Wat 2005 autoland gaat brengen AUTO-E NOU ETE Doe mee aan de Automobilistenenquête s en maak kans op een Tom Tom Go navigatiesysteem HOC 307 zaterdag 8 januari 2005 door Rob van Ginneken Het jaar is een week oud en de eerste belangrijke veranderingen in de autowereld zijn al te note ren. Bijvoorbeeld prijsverhogin gen en de wedergeboorte van het merk Chevrolet. En 2005 zal nog veel meer hoogte- en diep tepunten kennen. Auto's worden almaar duurder. Het afgelopen jaar steeg de prijs van de gemiddelde auto in de showroom met dik 700 euro. En op 1 januari moest menig auto consument wederom stevig slikken. De overheid slaat hard toe door zo ongeveer alle fiscale voordeeltjes af te schaffen. Een merkwaardige koers, want ver reweg de meeste waren be doeld om de veiligheid te ver beteren en milieuvriendelijker te rijden. Brandstof verbruiks- meter, cruise-control en navi gatiesysteem helpen bijvoor beeld mee om gelijkmatiger en via de gunstigste route te rijden. Zuiniger en milieuvriendelijker dus. Kennelijk vindt Den Haag dat niet belangrijk genoeg om er in komsten voor te laten schieten. Vanaf 1 januari wordt de volle luxebelasting bpm over derge lijke nuttige accessoires gehe ven. Wat het scheelt? Op jaar basis levert het minister Zalm rond de 145 miljoen euro op. De populaire Opel Astra 5- deurs ging in een klap van 18.250 naar 19.195 euro. Een verschil van 945 euro. „Daar zit alleen al ruim 525 euro aan ex tra bpm in, over zaken als air bags, veiligheidshoofdsteunen en cruise-control", zo meldt Opel. Bij Neerlands meest ver kochte model, de Peugeot 307, ging de instapper 307 XR 1.4 precies 600 euro omhoog en dat is op een tientje na volledig een bpm-bedrag. Belasting dus. De toekomstige tegenbeweging ligt voor de hand. Veel merken zullen weer auto's naar ons land halen waar dergelijke nut tige, maar kostbare zaken uit worden weggelaten. De terugtrekkende beweging De dikke 'suv' (luxe terreinwagen) is afgelopen jaar onderwerp van kritiek geweest. Te groot, te zwaar, moeilijk te parkeren, verre van zuinig, duur in gebruik en aanschaf. Alleen maar nadelen zou je zeggen, toch is dit type auto erg populair. Er staan dan ook aantrekkelijke nieuwe concepten klaar, waarvan er op de autoshow van Detroit volgende week weer een aantal wordt getoond. Deze Willys2 ziet er gelikt uit maar behoort toch alweer tot de oudere ontwerpen van 'Detroit'. Foto: EPA van Den Haag bij het stimule ren Vein zuinig rijden staat in een extra bleek licht als men weet dat juist deze week het Verdrag van Aarhus van kracht wordt. Willem-Jan van Gron- delle van Natuur en Milieu: „Door die Europese maatregel is onze overheid nu verplicht om de burger meer informatie over het milieu te verstrekken. De mensen kunnen zich zo doende een beter oordeel vor men. En betere keuzes maken. Hoe die informatie er dan uit ziet? Bijvoorbeeld in de vorm van een internetsite over je leef omgeving. Of misschien door publicaties in de plaatselijke huis-aan-huis krant". „Wat ons betreft, zouden de mensen dan bijvoorbeeld kun nen vragen om de complete ruit van wegen rond de grote steden op 80 kilometer per uur te brengen. En niet een stukje hier en een weggetje daar. Dat het werkt, zie je aan het proef project bij Overschie. Het wordt stiller, er is minder vervuiling en de doorstroming van het verkeer is beter. Ook de autorij der profiteert dus. Een win-win oplossing." Saillant detail: wie op het inter net zoekt naar 'Verdrag van Aarhus' krijgt voornamelijk bui tenlandse informatie voorge schoteld. De Haag en de ge meentelijke overheden zijn wel licht nog met vakantie. Roetfilter gratis Nuttige wetenschap voor ieder een die er over denkt een nieu we dieselauto aan te schaffen: de keuze voor een versie met zogenaamd roetfilter in het uit laatsysteem wordt aanzienlijk aantrekkelijker. Dankzij een nieuwe kortingsregeling zal de montage van het reinigende ac cessoire in veel gevallen zonder meerprijs mogelijk zijn. Nog maals: bij aanschaf van een nieuwe auto. Het is alleen even jammer dat niemand weet wanneer we dat heuglijk feit gaan meemaken. Cees Boutens van importeursorganisatie Rai: „Het kan 1 februari worden, maar net zo makkelijk 1 maart, 1 april of 1 mei". Klein en/of betaalbaar De autoprijzen klimmen zo hard dat steeds meer consu menten afhaken. Of een ge bruikte auto kiezen. Daarom werken de autofabrieken aan modellen in de 'betaalbare hoek'. Zo worden er dit jaar heel wat nieuwe kleine auto modellen gelanceerd. Panda en Picanto krijgen serieuze con currentie van het drietal Toyota Aygo, Citroën Cl en Peugeot 107. Vanwege de kostenbespa ring in één fabriek gebouwd. Daarnaast komt er ook nog een kleine Peugeot 1007 met opval lende schuifdeuren. Een stapje daarboven komt er ook uiterst interessant nieuws. Zo stelden we onlangs de Volkswagen Fox al aan u voor en zien we in het najaar de nieuwe versies van Fiat Punto en Renault Clio. Naast de Fox (onder de tien mille) lijken vooral de Renault Logan en bij voorbeeld de Lada Kalina later dit jaar ware prijsbrekers te worden. Veel auto voor weinig geld. Minder suv's In importeurskringen verwacht men dat het in 2005 wat minder zal gaan met de grote suv-mo- dellen. Vanwege de bewustwor ding van de koper? Het Nijme gen-effect? „Eerder vanwege de nieuwe regeling voor grijs ge kentekende automobielen", klinkt het bij de Rai. „Want er werden er nogal wat in bedrijfs wagenuitvoering verkocht en niet iedereen zal hem daadwer kelijk voor dat doel gekocht hebben." Er is vanwege de Europese 'Monti' concurrentiemaatrege- len al veel veranderd in de au towereld. Na 1 oktober gaan we een nieuwe fase in: meer vrij heid bij de verkoop van auto's. Buitenlandse dealers mogen zich bijvoorbeeld ook in Neder land vestigen. Wellicht zien we dus Duitse dealernamen in Arnhem of Venlo opduiken? Erkend reparateur Na 1 oktober 2005 zien we een nieuw verschijnsel opduiken: de 'Erkend Reparateur'. Dat zijn vertrouwde reparatieadres sen die aan de eisen van een automerk voldoen en in feite een alternatief voor de dealer werkplaats vormen. Meer con currentie dus. Het zal prijzen en service wellicht ten goede komen. Dat het nodig is, be wees een recent onderzoek van de ANWB. Dealerwerkplaatsen vielen massaal door de mand. Veel nieuws, veel shows 2005 zal een lawine van auto nieuws brengen. Veelal vieren ze hun primeur op een auto show en het komt dus goed uit dat er dit jaar ongekend veel tentoonstellingen worden ge houden. De belangrijkste zijn: Detroit volgende week, de Au to Rai vanaf 10 februari, Genève 3 maart, Seoul 30 april, Barcelo na 7 mei, IAA Frankfurt 15 sep tember en Tokyo 21 oktober. Euro 4 Nieuwe automodellen moeten sinds deze week aan de veel strengere milieunormen vol gens 'Euro 4' voldoen. En voor het eind van dit jaar zullen ook alle bestaande modellen moe ten worden aangepast. Goed voor het milieu en wellicht ook goed voor de portemonnee. Veelal vergen deze ultraschone modellen minder onderhoud. Tip: het zit er dik in dat dealer- bedrijven in de laatste maan den van dit jaar zullen stunten om de 'oude voorraad' voor 1 januari 2006 te verkopen. Duitse dealer in Arnhem Kleine auto's worden steeds populairder. Ook de Smart doet he genwoordig erg goed. Foto: DaimlerChrysler Meer concurrentie voor de dealer: de 'erkend reparateur'. Foto:| Een Peugeot 307 wordt 600 euro duurder, het volledige bedra naar de schatkist. Foto: Peugeot 1. In welke auto rijdt u nu? Alfa Romeo Audi BMW Chrylser O Citroën O Daewoo [~1 Daihatsu Dodge Fiat Ford Honda O Hyundai Jeep Kia Lada Lancia Landrover Lexus Mazda Mercedes-Benz Mitsubishi Nissan Opel Peugeot Renault O Rover Saab Scania Seat Skoda 0 Smart Subaru Suzuki 1 Toyota Volkswagen Volvo 2. In welk type van dit merk rijdt u? 3. In welke auto zóu u willen rijden (geen sportauto noemen)? Alfa Romeo Audi BMW Chrylser Citroën Daewoo Daihatsu Dodge Fiat Ford Honda Hyundai Jeep Kia Lada Lancia Landrover Lexus Mazda Mercedes-Benz Mitsubishi Nissan Opel Peugeot Renault Rover Saab Scania Seat Skoda Smart Subaru Suzuki Toyota Volkswagen Volvo 4. In welk type van dit merk? De kranten van Uitgeverij HDC Media, waaronder dit dagblad valt, zijn geïnteresseerd in het 'autogedrag' van hun lezers. Hiervoor heeft de redactie onderstaande enquête samengesteld. Als u meedoet maakt u kans op een Tom Tom Go navigatiesysteem (waarde 679 euro), een Philips portable dvd-speler (waarde 279 euro), een Sony autoradio met cd- en mp3- speler (waarde 129 euro) en vrijkaarten voor de AutoRAI 2005. U kunt de enquête invullen via onze website www.leidschdagblad.nl. Klik op de button 'auto-enquête' en u komt bij de vragenlijst. U kunt ook onderstaande vragen beantwoorden en opsturen naar HDC Media, Afdeling Oplage, postbus 2,1800 Alkmaar o.v.v. auto-enquête. Insturen kan tot en met 17 januari. De resultaten zullen begin februari worden gepubliceerd in een speciale bijlage over de komende AutoRAI (10 tot en met 20 februari). Die verschijnt bij alle kranten die deelnemen aan dit onderzoek: Noordhollands Dagblad, Haarlems Dagblad, IJmuider Courant, Leidsch Dagblad, Gooi- en Eemlander en Almere Vandaag. 5. Hoeveel auto's heeft uw huishouden? 1 2 3 O 4 of meer 6. Hoeveel kilometer legt u per jaar af? minder dan 5000 5000-10000 10.000-15.000 15.000-20.000 20.000-25.000 25.000-30.000 30.000-35.000 35.000-40.000 meer dan 40.000 7. Beïnvloedt de brandstofprijs uw rijgedrag? Ja Nee Indien ja, hoe beinvloedt de brandstofprijs uw rijgedrag? 8. Wat is het ergste fileknelpunt op het traject dat u vaak moet rijden? 9. Wat is de beste auto om mee in de file te staan? En waarom? 10. Wat is uw grootste ergernis als automobilist? Bumperkleven Te hard rijden te langzaam rijden Constant links rijden Snijden Geen richting aangeven Snelheidscontroles Verkeerd afgestelde lichten Files Overig 11. Als u een volgende auto aanschaft, wordt dat dan een nieuwe of een occasion? Nieuwe Occassion Weet niet 12. Bent u van plan in 2005 een andere auto te kopen? Ja Nee Weet niet 13. Blijft u bij uw volgende auto trouw aan uw huidige merk? Ja Nee 14. Indien u overstapt, welk merk overweegt u dan? Alfa Romeo Audi BMW Chrylser Citroën Daewoo Daihatsu Dodge Fiat Ford Honda Hyundai Jeep Kia Lada Lancia Landrover Lexus Mazda Mercedes-Benz Mitsubishi Nissan Opel Peugeot Renault Rover Saab Scania Seat Skoda Smart Subaru Suzuki Toyota Volkswagen Volvo Naam Adres Woonplaats Leeftijd Email Geslacht M/V U kunt de antwoorden tot en met 17 januari insturen naar: Afdeling Oplage, postbus 2,1800 Alkmaar o.v.v. auto-enquête. Bedankt voor uw deelname!

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10