Wandelen met een leguaan aan je broekspijp TOERISME Een vleugje Holland bij Bremen Bonaire wil toeristen meer bieden dan een strandstoel Werkplein op Vakantiebeurs De Vakantiebeurs 2005, die van 11 tot en met 16 januari in de Jaarbeurs in Utrecht wordt ge houden, krijgt een 'werkplein', waarop toeristische bedrijven uit heel Europa actief personeel kunnen werven voor het zo merseizoen 2005. Het gaat om een initiatief van Recrajob in Breda, een grote aanbieder van seizoenswerk. Recrajob ver wacht dat minstens 6000 in een vakantiebaantje geïnteresseer de bezoekers op het werkplein afkomen, vooral studenten. Op dat plein komen onder meer werkzuilen te staan, waar op beschikbare banen in de toeristische sector voor de zo mer van 2005 worden aange plakt. Meer info: www.recrajob.nl. Prepaid op de lange latten De ANWB introduceert deze winter - voor Oostenrijk althans - de prepaid skipas. Voordeel: de pas is al geladen bij aan komst in het skigebied en dat betekent datje daar niet in de rij hoeft voor een echte skipas, je kunt direct de piste op! Per skipas moet een borgsom van 5 euro betaald worden, die je na afloop weer terugkrijgt van de ANWB. Wel moet je bij aan schaf van de prepaid pas ook nog eens 10 euro administratie kosten betalen, ANWB-leden 5 euro. De pas is geldig in druk bezochte skigebieden als Ski Amadé, het Zillertal en Saal- bach-Hinterglemm. De skipassen zijn verkrijgbaar bij alle ANWB-winkels, via tel. 0800 0503 of website anwb.nl. Reisinformatie over Australië Wie informatie zoekt over rei zen naar Australië kan daarvoor een nieuwe website raadplegen: www.australie.nl. De site biedt cultuur, achtergronden, be zienswaardigheden, activiteiten en praktische reisinformatie. Ter gelegenheid van de lance ring van deze nieuwe website geeft Australie.nl in samenwer king met Singapore Airlines twee vliegtickets naar Australië en twee overnachtingen in Sin gapore weg. Vernieuwde wegenatlas De ANWB heeft een nieuwe Wegenatlas Europa op de markt gebracht. Nu is alles in ons werelddeel de laatste tijd keurig op z'n plaats blijven lig gen maar er komen bijvoor beeld wel overal wegen bij; die staan er in. „De vernieuwde at las is geschikt voor automobi listen, die zowel toeristische als zakelijke ritten in Europa ma ken en behoefte hebben aan een overzicht van alle Europese plaatsen en wegen", zegt de ANWB. De atlas is uitgevoerd als een flexibele paperback op A4-formaat en heeft een prakti sche kaartrand met wegnum- mers en afstanden tot de vol gende plaatsen. Het boekwerkje kost 13.50 euro en is verkrijg baar bij alle ANWB-winkels, bij boekhandels en warenhuizen, maar is ook te bestellen via website anwb.nl KLM naar Tallinn en weer terug Tallinn, de fraaie hoofdstad van Estland, was de enige van de Baltische hoofdsteden die nog niet door de KLM werd aange vlogen. Dat gaat met ingang van de zomerdienst, op zondag 27 maart, veranderen. Vanaf die datum vertrekt er dagelijks een retourvlucht vanaf Schiphol. Op het zakelijk én toeristisch gezien steeds interessanter wordende Riga (Letlands hoofdstad) wordt al twee keer per dag gevlogen, naar Vilnius (Litouwen) eveneens, maar dan in samenwerking met Lithuani an Airlines. Meer info op website www.klm.com. Met een gids peddelen we door 350 jaar oude mangroven. Foto's: CPD Om de niet-duikende toerist meer te bieden dan luieren in de strandstoel, is op Bonaire ook een ander soort actief toerisme gegroeid: mountainbiken, kite- surfen, parasailen. En kajakken tussen stokoude mangrovebos- sen of'n hike met een giga le guaan aan je broekspijp. door Oerard Chel Elke zondag is het feest op het puntje van Lac Bay. Met op zwepende live muziek, koele drankjes en verrassende hapjes. Dan ook komen de lokalen met hun auto's in groten getale naar deze plek op de drempel van de oceaan. Luieren, zwemmen, picknicken en natuurlijk flirten. Er hangt 'n relaxed sfeertje, voor iedere toerist 'n gedroomd begin voor een weekje Bonaire. De uitbater van de sjofele strandtent op deze landtong Cai heeft fikse uitbreidingsplan nen. In tegenstelling tot de meeste van zijn gasten vindt hij het maar niks, zo'n barbecue onder 'n strooien dak op wan kele houten palen. Helaas voor de man is Lac Bay beschermd en werkt de overheid niet echt mee. In dit deel van de baai, af geschermd door een fraai rif van de oceaan, mag je niet zo veel. We proeven er wél de kroon- slak, de karkó, het grote schelp dier en een ware lekkernij. En toch beschermd. Grote bergen schelpen bij Cai verraden dat het diertje volop wordt gegeten. Maar alleen hier schijnt dat te mogen. Meenemen van de schelp als souvenir is verboden. Over de onverharde weg naar de landtong rijden we door het Zonsondergang op Bonaire. ruige gebied van Bakuna. Met hoge Kadushi-cactussen, wilde ezels en uitgestrekte mangrove- bossen. Dit is het doel van onze rit: kajakken tussen de mangro ven. Nederlander Gerard van Erp runt er 'n infocentrum, waar je bootjes kunt huren en waar ook het belang van man groven wordt uitgelegd. Voor dat we te water gaan, laat Van Erp ons eerst zijn 'aquarium' zien, een forse bak met water, waarin zo natuurgetrouw mo gelijk dit modderige landschap van Bonaire wordt nagebootst. Van Erp doet alles op wind energie en in de glazen bak ex- Eerimenteert hij met natuurlij- e waterzuivering. Hiervoor werkt hij samen met het Oce- anium van diergaarde Blijdorp. Van Erp, ook nauw betrokken bij de lokale natuurorganisatie Stinapa, wijst erop dat wereld wijd de laatste 15 jaar de helft van alle mangrovebossen is ver dwenen. „En niemand die er zich om bekommert", treurt hij. En dus is hij zelf bezig een in ternationale natuurorganisatie op te zetten om de bossen te redden. „Een soort Greenpeace voor de mangroven." Het bos is kraamkamer voor ve le vissoorten die tussen de rif fen leven. Ook houden ze het slib vast. De bomen, met tien tallen luchtwortels, groeien langzaam en alleen daar waar het afwisselend nat en droog is. Te veel van het ene of andere heeft onmiddellijk invloed. „Ook hier op Bonaire zien we dat het bos slinkt." Met een gids peddelen we ver volgens een paar uur door de mangroven, die volgens Van Erp zo'n 350 jaar oud zijn. Een leeftijd die hij baseert op oude tekeningen. En dus varen wij even later door dezelfde tun nels van bomen waar ooit de Caiquetio-indianen doorheen voeren, nadat ze zich eerst een weg hadden gebaand uiteraard. Soms zijn de doorgangen erg nauw, waarbij de steltachtige luchtwortels ons als tientallen grijpgrage vingers willen beet pakken. De licht glanzende blaadjes van de bomen zijn klein, groen en voelen een beet je leerachtig aan. Sorobon Zo nu en dan zijn er open stuk ken waar de wind vat op water en kajak krijgt en het ietwat meer moeite kost koers te hou den. Deze open watertjes zijn het domein van de springvis en het zeegras, waar schildpad en visdief dol op zijn. De boot sleept als het ware door het gras en onder ons door schie ten tientallen kleine visjes. In de verte zien we Sorobon, de andere kant van Lac Bay, met het bezige surfstrand en het er naast gelegen, minder bezige, naaktstrand dat bij een naturis tenressort hoort. Sorobon is ei genlijk het enige echt mooie strand dat het eiland kent, sinds orkaan Lenny de stran den bij Punt Vierkant en Lechi verwoestte. Overigens zijn nog niet alle sporen van deze boze wind uitgewist. Hier en daar bewijst een in verval geraakt lo gement dat de wederopbouw niet overal is gelukt. Het strand aan Lac Bay staat al jaren hoog op de hitlijst als een van de beste plekken, zo niet de beste, om het jjlankzeilen te le ren. Het is er niet diep, de wind staat altijd goed, het water is warm en helder en de bodem kent slechts zacht zand. Elvis Martinus, die er 'n surfschool drijft, lacht tevreden. Alleen jammer dat het WK Freestyle dat er zou worden gehouden, niet doorging wegens gebrek aan sponsors. Echt druk is het niet, deze mid dag. Leerlingen in het water, en dinosaurus. Deze oerdieren komen tegen in het park, wel di guaan, toch ook geen jo beestje meer. Vlakbij de ('pos') Mangel, verschol het bos, stuiten wij op e zijn van deze schutkleu schubde viervoeters. Di vendien een forse afmet hebben. Zo snel als zan f in de wind schieten zij zandpad, verstoppen zi het struikgewas of klimi boomstammen. Behalve die ene die zich dadig vastklemt aan de pijp en het kennelijk ho l wil zoeken. Daar bunge alles dat beter niet in aa kan komen met de scht s klauwen van dit grijsgrt I reptiel. Met een stok dit wij het beestje terug op Het snel met de kop op bewegen duidt op het b men van hun territoriui ze doen het ook wannei niet geheel zachtzinnig, voortplanting bezig zijn I slaan we gade. Arme da onder ligt. Ettelijke reisorganisatie i meeste gespecialiseerd ii - hebben Bonaire op hel gramma staan. Actieve ties, waar op het eiland l meer mogelijkheden vol men, zijn meestal ondei een groter pakket. Raad reisbureaus of kijk op ui naire.pagina.nl ofwwu naire.com. Algemene in i tie: Bonaire Toeristenbi Postbus 472, 2000 AL, H 0235430704, www.infobonaire.com; www.bonairenet.com. Antillen algemeen www.doitcaribbean.nl; Het suikerspinkleurige fort Oranje. Surfstrand Sorobon: hoog op de hitlijst als een van de beste plekken, zo niet de beste, om het plankzeilen te leren. ouders in ligstoelen op het strand. De surfschool kan zo'n zeventig surfers aan. Dan is het nog redelijk te overzien en is de kans klein dat de natuur schade ondervindt van deze onder de eigen ingezetenen meest popu laire eilandsport. „Zelfs wereld wijd zijn er meer surfers dan duikers", sneert Martinus glim lachend richting onderwater- liefhebbers. En voor de toerist van ver die z'n eigen spullen niet mee kan nemen: alles is er te huur. In de rekken bij Elvis wachten honderd borden. Het amusante Kralendijk, niet toevallig het domein van veel Nederlandse horeca-uitbaters, is hoofdstad van het eiland. Ge bouwd op een dijk van koralen, 'n Gezellig stadje, dorpsachtig en geschilderd in diverse pas teltinten. Wij beleven er menig plezante avond. De natuurlijke haven en het suikerspinkleurige fort Oranje bombardeerden de ze plek tot hoofdstad, een eer die eerder aan het verderop ge legen Rincon was gegund. Zeepiraten Dit kleine, rustige en schilder achtige dorpje ligt in een be boste vallei - onzichtbaar voor zeepiraten. Zo kaal en woestijn achtig soms het zuidelijk deel van het eiland is, zo groen en beplant is het hier in het noor den. Rincon is voor ons het be ginpunt van een tocht door het Nationaal Park Washington Slagbaai. Ooit was het een aloë- en cactusplantage, America ge heten, en werden er geiten ge fokt - en geslacht, vandaar slag baai. En het groepje huizen dat er gebouwd werd, kreeg de naam Washington. Hier is nu de ingang van het park, waar wij eerst enige tijd verwijlen in het kleine, maar informatieve museumpje. Waar wij bijvoor beeld op een tijdschaal lezen dat de schildpad uit bijna de zelfde tijd stamt als mammoet Oad gaat de markt op Ondanks de economische re cessie zullen vele Nederlanders de komende weken hun zomer vakantie 2005 gaan plannen; de vakantiebrochures zijn uit en de Vakantiebeurs in Utrecht staat voor de deur (12 tot en met 16 januari). Maar er zijn meer mogelijkheden voor een potentiële -toerist op zoek naar informatie. Zo houdt een van Nederlands grootste reisorgani satoren, Oad, ieder jaar ook een eigen reismarkt. Op zondag 23 januari is die markt te vinden in het Van der Valk-hotel Hengelo aan de Bornsestraat 400 in Hengelo (Ov.). Er wordt daar tussen 10.00 en 17.00 uur uitge breid informatie gegeven over alle Oad-bestemmingen. De toegang tot de markt is gratis. Een gedetailleerd programma is begin januari beschikbaar op website www.oad.nl/beurzen, via tel. 0900 8482 (20 eurocent per minuut), of bij het ANVR- reisbureau. Vlakbij Mangel stuiten wij op fors gebouwde leguanen. Even buiten Worpswede in het gehucht Überhamm staat een bronsgieterij. Het beeld Nymphe Harmonia moet de klandizie vergroten. voor vol aangezien, maar haar huwelijk met de succesvolle, veel oudere Otto Modersohn geeft haar werk een push. Ze verlaat voor enige tijd Worpswede, raakt in Parijs on der de indruk van Van Gogh, Cézanne en Gauguin. Terug in Worpswede werkt zij als een bezetene, raakt zwanger, maar overlijdt als 31-jarige enkele da gen na de geboorte van haar dochtertje aan een embolie. Na haar dood in 1907 treft haar man Otto in haar Parijse atelier honderden voor hem onbeken de doeken aan. In de nazi-tijd wordt veel werk van haar 'ent- artet' verklaard en dus vernie tigd. Dat gebeurt met meer werk van collega's. Ook Worpswede, lang een rustige enclave, is in de greep van het nazi-dom. De ene kunstenaar houdt de andere in de gaten; een derde colporteert met nazi-blaadjes, een vierde is lid van de nazi-sportorganisatie Kraft durch Freude en een vijf de zit in het verzet. Worpswede verpolitiekt en verpietert. De Bremer Zeitung slaakt een zucht van verlichting als de meeste kunstenaars Worpswe de de rug toekeren: 'Dat holle gebral van snobs en narren is verstomd'. Na de oorlog krabbelt Worps wede langzaam op. Mondjes maat keren de kunstenaars te- door Cees Stolk Frankrijk had zijn Barbizon, Engeland zijn St. Ives, Dene marken zijn Skagen, Nederland zijn Blaricum en Duitsland heeft Worpswede. Kunstenaars klitten in de 19de deuw in dor pen bij elkaar en vormden een kolonie. Wat is er over van dit eens zo schilderachtige dorp en omgeving? Een verkenning op de fiets nabij Bremen. Halverwege de negentiende eeuw zien ze opeens het licht. Kunstenaars gaan naar buiten en strijken neer op het platte land. Ze hebben genoeg van Spitzbürger in de steden, een eng wereldje van nare burgers, die elkaar begluren en bestoken met onhebbelijkheden. De schilders zoeken puur natuur en nemen bezit van dorpen, waar niemand ooit komt of wil komen. Omstreeks diezelfde tijd pakken Duitse kunstenaars ook hun biezen en slaan hun tenten op in een dorp, 25 km. ten noor den van Bremen, Worpswede - nu 9537 inwoners, toen een gat. De bekendste onder hen was Paula Becker, voorloopster van het Duitse expressionisme. Ze wordt als 'Mahlweib' eerst niet Zoals Parijs zijn Place du Tertre heeft, koestert Worpswede de 'Berg'. rug en het dorp leeft nu weer van en met de kunst. Het woonhuis van Paula en Otto Modersohn is museum gewor den, het Jugendstilhuis van Heinrich Vogeler, Barkenhoff, ook, en het door hem in dezelf de stijl ontworpen Bahnhof is nu restaurant. Worpswede is weer wat het ooit was, alleen wat commerciëler, wat drukker en dus wat eigen tijdser en toeristischer. De 'grijze golf komt op adem in het door de staat erkende Er- holungsort. Men flaneert, men shopt, men fiets of wandelt met de hond aan de lijn of de hond De rivier de Hamme even buiten Worpswede ter hoogte van het gehucht Hammer. Foto's: Jan in een fietstas en men laaft zich aan het bier in een hobbelende huifkar. 'Grijs Duitsland' heeft het artistieke dorp met zijn mu sea, galeries en (kunst)winkel- tjes ontdekt. Worpswede schuilt weg in de luwte van de golvende, 51 me ter hoge, Weyerberg. Het land rondom is weids, met hier en daar wat bosschage en idylli sche watertjes. Het lijkt hier Het interieur van het museum Modersohn Haus. Holland wel. Hoge luchten en grazige weiden. In de verste verte is de horizon nog intact. Geen fabriekspijp, geen hoog spanningsmast, geen hoog bouw ontsiert het Teufelsmoor. Want zo heet het hier. Het Teufelsmoor heeft echter niks duivels. De naam stamt niet af van 'duivel', maar van 'taub', doof, leeg. Onvruchtbaar land dus waar niemand wil ko men of wonen. Pas laat, in 1751, graven Hollanders kanaal na kanaal en leggen zo het moeras droog. Het nieuwe land trekt kolonis ten, boeren die er turf gaan ste ken en hopen op een beter le ven, maar de riviertjes Hamme en Wümme overstromen regel matig en maken het leven on gewis. Hoewel in 1875 zo'n 18.000 turfschepen nog richting Bremen zeilen, trekken de kolo nisten één voor één weg. Het Teufelsmoor verschraalt en verstilt. De natuur kan zijn gang gaan. Het land is nu leeg, heel leeg. De onverharde landweg getjes zijn er voor je alleen. Hier geurt het naar thuis. Wie hier fietst of wandelt voelt dat met- Fietsen en wandelen Wandelaars en fietser men aan hun trekken Worpswede. Rond he plaatsje zijn fietsrouti f 12,19,22 (2x), en 45 k gezet. Routebeschrijv zijn verkrijgbaar bij di selijke VW. De bewej de Radwanderwege (1 bruin, groen, geel en routes zijn ook te war Fietsen zijn In het doi huur. Worpswede is vanuit land te bereiken door Nieuweschans de A31 Oldenburg te nemen. A28 naar Bremen. Bij menhorster Dreieck bord Bremen (weg 75; de A27 Bremerhaven bij afslag 17 naar Wor de. Afstand vanaf de j bij Nieuweschans na£ Worpswede: 160 km. Meer informatie over plaatsje is op internet den; www.worpswedi

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 44