SCHRIJVENDE LEZERS Vermogen van Bernhard voor versterking kust WDR 4 is enig in zijn soort Gemeente moet werk maken van Leidse Ijshal Gevel van geboortehuis van Rembrandt misplaatst Jammer, al die verwarrir over kerkelijke huisvestii Waarom moet kampeerder meebetalen aan Rembrandtjaar? WDR 4 is herkenbaar Otto Viveen, Nieuw Voordorp Politie alleen present om bonnen uit te delen Leiderdorp sluit duup Casema-abonnement Wie zit er in de programmaraad? Na 1 november heerst hier en daar onder hervormden (onge veer de helft van de Katwijkse bevolking) verwarring over het gebruik van de kerkgebouwen en de huisvesting na de tot standkoming van de PKN per 1 mei jongstleden. Dat is echter niet nodig: wie de rechterlijke uitspraak in de zaak Katwijk aan Zee (11 mei 2004) naleest op www.rechtspraak.nl (LJN: A09157) kan zien hoe de vork in de steel zit. Lopen we een en ander in de uitspraak even na. 1) In punt 4.1 en 4.2 is geoor deeld dat de bezwaarde kerken raden niet ontvankelijk zijn ver klaard. Slechts is elk individueel kerkenraadslid als lidmaat van de kerk ontvankelijk. De rechter heeft uitgesproken dat 'ieders kerkelijke functie geen zelfstan dige meerwaarde heeft.' Voor alle duidelijkheid: er is derhalve geen sprake van dat zij optre den namens de wijkgemeenten Morgenster en De Noord; die zetten zich namelijk voort bin nen de Hervormde Gemeente. De informatieverstrekking van de bezwaarden hierover stoelt op geen enkele juridische grond en is derhalve pertinent onjuist! 2) In de punten 4.5 en 4.7 is on omwonden uitgesproken dat op basis van de hervormde! kerkorde (HKO'51) de Her vormde Gemeente eigenaresse is (en niet het hersteld verband! van alle kerkelijke goederen. Bezwaarden die zich buiten de PKN plaats (t) en, kunnen dan ook geen enkele aanspraak clai men op het gebruik van kerkge bouwen, traktementen en huis vesting, etc. Het thans bewonen van de pastorieën aan de Bou levard en Hogeweg is dan ook onrechtmatig en staat boven dien op gespannen voet met het 5e en met het 8e gebod uit de Tien Geboden. 3) Ook is gevonnist (punt 4.4) dat wie geen deel wenst uit te maken van de PKN zich zal moeten afscheiden van de vormde Gemeente. In dit v band wordt verwezen naar rapport 'Om eenheid en he heid van de kerk', dat zich 1 best laat omschrijven als e« inventarisatie van de HKO' op materieel gebied, met d aan concrete conclusies ve bonden. En dus niet (zoals laas wel is gesuggereerd) al een nieuw soort (PKN-) kei recht waardoor bezwaarde hun bezittingen zouden kw raken. Niet alleen vreemd, ook oneerlijk is, dat bezwa; den wel op de basis van de HKO'51 willen blijven, maa consequenties daaraan ver den weigeren te accepterei 4) Dat de uitspraak in de zi Katwijk aan Zee niet op zie staat, blijkt uit (de inmidde vele) jurisprudentie in de z naamde kerkvoogdijkwesti zaken Driesum, Middelhar Groenekan, Aalst en ZuilicI Overal zie je hetzelfde gron troon: de kerkelijke goeder behoren toe aan de plaatse gemeente, mits die deel uit maakt van het landelijk ver band en niet daarbuiten! A gezien het landelijk verban van de NHK zich per 1 mei voortzet in de PKN, komen kerkelijke goederen dus tot de Hervormde Gemeente e niet aan het hersteld verba Het is uitermate verdrietig er een scheuring optrad in Hervormde Kerk. Ronduit lijk is het echter dat veel h< vormden in verwarring zijr bracht en op het verkeerde been zijn gezet door foutie informatie die nergens anc dan op eigen denkbeelden hersteld verbanders is geb< seerd. Ik hoop van harte di spoedig duidelijkheid in d< materie komt en dat de rus weerkeert in de Hervormdi meente. Christiaan Hi Katwijk aai gereageerd. Joop Fladderak, Australië. Mijn haren rezen ten berge bij het lezen van het artikel in het Leidsch Dagblad van 19 no vember over de kampeerder die mee moet betalen voor het Rembrandtjaar; 3,80 euro per persoon per nacht! Is de gemeente zo armlastig en wanhopig dat zij bij, notabene, de enige camping van Leiden ook geld vandaan moet halen om het Rembrandtfeest te orga niseren? Als u zo te werk gaat, kweekt u zeker geen goodwill bij de Leidse bevolking. Boven dien, wat denkt u ermee te win nen? Wat u aan de ene kant aan toerisme hoopt binnen te ha len, wordt er aan de andere kant weer afgeknabbeld. Wees toch wat gastvrijer voor de gas ten van onze stad en creatiever in het bedenken van geld bin nenhalen! A. van Leeuwen, Leiden. Bij dit schrijven wil ik de Pro grammaraad Bollenstreek een krachtig protest laten horen be treffende zijn advies aan Case- ma om WDR 4 van de kabel te doen verdwijnen. De basis van zijn advies, waarover het Leidsch Dagblad in november berichtte, is voor vele luiste raars een volkomen raadsel. Eigenlijk is WDR 4 de enige zender die de luisteraar een beetje normale hoorbare mu ziek aanbiedt in de huiskamer. Van de 32 radiokanalen die Casema doorgeeft aan de luis teraars, zijn er genoeg die zou den kunnen verdwijnen. WDR 4 is voor vele luisteraars echter wel herkenbaar. Zelfs onze ei gen Nederlandse artiesten laten hun geluid bij deze zender ho ren. Want bij de Nederlandse pop- en disco-zenders is hier voor geen plaats. Daarom zou ik, en velen met mij, van uw Programmaraad wel eens willen vernemen hoe dit advies en besluit gedaan aan Casema tot stand is gekomen. Tevens vragen wij: zou u als Programmaraad Bollenstreek naar uw luisteraars willen luis teren? Geef de vele luisteraars het genot van een beetje hoor bare muziek. Henk Warmenhoven, Noordwijk. Ik las in het Leidsch Dagblad van 15 december dat er onvoldoende geld is voor versterking van de kust. Dan lees ik ook dat de noordpool snel aan het smelten is, dan hoef ik me niet af te vragen waar het smeltwater moet blij ven. Dit gaat niet met millimeters maar met centimeters per jaar en dat is toch wel een teken aan de wand om in te grijpen, maar er is geen geld voor, zegt de overheid. Ik kan niet begrijpen waar ze mee bezig zijn, want er is geld zat maar het wordt gebruikt voor bui tenlandse aangelegenheden waar Ne derland niet mee gebaat is. Als ik nu lees en hoor dat prins Bern hard een groot vermogen achtergela ten heeft en dat zijn toch wel miljoe nen waar hij niets voor gedaan heeft dan alleen feest vieren en vrolijk zijn. Dat kapitaal wordt weer verdeeld on der zijn kinderen, die het ook al niet uitgeven voor het landsbelang, maar voor eigen belang. Deze miljoenen be horen het volk toe en niet het konink lijk huis. Het zijn miljoenen waar an deren armoe voor geleden hebben. La ten ze het gebruiken om de kust te ver sterken, dat is landsbelang want de ge varen worden over het hoofd gezien of verdoezeld door de overheid. Het is toch een schande als ik lees dat aan de daklozen in Katwijk en Rijnsburg war me maaltijden worden verstrekt en dat er tonnen worden verslonden voor een begrafenis en meer onzin. Met de mil joenen die prins Bernhard heeft ach tergelaten, kunnen die daklozen weer een dak boven hun hoofd krijgen. Ook kunnen er mensen ingezet worden om de daklozen te begeleiden. Prins Bernhard is begraven door een zekere dominee Ter Linden. Nu is ook bekend dat het vorstenhuis van chris telijke huize is maar heeft die dominee nooit eens het stuk van 1 Johannes 3 voorgedragen aan de koninklijke fami lie? Daar staat in vers 17 'Zo wie nu het goed der wereld heeft, en ziet zijn broeder gebrek hebben, en sluit zijn hart toe voor hem, hoe blijft de liefde Gods'. PJ. van Delft, Oegstgeest. Ik las uw artikel van 19 novem ber over Otto Viveen. Ik ben een inwoner geweest van Nieuw Voordorp van 1938 tot 1946 toen mijnheer Viveen di recteur was. Ik kan me nog goed het eind van de oorlog herinneren en hoe ik me schaamde voor het gedrag van de inwoners van Voorschoten. Om een voorbeeld te geven: ik was er bij toen een aantal colla borateurs werd tentoongesteld, op een vrachtwagen voor het gemeentehuis met kettingen om hun nek. Zij werden dan ge dwongen voor de mensen te buigen door aan de kettingen te trekken. Als ze dan bogen wer den ze met een schop gedwon gen om weer overeind te ko men en dan begon het spel weer van voor af aan. Ik vroeg me toen af of wij wel zoveel be ter waren. Ik kan me levendig voorstellen dat mijnheer Viveen daartegen geageerd zou heb ben. Hij was een principieel mens. Verder ben ik ervan overtuigd dat er joodse kinderen onder de bewoners van Voordorp waren. Zelfwas ik 17 jaar in februari 1945 en had ik dus voor de Duitsers moeten gaan werken, maar ik werd in het huis gehou den. Wat de foto van hem als een burgemeester betreft: dat moet maar gauw gerectificeerd worden. Ik woon al 43 jaar in Australië en was me nooit hiervan be wust, anders had ik wel eerder Naar aanleiding van zijn bijdrage aan de rubriek lezers schrijven betreffende WDR 4 is ons geble ken dat ook de regionale kabelraad niet begrijpt waar het om gaat. Van de 32 zenders is er slechts één (WDR 4) waar vele luisteraars muziekplezier aan beleven! WDR 4 is enig in zijn soort. Dat is dus de reden waarom in vergelijking met andere zenders in verhouding minder naar WDR 4 wordt geluisterd! Ook heeft de kabelraad niet begrepen dat, omdat er geen alternatieve zender is voor bedoelde muziekliefhebbers, zijn redenering kant noch wal raakt. Het mag niet zo zijn dat u door een halsstarrig standpunt dan wel een on juiste visie veel liefhebbers luisterplezier gaat af nemen. Voor deze toch wel grote groep is er dan geen enkele reden meer om de radio aan te doen en dit valt door de kabelraad op geen enkele ma nier te rechtvaardigen. Ik zou dit niet graag op mijn geweten willen hebben. Foei! Citaat uit een brief van de heer J. Langeveld te Leiden: 'Door het verwijderen van de zender WDR 4 gaat u zeer vele liefhebbers van een ple zierig stukje levensvreugde beroven. Geen enkele andere zender kan namelijk het gebodene van WDR 4 vervangen.' En dit spreekt voor zich. Eni ge honderden denken er net zo over en hebben lang niet, om welke reden dan ook, alle WDR 4- luisteraars kunnen reageren. Het ware beter en fatsoenlijker geweest als de kabelraad ons eerst van de inhoud van uw stukje op de hoogte had gebracht alvorens het te laten publiceren. Bij het gemeentehuis, waar een van ons persoonlijk meerdere malen correspondentie heeft afgege ven, werd de heer Van der Vugt voorgesteld als secretaris van de raad. Hij is, net als de raad, na latig geweest door ons niet te zeggen wie de se cretaris is. De handel en wandel van de raad valt onder de categorie misleiding. Maar dat komt de raad natuurlijk wel goed uit. Eerder schreven wij dat bij de raad sprake is van wanbeleid en was een en ander voor ons aanleiding bij de bevoeg de instantie een motie van wantrouwen in te die nen tegen het functioneren van de kabelraad. Zo nodig eisen wij via een kort geding dat WDR 4 blijft worden uitgezonden. Wij rekenen er echter op dat de motie voor ons een positief resultaat zal hebben en verdere stappen niet nodig zijn. Wij gaan er nog steeds van uit dat het niet de be doeling van de raad kan zijn ons te dwingen via een kort geding een en ander recht te zetten. Nogmaals een citaat: 'Het is toch eigenlijk te gek voor woorden, dat terwijl er een groot aanbod is aan zenders die herrie en kabaalmuziek voor jon gelui bieden, zo'n enkele zender die dan wel voorziet in de wensen en behoeften van vele ou deren, van de kabel zou verdwijnen'. Volgens correspondentie zou er in maart/april weer een vergadering zijn. Dat is natuurlijk veel te laat omdat het de bedoeling is dat door Case ma vóór 1 januari een besluit wordt genomen. Met andere woorden: de kabelraad moet eerder bij elkaar komen. Casema hebben wij dan ook gevraagd, indien dit nodig mocht zijn en mede gezien de ingediende motie, het nemen van een besluit even uit te stellen. Wij gaan ervan uit dat de kabelraad daar geen bezwaar tegen heeft. voorl. secretaris H J. Mulder, Fanclub WDR 4, Leiden. De politie stelt in het krantenartikel van 16 de cember dat zij niet wenst op te treden bij moge lijke verkeersopstoppingen van het naderende weekeinde. De reden hiervoor stel ik dan maar ter discussie. Drie weken geleden was het in elk geval wel een chaos. Politie, om een en ander in goede banen te leiden, was (behalve op enkele momenten) in geen velden of wegen te beken nen. Uitermate treurig was het om een weekein de later bij het bewuste kruispunt politie te ont dekken die zich met een laserunit achter een ver keersbord stond te verschuilen om mogelijke snelheidsovertreders te betrappen. J.G. Vos, Leiderdorp. Laat de Ushal niet de dupe worden van het gedrag van een aantal omliggende gemeenten, die voor een dubbeltje op de eerste rij willen zitten. Archieffoto: Mark Lamers In de afgelopen winter werden de trai ners van de IJVL verblijd met de legpen ning van de gemeente Leiden als blijk van waardering voor hun jarenlange in zet bij het gehandicaptenschaatsen. Bij de uitreiking sprak wethouder Hessing uit, dat hij zich zou inzetten voor het be houd van de Leidse Ijshal. Dit zou moe ten gebeuren in samenspraak met de omliggende gemeenten. We zijn inmiddels een jaar verder en we ten nu, dat de gemeente Leiden 8000 eu ro overheeft voor het behoud van de Ijs hal. Ter vergelijking: de kleine gemeente Zoeterwoude legt 5000 euro op tafel. Vorig jaar had de gemeente Leiden 35.000 euro over voor een kleine maand ijspret op de Beestenmarkt. Dit jaar gaat dat uiteindelijk niet door, dus wat is er logischer dan dat de gemeente Leiden dit geld pompt in de eigen Ijshal, waar wekelijks vele duizenden mensen plezier beleven aan deze wintersport van Hol landse bodem. Leiden houdt tot nu toe de boot af, om dat de omliggende gemeenten, behalve Zoeterwoude, niet over de brug komen. Maar de ijsverenigingen doen dat wel! De IJVL heeft met een sponsorloop in het voorjaar 1800 euro opgehaald, de ijs- clubs in de omgeving haalden ruim 15.000 euro op. In de kerstvakantie gaan al deze clubs op herhaling in de Leidse Ijshal. Er wordt dan een sponsoractie gehouden ten bate van bovengenoemde sportinstelling. Kortom, wethouders en gemeenteraads leden: de omliggende gemeenten mo gen dan in gebreke blijven, de schaat sers uit de omliggende plaatsen beslist niet. Net zomin als de Leidse schaatsers. Dat de omliggende gemeenten niet over de brug komen, hoeft toch niet te bete kenen, dat de gemeente zich er met een jantje-van-leiden van afmaakt. De Stads gehoorzaal en de Schouwburg trekken ook veel publiek uit omliggende ge meenten. Dan zegt de gemeente toch ook niet dat ze niet subsidieert als de omliggende gemeenten niet meebeta len? Als grootste plaats in de regio krijgt de gemeente Leiden volgens mij meer geld uit het gemeentefonds voor de in standhouding van regionale voorzienin gen, waartoe ik de Ijshal ook reken. Als er weer een Elfstedentocht gehou den wordt, is de gemeente Leiden er als de kippen bij om zijn 'eigen' Elfsteden tochtrijders te huldigen. Dat ruim 80 procent van deze mensen wekelijks traint op de eigen Leidse baan, die ja renlang zonder noemenswaardige sub sidie gedraaid heeft, benadrukt het be lang van een kunstijsbaan in deze schaatsgekke regio. Kijk eens, hoeveel duizenden mensen, onder wie veel Leidenaars, de ijzers on derbinden, als er weer eens een Molen- en Merentocht gereden kan worden! Laat de Ijshal niet de dupe worden van het gedrag van een aantal omliggende gemeenten, die voor een dubbeltje op de eerste rij willen zitten. Kijk liever naar de schaatsers, met name ook uit de re gio, die wel hun verantwoordelijkheid nemen. Het geld hoeft het probleem niet te zijn: als er 35.000 euro gereser veerd stond voor het baantje op de Beestenmarkt, is het toch een kleine moeite om dat geld over te hevelen naar de eigen kunstijsbaan aan de Vondel laan. Als de gemeente Leiden het de eigen Elf- stedenrijders en het G-schaatsen zo gunt, kan ze dat laten blijken door ons niet in de kou te laten staan en te helpen met het behoud van de Leidse Ijshal. Bert Breed, Trainer/lid IJssport Vereniging Leiden, Leiden. Casema: houd je in! Bijna ieder een in Leiden en omstreken kijkt tv en luistert radio 'dank zij' een abonnement bij Case ma. Daartoe hebben diverse ge meentebesturen een paar jaar geleden een contract met die firma afgesloten. Leiderdorp is zo handig geweest, blijkt nu, om alleen voor het zogenaam de basispakket - dat is zonder allerlei commerciële en kabel zenders - een prijsmaatregel af te spreken: alleen voor inflatie corrigeren. Maar: 95 procent van de Leiderdorpers heeft nietsvermoedend - net als ik - voor het 'standaard', uitgebrei dere pakket gekozen. Nou, daar zijn we dan mooi klaar mee. Terwijl toch alles al duurder en minder wordt, is het maandabonnement van 8,16 euro in begin 2003 al in ja nuari naar 11,87 euro gegaan en wil Casema volgende n meer dan 14 euro vangen, f met al een verhoging van 7| procent in twee jaar. De gejj meente kan daar niets aanf' doen, zegt ze (Leiden en A onlangs wel, zij het via de I ter). Dan maar zelf Casemf' de orde roepen? Opzeggend met een ander systeem verfj (schoteltje bijvoorbeeld, olP KPN) is een mogelijkheid. P gewoon massaal weigeren p meer dan 11,87 euro plus 1 procent inflatie is afgerond euro, te betalen. Dat is tocl mooi aan de prijs, kijk en lijk met omringende geme) ten. Misschien is het goed,! jes, om een briefkaartje naf Casema te sturen met kort leg. Doet u mee? RobJr Leidef Hierbij wil ik reageren op het artikel van de heer Van der Vooren over WDR 4 in het Leidsch Dagblad van 25 no vember. Toen Herman Mulder ons op riep om te reageren dat WDR 4 moet blijven op de kabel heb ik direct een protestkaart naar Katwijk gestuurd want dit mag echt niet gebeuren. De heer Van der Vooren schrijft dan wel dat Casema regelmatig on derzoeken doet, maar dan in formeren ze waarschijnlijk bij de verkeerde doelgroep. Als er nu 32 kanalen zijn, mag er dan één kanaal zijn voor de 50- plussers? Want de radio staat eerlijk gezegd maar op één ka naal en dat is WDR 4. Meneer Van der Vooren mag ook wel wat positiever zijn over het aantal fans dat de heer Mulder aan het mobiliseren is. Ik vind het een goed initiatief, hulde!! Ook zou ik wel eens willen we ten welke leeftijdsgroep er in zo'n programmaraad zit. Ik neem aan dat dit niet allemaal tieners zijn en deze ook wel van een heerlijke no nonsens zender houden die nog muziek verspreidt die een weldaad is voor het oor. De programma raad zegt dat het een welover wogen keuze is geweest. Ik zeg dan, hebben julllie nog geen leergeld betaald met het terug zetten van WDR 4 op de Haag se kabel per 1 februari? Case ma en programmaraad: bezint eer ge begint! Koos van der Reijderi^— Leiden. De sloop van het Rembrandthuis In 1977. Foto: Jan Holvast Het gaat om de opmerking dat de gevel van het geboortehuis van Rembrandt, volgens een krantenartikel van 23 novem ber, geplakt zou zijn tegen een andere gevel. Dit is geheel mis plaatst door u weergegeven, daar de gevel uit steen, met een dikte van zeker 30 centimeter, en ook nog eens van echte ra men was voorzien. De gevels links en rechts van het geboor tehuis waren gelijk (aan de bui tenzijde) en dus zeer deskundig jyan opbouw. Wat betreft de vestiging van be drijven in Leiden: De gemeente Leiden was toen al, nu dus veertig jaar geleden, in gevecht met bedrijven, daar zij nooit behoorlijk antwoord wilden geven wat mogelijk de toekomst zou kunnen zijn. De gemeente Leiden heeft ook nooit een echte visie gehad, toen niet en nu - op veel gebie den - nog steeds niet. De Nederlandse Rotogravure Maatschappij is eigenlijk weg gepest, zoals zo vele bedrijven die Leiden hebben verlaten, ui teraard door slechte leiding. Het weggaan van de 'Rotofi vure' heb ik persoonlijk vair directie vernomen, daar ik»2 zelf een kleine tien jaar hel» woond. ie Mijn opmerking is dan oojt ker terecht dat de gemeenri raadsleden een IQ van beii nul hadden en nog steeds pi ben. Zij vliegen nog steedsfc het ene idee naar het andeti idee. De belastingbetalend! woners van Leiden zijn weje klos. b AJ. VI* U

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20