Unilever strijdt tegen huismerk ECONOMIE Zorgverzekeraars lokken klanten met fietsen en kookles Baas mag extra ziektekosten vergoeden Bankdirecteur Nout Wellink: De consument draait wel bij A-merk staat voor kwaliteit, vernieuwing en betrouwbaarheid Schiphol verbreekt zwijgen over ontslag Van Lier Leis De tovenaarsleerling en het IKEA-model lurs wil controle {overname' ;n - Het bestuur van de jn Stock Exchange (LSE), >loitant van de effecten- i in Londen, is van plan iet eind van de maand be- e maken door welke par- bij voorkeur wil worden gnomen. Volgens The y Telegraph wil LSE hier- üjontrole houden over zijn i nming. De krant sugge st topman Werner Seifert 3 anchegenoot Deutsche galmaar gefrustreerder iihver het tempo en het p van de onderhandelin- ehalve met Deutsche ispraat het LSE-bestuur g et concurrent Euronext, meer exploitant van de - »nbeurzen in Parijs en rdam. rgiedeal j a en Iran n - India is bezig met en- - lanbrekende stappen om leer te manifesteren op rgiemarkt. Het land heeft •an een beginselovereen- ondertekend voor de le en productie van gas en olgens de Britse zaken- 'inancial Times zou met j( reenkomst een bedrag ;t}moeid van 40 miljard (30 miljard euro). Voor d zal Iran gas leveren aan dat twee olievelden en sveld in de Golfstaat tot e keling zal brengen, ;j hoeft Xeeper ■s te betalen t dam - DSB hoeft voorlo- ts meer te betalen aan rafetbedrijf Xeeper. Dat had t g geëist van 200.000 euro dtenstaande facturen. De iiir wees de vordering af. i fctwistte in het kort ge en deel van de facturen le een tegenclaim neer rest. De rechter achtte tenten van het bedrijf Scheringa voldoende lelijk. De zaak wordt nu litgevochten in een bo- :edure. tuurslid weg rereldbank icton - Het bestuurslid 'erenigde Staten bij de lank, Carole Brookins, reden. De mededeling inkele dagen na de aan- van het vertrek van a|ident van de Wereld- vle Amerikaan James Brookins trad aan linmer van 2001. Wol- lati werd president in 1995 didracht van president lij. De VS leveren traditio- rt topman van de Wereld eind mei loopt de tweede eermijn van Wolfensohn taeeft laten weten geen ft^ ambiëren. estuursleden i schikken ik - Achttien oud-be- len van het voormalige ise energieconcem jijn met een groep gedu- ilbeleggers een schikking Ze hebben flbij elkaar 168 miljoen e betalen. Een deel daar- ejalen ze uit eigen zak. De van verzekeraars. De waren naar de Ameri- ititie gestapt naar 'vanhetboekhoud- dat in 2001 leidde tot itergang van het concern, ïqlhouders maken aan- emp in totaal 30 miljard füan schadevergoedingen. klozenproject ianse kelder maandag io januari 2005 P 1 Inwoners van Tokyo Jn jijn al gewend om onder- te eten in restaurants en Ite kopen in supermark- inenkort kunnen zij ook jnaken met een onder- fe tuinderij, waar onder a, tomaten, kruiden en rden verbouwd. Het is bedoeld om werklo- e Japanse hoofdstad te voor een loopbaan in ische sector. De eerste ordt in de lente ver- Je initiatiefnemers, drijven op het gebied ioneelswerving, zijn van meer ondergrondse en te openen als het es wordt. werkt aan er biodiesel Automobilisten kun- len duur in België het iendelijke biodiesel De Belgische minister eu Tobback en de premier Leterme be- e invoering voor. Het m 2 procent biodiesel ewone diesel toe te Over vijf jaar moet dat procent zijn. Frankrijk 1 al diesel waarbij 5 pro- Mjgemengd. Biodiesel pj voordeel dat de motor ijzwavel en roet uitstoot, jjdstof wordt gemaakt uit h(d, wat Europese boeren dig kunnen telen. door Sylvia Marmelstein den haag - Korting op de aanschaf van een nieuwe fiets, een cursus gezond koken, een vergoeding voor een abonnement op een sportschool, hulp bij stoppen met roken of een bijdrage in de kosten van gezonde melk, yoghurt en halvarine. Zorgverzekeraars bie den dit jaar massaal producten aan die de verzekerden in beweging, op het juiste ge wicht of fitter moeten krijgen. Al deze aanbiedingen waarmee verzekeraars de burgers via radio- en televisiespots, bill boards, advertenties in bladen en via e-mail overladen moeten verzekerden ertoe bewe gen naar een nieuwe verzekeraar te gaan. Of juist bij zijn huidige maatschappij te blijven. De keiharde strijd om de verzekerden is ver klaarbaar. De maatschappijen hebben dit jaar voor het eerst te maken met marktwerking in de sector. Zorgverzekeraars moeten contrac ten afsluiten met gezondheidsinstellingen als ziekenhuizen. Zij maken met hen afspraken over de prijs en de kwaliteit van de behande lingen. Verzekeraars met de meeste klanten staan het sterkst in de onderhandelingen. Verzekeringsmaatsqhappijen die veel klanten hebben, kunnen kortingen eisen voor bij voorbeeld heupoperaties, omdat zij heel veel operaties tegelijkertijd inkopen. Daardoor kunnen ze lagere premies aanbieden, wat weer nieuwe verzekerden aantrekt. Volgens brancheorganisatie Zorgverzekeraars Nederland (ZN) is dit het jaar waarin de zorg verzekeraars zich willen profileren. En dat lijkt te lukken. Nooit eerder hebben zoveel verzekerden overwogen over te stappen naar een andere verzekeraar. Uit een enquête van het Nipo blijkt dat 6 procent van de Neder landers momenteel offertes opvraagt. Bedrijven die op internet zorgverzekeraars vergelijken worden overladen met bezoekers die producten met elkaar vergelijken. Vooral ziekenfondsverzekerden onderzoeken de mo gelijkheid om te wisselen. De grootste onaf hankelijke vergelijker, independer.nl, schat dat dit jaar vijf tot tien procent van de 10 mil joen ziekenfondsverzekerden overstapt. Vorig jaar was dat slechts 2 procent. Bij particulie ren ligt het aantal overstappers altijd al lager. Dat komt deels doordat driekwart van hen via het werk meedoet aan een collectieve rege ling. De premies daarvan zijn gemiddeld 4 procent lager en dus is een eigen verzekering afsluiten vaak duurder. Verzekeraars doen er alles aan de shoppende verzekerde te beïnvloeden. Niet geheel toe vallig lanceerde verzekeraar VGZ het idee om cholesterolverlagende melk, yoghurt en hal varine van Becel deels te gaan vergoeden. Het is voor het eerst dat een verzekeraar produc ten vergoedt die gewoon in de supermarkt te krijgen zijn. Ruim zeven procent van de Ne derlanders gebruikt deze producten al en zal wellicht een overstap overwegen. Ook andere verzekeraars worden graag in ver band gebracht met het voorkomen van ziek tes en kwalen. Achmea timmert aan de weg met zijn Health Centers waar de verzekerden tegen een flinke korting kunnen sporten, hun gezondheid kunnen laten testen en cursussen kunnen volgen over hoe je fit en gezond kunt leven. Achmea organiseert verder nog reizen waar verzekerden hun darmen kunnen laten reini gen (ontslakkingsreizen) en heeft net als veel andere verzekeraars projecten om te dikke kinderen te helpen met afvallen. Bijna alle verzekeraars bieden cursussen gezond koken* aan. Verzekeraar Agis probeert de aandacht te trekken met hardloop- en wandeltrainingen en CZ heeft een scan op de internetsite waar leden kunnen invullen wat voor gezondheids klachten ze hebben. Ohra helpt verzekerden met adviezen als 'hoe raak ik mijn vakantie pondjes kwijt'. Zorgverzekeraar De Friesland biedt de bijna 400.000 verzekerden 20 procent korting op de aankoop van een nieuwe fiets. In een jaar tijd hebben 500 mensen gebruik gemaakt van de ze aanbieding. „We willen mensen stimule ren om te bewegen", zegt de woordvoerder. Of de verzekerden inderdaad meer zijn gaan fietsen weet hij niet. „Maar dat is niet belang rijk. Het gaat om het signaal dat we afgeven." door Achille Prick Rotterdam - Merkerigigant Uni lever ligt onder vuur. Steeds meer consumenten grijpen niet meer blind naar de producten van de multinational. Waarom een Unox-rookworst kopen als een worst van een of ander goedkoper huismerk ook vol doet? Harry Brouwer staat sinds vorig jaar augustus aan het roer bij Unilever Bestfoods Nederland. De topman van de Unilever- dochter, onder meer verant woordelijk voor bekende mer ken als Unox, Calvé, Knorr, Co- nimex, Bertolli en Becel, erkent het probleem. „We hebben daarbij flink last van de prijzen oorlog in de supermarktbran che. Alles is geconcentreerd op prijs. Dat kan nu voordelig zijn voor consumenten, maar uit eindelijk gaat het ten koste van de winstgevendheid in de hele sector. Dus ook de klant betaalt op termijn een prijs: sobere su permarkten, minder service en minder producten." Dat laatste is voor een merken- machine als Unilever een slech te ontwikkeling. De voedingsgi gant moet het juist hebben van innovaties en kwaliteitsverbete ringen. Binnen Unilever zijn de zes eigen laboratoria, met com plete bètafaculteiten, steeds be langrijker geworden. Daar wordt, met meer dan een mil jard euro onderzoeksgeld per jaar, het eten van morgen ont wikkeld. „Het gaat ons om drie dingen: gemak, gezondheid en genie ten, zegt Brouwer. „Obesitas (overgewicht red.) is een groei end probleem en wij willen als Unilever eraan meewerken dat te bestrijden. Wij volgen de ad viezen van de Wereld Gezond heidsorganisatie (WHO), op dit moment lopen wij al onze pro ducten na op hoeveelheden zout, suiker en vetten." Brouwer ziet meer mogelijkhe- Harry Brouwer, directeur van Bestfoods Nederland: „Het gaat ons om drie dingen: gemak, gezondheid en genieten." Foto: GPD/Cees Zorn den. „Met een merk als Knorr bereiken wij zo'n 150 tot 200 miljoen eters per dag. Aan die maaltijden moet je meestal zelf groente toevoegen. We weten dat 200 gram dagelijkse verse groente gewenst is. Waarom zouden wij niet zorgen dat je straks aan alle Knorr-gerechten 200 gram groente moet toevoe gen. Een belang, anders dan de hoop dat mensen dit waarde ren van ons als A-merk, hebben we niet. We zitten zelf niet in de verse groente. Een klapper maakte Unilever vorige week in de publiciteit rondom Becel pro-active. Een zorgverzekeraar gaat gebruik van pro-active-producten ver goeden tot een maximum van 40 euro per jaar. Unilever werk te zeven jaar aan de ontwikke ling van pro-activ en mag clai men dat het cholesterolverla gend werkt. „We hebben de afgelopen tijd misschien wat te veel ingezet op het creëren van emotie rondom een merk. We moeten weer terug naar de inhoud. Een A-merk staat voor kwaliteit, ver nieuwing, betrouwbaarheid. We moeten consumenten uit leggen wat dat betekent." Met een grootschalig onder zoek naar het eetgedrag van de Nederlander, komende woens dag, wil Brouwer met het merk Knorr de consument actief op zoeken. Knorr is met een jaar lijkse omzet van 3,5 miljard eu ro een van de grootste voe- dingsmerken ter wereld. „Het risico bestaat dat we te globaal gaan denken, terwijl de consu ment lokaal bediend wil wor den. Wij willen van zoveel mo gelijk huishoudens weten wat ze eten, waarom en hoe, en door wie, er thuis, hoe lang wordt gekookt. Alleen om ons als A-merk te verdiepen in de klant en hem of haar nog beter te bedienen. Wij gaan hard te rugslaan." amsterdam/anp - De president van De Nederlandsche Bank, Nout Wellink, heeft er alle vertrouwen in dat de consu mentenuitgaven weer zullen, toenemen. In een vraaggesprek met het Algemeen Dagblad van zaterdag zei hij dat er vol doende signalen zijn die wijzen op her stel van de economie. Wellink wijst erop dat de Nederlandse economie het afgelopen jaar tussen 1,25 en 1,5 procent groeide. Dat is beter dan verwacht, zeker na de recessie van 2003. Dit jaar komt de groei vermoedelijk uit op 1,7 procent, aldus de president. De werkgelegenheid daalt voor het eerst in jaren niet meer en ook daar gaat een positieve impuls van uit voor de consu ment. Wellink verwacht dat Nederland extra zal profiteren van de groeiende handel op de wereldmarkt. De laatste drie maanden van 2004 groeide de ex port ondanks de dure euro met 8 pro cent. Wellink klaagde in eerdere interviews over de somberheid die bij de Neder landse consumenten leeft. Ondanks een goed gevulde spaarpot en de aantrek kende economie houden zij de hand op de knip en kijken ze negatiever tegen de economische ontwikkeling aan dan de inwoners van de buurlanden. „Over het waarom breek ik me al jaren het hoofd. Misschien is het een tegenreactie op het enorme optimisme in de jaren negentig. Toen sloegen we te ver door. Nu slaan we weer door", aldus Wellink. Je hebt bazen en goede bazen. En ook nog eens heel goede bazen. Die laatsten leg gen hun werknemers af en toe letterlijk in de watten. Zij doen dat in het algemeen niet geheel zonder eigenbelang, maar toch. Die bazen vergoeden namelijk de extra ziektekosten die hun werknemers maken. Dankzij een (para)medische be handeling is de betreffende werknemer vaak weer sneller inzetbaar dan zonder. Weinigen weten dat dit belastingvrij mag. Bijvoorbeeld een kaakchirurgische be handeling, al gauw een paar duizend eu ro en niet door de ziektekostenverzeke ring vergoed, kan de werkgever voor zijn rekening nemen. Maar er zijn veel meer behandelingen die voor vergoeding in aanmerking komen. De goede baas kan zich vóór wat betreft honderden medi sche of paramedische behandelingen van zijn meest filantropische zijde laten zien. Natuurlijk zijn er wel een paar voor waarden. Zo moet er een medisch voor schrift of indicatie voor de behandeling zijn. En mag alleen dat belastingvrij worden vergoed wat het ziekenfonds niet dekt. Bovendien alleen die kosten die - als de werkgever ze niet vergoedt - voor de inkomstenbelasting als een af trek voor buitengewone uitgaven kan worden opgevoerd. De uitgaven moeten wel op de werknemer 'drukken'. Als hij de kosten op een andere manier krijgt vergoed, ziektekostenver goeding of AWBZ, houdt het op. Een vergoeding voor premies van ziekte kostenverzekering/zieken fonds is wel belast! Maar dan nog blijft er ruim vol doende over. Een greep. In grote trekken gaat het om uitgaven die de werk nemer maakt voor ziekte, invaliditeit en bevalling. Dat betreft de uitgaven voor de werknemer zelf. Voor belastingvrije vergoe ding komen dus in aan merking: kosten voor EIGEN verblijf in een verzorgings- of verleeg- huis mag 25 procent belastingvrij wor den vergoed. Ook uitgaven voor extra gezinshulp mag de werkgever fiscaal vriendelijk vergoe den. Als die gezinshulp ten minste noodzakelijk is als ge volg van ziekte of invaliditeit. En de kosten voor een huis apotheek komen eveneens voor werkgeversvergoeding in aanmerking. Tot een bedrag van 23 euro per persoon per huishouden. Daarnaast hulpmiddelen die de betreffende werknemer in staat stellen normale lichaams functies uit te oefenen die zon der die middelen niet mogelijk zouden zijn. Daaronder vallen bijvoorbeeld brillen, lenzen (ook de schoonmaakmiddelen) BEURS huisarts, tandarts of speci- ff.steunzolen, gehoorapparaten, alist (voor zover dus het ziekenfonds die kosten Hans b0 niet dekt), verpleging in een ziekenhuis of andere verpleeginstelling en paramedische be handelingen door of onder begeleiding van een arts. Zoals daar zijn fysiothera pie, acupunctuur, revalidatie, logopedie, homeopathie of chiropraxie. Van dë verplichte eigen.bijdrage bij een kunstgebitten, een blindenge leidehond, een rolstoel, kruk ken en traplift. Alsmede onder houd, reparatie en verzekering hiervan. Buiten de belastingvriendelijke vergoe ding vallen de kosten voor extra huur voor een aangepaste woning, energie- en verwarmingskosten en snellere slijta ge van meubilair, vloerbedekking. Bij voorbeeld als gevolg van gebruik van een rolstoel. Ook kunnen de kosten van aangepaste vloerbedekking niet fiscaal vriendelijk worden vergoed of de verhui zing naar een verzorgingshuis en de in richting van de nieuwe woonruimte. Net zomin als de kosten voor een telefoon abonnement of de vervoerskosten. Daarentegen komen de vervoerskosten van een zieke of invalide voor een medi sche behandeling weer wel voor belas tingvrije vergoeding in aanmerking. Voor reiskosten voor ziekenbezoek gel den nogal wat voorwaarden. De zieke moet tot het huishouden hebben be hoord, het moet om langdurige verple ging gaan en de afstand dient minimaal tien kilometer te zijn. Extra uitgave voor kleding, beddengoed en uitgaven voor een dieet op dokter voorschrift alsmede reis- en verblijfkos ten in verband met de terminale ziekte van een in het buitenland verblijvend fiscale partner of kind onder de 27 jaar komen ook voor vergoeding in aanmer king. Er is nog één beperking waarmee reke ning moet worden gehouden. Als de werkgeversvergoeding voor genoemde kosten in een CAO of arbeidscontract is afgesproken, dan is sprake van belast baar loon. Belastingvrije vergoeding is dan niet mogelijk. door Richard Mooyman schiphol - Schiphol heeft het stilzwijgen verbroken over het gedwongen vertrek van opera tioneel directeur Marike van Lier Leis. Volgens de Raad van Commissarissen waren 'proble men in haar functioneren zo wel intern als naar buiten' aan leiding om Van Lier Leis te vra gen op te stappen. De onderne mingsraad steunt de commis sarissen in het besluit. Precies een week geleden maakte Schiphol plotseling haar vertrek bekend. Als reden werd opgegeven een verschil van inzicht over het te voeren beleid. De luchthaven weigerde een toelichting, waarna in de media allerhande scenario's opdoken. Naast falen als opera tioneel directeur (bagagepro blemen, vertragingen, vogel aanvaringen) zou er sprake zijn geweest van een machtsstrijd met president-directeur Ger- lach Cerfontaine. De Raad van Commissarissen komt nu alsnog met een verkla ring. Ze leggen nu de nadruk op tekortkomingen van Van Lier Leis in de samenwerking met de grootste klant van Schiphol, de KLM. Daarmee stelt de raad zich vierkant op achter Cerfon taine. De relatie tussen de luchthaven en de KLM is al jaren gespan nen, onder meer vanwege de voortdurende bagageproble men en de voorgenomen priva tisering van Schiphol. De KLM staat onder druk van fusiepart- ner Air France en de Ameri kaanse partner Northwest Airli nes om de bagage-afhandeling te verbeteren. Op Schiphol ra ken te veel koffers kwijt, wat zo wel ontevreden passagiers als hoge kosten oplevert. De luchthaven zou zich verder onvoldoende inspannen om het risico van vogelaanvaringen te beperken. Een vogelbotsing op Schiphol is mogelijk de oor zaak geweest van het van de baan raken van een KLM-toe- stel na de landing op de lucht haven van Barcelona. Ook een vliegtuig van Air France kreeg recentelijk te maken met een vogelbotsing op Schiphol. ECONOMIE WIJZER Al drie jaar hebben we een on gebruikte videorecorder staan. Het wil steeds maar niet lukken om het ding op de televisie aan te sluiten. Ik moet daarvoor een toets indrukken tot ik het teken voor de 21-polige EUR-AV aan- sluitbus tegenkom. Dat is nooit gebeurd. In de gebruiksaanwij zing, 51 pagina's lang, lees ik hoe ik het videokanaal moet in stellen. Ik moet beginnen bij een teken dat prachtig staat af gebeeld naast de tekst. Ook dat teken heb ik nooit gevonden. Van een horloge verlang ik drie een voudige dingen: tijd, datum en wekker. Ik dacht dat deze zomer te hebben gevonden, in fraaie uitvoe ring. Helaas: ik leef nog steeds met zo mertijd, want ik heb de juiste com binatie van de vier bedieningsknop pen niet gevonden om terug te scha kelen. Mijn geluidsappa ratuur is aan ver vanging toe. Ik loop ter oriënta tie een winkel binnen die tot de nok is gevuld met dat soort ap paratuur. De poging tot oriën tatie eindigt in desoriëntatie. Ik begrijp geen snars van de kaart jes naast de apparaten. Wat is nou weer een woofer? Toevallig eet ik die avond met een aantal collega-hoogleraren. Mijn vraag zet de sluizen open voor een stortvloed aan soortgelijke erva ringen. Tot mijn opluchting zijn het niet alleen de veertigplus sers die moeite hebben met moderne apparatuur. Ik hoef mezelf nog niet definitief de status van achtergebleven ouwe sukkel toe te kennen. Als je ergens in het buitenland een auto huurt krijg je de sleu tel en het nummer van de par keerplaats: ik elke auto rij je zo weg. Maar andermans mobiele telefoon kun je niet bedienen zonder toelichting. Waar ko men die problemen vandaan? Faalt de markt? Om te beginnen is er een heus probleem dat nooit bevredi gend kan worden opgelost. Dat is het probleem van de 'bunde ling': welke mogelijkheden stop je bij elkaar in één product, en hoeveel verschillende produc ten maak je, als verschillende bundeltjes van die mogelijkhe den? Dat draait om de combi natie van kosten en marktwaar de. Legendarisch is de uit spraak van Henri Ford dat mensen zijn T-Fordje in alle kleuren konden krijgen als het maar zwart was: zonder wisse ling van verflijn bleven de pro ductiekosten laag. Stel dat ik een veilige sterke maar verder heel eenvoudige auto wil. Ik ben niks te beroerd om zelf mijn raampje omlaag te draaien of met de hand mijn spiegels af stellen. Dan is het de vraag of ik die combinatie kan vinden. Wie voor veiligheid wil betalen wil meestal ook luxe bediening. Het is voor een fa brikant de kunst om een model te ontwerpen waarmee hij veel klanten binnen boord houdt. Dat sluit zeldzame combinaties uit en maakt het onmoge lijk om ieders favo riete model te leve ren. Vervolgens zijn er de lage kosten van al lerlei extra's. Met moderne elektroni ca kost het niks om in een horloge een stopwatch in te bouwen, een geheu gen voor eerdere metingen en weet ik wat allemaal. Maar zo krijg je overpro ductie als je niet goed op de consument let. Mijn horloge levert cijfers waar ik niks van begrijp. Ik druk op een knop en weet vervolgens niet eens meer hoe laat het is. Zo word ik een tovenaarsleer ling die krachten oproept die niet meer zijn te beheersen. De extra knoppen geven geen extra informatie, ze produceren slechts verwarring. De krachten zijn ongetwijfeld te beheersen voor wie geduldig investeert in het aanleren van de kunstjes, net als bij die tove naarsleerling. De producten zijn in feite ontwomen in de IKEA- filosofie. ZoaB je met een meubel van IKEA nog uren aan het sleutelen bent, zo moet je met de elektronische producten nog uren studeren op de bedie ning. Een deel van de markt kwijlt van genot bij de eindeloze mo gelijkheden die zich daarbij aandienen. Maar een heel groot segment van de markt wil hele maal niet studeren en wordt al leen maar in verwarring ge bracht. Zij zijn genegeerd door de ontwerpers. Ze willen bedie ningsgemak en een simpele ge bruiksaanwijzing. Met voordeel van de technologie, zoals een fototoestel waarin de rolfilm automatisch in de juiste start positie wordt gebracht. Waar om was er geen videorecorder die zelf het videokanaal kan vinden? Waar blijft mijn horlo ge met drie knoppen: één voor de tijd, één voor de datum en één voor de wekker?

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 11