ECONOMIE Zware boete Tussen sociale partners gaapt enorme kloof KPN voor kortingsactie de vakmitiebon1 Magere prestaties beleggingsfondsen 'Prijs rundvlees gaat dit jaar exploderen' Caissière beschuldigt Aldi van fraude en intimidatie Grootste Icd-scherm Wanbetaler krijgt het moeilijk rkloosheid snelst burg - Nederland heeft 1st stijgende werkloos- in de 25 landen van de ise Unie. Volgens het sta- bureau Euis de werk- id in Nederland toegeno- an 4,0 procent in oktober aar 4,6 procent in okto- )4. Alle andere landen n een lichtere stijging of iling. Nederland heeft ;1 een relatief weinig zen. Slechts vier landen n een lager percentage, rland als allerlaagste (4,3 it). De meeste werklozen Polen (18,4 procent). Eu- verwacht dat de Europe- kloosheid in november deld uitkomt op 8,9 pro- en daling vergeleken met >cent een jaar eerder. »r passagiers tir France-KLM lveen - Air France-KLM n december meer passa- ervoerd dan in dezelfde in 2003. De groei be- 4 procent tot 5,16 mil le bezettingsgraad nam e, met 1 procentpunt tot rocent. Bij KLM nam de ingsgraad het sterkst toe, 7 procentpunt tot 79,4 it. Air France liet een ien van 0,6 procentpunt procent.Bij het vracht- :r was er volgens de on- [riing sprake van een e groei" in activiteit. erikaan uit ctie VNU em - De Amerikaan Mi- Connors verlaat in april ;ctie van VNU. Connors ituursvoorzitter worden andere beursgenoteerde leming. Hij is nu nog een drie directieleden van larlemse informatie- en tingconcem. Connors is woordelijk voor kijk- en cijfermetingen bij de me- ok gaf hij leiding aan de gouden gidsen, die vorig verkocht voor 2,1 miljard ïinds 2001 had de 49-jari- erikaan zitting in het be- VNU wil op korte termijn >volger aanwijzen. D actiever met is voor laptops ancisco - De Amerikaan- jfabrikant Advanced Mi- ivice's (AMD) hoopt met euwe chip de sterke posi- Intel-chips in laptops tasten. AMD mikt met de oemde Turion-chip op de roeiende markt van dun- lichte schootcomputers. Ie bureaulaptops had het (thlon. AMD heeft nu nog een marktaandeel van 9 it op de markt voor mi- icessoren voor laptops, veet steeds meer terrein weren met zijn Centrlno- le Turion komt halver- lit jaar op de markt. y investeert eeldschermen - De Japanse elektronica- ant Sony heeft flinke in- ingen in beeldschermen inder meer mobiele tele- en digitale camera's aan- digd. Het concern neemt 8,5 miljard yen (135 mil- uro) een led-fabriek in ei nd over en gaat daarnaast jard yen (197 miljoen) in- en om deze fabriek en an- iroductiefaciliteiten te zaterdag 8 januari 2005 (advertenties) Zilveren Kruis ochmeo st mensen, dan regels. den haag/anp - De telecomtoe- zichthouder Opta heeft een boe te van 450.000 euro uitgedeeld aan KPN. De telecomaanbieder heeft afgelopen zomer nagela ten om vooraf toestemming te vragen voor een extra kortings actie voor zakelijke bellers. Dat is een 'forse overtreding' van de regels die zijn vastgelegd in de telecomwet, aldus Opta. Het gaat om de hoogste boete die de Opta voor één afzonder lijk geval kan opleggen. Dit is nog niet eerder gebeurd. De toezichthouder kan ook 10 pro cent van de relevante omzet opeisen, maar deze maatregel geldt niet voor deze overtre ding, aldus een woordvoerder. KPN bood de kortingsactie in juli vorig jaar tijdelijk aan. Nieuwe zakelijke klanten kre gen daarbij bedragen tot 5000 euro aangeboden als zij een nieuw abonnement zouden af sluiten voor vaste telefonie. On bekend is hoeveel die actie heeft opgeleverd. KPN kan naar de rechter stap pen om de boete aan te vech ten. Het concern liet in een re actie weten het boetebesluit nog te bestuderen. Een woord voerder benadrukte dat het ging om een „promotionele ac tie onder een beperkt aantal klanten". In totaal zijn onge veer 160 ondernemingen aan geschreven. Daarbij ging het om bedrijven die al bij KPN een abonnement hadden en om be drijven die bij concurrenten za ten. De boete staat los van het on derzoek dat Opta nu nog ver richt naar de kortingen van een slordige 20 miljoen euro die KPN in het verleden aan zakelij ke klanten heeft gegeven. Als gevolg van deze zaak is al een bestuurslid van KPN, Eelco Blok, uit zijn functie gezet. KPN wacht hier mogelijk ook nog een boete. KPN moet voor kortingsacties vooraf toestemming vragen bij de Opta omdat het als voorma lige monopolist een sterke marktpositie heeft in de vaste telefonie. De telecomwet wil met dit vereiste de concurrentie bevorderen. KPN ziet al geruime tijd zijn omzet in de vaste telefonie da len. Steeds meer concurrenten duiken op. Daarbij gaat het niet alleen om bedrijven met een ei gen netwerk, zoals Versatel en BBned, maar ook om zoge noemde virtuele aanbieders zo als Tele2 die gebruik maken van het netwerk van KPN. Daar naast rukt telefonie via internet op. door James McConigal den haag - De werkgeverscentrales heb ben deze week hun kadernota's over ar beidsvoorwaarden gepubliceerd. Zowel VNO-NCW (grote bedrijven) als MKB Nederland (kleine en middenbedrijven) zetten in op scherpe versobering van de arbeidsvoorwaarden. De vakcentrales FNV en CNV, en grote aangesloten bonden als FNV Bondgeno ten en CNV Bedrijvenbond, hadden hun standpunten al eerder bepaald. Zij gaan uit van een bescheiden looneis, 'repara tie' van kabinetsingrepen en behoud van zo veel mogelijk zaken waar in het verleden voor is gevochten. Het is nu aan de onderhandelaars die de CAO's in bedrijfstakken en individuele bedrijven moeten afsluiten om de kloof te dichten die gaapt tussen beide uit gangspunten. Dat worden nog harde ge vechten, voorspellen betrokkenen. Werkgevers vinden dat zij een sterk eco nomisch verhaal hebben, de bonden gaan uit van hun deze zomer hernieuw de slagkracht. Een overzicht van de be langrijkste pijnpunten. LOONEIS/LOONRUIMTE: Werkgevers: Nullijn. Ook geen geld ('loonruimte') om ingrepen van de poli tiek te repareren. Bonden: Looneis van 1,25 procent in 2005, en 2 procent voor terugdraaien maatregelen politiek. LANGER WERKEN: Werkgevers: Werkweek terug naar 40 uur, VUT en prepensioen van de baan (zie onder). Alle afspraken over arbeids tijden (roosters, overwerk, etc.) worden flexibel. Bonden: De 40 uur is onbespreekbaar, bestaande VUT-regelingen (opgebouw de rechten) in het algemeen ouder domspensioen stoppen, (al zijn die heel beperkt). Flexibiliteit van bedrijf mag niet ten koste van werknemers gaan. ZIEKENGELD: Werkgevers: Sociaal akkoord geeft be perking tot 170 procent van het loon in twee jaar, dus meteen in eerste jaar be- perkirig tot 70 of 80 procent. Bonden: Eerste jaar ziekte moet werk gever wettelijk minimum van 70 pet. blijven aanvullen tot 100 pet, in tweede jaar 'reparatie' van 70 tot honderd pet. via reïntegratieregelingen (terugkeer naar werkplek) VUT/PREPENSIOEN/LEVENSLOOP: Werkgevers: Kabinet heeft dit fiscaal vrijwel afgeschaft. Iedereen moet langer doorwerken, vervroegd uittreden (behal ve in slopende beroepen) alleen nog mogelijk op kosten werknemer. Sparen voor levensloop is zaak individuele werknemer: werkgever legt er niets bij, maar heeft wel zeggenschap over opna me ervan. Alle pensioenzaken zijn erg duur, dus verbetering is onbespreek baar. Bonden: levensloop kan ook als onder deel van een VUT-regeling worden gere geld, bijdrage werkgever gelijk aan die van werknemer. Opname levensloop (halverwege loopbaan of als prepensi oen) is zaak van werknemer zelf. Samen met werkgevers allernoodzakelijkste pensioenverbeteringen financieren. VASTE PERIODIEKEN/TOESLAGEN: Werkgevers: Alle vaste loonsverhogin gen, toeslagen voor onregelmatigheid en overwerk afschaffen. Vervangen door prestatiebeloning achteraf, zulks ter be oordeling van de bedrijven. Bonden: Aantasten periodieke salaris verhogingen onbespreekbaar. Prestatie beloning alleen onder strikte voorwaar den, toeslagen voor overwerk e.d. zijn onmisbare bescherming van werkne- ZIEKTEKOSTENVERZEKERING: Werkgevers: Kosten zorg zullen blijven stijgen. Bedrijven hebben daar geen in vloed op, dus bijdrage werkgever beper ken tot wettelijk minimum. Bonden: Werknemers en werkgevers moeten samen kostenstijgingen in zorg verzekering dragen (advertentie) "Ik kon binnen 10 dagen al gedotterd worden." Zilveren Kruis ochmeo Eerst mensen, dan rege FNV Bondgenoten: Volop klachten eindhoven/gpd - Een Eindho- vense caissière heeft aangifte gedaan tegen haar werkgever Aldi wegens valsheid in ge schrifte. Het supermarktcon cern zou hebben gesjoemeld met vakantiedagen en haar handtekening hebben vervalst. Volgens FNV Bondgenoten zijn er momenteel opnieuw volop klachten over intimidatie van Aldi-personeel. FNV Bondgeno ten vindt dat Aldi CAO-afspra ken schendt en fraudeert. De bond gaat de directie tot de or de roepen en dreigt naar de rechter te gaan. Bij Aldi in Best was, ondanks herhaalde ver zoeken, niemand bereid op de beschuldigingen in te gaan. Caissière Marjolijn van Mierlo (49) zit sinds kort ziek thuis. Nadat zij zich kandideerde voor de ondernemingsraad vorig vooijaar begon volgens haar de intimidatie vanuit de leiding. Toen zij haar kandidatuur, on danks herhaalde oproepen van haar districtsleider, niet introk, werd gedreigd met overplaat sing. Na haar uitverkiezing ontdekte Van Mierlo gesjoemel met uren. Met kopieën van de urenlijst heeft ze bij de politie aangifte gedaan van valsheid in ge schrifte, omdat volgens haar haar handtekening is vervalst. Het supermarktconcern heeft Van Mierlo twee keer geschorst, wegens diefstal en werkweige- ring. De partner van de caissière heeft zelfs aangifte gedaan van poging tot doodslag. Hij be weert dat de districtsleider van Aldi heeft geprobeerd hem aan te rijden. Van Aldi kreeg hij te- genklachten aan zijn broek om dat hij zich schuldig zou heb ben gemaakt aan achtervolging, chantage en bedreiging. In geen enkel Aldi-filiaal in Eindhoven mag hij zich meer vertonen. las vegas - Staande voor het grootste plasma-televisiescherm toont een medewerker van Samsung een platte monitor voor de computer. Samsung is zeer succesvol met de pro ductie van platte schermen. Met de nieuwe versie grote schermen won het elektronicaconcern 12 Innovation Awards. Foto: EPA amsterdam/gpd - Uit frustratie over wanbetaling van zijn eigen afnemers is Amsterdammer Hans van Heertum vorige week begonnen met Incassoregis- ter.nl een website waar tegen betaling inzage wordt gegeven in lopende incassozaken. „In één week tijd zijn er al 2000 aangemeld. Er zullen nog vele duizenden volgen", verwacht Van Heertum. „Wat belangrijker is: er zijn in middels al 34 matches gevon den. Dat wil zeggen dat er naast een lopende incasso-vordering een nieuwe incasso-procedure is aangemeld. En dat betekent dat op grond van de wet het faillissement van de wanbetaler kan worden aangevraagd, want daarvoor heb je een steunvor- dering nodig. In zeven gevallen is de vordering meteen betaald, in een aantal andere gevallen zijn betalingen toegezegd en in twee gevallen is het faillisse ment aangevraagd." Volgens Van Heertum wordt de betalingsmoraal steeds slechter. „Het is een groeiend probleem voor het midden- en kleinbe drijf. Steeds meer ondernemers moeten naar de bank toe om de uitstaande debiteurengelden te financieren. Dat is natuurlijk te gek om los te lopen." Volgens een onderzoek van incassobu reau Graydon vorig jaar mei stond er voor 5,8 miljard aan incasso's uit. Per werkdag komt dat neer op 5 miljoen euro. Tot nu toe konden wanbetalers niet systematisch achter de broek worden gezeten omdat de incassozaken verspreid zit ten bij 700 incassobureaus en deurwaarders. Ofschoon Incas- soregister.nl zich vooral richt op incassobureaus, deurwaar ders en advocaten hebben ook bedrijven met grote afdelingen debiteurenbewaking belang stelling getoond. den haag/gpd - Bouwvakkers krijgen dit jaar toch hun vakan tiebonnen. Werkgevers en vak bonden zijn het daar over eens geworden. Eerder hadden werkgevers gedreigd om de va kantiebonnen af te schaffen omdat door het uitblijven van een CAO geen geld wordt ge stort in het fonds waaruit de va kantiebonnen worden betaald. De vakantiebon is voor bouw vakkers lucratief. Omdat ze er minder belasting over betalen krijgen ze meer vakantiegeld dan wanneer ze gewoon 8 pro cent van hun brutoloon krijgen gestort, zoals dat bij alle andere werknemers gebeurt. door Hans Roodenburg Rotterdam - De meeste alge mene aandelenfondsen hebben het afgelopen jaar magertjes ge presteerd. De grote klappers konden worden gemaakt in de vastgoedsectoren. Mooie resul taten waren verder te vinden in sommige gespecialiseerde fondsen, waarbij vooral die in 'energie' opvielen. Het meren deel van de obligatiewaarden in het eurogebied presteerde naar behoren. Dat blijkt uit het jaaroverzicht over de belangrijkste beleg gingsfondsen voor particulieren op de Nederlandse markt van het Institute for Research and Investment Services (IRIS), ver bonden aan Robeco. Nog altijd zijn de algemene aandelenfondsen 'wereldwijd' veruit de grootste. Voordeel hiervan is dat deze portefeuilles zo gespreid zijn dat de beleg gers vaak ook meelopen met de gemiddelde ontwikkelingen op de belangrijkste aandelenbeur- zen in de wereld. Nadeel is dat de kans op een extra rende ment klein is. Tegelijkertijd is er ook een groter risico op een groter verlies. In de sector wereldwijd is vorig jaar van 2 tot 7 procent vooruit gang geboekt. Dat is voor een aandelensector eigenlijk aan de magere kant. De grootste winst behaalde het internationale fonds van Axa met 7,5 procent ten opzichte van eind 2003. Iets uit de toon viel Delta Lloyd In vestment Fund met een mini maal verliesje. Robeco, het grootste fonds van Nederland, heeft met 5 procent gemiddeld gescoord in deze sector. Deze beleggers staan over een periode van drie en vijf jaar ge rekend overigens nog flink op verlies. Particuliere investeerders kun nen er ook voor kiezen hun geld te zetten op fondsen die zich op de belangrijke econo mische regio's in de wereld richten. Wat dat betreft scoorde Europa het beste en Amerika het slechtst. Winnaar in Europa was AXA Aandelen Euro met een waaardestijging van 15 pro cent. Het ABN Trans Europe Fund kwam niet verder dan 1 procent. Veel beter presteerden de fond sen die zich in Europa richten op de kleine en middelgrote ondernemingen. In deze zoge noemde 'small- en midcaps' was 18 procent te verdienen. De belegger die het in deze sec tor heel dicht bij huis zocht, was nog veel beter af. De Ne derlandse small- en midcap- fondsen behaalden 28 tot 40 procent. Vrijwel al deze fond sen zitten, in tegenstelling tot hun grotere broertjes, over drie en vijfjaar gerekend ook in de plus. De sectorkampioen was het vastgoed. Tegen vele verwach tingen in werden in 2004 op nieuw enorme waardestijgin gen behaald. In het directe on roerend goed ging Corio, mede gedragen door overnamege ruchten, zelfs iets meer dan 50 procent vooruit. Per fonds ge zien is dat de grootste winnaar van 2004 van de ongeveer 250 waarvan IRIS de resultaten op een rijtje heeft gezet. De al lan ger zittende beleggers in het vastgoed hebben ook over drie en vijf jaar gerekend prima re sultaten behaald. IRIS wijst er bij deze 'glansrol' op dat het langzamerhand ook wel weer de andere kant kan opgaan. 'De vastgoedsector profiteerde van de lage rente. Veel beleggers stapten over van obligaties naar vastgoed. Door de instroom van nieuw geld is de verhouding tussen de koer sen van de vastgoedfondsen en de waarde van de vastgoedpor tefeuilles inmiddels scheef ko men te liggen. Dit is duidelijk een risico voor de toekomstige rendementen, als een omge keerd patroon zich voordoet.' Beleggers staan nu voor de keu ze: de winst effectueren of de lange termijn afwachten. Van de specialistische fondsen heeft 'energie' het ook uitste kend gedaan, maar die resulta ten zijn voor het allergrootste deel toe te schrijven aan de ho ge olieprijzen vorig jaar. Een nevensector, de nutsbedrijven, deed het ook goed. Ere wie ere toekomt, ING pleit te begin 2004 voor zogenoemde hoog-dividend aandelen. Deze prognose is waar gemaakt, het eigen fonds daarin en dat van dochter Postbank behaalde vo rig jaar hierin 17 procent. De grote verliezer aan het aande- lenfront is de sector informatie technologie. Vorig jaar leverden deze beleggers weer in, varië rend van 5 tot zelfs 16 procent. Treurig zijn ook de resultaten over de afgelopen drie en vijf jaar. De volhouders zijn jaar lijks gemiddeld 20 tot 30 pro cent van hun waarden kwijtge raakt. sao paolo-rotterdam/gpd - Consumenten gaan eind dit jaar bij slager en supermarkt waarschijnlijk flink meer beta len voor rundvlees. In de inter nationale vleessector wordt zelfs gesproken van een prijs- verdubbeling. Braziliaanse en Argentijnse rundvleesexpor teurs gaan daar in elk geval vanuit. De prijsexplosie wordt ver wacht zodra de Verenigde Sta ten de markt voor importvlees uit Brazilië en Argentinië weer openstellen. De VS houdt sinds de uitbraak van mond- en klauwzeer in sommige delen van Brazilië en Argentinië de grenzen dicht voor rundvlees uit die landen. Filip Traen van de in grootte derde Braziliaanse runderslachter Independencia verwacht dat de VS de grenzen eind dit jaar weer opent. Aange zien de Amerikanen betere prij zen betalen voor Zuid-Ameri kaans vlees dan de Europea nen, ligt een verlegging van de export vanuit Brazilië en Argen tinië naar de VS voor de hand. Dat betekent dat Europa met hogere prijzen wordt gecon fronteerd. De prijsverhoging wordt ook in de hand gewerkt door groeien de vraag naar Zuid-Amerikaans rundvlees uit landen als Rus land, Korea, en Taiwan. De ver wachting van hogere export prijzen wordt ondersteund door voorzitter De Leon Belloc van de Argentijnse vleesprodu centen. Europa voert sinds vorig jaar meer rundvlees in dan het zelf fabriceert. Dat komt door de dalende Europese vleesproduc tie. Oorzaak zijn de stijgende kosten voor boeren (dure grond, arbeidsloon, milieure gels) en de dalende opbreng sten in de vorm van lagere melkprijzen. Daardoor houden veel boeren het voor gezien en krimpt de veestapel. Europa haalt steeds meer vlees uit Zuid-Amerika. In 2003 jaar steeg de invoer in de (oude) EU met 45 procent ten opzichte van 2001 tot 400.000 ton. Daar van importeerde Nederland bij na 80.000 ton. De helft daarvan werd weer doorverkocht aan andere Europese landen. Tot voor kort ging het, Hiwege de hoge importheffingeWTalleen nog om dure delen. Braziliaan se slachterijen constateren een grote vraag vanuit Europa naar goedkopere delen van het rund. Filip Traen: „Steeds vaker ko men supermarkten naar Brazi lië om slachterijen te keuren" (advertentie) "In Spanje kreeg ik gratis advies van hun Vakantiedokter." Zilveren Kruis ochmeo Eerst mensen, dan regels.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7