De passie van Hendrik van Beelen 'Halfuur zitten houd ik net vol' Uitzonderlijke blessure bedreigt carrière Witteman Ilse Witteman: „Voetbal is mijn leven." Foto: Henk Bouwman door Robbert Minkhorst oegstgeest - Ilse Witteman (20) is een van de exponenten van een nieuwe generatie interna tionals in het vrouwenvoetbal. Ze debuteerde anderhalf jaar geleden in Oranje. Op nog jon gere leeftijd deed ze dat bij Ter Leede in Sassenheim, en op haar vijftiende bij de club in haar woonplaats, UDO uit Oegstgeest. Ze is een groot ta lent, maar een mysterieuze blessure bedreigt nu haar voet balloopbaan. Tot twee keer toe is bij Witte man - om onverklaarbare re den - een zwevende rib gebro ken. Eind augustus is in het zie kenhuis een stukje van een van haar twee zwevende ribben weggehaald. Daarmee zou de kwetsuur moeten zijn verhol pen. Direct na haar rentree op het veld, een aantal weken gele den, openbaarde de blessure zich opnieuw. Vorige week zaterdagavond was de pijn zo hevig dat ambulan cepersoneel haar thuis moest behandelen. Ze kon nauwelijks ademhalen. „Ik kreeg het in eens heel erg benauwd. Ik zat op dat moment. Normaal ga ik staan en dan gaat het over, nu lukte dat niet. Ik ging op bed liggen en toen ging het beter. Ik kon weer wat ontspannen. Toen de ambulance kwam, zijn mijn longen gecontroleerd. Als die rib mijn longen raakt, ben ik verder van huis. Gelukkig was dat allemaal goed." De mbo-scholiere mag mis schien nooit meer voetballen. Begin januari wordt ze voor de tweede keer binnen een jaar ge opereerd. „Voetbal is mijn le ven", vertelt Witteman, thuis op de bank. „Ik heb altijd het Nederlands elftal willen berei ken en nu ik er anderhalf jaar bij zit, gebeurt dit. Ik heb er zo veel voor gedaan om er te ko men en dan zou het door een blessure ineens over zijn." Dat is zuur, beaamt ze. Zonder zie lig te zijn of te doen, meldt de Oegstgeestse: „Als ik naar een wedstrijd sta te kijken, heb ik het wel moeilijk. Als het echt over is, dan weet ik niet hoe ik me op dat moment zou voelen. Ik heb nog wel hoop." Slaagt de operatie niet dan is de conse quentie groot. Van de twee art sen die ze raadpleegde, zegt de een dat ze sporten op topni veau uit haar hoofd moet zetten en de ander dat ze helemaal niet meer mag voetballen. De blessure kwam vorig seizoen aan het licht. „Ik ontdekte in eens een bobbel in mijn buik. In het begin had ik nog geen last. Later moest ik pijnstillers gebruiken. In het begin kon ik nog gewoon rennen, nu kan ik eigenlijk niks meer. Een halfuur zitten houd ik net vol. Daarna moet ik gaan staan." De schrik was groot toen Witte man, kort na haar mislukte ren tree, opnieuw bij de arts zat. „Hij zei gelijk: het is einde ver haal. Want als het weer je rib is, ga ik die niet weghalen. Dat vind ik te ingrijpend." Het LUMC in Leiden en het Rijn land Ziekenhuis in Leiderdorp durfden de operatie niet aan. Witteman wilde niet geloven dat het voorbij zou zijn. „Ik wil voetballen, dus liet ik het daar niet bij zitten. Ik heb er ontzet tend veel voor gedaan om zo ver te komen. In Nederland is deze blessure nog nooit voorge komen. Uiteindelijk heb ik in het UMC een arts gevonden die het wil proberen." In eerste in stantie haalt hij een nieuw stuk je weg uit haar rib en als dat niet helptt moet in een volgen de operatie de hele rib eruit. Zolang Witteman niet kan spe len. assisteert ze een van de bondscoaches bij het vrouwen voetbal. Witteman coacht twee regionale selecties van twaalf- en dertienjarigen, die kans ma ken op een plek in Oranje on der 15 jaar. Zelf doorliep de Oegstgeestse ook alle nationale selecties. In heflfclederlands elf tal speelt ze rechtsback, bij Ter Leede staat ze linksbuiten. La chend: „Dat is best raar inder daad. Ik heb altijd links- of rechtsback gestaan, al ben ik wel een back die probeert mee aan te vallen. Mijn trainer bij Ter Leede, Alex Scholte, ziet een linksbuiten in me. Hij zegt: je hebt een goede actie in huis en ik heb geen betere linksbui ten dan jij. Hij zit ruim in zijn verdedigers. Ik kon zo wel in de basis komen en die plek ben ik vervolgens niet meer kwijtge raakt." „Ik houd er nu rekening mee dat het fout kan gaan. Of ik op een lager niveau zou kunnen spelen? Dat weet ik niet. Nu niet. Misschien als ik een jaar niet heb gespeeld wel. Om nou helemaal te stoppen - daar is het spelletje te leuk voor." Topscorer Quick Boys blijft dromen van het profvoetbal vrijdag 24 december 2oo4 SI door Willem Spierdijk katwijk - Hendrik van Beelen (25) begon op i8-jari- ge leeftijd aan een loopbaan in het betaald voetbal. Ruim vier jaar later keerde hij - na contracten bij FC Utrecht, Heracles, Cambuur en Willem II - een illusie armer terug naar zijn oude dub Quick Boys. Diep on gelukkig voelde hij zich het laatste jaar in Tilburg, waar hij veertien hoog op een flatje de dagen door bracht. Gekweld door het hardnekkige buikspier blessure kwam hij terug naar Katwijk. Binnen een week was de blessure over en nam hij Quick Boys bij de hand op weg naar twee kampioenschappen. Van Beelen hoopt dat zijn derde seizoen bij Quick Boys de club de derde titel oplevert. Maar de droom van het profvoetbal blijft. Kampioen met Quick Boys, je hebt veel ge scoord, waar blijft die profclub? ,Ik heb nog een clausule in het contract met Wil lem II. Een nieuwe club moet een afkoopsom be talen als ik binnen drie jaar zou terugkeren naar de profs. Maar dat contract is na dit seizoen afgelo- :n. Ik ben dan transfervrij. Tot nu toe zijn er al- ïn maar geruchten geweest over clubs die be langstelling hadden, het is nooit concreet gewor den." Wat trekt je in het profvoetbal? „Voetbal is mijn passie. En ik denk dat ik het be taald voetbal aankan. Nu gaat het lekker, ik wil die stap maken. Als ik het spelpeil bekijk van de eerste divisie, dan denk ik vaak: dat kan ik ook. Maar meer spelers van Quick Boys zouden dat niveau aankunnen. Als ik een kans zou krijgen bij een topper of subtopper in eerste divisie zou dat heel mooi zijn." Waarom is het de eerste keer mislukt? „Het is misgegaan bij Willem II. Bij Cambuur liep het nog uitstekend, ik had het daar naar mijn zin, kwam bij Jong Oranje, en heb nacompetitie ge speeld. Daarna kwam Willem II, dat is toch een stapje hoger, het was een logische keus. Misschien 'lad ik bij Cambuur moeten blijven, maar dat is ichteraf gepraat. In Leeuwarden had ik al last van :n buikspierblessure, die steeds erger werd. Ik ten er ook aan geopereerd. Dan woon je in een Q flatje veertien hoog in Tilburg, in een hoekje. Doordeweeks ben je in het krachthonk, thuis zit je een ander hok. Een band met spelers krijg je iet omdat je nooit op het veld staat. Je komt bui ten de groep te staan. Vanaf dag één was dat het jeval. Ik heb er nooit iets kunnen opbouwen, uit- |eindelijk vereenzaam je daar." Wanneer besloot je er mee te stoppen? [„Mijn tweede seizoen bij Willem II zou ik ver huurd worden aan Helmond Sport. Daar ben ik een week geweest, ze stuurden me terug vanwege die blessure. Dat begrijp ik ook wel. Maar die bles sure zat toen ook tussen de oren. Weer een nieuwe club, weer aanpassen. In overleg met Willem II is mijn contract ontbonden, dat is heel netjes ge gaan. Voor mij was het een verlossing. Bij Quick Boys voelde ik me meteen weer thuis. Ik heb nooit meer last gehad van die buikspier. Kan je zien dat geest en lichaam met elkaar te maken hebben. Het plezier in voetbal is weer teruggekomen." Is dat profwereldje wel iets voor jou? „Het is een apart wereldje. Het geslijm met de trai ner, daar word je niet goed van. Er lopen er tussen die er alles voor doen om een basisplaats te krijgen of een plek op de reservebank. Je denkt: dat werkt zo toch niet in het betaald voetbal. Maar het werkt wel, uiteindelijk lukt het die spelers toch. Het gaat vaak over geld. Bij Jong Oranje hadden sommige jongens het daar regelmatig over, je hoorde abnor male bedragen. Voor hen was het uiterlijk vertoon heel belangrijk. Ik vind het triest wanneer je status aan geld moet ontlenen. Hoe hoger je komt, hoe vaker dat soort dingen belangrijk is. Bij Cambuur heb ik het wel erg naar mijn zin gehad. Daar was dat helemaal niét aan de orde, rustige jongens, leuk om mee te werken. Daar ben ik goed opge vangen, ik at bij mensen van de club, we trokken als spelers met elkaar op. Je voelde je daar gewaar deerd, dat maakt het gemakkelijker." Moet je niet een beetje een 'pestventje' zijn om te slagen in het betaald voetbal? „Het is aan mij om te bewijzen dat je geen pest ventje hoeft te zijn om te slagen in het betaald voetbal. Misschien ben ik op sommige momenten iets te lief, moet ik meer voor mezelf opkomen. Waarom ik afgelopen zaterdag zo gemakkelijk de excuses accepteerde van die jonge speler die me van achteren onderuit schopte? Ik raak niet van de kook als ik een keer te hard wordt aangepakt en ik fixeer me er niet op om iemand een schop terug te geven. Dat lijkt me een goeie eigenschap, je bent die verkeerde agressie meteen kwijt. Als-ie nou acht keer te hard inkomt dan accepteer ik dat niet zo makkelijk, maar ik schop nog niet terug." Toen je met Dirk Kuijt naar FC Utrecht ging werd er meer van jou verwacht dan van Dirk. „Dat heeft Mark Wotte, die toen FC Utrecht train de, mij ook wel eens verteld. Dirk heeft zich gigan tisch ontwikkeld en misschien heb ik me normaal ontwikkeld. Ik zat met Dirk bij Jong Oranje en hij is degene die bij een topclub speelt. Jongens als Kevin Bobson, Theo Janssen, Remco van der Schaaf zijn nooit bij een topclub doorgebroken. Dirk is nu zelfs bij Feyenoord dé man, de anderen zijn leuke spelers bij subtoppers." Wat doe je naast het voetbal? „Vorig jaar ben ik begonnen aan een opleiding fy SPORT Hendrik van Beelen: „Ik vind het triest wanneer je status aan geld moet ontlenen." Foto: Cees van Hoogdalem siotherapie. Het ging een paar maanden goed, tot de kerst. Toen was de pijp leeg en heb ik het te rustig aan gedaan. Ik ben achterop geraakt en kon het niet meer inhalen. Dit seizoen ben ik op zoek geweest naar werk. Maar heel vaak moest ik dan 's avonds aan de slag. En ik richt me nog op prof voetbal, dus ik wil geen trainingen missen. Ik moet wel het gevoel hebben dat ik er alles aan heb ge daan, zodat ik mezelf straks niets kan verwijten. Een kantoorbaan is niets voor mij. Ik heb nu ge solliciteerd bij de Willem van der Berghstichting. Het lijkt me mooi om met gehandicapte mensen te werken. Toen ik prof was, heb ik er niets bij ge daan. Bij FC Utrecht volgde ik wel een manage mentopleiding via de club. Maar na een jaar ging ik naar Heracles en kon ik dat niet afmaken. Soms was het een leeg bestaan bij de profs, er waren momenten dat je je verveelde. Als ik nu profvoet bal ga spelen, zou ik er zeker iets bij doen.. Ook om je op je maatschappelijke toekomst voor te berei den. Als je jong bent, denk je daar niet aan." Quick Boys is twee keer kampioen geworden, zijn dat de kampioenschappen van Hendrik van Beelen? Ik hoor natuurlijk ook wel dat er mensen zijn die er zo over denken. Maar ik denk daar vanzelfspre kend niet zo over. Er zijn ook supporters die meer van het technische spel van Maarten Bak houden. Ik voel me een van de elf in het veld en een van de twintig in de selectie. Als ik iets extra's kan bren gen, dan is dat mooi meegenomen. Ik maak niet het verschil, verschillende spelers doen dat. Bak heb je nodig, Flaton doet het goed. Brian Mussche is ook moeilijk te vervangen. Sommigen zijn beter in balbezit, ander zijn beter in de bal afpakken. Ik heb in het begin van deze competitie wedstrijden gemist, toen hebben we ook punten gehaald." Trainer Gert Aandewiel wordt door een ieder ge prezen, heeft hij ook mindere punten? (Na een zeer lange stilte). „Hij zou beter kunnen communiceren. Voor wedstrijden en tijdens de rust is het allemaal prima, maar hij zou daarnaast vaker op een speler kunnen afstappen. Het is niet slecht, noem het maar een verbeterpuntje. Of ik het daar met Gert over heb? Nu het in de krant staat, zal het wel aan de orde komen, ha, ha. Het is trouwens iets wat bij mezelf ook beter moet. Ik ben niet iemand die snel op iemand afstapt. Ik moet meer zeggen wat ik denk. Dat kan zeker bij deze trainers op een normale manier. Als het elftal minder draait, moet ik misschien ook eerder aan geven wat er niet goed gaat, wie er niet goed func tioneert. Tijdens de wedstrijden moet ik meer aan wijzingen geven zodat het elftal beter gaat draaien. Zoiets moet in je zitten, maar het is ook een kwes tie van ervaring. In plaats van je hoofd te schud den als het fout gaat, kan je een ander beter vertel len hoe het wel moet." Als jullie straks voor de derde keer kampioen zouden worden, kan je dan misschien met Quick Boys naar het betaald voetbal? „Ik zie dat niet gebeuren, ik ben er ook helemaal geen voorstander van. Dat past niet in Katwijk. Een topklasse in het amateurvoetbal, dat zie ik wel zitten. Bang voor verzadiging na weer een kampi oenschap ben ik helemaal niet. Geloof me, een kampioenschap verveelt nooit. En daarom gaan we proberen die derde titel op rij binnen te ha len." VOOR MEKAAR plicht om vrijwilligerswerk te doen, voor tenminste twee dag delen per seizoen. Doen men sen dat niet, dan moeten ze vijftig euro betalen. Voor dat geld kunnen we mensen inhu ren." „Er komen nu heel veel nega tieve reacties op. Mensen den ken dat dit van het bestuur komt, maar dat is niet zo. Het komt van de vrijwilligers die al veel voor de club doen. Er staat een gezin elke zaterdagochtend van zeven tot een achter de bar. Op een gegeven moment breekt zoiets op. De doelstelling van de maatregel is dat niet telkens dezelfde vrijwilligers er staan." Trudy Hamerling. 1: 40 jaar. e je zoal bij GHC? n de pr-commissie en ik s in de maand op zater- hter de bar. Op wed- lagen ben ik gastvrouw in Jtuurskamer en na afloop e ik de mensen van een 1 een droogje in het torhome. Sinds dit jaar g ik samen met mijn man [stavonden bij de club. Ik iseer ook het jaarlijkse jortoemooi, en de spon- fcnd met een gastspreker - r Mike Snoei. Met GHC Elke club heeft er wel een. Iemand die al jaren de klusjes klaart. Als er wat gebeuren moet, is het altijd dezelfde die meteen de handen uit de mouwen steekt. Voor Mekaar is een serie over die mensen. Ze zien zichzelf nauwelijks als vrijwilliger. Ze doen gewoon wat er gedaan moet worden. zijn we sinds drie jaar ook me de-organisator van het Amstel Voetbalgala. Verder is het voor namelijk netwerken en mijn charmes gebruiken. Vanwege dit vrijwilligerswerk kom ik nogal eens op een feestje." Hoe vaak ben je nog thuis? „Best wel veel hoor. Van maan dag tot en met woensdag so wieso. En mijn man gaat bijna overal mee naar toe, dus dat scheelt. Ik denk dat ik gemid deld zo'n tien. vijftien uur in de week aan de club besteed. Ik werk er nog vier dagen bij. Al leen in de toernooimaand mei is het drukker. Dan ben je da gen van tien tot tien bezig." VCL, De Sleutels of GHC? „Ik kom van De Sleutels, maar voel me nu verbonden met GHC. Ik vind dat de fusie heel goed is gelopen. GHC is nu,VCL en De Sleutels zijn geweest." Was het vinden van vrijwilli gers voor de fusie een pro bleem? „Ja." En hoe is dat nu? „Het is nog steeds een pro bleem. Er is daarom laatst een brief van het bestuur naar de leden gegaan, want zo kan het niet langer. Ieder lid wordt ver-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 29