dodental zeebeving Azië loopt snel op oed nieuws GUCCI Doudk* 'Duizenden mensen bibberend op straat' jm 23.000 slachtoffers Nog dertien Nederlanders vermist Angst voor ziekten groeit Pauline lag te slapen en voelde wat schokken Studentes krijgen e-mail huisgenote Keukenmaxx sluit het jaar bijzonder af xKeukenmaxx Verdonk: 2800 asielzoekers mogen blijven OPGERICHT 1 MAART 1860 dinsdag 28 december 2oo4 Dagblad (g0 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Wat te doen met de papieren kleren van Imperium? Van der Poel leidt schaatsjeugd op voor het grote werk Eerst regen 1 4/5' 8 ara® o NW 3/5 nt. 43731 LOSSE nummers 1,20 zatetdag 1,70 lorsj bo/gpd-reuters - Het do- an de zeebeving in de In- Iceaan en de daardoor akte vloedgolven is op- n tot ruim 23.000. Tien- len mensen worden nog Reddingswerkers zijn iteren op zee op zoek niste vissers en toeris- I angst voor ziekten en lieën neemt toe door de ^en, van mensen en die- nog overal liggen. Jkleners proberen de do- snel mogelijk te begra- massagraven om ver- N, van ziekten te voor- Vanuit de hele wereld 1 hulpgoederen, geld en feswerkers gestuurd, liet reddingswerk wordt lilijkt doordat een groot In de wegen en telefoon- jen is weggeslagen. We- ioorlijnen en havens zijn st. Verschillende landen 1 marineschepen ingezet roffenen te redden. Ook vissersbootjes worden nensen geëvacueerd. |t getroffen landen zijn Jsië, Sri Lanka, India en lid. In Atjeh op Sumatra, lij het epicentrum van de 'ng, zijn circa 4.900 men- gekomen. Op Sri Lanka jolgens de autoriteiten mensen omgekomen e vloedgolf. Op de kleine Andaman- en Nicobar- jn zijn zeker vijf dorpen lloedgolven volledig van de kaart geveegd. Eerder werd bekend dat op de eilanden ze ker 3.000 doden zijn gevallen, maar volgens een lokale over heidsfunctionaris zijn er zeker 30.000 vermisten en zal het do dental nog enorm oplopen. De beving met een kracht van 9 op de schaal van Richter, die een verwoestende vloedgolf veroorzaakte, is de zwaarste in veertig jaar. De vloedgolf be reikte ook de kust van Afrika. In Somalië en Kenia worden hon derden kustbewoners en vissers vermist en zijn kustdorpen (advertentie) 1 nieuws voor wie de hele week geabonneerd is op het 1 Dagblad: uw abonnement wordt vanaf 1 januari niet irder. Reden genoeg dus om ook in het nieuwe jaar het jsch Dagblad te lezen en zo op de hoogte te blijven van wat éindelijk en regionaal gebeurt. Bent u nog geen abonnee? Idan gratis 0800 - 1711 voor een (proef)abonnement! Leidsch Dagblad Mijn wereld, mijn krant. COMMENTAAR ram bunei imvang van de natuur- H Azië zichtbaar. Het aan- lelijke slachtoffers, ver- gewonden en daklozen welhaast onwerkelijke W I aan. De totale schade is m tielijk. Het persoonlijk beschrijfelijk. 1 alle delen van de wereld Iddels steun toegezegd. C tieners voorzien 9/idicijnen, tenten HBtens vertrekken rampgebieden, lers worden Medeleven betuigd. Voor TT orden alle geschillen aan Ql gezet En zo hoort het mma gevolgen van de zeebe- PH echter ook weer eens blootgelegd dat daar tld moet worden vrijge- I voor bescherming tegen Y Meweld, de hand vooral fj^Jknip blijft. Zo zal nooit Ik worden of met behulp waarschuwingssystemen ltal slachtoffers in Azië j^Jnen worden beperkt. Jïïp gevreesde vloedgolven Voor zover bekend zijn er nog geen Nederlanders overleden door de natuurramp. Wel zijn twee Belgen omgekomen in het gebied. De meeste touropera tors zijn inmiddels druk bezig hun reizigers uit de zwaarst ge troffen gebieden te evacueren. In Thailand zijn volgens de ANWB zeker 45 Nederlanders gewond geraakt door de vloed golven. Dertien Nederlanders worden nog vermist. Het ministerie van buitenland se zaken doet nog geen mede delingen over vermisten, totdat het departement een goed overzicht heeft. In de getroffen regio zijn mil joenen mensen dakloos gewor den. Volgens het internationale Rode Kruis zijn een miljoen mensen op Sri Lanka dakloos, in Thailand zo'n 30.000 en in India ongeveer duizend. Pagina Zeebeving ff UcrV Know "Ptease •uil Af -«.e ^Vu*v In het stadhuis van Phuket kijken kinderen naar foto's van slachtoffers van de zeebeving. De autoriteiten hopen zo de doden te identificeren. Foto-, ANP/Robin Utrecht NATUURRAMP am maar zeker wordt de (tsunami's) als gevolg van een beving zijn al jaren geavanceer de detectiesystemen voorradig. In de VS en op plekken rond de Stille Oceaan zijn ze te vinden sinds de overstromingen op Ha waii in 1946. Becijferd is dat de afgelopen jaren vele duizenden mensen dankzij die apparatuur tijdig konden vluchten voor het natuurgeweld. In Azië is er ken nelijk nooit geld voor uitgetrokken. Ook aan buitenlandse hulp op dit vlak heeft het ont broken. Het is bijna van alle tijd. Zodra de natuur of het klimaat in het geding is, kost het onvoorstelbaar veel inspan ning om de partijen op één lijn te krijgen bij de aanpak van de problemen; laat staan dat daar geld voor wordt gereserveerd. De vele klimaatconferenties to nen dat steeds weer aan. De bij eenkomsten worden al als een succes bestempeld wanneer be trokkenen bereid zijn verder te praten. Dat zegt genoeg. Adriaan Brandenburg door Dafne Dubois leiden - „Hier is veel verdriet en rouw", mailt Pauline (27) haar huisgenoten. De Leidse reist al een paar maanden door Azië en is nu in Thai land, waar het aantal slacht offers door de vloedgolven nog met het uur stijgt. Zondagmiddag, na de eerste radioberichten over de zee beving bij Sumatra en de vloedgolven in Zuid-Oost Azië, bellen haar huisgenoten - die de feestdagen bij familie doorbrengen - elkaar veront rust op. „Weet jij waar ze zit? Zat ze nu in het noorden of toch aan de kust?" Op tweede kerstdag houden de bezorgde meiden, die een studentenhuis bewonen in een zijsteegje van de Haar lemmerstraat, de hele dag te lefonisch contact met elkaar. Roos (21) dacht vooral: „Waar zit ze?" Vivienne (20) belde de ANWB informatie lijn, maar geen van de mede werkers wist iets over Pauline te vertellen. En omdat haar mobiele tele foon gestolen is tijdens haar reis, was internet de enige optie om contact te zoeken. Een van de bewoonsters stuurde zondagavond een verontruste e-mail naar haar huisgenootje. Gisterochtend kwam er dan toch een goed bericht. Om half vier 's nachts, Nederlandse tijd, kwam er een reactie uit Thai land. Pauline is ongedeerd en was tijdens de aardbeving in het noorden van het land. „Ik lag te slapen en voelde wel zachtjes wat schokken, maar besefte niets!" Vrienden van haar zijn wel naar de kust ge gaan toen zij naar het noor den vertrok. Vier van hen worden nu vermist. Onder de slachtoffers bevinden zich, voorzover bekend, geen Lei- denaars. Ook van vrienden op Sumatra heeft Pauline nog niets vernomen. Omdat haar vlucht naar Ne derland deze week staat ge pland, moest ze met de nachtbus naar Bangkok rei zen. Onder de passagiers hing een verdrietige sfeer. „Iedereen in de bus zat te huilen. We weten zo weinig en ieder een kent wel iemand in het zuiden." (advertentie) Tot en met 2 januari ontvangt iedere klant op het gehele Gucci assortiment 10% KORTING en met uw Douglas Card 5% EXTRA KORTING. UW CADEAU Bij besteding vanaf 50,- aan Gucci producten. come In and find ou (advertentie) GEDEKTE TAFEL t.w.v. 1.100,- CADEAU t/m zondag 9 januari krijgt u bij aankoop van uw nieuwe keuken een prachtig cadeau*, een 23-delig Wedgwood servies, een 24-delig Zwiesel glasservies, een 69-delige WMF bestekcassette en een 4-delige pannenset van het topmerk Fissier. •Vraag naar de voorwaarden in de showroom T Mi ktiktu, kiiieri (I Ui Nttii HOOFDDORP Kruisweg 655-657 Afslag N201-A4 Tel. 020-6538163 den haag-madras/gpd - „De chaos is bijna onbeschrijfelijk, maar voor het leed om me heen heb ik echt geen woorden. Het is heel emotioneel. Duizenden mensen die op straat leven, sta pels doden, oude en jonge mensen, die met simpele ritue len zo snel mogelijk worden be graven of gecremeerd, mensen met angst in hun ogen, overvol le ziekenhuizen." Mijke van Gijn (18) uit Den Haag, werkzaam in een tehuis voor straatkinderen in Madras aan de Indiase zuidoostkust, bevond zich van de ene op de andere dag in het zwaarst door de vloedgolven getroffen ramp gebied van India. „Op eerste kerstdag hadden we nog voor zevenhonderd kinderen een kerstmaaltijd georganiseerd. En de volgende dag zit je in een panische chaos en hoor je dat een aantal van die kinderen niet meer in leven is", vertelt ze via de telefoon. „Ik werd op tweede kerstdag wakker en ver heugde me op een vrije dag. Ik zou naar het strand gaan." „Nietsvermoedend stapte ik de straat op en daar zag ik alle maal rennende en schreeuwen de mensen en heel veel angst en agressie. Al gauw hoorde ik dat er overstromingen waren. Ik wilde direct naar ons kinderte huis, maar de wijk was al afge sloten: één grote puinhoop. Even later heb ik zelf vanaf re delijk veilige afstand een muur van water uit zee zien komen, zeker tien meter hoog. Zo'n oerkracht, zo'n onwezenlijk ge zicht! Drie flinke stadswijken zijn bijna helemaal verzwolgen en verwoest." „Omdat veel mensen hier van de visserij leven zag je ook over al stukken van bootjes drijven. Het hout van die bootjes wordt trouwens nu weer gebruikt om kampvuren te stoken voor alle mensen die gedwongen op straat moeten leven, want die vloedgolven hebben ook kou der weer met zich meege bracht. Vooral de nachten zijn behoorlijk fris. Iedereen zit te bibberen. In de wijde omgeving wordt warme kleding ingeza meld." Sinds gisterochtend speelt Mijke ook een actieve rol bij de hulpverlening. „Met de staf van ons tehuis en een aan tal oudere kinderen hebben we onder zo n vijfduizend mensen porties rijst uitgedeeld. Ik ben doodmoe en heb bijna niet ge geten en gedronken, maar ik ben dolblij dat ik dit heb kun nen doen. Morgen gaan we weer voedsel uitdelen, maar het geld raakt wel snel op en ik maak me zorgen hoe het dan met al die slachtoffers verder moet. Er zijn mensen die zeg gen: wil je niet terug naar Ne derland? Maar ik wil juist dol graag blijven. Mijn contract loopt nog vier maanden en die maak ik zeker vol. Hier kun je tenminste wat nuttigs doen." den haag - De beoordeling wie er van de groep van 26.000 uit geprocedeerde asielzoekers mag blijven verloopt voorspoe dig. Inmiddels heeft minister Verdonk (vreemdelingenzaken en integratie) met haar advi seurs bijna 7200 dossiers beke ken. Van hen mogen 2800 men sen alsnog in Nederland blij ven, zo zegt de minister van daag in een interview met deze krant. .Achttienhonderd mensen hebben inmiddels gecontro leerd het land verlaten. We zit ten ver boven de planning", al dus Verdonk. „De sfeer is ver anderd. Mensen weten dat ze geen keus meer hebben." Begin dit jaar besloot de rege ring de hele groep van 26.000 uitgeprocedeerde asielzoekers die voor april 2001 al een aan vraag hadden ingediend nog eens onder de loep te nemen om te bezien of er speciale re denen zijn om hen alsnog een verblijfsvergunning te geven. Pagina Binnenland: Rita Verdonk: Duidelijkheid is een teken van respect Minister Oekraïne dood gevonden kiev - De Oekraïense minister van transport, Georgi Kirpa, is gisteravond dood aangetroffen in zijn buitenhuis in de buurt van Kiev. Hij werd al enkele da gen vermist. Volgens zijn zegs man is Kirpa door een kogel om het leven gekomen. Onduidelijk is of hij vermoord is of de hand aan zichzelf heeft geslagen. Kir pa gold als een van de veelbelo- vendste politici in het kabinet van premier Janoekovitsj, die zondag de presidentsverkiezin gen verloor. Pagina Buitenland 21.000 Kilo illegaal vuurwerk den haag - Het vuurwerkteam dat handelaren in illegaal vuur werk opspoort, heeft dit jaar al 21.000 kilo vuurwerk onder schept. Tot en met afgelopen weekeinde hield het gezamen lijke team van een aantal poli tieregio's in de Randstad en Zeeland, de Koninklijke Mare chaussee en het openbaar mi nisterie 64 handelaren aan. De vangst van dit jaar is de groot ste in het driejarig bestaan van het JIF-team (Joint Investiga tion Fireworks). Brand in twee huizen Plantsoen leiden - In twee woningen aan het Plantsoen heeft gisteravond brand gewoed. Het vuur begon rond 22.45 uur waarschijnlijk op de bovenverdieping van nummer 45 en sloeg via het dak al snel over naar het studenten huis op nummer 47/49. Daar wonen 18 studenten van wie er in deze kerstvakantie maar vijf thuis waren. Het vijftal probeer de op nummer 45 nog met brandblussers de vlammen te doven maar kwam vanwege de rook niet bij de brandhaard. Zoon veroorzaakt explosie bij ouders HELLEVOETSLUis - Een 18-jarige inwoner van Hellevoetsluis heeft gisteren met een partij aceton een explosie veroorzaakt in de woning van zijn ouders. Hij liet een via internet aange kochte hoeveelheid van 100 gram aceton nitraat op de ra diator staan. Er ontstond een ontploffing die aanzienlijke schade veroorzaakte in de wo ning. Door de klap verloor het huis enkele dakpannen en wer den enkele ramen vernield. (advertentie) t/m donderdag, steeds 13-16 uur zeep maken (tot 12 jaar) tentoonstelling Teringzooi' kinderkerstpuzzel, speurtochten Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 www.museumboertiaave.nl De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voo' f 9.75 BI Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen J €0,41 per dag! Postcode/Plaats Geboortedatum: I e-mailadres: I J Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antw nr 127. 1800 VB Alkmaar 1 Gratis tel 0800 - 1711 1 E-mail lezersservice@hdc nl of surf naar l www. leidsehdagblad nl I Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 I I Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: in I de colofon van de krant vindt u nadere Informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch tDagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1