Angst voor uitbreken epidemieën 1; Leiden wil erfpacht afschaffen isan Sontag "Verleden Meer dan 59.000 doden Miljoenen dakloos Hulp kost miljarden 'In negentig seconden was hotel weg" Leidsch Wk Dagblad Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 29 december 2004 @0 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders6hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Politie VS wil hulp burger in strijd tegen agressief rijgedrag ■I Katwijkse bollen van Van Maanen zijn weer top ■■■I Positieve passie van Leidse kunstbeweging Het bewogen jaar van Barry van Galen Enkele buien york/anp - De Amerikaan - schrijfster Susan Sontag is sren op 71-jarige leeftijd leden. Sontag had leuke- Ze overleed in New York. tag gold als een van de aanstaande intellectuelen de VS. Ze schreef zeventien een, die werden vertaald in alen. In 2000 kreeg ze de tigieuze Amerikaanse Na- al Book Award voor haar 'In America'. joodse Sontag werd op 16 ari 1933 geboren in New en groeide op in Arizona in Californië. Sontag stu- rde aan Berkeley en Harvard IDk kortstondig in Parijs, chrijfster stond bekend om vele interesses, variërend pornografie tot ballet. Ze een fervent aanhanger van sdachte dat kunst kon ver en, informeren en transfor en. Ook schreef ze stukken poppentheaters, choreo- :<4e, films en vele andere cul- le onderwerpen, van haar bekendste stuk- is 'Notes on Camp'. Dit c uit 1964 gaat over de ho- eksuele esthetica, oftewel !H lonheidsleer. Later volgde een als 'Death Kit' en 'The ano Lover'. Ook regisseer- e films, zoals 'Duet for Can- ils', en was ze actief in het ter. politiek zeer geëngageerde ag gold als het morele ge in van de VS. Na de aansla- van 11 september 2001 uit- felle kritiek op de rol van S in de wereld, uitte Sontag zware kritiek e rol van de blanke mens in rereld. 967 schreef ze dat Amerika sticht op basis van genoci- Ze concludeerde dat Mo- Pascal, Newton en alle Ie dingen die het Westen de Bid heeft geboden, in het vallen bij de slechte dingen de blanke mens heeft ge- ,Het witte ras is de kan- ran de wereld. Het is dit ras nkel dit ras dat het bestaan het leven op aarde be lt" Bus LD rijdt naar Noordwijk noordwijk - De redactie van Krant in de Bus reist vandaag naar Noordwijk. De bus staat in de 9 den haag/gpd-reuters - Het aantal dodelijke slachtoffers van de zeebeving in de Indische Oce aan is opgelopen tot boven de 59.000. Onder de doden zijn vier Nederlanders. Duizenden men sen worden nog vermist, miljoe nen mensen zijn dakloos gewor den. De Wereldgezondheidsor ganisatie (WHO) waarschuwde dat het aantal doden kan ver dubbelen zodra besmettelijke ziekten uitbreken in het rampge bied. De meeste slachtoffers werden gemeld in Indonesië, met meer dan 27.000 doden, en Sri Lanka, met ruim 18.000 doden. Op de Indiase Andaman- en Nicobar- eilanden groepen kwamen naar schatting 7.000 mensen om. De zeebeving die een kracht had van 9 op de schaal van Richter, is de grootste in veertig jaar tijd. Van Tanzania tot Indo nesië richtten de enorme vloed golven schade aan. Over een lengte van duizenden kilome ters werden vissersdorpen, ha vens en hotels vernield. De Verenigde Naties zijn be gonnen met het opzetten van de omvangrijkste hulpoperatie in hun geschiedenis. Het nood- programma gaat vele miljarden kosten. Volgens WHO-directeur Nabar- ro is er in de hardst getroffen landen vooral behoefte aan me dische hulp en schoon water. Er is ernstig gevaar voor een snelle verspreiding van malaria en knokkelkoorts. In opvang centra ligt besmetting met luchtweginfecties als longont steking op de loer. Een van de zwaarst getroffen gebieden is Sri Lanka. Aan de zuidoostkust zijn daar ander half miljoen mensen dakloos geworden. Het VN-kinderfonds Unicef vreest ook voor ontplof fing van mijnen. Als gevolg van etnische conflicten lagen daar van op het eiland nog twee mil joen begraven. Een deel daar- (advertentie) ENSEN IN N00D/C0RDAID. NEDERLANDSE RODE KRUIS, NOVIB, STICHTING COMMENTAAR MINISTER VAN VEILIGHEID fier Balkenende denkt seri- over de vorming van een ministerie van veiligheid, dit idee valt veel te zeggen, zit er een addertje onder Het laatste waarop Ne- id zit te wachten is een ex- ister naast de twee die nu al deels met dezelfde erie bezighouden. kende Nederland de situa- dat grotere ge- ^Hnten hun eigen tiekorpsen had- terwijl de rest het land door de (politie werd be- apjd. De gemeen- Tlitie viel onder het ministe- 1 binnenlandse zaken en Ijkspolitie onder justitie. In- dels is er in principe alleen naar regiopolitie, hoewel er (tendens is om steeds meer nt landelijk aan te pakken. 1 historische stammenstrijd pn de twee ministeries is Ide hervorming van het poli- De lichamen van voornamelijk toeristen spoelden gisteren aan op stranden in het zuiden van Thailand. In het gebied worden nog honderden buitenlanders vermist. Foto: EPA van is gaan rondspoelen en nu onvindbaar. Op Sri Lanka zijn nog honder den Nederlanders 'spoorloos'. Het is niet bekend of ze slacht offer zijn geworden van de ramp, of ze het land inmiddels hebben verlaten of dat ze nog rondzwerven. Tot gisteren werd aangenomen dat er op Sri Lanka geen Neder landers omkwamen of gewond raakten. Inmiddels circuleren er onder de honderden Neder landers die via reisorganisaties terugkeren berichten dat er minstens vier landgenoten zijn omgekomen. Eén daarvan zou een kind van veertien maanden zijn. De ambassade heeft dit nog niet bevestigd. De Thaise krant The Nation meldde gisteren dat de Thaise meteorologische dienst zondag kort na de beving heeft afgezien van een waarschuwing voor vloedgolven. De dienst ging er van uit dat de beving minder krachtig was en vreesde dat bij 'loos alarm' de toeristenindu strie veel schade zou ondervin den. Meer nieuws over de zeebe ving elders in deze krant Toeristen Sri Lanka terug op Schiphol door Coen Polack schiphol - „Tuurlijk zitten ze wel in het vliegtuig, pap." Aer- denhouter Bart van Veen is er toch niet gerust op. Zijn in Am sterdam wonende zoon Hugo heeft nog per sms laten weten dat hij aan boord was van vlucht HXL621, maar waarom staat hij dan niet op de passa gierslijst? Bijkomend probleem: zonder vermelding op de lijst mag vader Van Veen niet naar de bagagehal om zijn zoon op te wachten als hij straks met 260 andere reizigers uit Sri Lanka op Schiphol aankomt. Gistermiddag landde op Schip hol een vliegtuig vol Neder landse en Belgische toeristen, nadat ze de avond ervoor de chaos en verwoesting van Sri Vermiste scholier dood gevonden Lanka achter zich hadden gela ten. De meeste passagiers zijn gebruind, maar zien er na da gen van rampspoed verlept en moe uit. In de aankomsthal wacht een muur van journalis ten hen op. Van Veen: „Ik lag zondagoch tend nog in bed toen mijn zoon me opbelde om te laten weten dat hij het had overleefd. Ik wist nog helemaal van niets, dus ik dacht dat hij het over een aan slag of iets dergelijks had. Maar toen ik even later het nieuws zag, begreep ik wat hem was overkomen." Hoewel zijn zoon niet op de passagierslijst staat, mag Van Veen uiteindelijk toch met een medewerker van Schiphol mee de bagagehal in. Even later ko men vader en zoon naar buiten. Hugo van Veen heeft een zon nebril op zijn hoofd die enigs zins op zijn sterkte is geslepen. Zijn eigen brillen is hij kwijt. Van Veen: „We wilden net ont bijt gaan halen. We liepen langs het strand toen we de golven zagen aankomen. Negentig se conden later was het hele hotel verdwenen. Het ging heel rap, alsof je een bad laat vollopen. De eerste rij golven spoelde zo de muren van de onderste eta ge van het hotel weg. Alsof ze van papier waren. Daarna kwam er een wand van water overheen, wel zeven meter hoog. Toen was er niets meer van het hotel over." Pagina Zeebeving 1 'De Sri Lankaanse douane wens te ons succes' (advertentie) Bericht aan onze lezers en adverteerders Zaterdag 1 januari (Nieuwjaarsdag) verschijnt het Leidsch Dagblad niet. De krant van vrijdag 31 december wordt uitgevoerd als een zaterdageditie. Zaterdagabonnees ontvangen hun krant daarom ook op vrijdag. De sluittijden voor advertenties voor de krant van vrijdag 31 december en maandag 3 januari zijn gewijzigd. Voor informatie daarover kunt u bellen met (071) 5356300. Voor opgave van rubrieksadvertenties belt u (072) 5196 868. www.leidschdaablad.nl buurt van het Gat van Palace. Als u vragen heeft of opmer- kingen, stap dan B vanaf 10.30 uur af op de redac teuren ter plekke. Mocht de bus onverhoopt niet bemand zijn, bel dan 071-5356356. Meer hulp aan armste landen new york - De ontwikkelings hulp aan de armste landen in de wereld is in 2003 met 31 pro cent gestegen ten opzichte van 2002. Dit hebben de VN giste ren bekendgemaakt. De armste landen kregen in 2003 ruim 23 miljard dollar buitenlandse steun. Het gaat om de hoogste stijging ooit binnen een jaar. VN - ondersecretaris - generaal A.K. Chowdhury verwelkomde de ontwikkeling. Verhoging van de steun aan de allerarmsten was in 2001 afgesproken tijdens een VN-conferentie in Brussel. 'Veel vuurwerk is gevaarlijk' den haag - Ruim 20 procent van het vuurwerk is gevaarlijk, omdat het onvoldoende stabiel is. Na het aansteken kan vuur werk omvallen en in een cirkel van 25 meter verwondingen veroorzaken. Dat blijkt uit on derzoek van de inspectiedienst van het ministerie van milieu. De dienst onderzocht samen met het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) onder meer vuurwerkartikelen als flower beds, minicakeboxen en mul- tishots. Dit vuurwerk hoort zijn lading in zes tot tien schoten verticaal in de lucht te schieten. Cameracontrole op gestolen auto's Rotterdam - De Rotterdamse politie wil met behulp van ca mera's langs de weg gestolen voertuigen gaan opsporen. Wordt een gestolen auto gesig naleerd, dan gaat er direct een politiewagen achteraan. Het korps gaat proeven doen met het systeem Catch Ken. Came ra's langs de weg lezen kente kens en die informatie wordt gekoppeld aan het register van gestolen auto's en gegevens over de werkelijke eigenaar. Overval op winkel Hoge Rijndijk leiden - Twee mannen hebben gistermiddag rond half vier een gemakswinkel aan de Hoge Rijndijk overvallen. De mannen stapten de winkel binnen en bedreigden de medewerkster met een pistool. Ze gingen er vervolgens met een klein geld bedrag en wat spullen vandoor. Buiten sprong het tweetal op een bromfiets en maakte zich uit de voeten in de richting van het Levendaal. Een zoekactie van depolitie leverde niets op. tiebestel niet geheel verdwenen. Zo valt de veiligheidsdienst AIVD (de vroegere BVD) nog steeds onder Binnenlandse Za ken, wat in het kader van effici ënte terrorismebestrijding met name de afgelopen tijd tot kriti sche kanttekeningen heeft ge leid. Inmiddels heeft het kabinet al noodverbanden gelegd. Wat Bal kenende betreft komt de bestrijding van ter rorisme en criminali teit in een volgende kabinetsperiode defi nitief in één hand. Dat is laat, maar positief. Het is alleen niet te hopen dat er een departement bij komt. Sa menvoeging van de twee huidige ministeries verdient verre de voorkeur. Voor een kabinet dat matiging predikt, moet dat een mooie uit daging zijn. Arthur Maandag Amsterdam - Aan de Ookmeer- weg in Amsterdam is gister avond rond acht uur het leven loze lichaam van Kevin Watch man aangetroffen. De politie, die na een melding poolshoog te ging nemen, trof het lichaam van de negentienjarige Amster dammer ter hoogte van de be graafplaats Westgaarde aan. Kevin Watchman, die vorige week dinsdag na een woorden wisseling zijn ouderlijk huis aan de Wierdestraat in Osdorp ver liet en sindsdien werd vermist, was een leerling van het Nova College te Hoofddorp. Over de doodsoorzaak kon po litiewoordvoerder Leo Dortland van politie Amsterdam-Amstel- land gisteravond nog geen me dedelingen doen. „Onderzoek zal moeten uitwijzen hoe Kevin om het leven is gekomen en hoe hij op de plek waar hij gis teravond is gevonden, terecht is gekomen." Voorstel B en W aan gemeenteraad door Silvan Schoonhoven leiden - De gemeente wil stop pen met het uitgeven van grond in erfpacht. Leiden kan zo aan trekkelijker worden voor bui tenlandse bedrijven, noemt wethouder Geertsema als een van de redenen voor dit besluit. Er komt ook een aanbod voor huizenbezitters die hun erf pacht hebben afgekocht, zodat de grond hun eigendom kan worden. Jaarlijks levert de erfpacht de gemeente ruim één miljoen eu ro op. Maar, 'het erfpachtbe- drijf van Leiden is geen goud mijn', waarschuwde Geertsema vorig jaar al. Ook het verkopen van grond brengt Leiden niet direct veel geld in het laatje. Het afschaffen van de erfpacht levert 95 miljoen euro op, maar dat geld komt maar heel gelei delijk binnen. Op de zeer lange termijn zou voortzetten van erf pacht meer opbrengen. Door dat het erfpachtbedrijf sinds 2000 in financiële problemen zit, komt het de gemeente goed uit als er direct wat geld bin nenkomt. Huizenbezitters die hun grond willen kopen, kun nen een regeling sluiten met de gemeente. Hoe meer jaren erf pacht ze hebben afgekocht, hoe meer korting ze krijgen. Wil de gemeente de contracten snel omzetten, dan moet de korting flink zijn, schrijven B en W aan de raad. Houdt de gemeente vast aan 'een stevige prijs, dan is de kans groot dat we nog tientallen jaren moeten wach ten voor de laatste erfpachter is uitgestorven'. De gemeente houdt er rekening mee dat er altijd erfpachters blijven be staan, omdat een deel van de gegadigden 'op geen enkele manier warmloopt voor elk re delijk aanbod'. Geertsema ver wacht dat vooral eigenaren die op het punt staan hun huis te verkopen, ook de grond eron der willen bezitten. „Dan kan de marktwaarde van een huis stijgen." In Leiden wonen een kleine vijfduizend erfpachters. Onge veer vijftien procent van de grond - verdeeld over veel klei ne perceeltjes - in de gemeente Leiden is in erfpacht uitgege ven. Vooral in de Stevenshof en de nieuwe wijk Roomburg gaat het om een flink deel van het oppervlak. Als de gemeenteraad akkoord gaat, wordt de erfpacht vanaf 1 maart afgeschaft. Pagina Ri: Leiden aantrekkelijker voor buitenlands bedrijf De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor 0,75 i BI Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen €0,41 per dag! Naam: M V Postcode/Plaats: l Geboortedatum: l e mailadres: Gratis tel 0800 -1711 E mail lezersservice@hdc.nl of surf naar www. leidschdagblad nl Deze aanbieding Is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch dt Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1