ES Het feestmaal van Barend Biesheuvel Leidsch Dagblad Het sportleven kwam in '44-'45 volledig tot stilstand Schraalhans was keukenmeester tijdens de kerstdagen van 1944. De voorraden waren in de decembermaand fors geslonken en de laatste restjes werden door moeder tot kerstmaal verheven. Toch wist menigeen met de nodig creativiteit nog een feestelijke maal tijd op tafel te toveren. Het konijn was vooral bestemd voor de doofpot, want als de kinderen het zouden horen... „Het kerstmaal van 1944 was voor ons een luxe", schrijft de familie Evers-Holswil der. „Dat hadden we te danken aan Barend Bieshéuvel, die later premier werd. Op de middelste foto zit hij rechts achteraan de ge dekte tafel. Zijn ouders bezaten een grote boerderij. Zo was er een groot brood en diverse havermoutgebakjes plus nog wat andere lekkernijen. Onze nicht Mies, later mevrouw Biesheuvel, speelde bij het licht van een olielampje gezellige accordeonmuziek. ijv „Op de bovenste foto is te zien hoe moeder aan het trappen is om met behulp van een dynamo de huiskamer van een beetje licht te voorzien. Om de beurt moesten de familieleden een half uur trap pen. Dan kon de rest van de familie lezen of breien." 10 Het unieke fotomateriaal van kerst '44 is zestig jaar bewaard ge bleven en van uitzonderlijke goede kwaliteit. „Er waren kennelijk in het laatste oorlogsjaar nog flitslampjes te koop, want alle foto's ;n. zijn met flitslicht gemaakt", schrijft de familie Evers-Holswilder. Bij kl VRIJDAG 24 DECEMBER 2004 Vier pagina's aangrijpende verhalen van lezers over de hongerwinter Judge wilde in 'Robinson' ervaren wat hongerlijden betekent 'Ik ga liever dood dan dat ik bloembollen moet eten' Overleven met humor: de belevenissen van het gezin Pottelbergh

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 45