Schulden lopen op bij veel huishoudens BINNEN- BUITENLAND Casino bekijkt na moord veiligheid klanten Abbas de gedoodverfde favoriet OM wil proces tegen AIVD'er niet openbaar NOS en De Mol wilden samen voetbalrechten Nibud: Situatie lage inkomens zorgelijk Treinramp in Italië eist 18 levens Vluchtelingen verdrinken door strenge controle Melkveehouder doet zichzelf de das om grist dood na van balkon - Een Nederlandse toe- jKi stpren in Sydney van ■dertien meter hoog balkon ïvallen. Hij was op slag De 19-jarige man vierde moment van het ongeval jenden een feestje in een I ierberg. Er waren volgens 4litiewoordvoerster geen •Jite omstandigheden. Zij •de te zeggen of er alcohol spel was. De ouders van n zijn inmiddels geïnfor- rat in cassatie en vonnis mg - Murat D., de leer- p een jaar geleden de on- Acteur Hans van Wieren /}t Haagse Terra College ■^■choot, stapt naar de Hoge >m het vonnis van het ge- Lmof in Den Haag aan te in. De minderjarige Hage- 20jerd op 23 december vol- SEljet volwassenenstrafrecht ïtspideeld tot vijf jaar gevan- lefeitraf en tbs met dwangver- om g- A. Moszkowicz, de hui- ntccjadsman van Murat, zei >t Yin dat de procedure bij de ineJ&ad een noodzakelijke venjop weg naar het Euro- jarnjof voor de Rechten van leicps in Straatsburg. pleegde jabankroof' I f\t - Een afsplitsing van het p Uien Ierse Republikeinse anB„de Provisional IRA, was -woordelijk voor de bank- december in Belfast. Dat ilitiechef Hugh Orde in Ierland vrijdag gezegd. ;i dat de overvallers bij oof bij de Northern i,5 miljoen pond (38,3 euro) wegnamen. Brit- ia lieten eerder weten tuit 22 miljoen pond liljoen euro) bedroeg. De heeft tot nu toe geen i hten van de bankroof Hf- jn Cruijff prijst "grondwet aan on a - Johan Cruijff is een elf 'bekende Spanjaar- e door de Spaanse rege- jn aangezocht de bevol- p te roepen om straks Bm uit te brengen over de Bse grondwet. Vanaf gis- s de ex-voetballer en ex- ;van Barcelona dagelijks if te zien in een voorlich- lotje. Daarin spoort hij mjaarden aan om op 20 ri mee te doen aan het Uknjdum' ongeluk China z8 levens - Een frontale botsing lezi een bus en een vracht- heeft in het zuidoosten iina ten minste 28 men- t leven gekost. Het onge- gdhe(^d plaats op een snelweg irovincie Fujian. Uit offi- n (jfers blijkt dat door ver- ngelukken in China da- bijna driehonderd men- t leven laten. De Wereld- jlheidsorganisatie schat e otal slachtoffers echter ér dan het dubbele. krachting door vredestroepen s ork - De Verenigde Na- bben erkend dat vredes- n in de Democratische 9 vooiiek Congo zich schuldig issingi aan verkrachtingen. Uit tem onderzoek naar 72 ijke verkrachtingen blijkt vek$ om een „ernstig en J9bWend probleem" gaat. zaken zijn zo- gedetail- lat ze verder in behande- prden genomen. De ver- ïlijke daders zouden uit (laatjijk, Urugay, Pakistan, te a) Marokko, Tunesië en fonjjfrika komen. Nederland ur, viniet deel. zaterdag 8 januari 2005 'lad.f tie d ?ver<__ (advertentie) adat we erhuisd waren, ebben ze innen 10 dagen en tandarts eregeld." Zilveren Kruis ocKmao t mensen, dan regels. breda/gpd - Holland Casino gaat de veiligheidsmaatregelen onder het ver grootglas leggen. In ieder geval wil di recteur Mathé Bögels van de vestiging in Breda landelijk de discussie begin nen of bezoekers met een flinke gok- winst standaard moet worden ge vraagd of ze het geld in depot willen geven. Bögels verklaart dit naar aanleiding van de beroving van 3.000 euro gok- winst en moord op Christiaan Rutgers uit Kerkwijk bij Zaltbommel, na een bezoek aan het casino in Breda op de vroege ochtend van 27 december. Een 19-jarige inwoner van Oosterhout en zijn 16-jarige neef zijn als verdach ten aangehouden. De minderjarige Verdachte van roofoverval op bewakingscamera geregistreerd heeft volgens de politie bekend dat zij Rutgers hebben beroofd. De 19-jarige verdachte is in het casino Breda op be wakingscamera's gezien in de buurt van de vermoorde Kerkwijker en kon volgens Bögels mede naar aanleiding van die beelden worden aangehouden. Uit de beelden blijkt dat de 16-jarige niet binnen is geweest, zegt de casino directeur. Het lijkt erop dat de 19-jari- ge in het casino op zoek is gegaan naar een slachtoffer, terwijl zijn neef buiten zat te wachten, maar daar zegt hij niets over. „Verschrikkelijk dat dit soort din gen gebeurt", vindt Bögels. De vestigingsdirecteur stelt voorop dat de regels voor het achterlaten of gire ren van gokwinsten vaststaan. „We mogen een gokwinst alleen gireren wanneer het bijvoorbeeld een jackpot is of een ander groot bedrag van een speelautomaat. Die geldsom wordt op de seconde geregistreerd en we kun nen het bedrag controleren. Dan advi seren we ook om het geld te gireren. Om witwassen tegen te gaan, mogen we geen winsten van tafelspelen over maken, want daarbij is vaak niet dui delijk hoe die bedragen tot stand zijn gekomen", legt Bögels verder uit. Bij bedragen boven de tienduizend eu ro kan de klant zijn geld in een depot storten, wanneer hij bijvoorbeeld niet veilig voelt. „Dan kan hij het op een ander moment ophalen, of met een escorte terugkomen. Bij geldsommen onder de tienduizend euro is dat ook mogelijk, wanneer de gast de zaak niet vertrouwt. Het is altijd mogelijk om begeleiding naar de auto te vragen aan de beveiligingsmensen." Het slachtoffer was een vaste klant. „Hij kwam een paar keer per maand en speelde rustig. Als de man een gro te speler was geweest, hadden we zijn spel wel kunnen volgen en was gireren eventueel wel mogelijk geweest, om dat je dan vaak een één-op-één situa tie hebt. Maar dat hij zijn winst in de pot kon geven wist hij, net als nage noeg al onze vaste klanten", bezweert Bögels. De directeur stelt dat het personeel in schat of gasten zich ongemakkelijk voelen als ze een bepaald bedrag heb ben geïncasseerd. Desgevraagd erkent hij dat hij intern de discussie wil be ginnen om inners van gokwinst vanaf een bepaald bedrag standaard de vraag te stellen of ze het bedrag in de pot willen geven of willen meenemen. „Die zaak moeten we binnen Holland Casino beantwoorden." den haag/gpd - Veel Nederland se huishoudens zien geen bezui nigingsmogelijkheden meer en maken steeds meer schulden om rond te komen. Ook blijven reke ningen steeds langer liggen. Met name de lage inkomens verto nen risicovol financieel gedrag door meer te lenen en groeiende stapels onbetaalde rekeningen te laten liggen. Het verschil tus sen rijk en arm is in 2004 verder toegenomen. Dat zijn enkele conclusies uit de Eindejaarsenquête van het Nibud, het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting. Tus sen 15 december en 3 januari hebben 1795 respondenten via de internetpagina van het Ni bud een vragenlijst ingevuld. De steekproef is vervolgens her wogen naar gezinssamenstel ling, geslacht en leeftijd om een representatief beeld te krijgen. Volgens het Nibud is bij veel huishoudens de rek er uit. In 2002 en 2003 gaf 45 procent van de huishoudens aan te hebben bezuinigd. Over 2004 lag dat op 35 procent, vooral omdat er eenvoudigweg minder te bezui nigen valt, meent het Nibud. Als er toch werd bezuinigd was dat het vaakst op kleding (11 procent), gevolgd door dagelijk se boodschappen en voeding (10 procent), abonnementen (5 procent) en vakanties (4 pro cent). In het onderzoek geeft meer dan de helft (55 procent) aan dat zijn of haar financiële situa tie er in 2004 op achteruit is ge gaan. Mensen met een inko men beneden modaal zijn er naar eigen zeggen vaker op achteruit gegaan, 69 procent. De terugblik is wel iets minder negatief dan eind 2003 toen tweederde vond dat er minder te besteden was dan een jaar eerder. Daar sluit bij aan dat de vooruitzichten voor 2005 iets optimistischer zijn dan de ver wachtingen voor 2004 waren. Dertig procent van de werkne mers zag het inkomen achteruit gaan. Daartegenover mocht 27 procent van de werknemers een inkomstenstijging begroe- den haag - Bij een botsing tussen twee treinen in het noorden van Italië zijn vrijdagmiddag minstens achtien mensen om het leven gekomen. Meer dan vijftig mensen raakten gewond. Een goederentrein en een passagierstrein reden op hetzelfde (enkel)spoor toen ze in dichte mist fron taal op elkaar botsten. Het ongeluk gebeurde tus sen twee stations iets ten noorden van de stad Bo logna. Door de klap ontspoorde de locomotief van de passagierstrein, waardoor de voorste coupé werd geraakt door de'goederentrein. De reddings werkzaamheden werden bemoeilijkt door de dich te mist. Volgens de Italiaanse spoorwegen was de interregionale passagierstrein onderweg van Vero na naar Bologna. De botsing in Italië was gisteren niet het enige ernstige treinongeluk. In de Amerikaanse staat South Carolina botste een goederentrein die chloorgas vervoerde, op een stilstaande trein. Een dodelijke gaswolk, ontsnapt uit lekgeslagen wa gons, kostte acht mensen het leven. Tweehonderd anderen raakten gewond. Acht van hen verkeren in kritieke toestand. Meer dan 5000 mensen moes ten worden geëvacueerd. Foto: EPA nijmegen/gpd - Het openbaar ministerie wil het proces tegen de 34-jarige Nijmeegse AIVD'er, verdacht van lekken van staats geheimen, alsnog achter geslo ten deuren voeren. De Rotter damse rechtbank beslist maan dag op de eerste zittingsdag of het proces openbaar of beslo ten wordt. Dat zegt Britta Böh- ler, één van de advocaten van de verdachte. Justitie wil dat bevestigen noch ontkennen. Tot voor kort koos het OM nog voor een openbaar proces tegen de man, die vol gens justitiële bronnen overi gens alles ontkent. De koerswij ziging kan zijn ingegeven door de vrees dat nog meer staatsge heimen op straat komen te lig gen. Böhler en haar collega Mi- chiel Pestman willen een open bare rechtszaak, maar weigeren verder elk commentaar. De Nijmeegse hoogleraar straf recht en AIVD-kenner Ybo Palestijnen kiezen morgen opvolger voor Arafat door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv/gpd - Israël heeft giste ren zijn soldaten teruggetrokken uit Palestijnse steden en dorpen, en de procedures voor de doorla ting bij militaire controleposten versoepeld. Het heeft beloofd die toestand te handhaven tot en met maandag, als de stemmen van de Palestijnse presidentsver kiezing zijn geteld en er een win naar is uitgeroepen. De Palestijnse bevolking van de Westelijke Jordaanoever, de Ga- zastrook en Oost-Jeruzalem kiest morgen een opvolger voor de in november overleden Jas- ser Arafat. Favoriet is ex-pre mier Machmoud Abbas, die volgens de jongste peilingen 65 procent van de stemmen zal krijgen. Tweede is Mustafa Barghouti, die op 22 procent staat. Van Israël mag de Palestijnse politie morgen gewapend de wacht houden bij de ruim dui zend stemlokalen, tenzij die dicht bij Israëlische nederzet tingen liggen. In het bezette Oost-Jeruzalem zal de Israëli sche politie patrouilleren bij de vijf postkantoren waar Palestij nen mogen stemmen. Leden van de rechtse Nationale Religi euze Partij hebben aangekon digd er actie te zullen voeren. Ze willen massaal in de rij gaan staan voor de loketten, zodat Palestijnse stemmers de hele dag moeten wachten. Presidentskandidaat Barghouti is gisteren in Jeruzalem voor de derde maal sinds het begin van zijn campagne aangehouden, toen hij op weg was naar de Tempelberg. Israël en het Pa lestijnse Bestuur zijn overeen gekomen dat ter vermijding van onlusten geen campagne wordt gevoerd op het plateau met is lamitische heiligdommen als de Aksa-moskee en de Rotskoepel. Op vrijdag bidden de moslims er massaal. Barghouti werd opgepakt, kort verhoord, en daarna naar de stadsgrens gebracht. Eerder op de dag greep de politie niet in toen hij samen met"twee ande re kandidaten een verkiezings campagne hield in een hotel in Oost-Jeruzalem. Machmoud Abbas heeft afge zien van een campagne in Oost-Jeruzalem. De Palestijnse politie en veiligheidsdiensten mogen er niet komen en hij was bang dat een massale Israëli sche politiebescherming zijn aanzien geen goed zou doen. De oppositie omschrijft hem nu al als een kandidaat die de Pa lestijnen wordt opgedrongen door Israël en de Verenigde Sta ten. Abbas liet gisteren weten dat hij Ahmed Qurei zal vragen opnieuw premier te worden als hij de verkiezingen wint. Barghouti maakte aan het begin van zijn campagne bekend dat hij als 'kandidaat van het volk' geen vergunningen zou aanvra gen. Hij zei bereid te zijn het- zelfde lot te ondergaan als ge wone Palestijnen, wier leven is onderworpen aan restricties. Drie maal eerder is hij korte tijd verhoord omdat hij geen ver gunning kon of wilde tonen. Maar hij voerde uitgebreid campagne in de Gazastrook, en dat was onmogelijk zonder een Israëlische reisvergunning. De 50-jarige arts Barghouti, uit Ramallah, is voormalig lid van de Palestijnse Volkspartij (voor heen de communisten) en is (advertentie) ten. Het Nibud maakt zich zor gen over de financiële situatie bij de lage inkomens. Zij gaven aan in 2004 meer rood te heb ben gestaan dan in 2003. Ook moesten ze noodgedwongen rekeningen langer laten liggen en werd er meer geleend om aan alle verplichtingen te kun nen voldoen. Volgens het Ni bud logisch, want in deze groep zijn meer mensen in inkomen achteruitgegaan dan in de groep van hoge inkomens, res pectievelijk 41 tegen 22 pro cent. Onder lage inkomens werden dan ook bijna twee keer zoveel leningen afgesloten dan onder de hoge inkomens. Bij het le nen van particulieren gebeurde dat bij de lage inkomens bijna vier keer zo vaak. Volgens het Nibud zijn de inkomensver schillen tussen arm en rijk weer verder uit elkaar komen te lig gen. De budgetonderzoeker wijst er op dat er voor mensen in geldnood veel regelingen zijn via gemeentes of de belastingen om de last te verlichten. (advertentie) Buruma spreekt van een 'uit zonderlijk proces'. „Het is voor het eerst dat een medewerker van de inlichtingen- en veilig heidsdienst wordt vervolgd voor lekken." Als zo'n situatie al eens eerder is voorgekomen bij de AIVD - voorheen BVD - dan is dat volgens Buruma intern opgelost. De zaak kwam afgelopen najaar aan het rollen, toen een Utrechtse verdachte bij zijn aanhouding AIVD-stukken bij zich bleek te hebben van een anonieme afzender. Vervolgens werd ontdekt dat meer terreur verdachten AIVD-materiaal in bezit hadden. Welk spoor precies naar de Nij meegse AIVD-medewerker heeft geleid, is onduidelijk. Een Utrechtse zwager van hem werd weliswaar ook opgepakt omdat hij over deze informatie zou beschikken, maar bij hem werd niets gevonden. "Mooi dat ik binnen 5 dagen bij een arts terecht kon voor een kijkoperatie." Zilveren Kruis ochmeo Eerst mensen barcelona/gpd Zeker 300, maar mogelijk 500 Afrikaanse vluchtelingen zijn vorig jaar verdronken bij hun poging in bootjes over te steken naar Spanje. Nooit eerder was het aantal slachtoffers zo groot. Volgens een Spaanse organisa tie voor mensenrechten is dat het gevolg van de steeds stren ger wordende grensbewaking aan de Spaanse zuidkust. De meest gangbare route om. het Europese vasteland te be reiken was tot voor kort de 14 kilometer lange oversteek over de Straat van Gibraltar. Sinds daar een zeer effectief radarsys teem is gekomen, gefinancierd door de Europese Unie, bren gen mensensmokkelaars hun* Wanten vanaf de Afrikaanse westkust naar een van de Cana-1 rische Eilanden. Een gevaarlijke oversteek van ruim honderd ki lometer. Daarbij zijn vorig jaar* 256 mensen verdronken. Het aantal doden in de Straat van Gibraltar is daarentegen sterk afgenomen tot 25. omdat die route nu veel minder wordt ge bruikt. Opvallend is dat 71 vluchtelin gen verdronken op het moment dat de Guardia Civil hen pro-" beerde te 'redden', zoals dat in politiejargon wordt genoemd. De vluchtelingenorganisaties zetten vraagtekens bij die inter pretatie. Volgens hen raken de vluchtelingen in paniek bij na dering van patrouilleboten op volle zee. Volgens de vluchte lingenorganisaties zijn de pa trouilleschepen ongeschikt om veilig arrestaties op zee uit te den haag/gpd - Nederlandse melkveehouders moeten een deel van hun koeien verkopen en minder gaan produceren om te voorkomen dat ze hoge boe tes krijgen voor teveel geprodu ceerde melk. Dat advies komt van de brancheorganisatie LTO rundveehouderij. In plaats van minder te produceren, kopen de boeren echter extra produc tierechten tegen onverant woord hoge prijzen. De inkomens van Nederlandse melkveehouders dalen, doordat de boeren steeds minder geld krijgen voor hun melk. Tegelij kertijd betalen de melkveehou ders steeds hogere bedragen om melk te mogen produceren. „De prijs voor het melkquotum is tot een belachelijk niveau ge stegen. De sector maakt zich zelf kapot op deze manier," meent Siem Jan Schenk, de voorzitter van LTO rundvee houderij. De prijsstijging voor het melk quotum wordt door de melk veehouders zelf veroorzaakt. Ze mogen jaarlijks niet meer melk produceren dan hun quotum toestaat. Gaan ze daar over heen, dan moeten ze een hef fing betalen over de te veel ge produceerde melk. Die zoge noemde superheffing bedraagt 33 cent per liter, terwijl de boe ren 30 cent krijgen. Om de heffing te ontlopen ko pen de boeren op het laatste moment nog extra quotum aan. vooral bekend als actievoerder namens humanitaire organisa ties. Zo laakt hij al jaren de cor ruptie in het Palestijnse be stuur. Net als de andere kandi daten strijdt hij voor een onaf hankelijke Palestijnse staat, vrij lating van gevangenen en te rugkeer van vluchtelingen. Maar daarnaast wil hij meer de mocratie en een krachtige aan pak van de armoede. Barghouti heeft geen bestuurlijke ervaring en zijn ster steeg pas nadat de populaire, in Israël gevangen zittende, intifadaleider Marwan Barghouti (geen naaste familie) besloot niet aan de verkiezin gen deel te nemen. Zijn grootste handicap is dat hij niet wordt gesteund door een belangrijke politieke groepe ring. De Palestijnse Volkspartij heeft Bassam al-Salhi als kandi daat naar voren geschoven. Barghouti wordt alleen ge steund door het marxistische Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, dat nog maar weinig aanhang heeft. Hij zal het vooral moeten hebben van de onvrede in brede lagen van de bevolking over de corruptie en het nepotisme van hun be stuurders. hilversum/anp - De NOS en mediaondernemer John de Mol hebben aan het eind van de zo mer met de gedachte gespeeld om samen te bieden op de tele visierechten van het eredivisie voetbal. Dat zei NOS-directeur G. Dielessen vrijdag. Het initia tief voor die verkenning ging echter niet van hem uit. „In die periode sprak iedereen met ie dereen en in zo'n gesprek tus sen mij en De Mol kwam het idee ter sprake. Later meldden juristen dat het plan om mede- dingingstechnische redenen niet kon." Een woordvoerder van De Mol bevestigde deze lezing. „Het doel van het plan was om el kaar te helpen, maar de NMa zou het waarschijnlijk zo inter preteren dat we de rest van de markt wilden uitsluiten." Uit eindelijk trok De Mol aan het langste eind bij het verkrijgen, van de samenvattingsrechten. De NOS bleef, met uitzondering van de radiorechten, met lege handen achter. In de Mediawet staat dat de NOS actueel verslag moet kun nen doen van nieuws- en sport gebeurtenissen. Dat is vastge legd in het zogenoemde 'voor keursrecht'. Of de NOS. met de wet in de handen, ook kan af dwingen dat omroep op de zelfde dag wanneer een wed strijd is gespeeld, beelden daar van mag uitzenden, is nog nieu duidelijk. Daarover moet de NOS eerst met de eerste rech tenhouder, De Mol, in onder handeling. Volgende week gaan beide partijen daarover praten. (advertentie) hr.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5