Gijs van de Westelaken werd tegen wil en dank een BN'er t KUNST CULTUUR Corbijn maakt film over Joy Division Expositie Chinese sculptui Bleke er,,, gelijkmatig uitvoeriit De eerste ARS Prijs Michiel Huisman is Floris. Foto: GPD Goud voor de film Floris den haag - De familiefilm Floris met in de hoofdrollen Michiel Huisman en Birgit Schuurman heeft inmiddels 100.000 bio scoopbezoekers getrokken en wordt bekroond met de Gou den Film. De film moest het tij dens de kerstdagen nog afleg gen tegen onder andere Oce an's Twelve. De Gouden Film en Platina Film worden door het Fonds voor de Film toege kend, wanneer voor een Neder landse film tijdens de roulatie respectievelijk 100.000 en 400.000 bioscoopkaartjes zijn verkocht. De prijzen werden ge ïntroduceerd in 2001. IFFR opent met Depardon Rotterdam - De Franse docu mentaire '10e Chambre, ins tants d'audiences' van Raymon Depardon is 26 januari de ope ningsfilm van het Internatio naal Film Festival Rotterdam (IFFR). Het festival sluit 5 febru ari af met 'Howl's moving cast le' van Hayao Miyazaki. „Deze films geven een uitstekend beeld van hetgeen het IFFR wil tonen: een open geest, een hu mane houding ten opzichte van de mensheid en de creatieve kracht van de fantasie", verdui delijkte festivaldirecteur Sandra Hamer de keuze. Voortbestaan LUX nu zeker numegen - Het voortbestaan van het Nijmeegse LUX-theater als culturele ontmoetingsplek met filmhuis, discussiebijeen komsten en speciale evene menten, is gewaarborgd. De ge meente Nijmegen helpt het lan delijk bekende maar noodlij dende theater met een over bruggingskrediet van 250.000 euro. Over vier jaar moet LUX op eigen benen kunnen staan. Enkele maanden geleden leek het einde van het culturele pro gramma wegens geldgebrek na bij en zouden alleen de bio scoop en het café blijven. Odeon krijgt opknapbeurt amsterdam - De bekende Am sterdamse discotheek Odeon aan het Singel ondergaat de ko mende maanden een flinke ver bouwing. In de lente moet het uit 1662 daterende gebouw weer de deuren openen met daarin onder meer een club, een café, een restaurant en een theaterzaal voor optredens en lezingen. De laatste jaren bleek de discotheek niet meer renda bel. Paul Hermanides, eigenaar van Hotel Arena, kocht het ge bouw eind 2003 om de disco theek te vernieuwen. Sinds juni is Odeon dicht. Het historische gebouw was in 1830 de eerste concerthal van Amsterdam. den haag/gpd - Fotograaf An ton Corbijn gaat een film regis seren over het leven van zanger Ian Curtis van de Britse pop band Joy Division. De film krijgt de titel 'Touching From A Dis tance', naar het boek dat Curtis' weduwe Deborah schreef. Ian Curtis pleegde op 18 mei 1980 op 23-jarige leeftijd zelfmoord door zichzelf op te hangen. Zijn zelfmoord kwam kort voordat de post-punkband op tournee zou gaan door de Verenigde Staten. Platenbaas Tony Wilson, die destijds Factory Records leidde waar Joy Division onder con tract stond, zal de film produ ceren. Wilson werd door diens weduwe Deborah en diens dochter Natalie benaderd om zich met de film te bemoeien. „Mensen hebben verschillende ideeën over waarom Ian zelf moord heeft gepleegd", aldus Wilson tegenover de BBC. „We gaan er vanuit dat die verschil lende inzichten ook in de film aan bod komen." Op het filmfestival van Cannes werden vorig jaar al plannen aangekondigd voor een film over Joy Division, maar dat pro ject kwam nooit van de grond omdat het niet de steun kreeg van Curtis' familie. Anton Cor bijn maakte eerder een video clip bij de singel 'Atmosphere' van Joy Division. De fotograaf heeft ook films en videoclips over Depeche Mode en U2 op zijn naam staan. De drie overgebleven leden van Joy Division gingen na de dood van zanger Ian Curtis verder onder de naam New Order. De ze band had in de jaren tachtig een wereldhit met 'Blue Mon day'. Van de plaat werden maar liefst tien miljoen exemplaren verkocht. Anton Corbijn. Foto: GPD scheveningen/gpd - Museum Beelden aan Zee in Schevenjb; heeft vanaf vrijdag 17 juni de eerste Nederlandse expositie vin dendaagse Chinese beeldhouwkunst. Thema's van de expositie worden de verwerking van de Ci Revolutie en de omgang van Chinese kunstenaars met het in de jaren tachtig en negentig van de vorige eeuw. Gastcoi tor Cees Hendrikse, gepassioneerd verzamelaar van avant-garde kunst, selecteerde vijftien kunstenaars uit de ties van zowel voor als na 1989, het jaar van de onderdruk! de vrijheid van meningsuiting op het Plein van de Hemelsei in Peking. Daarna moest ook de kunst zijn vrijheden opnieuw gaan bapi ten. De oudste deelnemer is Lü Shengzhong (1952). Liang|ei (1976) is de jongste. Portret van een straatschoffie dat bakker wilde worden door Martin Groenewold groningen - Talkshows, televisie spelletjes, actualiteitenprogram ma's en journaals. Op verbroede ringsbijeenkomsten, in het thea ter en af en toe ook nog in mu ziekprogramma's: AM B is overal. Dé Nederlands-Marokkaanse rapper is zaterdag een van de hoofdacts op festival Noorder slag in Groningen. Portret van een straatschoffie dat brood- en banketbakker wilde worden. „Ik ben de enige Marokkaan die goed nieuws oplevert", zei Ali B, in het dagelijks leven Ali Bouali, enkele maanden voor de moord op Theo van Gogh. Na die tragische gebeurtenis mocht de rapper in zo'n beetje elk televisieprogramma zijn vi sie komen geven. „Ik ben geen excuusallochtoon", zegt hij desondanks. „Ik heb geen zin om steeds te komen opdraven om over de jihad of over de var kenspest te praten." Toch gaat het zelden over mu ziek als Ali B ergens aanschuift. Op 2 november, de dag van de moord, was hij met Leon de Winter en Joost Zwagerman te gast bij Barend Van Dorp. We zagen hem als kandidaat in De Zwakste Schakel. Als sidekick bij een filmpremière, waar hij prinses Maxima de grondbegin selen van de hiphopbegroeting bijbracht. In Netwerk, het Jour naal, Life Cooking, Het Lager huis, B&W. Als wassen beeld in Madam Tussaud's. Als panellid in het jaaroverzicht van Kop spijkers. ,,Als ze een Marokkaan willen, nemen ze Ali B", verklaarde ac teur Najib Amhali vorige maand in Nieuwe Revu. „Eerst moest ik steeds komen, maar ik had er echt geen zin meer in. Ali B doet het wel leuk hoor, op televisie, hij heeft overal een mening over. En ach, iemand moet het doen, hè?" 2004 was zonder enige twijfel het jaar van Ali B. Na zijn eerste succesje in 2003 - het voor Am nesty International opgenomen nummer Waar Gaat Dit Heen? - volgden het afgelopen jaar de hitsingle 'Ik Ben Je Zat', de cd 'Ali B Vertelt Het Leven Van De Straat' en de gelijknamige thea tertournee. Zes avonden lang was Bouali te gast bij de Kuip- concerten van Marco Borsato, resulterend in de single 'Wat Zou Je Doen?' Het liedje - voor War Child - verdrong André Hazes van de bovenste plek in de Top 40. De vraag is wét Ali B zo bijzon der maakt. Joost Nuissl, direc teur van de Kleine Komedie in Amsterdam, heeft wel een idee. Hij was het die eind 2003 be- Ali B: „Ik ben geen excuusallochtoon. Ik heb geen zin om steeds te komen opdraven om over de jihad of over de varkenspest te praten." Foto: GPD. sloot het voormalige straat schoffie een kans te geven in zijn theater. „Hij had nog niks, alleen een paar liedjes", aldus Nuissl in NRC Handelsblad. „Het was wat naïef, maar heel intrigerend." De cabaretier Ali B bestond tot op dat moment slechts in Ali's hoofd. Hij streefde naar een combinatie van stand-up co medy en Nederlandstalige hip hop, maar had geen vastomlijn de plannen voor een program ma. Op uitnodiging van Nuissl zag Ali B in de Kleine Komedie optredens van tal van 'colle ga's', van Ricky Kopie tot Hans Teeuwen. Nuissl: „Dat was voor hem heel inspirerend. Hij kreeg door hoe theater in zijn werk ging, qua opbouw en timing, dat soort dingen." Uiteindelijk resulteerde dat in de show 'Ali B Vertelt Het Leven Van De Straat', die in november vorig jaar in première ging. In het theater speelt hij,met een zevenkoppige live-band. Zeven muzikanten met zeven verschil lende nationaliteiten. „Tussen de liedjes door maakt Ali grap pen over Marokkanen, windt hij zich op over discriminatie en stigmatisering en neemt hij zichzelf op de hak", aldus een recensent. Een goed nieuws-Marokkaan, zo noemt Bouali zichzelf. Hij wil de wereld verbeteren, zijn leeftijdsgenoten wijzen op mis standen in de wereld. „Bewust wording is het begin van een betere wereld", zegt hij op Mo- veryourass.tv, een website 'voor de beginnende wereldverbete raar'. „Zo spreek ik me uit te- gën coiTupte wereldleiders die oorlog voeren uit naam van rechtvaardigheid. Het gaat al leen om geld en macht; puur fi nancieel gewin. Ook in Irak." Op de jongerensite Deadline.nl zegt hij: „Ik voel me af en toe een uitzondering als ik zie hoe mensen in grote groepen dom me dingen roepen. Zoals vlak na de moord op Theo van Gogh. Ik vind dat je best heel boos en verdrietig mag zijn, maar daarom hoef je nog geen moskee in brand te steken. Als iedereen iets roept, stel ik juist de vragen. Dat doe ik de laatste drie jaar meer en meer. Daar voor was ik waarschijnlijk meer een meeloper. Vragen is kunst, daar schaam ik me niet voor. Het is juist dom om te doen als of je alles begrijpt terwijl dat niet zo is." Om zijn mening beter te kun nen overbrengen, heeft Ali B gekozen voor het theater. „Daar komen mensen die normaal nooit naar hiphop luisteren. Ik maak teksten die ergens over gaan; tijdens concerten heb ik niet echt de tijd ze uit te leggen. In het theater kan dat wel. Ik kan mijn ding hier zeggen zon der dat iemand me onder breekt. Dat is eigenlijk de show: ik vertel op mijn eigen manier over mijn leven, ik neem je mee in mijn wereld." De populariteit van Ali B heeft ook een keerzijde. Collega-rap pers trekken regelmatig zijn (muzikale) geloofwaardigheid in twijfel. Met name zijn sa menwerking met Marco Borsa to is in die kringen niet goed gevallen. „Ik ben gewoon me zelf', stelt de rapper. „Je ziet mij in een videoclip niet in een dure auto, omdat Uc géwoon in een simpele Nissan Primera rijd. Je ziet me niet met goud, omdat ik dat niet draag. En je ziet me niet met halfnaakte vrouwen, omdat ik in het dage lijks leven ook niet met blote meiden rondloop." Ali's voortdurende aanwezig heid in de media leverde hem het afgelopen jaar tal van doodsbedreigingen op. „Waar- Paspoort van een rapper Ali Bouali werd op 16 okto ber 1981 geboren in Zaan stad. Toen hij twee was ver huisde hij naar Amsterdam- Oost, waar een groot deel van zijn familie - afkomstig uit het noorden van Marok ko - ook woonde. Zijn ou ders gingen datzelfde jaar uit elkaar. Als fan van Osdorp Posse schreef Ali in Amsterdam zijn eerste eigen raps. Die werden door zijn vrienden enthousiast ontvangen. Op zijn veertiende verhuisde hij met zijn moeder naar Alme- re, waar hij voor het eerst optrad. Ali's jeugd speelde zich gro tendeels op straat af. Hij was een straatschoffie, zegt hij in interviews. Zijn leven be stond uit 'een beetje leren, dealen, blowen en rappen'. Ook kampte hij met een gok verslaving. Dat veranderde toen hij in Marokko op zoek ging naar zijn wortels en tot bezinning kwam. Ali wilde aanvankelijk brood- en banketbakker worden, maar koos in 2000 voor de muziek. Een jaar later won hij de Poetry Slam, in 2002 stond hij in de finale van de Grote Prijs van Nederland. Zonder te winnen wist hij in druk te maken op Warner Music, dat hem een contract aanbood. - Begin dit jaar werd hem een Zilveren Harp toegekend. Met een combinatie van stand-up comedy en Neder landstalige hiphop trekt Ali B nog tot 9 april langs de thea ters in Nederland. om ik word bedreigd? Op deze planeet lopen allerlei mensen rond met een kronkel in hun hersenen. Je hebt veel onwe tende mensen, vol haat en woe de. Het heeft echt helemaal niks te maken met de kunst die ik maak of met mijn bood schap. Ik krijg echt de meest domme dingen over me heen. Een tijdlang heb ik me daar boos over gemaakt, omdat ik het niet begreep. Tegenwoordig weet ik dat ik gezegend ben met een goed stel hersenen." Ali B op Noorderslag Gronin gen: 15 januari van 01.45 tot 02.30 uur in het restaurant ('Marathonzaal') van De Oos terpoort. muziek recensie jo Aad van der Ven Koninklijk Concertgebouworkest Roberto Abbado, m.m.v. Julia fj (viool). Werken van Rossinf1 Mendelssohn en Beethoven. Gefj 7/1, Concertgebouw Met de onbevangenheid d bij haar leeftijd (21) moge» wachten speelde Julia FisiJ in het afgelopen weekeind Vioolconcert in e van Men sohn. Zij behoort tot de joh talenten over wie veel gesj' ken en geschreven wordtin de prille coryfeeën op wieji klassieke cd-industrie haafet hoop gevestigd heeft, netig haar niet minder begaafdie innemende collega's Janif' Jansen, Isabelle Faust en fet Hahn. fer Haar recente opname varflc kele kleurrijke Russische ië concerten trok de aandadu Frisheid en technische pél gaan in die uitvoeringen ljn in hand. Kort geleden namj de complete werken vooib solo van Bach op. Julia Fij durft, haar platenmaatscl!. ook. De jonge Duitse violiste derde Mendelssohns opuj waarin klassiek evenwichjii vroeg-romantische gevoeh heid samengaan, met eerlt vere intentie, die een synfc thieke indruk maakte. Aaèi muziek werd niets toegeéi wat er niet bijhoorde. Maji komt het wel aan op de v|c van de poëzie, voortgestijs door ranke melodische lip Daaraan ontbrak het helah was een trefzekere, kundiji maar ook bleke en dodelij. lijkmatige uityoering. Bom i dien was Fischers klank ui sproken monotoon. Talee overvloed bij deze violistQi maar Mendelssohn he^fte nog niet te pakken. Julia Fischer werd bij dezi, genheid geassisteerd doq Italiaanse druktemaker. Ij| to Abbado, neef van maej Claudio Abbado, toonden energie bij het aangeven fe zetten en wat dies meer ze Maar al was hij erg aan we hij wist wat hij deed. En Vl deed straalde niet alleen 11 perament uit, maar ook 11 en gevoel voor details, Het Concertgebouworkel; in Rossini's ouverture 'Gip me Teil' na een lange, inui inleiding de cavalerie flinj gang laten gaan. En Beeta Vijfde symfonie, in vrij kis bezetting gespeeld, klonk alleen energiek, maar m^ dankzij de goed gedoseet namiek ook verrassend fli: helder. maandag 10 januari 2005 amsterdam/anp - Filmproducent Gijs van de Westelaken werd 2 november tegen wil en dank een bekende Nederlander, toen zijn zakenpartner en goede vriend Theo van Gogh werd vermoord. Van Goghs laat ste serie Medea is sinds zaterdag op televi sie te zien, zijn laatste film 06/05 beleeft zijn bioscooppremière op het Filmfestival Rotterdam. „Macir 06/05 had Mohammed B. niet nodig om een hit te worden", zegt de producent. tiet begin van hun vriendschap verliep on stuimig: Van de Westelaken was hoofdre dacteur'van de Haagse Post waar Van Gogh destijds voor schreef. „Ik weet nog dat hij me belde over een bijdrage over necrofi- lie", grinnikt de 52-jarige filmproducent, „het tegenhouden van dat stuk ging uiter aard gepaard met zijn dankbare publicitai re begeleiding, zoals hij dat zelf altijd noemde." De hoofdredacteur figureerde een aantal keer in zijn columns. „Bij veel mensen eindigde zo de vriendschap met Theo, bij ons begon ze." Öégin jaren negentig ging het duo samen televisieprogramma's maken, wat in 1999 leidde tot de oprichting van hun bedrijf Co lumn Producties. „Het maken van maat schappelijk betrokken eigentijdse films en series werd ons doel." Gingen de meeste collega's van Van Gogh uiteindelijk na slaande ruzie weg, Van de Westelaken werkte altijd al graag met mensen die door anderen lastig werden gevonden: „Met Is- cha Meijer en Pieter Storms heb ik ook nooit problemen gehad. Ik schrik niet zo van reputaties of van mensen die liever niet de geijkte paden bewandelen." In de tien jaar dat Van de Westelaken en Van Gogh samenwerkten, waren er maar twee of drie echte ruzies. „Met altijd futiele aanleidingen. Vaak besefte hij zelf achteraf ook dat het een ruzie was geweest die ner gens over ging. Hij had ook geen idee hoe je dat soort ruzies bij moest leggen: hij had veel liever dat het allemaal vanzelf over ging" Volgens Van de Westelaken waren er drie Theo's: de columnist en provocateur, de interviewer, die altijd geïnteresseerd was in de ander, en de filmmaker, de man van het harmoniemodel. „De laatste was volgens mij de echte Theo: op de set kwamen al zijn kwaliteiten bij elkaar." Daar was Van Gogh dan ook ultiem gelukkig. De gewelddadige dood van Van Gogh heeft het leven volgens zijn producent vooral „saaier" gemaakt. „Theo was iemand met wie je buitengewoon veel plezier kon bele ven: hij was altijd vrolijk, altijd in voor dis cussie." Van de Westelaken werd opeens een heuse BN'er: wekenlang wisten alle media hem waar dan ook te vinden. „De Nederlandse pers wil steeds commentaar op de laatste ontwikkelingen. Je kan het zo gek niet be denken of ik word geacht er een mening over te hebben. Wat ik vind van imam Van de Ven? Wat moet ik daarvan vinden? De dood van Theo maakt mij toch niet opeens tot een groot moslimdeskundige?" Het contrast tussen de Nederlandse pers en de internationale collega's was soms groot, heel erg groot. „Ik heb van Nederlanders zo ontstellend veel van die zogenaamde 'voet- balvragen' moeten beantwoorden. Zo van: wat ging er door je heen? En: hoe voel je je nu? Of de favoriete vraag van Theodor Hol man: waar denk je nu dat Theo is? Wat denk je: in zijn kist natuurlijk!" De buitenlandse journalisten waren vooral bezig met diepgravende achtergrondrepor tages. „Er hebben prachtige, onderbouwde analyses gestaan in bladen als Le Monde en The New York Times." Van Gogh had het hele circus na zijn dood geweldig gevonden, meent zijn producent en vriend. „Vooral de ontreddering, al die spastische reacties van de politici die echt geen idee hadden wat ze in vredesnaam met de situatie aan moesten." Liever ziet Van de Westelaken dat Van Goghs laatste producties, Medea en 06/05, het succes oogsten dat ze verdienen. „Theo wist steeds beter welke kant hij op wilde. Ik denk dat hij binnen vijf jaar zijn ultieme film had gemaakt. Sterker nog, ik weet ze ker dat dat uiteindelijk tot een Oscar zou hebben geleid." Het is wrang dat 06/05 door zijn dood ver moedelijk zijn grootste bioscoophit gaat worden. ,A1 ben ik ervan overtuigd dat de film dat ook was geworden, als Theo nog geleefd had. Daar had hij Mohammed B. echt niet voor nodig." leiden - Primeurtje bij Ars Aemula Naturae. Daar reikte Ruud Hessing, wethouder van Cultuur in Leiden, zaterdag de allereerste ARS P aan Hans Bos. De prijs, bestaande uit een sculptuur en een bedrag van 1000 euro, wordt voortaan jaarlijks uitgereikt aan één van de I van Leidens oudste kunstenaarsvereniging. Het doel is de leden te stimuleren tot het leveren van nog indrukwekkender prestaties. Dé bestond uit drie onafhankelijke kunstenaars. De aan de prijs gekoppelde ledententoonstelling in het gebouw aan de Pieterskerkgrach nog tot 30 januari en is te bezichtigen steeds op vrijdag, zaterdag en zondag van 13 tot 17 uur. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10