tegenstand bood hij niet. „Ik heb het geprobeerd, maar Bamey is de beste." Minder dan 24 uur voor de Ne- derland-Engeland-finale zaten ze nog samen aan tafel bij de Chinees: de families van Bamey en Wolfie. Van Barneveld: „En gelachen dat we hebben. We zijn al jaren vrienden." Süvia van Barneveld zorgde tij dens het toernooi goed voor Martin Adams. Ze zette voor el ke partij netjes een dubbele brandy met cola light voor hem neer en legde er telkens een si garetje bij. „Sharon, zijn vrouw, was daarvoor te nerveus", ver klaarde ze. Gisteren was dat ritueel niet an ders. „Een fantastisch gebaar", glunderde Adams, die niet lang treurde na afloop. „Twee se conden." In de vip-ruimte trof Van Bar neveld onder anderen staatsse cretaris Ross-Van Dorp en Chelsea-voetballer Arjen Rob ben. Vroeger trok de Hagenaar de haren uit zijn hoofd als ze hem vlak voor een wedstrijd lastigvielen. „Maar zo'n voor bereiding slaat natuurlijk nog steeds nergens op. Een fotootje hier, een handje daar. We zijn nota bene bezig met een fina le", zei Bamey over zijn vijfde eindstrijd. De eerste, in 1995, ging nog ver loren tegen Richie Burnett, daarna was het viermaal bingo. Het record (vijf) staat op naam van Eric Bristow. Van Barneveld passeerde wel John Lowe (drie). „Maar daar ben ik niet zo mee bezig", zei de darter, die wel uitkijkt naar een nieuwe con frontatie met Phil Taylor, de wereldkampioen van de andere dartsbond. Volgende maand is het zo ver in Hengelo tijdens een nieuw toernooi: de Masters of Darts. Daar treffen de titanen elkaar voor het eerst in vijf jaar. „Prachtig om tegen Phil Taylor te spelen. Ik ben er klaar voor." Raymond van Barneveld viert zijn toernooizege. Foto: EPA/Sean Dempsey amsterdam/gpd - Ajax wil door de eigen supporters niet langer jodenclub worden genoemd. Dat wenst de club al langer, maar nu gaat Ajax voor het eerst de discussie met de sup porters aan. De bezwaren tegen het pochen op een joodse identiteit, dat an tisemitische reacties zou oproe pen, komen uit de ledenraad. Die heeft het verenigingsbe stuur verzocht maatregelen te treffen. „Men beschouwt het als een geuzennaam", zei voor zitter John Jaakke gisteren tij dens de nieuwsj aarsreceptie van Ajax. „Maar dat is het niet. De naam joden roept andere associaties op dan bijvoorbeeld superboeren." Uri Coronel, oud-bestuurlid, erelid en zelf joods, is door Jaakke gevraagd het standpunt uit te dragen. Dat heeft Coronel onlangs op een supportersbij eenkomst gedaan. Coronel: „Die affichering als joodse club is gevaarlijk en pijnlijk en voert terug naar de holocaust." Voor het begin van Ajax - Bay- em München liet Ajax een spandoek verwijderen met de tekst 'Joden nemen wraak voor 1945'. Coronel: ,,Als Ajax af stand neemt van het 'Joden! Jo den!'-gedoe, kun je andere par tijen ook op hun gedrag aan spreken." Ook moeten de Israë lische vlaggen uit de Arena ver dwijnen. Voorzitter Jaakke zei gisteren voorts dat Ajax af wil af van het solidariteitsbeginsel in de eredi visie, waarbij elke club één stem krijgt. „Zelfs een club die net is gepromoveerd of een die zelden of nooit in de topvijf heeft gestaan. Ik vind niet dat die clubs dezelfde rechten Steun PSV PSV steunt de ideeën van Ajax-voorzitter John Jaakke over een wijziging van het stemrecht in de Eredivisie CV. Jaakke pleit voor meer invloed voor de drie top clubs. Volgens PSV-preses Westerhof moet de Eredivi- sie'CV overwegen op dezelf de manier te stemmen als de G14, de organisatie waarin de grootste clubs van Europa zijn vertegenwoordigd. „Daarin stemmen de clubs op basis van de Europese prestaties in de afgelopen ja ren. Real Madrid heeft de meeste stemmen." moeten hebben als de traditio nele topdrie. Dat is internatio naal, bij de UEFA of bij de G14, ook niet zo. Het zou beter zijn als er een systeem kwam dat recht doet aan de verhoudingen in het betaalde voetbal." Ook betuigde Jaakke zijn on voorwaardelijke steun aan trai ner Ronald Koeman. Zelden is een club zo snel teruggevallen van hero naar zero. Maar geluk kig hebben we ons hersteld en zijn we in vele ogen weer kam pioenskandidaat. En Ronald Koeman heeft twee kampioen schappen behaald, we spelen al drie jaar achtereen Champions League en hij heeft voor ons de beker gewonnen. Er zijn weinig trainers die hem dat na kunnen zeggen." Sport 3: Charisteas scoort zijn eerste Ajax-doelpunt in Spaken burg ke city - De Amerikaan )avis en de Canadese Qassen hebben gisteren fiewedstrijden voor de itelstrijd schaatsen de ecords op de 1500 me- •eterd. Davis reed in Salt ity een tijd van 1.43,33. le toptijd stond met op naam van zijn land- Derek Parra. Klassen ij de vrouwen tot een 1.53,86. Het oude re- ind op naam van de ni Friesinger die op le baan bij de Olympi- :len van 2002 0,16 se- langzamer was. jelona verlies - Koploper Barcelona ten met 3-0 onderuit ge- Jij Villarreal. Valencia en jadrid profiteerden en jle tweede plaats in de Ie competitie, met nog ben punten achterstand pelona. Valencia won za- voor eigen publiek met 1 Levante. Real Madrid brde zondagavond in de tegen Atletico: 3-0. door Peter van der Hulst heerenveen - Van schroom of onze kerheid was niets te merken. Sven Kramer, Ireen Wüst, Frédérique An- koné en Moniek Kleinsman meldden zich onbevangen op het Europese debutantenbal. Het scheelde niets of Kramer had de gevestigde orde na het NK allround opnieuw afgetroefd. Hij kwam op de afsluitende tien kilometer 2,2 secon den tekort om de coup compleet te maken. Nu restte EK-zilver. „In de vorm waarin ik nu verkeer, was niet meer haalbaar." Europees kampioen Jochem Uytdehaage slaakte een zucht van verlichting. „Gelukkig." De introductie van de commerciële ploegen in het schaatsen zou de ont wikkeling van jonge talenten frustre ren. De gevestigde orde verdiende opeens een goed belegde boterham, waarmee de gemiddelde leeftijd waarop schaatsers afscheid nemen stevig is opgerekt. Dat zou ten koste van de jeugd gaan, was de opvatting. Vooral de pupillen van Jong-Oranje- coach Peter Kolder - Kramer en Wüst - logenstraften dat idee. En dat komt vooral ook door de onverschrokken wijze waarop de jongelingen de wed strijden tegemoet treden. „Ik ben ie mand die ervoor gaat, ik ga niet af wachten", zei Wüst brutaalweg tij dens het EK. Opbranden Europees kampioene Anni Friesinger kon het wel waarderen. „Ik was zes tien jaar toen ik aan de wereldbekers begon. Het is belangrijk om de jonge ren vroeg in te laten stappen, alleen moet je oppassen dat ze niet te snel opbranden. Laat ze maar hun gang gaan." Wüst is er klaar voor. Ze zei na haar afsluitende rit niet tegen Anni Friesinger dat ze haar in de toekomst gaat pakken. „Maar ik dacht het wel." Wüst kwam tijdens haar debuut net iets tekort om de Duitse hegemonie in Heerenveen te doorbreken, maar op de 1500 meter (derde) en 3000 meter (tweede) smaakte ze al het ge noegen van een huldiging. Hoe het talent met een tegenslag omgaat, moet nog blijken, maar in dat geval staan ookAnkoné (zesde in het eind klassement) en Kleinsman (zevende) te trappelen om hun kansen te grij pen. Kleinsman, die drie weken geleden nog verrassend de nationale all- roundtitel voor zich opeiste, was nu ondanks haar brons op de drie kilo meter iets minder in vorm. Ze werd meteen laatste Nederlandse en is sa men met Ankoné veroordeeld tot een skate-off voor het WK. Met Wüst en Kramer zijn meteen de twee jongelingen genoemd die zich rechtstreeks plaatsten voor dat mon diale toernooi, volgende maand in Moskou. Nu had de nationale kampi oen bij de mannen ook nog wat te bewijzen. Hij ergerde zich eraan dat sommigen hem een eendagsvlieg noemden. Mark Tuitert weet wel be ter. „Die gozer verbaast je elke keer zo, dat hij je eigenlijk ook weer niet verbaast." Ook Uytdehaage hield wijselijk zijn mond toen een zelfbewuste Kramer zei dat hij wel eens had kunnen win nen als hij op de tien kilometer na de Utrechter had mogen starten. In Moskou krijgt hij een nieuwe kans op een machtsgreep. Of zoals Kolder het verwoordde. „Jong Oranje en het op leidingsteam zijn gewoon goed. Daar moet je niet aankomen. Enkele jaren geleden hadden we een mindere ge neratie, maar zie eens wat er nu uit voortkomt." sterk ndt weg Noordwijk Sven Kramer troeft gevestigde orde bijna af pwijk - An dries Wendt an het einde van het sei- ^eg als trainer van Noord- De oud-speler maakte dit t afgelopen zaterdag aan istuur van de club be- Wendt: „Ik denk dat een Je van 3,5 jaar bij deze imooi is geweest." De peler van Noordwijk wil trainer actief blijven. Al [maakte assistent-trainer ijan Bakker bekend aan jde van het seizoen te en. Wie Wendt opvolgt bij tjvvijk is nog niet bekend. I kandidatenlijstje prijken geval de namen van Cees elaar en Hein van Heek. tste is ook kandidaat om 'an Leeuwen op te volgen eldrecords 500 meter door Martijn van Beeten heerenveen - Hij was te kapot om te juichen en struikelde kort na de finish bijna over een knuf felbeer. Jochem Uytdehaage moest op de tien kilometer de laatste restjes energie uit zijn lijf persen, moest zichzelf met psy chologische trucjes voor de gek houden, om Sven Kramer voor te blijven en zijn tweede Europese allroundtitel te pakken. Van zijn voorsprong van bijna zeventien seconden bleven er 2,2 over. Van een verstandig ge programmeerde race, het han delsmerk van de tweevoudig olympisch kampioen, was geen sprake. „In de laatste vier rond jes bleef ik mezelf vertellen dat ik niet moe was, dat ik echt niet moe was. Dit was op het tand vlees." Bijna, in het derde rondje, was het helemaal mis gegaan. Uyt dehaage wilde wat versnellen en tikte met zijn ene been het andere aan. Een handje op het ijs moest een val voorkomen. Maar net wist Uytdehaage een nieuw Fries mirakel op ijs van tienerster Kramer te voorko men. En pakte hij na Erfurt 2002 zijn tweede Europese titel. Voor het publiek een anticli max, getuige de reacties tijdens de race van Uytdehaage en Mark Tuitert, de onttroonde kampioen en als vierde Neder lander (achter Uytdehaage, Kramer en Verheijen) de schle miel van dit EK. Uytdehaage zat compleet kapot na zijn race, zwalkte met moei te tussen de vele knuffelbeesten door. Voor de camera's van Studio Sport schoot de Utrech ter vol toen hij in gedachten te rug ging naar 28 september, de dag dat hij met zijn Donker voort in een geluidsscherm vloog en met een zwaar geha vend lijf werd afgevoerd naar het brandwondencentrum in Beverwijk. „Ik had toen nooit kunnen vermoeden dat ik deze titel zou pakken. Ik vind deze hoofdprijs ook mooier dan mijn wereldtitel allround in de maand na de Spelen. Dat was toch een beetje mosterd na de maaltijd." Uytdehaage gebruikte het on geluk om een nieuwe start te maken. „Het was de kans om een streep te zetten onder alles wat voor die tijd is gebeurd. Om te bouwen aan een nieuwe lijn om weer de beste te worden." Het gaf hem de onbevangen heid terug die leidde naar de successen van 2002. Toen was Uytdehaage als Sven Kramer: niet bang om de strijd aan te gaan met de onklopbaar geach te Gianni Romme. Nadien ge droeg hij zich meer als een sporter die op elk evenement het gevoel had zich te moeten bewijzen. Dat verdween na een crash op de snelweg bij Hilver sum. Alleen had Uytdehaage nooit verwacht dat het herstel zo snel zou intreden. In november, toen Romme in Berlijn zijn we reldrecord op de vijf kilometer tot op vier honderdsten van een Kampioen Jochem Uytdehaage kijkt toe hoe Carl Verheijen (rechts) en Sven Kramer elkaar feliciteren. Verheijen werd derde op het EK schaatsen allround, Kramer tweede. Foto: ANP/Vincent Jannink seconde benaderde, reed Uyt dehaage een vijf kilometer die bijna dertig seconden langza mer was. „Kort voor het NK reed ik nog duurrondjes van 33 seconden, werd ik aan alle kan ten voorbij gereden." Week na week groeide Uytde haage, die zich op het NK all round als vierde plaatste voor het EK. Meer en meer begon hij te geloven in nieuwe successen. „Ik ben in potentie de beste all- rounder van Nederland", riep Uytdehaage aan de vooravond van het NK. Alleen wist hij die mogelijkhe den de laatste jaren zelden uit zijn lijf te toveren. Na zijn gou den dubbelslag in Salt Lake Ci ty, alweer drie jaar terug, pakte hij internationaal nauwelijks hoofdprijzen. Goud op de vijf kilometer van het WK afstan den in 2003 was een zeldzame uitschieter. Als allrounder dacht de Utrech ter zich vorig seizoen weer te gaan bewijzen. Hij had de lijst jes al voorhanden met tijden die hem titels moesten bren gen. Alleen wist Uytdehaage die tijden niet te rijden. Afgelopen weekeinde was dat anders. De kampioen was op vier afstanden sneller dan ooit in Thialf en moest alleen op de tien kilometer toegeven op zijn eigen lijstje. Voor het eerst won hij zelfs een internationale 1500 meter. „Ik wist voor de start steeds wat er zou gebeuren. Een 26'er in het eerste rondje van de 1500 meter, die kwam er ook. Alleen op de tien kilometer heb ik die controle nog niet." Na het EK mag Uytdehaage zich weer Neerlands beste all- rounder noemen. Ook cijferma tig. Met een puntentotaal van 150.997 verbeterde hij het na tionale record dat Carl Verheij en vorig jaar vestigde op het wereldkampioenschap in Ha- mar. „Het geeft mij in elk geval het gevoel dat ik er weer hele maal bij hoor." Sport 2: Croenewold is helemaal leeg.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13