REGIO Facelift impuls voor De Kempenaerstraat 'Uien voor noppes, dat wil toch Sjelter geeft niemand meer onderdak R3 |et Pluk op de foto voor het goede doel zaterdag 8 januari 2005 rschotenaar lut beroofd schoten - Een 23-jarige ichotenaar is woensdag- j op brute wijze beroofd ijn portemonnee. De twee is trokken de Voorschote- op de Schoolstraat van ets, nadat hij even daar- tevergeefs had geprobeerd men. De mannen eisten ün slachtoffer dat hij hen sou geven. Toen de man niet op in ging, werd hij lopt en bedreigd met een p voorwerp. De twee aan- s gingen er vandoor met ortemonnee. Het slachtof- •ed donderdagmiddag fte. sieveiling goed ir 52.000 euro iwouDE - De dertigste eveiling in Zoeterwoude dit jaar alle records gebro- )e teller bleef uiteindelijk .000 euro staan, nadat in ;elopen maanden nog 7.000 euro aan giften bin- ivam. De veiling, eind ok- in het Zoeterwoudse mu- entrum, bracht toen ruim 0 euro op. Het geld gaat liulpprojecten in Afrika en waar Zoeterwoudenaren ■trokken zijn, onder ande- Sri Lanka, Zambia, Congo ulombia. In totaal gaat het egentien projecten in der- inden. Het einde van een tijdperk is nabij aan de Leider dorpse Heemraadlaan door Loman Leefmans leiderdorp - Een hele generatie Leiderdorpers heeft er ge schaakt, bouwde er hutten in de tuin, volgde een creatieve cursus of schuifelde tijdens de tienerdisco. De laatste gebrui kers van gebouw Sjelter aan de Leiderdorpse Heemraadlaan vullen momenteel de verhuis dozen. De verschillende instanties en verenigingen nemen, in enkele gevallen tegen wil en dank, hun intrek in een schoolgebouw aan de Buitenhoflaan. Daarna wordt Sjelter gesloopt, om plaats te maken voor een ap partementencomplex. „Het was er sterk verpauperd, maar nog best te gebruiken", aldus Wim van der Meer, voorzitter van de Leiderdorpse Volksuniversiteit. Een modderig veldje met daar op een houten, katholiek kerkje was gesitueerd op de hoek van de Vronkenlaan en Van der Marckstraat. Het maakte eind jaren zestig plaats voor een fon kelnieuw stenen jongerencen trum; met een opvallende ar chitectuur van ronde muren, een binnenplaatsje, open haard, verschillende vloerni veaus en geelblauwe raambe- Volksuniversiteit verhuist alsnog Het dreigement klonk wat harder dan het was. Als er geen garanties kwamen tegen geluids overlast, zou de Leiderdorpse Volksuniversiteit van voorzitter Wim van der Meer niet verhuizen uit Sjelter, zo zei hij eind vorig jaar tijdens een gemeenteraadsvergadering. Kort overleg met de gemeente haalde de kou uit de lucht, maar écht geruisloos zal de vestiging in de tijdelijke huis vesting aan de Buitenhoflaan niet worden. „Jongeren maken kabaal en plezier, dat is hun goed recht, maar het levert problemen op", voorspelt Van der Meer. En die problemen ont staan er zowel voor omwonenden als voor de cursussen van de Volksuniversiteit, elders in het nieuwe onderkomen. „Het blijft een semi-per- manente school die deels van hout is." De gemeente heeft toegezegd dat verschillende muziekactiviteiten die worden georganiseerd door de stichting sociaal cultureel werk in sportzalen worden ondergebracht. Dat haalde Van der Meer over om toch aan de verhuizing te beginnen. De Volksuniversiteit kan voortaan aan het begin van iedere week blijven doorgaan met het geven van cursussen die voornamelijk door ouderen worden bezocht Helemaal stil wordt het niet, meldt Carla Ker- ner, voorzitter van het sociaal cultureel werk. „De jongerenactiviteiten aan het einde van de week gaan wel door en dan wordt er wel eens een cd-tje opgezet." Volgens Kerner hoeft Van der Meer niets te vrezen. De gemeente zal nog deze maand geluidsmetingen doen en aan de hand daarvan worden afspraken gemaakt met gebruikers en buurtbewoners. „Ik ben ook blij dat we een nieuwe plek heb ben", aldus Van der Meer. „Maar onze doel groep wordt door de vergrijzing steeds groter en tussen de sloop van Sjelter en het nieuwe ge bouw zit toch al snel zes jaar. Het blijft onzeker hoe we op de lange termijn moeten doorgaan." schilderingen. Kortom, de jaren zeventig waren dichtbij. Door de bouw van de Vogelwijk kwamen veel jonge gezinnen wonen in de nieuwe uitbreiding van Leiderdorp en voor de om vangrijke groep tieners moest wat worden georganiseerd, vond de gemeente. In 'de kuil', het centrale gedeelte van Sjel ter, herinneren muurschilde ringen met namen als Kool the Gang en The Commodores nog aan die onstuimige begin tijd. De 'soos' ging aan zijn ei gen succes ten onder. Van der Meer kent als buurtbewoner de verhalen van vechtpartijen en overlast. „De jeugd uit die tijd zorgde er op die manier zelf voor dat er een einde kwam aan de activiteiten." Na het gedwongen einde van de disco-periode, verschoof de aandacht in het complex naar het sociaal cultureel werk, cur sussen en wijkactiviteiten. Hans Edink, zeven jaar coördinator van het centrum, merkte dat het markante pand al snel on geschikt werd. „Het was neer gezet in de tijd dat in multi functionele gebouwen groepen gewoon door elkaar liepen. Dat werkte dus niet en later moes ten er allerlei scheidingswan den worden neergezet die de Het Sjelter-gebouw aan de Leiderdorpse Heemraadlaan maakt binnenkort plaats voor 28 appartementen. Foto: Hielco Kuipers indeling nog onmogelijker maakten." Desondanks bewaart Edink ook mooie herinneringen. „Sjelter heeft een grote betekenis voor veel Leiderdorpers gekregen. Vrouwen die er als meisjes naar de disco waren geweest en daar verkering hadden gekregen, stuurden jaren later hun kinde ren in hetzelfde gebouw naar een cursus." In 1997 wordt in de plaatselijk politiek voor het eerst over de sluiting van Sjelter gerept. Het gebouw lekt en verpaupert in rap tempo terwijl de gebruikers op eikaars lip zitten. De knoop wordt uiteindelijk doorgehakt: er komt een nieuw sociaal cul tureel centrum, driehonderd meter verderop nabij de Laan van Ouderzorg, en Sjelter maakt plaats voor 28 apparte menten. Van der Meer pakt dozen met ordners in op van de knutselta- fels met verffesten en schuift daama de poten van een schoolbord in. Vergeelde pos ters, kapotte deuren en losse vloertegels zijn de voorbodes van het definitieve einde. Een tweedaags schaaktoernooi dat momenteel gaande is, wordt de laatste dagactiviteit in het ge bouw dat op last van de ge meente Leiderdorp uiterlijk maandag 10 januari leeg moet zijn. Daama biedt Sjelter niemand meer onderdak. ides, nieuwe bestrating - zonder trottoirs - en een ander parkeerbeleid moeten de De Kempenaerstraat in Oegstgeest een uniforme uitstraling geven. De straat kan vervol de concurrentie aangaan met de Lange Voort. Foto: Hielco Kuipers oegstgeest - De Kempenaer straat in Oegstgeest moet een uniforme uitstraling krijgen. Dat kan worden bereikt door de aan plant van lindebomen en door een herbestrating. Ook het par keerbeleid moet in de hele win kelstraat hetzelfde zijn. Dat zijn de belangrijkste conclusies uit het onderzoek, dat winkeliers vereniging Oegstgeest Actief in opdracht van de gemeenteraad heeft uitgevoerd. Gistermiddag bood voorzitter Mieke van Riel het de wethouders De Ruijter en Meester aan. Nu lijkt het wel of de chique winkelstraat in tweeën is opge splitst. Er is het drukke gedeelte tussen de Terweeweg en de Ge versstraat en het minder be zochte deel tussen de Terwee weg en de Warmondseweg. Als het aan de winkeliers ligt, komt aan deze tweedeling een einde. Door de hele straat moeten lei lindes komen, zodat de straat een laanachtig karakter krijgt. De eenheid komt nog sterker tot zijn recht door overal de zelfde bestrating aan te leggen. Stoepen verdwijnen. Als marke ring tussen het wandelgebied en de autozone zien de winke liers het liefst groene Amster dammertjes. Ook moet het wandelgebied een andere kleur bestrating krijgen dan het auto gebied. Oegstgeest Actief denkt er ook aan het straatmeubilair te ver vangen. Overal komen ouder wets aandoende bankjes en ook de lantaarnpalen krijgen een historisch tintje. Bovendien moet de straat beter worden verlicht. Van Riel hoopt verder op een nieuwe horecagelegen heid. „Een terras zou een wel kome aanvulling zijn op het winkelaanbod." Naast de toekomstige facelift van de De Kempenaerstraat dient er volgens de winkeliers ook iets te veranderen aan het parkeerbeleid. In het rustige ge deelte moeten, net als in het drukke stuk, schuine parkeer vakken komen. Van Riel: „Dat versterkt de uniformiteit." Te vens moet er tweerichtingsver keer komen tussen het Terwee- plein en de Leidsestraatweg. Dat betekent dat de parkeer- strook daar verdwijnt. Ter com pensatie willen de winkeliers de groenstrook naast de busbaan op de Leidsestraatweg verande ren in parkeerplaatsen. In de verdere toekomst hopen de ondernemers op een par keergarage in de nabijheid van de winkelstraat. Die optie moet wel nog verder worden onder zocht. Nadeel van een parkeer garage is dat de klanten dan niet langer him auto's gratis kunnen stallen. Want om zo'n garage vol te krijgen, moet er in de straat zelf ook worden be taald. En daar moeten de win keliers vooralsnog niet aan den ken. De gemeente heeft echter niet het geld om een eventuele garage uit eigen zak te betalen. Het college van B en W is posi tief over de plannen. Volgens wethouder De Ruijter worden in het komende half jaar de plannen uitgewerkt en door de politiek besproken. In de twee de helft van dit jaar kan dan worden begonnen met de face lift. „Maar ik kan me voorstel len dat de winkeliers daar niet op zitten te wachten vanwege de feestdagen. Dan wordt het begin 2006." Wethouder Meester is blij dat haar dorp straks weer twee mooie winkelcentra heeft. „Sa men met de Lange Voort heb ben we dan twee sterke winkel gebieden. Dat is goed voor de concurrentie. Anders heb je een zwakke partner naast een ster ke." ACTIES VOOR AZIË 9 I - Voetbalclub ROAC '79 in retering houdt vandaag "14.00 uur een veilig van eerde Ajax-artikelen. Het ïur verdubbelt de op- igst en het totale bedrag naar giro 555. ud Loos uit Oude Wetering ft donderdag 413 euro op- lald met zijn collecte langs euren in Alkemade. Hij t zich benadeeld door het paginastukje van gisteren eze krant. Daarin wordt ge- rschuwd voor nepcollec- en. Loos had een vergun- voor de collecte van de ge- 'nte Alkemade. ns van Pluk van de Petteflet nen vandaag op de foto met idool. In het kader van de es voor Azië is er in Theater fuze aan het Wantveld in •rdwijk een groots benefiet- famma en daarvan vormt rtosessie met de in Noord- ivonende hoofdrolspeler de film (Janieck van de Pol een opvallend onderdeel, eek is om twee uur aanwe- net zijn brandweerwagentje laarin laat hij zich tegen be- ig samen met bewonde- s fotograferen. Een tweede ende Noordwijker, Joris man ('Morris' in Goede Tij- Slechte Tijden), is tussen en vier uur om dezelfde re- aanwezig in de Muze. Het ierprogramma bestaat ver uit een theatervoorstelling Sanne de Bakker en een llencircuit van De Feestkist. >r volwassenen zijn er liddags tussen één en vijf optredens van het Bob Rig- Quartet, de Noordwijkse •rMinnen en het Kleijnkoor. half drie begint een veiling, volledige programma staat www.musicblvd.nl. -t personeel van café-res taurant City Hall in Leiden houdt vandaag ook een inza melingsactie voor giro 555. Zij storten hun fooi van die dag op deze rekening en de eigenaar doneert een deel van de omzet. Radio TV West heeft donder dag 6 januari 85.000 euro opge haald voor giro 555. Tussen 6.00 en 18.00 uur stonden de uitzendingen in het teken van de inzamelingsactie. Zo konden mensen live in de uitzending geld doneren en er werden spullen geveild. De Stichting Zorg en Zeker heid stelt 100.000 euro beschik baar voor de wederopbouw van de getroffen gebieden in Azië. Zorg en Zekerheid, de Zorgkan toren en regionale zorgaanbie ders bespreken met elkaar wel ke concrete projecten zijn geza menlijk kunnen realiseren en waaraan het bedrage en bijdra ge zal leveren. Vinal automatisering in Voor schoten doneert van het uur loon 10 euro aan giro 555. Het bedrijf roept andere bedrijven in Voorschoten op hetzelfde te doen. Helen Plevier uit Ter Aar roept iedere plaatsgenoot op om al lerlei schoolspullen, kleding voor kinderen van 8 tot en met 12 jaar en kinderschoenen te brengen naar twee containers. Deze staan tot 15 januari op het parkeerplaatsje op de hoek van de Aardamseweg en de Ringdijk (naast bakker Vuyk) in Ter Aar. De spullen zijn bedoeld voor een dorp in Sri Lanka. De actie van Plevier is een onderdeel van een landelijke actie van Marja van Leeuwen. Zij wil in Sri Lanka een school en een weeshuis oprichten. De spullen uit Ter Aar worden samen met de elders in het land ingezamel de spullen op 22 januari ver scheept naar Sri Lanka. De con tainers zijn open tussen 8.45 en 17.30 uur. Drie Leidse jongens hebben de actie kids4asia opgezet. Via hun website en flyers roepen zij andere jongeren op mee te doen aan de 1 euro actie, door dat bedrag op het rekening nummer De Vries/Leiden, 56.63.48.314 t.a.v. ramp Azië te storten. De opbrengst gaat naar SOS Kinderdorpen en van daar uit naar SOS ziekenhuizen, hulpverleners en opvangtehui zen voor kinderen die bij de ramp hun ouders hebben ver loren. Hidde de Vries (15), Lech Bakhuizen van den Brink (16) en Jesper Cuvelier (14) uit de Merenwijk hebben de actie be dacht. Als hoogtepunt houden de jongens een zaalvoetbaltoer nooi in de Turnhal Broekplein in de Merenwijk. Dit toernooi is op zondag 6 februari en per team kunnen vijf jongeren meedoen. Inschrijven kan van af aanstaande maandag op de website www.kids4asia.tk, ook de opbrengsten van de in schrijf- en sponsorgelden gaan naar SOS Kinderdorpen. Rens de Mooij (8) uit Voor schoten heeft deze week 65,93 euro ingezameld voor Azië, door in de wijk Vlietwijk statie- geldflessen op te halen. Zeemanskoor Overal geeft vrijdagavond 21 januari vanaf 20 uur een benefietconcert in 'Het Onderdak' aan de Gouver- neurslaan te Sassenheim. De toegangsprijs is 6 euro. De ge hele opbrengst komt ten goede aan de slachtoffers van de ramp in Azië. Kaarten zijn verkrijg baar via John ter Weeme, 071-3615554 of 071-4015355 en af te halen bij bloemenzaak Thijs van Tol, Passage 20 te Sas senheim. Gerda Noordam vindt etenswaar doordraaien vreselijk door Saskia Stoelinga vervolg van voorpagina woubrugge - De familie Noordam uit Woubrugge kan de volle uienschuur niet meer aanzien. Ze kunnen het bolgewas aan de straatstenen niet meer kwijt. De export ligt stil. Gedecideerd hebben ze, na een kortfamilieberaad, besloten dat de uien eruit gaan voor 0,00 eurocent per ki lo. „Gratis en voor niks kan de consument deze grote verrassende smaakmaker dus ophalen. We vragen alleen een bijdrage voor de verpakking." Veel Nederlandse akkerbouwers verdie nen op dit moment nauwelijks iets aan hun gewassen. Een kilo uien levert nul cent op, een kilo wortelen of spruiten 2 cent en een kilo aardappelen slechts 3 cent. „Het is zonde als ze hier straks lig gen te verrotten of gaan uitlopen. Dan is het met de uien gedaan", zegt de vrouw des huizes, Gerda Noordam. „Ik stop ze in zakken van 5, 10 en 20 kilo en voor de kleine consument vul ik ook nog wat doosjes. Ik vind het gewoon zó zonde om de uien door te draaien. Dat past toch volstrekt niet in deze tijd?" Vader en zoon Noordam zijn de schuur tegenover de boerderij aan de Boddens Hosangweg 63 aan het inrichten. Ze sjouwen de zware zakken over hun schouder. Gerda vult de doosjes en maakt het verkoophuisje gezellig. Slin gers, affiches en recepten van uien zet ze klaar. Ze kent het klappen van de zweep, want in de zomermaanden doet ze dat ook voor de verkoop van de asperges. Terwijl de wind de driekleur fel laat wapperen, leest Gerda binnen voor uit het boekje 'Nieuwe variaties met rauwe ui': „Weinig moeite veel raffinement. Even pellen, bij het worteltje beet hou den, snijden snipperen en strooien maar. Uiensoep, rode wijn-sjalotsaus, uienchutney." Ze dreunt de meest lek- De gratis uien van de familie Noordam uit Woubrugge vinden gretig aftrek. Alleen voor de verpakking wordt een kleine bijdrage ii de kosten gevraagd. Foto: Hielco Kuipers kere variaties op. Spottend roept ze: „Mmmmm, lekker, we eten vanavond haché." De mannen vinden de vindingrijkheid van 'moeder de vrouw' leuk, maar had den uiteraard liever geld voor hun op brengst gekregen. De ventilatoren in de schuur draaien op volle toeren om de uien in goede condi tie te houden. De ruggen zijn gekromd van de inspannende arbeid. Ze beseffen dat ze de kostprijs bij lange na niet meer halen. De productie van een kilo uien kost namelijk minimaal 7 cent. Natuurlijk weet Gerda Noordam dat ook. „Dit is een ludieke actie. Ik hoop met de recepten te bereiken dat er meer uien worden afgezet. Ook is het belang rijk dat de consument weet van de pro blemen die dergelijke lage prijzen voor boeren meebrengen. Als niet minimaal de kostprijs wordt terugverdiend, heeft de akkerbouwer een aanzienlijke scha depost die nergens kan worden ver haald. Uien, wortelen en aardappelen zijn vrije marktproducten. De teelten zijn daarom niet gesubsidieerd. De Noordammen verwachten dat ze de komende weken los gaan. „Uien voor noppes. Dat wil toch iedereen? En ik ben van mijn schuldgevoel verlost", zegt Gerda Noordam, die etenswaar door draaien afgrijselijk vindt.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15