m E Cheque t.w.v.: Alles, iedereen in actie voor Azië Zestien aanhoudingent voor kinderporno Goed Wonei -SRr Goed Wonen 4 bij uw dagblad! Leidsch Dagblad Laten we opschieten want het wordt vloed Extra pagina's toerisme Mm Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag 7 januari 2005 (g0 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 GESPREK Nieuw Turks geld zorgt voor verwarring Bestuursvoorzitter Wooldrik vertrekt bij het ID College Woutertje Pieterse wordt 'verstript' door Jan Kruis V Adriaanse 'voor het te laat is' weg uit Alkmaar Zacht en winderig zw 5/7 s 1,70 Meer dan 112 miljoen! j) haag/gpd - Het bedrag dat Ierland heeft opgehaald voor ^>aan de slachtoffers van de -edgolf in Zuidoost-Azië stond teravond aan het einde van tv-uitzending op ruim 112 mil- n euro. Nooit eerder bracht [liefdadigheidsactie in Neder- zo veel op. Vóór de geza- nlijke televisieactie van de lieke omroepen met RTL4 en 6 begon, stond de teller al op zeventig miljoen euro. eeduizend vrijwilligers, on- wie 160 bekende Nederlan- zoals oud-premier Wim en actrice Katja Schuur- in, zaten in de tv-studio klaar de duizenden telefoontjes leantwoorden. Later voegde c premier Jan Peter Balke- ïde zich bij hen. Hij riep de nsen op ruimhartig geld te rten. „Ik ben erg trots op wat r gebeurt. Werk mee en geef i" totale opbrengst betreft niet len geld dat al gestort is op 555, maar ook toezeggin- via telefonische machtigin- Het kan nog even duren al het geld ook inderdaad de rekening van de Samen- ende Hulporganisaties Jat. I de Dam in Amsterdam kwa- 25.000 mensen samen br een benefietconcert door [groten van de Nederlandse pmuziek, onder wie Trijntje sterhuis, Acda en De Mun- Blof en DJ Tiësto. Onder de ezige muziekliefhebbers 5 rond tien uur ruim 163.000 opgehaald. Het concert 1 georganiseerd door de ge- enlijke popzenders van de aerciële en publieke om- in- De drie presentatoren tonen aan het einde van de televisieactie het totaalbedrag. Foto: GPD/Harmen de Jong Het was het slot van de unieke radio-samenwerking Radio 555, waarbij op de zenders Radio 3FM, Radio 538, Noordzee FM, RTL FM, Yorin, Radio Veronica en Radio 10 Gold de hele dag hetzelfde programma te horen was. Ook de opbrengst van alle reclameblokken in de uitzen ding was gisteren bestemd voor giro 555. Daarnaast hielden ook de re gionale omroepen inzamelings acties. RTV Drenthe haalde - samen met de provincie Dren the - 1,1 miljoen euro op, Radio Friesland bijna evenveel, RTV Noord een half miljoen, RTV West 85.000 euro, en RTV Rijn mond 45.000 euro. De benefietsingle van Neder landse artiesten 'Als je iets kan doen' ging gisteravond in pre mière. De tekst was geschreven door Karin Bloemen en gecom poneerd door Tjeerd Ooster huis. Een keur van Nederlandse artiesten, onder wie Mathilde Santing, Ali B, Trijntje Ooster huis, Freek de Jonge, Jan Smit en Do werkte eraan mee. De opbrengst gaat geheel naar giro 555. Pagina Zeebeving: Meer over de ramp in Azië or Monique Brandt Berrit de Lange lversum - Marco Borsato loopt glunde- id de ontvangsthal van Studio 22 op het lversumse Mediapark binnen. De zanger, |l ig maar net terug van een zonnig verblijf Curasao, heeft een stevig dichtgeknoop- plastic zak in zijn hand. „Drieduizend irootjes", glimt de zanger. „Ben effe rond vveest in het vliegtuig." jrsato is naar eigen zeggen dan ook dol- ij dat hij kan optreden in de tot de nok emet bekende Nederlanders gevulde idio waar hét tv-evenement van 2005 net losgebroken. Letterlijk, want de televisie- Cie voor de slachtoffers van de ramp in veroorzaakt een ongekende chaos op t mediacomplex. Duizenden mensen die ld hebben ingezameld willen hun ver- I ensten in de live-uitzending afleveren, assen met zingende kinderen sjouwen er het volgebouwde parkeerdek, kunste naars sjouwen kleurige schilderijen door de studio, waar de apparatuur van gelegen heidszender Radio 555 wordt opgebroken. In de naast de hal gelegen kantine worden de ruim 160 bekende Nederlanders die zich hebben aangemeld voor het telefoonpanel, gebrieft. Een enkele dolgelukkige toeschou wer spot Chazia Mourali, Frits Barend, Guus Hiddink, Freek de Jonge, Touriya Houad, Pieter Storms en Piet Römer in één oogopslag. „Bij fakegesprekken zeg je: Ik ga nu de verbinding verbreken", luidt de in structie. „Druk vervolgens op de knop 'Ver binding verbreken'. En zie je een camera naderen, maar heb je toevallig niemand aan de lijn, doe dan toch alsof je belt. Het is tenslotte televisie." Vlak na de briefing treedt Patty Brard, ge huld in een imposant zwart-züveren en semble de kantine binnen. Brard voelt naar eigen zeggen extra verbondenheid met de slachtoffers, omdat ze als kind zelf ook een zeebeving heeft meegemaakt. „We woon den op Nieuw-Guinea, ik was een jaartje of vier. Ik lag bij mijn ouders in bed toen ik dat geluid hoorde. Dat vergeet ik mijn le ven niet meer. De tennisbaan was letterlijk veranderd in een golfbaan, de stoep voor het huis was in tweeën gespleten. We heb ben het gered omdat we op een heuvel woonden. Maar die geur van rottende vis, die kan ik nog ruiken." Terwijl de miljoenen binnenstromen, zijn in de belendende studio 21 de onbekende donateurs ondergebracht, hun cheques duidelijk in het zicht voor zich op tafel. No tarissen brengen de stapels giften in kaart. Een paar honderd euro uit Venray, duizend euro uit Klazienaveen, uit Nieuwerkerk aan de IJssel. „Dit is toch ongelooflijk", verzucht na af loop een tevreden Bart Chabot. „Deze ac tie, geweldig. Komt er zo'n pleurisgolf die alles meeneemt wat je liefhebt. Als je daar je bed niet voor uitkomt, dan weet ik het niet. Zo ken ik Nederland." leiden/regio - De politie Hol lands Midden heeft de afgelo pen maanden zestien mannen aangehouden voor bezit en ver spreiding van kinderporno via het internet. De verdachten zijn tussen de 22 en 63 jaar oud en komen onder meer uit Leiden, Oegstgeest, Voorschoten, Al phen aan den Rijn, Katwijk en Lisse. De politie kwam de mannen op het spoor op basis van een Amerikaans onderzoek naar (advertentie) COMMENTAAR NATIONALE ACTIE Ierland is gisteravond over- :ld door een golf van saam- _"ieid en vrijgevigheid. De irdopbrengst van de Natio- Actie Azië heeft alle ver- itingen overtroffen. Het on- :hrijfelijke leed van de htoffers in Atjeh, Sri Lanka Thailand heeft de harten van le Nederlanders geopend. De (cessie is eventjes vergeten en (dereen heeft gedaan wat ver acht mocht worden: portemonnee ge- okken. Nederland eeft zijn reputatie g leer dan waarge- laakt, even aan een goed oei geeft een goed evoel. Waar het nu op aankomt dat het optimisme van gister- vond niet omslaat in frustratie, iternationaal is er al drie mil- ird euro aan hulp toegezegd, laar de geschiedenis leert dat egeringen vaak meer beloven an ze waarmaken. Een schrij- end voorbeeld is de hulp aan de Iraanse stad Bam, die op fweede kerstdag 2003 in tien se conden door een aardbeving perd verwoest. Er vielen 30.000 poden. Een jaar later is - on- maar vijf procent van de huizen herbouwd. Gelukkig zijn er ook goede voorbeelden. Voor de Verenigde Naties, die de internationale hulpactie coördi neren, is een zware taak wegge legd. Als het al lukt om de rege ringen aan hun beloften te hou den, dan nog moet het geld ook op goede plekken terechtko men. En dat is nog niet zo een voudig. In de getroffen gebieden in Indonesië en Sri Lanka worden burger oorlogen uitgevoch ten. Verder hebben de landen te lijden onder enorme corruptie. Ondanks de euforie van gisteravond is er reden tot waakzaamheid. Cruci aal is dat de opbouw van de kuststreken van Zuidoost-Azië doorgaat, ook als de televisieca mera's weer andere rampen en oorlogen in beeld brengen. Want dat is helaas de tragiek van dit soort grote gebeurtenis sen. Politici én tv-kijkers heb ben - hoe betrokken en solidair ook - een kort geheugen. De on geëvenaarde inzamelingsactie van gisteravond is pas het begin. Wandelen van Katwijk naar Noordwijk voor de slachtoffers van de zeebeving commerciële kinderpornosites. In totaal bleken zo'n vierhon derd Nederlanders klant bij de ze sites, waar bezoekers tegen betaling kinderpornofoto's en - films kunnen downloaden. Zes tien klanten kwamen uit deze politieregio. Bij het onderzoek waren zestien mensen van het korps Hollands Midden betrokken, onder wie medewerkers van de jeugd- en zedenpolitie, de districtsrecher che en de digitale expertise. De eerste verdachten werden aan gehouden op 5 oktober vorig jaar, de laatste werd op 30 de cember in de kraag gegrepen. Alle verdachten zijn inmiddels weer op vrije voeten. De zestien verdachten in Hol lands Midden hadden geza menlijk enkele duizenden films met kinderporno in hun bezit. Daarnaast hadden de verdach ten gemiddeld enkele tiendui zenden foto's met kinderporno. Justitie schat dat de verdachten gezamenlijk 30.000 euro heb ben uitgegeven aan het illegale materiaal, dat voornamelijk af komstig is uit Oost-Europa. De bijlage Weg Wiel bevat van daag een extra aantal pagina's toe risme. Aan de vooravond van de Va kantiebeurs, die volgende week wordt gehouden in de Utrechtse Jaarbeurs, reikt de redactie een reeks ideeën aan voor een aantrek kelijke vakantie. De reissuggesties hebben betrekking op bestemmin gen in Nederland. Europa en de Verenigde Staten. Bijlage Weg Wiel Nep-collectanten in de Leidse regio katwijk/leiden - De politie in Leiden en omgeving waar schuwt voor nep-collectanten, die langs de deuren gaan om geld op te halen voor de slacht offers van de ramp in Azië. In Katwijk belden verontruste be woners de politie, nadat zij ie mand aan de deur kregen die zei te collecteren voor giro 555. De Samenwerkende Hulporga nisaties zamelen echter alleen geld in via het gironummer en gaan niet langs de deuren. Baasje woedend na afmaken hond alphen - Een do berm arm uit Alphen aan den Rijn is in op dracht van justitie afgemaakt zonder dat zijn baasje daarvan op de hoogte was. De hond beet eerder deze week een kat dood. De hond werd daarop door de politie in beslag geno men. Daarbij werd eigenaar Ri- nus Jacobs echter niet verteld dat het beest zou worden ge dood. Dat kreeg de Alphenaar drie kwartier later wel te horen, toen het kwaad al was geschied. Jacobs heeft een advocaat in de arm genomen. „Ze hebben mijn hond vermoord. Dit pik ik niet." Pagina R3 Tweede vrouw Wiegel komt om beilen - De 53-jarige Marianne Wiegel, echtgenote van Hans Wiegel, is gisteravond veronge lukt op de A28 nabij Assen. De auto van mevrouw Wiegel sloeg over de kop. Getuigen verklaar den dat ze moest uitwijken voor een overstekende hond. Mari anne Wiegel is de zus van Pien, Wiegels eerste vouw, die in 1980 bij een verkeersongeluk om het leven kwam. Jongens doden man om gokwinst nederhemert - Twee jongens van 16 en 19 jaar uit het Bra bantse Oosterhout hebben in de nacht van 26 op 27 decem ber een 53-jarige inwoner van Kerkwijk beroofd van zijn casi nowinst. De man is in die nacht doodgeschoten gevonden in zijn auto aan de Bergsche Maasdijk in Nederhemert. De jongens hadden gezien dat de man in een casino 3000 euro had gewonnen. i alle toezegde hulp - nog Hugo Schneider katwijk/noordwijk De één wandelt graag - 'gisteren nog 40 kilometer' -, de ander vindt het mooi symbolisch om langs de zee te lopen voor de slacht offers van de tsunami. Ruim duizend mensen kozen er gis teravond voor om niet voor de tv te gaan hangen, maar in de benen te komen voor giro 555. Daar kon dankzij dit initiatief 7.800 euro heen, en nog eens 50.300 euro opbrengst van de aansluitende kunstveiling in Huis ter Duin. Tegen 18.00 uur staan er rijen op parkeerterrein Noordduinen in Katwijk, bij de loods van de KNRM, waar de deelnemers voor de strandloop naar Huis ter Duin zich moeten inschrij ven en minimaal 10 euro beta len. Met op hun hand een stempel 'betaald' schuiven ze langs 'De Redder' naar de vol gende rij voor een lantaarntje met brandend waxinelichtje. Mutsen en capuchons gaan op. „Dit is leuk voor mijn dochter, als ik geld overmaak ziet ze dat niet", verklaart K. Groen uit Leiden zijn aanwezigheid. Cor- j W In groepjes, met de wind in de rug en gewapend met een enkele zak lantaarn, gaan de wandelaars voor het goede doel over het donkere strand van Katwijk naar Noordwijk. Foto: Dick Hogewoning riënne (8) zelf is druk bezig het lantaarntje in ontvangst te ne men. H. Korpershoek uit Val kenburg wandelt toch al dage lijks met haar buurvrouw Coby. „En nu is het ook nog voor het goede doel." Buiten staat al een grote groep klaar voor de Start. „Zijn jullie allemaal klaar voor de warme chocolade?", vraagt oud-tv-pre- sentatrice Viola Holt. Ze telt af: „...drie, twee, één en go!" Twee vuurpijlen schieten de lucht in, de menigte begint te bewegen. Nog geen honderd meter bui ten de loods zijn alle lichtjes al gedoofd door de wind. Kleine groepjes zoeken in het donker hun weg. Dat is niet moeilijk, ondanks het duister: rechtdoor, met de wind in de rug, de dui nen aan de rechterhand en de witte schuimkoppen links. De geluiden zijn des te sterker: het ruisen van de zee, het zand dat over het strand stuift en af en toe het kraken van schelpen onder de wandelschoenen. Jes se (6) uit Broek op Waterland probeert met zijn zaklamp een krabbetje te ontdekken. „Is dit de zee naar Engeland?", vraagt hij zijn moeder. „En is de vloedgolf ook over Engeland gekomen?" Zijn moeder ont kent het laatste, maar Jesse is er toch niet helemaal gerust op. Als zijn moeder even wil stop pen om handschoenen aan te trekken maant hij haar tot haast. „Laten we opschieten want het wordt vloed", zegt hij, terwijl hij met de zaklantaarn over het water schijnt dat in derdaad niet ver weg is. Pagina R3: 'Vast geen Verkade voor 500 euro' Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken v.Jor 9,75 /ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam: M V Postcode /Plaats Geboortedatum: e-mailadres: Stuur de bon in een ongefr&nkeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antw nr 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) Of kijk op www.leidschdagblad.nl Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens in de colofon van de krant vindt u nadere informatie Een proefabonnement is alleen mogelijk als u de afgelopen drie maanden geen (proefabonnement heeft gehad op het Leidsch Dagblad Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad (i.v.m. bezorgcontrole) BVP3 M> i/m vi

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1