SERVICE (gQ SPEURDERS GLORIEUX W- Kijk, Madieke.^ Parelhoen met bleekselderij uit de wok 'Herfstmis' Cryptogram Dé oplossing voor uw zoektocht! HDC 160 iC 24 DECEMBER 2C CD VAN DE DAG Manhattan Divertimanto Mouvement? Genre: klassiek/symfonisch Francois Glorieux: Manhattan, Divertimento Mouvements Munich RO/Kiev/Eichhorn Talent Records/distributie Harm. Mundi/DOM 2910 504 Manhattan is het hart van New York. Het is zo bruisend dat het op iedere bezoeker een onuitwisbare indruk maakt. De Belgische componist Francois Glorieux zoog er zoveel impressies op dat hij een symfonisch portret van deze New-Yorkse burrough maakte dat het door de francophone pers werd vergeleken met Gershwins An American in Paris. Glorieux, tevens een concertpianist met veel vaart in zijn spel, zet The Big Apple neer als een stad met een kalei- doscopisch gezicht. Hij combineert elementen uit de jazz met het burleske karakter van Broadway, het koper van John Philip Sousa met invloeden die ontleend zijn aan de country - wie het nachtle ven in New York kent weet dat je er ook de Mignight Cowboy kunt uithangen. Dit overzicht van Glorieux' symfonische werk bevat ook het Divertimento (piano en strijkers) uit 1980 en Mouvements for piano, percussion and brass. Glorieux is een duivelskunstenaar en een manusje van alles; zo klinkt zijn opwindende muziek ook. BOEK VAN DE DAG Lmdgren Genre: prentenboek Astrid Lindgren Kijk, Madieke het sneeuwt! uitg. Ploegsma Prijs: 12,95 Sla dit boek open en je ziet in een vogelvluchttekening meteen waar het verhaal zich afspeelt: een schattig dorpje met houten huisjes, bedolven onder een dik pak sneeuw. Daar wonen de zus jes Madieke en Liesbet, natuurlijk met hun vader en moeder, een paar huisdieren, en ook nog een dienstmeisje, dat de luisterrijke naam Alva draagt. Maar dat is de idylle. De boze buitenwereld is een diep en donker bos met besneeuwde sparrenbomen, waar Liesbet hopeloos in verdwaalt als ze daar achter is gelaten door de gewetenloze dronkaard Andersson, op wiens arrenslee ze was ge sprongen zonder dat hij het wist. Komt ze ooit nog weer thuis? Dat is de vraag. Maar Astrid Lindgren heeft hier nog een tweede ver haaltje doorheen geweven, dat over de verhouding tussen de twee zusjes gaat. Want voordat Liesbet met Alva kerstinkopen ging doen, kregen de meiden ruzie omdat Madieke niet mee mocht vanwege haar ziekte. Komt het dus ook weer goed tussen die twee? Een echt, spannend, en soms een beetje griezelig verhaal voor on der de veilige kerstboom. KOKKERELLEN Hoofdgerecht voor 4-6 personen Parelhoen en poularde (extra zware kip uit Frankrijk) hebben met elkaar gemeen dat ze meer smaak hebben dan de 'gewone' kip die je in de schappen van de supermarkten aantreft. Ingrediënten 4-6 borstfilets van parel hoen of 2 - 3 borstfilets van poularde, samen ca. 850 gram; 2 eetl. bloem, ge zeefd; 1 theel. pittige kerriepoeder (Madras); 1/2 theel. gemberpoe der; zout; witte peper uit de molen; 3 eetl. (zonnebloem)olie; 2 teentjes knoflook, ragfijn gehakt; 1 flink» struik bleekselderij; 1 tablet voor kippen bouillon; 4 eetl. droge sherry, zoals manza- nilla; 2 theel. Japanse sojasaus (Kikkoman); Bereiding Maak de filets droog met keukenpapier en snijd het vlees in smalle reepjes met een lengte van ca. 4 cm. Schep in een plastic zak gezeef de bloem, zout, peper, kerrie- en gemberpoeder luchtig door elkaar. Leg de reepjes vlees eveneens in de zak en blijf daarna zo lang schudden tot het vlees geheei is omgeven met een bloemlaagje. Laat alles 5-10 minuten liggen. Maak intussen de bleekselderij schoon. Houd het groen apart voor de garnering. Snijd de stengels in de lengte in lange smalle repen en daarna in stuk jes van ca. 4 cm. Verhit de olie in een wok en bak de vleesreepjes er onder voort durend omscheppen, 3 minu- ten in. Strooi er knoflook over en schep alles nog eenmaal om. Verdeel de bleekselderij reepjes over het gerecht en schep al les enkele malen luch tig om. Schenk er, on der voortdurend roe ren, 1/2 liter kokend water bij en voeg het bouillontablet toe. Wacht tot alles opnieuw aan de kook is geko men. Roer alles krach tig door. Temper het vuur en houd alles 6 - 7 minuten tegen de kook aan. Roer er vlak voor het opdienen sherry en sojasaus door. Presentatie Dien het gerecht op in een voorverwarmde schaal met hoge opstaande rand. Leg er bij wijze van garnering een boeket je selderijgroen bij. Dien er droog gekookte (Pandan) rijst bij op. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: A28 Zwolle - Gro ningen, tussen knooppunt Hattemerbroek en knooppunt Lank- horst en A50 Arnhem - Apeldoorn, tussen knooppunt Waterberg en knooppunt Beekbergen. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de Al2 Den Haag - Utrecht, bij Zoetermeer. Zaterdag en zondag (beide kerstdagen): Alleen de dagelijkse controles. HET WEER door Jan Visser Enkele kleinschalige storingen beïnvloeden vandaag en niet in de laatste plaats kersmacht het weerbeeld in onze streken. Vandaag overdag is het meest be wolkt en kan er plaatselijk wat buiige regen vallen, vanavond en de komende nacht regent het enige tijd flink. De temperatuur komt vanmiddag nog uit op circa 8 graden, de west tot zuidwestenwind is aan zee meest hard en vanavond een tijdelijk stormach tige zuid tot zuidwestenwind. Op eerste kerstdag is er een buienkans en met circa 6 graden is het min der zacht. De wind blijft uit het westen tot zuidwes ten waaien en is aan zee krachtig. Zondag minder wind (ruimend naar west tot noordwest), kans op een enkele winterse bui maar er is ook geregeld zon neschijn. In de nacht en vroege ochtend bestaat er kans op gladheid. Helaas zijn er opnieuw diverse 'weerkundigen' ge weest die zich in een veel te vroeg stadium positief hebben uitgelaten over de mogelijkheid van een wit te kerst. Vervolgens ontstaat er een 'wittekersthype' met van dag tot dag oplopende, dan weer dalende kanspercentages. Dat een deel van het journaille daarop anticipeert lijkt mij vrij logisch. In meteoro logische kringen beseft men echter onvoldoende dat van het eigen vak een karikatuur wordt gemaakt. De kans op een witte kerst is in ons land erg klein, de laatste keer dat aan de landelijke, 'De Biltse' criteria werd voldaan (op beide dagen een gesloten sneeuw dek tijdens de ochtendwaarneming) ligt bijna 25 jaar achter ons (1981). Waarom het met kerst zelden tot een sneeuwdek komt, heeft te maken met groot schalige veranderingen in de Euro-Atlantische lucht drukverdeling. Na een 'middecemberwintertje' zwelt de IJslanddepressie aan en stuwt zachte luchtmas- sa's naar West-Europa. Uit KNMI onderzoek blijkt dat de veranderingen in de luchtdrukverdeling wel eens stratosferisch kunnen zijn bepaald. Boven 15 kilometer vinden medio december ontwikkelingen plaats die aan de vooravond van kerst van grote in vloed kunnen zijn op de drukverdeling in de tropo sfeer (beneden 13 kilometer). SNEEUWHOOGTEN wintersportgebieden Frankrijk week 52 A dal V A berg dal V Alpe d'Huez 75 60 Les Arcs 100 40 1 Argenb'ere 60 30 Lés Deux Alpes 70 30 Chamonix 60 30 Les Houches 60 50 Champagny 100 70 Meribel 90 40 Chamrousse 50 40 Praz sur Arty 60 20 1 ïftfït Courchevel 95 70 Superdevoluy 40 25 La Plagne 100 70 Val d'lsere 100 90 Verwachting voor morgen Wassenaar [O Den Haag STRIPS PUZZEL DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck (advertentie) Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 519 68 68 Fax: 072 519 68 69 Horizontaal: 3. Zo wordt de smart gehalveerd (7); 6. Essay bov f paar mensen (6); 8. Van weerszijden een handel in j 10. Gereed-schap van een creatie zonder geld (5); 12. De verkoop die men uitschakelt (5); 13. Haarkj van een paard (6). Verticaal: 1. Treuzelaar onder invloed (4); 2. Kunstwerk van| maat in bed (5); 4. Munt en noot in kleur (4); 5.1 mooie kleding nog mooier bij het gerecht (7); 7. Bevroren taal (6); 9. Slui-merend merkteken (3| 11. Stel die oude tevreden! (4). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Smeerpoes; 9. Metz; 10. ifte; 11. as; 12. emt; 14. ar; 15. p 17. del; 19. ene; 21. Goa; 22. Ase; 23. som; 25. tov; 27. potj 32. boa; 33. az; 34. alle; 36. dope; 38. waardevol. Verticaal: 1. Smaad; 2. mes; 3. et; 4. ezel; 5. pita; 6. of; 7. eta; 8. serre 13. maw; 15. plomp; 16. geste; 18. ego; 20. neo; 23. squaw 26. vezel; 28. ober; 29. jade; 31. sla; 33. Apo; 35. la; 37. OV. WAAK zoo ZO'N BEEST

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16