'Sites platleggen is voor losers' GESPREK VAN DE DAG Beatrix wil geen 12 extra koninginnedage Klachtenregen al voor uitzending Springer-opera Telefoonpanel zaterdag 8 januari 20051 DAGELIJKS LEVEN Gfit NOU - V/££X- p£-£-Z_lBI3-—- Vijf jonge hackers werden in november op gepakt voor het platleggen van een aantal overheidssites. Met een zogeheten DDoS- aanval rekruteerden ze wereldwijd tiendui zenden computers om al het verkeer naar de sites te blokkeren. Nu riskeren ze een celstraf van maximaal zes jaar. Over computerbalda digheid met criminele trekjes. „Ik word be handeld als staatsvijand nummer één." Ja, hij is zich rot geschrokken van wat zijn 'ludieke' actie heeft teweeggebracht. En nee, dat was echt niet zijn bedoeling. De 18-jarige Eric de V., één van de vijf hackers die begin oktober drie overheidssites plat legden, weet het: hij zit tot over zijn oren in de problemen. „Ik sta net op het punt naar mijn advocaat te gaan." Samen met zijn vier metgezellen moet hij binnenkort voor de rechter verschijnen. Welke straf hem te wachten staat zegt hij niet te weten. „Maar volgens mijn advocaat moet ik rekening houden met een eis van dertig maanden celstraf." Het is zondag 3 oktober. Vijf jonge hackers geven het commando voor een aanval op drie websites: regering.nl, overheid.nl en nederland.nl. Het vijftal is er in een paar weken tijd in geslaagd tienduizenden pc's verspreid over de wereld in hun macht te krijgen. Een waar leger computers, dat nu met een massale aanval de centrale com puter (server) van de drie webstekken van de overheid ('sites') probeert pootje te lich ten. Die aanval heeft het gewenste effect: de server kan het spervuur aan informatie aanvragen niet aan. De sites gaan vier da gen plat. Niemand kan ze bereiken. Het lijkt onschuldig: vijf jongens die een paar internetsites platleggen. Een kwajon gensstreek, zou je zeggen. Maar is het dat ook? Hoe gevaarlijk is zo'n DDoS-aanval (Distributed Denial of Service - wanneer geen toegang mogelijk door overbelasting) en hoeveel schade kan zij aanrichten? DDoS is meer dan alleen baldadigheid, zegt Maurijn Keulen van de Safe Internet Foun dation (SIF), die onderzoek doet naar de veiligheid van internet. „Je dringt door tot in iemands computer. Dat noemen we hac ken. Crimineel gedrag dus." Het listige van DDoS is dat iedereen die een beetje handig is met computers een aanval kan uitvoeren. En als die goed wordt uitgevoerd, valt er amper iets tegen te beginnen. In de meeste gevallen wordt DDoS gebruikt als pesterij, maar de methode is ook geliefd bij de Russische maffia. „Die gebruikt het om goksites af te persen", zegt Keulen. „Ze eisen twintigduizend dollar en dreigen an ders tijdens of vlak voor een wedstrijd de site van een gokkantoor plat te leggen." Het is niet denkbeeldig dat ook in Neder land bedrijven worden afgeperst, meent technisch specialist Carol Overes van Gov- cert.nl, het meldpunt voor computercrimi naliteit van de overheid. Ook Esther Schad- delee van het National High Tech Crime Center (NHTCC) sluit niet uit dat Neder landse bedrijven worden gechanteerd. Des ondanks durft geen van beiden dat met ze kerheid te zeggen. Simpelweg omdat het nergens wordt geregistreerd. „De bestrij ding van computercriminaliteit staat daar voor nog te veel in de kinderschoenen", zegt Schaddelee. Maar ook zonder afpersing kan de financië le schade van één DDoS-aanval enorm zijn. Zo schermde de Rijksvoorlichtingsdienst in de dagen na de aanval op de drie over heidssites met een claim van enkele tien duizenden euro's. Bij bedrijven die geheel of voor een belangrijk deel van internet af hankelijk zijn, zoals een internetreisbureau of een bank, kan de schade veel hoger op Om de grote centrale computer (server) van een bedrijf compleet lam te leggen wordt y (ongevraagd) een heel leger van thuis-computers gemobiliseerd. Foto: GPD lopen. Tot dusver is DDoS in Nederland nog vooral een zaak van 'scriptkiddies', zegt Keulen. Pubers met een buitengewoon grote belangstelling voor computers. Bij de meer doorgewinterde hackers staan ze in laag aanzien: het zijn 'losers'. Verliezers. Niettemin is het voor bedrijven of instellin gen pijnlijk om slachtoffer te worden van een DDoS-aanval. Volgens Schaddelee doen ze daarom vaak geen aangifte. „Be drijven willen er niet mee te koop lopen. Het is alsof je klaagt datje fiets is gestolen, maar moet toegeven dat hij niet op slot stond. Daarnaast heeft aangifte ook niet al tijd zin. Een beetje hacker zorgt met een paar trucjes wel voor dat hij niet wordi pakt." Trucjes die Eric de V. en de zijnen blij niet kenden. De V. werd op 9 novemb door zestien politieagenten in Breda zijn bed gelicht. Zeven weken zat hij v „Ik word behandeld als staatsvijand n mer één", vindt hij zelf. Toch is er één luk: hij kan gewoon blijven internettei ken wat mensen bij een provider (aan der van internet). Dus ook al sta ik erg op een zwarte lijst: dat is geen problee Jan Salden MENSELIJK De MANAGER van de gewezen Ame rikaanse band DOORS, Danny Sug- arman, is op 50-jarige leeftijd OVERLEDEN aan longkanker. Me dewerkers maakten het overlijden van Sugarman, die zich als 14-jari- ge aansloot bij de band en allerlei klusjes voor de bandleden opknap te, bekend. De jongen die uitgroeide tot manager van zanger Morrison en consorten was ook de beheerder van de nalatenschap van de groep. Met zijn memoires over de Doors uit 1980 getiteld 'No One Gets Out Ali ve' zette hij de band weer op de kaart. Daarnaast fungeerde Sugar man als technisch adviseur van Oli ver Stone toen die zijn film over de band van Jim Morrison maakte. Hij bleef na de dood van Morisson in 1971 manager van de drummer, toetsenist en guitarist van de Doors. De Deense KROONPRINS FREDE- RIK voelt zich in zijn element in de koude en de sneeuw van GROEN LAND. Vier jaar geleden nam hij er deel aan vier maanden durende sle- detocht. En nu heeft Frederik be langstelling getoond voor een 900 kilometer lange expeditie in maart 2006, waarmee een soortgelijke tocht die 100 jaar eerder werd ge houden. Deze week zijn de eerste voorbereidingen getroffen. ,,De prins is een expert", aldus televisie maker Reimer Bo Christensen, die een programma maakt van de tocht. Foto: EPA Waar BEERENBURG voorheen uit de fles kwam, kunnen de bezoekers van café Live in Appelscha sinds kort hun kruidenbitter laten TAP PEN. Eigenaar Marcel Udinga had genoeg van het sjouwen met liter flessen. Omdat zijn klanten samen per week honderd liter Beerenburg wegdrinken, ontwikkelde hij met producent Sonnema Berenburg een speciale tap met daaraan een dui zend literfust. „Bier is nog de popu lairste drank, maar het kruidenbit tere is een goede tweede. En het wordt steeds populairder", aldus de uitbaters van het Friese café. Dat claimt met de speciale tap een pri meur in Nederland te hebben. De Amerikaanse acteurs John TRA VOLTA en James GANDOLFINI gaan detectives spelen in 'LONELY HEARTS', een film naar een politie verhaal uit de jaren veertig. Todd Robinson gaat de film regisseren. De opnamen beginnen in maart in Jacksonville, Florida. De film vertelt het waargebeurde verhaal van twee detectives die een echtpaar opspo ren dat eenzame vrouwen heeft ver moord. In de jaren veertig stond de sensatiepers er bol van. Het SALARIS van de Marokkaanse koning MOHAMMED VI bedraagt 37.000 euro per maand. Het Ko ninklijk Huis kost de belastingbeta ler 205 miljoen euro per jaar. Maar daarvan wordt wel de hele hofhou ding (1100 mensen) in stand ge houden, zo meldt het Marokkaanse weekblad TelQuel in een extra bijla ge van twaalf pagina's. Tot nu toe was het inkomen van de koning al leen bij insiders bekend. Voor het Nederlandse koningshuis wordt, ter vergelijking, zo'n 85 miljoen euro per jaar uitgegeven. De BBC zendt vanavond een opera uit waarin 3168 keer het woord 'fuck' wordt uitgesproken. 'Jerry Springer The Opera' heet de controversiële Londense West End-theaterproduk- tie, die gebaseerd is op Springers le ven als gastheer bij zijn zeer succes volle Amerikaanse tv-talkshow. Nog voordat de opera is uitgezonden re gent het klachten bij de BBC. Behalve de protesten inzake het gro ve taalgebruik, zijn er protesten van wege de godslastering in het stuk. Zo wordt Jezus opgevoerd in een luier en geeft hij toe 'een beetje homofiel' te zijn. Springer krijgt in het stuk de taak geschillen tussen God en de duivel te beslechten op dezelfde ma nier die hij doorgaans in zijn eigen praatprogramma hanteert. Dominee David Parsons uit Dartford noemde de tv-uitzending 'meer dan Graham Greene De meeste mensen biechten de zonden van andere mensen een aanval op het christendom'. „Het is een aanval op aanvaardbare maatschappelijk normen in het alge meen, een aanval op respect en fat soen. Ik vind het betreurenswaardig dat de BBC is gedaald naar dit ni veau van zogenaamde entertain ment." Het Britse commissariaat voor de media, Ofcom, kreeg al meer dan 5500 klachten binnen over de uitzending. Bij de BBC zelf kwamen meer dan 15.000 protesten binnen. Het record stond tot nu toe met 5000 bezwaren op naam van 'The Last Temptation of Christ' van Martin Scorsese. Die uitzending was in 1995. De Springer-opera trekt nog steeds volle zalen en daarom heeft de BBC besloten om de uitzending ondanks alle opwinding door te zetten (BBC2, 23.00 uur Nederlandse tijd). De om roep liet geestelijken weten het be leid niet onder de druk van christe nen bij te zullen stellen. De musical is een satire en zal niet 'naar ieders smaak' zijn, stelde een zegsman van de BBC. „Het is onze opdracht pro gramma's te bieden voor alle lagen van de bevolking. Dit is een fantas tisch theaterstuk, de BBC heeft daar om een taak dit aan het brede pu bliek te tonen." Esther Gotink We waren met honderdvijftig. Honderdvijftig be kende Nederlanders die in ploegendienst de tele fooncentrale bemanden tijdens de actie voor Azië. We zaten midden in de zaal omringd door het la waai van de uitzending. Veel gulle gevers waren daardoor moeilijk te verstaan. Vervelend want we hadden strenge instructie om personalia tot op de komma nauwkeurig te noteren. Omdat anders de eenmalige machtiging niet rechtsgeldig was. Als ie mand Van Dijk heette of De Koning was er weinig aan de hand. Maar terwijl Lee Towers uit volle borst bezig was met You'll never walk allone, had ik een vriendelijke meneer aan de lijn die Fisker bleek te heten. Visserzegt u?"„Jawel meteen F". ..Aha, meneer Fisser" „Nee nee. Fisker". „Juist ja Fister" „Klopt, maar dan meteen K". „Kister?" „Nee, Fisker FISKER". Enz. enz. Soms moest je het einde van een drumsolo afwachten voor je iemands personalia kon noteren. Ik schat dat ik in een paar uur een kleine veertig gulle gevers aan de lijn heb gehad. De kleinste schenking was tien euro, de grootste dui zend. Na afloop sprak ik de man die de callcentres beheer de. Naast het onze was er op diverse plaatsen in het land nog een aantal actief. De man schatte dat er tussen zes en elf uur ruim 140.000 gesprekken wa ren binnengekomen. Waarvan ons clubje met be kenden er in dik twee uur ongeveer 7000 had ge scoord. We waren gewaarschuwd voor onzinbellers Vuile Klootzakken", „Hé lekkere druif, moet jij eens luisteren") maar ik heb er niet één aan de lijn gehad. Noch hoorde ik iets dergelijks van collega's. Er was trouwens ruim tijd voor collega's en wandel gangen want we waren uren tevoren opgecomman deerd voor het in ontvangst nemen van instructies. Met Piet Römer sprak ik over Baantjer. „De gastrol len zijn altijd het interessantst om te spelen", zei Piet jaloers. Beau van Erven Dorens keek vooruit naar het leven na RTL-Boulevard. Iets verderop wikte de jonge garde sportpresentatoren de kansen vooreen vet aanbod van John de Mol. „Praten kan altijd", hoorde ik hen zeggen. De oude lullen Frits Barend en Kees Jansma daagde ik met succes uit voor een snelle voetbalquiz: de jaren vijftig keeper van Vitesse? L'Amie! En van Sportclub Enschede? Van de Wind! Waar keepte hij oorspronkelijk? VSV! De Beatrix-'promotietoer' begint op 29 april in hoofdstad Amsterdam. Archieffoto: ANP Leuk of niet, 2005 wordt het jaar van koningin Beatrix. De vorstin is op 30 april precies een kwart eeuw staats hoofd en dat moet worden gevierd, ook al heeft ze er naar eigen zeggen niet echt zin in. Beatrix gaat het hele jaar op tournee, maar ook andere Oranjes zul len voor nieuws zorgen. Valse bescheidenheid of oprechte af keer van 'gedoe'? Koningin Beatrix klonk vorig jaar niet erg enthousiast toen ze vooruit blikte op haar jubile umjaar 2005. Normaal zijn dat soort evenementen de krenten in de ko ninklijke pap. Het vijfde regeringslus trum is tevens een ijkpunt. Beatrix zei zelf vijf jaar geleden dat het zilveren jubileum een mooi moment is om de balans op te maken en nog eens goed naar haar werk en functioneren te kij ken. Anderen hechten daar echter meer aan dan zij zelf, zo liet de koningin weten. Ze zag er tegen op, maar het hoort er nu eenmaal bij, erkende ze. Beatrix vond ook dat bij de viering de nadruk moet liggen op haar 'functie van staatshoofd, deel van de regering en hoofd van de natie' en niet op haar persoon. In die geest moest een feest programma worden opgesteld. Het vooral uit grijze notabelen be staande Nationaal Comité dat de jubi leumviering voorbereidt heeft nog amper van zich laten horen. Het lijkt erop dat het een slapend bestaan leidt. De website bijvoorbeeld is sinds oktober niet meer bijgewerkt en het laatste nieuws dateert van juni 2004, toen stilletjes het feestlogo werd ont huld. Volgende week zal echter wel bekend zijn wanneer Beatrix de twaalf provincies bezoekt. De commissaris sen van de koningin mogen dezer da gen hun nieuwjaarstoespraak gebrui ken om bekend te maken op welke dag de vorstin langskomt. De Beatrix-'promotietoer' begint in elk geval op 29 april in hoofdstad Am sterdam en krijgt op koninginnedag een vervolg in Den Haag en Scheve- ningen. Over het programma is nog niets verklapt, maar op de Dam moet een concert worden gehouden en in de Ridderzaal is er de bij dit soort ge legenheden onvermijdelijke bijeen komst met kabinet, parlement en an- Guus Hiddink („Bel me gerust als je een keer in Eindhoven een leuke wedstrijd wilt zien") kon slechts met moeite meekomen. Maar ja, hij kon voetballen. In een hoek van de kantine zat kardi naal Simonis. Ik sprak hem aan over de fysieke toe stand van de paus. „Hij is nog helder van geest hoor", zei de kardinaal, „de mensen zeggen mij wel: 'Het ziet er niet uit'. Dan zeg ik: Jezus aan het kruis zag er ook niet uit maar hij deed het voor de mensheid. En mocht de paus geestelijk aftakelen dan zal er zeker iets geregeld zijn hoor. In het ergste geval denk ik: de paus heeft het zolang gedaan, nu moet de Heilige Geest het maar even overnemen". Dat argument was meer reli gieus dan bestuurlijk van aard. Maar juist toen ik daarover wilde beginnen, werd de Monseigneur naar de make-up geroepen. En even later werden er honderd van ons als een brave kudde schapen naar onze plaats ach ter de telefoons geleid. En kreeg ik de eerste beller aan de lijn die zijn aandeel in de kas van de biljartclub spontaan aan Azië gaf. dere hoge pieten. Pas in Scheven gen is er ruimte voor een ontmo< met het 'gewone volk' en de trad nele sociaal-culturele demonstra Op paleis Noordeinde wordt nau keurig bijgehouden wat de provii en de te bezoeken dorpen en stei de koningin tijdens haar tournee 12 mei is Groningen de eerste pri cie waar Beatrix op visite gaat- w voorschotelen. Bij het jubileum r de grote verscheidenheid van Ne land tot uitdrukking komen. De 1 ningin wil ontmoetingen met ou< jong, blank en bruin, rijk en arm, slaagd en gezakt, hoog en laag, ei, twaalf keer op andere wijze. Bovendien moet er bij de activite een evenwicht zijn tussen nation en regionaal, feestelijk en inhoud! informeel en formeel, tussen ten blikken en vooruit kijken. Dat is i, een heel gepuzzel en gevecht, wa twaalf provincies en de afzondert, gemeenten hebben ook zo hun \a sen. Die denken vooral aan zelfpi motie en hebben het liefst véél zv momenten en wandelingen lang: torische panden voor de mooie p jes. Maar twaalf extra koninginne gen is nu net niet waar de majest op zit te wachten. De koningin zal het karwei grotei deels alleen moeten klaren. Het is j slotte haér feestje. Haar schoondi ters Maxima en Mabel hebben di voorjaar met hun zwangerschap i wat anders aan het hoofd en ook de eveneens zwangere prinses M ne moet worden afgewacht of ze 30 april bij kan zijn. De Oranje-g( boortegolf staat in elk geval wel g voor meer goed nieuws en dat ef kan nog worden versterkt wannef prinsen Pieter-Christiaan en Flon hun jarenlange verkering met rest tievelijk Anita van Eijk en Aimée ngen omzetten in een verloving. Dan hoeft Beatrix zich in elk geva! I geen zorgen te maken over nieuv^ onthullingen over de minnaresset van haar in december overleden der Bernhard of over een eventueje boek van de binnenkort van priny Margarita gescheiden Edwin de Eg van Zuydewijn. En dan kan ze in (r cember in haar kersttoespraak co^] cluderen dat zo'n feestjaar ondanj( het 'gedoe' zo slecht nog niet is. ,t Ie Hans Jacobs

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2