Opvang zwerfj eugd schiet tekort Politie onderzoekt woning vermiste Zoeterwoudenaar leineken onderzoekt hertje' voor moslims ïb je loten? Nee, maar /e zijn wel gelukkig!' Plan voor villa's in zendmasten Kunstwerk Wolkers op proef dinsdag 21 DECEMBER 2004 De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor 9,75 (g0 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Leidsch Champagne gaat niet samen met vette oliebollen OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Licht winters Hazerswoudse versie Ronaldinho gekozen van Nachtwacht op tot wereldvoetballer uESp t Tt- z weg naar Schiphol van het jaar 2004 o/2° 2"4 'CIA ronselde Marokkanen' rabat - De Amerikaanse inlich tingendienst heeft geprobeerd Marokkanen die vastzaten in de terroristengevangenis in Guant- anamo Bay op Cuba te ronselen om ze in te zetten in Nederland of Oostenrijk. Dat zegt de advo caat van een van de gevange nen die gisteren voor een Ma rokkaanse rechter moest ver schijnen. De gevangenen zou den voor de CIA moeten spio neren nadat ze het land waren binnengekomen als politiek vluchteling. Ze weigerden ech ter en werden vervolgens aan Marokko uitgeleverd, aldus hun advocaat. Sharon niet bij vredesconferentie Jeruzalem - De Israëlische pre mier Ariel Sharon sluit uit dat Israël zal deelnemen aan de Midden-Oostenconferentie die naar verwachting begin 2005 zal plaatsvinden in Londen. Dat zei hij gisteren na een ontmoe ting met de Slowaakse minister van buitenlandse zaken. Alge meen wordt aangenomen dat Sharons Britse collega Tony Blair begin volgend jaar een grote internationale topont moeting wil houden om het vastgelopen vredesproces vlot te trekken. Volgens Sharon er kent Israël het belang van deze conferentie, maar zal het deze niet bijwonen. wdam/gpd - Bierbrou- [eineken onderzoekt of isterse moslims kan be- met een alcoholvrij Volgens Heineken- Anthony Ruys wordt ieiende groep moslims iercieel steeds interes- voor de bierbrouwer. ;ken heeft naar eigen veel succes met het :oholvrij bierachtig in Egypte. „We heb- id 2002 een Egypti- irouwerij overgenomen maken ze het alco- Ije moutdrankje met de Fayrouz", zegt Ruys. leeft de smaakbeleving ier waar vruchtenex- n aan zijn toegevoegd, tker te zijn of het wel of toegestaan binnen het yfcngeloof hebben we het toetsen. Het is inmid- oedgekeurd door de ;ste moskeeën van Cai ro. We onderzoeken of we Fayrouz ook in Westerse lan den willen gaan verkopen. Bijvoorbeeld in Nederland." Volgens Ruys wordt de groei ende groep moslims in het Westen voor Heineken steeds interessanter. „Vergeet niet, in Nederland bijvoorbeeld wonen naar schatting 1 mil joen moslims. Het is jammer als je die doelgroep structu reel misloopt. Die willen wij ook wel wat verkopen." De consumptie van Fayrouz in Egypte steeg het afgelopen jaar met 50 procent. Producent is Heine- ken-dochter Al Ahram Bever ages Company, marktleider in pilsener met het merk Stel la. In geproduceerde liters is het bednjf veel groter in de zogenaamde non-alcoholi sche moutdrankjes, waarvan Fayrouz een van de succes volste is. Iterijfeest in Wilgenhorst Voorhout Aantal jonge daklozen afgelopen jaar met 8 procent gestegen tot bijna 5000 COMMENTAAR De opvang van zwerfjongeren blijft volgens een onderzoek van de Rekenkamer nog altijd onder de maat. Het aantal jonge daklozen is dit jaar met 8 procent gegroeid. Foto: GPD door Nancy Ubert zoeterwoude-dorp - De politie doet vandaag onderzoek in de woning van Arjan van der Velden, de 42-jarige Zoe- terwoudse vrijgezel die nu tien dagen wordt vermist. Rechercheurs voeren een zogenoemd ad mortum onderzoek uit en gaan intensief op zoek naar DNA-sporen. „Het be vreemdt ons dat het al die dagen zo stil is", aldus een woordvoerder van de poli tie. „De man heeft sinds vrijdag 10 decem ber ook geen geld meer opgenomen of een pinbetaling gedaan." Aanvankelijk ondernam de politie geen actie toen broer Jaco bij bureau Leiderdorp aangif te van vermissing deed. „We wachten bij volwassenen altijd even af. Soms wil ie mand er gewoon even tussenuit. Nu zijn we toch in het stadium beland dat we niet meer kunnen stilzitten." De politie gaat vandaag in de woning op zoek naar aanwijzing. „Tevens proberen we DNA-sporen van de vermiste man te vinden. Ook van eventuele andere be zoekers van het huis. Stel dat we er over een paar weken achter komen dat de man slachtoffer is geworden van een ge weldsdelict. Dan verbijten we ons dat we nooit spo ren hebben veiliggesteld." Pagina R3: Tips leiden niet naar vermiste man Regeringscrisis in Bosnië banja luka - Na het opstappen van de Bosnische minister van buitenlandse zaken, afgelopen weekeinde, heeft nu ook minis ter van justitie Kovac ontslag genomen. De twee Bosnische Serviërs protesteren zo tegen de sancties die de hoogste macht hebber in het land, Paddy Ash- down, nam tegen Republika Srpska. Hij ontsloeg negen ho ge functionarissen, omdat ze te weinig deden om oorlogsmis dadigers te arresteren. Bosnië bestaat uit de Republika Srpska en de moslim-Kroatische fede ratie (met elk een eigen rege ring, parlement, leger en poli tie) en een zwakke centrale re gering in Sarajevo, waarvan de opgestapte ministers deel uit maakten. Geen Spaanse link in zaak Van Gogh madrid - De Spaanse justitie heeft geen informatie dat de Marokkaan Hassan al-Haski, die vrijdag op verdenking van terrorisme op Lanzarote is op gepakt, opdracht zou hebben gegeven om Theo van Gogh te vermoorden. Dat heeft een woordvoerster van het Spaanse hooggerechtshof gisteren ge zegd. Spaanse media meldden de link met de zaak Van Gogh. Een woordvoerder van het openbaar ministerie in Amster dam liet zondag al weten geen idee te hebben waar die berich ten vandaan kwamen. roermond/gpd - De 27 televi sietorens en andere communi- catiemasten in Nederland moe ten worden gebruikt voor wo ningbouw. De Roermondse projectontwik kelaar H. Muermans heeft hier voor een plan ontwikkeld. De televisietoren in Roermond moet als eerste een woonbe stemming krijgen. De projectontwikkelaar ont vouwde gisteren zijn plannen achter gesloten deuren aan mi nister S. Dekker (Vrom). In de Roermondse televisieto ren kunnen 57 zogenaamde 'airvilla's' worden gebouwd met een vloeroppervlakte van bijna 140 tot ruim 200 vierkante meter, zo blijkt uit schetsplan- nen. De villa's worden gebouwd op een hoogte van meer dan hon derd meter.De bouw is moge lijk, doordat KPN door het ge bruik van geavanceerde en klei nere ontvangst- apparatuur voldoende heeft aan de boven ste etage van de toren. fces van Delft Aut - Als je wint, heb je f 1. Maar als je naast de he prijzen grijpt die in aat worden uitgedeeld, le champagne toch net der lekker. In de Wil- >t in Voorhout werd gis- 11,54 miljoen euro ver- ider de bewoners. Ech- >n aan leden van de Loterij. ibeek had woensdag isieprogramma Mil- icht 770.000 euro in de ileept. bedrag mocht hij gis- geven aan de buren ïeedoen aan het kans- loende zagen Harry en an hoe de camera- de Postcodeloterij huis voorbijging, werden verdeeld lisnummer 51, wij wo- f nimmer 50", zegt Pau ls achttien woningen ider de postcode 2215 :amilie Graman heeft 3 2215 WV. „Dat er zo tcodes zijn, is zeker be- 11 het de postbodes ge- |k te maken", zegt Har- cynisch. dat is volstrekt onvoldoende. Er zijn minstens 1200 plaatsen no dig", aldus een woordvoerder. Mensen tot 25 jaar met veel problemen die dakloos zijn of in een opvangcentum verblij ven, worden als zwerfjongeren gekenschetst. De jeugdzorg is verantwoordelijk voor jongeren tot 18 jaar. Oudere jongeren dreigen tussen wal en schip te raken. Pagina Gesprek van de Dag: Alle bedden zijn bezet MAN VAN HET JAAR leiden - Nog niet het echte kunstwerk van Jan Wolkers is gisteren bij het Leidse station geplaatst maar een proefmodel. „Om te zien hoe het beeld in de omgeving past", aldus een woordvoerder van de ge meente Leiden. Hij kan nog niet zeggen wanneer de echte Wolkers - een driekantige, roestvrijstalen zuil van zes meter hoog en bedoeld als ode aan Rembrandt - zijn plek krijgt op het Stationsplein. Foto: Hielco Kuipers Mijn wereld, mijn krant. Leidsch A'iDagblad Elke maand spelen hij en zijn vrouw mee met twee loten. „Sommigen zeggen dat we daar nu beter mee kunnen stoppen, omdat de prijs nooit in dezelfde straat valt", aldus Paula Gra man. „Maar we steunen de goede doelen en wie weet win nen we toch nog iets." „Dat we nooit aan loterijen meedoen, is een bewuste keu ze", zegt Wubbo Löning teleur gesteld. „Bij kansspelen verdie nen ze meer dan dat ze eraan uitgeven. Je wint toch nooit wat, dacht ik altijd. Het is jam mer, 42.767 euro per lot is veel geld. Maar het is niet zo dat ik nu opeens wel loten ga kopen." Menno en Willemijn Post kijken van een afstandje toe hoe de cheques in ontvangst worden genomen door dolgelukkige ge zinnen. Menno: „Ik stond 's ochtends het ijs van mijn auto af te krabben, toen een buur man vroeg: 'Heb je het al ge hoord? Ik hoop voor je dat je lid bent.' Nee, antwoordde ik, de kans dat je wint is zo klein." Als de Posten een prijswinnaar felici teren, vraagt deze: 'Jullie ook?'. „Nee", zegt Willemijn Post, „maar we zijn wel gelukkig." den haag/gpd-anp - Het aantal zwerfjongeren is het afgelopen jaar met 8 procent gestegen. De Algemene Rekenkamer schat het aantal zwerfjongeren momen teel op bijna 5000. Dat blijkt uit een gisteren verschenen rapport. De opvang van zwerfjongeren is nog altijd ver onder de maat, al dus de Rekenkamer. Provincies en gemeenten doen meer aan hulpverlening dan twee jaar ge leden. Toch blijft het aantal voorzieningen beneden peil, terwijl het aantal zwerfjongeren groeit. Slechts tien van 43 on derzochte gemeenten zijn in staat om zwerfjeugd alle vor men van hulpverlening te bie den. Zij doen aan preventie, sporen dak- en thuisloze jonge ren op en bieden ze opvang. Dertien gemeenten hebben een speciaal pension voor zwerfjon geren. Vrijwel alle instanties signale ren echter een tekort aan plaat sen. Het gevolg is dat jongeren worden opgevangen op plaat sen die niet voor hen zijn be doeld, bijvoorbeeld in de nachtopvang voor drugsver slaafden. Velen krijgen hele maal geen opvang, maar zwer ven over straat, waar ze niet zel den met criminaliteit in aanra king komen. In twee eerdere rapporten in 2002 en 2003 signaleerde de Al gemene Rekenkamer ook al een tekort aan opvangplaatsen. Voor slechts één op de tien jon geren was een plaats beschik baar. Dat is anno 2004 maar mondjesmaat verbeterd, alleen in enkele grote gemeenten. Het kabinet had drie miljoen euro uitgetrokken om het aantal plaatsen uit te breiden. Ge meenten en provincies blijken het geld echter vooral aan pre ventie te hebben uitgegeven. De Federatie Opvang, de koe pelorganisatie voor maatschap pelijke opvang en vrouwenop- vang, vindt dat het kabinet on middellijk in actie moet komen. „Nu zijn er ruim 300 plaatsen, Bi Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9.75. Dat is nog geen €0,41 per dag! Naam: DM Adres. 1 Postcode/Plaats I Telefoon: |l vm bezorgcontrole 1 Geboortedatum: I "V I e-mailadres Stuur de bon In een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antw nr. 127, 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 1711 E-mall lezersservlce@hdc nl of surf naar www. leldsc hdagblad n 1 Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. noch verrassend mag iezing van George W. Times 'Person of the Ken, de keus is wel te- Jme Magazine omschrijft ?|een man 'sticking to his etgeen zoveel wil zeggen land die zegt wat hij n doet wat hij zegt.' De yJdie 's werelds agenda Si of je het nu leuk vindt "Treffender kan de 43ste It van de Verenigde Sta tenlij k niet gekarakte- De bood- 'ime is rest zul- vier h moeten doen. h de leider is van staat van e president zon zij n gang gaan. kiest hij zelf. ook. Bush is een 1 missie. Religieus en overtuigd van zal zich nog hter de oren moe hoe zij met nog Bush denkt om te te vier waren in elk werd Bush gezien lompe, dommige visie, naar binnen redelijk ongevaar- achteraf een gro ve onderschatting te zijn die Eu ropa duur kan komen te staan als zij in dit beeld volhardt Europa en niet Bush, zoals wij hier zo graag willen geloven, kwam de afgelopen vier jaar als verliezer uit de strijd, met de se rie aanslagen in Madrid als eye- opener. Wij mogen denken dat het 'botte' optreden van Bush Amerika van de rest van de we reld heeft vervreemd, niets is minder waar. De wereld kan niet zonder de VS. De Amerikanen daarente gen doen uitsluitend zaken met 'vrienden' en met landen die er in hun ogen toe doen. Niet het oude Europa, zoals minister Rums feld ooit zo fijntjes opmerkte, maar met de opkomende naties in Oost-Europa. Wil Europa over pakweg tien jaar op het wereldtoneel nog een rol van betekenis spelen, zal de EU bliksemsnel van een eco nomische tot een meer politieke eenheid gesmeed dienen te wor den. Het zou een historische vergissing zijn wanneer Duits land en Frankrijk die unie op 'anti-Amerikanisme' zouden willen stoelen. Amerika blijft onze natuurlijke bondgenoot. Zonder, maar ook met George W. Bush. Bill Meyer

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1