Nederland staat stil bij ramp rv- Gert Aandewiel wordt trainer HFC Haarlem -Bus staat Oegstgeest Uitkeringstrekkers moeten n Azië handje gaan helpen Oproep voor korte herdenking vindt ook in het buitenland gehoor Opnieuw een 'zwemmende kop' WÊÊB v\ t J Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 5 januari 2005 GESPREK Beroepsproever Michelingids gaat met prepensioen - REGIO Twee panden aan Rapenburg in oude luister hersteld Geen 'Jantjes' denkbaar zonder Carry Tefsen jdactie van de Krant in de Bus Cndaag naar Oegstgeest. De at opgesteld bij winkelcen- 1 Lange Voort. Wie vragen, sug- es of opmerkingen heeft, kan vanaf 10 uur melden. haag/gpd - De Tweede Ka- j ziet wel brood in het plan ^^uitkeringsgerechtigden in ert te laten helpen bij de we- Jpbouw van de getroffen u jeden. Het idee komt van de .ird-Hollandse gemeente gen, die voorstelt om de uit- ngstrekkers op vrijwillige Dife en met behoud van uitke- in(te laten meehelpen bij de ur|eropbouw. Staatssecretaris Hoof van sociale zaken zal e voorstel in het kabinet be kken. De gemeente heeft in- met Van Hoof gespro- de. „De staatssecretaris heeft plan aangehoord, maar er d oordeel over uitgespro- aldus een woordvoerder. (advertenties) ym vrijdag, steeds 13-16 uur H maak een periscoop (tot 12 jaar) ntoonstelting Teringzooi' kinderkerstpuzzel, speurtochten luseum Boerhaave Leiden ange St. Agnietenstraat 10 wvw.museumboerhaave.nl De gemeente Bergen wil de mensen voor een periode van drie tot zes maanden uitzen den. In de Tweede Kamer is het plan enthousiast ontvangen. „Als het vrijwillig is vind ik het een goed idee", aldus Groen links-Kamerlid Ineke van Gent. Alle handjes helpen in dit ge val." Ook CDA-er Hubert Bruis vindt dat de situatie zo uitzon derlijk is dat uitzonderlijke maatregelen moeten kunnen. „Het ministerie moet de men sen een ontheffing geven om in het buitenland te kunnen wer ken, maar daar moeten geen problemen over gemaakt wor den. Wel pleit ik er voor dat de mensen die er heen gaan met een een vak leren, waar ze later ook in Nederland iets aan heb ben." WD-Kamerlid Frans Weekers steunt het plan, 'als de mensen op vrijwillige basis worden uitgezonden'. De reis- en verblijfskosten moeten wat hem betreft betaald worden door het Rijk of door de hulp verleningsorganisaties. ,Het mag niet ten koste gaan van de sociale kassen van de gemeen te. Misschien kan giro 555 bij dragen of anders de overheid. De mensen gaan daar ontwik kelingshulp verlenen dus ik kan me voorstellen dat minister Van Ardenne een bijdrage geeft." REMKES j hel, dat zijn de anderen, wist Franse filosoof Jean-Paul De mens is van nature it, wisten Johannes Calvijn zijn gereformeerde geestver- inten al veel eerder. Je hoeft en aanhanger te zijn van het Istentialisme, of van de stren- protestantse leer om dezer gen bedrukt te raken over de dragingen van de Isterse mens. rwijl de doden van zeebeving nog ïg niet zijn geteld, leken de eerste va- ntiegangers al ier een zomerreis naar de 'ver- kkende' Aziatische stranden, iof er niets is gebeurd. Terwijl doden op de stranden nog Jrden geborgen, hebben de rste toeristen zich er al weer nesteld. Geen enkele omstan- gheid kan de westerse mens nnelijk nog afhouden van zijn ihoefte aan vakantie. Vakantie, e als ontspanning bedoelde iderbreking van een vaak ressvol bestaan, zél er gevierd len. Al moet het tussen de ;n zijn. de vakantiegangers in Th ai- behoort ook minister van lenlandse zaken Johan Rem- De bewindsman bivakkeert ruswijk/anp - Nederland staat vandaag massaal stil bij de na tuurramp in Azië. Weggebrui kers, het openbaar vervoer, su permarkten, televisie- en radio zenders geven rond het middag uur gehoor aan de oproep van de regering om een stilte in acht te nemen. Ook in de meeste an dere Europese landen staan mensen om 12.00 uur kort stil bij de catastrofe als gevolg van de zeebeving op tweede kerstdag. Het kabinet, de Eerste en Twee de Kamer en de Raad van State komen op het Binnenhof bijeen voor een korte herdenkingsbij- nadrukkelijk niet in het ramp gebied. Sterker, hij hield zich tot nu toe afzijdig van de ramp, ter wijl Nederlanders in dezelfde omgeving zijn omgekomen, nog worden vermist, en rampen identificatieteams, die functio neren onder de verantwoorde lijkheid van de minister van bin nenlandse zaken, druk doende zijn met hun belang rijke werk. Minister Remkes wil de de hulpverleners niet voor de voeten lopen, liet hij vanaf zijn vakantieadres weten. Die opvatting zou hem sieren als hij niet de minister van binnenlandse zaken was. In deze dramatische omstandighe den, waarbij landgenoten in ui terst penibele omstandigheden verkeren, kan een minister niet ongestoord, en ook nog eens vlak bij het rampgebied, vakan tie houden. Remkes is het type van de laconieke, vaak onder koeld reagerende politicus. Die houding is in de hijgerige wereld van de politiek vaak een verade ming, maar in de huidige om standigheden een totaal ver keerde. Kees van der Malen eenkomst. Ook burgemeester Deetman van Den Haag, leden van de Rijksministerraad en vertegenwoordigers van alle ambassades in Den Haag zijn bij de plechtigheid aanwezig. Ze zullen drie minuten stilte houden en premier Balkenende zal een toespraak houden. Publieke en commerciële tele visiezenders doen rechtstreeks verslag van de drie minuten stilte. De NOS en RTLZ zijn op het Binnenhof. Andere came ra's registreren de stilte op de snelweg, op het Centraal Sta tion van Utrecht en op Schip hol. De meeste publieke, com merciële en regionale radiozen ders in Nederland houden het bij één minuut stilte, om de luisteraar niet in verwarring te brengen. Het idee voor de korte herden king is van Nederland en Luxemburg, de vorige en de huidige voorzitter van de Euro pese Unie. Ze hebben de lidsta ten ook gevraagd de vlaggen overal halfstok te hangen. Het is de bedoeling dat treinen, bussen en trams drie minuten stoppen. De transportsector heeft vrachtwagenchauffeurs opgeroepen hun auto drie mi nuten aan de kant te zetten. Maar dan wel op een parkeer plaats, zo zei het ministerie van verkeer gisteren. Op de infor matieborden boven de snelwe gen zal het ministerie de auto mobilisten duidelijk maken dat ze naar een parkeerplaats moe ten rijden. De koepelorganisatie van su permarkten, CBL, vraagt haar leden drie minuten het werk neer te leggen. Philips Neder land gaat zelfs in zijn geheel plat. Werknemers van het elek tronicaconcern krijgen via e- mail het verzoek drie minuten stilte te houden. Ook de pro ductielijnen zullen even stil ge zet worden. Niet alle bedrijven verplichten hun personeel drie minuten stil te zijn. KPN geeft aan haar personeel volop de ruimte om na het middaguur in gedachten bij de slachtoffers te zijn. Bedrijven die niet kunnen worden stil gelegd om veilig heidsredenen, zoals de hoog ovens van staalconcern Corns, geven werknemers de mogelijk heid om drie minuten het werk neer te leggen. Het kantoorper soneel van Corns staakt wel de werkzaamheden. Pagina Zeebeving: Meer over de ramp in Azië •MENSEN IN NOOD/CORDAID, NEDERLANDSE RODE KRUIS, NOVIB, STICHTING Ljuiiium— 3 wassenaar/leiden En opnieuw heeft museum Naturalis een maanvis gekregen. Het is het tweede exemplaar in nog geen jaar tijd dat op het strand tussen Wasse naar en Katwijk aanspoelde. P. van Deur- sen vond de 'zwemmende kop', zoals het dier vanwege zijn opvallende vorm ook wel wordt genoemd, op 2 januari bij de Wassenaarse Slag en meldde dat bij Na turalis. Daar wordt de vis tot en met zon dag aan het publiek tentoongesteld. Het afgelopen zondag gevonden exem plaar van de Mola mola is 84 centimeter iang en weegt ongeveer 40 kilogram. Vol gens conservator Martien van Oijen is het dier even groot als de maanvis die krap een jaar geleden - 9 januari 2004 - op het strand tussen Wassenaar en Katwijk aan spoelde. „De vangst van vorig jaar heb ben we laten opzetten. Het toeval wil dat we die maanvis net deze week weer bin nen hebben gekregen." De meest recente vondst wordt niet op gezet. De maanvis komt op sterk water te staan. Van Oijen gaat het beest ook on derzoeken. „Ik ben benieuwd naar de maaginhoud, naar wat hij gegeten heeft. Het gebeurt niet zo veel dat er maanvis sen worden gevonden of gevangen", zegt de conservator. „Op de vis zat trouwens een parasiet. Die hebben we er af gehaald en op sterk water gezet. Ook dat beest gaan we onderzoeken." Naturalis bezit nu achtien maanvissen, opgezet, in alcohol bewaard of als skelet of schedel. De kleinste meet vier centime ter, de grootste is 230 centimeter lang en 273 centimeter hoog. Die reus spoelde aan op 13 december 1889 op Ameland. Maar de dieren kunnen nog groter worden: er is er ooit één gemeld van vier meter lang en 1500 kilo zwaar. Foto: Henk Bouwman Sanne van der Star mag niet naar de wereldbeker sprint @0 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders©hdc. Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 T Vanavond cregen 7/8° Benefietshow Jochem Myjer leiden - De Leidse cabaretier Jochem Myjer geeft zondag avond 23 januari in de Leidse schouwburg een benefietvoor stelling van zijn show "Yeee- Haal' ten bate van de slachtof fers van de zeebeving in Azië en Afrika. Het initiatief kwam van schouwburg-directeur Bart van Mossel. Yeee-Haa! is de derde show van Myjer en ging begin december in première. ANWB: enorm ledenverlies den haag - De ANWB heeft vo rig jaar 114.000 leden verloren. Niet eerder zegden zoveel men sen hun lidmaatschap op. Dat zei directeur G. van Woerkom gisteren. De ANWB telt ruim 4 miljoen leden. In 2004 schreef de bond 185.000 mensen als lid in. Het aantal uitschrijvingen bedroeg 299.000. Ruim 65.000 mensen stapten over naar con current Route Mobiel. Voor dit jaar verwacht de bond een uit tocht van 90.000 leden, waar door de werkgelegenheid onder druk kan komen te staan. Beatrix 30 april in Scheveningen den haag - Koningin Beatrix viert Koninginnedag dit jaar in Scheveningen. Ze bezoekt de kustplaats na afloop van de plechtige viering van haar 25- jarig ambtsjubileum in de Rid derzaal. Dat deelde burgemees ter Deetman van Den Haag gis teren mee in zijn nieuwjaars toespraak. Volgens Deetman zal het ambtsjubileum van de ko ningin die dag ook op andere plekken in Den Haag gevierd worden. Dochter Transavia vindt KLM duur schiphol - Ondanks de recente tariefsverlagingen blijft de KLM duur. Dat is de strekking van een prijsvergelijking door lucht vaartmaatschappij Transavia. De KLM is gewend aan de pes terige reclamecampagnes van rivaal easyjet, maar een nadeli ge vergelijking uit eigen huis is nieuw. Transavia is namelijk voor honderd procent eigen dom van de KLM. Deze is alles behalve enthousiast over de campagne van het dochterbe drijf. „Je moet geen appels met peren vergelijken. Wij vliegen van main-airports, zij niet. Het product aan boord en op de grond is totaal anders." Zorgverzekeraar vergoedt Becel nijmegen - Zorgverzekeraar VGZ vergoedt de kosten voor gebruik van Becel-pro.activpro- ducten. De zorgverzekeraar ver wacht dat het cholesterolgehal te van verzekerden door het ge bruik van de boter, melk en yoghurt daalt en hoopt hiermee kosten te besparen. Een op de drie Nederlanders heeft een te hoog cholesterolgehalte. VGZ- verzekerden krijgen maximaal 40 euro per jaar vergoed. door Arnold Aarts haarlem/katwijk - Gert Aande wiel wordt de nieuwe trainer van HFC Haarlem. De oefen- meester van de Katwijkse zater daghoofdklasser Quick Boys volgt Roy Wesseling op, die ko mende zomer naar Cambuur Leeuwarden vertrekt. Aande wiel en Haarlem zijn een twee jarige verbintenis overeengeko men. Aandewiel (35) was profvoet baller bij Volendam, Sparta en Dordrecht'90. Na zijn actieve loopbaan werkte hij onder meer voor Grandstand Foot ball, het spelersmakelaarsbu reau van Haarlemmer Piet Bu- ter. In 2001 werd hij trainer van Quick Boys, waar hij jaren zelf voetbalde. Het werd een succesvolle sa menwerking, want afgelopen twee jaar werd hij kampioen met de club uit zijn woon plaats. Afgelopen seizoen haal- Gert Aandewiel. Foto: Cees van Hoogdalem Coach Betaald Voetbal. Hij loopt stage bij Stormvogels Tel star, dat hem graag in huis had gehaald als opvolger van Jan Poortvliet. Maar de onderhan delingen met de Velsense club liepen spaak, waarna Haarlem hem vastlegde. Naar verluidt had ook Sparta interesse. „Maar dat heb ik alleen uit het geruchtencircuit gehoord", al dus Aandewiel vanuit Tenerife, waar hij met Quick Boys op trainingskamp is. Aandewiel was voor Haarlem de eerste keuze. Nadat Wesseling afgelopen vrij dag zijn vertrek bekend had ge maakt, werd nog dezelfde dag contact gelegd met Aandewiel. „Je kunt zeggen dat we zeer slagvaardig hebben gehan deld", aldus Haarlem-bestuurs lid Aad Goedhart. de hij ook de landstitel binnen. Zijn prestaties leverden hem de Rinus Michels Award op als beste amateurcoach van Ne- Pagina Sport: derland. Dit seizoen is Aande- 'Haarlem logische wiel begonnen met de cursus stap Aandewiel' Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken vi jr f 9.75 /Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam: DM "IV Adres: Postcode/ Plaats: Tblefooimr.: (i.v.in bnargranlrolsj Geboortedatum e-mailadres: Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antw nr. 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 080ü - 1711 tgraüs) Of kijk op www.leid3chdagblad.nl Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens in de colofon van de krant vindt u nadere informatie Een proefabonnement is alleen mogelijk als u de afgelopen drie maanden geen (proefabonnement heeft gehad op het Leidsch Dagblad Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1