Kofi Annan vreest falen miljardenhulp SEX ZEEBEVING a Identificatie unieke operatie vanwege massaliteit 'Leger kan helpen bij transport en herstel' veel artiesten Dakloze vrouwen verkracht Brit stuurt nep-emails over ramp FOR LIFEI Souvenir uit Phuket: rampfoto's op cd-rom Jakarta zet 14.000 agenten in bij donorconferentie DNA voor databank In veilige handen m touw met benefietoptreden Erectieproblemen? 0800-0006 dental loopt =ar de 150.000 t/ijK - Het dodental in Zuid- Azië en Oost-Afrika als ge- van de zeebeving blijft r oplopen. Volgens de pers- !aus AFP, Reuters en ANP iet dodental gisteravond al |rca 145.000. Indonesië is raarst getroffen. Daar jven volgens de laatste cij- bijna 95.000 mensen. loptiekinderen flecteren bij EK Ienveen - Om iets te kun- ioen voor de slachtoffers le zeebeving in hun ge- teland, gaat een aantal in erland woonachtige adop- ideren tijdens het EK fatsen in Heerenveen col- ?ren. De kinderen zijn ge- ;n in India en Sri Lanka en nu tussen de 10 en 20 jaar. hebben grote be- )u<re om daadwerkelijk iets ircjr de getroffen mensen in peltedoen' irvoerders staan ie minuten stil g haag - Trams, bussen, trei- jj l taxi's en vrachtwagens in morgen drie minuten stil de slachtoffers van de zee gang te herdenken. Dat na oproep van de Nederlandse jring om morgen om 12.00 drie minuten stilte in acht iemen. Leden van het kabi- van de Eerste en Tweede lwher en van de Raad van Sta- uilen dat op het Binnenhof )en Haag doen. ichtig procent jeft voor Azië - Ongeveer 80 pro- "it van de Nederlanders heeft "ud overgemaakt naar giro 555 n van plan dat te doen. Dat 's *kt uit een peiling van Mauri- ile Hond. De onderzoekers et. Wachten dat particulieren ongeveer 75 mil- euro zullen storten. efensie vliegt =>odhospitaal in i haag - De Koninklijke thtmacht brengt vandaag li noodhospitaal en een me- jch team, alsmede twintig ton pdhulp naar Indonesië. Het Égtuig gaat vervolgens naar Icistan om 25 ton hulpgoede- I op te halen om die naar Sri ka te brengen. Jeinkind levend 1 lijkenhuis lombo - Een Srilankaan heeft I dagen zoeken zijn 4-jarige tindochter levend terugge- ïden in een mortuarium van h ziekenhuis. Van haar ou- is en zusje ontbreekt elk ::Joor. Omdat het meisje dood toen ze werd gevonden, jrd ze in het mortuarium ge- ;d. Kort daarna bezocht haar la het mortuarium en ontdek- dat ze nog leefde. De kleine imani kwam er met lichte rwondingen vanaf. linton en Bush sr. aan geld werven ashington - President George foh van de VS heeft zijn vader 4 zijn voorganger Bill Clinton -geschakeld om de Ameri- janse inzamelingsacties voor ;ië meer vaart te geven. liften gestolen lit kathedraal Inden - Uit de kathedraal van ilisbury (Zuidwest-Engeland) zondag een zware houten kist iet voor Azië ingezameld geld jstolen. De Rist werd op een jlstoel uit de kerk gereden, plstoel en kist zijn teruggevon- en. Volgens de politie is niet ëkend hoeveel geld er is ont- reemd. Sportbonden >ok in actie peldoorn - Het NOC*NSF eeft de coördinatie op zich ge- 'omen van de inzamelingsac- ,es die de verschillende sport- onden zijn begonnen. De or- anisatie hoopt namens de onden donderdag bij de natio- lale tv-actie een half miljoen uro te kunnen overhandigen. juus Hiddink vist van niks indhoven - Op vakantie in Ihailand en niet weten wat er [ebeurde op tweede kerstdag. )at overkwam PSV-coach Guus ïiddink. Hij bezocht met zijn Tiendin in het noorden van het and de tempels en genoot er tan de natuur. Pas toen hij 's ivonds zijn mobieltje inscha kelde om zijn voice-mail af te uisteren, hoorde hij drie wan hopige berichten van zijn hoog bejaarde ouders. 'Bel terug', bel terug', bel terug'. Van zijn moe ier hoorde hij vervolgens dat 100 kilometer zuidelijker de na tuur meedogenloos had toege slagen. dinsdag 4 januari 2005 den haag/gpd - Nederland moet troepen sturen naar het rampgebied in Zuid-Azië als de getroffen landen daar om vra gen. De regeringspartijen CDA en WD reageerden gisteren po sitief op een pleidooi van PvdA- kamerüd Koenders om soldaten te sturen. Wel moet dat gebeu ren in samenwerking met ande re NAVO- of EU-landen. „Dat is nodig voor een goede coördina tie. Anders landen er straks twee vliegtuigen met hulpgoe deren op dezelfde plek, terwijl een ander gebied helemaal niets krijgt", zegt WD-Kamer- lid Szabo. Defensie heeft al een transport vliegtuig ingezet om een veld hospitaal en andere hulpgoede ren af te leveren in Indonesië en Sri Lanka. Volgens Koenders kan het leger meer doen. „Er zijn genoeg hulpgoederen be schikbaar, maar het is door schade aan wegen en bruggen een probleem om die op de juiste plaats te krijgen. Het leger kan helpen bij het transport. Op langere termijn kunnen sol daten assisteren bij het herstel van de infrastructuur." Het Nederlandse leger heeft va ker hulp verleend na een na tuurramp. Dat waren steeds kleine operaties. Toen in 2000 meer dan een miljoen mensen in Mozambique door overstro mingen dakloos waren gewor den, bracht een team van der tien man van de landmacht per boot hulpgoederen naar moei lijk toegankelijke gebieden. Koenders pleit verder voor Jakarta - De VN beginnen deze week een grote hulpactie voor de slachtoffers van de zeebeving in Zuid-Azië. Dat kondigde de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen, Ruud Lubbers, gisteren aan. Zijn organisatie trekt de komende zes maanden 37 miljoen euro uit voor de ge troffenen in Atjeh en Sri Lanka. VN-secretaris-generaal Kofi An nan betwijfelt of de twee mil jard dollar aan hulp die wereld wijd zijn toegezegd, hun be stemming wel zullen bereiken. „De geschiedenis leert dat dit vaak mis gaat." Hulpverleners in met name At jeh voeren een race tegen de klok om de overlevenden van het verwoestende natuurge weld te voorzien van hun eer ste levensbehoeften. Ze komen nog altijd handen tekort om de doden te bergen en de overle venden van voedsel en schoon water te voorzien. Niettemin heeft de Indonesische regering nog ruim 14.000 politieagenten over voor de beveiliging van de donorconferentie voor de slachtoffers, donderdag in Ja karta. Aanwezig bij de conferentie zijn onder meer VN-baas Kofi Annan, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Co lin Powell, de Japanse premier Junichiro Koizumi en de Chi nese premier Wen Jiabao. De Europese Unie wordt vertegen woordigd door José Barroso, voorzitter van de Europese Commissie, en de Luxemburg se premier Jean-Claude Junc- ker. Luxemburg nam deze week het voorzitterschap van de EU over van Nederland. Jakarta vreest dat moslimextre misten de bijeenkomst van we reldleiders willen aangrijpen om aanslagen te plegen. De do norconferentie is bedoeld om de internationale hulpverle ning aan de slachtoffers op el kaar af te stemmen. De Amerikaanse minister Po well maakt een rondreis langs de getroffen landen om te in ventariseren welke hulp het hardst nodig is. Hij wordt ver gezeld door onder meer Jeb Bush, de gouverneur van Flori da en broer van president George Bush. De delegatie be gon de tournee gisteren in Thailand. Vooral in Atjeh, dat veruit het zwaarst is getroffen, is de nood hoog. Volgens het Indonesi sche ministerie van Volksge zondheid hebben daar al ruim 270.000 mensen hun toevlucht gezocht in vluchtelingenkam pen. karbi town - Rechercheurs nemen wa'ngslijm af van de 11-jarige Thaise jongen Varut Reuansamut. Uit het slijm zal zijn erfelijk materiaal DNA worden gehaald en dat wordt opgeslagen in een geïmproviseer de data-bank. Het dna zal worden gebruikt bij de identificatie van de lichamen die zijn geborgen na de tsunami-ramp. Visuele identificatie van de verminkte en opgezwollen lijken is nauwelijks nog mogelijk. Foto: EPA kwijtschelding van 80 tot 90 procent van de buitenlandse schuld van de armste drie ge troffen landen: Sri Lanka, Indo nesië en Somalië. Dat zou zo'n 100 miljoen euro kosten. De WD wil afwachten of het regu liere hulpgeld voldoende is. Het CDA ziet wel iets in het plan, mits andere rijke landen het zelfde doen. Ook het ministerie van financiën laat weten dat kwijtschelding van schulden al leen plaatsvindt in samenwer king met andere rijke landen. phuket/gpd - Voor 199 Baht (4 euro) kan ieder een die op tweede kerstdag nog op bed lag of geen camera bij zich had, de tsunami-ramp nog een keer meemaken op cd-rom. De zaken lopen goed, zegt de medewerker van het internetcafé op het Thaise eiland Phuket die de fotocollectie aanbiedt. „We verkopen iedere dag een paar honderd exemplaren. De mensen hebben nog nooit zoiets gezien." De beelden op de cd-rom zijn volgens hem door toeristen gemaakt en de dag na de ramp in het internetcafé op schijf gezet. „Die mensen zijn daarna naar huis gegaan, maar omdat de foto's nog in het geheugen van de computer stonden, kon mijn baas ze kopiëren." Op de foto's zijn de eerste metershoge golven op het strand te zien, een Thaise man die door het water wordt meegesleurd en toeristen die na de ramp de schade bekijken. Op de vraag of een deel van de opbrengst naar de slachtoffers van de ramp gaat, moet de verkoper het antwoord schuldig blijven. Het zal de meeste mensen die het schijfje ko pen, waarschijnlijk een zorg zijn. Ze willen ge woon een aandenken. Bijvoorbeeld de Italianen Leonardo en Helena Gennari. „We hebben niets van de tsunami gezien", zegt Leonardo met het net aangekochte schijfje in zijn hand. „Ons ho tel staat wat verder van het strand af. Op het moment van de ramp lagen we zelfs nog te sla pen. En we wilden toch graag een eh.. souve nir." Buitenlandse vliegtuigen en helikopters vliegen af en aan met noodhulp. De distributie van de hulpgoederen aan hen die ze het hardst nodig hebben, blijft echter het grootste pro bleem. VN-noodhulpcoördina- tor Jan Egeland luidde gisteren de noodklok over de desastreu ze logistieke situatie in Indone sië. „Nergens hebben we zo veel problemen als op Sumatra en in Atjeh. Ze hadden daar al nauwelijks wegen, nu hebben ze niets meer", aldus Egeland. Ook op de afgelegen Indiase ei landengroep Andamaren en Nicobaren wachtten overleven den gisteren nog altijd vergeefs op de eerste noodhulp. In het Oost-Afrikaanse Somalië, waar tienduizenden mensen drin gend hulp nodig hebben, kam pen de VN eveneens met logis tieke problemen. De belabber de infrastructuur en slechte veiligheidssituatie maken hulp verleners het werken vrijwel onmogelijk. De tsunami heeft ook grote ge bieden van Birma (Myanmar), en dan vooral de Irawaddidelta en de kustregio Khatong, ge teisterd. Het aantal doden is daar officieel zestig, maar hon derden vissers, die hun bedrijf uitoefenen langs de Thaise kust, worden nog vermist. atjeh - Een vlieger en bemanningslid van een Amerikaanse marinehelikopter helpen een gewonde jongen in Banda Atjeh. De Amerikanen hebben een grote hulpoperatie opgezet voor de Indonesische provincie. Atjeh is het gebied dat door de tsunami het zwaarst is getroffen. Foto: Reuters den haag/gpd - De kaartver koop voor de benefietvoorstel ling Prachtige Paprika's van Youp van 't Hek, in de nacht van 21 op 22 januari in het the ater Carré, verloopt voorspoe dig. De kaartjes zijn bijna uit verkocht, liet de cabaretier maandag weten. Van 't Hek overweegt zelfs een tweede be nefietvoorstelling. De geschatte opbrengsten van minimaal 100.000 euro gaan naar giro 555 van de samenwerkende hulp organisaties. Van 't Hek is een van de vele artiesten die zich deze dagen inzetten voor de slachtoffers van de zeebeving in Azië. Ook musicalster Pia Dou- wes laat zich niet onbetuigd. Zij heeft het initiatief genomen voor een musical-benefietcon cert op maandag 10 januari in het Beatrix Theater in Utrecht. Verschillende artiesten uit de musicalwereld hebben hun medewerking al toegezegd, on der wie Simone Kleinsma, Vera Mann, Stanley Burleson, Henk Poort, Tony Neef en Chantal Janzen. In de stallen van Henny Huis man in Bakkum vindt woens dagavond 5 januari een bene fietconcert plaats. Een aantal artiesten onder wie Hind, Imca Marina en de meidengroep Raffish treedt belangeloos op. SBS6 zendt delen van het con cert uit. den haag/gpd-reuters - Veel criminelen maken misbruik van de chaos die is ontstaan door de zeebeving in Zuid-Oost-Azië. In Sri Lanka zijn dakloze vrou wen het slachtoffer geworden van verkrachters. Volgens de lo kale organisatie Women and Media is er in de opvangkam pen te weinig beveiliging, waar door vrouwen erg kwetsbaar zijn. De groep dringt er bij de autoriteiten op aan om de vei ligheid in de kampen te verbe teren en de slachtoffers meer mogelijkheden te bieden om de daders aan te geven. „Wij hebben verschillende mel dingen gekregen van vrouwen die tijdens reddingsoperaties en tijdens het verblijf in een op vangkamp verkracht en mis handeld werden", zegt een woordvoerster van Women and Media. Het Zweedse hoofd van Save the Children, Charlotte Petri Gomitzka, waarschuwt dat kinderen extra kwetsbaar zijn voor seksuele uitbuiting. „De ervaring leert ons dat juist kinderen bij dit soort rampen worden blootgesteld aan dit soort praktijken." Ook toeristen die als vermist zijn opgegeven worden niet gespaard. Met na me in Zweden zoeken inbrekers aan de hand van de naamlijsten de bijbehorende adressen op en breken vervolgens in hun huizen in, aldus de Zweedse staatssecretaris Lars Danielson. De Zweedse politie is daarom ook uiterst zuinig met het be kendmaken van de namen. In Thailand hebben criminelen zich als agent of reddingswer ker verkleed om zo de bagage van de vermiste toeristen te kunnen plunderen. In Noorwe gen proberen sommige crimi nelen juist om op de lijst met slachtoffers te komen, om zo te ontsnappen aan hoge schulden of aan vervolging door de justi tie. En in Hong Kong riep de ontwikkelingsorganisatie Ox- Mensenhandel in Atjeh zijn ongeveer 35.000 kinderen wees geworden of hun ouders kwijtgeraakt. Mensenhandelaren jagen op deze kinderen en proberen ze naar het buitenland te smokkelen. Woordvoerder Masriza van een stichting die voor de rechten voor kinde ren opkomt, zegt in The Ja karta Post van vandaag dat al twintig weeskinderen uit At jeh naar West-Java of Malei sië zijn gesmokkeld. The Ja karta Post schrijft dat zeker één organisatie via sms-be richten wezen van Atjeh aan potentiële adoptieouders aanbiedt fam op om op te passen voor namaak-e-maüs waarin een op lichter vraagt om geld te storten op een bankrekening in Cyprus. londen/gpd - Een 40-jarige Brit heeft gisteren be kend nep-emails te hebben verstuurd over de tsunami ramp. Hij had familie van slachtoffers bericht dat hun vermiste dierbaren dood zijn. De emails waren gestuurd naar mensen die hun adresgegevens hadden achtergelaten op een spe ciale tsunami-website van Sky News. De overlij densberichten leken afkomstig van het 'Bureau voor Buitenlandse Zaken' in Thailand. Onder zoek door Scotland Yard wees echter uit dat de mails uit de privé-computer van Christopher Pierson kwamen. Honderden families maken ge bruik van de Sky website. Pierson bekende 35 emails te hebben gestuurd waarin hij de dood van een dierbare bevestigde, geschreven onder afzender ukgovoffice@aol.com. „Ik betuig spijt aan iedereen die ik pijn heb gedaan", verklaarde hij gisteren voor een Londense rechtbank. (advertentie) door Merel van Leeuwen phuket - Teamleider Pieter Wiersinga staat samen met zijn collega's van het Rampen Identificatie Team (RIT) voor de taak de lichamen van de tsunami op Thailand te identificeren. De Nederlanders hebben bij deze opera tie samen met de Australiërs het voor touw genomen. Inmiddels zijn identificatieteams uit achttien landen op Phuket aan het werk. Hoe lang de klus zal duren, durft Wier singa niet te zeggen. Maanden wellicht. Hoe lang hij en zijn RIT-collega's blij ven? „Geen idee. Dat bekijken we van dag tot dag. Het kan wel een maand worden, maar schrijf dat maai" niet op, want dat vindt mijn vrouw niet leuk." Het RIT werkt in de grote boeddhisti sche Nikornwararam-tempel nabij Kha- olak op Phuket. Wie het terrein op wil waar de lichamen liggen, moet een papieren schort en laarzen aan, een muts op en een masker voor. In plastic verpakt liggen de slacht offers te wachten op onderzoek voor identificatie. Koud ijs moet de lichamen, die door het warme weer in vergevor derde staat van ontbinding zijn, enigs zins intact houden. „De massaliteit. Dat is wat deze operatie uniek maakt. Ons doel is altijd dat we ie dereen kunnen identificeren. Als de sco re van 100 procent niet wordt gehaald, zijn de mannen enorm gefrustreerd. Maar bij deze klus hebben ze er een hard hoofd in." Wiersinga is goed te spreken over de sa menwerking tussen alle teams. „We hebben met alle landen een protocol af gesproken waar iedereen zich aan moet houden. Dat moet wel, anders wordt het onoverzichtelijk. Dus is er onder andere afgesproken op welke manier we DNA afnemen en voert iedereen alle gegevens volgens hetzelfde computersysteem in." De teamleider vertelt dat de hele opera tie nu nog in een moeilijke periode zit. „We zijn hier woensdag aangekomen en zijn sindsdien hard aan het werk. Samen met de Australiërs en de Thai-bevolking hebben we de slachtoffers gescheiden in inlanders en buitenlanders. Dat voor werk is nu klaar en de identificaties ko men langzaam op gang." Volgens Wiersinga zou het daarom heel frustrerend voor zijn mannen zijn om Phuket nu te verlaten. „Dan moeten we in de kranten lezen dat ze lichamen hebben geïdentificeerd." Het team ter plekke bestaat uit dertig man. Van hen zijn er inmiddels zes op Sri Lanka aan het werk. In Driebergen bij het Korps landelijke politiediensten (KLPD) steunen de overige circa twintig RIT-leden de mensen in Thailand zoveel mogelijk. De mannen werken van ne gen tot vijf uur. „Dat lijkt misschien kort, maar we moeten onze rust nemen, willen we dit werk voorlopig kunnen volhouden. Bovendien verblijven we in een hotel op twee uur rijden van hier." Hoeveel lichamen in de tempel liggen, durft Wiersinga niet te zeggen. Maar hij schat tussen de 1500 en 2000. Een Belgi sche collega vertelt dat morgen nog eens 1500 lichamen naar Khaolak worden ge bracht. Daarvoor worden extra voorbe reidingen getroffen op het tempelcom plex. Volgens Wiersinga oveiwegen de Thaise autoriteiten om plekken in te richten ter nagedachtenis aan de slachtoffers. „En wellicht dat daar ook de niet-geïdentifi- ceerden worden begraven. Dan hebben de nabestaanden een plek om naar toe te gaan." Hij wil benadrukken dat het voor het RIT heel belangrijk is dat mensen in Ne derland blijven en niet naar Thailand komen om te zoeken naar dierbaren. ,In Nederland kunnen ze ons meer helpen. Zo hebben ze thuis bijvoorbeeld de tandartsgegevens bij de hand. Hier lo pen mensen maar verloren in het rond." Direct Resultaat! (Slectits 66n consult volstaat) Speoaal getramde, gekwalificeerde artsen 103ktnleken wereldwiid Wj zijn gespecialseerd in hel behandelen van erectieproblemen tMj diabetes, hoge bloeddruck, roken stress-gerelateerde klachten era BEL GRATIS

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3