G7 bevriest schuldenlast rampgebied Ai ZEEBEVING ZONDAG GEOPEND Brugman In Banda Atjeh staan alleen nog moskeeën Hulpactie is vooral waan van de dag, geen betrokkenheid Eerst noodhulp dan wederopbouw ALEXANDRIUMH fa Royale kortingen tot 50% Meubelplein Leiderdorp OS— imelactie kost zeer weinig ==\ag - De kosten die de Sa- -erkende Hulporganisaties zelf moeten maken voor bmelactie voor de slacht- van de zeebeving in Azië ser laag, zo'n 5 procent, mt omdat er veel van bui- /vordt gesponsord, vertel- i woordvoerster gisteren, «ven de hulporganisaties Ubeeld de kosten voor de ^bnlijnen die voor de tele nde zijn gebruikt niet te p. tw: Geen hulp [ir Thailand - Indonesië, Sri Lanka daldiven hebben buiten- Ihulp nodig om te her- Ivan de tsunami-ramp, fhailand herstelt in een fcingwekkend' tempo. Dat fie Britse minister van flandse zaken Straw giste nd. De toeristenindu- H Thailand zal zeer snel n volle toeren draaien, Jitraw, na een bezoek aan [plaatsen die door de zee- k zijn verwoest. jkbaklub blijft nami heten - Trots waren ze op mnaam Tsunami' bij de )üife honkbalclub ADO/Tor- n^i Maar na de ramp in v»idt de naam tot onbegrip, ij vib startte vorig seizoen nf»nkbalschool voor jon- :enianaf twaalf jaar onder de ^'Tsunami'. De gedachte de naam was dat een ^Sjni dezelfde vernietigende heeft als een tornado, de waaronder het eerste en e team van de club uitko- frainer Neuteboom is jsnog niet van plan de =te veranderen. gen bouwen tenkampAtjeh JEL - België stuurt maan- r~olitairen en hulpverleners getroffen stad Banda in Indonesië om er een ikamp op te zetten. Het vijfhonderd tenten, Jen van generatoren, 4lpakketten en zuiver wa- [llgië meldde gisteren ook fdrag aan noodhulp te ■gen van 12 tot 30 miljoen. zaterdag 8 januari 2005 □n 4,5 miljoi ;ers tv-actic Vlak naast de moskee in Meulaboh op Sumatra is zojuist een Amerikaanse legerhelikopter geland met hulpgoederen. Foto: Reuters jakarta/anp-dpa - De ministers van financiën van de G7, de ze ven rijkste landen ter wereld, hebben gisteren besloten de schulden te bevriezen van de landen die op tweede kerstdag zijn getroffen door de zeebeving in Azië. De deelnemers aan de donorconferentie in Jakarta had den daar voor gepleit. Landen als Indonesië en Sri Lanka zijn jaarlijks miljarden kwijt aan de afbetaling van hun buitenlandse schulden. Dat geld kunnen ze nu voorlopig aan de wederopbouw besteden. Alleen Indonesië schatte de to tale kosten van de wederop bouw voor de komende vijf jaar gisteren op 1,6 miljard euro. Dat is een verdubbeling van een eerdere schatting. De zeebeving voor de kust van Sumatra, die gevolgd werd door allesverwoestende tsunami's, heeft inmiddels het leven ge kost aan ruim 160.000 mensen in dertien verschillende landen. Zeker vijf miljoen mensen zijn volgens de VN afhankelijk ge worden van noodhulp. VN-secretaris-generaal Kofi An nan bracht gisteren een bezoek aan de Indonesische provincie Atjeh, waar het dodental inmid dels is opgelopen tot boven de 100.000. Hij werd vergezeld miljoen actie - Miljoenen mensen 'e *jn donderdagavond geke- ou<aar de tv-actiè voor Azië m'l drie zenders werd uitge- e%i. Rond 23.00 uur bereik- aantal kijkers het hoogte- .531.000. Omstreeks half toen de uitzending net jonnen, trok het pro- ia 4.099.000 kijkers. De mensen stemden af op land 2, zo blijkt uit cijfers stichting Kijkonderzoek. Eiland zoekt ^jt voor kisten ine|OK - De Thaise regering estTstig op zoek naar lange en om extra grote doods- te.1van te maken. De be- ;t J-jle Thaise kisten zijn na- n$;te klein voor de bij de "%i van tweede kerstdag *P«omen westerse toeristen. °Mod is zo hoog dat de zui- provincies zelfs het geld zebnaties gebruiken om "8j|an te kopen. Bovendien Sn uit alle uithoeken van e"hd timmerlieden opge- lonnCld IVB: Nog fvj gewonden iG - In Thaise zieken den nog zes gewonde !n flanders, drie in Bangkok in Phuket. Dat heeft een [voerster van de ANWB m gezegd. Zij zullen de m Ihde dagen en weken naar c0Hand terugkeren. Volgens '^ordvoerster is het moge- s- it er nog een aantal ge le Nederlanders, die niet tttact staan met de toeris- feanisatie, in Thaise hospi- Verblijft. «schildpad nog zeldzamer >ta - Zeker twintigduizend Ipadeieren werden door inami weggespoeld in Sri 1, samen met zeven groe- hildpadden en een half ^en dollar aan onderzoeks- L tatuur. Een ramp voor de ame Sri Lankaanse zee- ipad, die in één klap nog amer is geworden. ,,Ik heb 'n best gedaan om de eie- f redden, die diezelfde dag jten uitkomen, maar het jnmogelijk", zegt weten- >per Kithsiri Kannangara kanen in de ogen. Maar er glimpje hoop. Van de |n eieren die Kannangara Ide tsunami heeft gevon- ian het strand, zijn er al Utgekomen. „Ik hoop dat baby-schildpadden het even en hier zullen terug- lom te broeden." banda atjeh/gpd - Als door een wonder zijn de moskeeën in het noorden van het godsvruchtige Atjeh in noord-Suma- tra grotendeels gespaard voor het ver nietigende geweld van het water. Atjeh, het zwaarst getroffen door de tsunami van tweede kerstdag, bergt nog steeds lijken en ruimt puin. In de Ulele, een middenklasse wijk aan het strand van Banda Atjeh, de hoofdstad van de gelijk namige Indonesische provincie, graaft Kiki met blote handen in het puin. Ver beten slaat de tengere man de restanten van zijn huis met een blok hout in klei nere brokken, die hij samen met zijn zwager Gusti verwijdert. „Dit is mijn huis", zegt Kiki, zijn tranen verbijtend. Samen met zijn zwager en een paar an deren doorzoekt hij de puinhoop die nergens hoger is dan een meter. Kiki en Gusti verloren elk twee kinderen tussen de negen jaar en drie maanden oud. Zij zijn niet teruggevonden, evenmin als hun echtgenoten en de andere leden van de familie die in de wijk bij elkaar woonden. „We hadden 1154 familiele den, nu zijn het er nog 284", rekent Kiki voor. De muur van water, hoger dan de kokospalmen, vernielde in vijftien minu ten wat mensenhanden in tientallen ja ren opbouwden. Weinig bleek bestand tegen de ziedende zee, die nu onder de felle tropenzon weer zo onschuldig kab belt. Alleen een schooltje, enkele uit be ton opgetrokken grote huizen en vier moskeeën in de buurt staan nog over eind. Ook de dominante Baturrachman moskee, die de Nederlanders in 1879 als zoenoffer voor de weerbarstige bevol king bouwden, is alweer in gebruik. Tussen de brokken puin, meestal kleiner dan een vierkante meter, bevinden zich de sporen van eerder leven: een radio, een afdruiprekje, een lepel, een kinder schoentje. Maar verder is er niets meer. Zelfs geen katten of kippen. „Dit is nog goed", meent één van de jongens die met Gusti en Kiki door het puin zoeken: een bloem van blauw glas heeft de tsunami doorstaan. Het waait en de geur van de dood, die grote delen van de stad de afgelopen week in zijn greep had, is verwaaid. Maar degenen die de lijken bergen kun nen hun gasmaskers en monddoekjes nog niet opruimen. Geroutineerd en zonder enig ceremonieel dragen jonge soldaten 'pakketten' samengebonden landbouwplastic, gele lijkzakken of stuk ken vloerkleed naar de kant van de weg. Een vrachtwagen komt later in de mid dag langs om ze in te laden. Aan een boom is een bordje gespijkerd dat de vondst op dit perceel land meldt: één dode man, twee vrouwen (zwanger), twee peuters, drie wat oudere jongens en nog eens twee mannen en een vrouw. 'Alstublieft meenemen'. (advertenties) den haag/gpd - De opbrengst van de actie voor de slachtof fers van de tsunami in Zuid- oost-Azië wordt grotendeels (advertentie) verdeeld over acht hulporgani saties. Wie zijn ze en wat gaan ze met het geld doen? Het meeste geld (18,8 procent) van giro 555 gaat naar Cordaid- /Mensen in Nood. De organisa tie helpt bij natuurrampen, ca lamiteiten en armoede. Het Nederlandse Rode Kruis ontvangt 14,9 procent van de opbrengst. Samen met de Rode Halve Maan verleent het we reldwijd humanitaire en struc turele hulp. Inmiddels gingen zes vliegtuigen met hulpgoede ren naar Azië. Naar Kerkinactie gaat 14,2 pro cent. De organisatie geeft we reldwijd steun aan het werk van christelijke kerken en organisa ties in de vorm van noodhulp en structurele projecten. Naar het getroffen gebied in Indone sië zijn inmiddels mobiele me dische teams gestuurd. Unicef is het kinderfonds van de Verenigde Naties. Van de opbrengst gaat 12,2 procent naar Unicef. Tot nu toe is van uit Nederland voor zes miljoen euro aan noodhulp verleend, onder meer aan het opzetten van zeven opvangcentra voor kinderen in Indonesië. Novib houdt zich bezig met 'structurele ontwikkelingssa menwerking'. De organisatie ontvangt 10,3 procent van het ingezamelde geld. Inmiddels is via lokale partners voor twee miljoen euro aan noodhulp verstrekt. De Stichting Vluchteling is een samenwerkingsverband van kerken, maatschappelijke in stellingen en hulporganisaties. De stichting probeert vluchte lingen een menswaardig en zelfstandig bestaan te geven en biedt hulp op het gebied van onderwijs, medische zorg en werk. De internationale organisatie Terre des Hommes komt, evenals Unicef, op voor de rechten van kinderen. De aan dacht gaat vooral uit naar on derwijs, gezondheidszorg, sport en spel. Tot nu toe is voor zes ton aan noodhulp verleend in Sri Lanka, India en Atjeh. De christelijke ontwikkelingsor ganisatie Tear fund verleent materiële, lichamelijke, psychi sche en pastorale hulp aan mensen in nood via lokale part ners. Tot nu toe is voor 850.000 euro noodhulp verstrekt in Sri Lanka en India. De resterende kleine tien pro cent gaat naar andere organisa ties die zich hebben aangemeld voor een aandeel in de op brengst. door de president van de We reldbank, James Wolfensohn. Annan zei geschokt te zijn door de enorme ravage die de zeebe ving op Sumatra heeft aange richt. „Ik heb nog nooit zo'n to tale verwoesting gezien", zei de VN-baas, nadat hij per helikop ter een rondvlucht had gemaakt boven de westkust van Atjeh. Hij vroeg zich hardop af wat er van de bewoners moet zijn ge worden. Hij wees ook op het belang van psychologische hulp aan de overlevenden van het natuurgeweld in Zuidoost- Azië. In provinciehoofdstad Banda Atjeh puilen de ziekenhuizen uit van de gewonden en zieken. Dagelijks bezwijken patiënten aan geïnfecteerde wonden, die normaal gesproken goed te be handelen zouden zijn. Hoewel massale uitbraken van besmet telijke ziektes tot dusver zijn uitgebleven, vrezen de VN dat het dodental nog veel verder zal oplopen. Annan is gisteravond doorge reisd naar Sri Lanka, dat meer dan 30.000 doden te betreuren heeft. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Powell bracht vlak voor hem een be zoek aan dat zwaargetroffen ei land. Hij prees de vrijgevigheid van de wereldgemeenschap. (advertentie) "Ze hebben voor mij binnen een week een huisarts gevonden." I Zilveren Kruis ochmeo Eerst mensen, dan regels. van 11.00 tot 17.00 uur Zoete rwoude, Hoge Rijndijk 195, Telefoon 071 -5892086 KEUKENS BADKAMERS Voor meer informatie bel gratis 0800-0234560 of kijk op www.brugman.nl W o o n rr» all Rotterda m '-•3$ m Ik Kon gewoon een andere arts om advies vragen." Zilveren Kruis achmeo 1 Eerst mensen, dan regels Voor meer informatie: 0800-1598 of www.woonmall-alexandrium.nl SALE Zondag 9 januari geopend van 11.00 tot 17.00 uur A4, afslag 6. Gratis parkeren, info: (071) 541 65 85 of www.meubelplein-leiderdorp.nl door Harald Doornbos De hele wereld toont zich im mens betrokken bij de slachtof fers van de tsunami-ramp in Azië. Zoveel steun valt nauwe lijks anders uit te leggen dan een enorm teken van hoop in tijden van afbrekende solidari teit. Zoiets is heel veel waard. Iedere medaille heeft echter zijn keerzijde. Deze tsunami- actie - hoe goed bedoeld ook - heeft iets obligaats; de zoveelste waan van de dag. Was het eer gisteren de nieuwe videoclip van Madonna, gisteren het kap sel van Gerhard Schroder, van daag is het de tsunami en mor gen, ach, morgen zal het wel weer gaan over moslimradica len en de nog nieuwere clip van Madonna. De hulp voor Azië lijkt in dit opzicht veel op de 20 jaar gele den gehouden actie Een voor Afrika, die u zich vast nog wel herinnert. Wij, de wereld, zou den wel eens een einde maken aan honger in Afrika. Het giro nummer was hetzelfde als nu, de woorden identiek - We are the world. Alleen de popsterren zijn nieuw en twintig jaar gele den kon je nog geen geld bij el kaar sms'en. Het treurige is dat de naïviteit - anderen noemen het moedwil lige onwetendheid - ook het zelfde is gebleven. Twintig jaar geleden zong Band Aid Do they know it's Christmas. Een bela chelijke woordkeuze die meer zei over de hulpgevers, dan over de arme sloebers die op het punt stonden dood te gaan van de honger. Zeker in de gebieden waar de honger diende te worden opge lost, Somalië, Sudan en grote delen van Ethiopië, is de bevol king moslim. Daar hebben ze dus geen enkele boodschap aan Kerstmis. Waarom zouden ze ook. Krijgen wij feestgevoelens bij Eid-al-Fitr? Ook bij de tsunami komen we zulke stupiditeiten tegen. Nie mand weet dat het meervoud van tsunami gewoon tsunami is. Dus heeft iedere rampendes- kundige of betrokken sms'er het over: al die verschrikkelijke tsunami's of verscheidene tsunamo's. Kerst voor moslims, tsunami of tsunami's? Wat maakt het uit, zullen velen zeg gen. Het gaat erom dat we die mensen nu helpen. Zulk soort kleine onwetendhe den maken echter duidelijk dat we eigenlijk geen flauw benul hebben waar we over spreken. Willen we nou dat de mensen in Afrika vier zakken meel krij gen en vervolgens na twee we ken weer honger hebben of wil len we honger echt oplossen? Willen we dat de overlevenden in een dorpje in Sri Lanka of In dia een zak geld krijgen, zodat de hoge kaste dorpelingen al het geld in kunnen pikken en nog grotere huizen gaan bou wen dan voorheen terwijl de la ge kaste mensen weer in een hutje op het strand moeten sla pen, of willen we een einde ma ken aan het mensonterende systeem van het kastenstelsel OPINIE dat al eeuwen als een sociale en culturele tsunami India en Sri Lanka teistert. Oftewel: Gaat het om het aanpakken van de oor zaak van ellende of om het be teugelen van het gevolg? Een blik op de media spreekt boekdelen. BBC World, de Brit se publieke televisie, liet de af gelopen tien dagen, 24 uur per dag, tsunami vernietiging zien uit het rampgebied. Eergisteren was het grote verhaal dat de luchthaven van Bandar Atjeh gesloten was omdat een hulp- vlucht op de landingsbaan te gen een koe was aangereden. Ieder uur werd je op de hoogte (advertentie) "Wij zijn lekker gratis meeverzekerd." Eerst mensen, dan regels gehouden van de situatie. „Bob, is de koe al weggehaald? Een uur later: „Bob kan er al weer gevlogen worden?" Twee uur later meldde Bob zich weer „De koe is opgeruimd, het vliegtuig van de baan gehaald, de hulpvluchten gaan door!" De volgende dag waren het de gekidnapte kinderen. Er deden namelijk geruchten de ronde dat hele gemene mannen mis bruik maakten van de situatie en kinderen kidnapten om hen vervolgens door te verkopen aan bordelen in andere gedeel ten van Indonesië. Ruud Lubbers, hoofd van de VN -vluchtelingenorganisatie Unhcr, was een van de weini gen die niet meedeed aan de stemmingmakerij. „Ik ken de geruchten, maar ik heb geen bewijzen", zei hij op CNN. Trouwens, zo meldde ieder te levisiestation, het kidnappen van kinderen is niets nieuws in Atjeh. Het gebeurt al jaren. Toen alleen had niemand het er over. Want Atjeh is de Derde Wereld en daar gebeuren dit soort dingen nou eenmaal aan de lopende baad. Is handel in en misbruik van kinderen erger als er net een golf langs is ge weest? Vorige maand werd de hit Do they know it's Christmas na twintig jaar nog maar eens uit gebracht omdat de honger in Afrika niet is opgelost en nog even dramatisch is als twintig jaar geleden. Ik kan u op een briefje geven dat de wegen en huizen in Indonesië, India en Sri Larika met ons geld worden opgebouwd, maar dat de sloe bers op het strand blijven sla pen - wachtend totdat de vol gende tsunami, orkaan, doods eskader. militair of landeige naar hen verlost van een leven dat volstrekt onmenselijk en volstrekt anoniem is. Harald Doornbos is correspon dent voor de Arabische wereld en tot eind vorig jaar correspon dent voor India en omringende landen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3