Weinig kalkoen en oliebollen voor Robber SPORT 'Mooier kerstcadeau ondenkbaar' Zwemsport neem" afscheid van mytf Toppers naar Egmo Nieuwe ster van Chelsea maakt zich op voor vier wedstrijden in acht dagen Leontien in de voetsporen van Sjoukje Portuges fiscus hee; presentj Ajax rondt transfer af Amsterdam - De komst van de Griekse spits Angelos Chariste- as naar Ajax is zeker. De Am sterdamse voetbalclub bereikte gisteren een akkoord over de transfer met Duitse club Wer- der Bremen. De 24-jarige Cha- risteas tekende een contract dat hem tot 30 juni 2008 aan de landskampioen bindt. Ajax maakte niet bekend hoeveel de club heeft betaald voor de Griek. Aanval met sigaar kost hoop geld manchester - Middenvelder Joey Barton van Manchester Ci ty krijgt voor straf zes weken geen loon, ongeveer 132.000 euro. Hij stak onlangs een brandende sigaar in het oog van een jeugdspeler. Barton kreeg zondag ruzie met Jamie Tandy tijdens de kerstborrel van Manchester City. Naar ver luidt probeerde Tandy het feestkostuum van Barton in brand te steken, waarop de 22- jarige speler uit het eerste agressief reageerde door een brandende sigaar in het oog van Tandy te steken. De jeugd speler raakte gewond, maar leed geen onherstelbare schade aan zijn oog. Pechstein niet in Duitse titelstrijd berlijn - Schaatsster Claudia Pechstein heeft zich afgemeld voor de Duitse kampioen schappen allround op 29 en 30 december in Inzeil. De titelver dedigster is nog niet voldoende hersteld van een infectie. Pechstein gaat er wel vanuit dat ze van 7 tot 9 januari kan mee doen aan de Europese titelstrijd allround in Heerenveen. Rossi verdient meest in Italië rome - Motorcoureur Valentino Rossi was in 2004 grootverdie ner onder de sporters in Italië. De zesvoudig wereldkampioen vergaarde inclusief sponsorgel den 20 miljoen euro. De voet baller Christian Vieri van Inter Milan neemt op de lijst van het krant II Giomale de tweede plek in met 10,8 miljoen. Boateng weken uitgeschakeld londen - De Engelse club Mid dlesbrough kan de komende zes tot acht weken niet beschik ken over middenvelder George Boateng. De Nederlander, vorig seizoen bij de club uit de Pre mier League nog tot speler van het jaar gekozen, liep zaterdag in het gewonnen duel met As ton Villa (3-0) een gebroken grote teen op. SC Heerenveen legt Derveld vast heerenveen - SC Heerenveen heeft zich voor komend seizoen versterkt met Fernando Der veld. De 28-jarige verdediger speelt op dit moment voor het Deense Odense BK. Hij komt transfervrij over naar Heeren veen. Eerder voetbalde Derveld voor PSV, Willem II, Haarlem en het Engelse Norwich City en West Bromwich Albion. Jansen naar Omniworld almere - Basketballer Rogier Jansen speelt vanaf 28 decem ber voor Omniworld Basketbal. De 20-jarige pointguard is af komstig van MPC Capitals in Groningen. Daar kreeg hij van coach Ton Boot weinig speel tijd. Cees van Rootselaar hoopt met Jansen meer scorend ver mogen naar Almere te halen. Ook de 18-jarige Terry Sas kreeg van Omniworld een con tract aangeboden. Erepenning voor Alberda papendal - Joop Alberda heeft de erepenning ontvangen van sportkoepel NOCNSF. Dat ge beurde tijdens het officiële af scheid van Alberda, die de afge lopen acht jaar technisch direc teur was van het Team de Mis sion van NOCNSF. Alberda kreeg de penning voor zijn verdiensten voor de olym pische beweging. UITSLAGEN BASKETBAL New York. NBA. Boston Celtics - New York Knicks 114-109, Toronto Raptors - Utah Jazz 98-86, Orlando Magic - San Antonio Spurs 93-87, Indiana Pacers - Philadelphia 76-ers 90-102, New Jer sey Nets - Cleveland Cavaliers 92-90, Atlanta Hawks - Dallas Mavericks 113-100, Detroit Pistons - Chicago Bulls 82-89, Milwaukee Bucks - Portland Trail Blazers 92-104. Hous ton Rockets - Charlotte Bobcats 87-90. Golden State Warriors - Memphis Grizzlies 109-99, Seattle Supersonics - Denver Nuggets 98-83, Los Angeles Lakers - New Orleans Hornets 101-89. PRIJSVRAGEN Uitslag Lucky Day 3588, 23.12.2004 5.8.10.12.15.18.23.35.39 41. 44.50 57.58.59.70.75.76 77 80 Onder voorbehoud van typefouten AC 24 DECEMBER 200 door Jan Mennega londen - Harrods, het beroemd ste warenhuis ter wereld, heeft zijn kersttooi opgezet, maar Ar jen Robben heeft er geen oog voor. Het gezellige uitgaansle ven op Piccadilly Circus en het wisselen van de wacht bij Buckingham Palace zijn evenmin aan hem besteed. Hoe cool, hip en trendy Londen ook is, het le ven van de twintigjarige staat deze dagen geheel in het teken van voetbal. Op tweede kerstdag speelt hij met Chelsea de thuiswedstrijd tegen Aston Villa, op 28 decem ber staat een uitwedstrijd tegen Portsmouth op het programma, op 1 januari een uitduel met Li verpool en op 3 januari wordt de loodzware serie afgesloten met een thuiswedstrijd tegen Middlesbrough. „Dat zijn vier wedstrijden in acht dagen", zegt Robben. „Spelen op twee de kerstdag en op nieuwjaars dag is nieuw voor mij. Ik was gewend in de winterstop twee weken vrij te zijn, op oudejaars avond lekker thuis de cham pagneflessen te ontkurken en met vrienden op stap te gaan, maar nu zit ik op oudejaars avond met Chelsea in een hotel in Liverpool. Misschien dat er om twaalf uur nog even tijd is voor een glaasje champagne. Oliebollen...? Ik weet niet eens of ze die in Engeland wel heb ben." Op eerste kerstdag is hij wél thuis en om het extra gezellig te maken heeft hij zijn vader, moeder en zus en de vader, moeder, broer en zus van zijn vriendin Bernadien uitgenodigd in zijn prachtige landhuis in Cobham, een landelijk gelegen buitenwijk van Londen, waar ook Mateja Kezman en Eidur Gudjohnsen wonen. „Een kerstboom gaat er ook komen, 's Morgens moeten we eerst nog trainen, daarna zijn we vrij. Op de 26ste moeten we ons bij Chelsea verzamelen. Voetballen op Boxing Day schijnt hier heel populair te zijn. Dat gaan we dan maar ervaren. Bernadien gaat met de jaarwisseling naar Groningen. Dat is voor haar veel leuker." Hij vertelt het prima naar de zin te hebben in de bruisende we reldstad die Londen is. „Na tuurlijk mis je je familie wel eens, maar mijn familie en vrienden komen regelmatig over. Toch ben je veel op je tweetjes aangewezen. Ja, dat gaat goed. Bernadien voelt zich hier ook thuis." En dan is er ook nog Noah, de vijf maanden jonge Labrador, die nogal wat aandacht vraagt. Ruimte om te spelen heeft het Arjen Robben: nieuwe ster in Londen. Archieffoto: Reuters beest voldoende. De tuin van huize-Robben, keurig onder houden door een tuinman, is even fraai als imposant. Een paar straten verderop - Robben kan er bij wijze van spreken op de fiets naar toe - ligt Chelsea Training Ground. De trainingsaccommodatie van de Blues, met aanpalend een aparte jeugdafdeling, is nog niet geheel voltooid, maar oogt nu al schitterend. De velden, twaalf in getal plus een aantal velden speciaal voor de jeugd, liggen er bij als een biljartlaken. Chelsea heeft de Training- Ground anderhalve week gele den betrokken. Daarmee kwam voor Robben een eind aan een dagelijks autoritje naar de oude trainingsaccommodatie van de club in de buurt van het vlieg veld Heathrow, een kilometer of vijfendertig van zijn woning verwijderd. „Je moet dan over de M25, de ringweg rond Lon den, een van de drukste wegen van Europa. Ik trok er altijd een uur voor uit om op de training te komen. De drukte op de weg ging je ook wel eens irriteren. Dat wij nu zo dicht bij mijn huis trainen, is pure winst." De trainingen van José Mourin- ho hebben voor hem de afgelo pen tijd een rustig verloop ge had. „Wij hebben maandenlang gevoetbald in een ritme van za terdag-woensdag, zaterdag woensdag, zaterdag-woensdag. Dat is vrij pittig. Ook het vele reizen hakt er behoorlijk in. Je hebt maar een heel korte tijd om te herstellen. Je traint daar om meestal heel rustig. Uitlo pen, rekken, strekken, dat werk. Het gaat om de wedstrijden. De jongens die niet spelen, trainen wel scherp." Hij laat weten sinds zijn over stap van PSV naar Chelsea afge lopen zomer fysiek sterker te zijn geworden. „Ik heb elke dag gewerkt met een fitnesstrainer. Hij heeft heel gericht oefenin gen met me gedaan. Al mijn spieren werden getraind. In de periode dat ik geblesseerd was, ben ik daar al mee begonnen. Ik merk het ook aan mijn ma nier van lopen. Ik voel me krachtiger, explosiever. Ik heb aan spiermassa gewonnen." In de wedstrijden heeft hij die extra spiermassa ook nodig. Robben: „Er zit vaak heel veel fysiek in de wedstrijden. Het tempo is hoog, het gaat soms razendsnel van de ene goal naar de andere. Het niveau bij Chelsea is ook hoger dan bij PSV. Hier lopen allemaal spelers rond met heel vee liteit. Je ziet in Nederland wel eens dat ploegen ach de bal heel lang rondspel hier gebeurt dat heel wei les gaat in hoog tempo." Het positivisme dat het E voetbal ademt, is hem evi opgevallen en bevalt hen stekend. „In Nederland z toch wat negatiever. Hier nen ze je het succes enoi je een actie maakt die mi schelden ze je hier de hui onmiddellijk vol. In Nede is het dan direct klootzak klootzak dat. Maak je hiei fout, dan is het jammer, de keer beter. Daardoor d ook gemakkelijker fouten maken. Niet dat het hier lieve wereld is, maar de a tatie van en het respect vi kaar is veel groter en dat plezierig." „Wanneer 2005 voor mij slaagd is? Als we een prijs ben gewonnen met Chei denk dat het kampioensc van Engeland voor ons bi rijker is dan de Champioi gue. Met een kampioen} ben je een heel seizoen terwijl je er in de Champi League na één slechte we uit kunt liggen. Daar kom dat Chelsea vijftig jaar gel voor het laatst kampioen weest. En het jaar is gesla als Oranje zich plaatst vo - WK." nst 'ht moskou/gpd - Met het besluit van Alexander Popov om de zwemsport vaarwel te zeggen komt nu ook officieel een eind aan een tijdperk. Officieel, want de heerschappij van de legen darische Tsaar van de sprint was immers al langer voorbij. In Athene, tijdens de Spelen, wilde Popov nog één keer schit teren, maar hij verliet Grieken land door de zijdeur. De popu laire Rus werd negende op zijn eigen favoriete 100 meter vrije slag, op de 50 meter sneuvelde hij zelfs al in de series. Popov was zeer gezien in de zwemwereld. Ooit nors en nuk kig groeide hij uit tot een sym pathieke, relativerende atleet. Een verstandig mens boven dien. In de jaren negentig was de nu 33-jarige Popov met afstand de beste zwemmer ter wereld. Zijn erelijst is indrukwekkend en telt onder meer vier olympische ti tels en zes wereldtitels. Tussen 1991 en 1999 leed Popov geen enkele nederlaag op het ko ningsnummer, de 100 meter vrije slag. In dat laatste jaar werd hij in Is tanbul tijdens het EK verrast door het jonge talent Pieter van den Hoogenband. Er diende zich een troonswisseling aan, die een jaar later, tijdi n Olympische Spelen van S n leek te worden bevestig Sydney was Van den Hoi ei band hem opnieuw d r« en leek er een definitief e n zijn gekomen aan de schappij van de Rus. Maar Popov knokte zich wonderenswaardige wij ,t rug. In Barcelona, tijde WK in de zomer van 20( hij weer topfit en ijzers troefde de 'Russian Rocka, den Hoogenband af op n meter. Van den Hoogt n beloonde het machtige den van de door hem wonderde Rus met een k de zoen op de wang. Het was niet de eerste k r( Popov uit een dal klaute 1996 werd hij op straat i kou overhoop gestokei j een meloenenverkoper. Zwaargewond werd de mer opgenomen in het huis en hij keek de doo ogen. Een lange rev volgde, maar twee jaa^ stond Popov weer aan i Zonder met zijn ogen tir. peren. „Mijn ziel was niet besc J mijn hersenen ook niet, mijn lichaam", sprak hij j ter als altijd. Amsterdam - Leontien Zijlaard-Van Moorsel en Pieter van den Hoogenband zijn de kampioenen onder de kam pioenen. Van Moorsel werd gisteravond tijdens het jaar lijkse Sportgala in Amsterdam voor de zesde keer ge kroond tot sportvrouw van het jaar. De wielrenster treedt daarmee in de voetsporen van kunstrijdster Sjouk je Dijkstra die in de jaren vijftig en zestig ook zes keer sportvrouw van het jaar werd. Bij de mannen werd zwemmer Pieter van den Hoogenband door 440 in de RAI aanwezige Nederlandse topsporters als sportman van het jaar gekozen. De estafette zwemploeg 4 x 100 meter vrij (Van den Hoogenband, Zastrow, Kenkhuis, Zwering en Veens) vormen de sportploeg van het jaar. Wheeler Kenny van Weeghel won de prijs voor de beste gehandicapte sporter. In een korte toespraak memoreer de voorzitster Erica Terpstra van NOC'NSF de carrières van Fanny Blankers-Koen en Gerrie Knetemann, die dit jaar overleden. Foto: ANP/Toussaint Kluiters egmond aan zee/anp - Twee marathontoppers uit Kenya op 9 januari de strijd met elkaar aan in de halve marathon mond. Het zijn de twee laatste winnaars van de marathon v sterdam: Robert Cheboror en William Kipsang. Kipsang ve 1 zijn titel in Egmond. Hij won dit jaar in 1.04.51. Vier maand der was hij de snelste in de 42,195 kilometer door de hoid (2.06.39). Cheboror verbeterde die tijd, een parkoersrecord, pen oktober tot 2.06.23. Bij de vrouwen is Tegla Loroupe trokken. Christijan Albers beduusd over promotie naar Formule 1 door Ivo Op den Camp Amsterdam - Het heeft vier jaar lang bloed, zweet en tranen ge kost. Soms was hij er dicht bij, maar er waren ook momenten van moedeloosheid. Gisteren was het dan eindelijk zover: Mi- nardi-teambaas Paul Stoddart maakte in het Garden Hotel in Amsterdam bekend dat Chris tijan Albers in 2005 een com pleet seizoen Formule 1 gaat racen. „Een mooier kerstca deau was ondenkbaar", vond de coureur, zichtbaar beduusd van het feit dat hij is toegetre den tot het exclusiefste klasje van de autosport. Blozend, af en toe stamelend, deed Albers zijn verhaal. Nog een beetje onwennig, met al dat flitslicht, al die zoemende ca mera's, een woud van micro foons voor zijn neus. De blik gericht op de Minardi-Cos- worth PS04, het racemodel van dit jaar dat speciaal voor deze gelegenheid in de lounge van het hotel was geposteerd. „We hebben hier vier jaar lang voor geknokt. Twee jaar geleden wa ren we er heel dicht bij, maar toen ging het stoeltje naar Jos Verstappen. Soms had ik er wel eens genoeg van en dacht: nee, het gaat niet lukken. Ook nu was het spannend. Ik heb 'n paar nachten niet geslapen. Maar toen ik gisteravond thuis kwam - nadat ik het contract had getekend - dat was zo'n machtig gevoel." De 25-jarige coureur uit Laren beseft dat hij bij Minardi ver oordeeld is tot achterhoedege vechten. De Brits/Italiaanse renstal rijdt al twee jaar lang hopeloos het Formule 1-veld achterna, zoals in 2003 Jos Ver stappen aan den lijve kon erva ren. „Ik ben een stuk jonger en je moet toch altijd ergens on deraan beginnen. Ik wil mijn loopbaan geleidelijk opbou wen. In dat kader is Minardi een perfect team om veel erva ring op te doen. Zo heb ik het ook bij Mercedes in de DTM gedaan", zei Albers, wiens nog tot eind 2006 lopende contract met de Duitse autofabrikant is ontbonden. .Alleen al het besef dat ik er dadelijk in Melbourne bij de eerste Grand Prix bij ben is heel apart. Dat ik tussen die grote jongens sta; misschien wel naast Michael Schumacher zit bij een persconferentie." De overeenkomst tussen Albers en Minardi is in principe voor één jaar. „Dat is een bewuste keuze", zegt Lodewijk Varossie- au, manager van de coureur. „Meerdere topcoureurs van nu zijn begonnen bij Minardi. Na 2005 willen we hogerop." Die mogelijkheid was er wellicht nu al, want ook met Jordan werd onderhandeld. „Maar dat duur de wat langer en ook het in- stapbedrag lag aanmerkelijk hoger. We wilden geen risico nemen." Voor de plek bij Jordan is Ro bert Doornbos nog altijd een belangrijke kandidaat. Twee Nederlanders in de Formule 1; is dat niet wat veel van het goe de voor een klein land als het onze? „Waarom? Zou toch ge weldig zijn", zegt Varossieau. „Het is ook geen concurrentie omdat de teams allebei achter aan rijden. Wat je moet doen is sneller zijn dan je teamgenoot. Daar word je op afgerekend." Wie die teamgenoot wordt, is nog onduidelijk. „Daar komen een stuk of zeven rijders voor in aanmerking", liet Paul Stoddart weten. Opvallend genoeg werden bij de presentatie van Albers giste ren geen sponsors bekendge maakt. De tentoongestelde Mi- nardi-bolide was bestickerd met de geldschieters van dit jaar. Dat voedt het vermoeden dat ABN Amro, dat als een be langrijke 'onderhandelingspart ner' in het perscommuniqué werd opgevoerd, garant staat voor eventuele tekorten in de jacht op sponsors. De betrok ken partijen wilden niet reage ren op dat vermoeden. Voor 27 januari is alvast een volgende persconferentie aangekondigd waarbij het totale sponsorpak ket bekendgemaakt zal worden. Minardi zal de eerste drie races in Australië, Maleisië en Bah rain nog rijden met de bolide Albers proost op zijn toekomst bij van dit jaar. Pas in Imola, eind april bij de eerste Europese ra ce, maakt de Minardi PS05 zijn racedebuut. „Dat kan een voor deel zijn", zegt Paul Stoddart. „Het is afhankelijk van de aan passingen die we van de FIA (de internationale autosport bond, red.) moeten of mogen aanbrengen aan de oude auto. We gaan in elk geval niet haas tig de nieuwe bolide bouwen. Hij zal er heel anders uitzien dan de huidige, maar we geven onze ontwerpafdeling de tijd om een goed product af te leve ren. Bovendien willen we nog Minardi. Foto: ANP/Koen Suyk een dag of vijf gaan testen alvo rens er een race mee te rijden. De komende weken staan bij Albers in het teken van fysieke en mentale voorbereiding op een loodzwaar Formule 1-sei zoen, dat in 2005 uit negentien races zal bestaan. „Ik zal vaak in Italië zijn, waar ik in de buurt van het team in Faenza een ap partementje krijg. Ik ga veel trainen, veel praten met de in genieurs op de fabriek. We moeten een eenheid worden. Wie weet kunnen we dan met een beetje geluk voor een ver rassing zorgen." lissabon/anp/dpa - De in het betaald voetbal v Portugal zijn getrakteer een onaangenaam kers sentje. Het ministerie vi nanciën eist binnen twt weken betaling van een staande belastingschuit 20 miljoen euro. Voorzitter Madail van d Portugese profliga was „overdonderd" door de heffing: „Ik wil voor vo< clubs geen uitzonderinj maar hier had op zijn n over onderhandeld kun worden." De aanslag heeft betrek op het jaar 1999. Toen loofden de clubs in ruil belastingverlaging extn komsten uit de toto-gel De fiscus zag het geld n Minister Félix van Finai riep de clubs op de bek tingschuld netjes te volt en eventjes geen geld vt de aankoop van nieuwt Iers aan te wenden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 32