Oudjaarsfooi steeds duurder GESPREK VAN DE DAG 'Barney' komt met klappijl Kapper populair De eerste nepbezorgers zijn alweer opgepakt Traditie aar de kerstdis meest in tre; Uitgesteld voorstel vrijdag 24 DECEMBER 2001 DAGELIJKS LEVEN POE 3E MORjoEW WEL IE I S" NE TS" MENSELIJK De Franse torenklimmer ALAIN 'SPIDERMAN' ROBERT zal op ou dejaarsdag het hoogste gebouw ter wereld in de Taiwanse hoofdstad Taipei beklimmen. Hij doet dat ter gelegenheid van de officiële ope ning van de 508-meter hoge wol kenkrabber 'TAPEI 101'. Volgens de eigenaar was het al heel lang de wens van Robert om het gebouw met 101 verdiepingen op te klaute ren. Verkleed als spiderman beklom hij eerderde Eiffeltoren in Parijs, het Empire State Building in New York en de Petronas Towers in Kuala Lumpur. De 42-jarige 'Spiderman' Robert gebruikt alleen zijn blote handen, maar als hij klimt heeft wel een veiligheidsgordel om zoals gla zenwassers van hoge gebouwen hebben. GOUDEN en zilveren platen van de vooral in de jaren zeventig populaire hardrock-band BLACK SABBATH zijn gisteren bij enkele vuilnisem mers in Londen teruggevonden. De albums waren kort daarvoor gestolen uit het huis van de voormalige ma nager van Ozzy Osbourne, jarenlang zanger van Black Sabbath. Het Amerikaanse muziektijdschrift Bill board meldde in de interneteditie op gezag van de politie dat acht pla ten na een anonieme tip in een plas tic zak bij de vuilnisemmers waren teruggevonden. Twee andere al bums konden al eerder aan de rechtmatige eigenaar worden terug gegeven, nadat ze op een internet veiling te koopwaren aangeboden. Na zich jarenlang vooral te hebben beziggehouden met beeldhouwen, het maken van films en de zorg voor haar zoon Bertie, komt de Britse zangeres KATE BUSH in 2005 met een nieuwe cd. Op haar website laat de zangeres weten dat ze op het nieuwe album samenwerkt met on der anderen de voormalige bassist van de in de jaren tachtig populaire band Japan, Mick Karn. Bush brak in 1978 door met de single WUTHERING HEIGHTS. Haar laat ste werkstuk, The Red Shoes, da teert van 1993. In Australië groeit de vrees voor een KAMELENPLAAG. De autori teiten waarschuwen voor een ex plosieve groei. Zij sluiten niet uit dat het aantal kamelen over acht jaar tot een miljoen is gestegen. Oorzaak van de toename is een dramatische daling van de export naar Brunei, Maleisië en het Mid den-Oosten. De kamelenboeren kampen met een tekort aan ge schikte schepen voor het vervoer. In april zullen betrokkenen zich over het probleem van een moge lijke kamelenplaag buigen. Au stralië heeft de grootste kudde wilde kamelen ter wereld. De on geveer 600.000 dieren leven in de afgelegen woestijngebieden. Milieubeschermers zeggen dat de kamelen enorme schade aan de natuur toebrengen. De dieren vervuilen de schaarse wa terbronnen en eten praktisch alle vegetatie op. Foto-. EPA Een omstreden portret van de Amerikaanse president BUSH wordt een maand lang op een enorm reclamebord in New York geprojecteerd. Het schilderij ver oorzaakte een rel omdat de afbeelding van Bush is samengesteld uit talrijke APEN. Anonieme geldschieters maakten de projectie op het billboard boven de ingang van de Holland-tunnel mogelijk. De initiatiefnemers schatten dat elke dag ruim 400.000 automobilisten de 'apen-Bush' kunnen zien. Kritiek op het oorspronkelijke portret leidde tot de voortijdige sluiting van de hele kunstexposi tie in New York, waar het doek van de 23-jarige Chris Savido hing. De kunstwe reld laakte de beperking van de vrijheid van meningsuiting. Het werk Bush Mon keys zal worden geveild op internet. Een deel van de opbrengst gaat naar ouders van Amerikaanse militairen in Irak die voor hun kinderen betere beschermings bekleding willen kopen. Tientallen bekende en onbekende Nederlanders roepen burgers op om met GOEDE VOORNEMENS voor 2005 tot een prettiger samenleving te komen. De oproep is onderdeel van de landelijke campagne 'Neder land heeft een slinger nodig', een initiatief van Stichting WijkAlliantie en vereniging De Publieke Zaak. ,,Wij hopen een olievlek te creëren van goede voornemens, die een po sitieve sfeer in de maatschappij brengt, perspectief biedt en bij draagt aan sociale samenhang", stelt de organisatie op de website. De engel tot de herders Wees niet bang, want ik kom jullie goed nieuws brengen dat het hele volk met grote vreugde zal vervullen (NBV) Raymond van Barneveld ver schijnt met een nieuwe dartpijl op de markt: de Tri-Fin. In navolging van de klapschaats wordt de uit vinding, een idee van zijn mana ger Ad Schoofs, de 'klappijl' ge noemd. De dartpijl kent niet vier vinnen, zoals gebruikelijk in de sport, maar drie. „Ik heb er thuis al mee gegooid en ik moet zeggen: het gaat best lek ker", zegt 'Barney' over de drie- vinnige dartpijl. Van Barneveld en Schoofs hebben het product in Engeland laten ontwikkelen. Ook in het boogschieten wordt met drie veren gewerkt. Van Barneveld en Schoofs ont poppen zich tot de pioniers van de dartsport. Samen stampten zij grote darttoernooien, zogeheten Grand Slams, uit de grond in Utrecht (Bavaria World Darts Tro phy) en Den Haag (Tempus Inter national Darts League). Eerder werkte het tweetal aan tegen draads gekantelde dartpijlen (ze zouden de richting nog beter kun nen bepalen) en soepel zittende shirtjes, waardoor je prettiger de werparm kunt bewegen. De laat ste twee projecten leverden wei nig succes op, maar over de Tri- Fin is Barney enthousiast: „Het is wel even wennen, maar deze pijl kan de toekomst zijn." Op de Lakeside, de voormalige Embassy waar Raymond van Bar neveld favoriet is voor de wereld titel, kan het publiek alvast ken nismaken met de Tri-Fin.Als het bevalt, ga ik er vast mee gooien. Voorlopig moet ik eerst nog trai nen. Dus op de Lakeside gooi ik nog met mijn 'oude' pijl. Daarna ga ik oefenen", aldus Van Barne veld, één van de vijf Nederlanders die meedoet aan het komende WK in Frimley Green. Dennis Jansen De klappijl kon weieens de dartpijl van de toekomst zijn, denkt Raym van Barneveld. Foto: ANP Bezorgers halen in een uitdeelcentrum in Den Haag hun kranten op. Dezer dagen halen ze ook de fooien op bij hun klanten. Foto: GPD/Koen van Weel De dagbladbezorger is allang niet meer de enige die rond oud en nieuw deuren langsgaat in de hoop op een fooi. ledereen die het afge lopen jaar ook maar een folder heeft bezorgd, komt even prettig nieuwjaar wensen. En dan zijn er ook nog oplichters die met nep- kaartjes de deuren langsgaan. De bezorger van het Amsterdams Nieuwsblad heeft een briefje bij de krant gedaan. Of er misschien een nieuwjaarsfooitje op zijn bankrekeningnummer kan wor den overgemaakt want zelf kan hij, 67 jaar oud, de portiektrappen niet meer op. Bezorgers worden steeds vinding rijker om een nieuwjaarsfooi te incasseren. Van krantenjongen tot bezorger van simpel reclamedruk werk: ze stropen de deuren alle maal af. Wie niemand teleur wil stellen, moet inmiddels flink wat geld hebben klaar liggen. Of bij zich hebben. Want ook de jongen die de Spits op het station uitdeelt rekent op een extraatje. Een aan tal geeft klanten een papiertje mee: „Ik wensen u prettige feest dagen en een voorspoedig 2005 toe." Desiree Ebregt brengt dagelijks de Haagsche Courant rond. Zij denkt dat de abonnees het niet erg vin den dat bezorgers langs de deu ren gaan. „Dankzij ons ligt de krant altijd op de mat. Omdat ik 's middags bezorg, ken ik veel men sen in mijn wijk en die geven vaak complimentjes." Evert Evers uit Zwolle geeft om die reden altijd enkele euro's aan zijn bezorger. „Ik ben vroeger ook krantenjon gen geweest, ik weet dat het zwaar werk is. Het is fijn om elke dag de krant op de mat te vinden." Dat ligt wel even anders bij de be stellers van reclamedrukwerk; hun post belandt vaak regelrecht bij het oud papier. Toch gaan ook zij langs de deur. De woordvoer der van Media 4U, uitgever van reclamewerk, vindt het prima. „Reclame is ook een vorm van in formatie. De bestellers werken hard, dus het is gerechtvaardigd." Krantenbezorgers zijn hier vaak het dupe van, zegt Ebregt: De huis-aan-huisbladen en reclame foldertjes krijgen de wenskaartjes eerder en gaan dus ook eerder langs. Tegen de tijd dat wij komen is iedereen al langs geweest en daardoor krijgen wij een stuk minder." Niet bij Koos Zomers in Den Bosch.Ik vraag niet om reclame, het wordt gewoon in mijn bus ge stopt. Op de krant zit ik wel te wachten en die bezorgers verdie- nen het gewoon om een fooi te krijgen. De jongens van de recla me geef ik vaak niets. Steeds vaker ook proberen oplich ters hun slag te slaan. Met behulp van scanners en kopieerappara ten is het een fluitje van een cent om een stapel 'gelukkig nieuw jaar' kaartjes te maken. In Gronin gen is al een nepbezorger opge pakt. „Het komt in toenemende mate voor en het is heel verve lend, want wij kunnen er ook wei nig aan doen", zegt een woord voerder van de Noordelijke Dag blad Combinatie. In Den Bosch heeft Zomers er ook al mee te maken gehad: „Twee dagen nadat een bezorger van een huis-aan-huisblad was langsgeko men, verscheen er opnieuw een 'bezorger' van hetzelfde blad. Al thans dat zei hij, ik wist echt niet wie nou 'de echte' was." Ook Ebregt kent gevallen van nepbe zorgers. Ik heb het zelf nog ge lukkig nooit meegemaakt, maar afgelopen jaar was er wel iemand in deze buurt die met nepkaartjes rondging." De woordvoerder van dagbladuit geverij PCM erkent dat het sys teem niet waterdicht is. De mees te abonnees kennen de bezorger niet eens, omdat ze nog liggen te slapen als die langskomt. Een op lichter maakt daar gebruik van en gaat een paar dagen eerder langs de deur dan de krantenbezorger. We hebben nagedacht over een pasje, maar ook daar kan mee worden gesjoemeld." De kans dat straks ook de postbo de zijn hand komt ophouden, zo als in veel landen wel gebruikelijk is, is niet zo groot. „Onze werkne mers krijgen gewoon betaald voor hun werk", zegt een woordvoer ster van TPG Post. „Wij vinden het niet netjes om bij de mensen aan te bellen en geld te vragen. Daarom krijgen ze een bonus van 500 euro bruto." Joris Thomassen Om zeker te weten dat je haai goed zit, zo kort voor de fees! gen, gaat 44 procent van de n sen net voor een feestje naar kapper. Met een 'bad hairday een party immers veel minde leuk, vindt een op de vijf Ned landse vrouwen. Dit blijkt uit een onderzoek v Andrélon onder 550 mensen feestkapsels. Op de vraag wel kapsel mensen kiezen als ze 1 een feestje gaan, kiest ruim e op de twee mannen de veiligi en brengt het dagelijks kapse! model. Jongeren zijn minder houdend als ze op stap gaan. Ruim 40 procent van de ondf 1 vraagden in de leeftijd van 18 24 jaar kiest vooir een wild ka 35 procent voor een sexy kap en 21 procent voor een opval kapsel. Bijna een kwart van de vrouw zet voor de feestdagen de roll 1 in het haar. Toch zegt hetzelfi aantal mensen dat dat teverg 1 is, omdat na een paar uur fee 1 haar kapsel er uitgezakt uitzit j; Traditioneel eten is wederom populairst op de dis tijdens d kerstdagen. De hobbykoks niet experimenteren, verwacl meesterkok en restaurateur A c Janssen, voorzitter van Chate et Résidences Gastronomiqu 1 (CRG) en bekend van verschi de kookprogramma's. Ook v< gens een onderzoek van het blad Misset Horeca is in de r( taurants het traditionele wild j en gevogelte favoriet. Tijdens de Kerst grijpen men u in eigen keuken vaak terug 0 ditionele gerechten en bereii wijzen. Gourmetten en steen 1 len zijn populair of anders is de rollade of kalkoen die op 11 komt. Veel keukenwerk voor de ker fel wordt uit de populaire koi hoeken gehaald. „In de decei j bermaand staan twee keer zo 1 kookboeken in de top 100 als maal. Hetzelfde geldt feitelijk wijnboeken. Het zijn dan ooi typische cadeaus voor sinterl j en kerst, zegt uitgeefster Mar lein Schurink van de Culinaii t Boekerij. Vooral sinds Jamie ver is er veel meer vraag naar tj kookboeken. „Koken is een li n style geworden. Mensen kop niet alleen om eruit te koken, maar ook omdat het leuk is e u te lezen." anp 0 Het moest maar eens gebeuren. Niet dat ik het expres zo lang heb uitgesteld, maar dat het er nog niet van was gekomen, kwam me eigenlijk wel goed uit. Heb je ook geen gezeur en geen kritiek, dacht ik. Maar de mythe die is ontstaan, leent zich uitstekend voor vooroordelen en waanvoorstellingen en dat is nou ook weer niet de bedoeling. En dus wordt het tijd dat ik mijn vriendje voorstel aan mijn ouders en mijn ouders aan mijn vriendje. Kerst is een goede gelegen heid. Iedereen is in feeststemming, de sfeer is warm en gemoedelijk, de wens om vrede op aarde kent zijn jaarlijkse hoogtepunt en in de overvloed van eten, drinken en cadeautjes is er genoeg afleiding. Boven dien zijn er veel andere familieleden aanwezig, waar door de kans op pijnlijke stiltes en stroef lopende ge sprekken tot een minimum wordt beperkt. Het doet me allemaal een beetje denken aan die Cro- ma-reclame van een paar jaar geleden, toen mensen nog in echte boter durfden te bakken en nog niet zo hysterisch met gezonde olijfolie in de weer gingen. Maar dat terzijde De reclame gaat dat vader en moe der druk in de weer zijn met de voorbereidingen van het eten en het tafeldekken, er komt blijkbaar belang rijk bezoek. De deurbel gaat en daar is de dochter des huizes met Willem. Willem, een zwaargebouwde hardrocker met lang zwart ravenhaar en een hele ijzerwinkel aan piercings door z'n kop, is nou niet precies de ideale schoonzoon die je bij deze ouders in kwestie uitgezocht zou hebben. Insgelijks voelt het een beetje met mijn prins. Geen hardrocker, maar een flinke vent met een aura waar je makkelijk tegen op kan botsen. Elf jaar ouder dan hun dochter en geen blad voor de mond. Niet het type dat om de hete brij heen draait, integendeel, ik ver denk hem er zelfs van dat die hete brij z'n favoriet is. Absoluut een geweldige man, netjes opgevoed, goeie baan en heel lief voor hun kleitie meisje, maar toch eigenlijk niet het type dat ze voor me in gedachte hadden. Althans, zo ervaar ik het. Zo subjectief als het maar zijn kan en bovendien is het beeld dat zij tot zover van hem gekregen hebben, geheel door mij ge schapen. De geschiedenis is dan ook niet ronduit vlekkeloos. Maar we zijn gelukkig samen en voor mijn doen al een lange tijd, dus wat is mijn angst? Waarschijnlijk toch dat de twee belangrijkste delen van mijn leven, mijn ouders waar ik mijn leven aan te danken heb en mijn liefje waar ik mijn leven mee wil leiden, elkaar niet aardig zullen vinden en dat ik daar dan de rest van mijn leven, want zo rooskleurig zie ik het, mee om zal moeten gaan. Die angst is percentueel gezien zo gek nog niet, het is een maatschappelijk wel be kend fenomeen dat schoonouders en schoonzoons el kaar minder graag mogen dan de verbindende factor in kwestie zou willen. Niks aan te doen. Godzijdank ben ik niet enig kind, waar alle hoop op gevestigd is. Twee zussen gingen mij voor. De oudste heeft al sinds haar veertiende het zelfde liefje, die alle ups en downs van de familie heeft meegemaakt en zich met recht ideale schoon zoon mag noemen. Mijn ouders zijn allebei helemaal dol op hem. Ik ook. Ik weet niet beter dan dat ik een grote broer heb, waar ik op kan bouwen en die niet meer is weg te denken uit ons gezin. Ik moet er in.ie- der geval niet aan denken. Mijn middelste zus was al tijd meer de relatiehopper, al waren dat alle maal steady tweejarige plantjes. Ik was de eeuwige single met hier en daar een scharrel, waarvan ze meestal alleen de naam te horen kregen. Maar nu is het menens. Dit 'live'-op- treden gaat dat bevestigen en in die zin zijn het vooral mijn eigen zenu wen die de pan uitrijzen. Tenslotte hebben mijn ouders met één op de drie al een redelijke score wat betreft ideale schoonzoons en hoeft die vacature in principe niet meer vervuld te worden. En mijn Liefje doet het voor mij en is er voor mij; wie daar commentaar op heeft, lust 'ie rauw. Voor de zekerheid dan misschien toch maar een pakje Cro- ma meenemen, dan zit het met mijn stuk wild, overgoten met pitti ge hete brij, in ieder geval wel ge bakken. Reageren? Reacties_op_column@hotmail.com

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2