I Volkswagen Fox: Zeeuws meisje uit Brazilië WEG WIEL 2 Het schiet niet echt op zo'n Hummer CrossFox betaalbare mini-suv Truckstar 25 jaar utrecht - Truckstar Magazine, tijdschrift voor chauffeurs in Nederland, bestaat 25 jaar. Het blad verdiept zich in de wereld van de mannen en vrouwen op de vrachtauto en heeft volgens eigen opgave een betaalde op lage van 51.000 exemplaren per maand. In het 160 pagina's tel lende jubileumnummer wordt de vooruitgang in beeld ge bracht door bijvoorbeeld auto's van toen te vergelijken met trucks van nu, aldus hoofdre dacteur Bert Roozendaal. Truckstar ontstond in 1980 van uit de Holland Duckclub tegen de achtergrond van films als Convoy, country westernmu- ziek en cowboyhoeden. De Holland Duck was de plastic eend op het dak van de vracht autocabine. Smart Inalfa-dak Amsterdam - De 4wd suv Smart ForMore die in 2006 op de markt komt, krijgt een panora madak van Inalfa Roof Systems uit Venray. De auto wordt in Brazilië geassembleerd. Ook het dak wordt in de Braziliaanse vestiging van Inalfa gemaakt. De order betekent een extra omzet van meer dan 5 miljoen euro per jaar. Inalfa maakt al grote daksystemen voor onder andere BMW, Citroën, Merce des en Renault. KALENDER DECEMBER 2004 26 Modelautobeurs, Sporthal De Meent, Alkmaar. www.eurospoor.nl JANUARI 2005 8 Namac modelautobeurs, Euretco Expocenter, Houten. www.namac.nl 8-9 Kever winterfestijn, Autotron Rosmalen. www.keverwinterfestijn.nl 9 Nieuwjaarsrace, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl 9-23 North American Interna tional Auto Show, Detroit, VS. www.naias.com 14-16 Interclassics, MECC, Maastricht. www.interclassicsmaastricht.nl 14-23 Autosalon Brussel, Heizei Expo, Brussel, België. www.febiac.be 22-23 Super Oldtimer Festival, Groenoordhallen, Leiden. 025 2687 466. www.superoldtimerfestival.com Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507,2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. vrijdag 24 december 201 Terug naar de wortels De afgelopen tijd leek VW te vergeten dat zijn merkteken een afkorting is van Volkswa gen. De diverse modellen wer den almaar luxer, groter en kostbaarder. Zelfs in de top segmenten doet VW nu mee. De strategie lijkt echter een te rugslag op te leveren. De chi que Phaeton is niet bepaald een succesnummer en de koop van de chique merken Bentley en Bugatti heeft het concern tot nu toe vele hon derden miljoenen euro's ge kost. De financiële resultaten van het VW-concern zijn daar door niet rooskleurig. Kenne lijk gaat er nu stevig de beuk in. Met de Fox krijgt Volkswa gen een aantrekkelijk instap model dat zelfs goedkoper is dan de kleine Lupo en ook met de scherp geprijsde Golf Plus hoopt VW gigantische ver koopaantallen te scoren. Vol gens welingelichte bronnen komt er met het oog op min der vermogende particuliere kopers ook een 'instapper' van de (in 2005 te lanceren) nieu we Passat. Terwijl er juist ge ruchten gingen over een zeer luxe Passat die het de BMW 5- serie en Mercedes E-klasse las tig zou moeten maken. door Rob van Cinneken Volkswagen wil verloren klanten terugwinnen met betaalbare modellen. Het nieuwe instapmo del Fox speelt daarbij een hoofd rol. Hij combineert zijn prijs kaartje van 10 mille met een ruimte die zelfs zijn grotere broer Polo het schaamrood op de kaken bezorgt. Hoe dat kan? Zijn wieg staat in Brazilië. VW gaat weer een beetje terug naar zijn wortels. Door de steeds verder stijgende prijzen van hun almaar grotere ge groeide en steeds luxere model len zijn veel particuliere kopers weggelopen. De nieuwe Fox moet het tij keren en ook de traditionele doelgroep naar de Volkswagen showroom terug lokken. Volgens woordvoerder Geijsen van importeur Pon worden daarbij doortastende maatregelen genomen: „Veel waar voor je geld, daar draait het allemaal om. We mikken op een prijs onder de 10 mille en daarvoor mag de koper toch op een gezinsauto met een be hoorlijk complete uitrusting re kenen". De Fox wordt ruim een kwart goedkoper dan de Polo. Die vergelijking mag je zonder schroom trekken, want daar is de nieuweling in hoge mate van afgeleid. Hij staat op ongeveer hetzelfde onderstel, is met zijn lengte van 3,81 meter niet eens veel korter, maar heeft tegelij kertijd een veel hogere bouw. De zithouding in de Fox is bij passend ontspannen. Wat ho ger en meer overeind, bijna als in een mpv-model. Overigens zorgen de hoog geplaatste stoe len voor een merkbaar makke lijkere instap voorin. Naar ach teren instappen vergt iets meer behendigheid. Voorlopig komt de Fox immers alleen als 3- deurs naar Europa. Bij onze eerste kennismaking in Brazilië werd duidelijk dat de nieuwe auto gewoon ruimer is dan een Polo. We legden zelfs een knoop in onze zakdoek om bij een latere vergelijking ook maar eens met een meetlint door een VW Golf te kruipen. Zelfs dat kon wel een spannend worden als het over hoofd- en beenruimte gaat. De vraag ligt voor de hand waarom we die wetenschap in het verre Brazilië moesten opdoen? Het ant woord is simpel: daar staat de Met zijn hoge bouw, extra bodemspeling en ver schuifbare achterbank kun je bij de VW Fox bijna een suv-uitvoering ruiken. Die komt er dan ook. In de loop van 2005 lanceert men in Brazilië de Cros sFox, hier nog als prototype op de autosalon van Sao Paulo. Met terreinauto-accenten en een opge leukt interieur zal die wat later ook in Europa kun nen scoren. Naar verluidt, gaat de CrossFox pak weg 3000 euro meer kosten dan de normak ;rc voering. Daarmee zou hij nog steeds niet ve duurder zijn dan de Polo. Overigens is er ooi ke van een Fox Pepper, een betaalbaar GTi-rh dat oude tijden moet doen herleven. Hij bre c compacte sportwagentje weer binnen het b 3e van de gewone autokoper. Saillant detail: d^ groter dan de oer-Golf GTi. Foto: GPD wieg van de Fox. Hij rolt daar van de band in Curatiba en wordt ook al een tijdje ver kocht. Dat verklaart meteen hoe deze VW aan zijn scherpe prijskaartje komt. De gemiddel de productiemedewerker ver dient omgerekend 570 euro per maand en dat scheelt niet een, maar wel twee slokken op een borrel als je dat naast de Duitse loonkosten houdt. Overigens zijn ze naar Braziliaanse begrip pen met een dergelijk inkomen spekkoper. De definitieve Europese uitvoe ring zal in details anders zijn dan de Fox die we in Brazilië reden, maar hij wordt in elk ge val een toefje eenvoudiger afge werkt dan we gewend zijn. Toch oogt hij zowel van buiten als van binnen heel plezierig en staan de rij eigenschappen op een niveau waar we in Europa prima mee kunnen leven. De Polo overtroeft hem op dat vlak bijvoorbeeld wel, maar veel scheelt het niet. De Fox staat vanwege de veelal zeer slechte wegen in Brazilië vrij hoog 'op de poten' en is bijpassend ste vig geveerd om de koets toch goed te stabiliseren. De grootste troefkaart van de Braziliaan is zijn combinatie van prijs en veelzijdigheid. De zitmeubels zijn prima en de in terieurruimte verrassend groot. Zelfs groot uitgevallen Holland se passagiers hebben achterin zat beenruimte. Een opvallende optie is de verschuifbare ach terbank (15 centimeter) waar mee je extra bagageruimte kunt creëren. Die is om precies te zijn variabel tussen 260 en 353 liter. Voor serieuze verhuisklus- jes is de bank omklapbaar en zelfs uitneembaar gemaakt. In het interieur vind je zeve bergvakken en opbergba VW biedt in ons deel van wereld keus uit de 55 pk 3-cilinder 1.2 litermotor, pk 1.4 en de 70 pk 3-cilin TDi diesel. Om de boel n nodig ingewikkeld -lees k baar- te maken, wordt hi een Trendline standaard ring geleverd. De uitrust niet eens tegenvallen, waiQ beschikt in elk geval overt als ABS en twee airbags, zwaardere motoren hoort ook stuurbekrachtiging b 'j Over de details wordt no steggeld, want de Fox wo over vier maanden gelan en het is even de vraag h( de importeur moet gaan derdaad onder die 10 mil blijven. De Fox wordt op aan het Europese publiel gesteld op de salon van I 00 ISl If: I Importeur Kroymans Kroymans, die zich onder andere ook met Cadillac en Corvette bemoeit, importeert de Hummers sinds kort voor Duitsland en de Benelux Zodat ze tegenwoordig ook aangepast worden aan de Europese eisen. Zoals een ki- lometerschaal in de mijlen meter, een radio met de juis te frequenties en de juiste verlichting, al vormt die een tamelijk zwak punt. De Humvee en zijn civiele broer Hl zijn altijd door AM General geproduceerd voor het Amerikaanse leger. Er worden er ongeveer 1000 per jaar gemaakt en AM General heeft daarvoor een contract met het leger tot het jaar 2025. De afgeleiden van de Hl (H2 en H3) worden door General Motors gemaakt. door Rien van der Steen Als je behoorlijk indruk wilt ma ken op je omgeving koopje een Hummer. Verwacht veel luxe, niet te veel comfort en vooral geen rijplezier. Tip: koop er een stuk woestijn bij. Nou kan me niks meer gebeu ren. Want ik zit in een Hum- mer. Zo'n afgeleide van die half tank/half jeep waarmee de Amerikanen hun Golfoorlog be slechtten. Net als de Willy's Jeep na de Tweede Wereldoor log heel geliefd werd, kreeg de Hummer bewondering door zijn rol in die woestijnoorlog. GM besloot er in licentie een burgerversie van te maken. Het werd de Hl. Een knots van een 4wd en geliefd bij een heel klein deel van de wereldbevol king om indruk te maken op hun directe omgeving. De enor me Hl en later H2 is ook als pick-up op de markt en de H3 is in aantocht, maar die gaat zijn partijtje meeblazen naast bestaande knots-suv's van Ja panse, Europese of Amerikaan se makelij. Die H3 zal rond 70 mille kosten. Deze H2 kost zon der extra's 97.400 euro. En als je niet in het goede deel van Koe weit of Saoedi-Arabië woont is dat een ontzaglijk bedrag. Zeker voor een auto waar je werkelijk niet veel mee kunt, behalve vreemde obstakels nemen, tot aan je assen in de modder rij den en mensen imponeren die kicken op alles wat groot is. Als je hard wil rijden, wordt hij erg oncomfortabel en als je snel op wilt trekken duurt het een se conde of tien voordat je aan de 100 km/u zit. Voor zo'n masto dont een hele prestatie, maar niets om van onder de indruk te raken. Nou heeft scheuren met zo'n gigantisch ding weinig zin, temeer daar de overzichte lijkheid belabberd is. Een beetje suv is 1,80 meter breed, maar de Hummer H2 doet dwars gemeten even 2,06 meter. Het enige wat meevalt is de hoogte, al is die ook zo goed als twee meter. En ook met zijn lengte van 5,17 meter is hij in geen enkel woongebied wel kom. Om het over Nijmegen nog maar niet te hebben. De Hummer H2 is door GM op een heel ander onderstel gezet dan de Hl, de eerste Hummer. Hij rust op de basis van de ook al niet misselijke Chevrolet Tahoe, een andere Amerikaan die het met het milieu niet zo nauw neemt. Onopvallend rondrijden lukt in dit hoekige voertuig niet meer. Iedereen gaapt je aan als je instapt, staart je na als je wegrijdt en staat nog altijd met het hoofd te schud den als je niet te lang wacht met terugkeren. Waar is dit in hemelsnaam voor nodig, hoor je mensen denken. Dat kun je je met de doorsnee Nissan Patrol, Range Rover of Toyota LandCruiser ook afvra gen, maar zo'n Hummer slaat wel zo'n beetje alles. De schaamteloze benzinezuiper (1: 5 haal je nog niet met een wol len sok om de rechtervoet) is buitengewoon traag, al zit er een knoert van een motor in. Dezelfde als in de Corvette, al is de gearing uiteraard heel an ders. Via de standaard 4-traps automaat loeit de motor bij volgas zijn kracht naar alle vier de wielen, maar veel effect sor teert dat niet. Hij raast dan alsof er heel wat op stapel staat, maar er staat per ruim 9 kilo maar 1 pk ter beschikking en dat schiet echt niet op. De Hu mmer H2 legt een gewicht van 3000 kilo in de schaal en de 6.0 liter 8-cilinder kan in een uiter ste krachtsinspanning 322 pk leveren. Ach, weet dat de in houd van de benzinetank 121 liter is en eigenlijk weet je dan al genoeg. Je staat je bij de pomp vertwijfeld af te vragen of er ergens een gat zit waardoor al die liters weglopen. Afgrijse lijk, wat een slurper. Of ik tegenwoordig in het geld transport zat, vroeg onderweg een vrouw. Ze vond de Hum mer 'wel indrukwekkend, maar toch ook veel té'. Ze was ver baasd te vernemen, dat de wa gen zich op de weg gedraagt als een soort boekenkast op wie len. Mijn baas, maar die is gek op alles wat Amerikaans is, ge noot van de gorgelende motor geluiden. Da's fijn, want de re kening voor al die liters benzine moet hij nog ondertekenen. Dan piept hij wel anders. De H2 rijdt met een steil over eind staande voorruit recht te gen de wind in. En dat zorgt voor een hoop geruis. En ach terin kun je amper zitten. Een De Hummer H2 in een decor waar hij het meest op zijn gemak lijkt. Foto's: GPD flink persoon zit werkelijk met het hoofd tegen het plafond. Het enige moderne aspect dat aan de hele auto te ontdekken valt is die motorkap van plastic. Zijn positieve kanten zitten in een onverwacht kleine draaicir- kel en gelukkig grote buiten spiegels. De verlichting is bar slecht, parkeren is een crime en het inhalen van fietsers een ha chelijke onderneming. Voor de fietsers tenminste. Gelukkig heb ik een rijbewijs voor vrachtauto's, dus enigszins op geleid om met brede joekels als deze onderweg te zijn. In de Hl zit tenminste een gro te dieselmotor. Maar het getuigt van laten we zeggen ouderwets Amerikaans optimisme om een voertuig als deze loodzware H2 met een benzinemotor op pad te sturen. Natuurlijk, zo'n Hu mmer staat zijn mannetje in het zand. Met een heel nest sper- differentiëlen is hij in de mod der onovertroffen. Mooi. Maar voor de openbare weg is hij echt te bonkig en vooral te breed. En dan nog wat: denk je een grote auto te hebben, ga je in de regen je vrouw redden die met de fiets in de stromende re gen gestrand is. Net iets voor een Hummer denk je nog. Bij nacht, ontij en regen staat hij pal. Ammehoela. Blijkt het re servewiel achterin de auto zo danig in de weg te zitten dat een fiets niet eens mee kan. De eerste de beste stationwagon van Opel of Volvo doet dat be ter. Maar zo'n knoepert van een Hummer, met buitenmaten die .31 f iedereen in de weg zittei klein voor een fiets. 1 a| Ik heb me nog nooit ge- gtc schaamd in een auto, nri. de Hummer zat ik er verf dichtbij. De Amerikanen ben het zelf ook wel, bei dan. Want niet voor niei ben ze nou een studiemt. van de H2 dat op waterst rijdt. In Californië al liefob ontvangst genomen dooj verneur Arnold Schwarzi ger. Want de wereld moe der afhankelijk worden vi siele brandstoffen, kraaic voormalige filmster. Zelfl hij in een Hummer Hl ei c verluidt bezit hij er nog fli v aantal. Mundus vult deci1. leerde ik ooit toen Latijnfeti leuk was. De wereld wil b. r gen worden. mm\\

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 42