Fiat niet of AutoRai '0! Mercedes meer mans met mooiere M(astodont) Range Stormer leidt tot sportieve Land Rover Speciale trekhaak voor de vuilcontainer I WÊk^ AUTO HEEMSKERK De 'ijzeren weg' als nostalgisch middelpui1 HOC 307 Hummer rijden: koop er een stuk woestijn bij Weg Wiel vrijdag 24 DECEMBER 200 redactie: Peter Lcx Kroymans positief over import Alfa houten - Topman Ton van Soest van Kroymans Corpora tion zegt, dat er nog geen zeker heid is over de overname van de import van Alfa Romeo voor de Benelux. De onderhandelin gen daarover duren al een tijd je. De import van Alfa Romeo in Nederland, België en Luxem burg wordt al vele jaren ver zorgd door Fiat Auto Neder land, dat tevens het derde Itali aanse volumemerk Lancia in ons land vertegenwoordigt. Van Soest:Alfa zou mooi passen naast de andere Italiaanse mer ken Ferrari en Maserati die Kroymans al in de showroom heeft staan. De recente veran deringen binnen het Fiat Auto concern compliceren het ver haal nogal. Maar ik schat dat we begin volgend jaar nadere mededelingen kunnen doen. Als je het me op de man af vraagt: het zou me verbazen als het niet doorgaat". Fiat en Lancia ook naar Kroymans? houten - De vervolgvraag ligt voor de hand: is Kroymans ook in de markt voor Fiat en Lancia? Van Soest acht de kans niet groot omdat daarmee grote in vesteringen gemoeid zouden zijn, maar sluit een dergelijk scenario niet volledig uit. Kroy- mans Corporation importeert ook Amerikaanse merken als Cadillac en Corvette. In ons land vertegenwoordigt de on derneming daarnaast Hummer, Saab, SsangYong en Kia. In Bel- gië nam het bedrijf onlangs een Brusselse Volvo-dealer over. Merken krijgen andere naam Amsterdam - De Europese au toconsument ziet opmerkelijke ^naamsveranderingen. De over schakeling van Daewoo naar Chevrolet krijgt op 1 januari de finitief zijn beslag. Al hun au to's blijven gewoon uit Korea komen en daardoor wordt de situatie rond de grote Ameri- kaanse Chevrolets onduidelijk. - Ook in Korea wordt aan een 1 grote suv gewerkt. Welingelich- te bronnen melden, dat de 'echte Amerikaan' daarom on- der een andere naam naar Eu- ropa gaan komen. De merk naam GMC zou kandidaat staan. De 106 voormalige Dae woo-dealers zijn druk bezig het vlinderdasmerkteken van Che vrolet op htm showrooms te hijsen. Overigens verandert Opel Nederland bv in Breda zijn naam per 1 januari ook: het wordt General Motors Neder land bv. Basis-Alfa GT lijnden - Alfa komt nog net voor het eind van het jaar met de nieuwe basis-GT 1.8 liter TwinSpark 16v met een prijs van 29.950 euro. De door Berto- ne ontworpen Gran Turismo is er nu één jaar met keus uit ver schillende motoren, waaronder een diesel. Nu volgt dus de 140 pk sterke 1.8 TwinSpark 4-cilin- der benzinemotor met 5-bak. staphorst/gpd - Een aanhan- gertje achter een Ferrari zagen we al ooit in een tv-spot, maar nu ontdekt Brink een nieuw gat in de markt. Nee, het is nog lang geen i april, maar het staat er echt: Brink International BV, Eu ropees marktleider in kabelsets en trekhaken, introduceert de 'KlikoTrekker'. Een beugel voor tussen de trekhaak en de vuil container, zodat men die achter de auto naar de straat kan zeu len. Thom van der Wiel is mar ketingmanager bij Brink en hij is er dodelijk serieus over: „Onze ontwerpers hebben zich afge vraagd waarom iets alledaags en zwaars als het wegbrengen van huisvuil nog altijd te voet gebeurt, terwijl de moderne mens tegenwoordig alles met de auto vervoert. Ze bedachten een metalen beugel die over het deksel van de vuilcontainer gaat. De container wordt dan gekanteld en op de trekhaak ge hangen". Volgens Van der Wiel zijn er heus mensen met lange oprijlanen die op zo'n ding zit ten te wachten. „Of boeren en andere mensen die vrij wonen." door Peter Lodewijks vianen - Net als de nieuwe M- serie van Mercedes maakt de nieuwe 'kleine' suv van Land Ro ver in januari zijn publieksde- buut op de North American In ternational Auto Show in De troit. Tegen de zomer van 2005 moet Land Rovers vijfde mo delserie (na Defender, Freelan- der, Discoveryen Range Rover) op de markt komen. Op diezelfde autoshow liet Land Rover in januari van dit jaar een spannende 3-deurs conceptauto zien, de Range Stormer, met een opvallend sportieve lijn en naar omhoog openende vleugeldeuren. Die studie is gebruikt om op basis van de huidige Range Rover de nieuwe vierwielaangedreven Range Rover Sport te maken. In feite zit de 5-deurs Sport pre cies tussen beide wagens in, met een aërodynamische, licht dalende daklijn, een onder een schuinere, 'snellere' hoek ge plaatste voorruit en meer afge ronde carrosseriehoeken. Hij heeft een uit één stuk gemaakte aluminium achterklep (de vijf de deur), waarbij de achterruit apart kan worden geopend voor gemakkelijke toegang tot de bagageruimte. Om de toevoeging 'Sport' waar te maken kan men voor het nieuwe model kiezen uit drie krachtige motoren. Het topmo del van de nieuwe modelreeks wordt aangedreven door een 385 pk sterke 'supercharged' V8-motor. Deze krachtbron is ontwikkeld uit de befaamde 4.2 supercharged V8 van Jaguar. De nieuwe 'kleine' suv van Land Rover komt in het voorjaar op de markt. Foto: Land Rover Maar ook de andere motoren misstaan niet in deze Sport: een dikke 2.7 liter V6 turbodiesel (vermogen in de Discovery 190 pk) en een 4.4 liter V8 met 295 pk. Alle vier de wielen worden aan gedreven via een 6-traps 'intel ligente' automatische transmis sie. Deze bak bevat een sport programma en de mogelijkheid van handmatig schakelen. De tussenbak met hoge en lage ge aring wordt elektronisch ge schakeld. Op de RR Sport debuteert het Dynamic Response-systeem, dat op de weg bochtsnelheden aanvoelt en daarop de carrosse riecontrole aanpast. Dat sys teem werkt alleen op de weg, in het terrein profiteert de Sport van het Terrain Response-sys teem, dat we ook kennen van de Discovery. Met een draai- knop kan daarbij uit vijf ver schillende terreinafstemmingen worden gekozen. In hoogte ver stelbare luchtvering is stan daard op alle modellen. De Range Rover is de duurste modelserie bij Land Rover en dat blijft zo, want de compacte re RR Sport zal wat prijs betreft utrecht - Het houdt maar niet op met de modelvernieuwing Jbij Mercedes-Benz. Als zo on- geveer de laatste in de reeks (al leen de oude G-serie moet nog) is de M-klasse aan aflossing toe. Dezer dagen gaf Mercedes de eerste foto's vrij van de nieuwe suv, die in januari zijn wereld debuut beleeft op de autoshow in Detroit. Dat hij juist daar 1 wordt gepresenteerd is niet ver wonderlijk want de M-klasse is oorspronkelijk ontwikkeld voor de Amerikaanse markt en is daar zeer populair. In het voor- jaar start de verkoop in de Ver- enigde Staten en in de zomer van 2005 komt de nieuwe M- klasse naar Europa. Prijzen zijn nog niet bekend. f Mercedes startte in 1997 een trend met de huidige ML. Een luxe mastodont met terreink waliteiten. Er waren al Range Rovers en luxe Nissans Patrol, maar die roken nog erg naar drijfjachten en het bestaan als herenboer. De Mercedes ML baande de weg naar de high tech industrieparken en de duurdere winkelstraat De nieuwe M steekt op zijn 'beurt weer volgelingen als de BMW X5 en Volvo XC90 naar de De Mercedes M-klasse oogt een stuk eleganter dan zijn voorganger. Foto: DaimlerChrysler Over verwachte verkoopaantal len laat de marketingman van het Staphorstse bedrijf zich niet uit. Hij wil wel kwijt dat de beu gel zwart gelakt is en 14,95 euro kost. Als introductieprijs dan. Want eigenlijk kost hij €19,95. Foto: GPD amsterdam/gpd - Fiat Auto Ne derland doet niet mee aan de komende AutoRai. Op last van het hoofdkantoor in Turijn wor den op kleine beurzen als Am sterdam geen stands meer inge nomen door Fiat, Alfa Romeo en Lancia. Fiat bespaart er zo'n 2,5 miljoen euro mee. Officieel is de verklaring dat dat Fiat Auto op dit moment geen nieuwe producten aan te bie den heeft. Volgend jaar staan wel allerlei nieuwe modellen op het programma. Op de grote in ternationale tentoonstellingen in Genève (maart) en Frankfurt (september) zal Fiat Auto dan ook gewoon van de partij zijn. Fiat lanceert volgend jaar een nieuwe grote auto (Croma), maar ook een vernieuwde Do- bló, een Panda suv en een nieu we Punto. Van Alfa staat de 157, opvolger van de 156 klaar, als mede een vierwielaangedreven 147 en de sportwagen Breera. Volgens woordvoerder Hans Vervoorn is het niet uniek dat automerken beurzen mijden. BMW was twee jaar geleden ook niet aanwezig, omdat de Rai veel te veel geld vroeg. Ook Rover en Daihatsu lieten al eens verstek gaan. Vervoorn be cijfert, dat Fiat Auto minstens 2,5 miljoen euro uitspaart door (advertentie) Roekafarendsveen 33 JAAR NISSAN DEALER bij de AutoRai (10-20 febn weg te blijven. Bij de Rai niet deelnemen van de di merken ingeslagen als eei bom. De organisatie vrees minder inkomsten, en voi ook verlies van imago. De maatregel heeft te mal met de grootscheepse be gingen bij Fiat Auto, dat 1 tijd tegen grote verliezen kijkt. De laatste maanden het op het hoofdkantoor komen en gaan van man: die even zo snel weer de I uit gingen. Ook de Europi importeurs gaan de kome tijd onder het reorganisat Fiat moet gewoon weer 1< betaalbare auto's maken, de Panda lijkt dat aardig maar dat model kan in zi tje de schoorsteen niet v( doende laten roken. De lo is geen succes, net zo de Alfa 147. En Lancia leij jaren een marginaal besi Op de Italiaanse thuismi kelderde het marktaandi gunste van kleine model Zuid-Korea. Een aantal fc ken moet dicht en duizel banen verdwijnen, want overproductie (Fiat maak - jaar meer dan twee miljoi to's) is schrijnend. Het Fi concern houdt zich voor procent bezig met auto's, neral Motors heeft een kl deel (rond 20 procent) va aandelen en met die giga - werkt Fiat intussen verri samen. Zo worden Fiat in Opels en Saabs gebruil komt op het platform vai Opel Signum de nieuwe Croma en worden op gro schaal gezamenlijk ondei ingekocht. Een dezer dag sluit GM of het een grotei deel neemt in Fiat, dat m claims dreigt als GM zich trekt. Toen grote baas Ag nog leefde was er nooit 0 een overname te praten, sen waait er duidelijk een re wind in Turijn. 'jé BOEKEN tussen de Discovery en de grote Range Rover worden gepositio neerd. Het onderstel van de Sport is overigens grotendeels gelijk aan dat van de Discovery. Wel is met 2,75 meter de wiel basis 14 centimeter korter. Pre cieze carrosseriematen geeft Land Rover niet, maar reken op een lengte van ongeveer 4,80 meter en een breedte die rond 1,90 meter zal liggen. De Britse terreinautospecialist verwacht veel van zijn vijfde modelserie en noemt de RR Sport zelfs de beste rijdersauto die ze ooit gemaakt hebben. Ik weet het nog goed: elk week einde naar de winderige per rons van het station om zo'n mooie Nederlandse loc vast te leggen: een 1100,1200 of 1300 en heel soms zo'n oude type 1000, die allang op non-actief was gesteld maar nog steeds 'in het wild' kon worden gezien. Als je geluk had maakte je een foto van een langsrazende TEE, de prachtige gebroken wit met rode Trans-Europ Express, maar ook de andere treinstellen waren mooi: de hondenkop, de Benelux-trein of de platneus die groen, rood of geel was maar 'Blauwe Engel' heette. Soms konden we meerijden in de cabine van de machinist en mochten we de stations omroe pen met als uitsmijter: „Dames en heren, Station Santpoord- Zuid, hier moeten wij eruit". En na een middagje foto's maken kropen we thuis op zolder weer achter de tafel, waar de Mark- lin-treinen een door vader in el kaar gegipst landschap met Fal- ler-huisjes doorkruisten op weg naar waar ze vertrokken waren. Mooie herinneringen, die on middellijk weer naar boven ko men bij het doorbladeren van het boek Sporen door Holland, dat is verschenen bij uitgeverij Aprilis. Geboeid door het spoor, gefascineerd door de techniek, snelheid en vormgeving van de trein, door het leven en de bele ving eromheen, gaat Carel van Gestel in dit fotoboek op zoek naar de sfeer, de romantiek en de nostalgie rond de 'ijzeren weg'. Het bevat een kleine 160 sfeerbeelden met de trein als middelpunt, maar ook aanver wante zaken als een stations overkapping, seinpaal of een onbewaakte overweg. Sommige composities neigen naar kunst, andere laten gewoon een 2 zien, liefdevol opgenome tt een landschap. Stuk vooi zijn het taferelen die aan k ken, zeker bij trein-enthdc ten en bij mensen die vailc mooie, sfeervolle fotogra houden, maar ook bij de 1 treinliefhebber heb ik gei Peter Lodewijks Sporen door Holland; Ca\ Gesteluitgeverij Aprilis; bladzijden; prijs: 29,90 ex 2 kroon. Hij oogt eleganter maar is tegelijk ook 15 centimeter langer en 7 centimeter breder dan zijn voorganger. De anti- suv-lobby zal er niet blij van worden, maar de nieuwe 'M' meet nu 4,79 meter in de lengte en is 1,90 meter breed. De wiel basis nam met 9,5 centimeter toe tot 2,92 meter. De toegeno men buitenmaten zullen in het interieur haar vruchten afwer pen, aldus Mercedes. Alleen niet in de hoogte, want die ging van 1,84 naar 1,77 meter. De standaard 7-traps automaat kan bediend worden met een hendel of schakeltoetsen aan het stuurwiel. Mercedes levert een offroadpakket met hoge en lage gearing, inschakelbare sperdifferentiëlen tussen voor- en achteras en op de achteras zelf en luchtvering waarmee de bodemvrijheid kan worden op gekrikt tot 30 centimeter. De auto is leverbaar met een zogeheten pre-safesysteem dat bij dreigend gevaar de gordels aanspant, de stoelen in de opti male stand zet en het schuifdak sluit, indien aanwezig. Drie van de vier motoren die in de nieuwe M-serie leverbaar worden, zijn nieuw ontwikkeld en bieden ten opzichte van het voorgaande model tot 38 pro cent méér vermogen en koppel. De bekende 5-cilinder diesel wordt vervangen door een V6 met 190 of 224 pk. Verder zijn er 6- en 8-cilinder benzinemo toren met respectievelijk 272 en 306 pk. BLIK IN HET VERLEDEN Het blijft een bijzondere verschij ning zo'n Tatra, de Tsjechische li- mo met zijn extravagante vorm geving, zeker de versies uit de beginjaren. Het type 603, hier op de foto, verscheen in 1955 en was bedoeld voor functionaris sen van de communistische par tij. Onder de eigenaardig ge vormde achterruiten ging een lichtmetalen luchtgekoelde V8- motor verscholen. Ten opzichte van de meeste vrij hoekigi to's uit die tijd was de 6oj_ en gestroomlijnd. Dit type bleef tot 1975 in productie^, kwamen er niet meer dan~ uit de fabriek. Foto: Archilj

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 40