rse stijging ste premie stekenfonds Goed nieuws O Garage Winkelhof mogelijk 's nachts dicht Alle gijzelaars buskaping Athene in veiligheid ïiddeld 24 procent I en extra politie op A4 Autobedrijf De Jong scoort het best in ANWB garagetest Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad oonderdac l6 DECEMBER 2004 DE ANDERE )UWELIER Maarsmanstccg 21 Inaast V&P) Centrum Leiden 071-5120778 Bastaarden passen in traditie van de Oranjes Kerstmarkt in De Waag nog geen succes Winkels rond Pieterskerk in kerstsfeer MSV geen partij voor Den Helder Ni. 43722 lossi hg/anp - De vaste (nomi- nie die ziekenfondsver- n volgend jaar betalen emiddeld met 24 procent, s eel meer dan de 19 pro- aar minister Hoogervorst ondheid) aanvankelijk ng- )igte van de premie ver sterk per verzekeraar, I ïit een brief die Hooger- isteren naar de Tweede heeft gestuurd. Zo AnderZorg 239 euro per lor het basispakket, ter- Zilverenkruis Achmea, Land/Achmea en Geo- luro vragen. Het is ech- mogelijk dat zij goed- aanvullende pakketten Hoogervorst raadt :den aan om goede ver- ;en te maken. ;n vaste premie kent het inds ook nog een inko- Jjuiankelijke premie. Die kt volgend jaar 8,2 pro- |en deel van die premie noor de werkgever of uit- nstantie betaald, ilijk van de behoefte aan ten verzekerden in maximaal 255 euro 'vaste premie over 2005 ijgen. Alle in 2005 ge- medische kosten wor- dat bedrag afgetrok- ihalve de rekening van arts. 2006 krijgen ruim zes Nederlandse huishou- een zorgtoeslag uitge- ar Het geld dient om de - van de ziektekostenpre- compenseren. Het kabi- T at per 1 januari 2006 een ziektekostenstelsel in, 5-3S! waarbij burgers meer premie gaan betalen. De zorgtoeslag is een middel om de stijgende kosten te compenseren. De Tweede Kamer heeft de in voering van de toeslag gisteren besproken. Het ziet er naar uit dat een meerderheid de plan nen van de regering steunt. Volgens het ministerie van volksgezondheid krijgen onge veer negen miljoen Nederlan ders met de toeslag te maken. Dit is ongeveer het aantal men sen dat nu een ziekenfondsver zekering heeft. Alleenstaanden krijgen, afhankelijk van hun in komen, maximaal 350 euro per jaar. Gezinnen kunnen maxi maal 900 euro krijgen uitge keerd. In het nieuwe ziektekostenstel sel verdwijnt het verschil tussen particuliere- en ziekenfonds verzekeringen. Elke verzekerde krijgt hetzelfde basispakket dat te vergelijken is met het huidige ziekenfondspakket. De verzeke ringsmaatschappijen mogen zieken en ouderen niet weige ren. Het is de bedoeling dat de verzekeringen scherp met el kaar gaan concurreren op de beste prijs-kwaliteitverhouding. Het kabinet hoopt dat burgers zelf op zoek gaan naar de verze keringsmaatschappij die de beste service levert voor de gunstigste prijs. Het kabinet wil verder dat burgers zich er be wust van worden dat gezond heidszorg duur is. Daarom moeten mensen de vaste ziek tekostenpremies betalen, en krijgen ze het bedrag via de be lasting geheel of gedeeltelijk te rug. Niet alle inkomensgroepen worden in het nieuwe systeem volledig gecompenseerd. - De politie houdt rkeer in de gaten, maar niet op. Dat is kortweg de van het korps Hollands n op de te verwachten schaos komend week eken geleden ontstonden Jpstoppingen op door wegen in Leiderdorp, en Wassenaar als gevolg rkzaamheden op de A4. rd van vrijdagavond tot agochtend afgezet en 1 werden de verschillen- ostromen door de regio naar de A44 geleid. Dat gebeurt het komend weekeinde weer. „We kunnen wel verkeersrege laars in gaan zetten, maar de ervaring leert dat het verkeer dan weer ergens anders vast komt te zitten", aldus een woordvoerder van het regionale politiekorps. Met de ervaringen van het weekeinde van 27 en 28 november in het achterhoofd gaat de politie wel bezien op welke kruisingen de stoplichten buiten werking worden gesteld om een betere doorstroming van het autoverkeer te krijgen. COMMENTAAR COMMISSIE DUIVESTEIJN nmissie Duivesteijn, die toek heeft gedaan naar de vorming rond enkele me- ecten, heeft geoordeeld, eoordeeld. En terecht Als zichzelf zo te kijk zetten de aanleg van Betuwelijn '1 zijn harde kwalificaties plaats. leden stonden bij de be en over projecten die len opslokten meestal ipel, en lieten dat ook blijkt uit het rapport dat is gepresen- Bl Op een pijnlijke hutsende wijze is de commissie rot slegd dat met na- cruciale momen- ewindslieden en j leden hun oren - al dan fwust - dichthielden. En rv' Dn het gebeuren dat on- Ivele twijfels over nut en (jSj lak steeds weer extra geld ^pompt in de aanleg van ure spoorlijnen. aCCtvolg is dat Nederland zit iheept met twee belangdj- rojecten die voorlopig 1 kosten en waarvan moet worden afge- of ze ooit een enkele eu- 'jn opbrengen. Op grond van pport van het Centraal iu (CPB) lijkt de con- Langparkeerders en vandalisme baren eigenaar zorgen door Gertjan van Geen leiderdorp - De parkeergarage onder winkelcentrum De Winkelhof in Leider dorp gaat mogelijk 's nachts op slot. We reldhave, eigenaar van de Winkelhof, overweegt hekken te plaatsen om het vandalisme tegen te gaan. Tevens be kijkt het bedrijf welke maatregelen ge nomen kunnen worden tegen oneigen lijk gebruik van de parkeergarage. „De parkeerproblematiek is nijpend", zegt Jan Abbink, vice-voorzitter van de winkeliersvereniging. Vooral tijdens de kersttijd kunnen bezoekers van het win kelcentrum niet altijd hun auto kwijt in de gratis parkeergarage. Oorzaak is het toenemende aantal auto's van niet-con- sumenten. Soms staan zelfs dagenlang auto's met het predikaat 'Te Koop' in de vakken. Een doom in het oog van We- reldhave. „Juist in de kersttijd heeft het probleem prioriteit en gaat het weer knagen er iets aan te doen", zegt Jac queline 't Hoen namens Wereldhave. „Bij de ingang staan borden met de huisregels. De garage is openbaar, maar het blijft particulier terrein. We benade ren eerst mensen die hun auto te lang laten staan. Halen ze hem niet weg, dan laten we de auto wegslepen. De garage is in onze ogen bedoeld voor consu menten." Het gebouw waarvan de Winkelhof de grootste ruimte inneemt, heeft verschil lende functies. Er zijn ook woningen en er is een fitnesscentrum gevestigd, 't Hoen: „De bewoners en bezoekers van het fitnesscentrum menen ook recht op een parkeerplaats te hebben." Groeiend probleem is het (nachtelijk) vandalisme in de garage. Reden voor 't Hoen om aan volledige afsluiting 's nachts te denken. Al langer denkt We reldhave erover van de garage een blau we zone te maken, waar bezoekers met een blauwe parkeerschijf maximaal drie uur mogen parkeren. Wereldhave was al eens in onderhandeling met de gemeen te, die echter geen medewerking ver leent. Controle in een blauwe zone is een overheidstaak. „De gemeente ziet het als een probleem van ons", zegt 't Hoen. „Wij zijn ook verantwoordelijk, maar willen het parkeerprobleem niet verleggen naar de omliggende wijk. Dat is niet de manier van doen. We moeten eerst onderzoek doen naar de parkeer- motieven. Wie staat er en hoe lang? Als we cijfers en onderbouwing hebben, kunnen we een parkeerregime invoeren. We kunnen hefbomen gaan neerzetten, maar misschien moeten we de garage wel helemaal afsluiten 's nachts." Pagina R5 Meer bevindingen van de LD-bus in de Winkelhof De ontknoping van de buskaping in Athene. De gijzelaars geven zich over. Foto: Reuters athene/gpd - Alle zes gijzelaars die gisteravond nog in Athene gegijzeld werden in een bus zijn bevrijd en ongedeerd. De twee kapers hebben zich overgege ven aan de politie. Over hun motieven was vannacht nog niets bekend. De twee kapers hadden eerder gedreigd de bus donderdagochtend op te blazen als ze niet één miljoen dollar losgeld zouden krijgen, alsme de een chauffeur voor de bus. De politie denkt dat de kapers Albanezen zijn. Een van hen zei in een telefoongesprek met de politie echter dat hij Russisch is. Een gijzelaar in de bus ver telde via haar mobiele telefoon dat de kapers vanaf het vlieg veld van Athene een vliegtuig naar Rusland wilden nemen. De politie denkt dat de kapers zichzelf als Russen presenteer den om wraakacties op de Al banese migrantengemeenschap in Griekenland te voorkomen. De Albanese ambassadeur in Griekenland zei dat een van de vrijgelaten passagiers, ook een Albanees, de kapers had her kend. (advertentie) clusie gerechtvaardigd dat we de handen mogen dichtknijpen als er straks niet nog meer geld bij moet. Politieke consequenties zijn niet direct te verwachten. Het was ook niet de opdracht van 'Dui vesteijn' daar iets over te zeg gen, ook al laten sommige pas sages aan duidelijkheid niets te wensen over. Veeleer had de commissie de taak de misstan den aan te tonen in de hele be sluitvorming en met nieuwe spelregels te komen voor toekomstige me gaprojecten. De grote vraag is nu of de vele adviezen - zo als de oprichting van een controlebureau - bijval krijgen of gewoon weer in de wind worden geslagen. Dat kan al snel duidelijk worden. De commissie Duivesteijn heeft la ten weten ernstig te twijfelen aan het nut van de Zuiderzee- lijn, het volgende megaproject dat op de rol staat. Kamerleden zouden er goed aan doen dat project even te parkeren, de aanbevelingen van 'Duivesteijn' over te nemen en te laten zien dat leergeld is betaald. Adriaan Brandenburg Goed nieuws voor wie de hele week geabonneerd is op het Leidsch Dagblad: uw abonnement wordt vanaf 1 januari niet duurder. Reden genoeg dus om ook in het nieuwe jaar het Leidsch Dagblad te lezen en zo op de hoogte te blijven van wat er landelijk en regionaal gebeurt. Bent u nog geen abonnee? Bel dan gratis 0800 - 1711 voor een (proef)abonnement! Leidsch T Dagblad Mijn wereld, mijn krant. De buskaping begon gistermor gen in Marathon, een voorstad je van de Griekse hoofdstad Athene. De kapers hadden jachtgeweren en explosieven bij zich. In de bus bevonden zich toen 26 mensen. De chauffeur van de bus wist, samen met de conducteur en een passagier, al snel te ontsnappen. Honderden politieagenten en scherpschut ters omsingelden de bus. Be middelaars waren ter plaatse om te onderhandelen met de kapers. In Griekenland wonen hon derdduizenden Albanezen. Vrouw sterft bij kerststal in kerk venlo - Biddend bij de kerststal in de Martinuskerk in Venlo is gistermorgen een 78-jarige vrouw uit die stad overleden. Zonder dat iemand het in de gaten had heeft ze enige tijd dood in de kerkbank tegenover de kerststal gezeten. De vrouw bezocht zoals gewoonlijk de eu charistieviering van negen uur 's morgens. Ze ging eerst apart bij de stal bidden en nam toen plaats in de bank. Tijdens de mis verbaasde het de deken al dat ze niet zoals altijd ter com munie ging. Na de dienst alar meerden kerkgangers hem om dat ze vonden dat de Venlose wel erg stil zat. Nepexplosieven VS op Schiphol Philadelphia - Een koffer met nepexplosieven die per ongeluk in een Amerikaans vliegtuig naar Amsterdam terecht is ge komen, is achterhaald op Schiphol. Dat heeft de Ameri kaanse organisatie voor de transportveiligheid TSA giste ren laten weten. De koffer was gebruikt voor een veiligheids oefening op de internationale luchthaven Newark bij New York. Om onduidelijke redenen kwam de koffer in de laadruim te van een vliegtuig van Conti nental Airlines terecht. Britse minister Blunkett vertrekt londen - De Britse minister van binnenlandse zaken Blunkett heeft ontslag genomen. Blun kett raakte in opspraak door be schuldigingen van ambtsmis bruik. Een onderzoek naar deze aantijgingen loopt nog. Blun kett (57) houdt vol dat hij niets illegaals heeft gedaan, maar zei dat hij toch opstapt omdat de regering er schade van onder vindt dat zijn integriteit als be windsman in twijfel wordt ge trokken. Blunkett zou het kin dermeisje van zijn ex-minnares Kimberley Quinn buiten de of ficiële kanalen om aan een toe ristenvisum voor Oostenrijk hebben geholpen. Pagina Buitenland Rus dumpt aandelen Corus ijMuiDEN - Corus is volledig verrast door de aandelendump van de Russische tycoon Alisher Oesmanov. Via een tussenver- koop aan een Zwitserse investe ringsbank gooide Oesmanov 400 miljoen Corus-aandelen op de markt. Hij boekte bij die transactie 215 miljoen euro winst. De Rus houdt nog een belang van zo'n vier procent. Sinds begin 2003 breidde Oes manov zijn aandelenpakket uit tot 13,4 procent. Daarmee werd hij na de Amerikaanse inves teerder Brandes de tweede grootaandeelhouder. Het aan deel Corus reageerde nauwe lijks en schommelde op de beurs rond 0,79 cent. Pagina économie den haag/leiden - De Jongs au tobedrijven met onder meer vestigingen in Leiden, Katwijk en Hillegom heeft van de ANWB de beste beoordeling ge kregen voor het uitvoeren van de grote beurt bij auto's. De Ci- troëndealer kreeg een 8,7. In Leiden-Zuidwest, bij één van de vestigingen van het bedrijf, bui telden de cameraploegen van de NOS en RTL gisteren bijna over elkaar heen. Rustiger was het bij de garages Boot-Rialto in Noordwijk en Baak in Alphen aan den Rijn, die een slechte beoordeling kregen van de ANWB. Ruim de helft van de garages kreeg geen voldoende, zo bleek uit de steekproef. Veel garages brengen hun klanten reparaties in rekening die niet zijn uitge voerd. Ook zien veel automon teurs allerlei gebreken over het hoofd. De steekproef is uitgevoerd bij 109 garages. Slechts vijftig van de geteste garages scoorden voldoende. ANWB-directeur G. van Woerkom noemt deze ont wikkeling zorgelijk. „Wij heb ben 109 auto's laten testen en daarbij scoorden de garages ge middeld een 5,6. Daarvan ben ik geschrokken. Wij en de auto mobilist zijn hier niet blij mee." Uit de steekproef bleek dat meer dan de helft van de gara ges standaard ruitenvloeistof in rekening brengt terwijl het rui- tensproeierreservoir al vol zat. Ook vervangen garages gere geld onnodig V-snaren en bren gen ze ten onrechte nieuwe brandstof-, lucht- en oliefilters in rekening. Volgens Van Woerkom zou het een paar euro's tot enkele tien tjes in de portemonnee van de klant schelen, als de autobezit ter voor een beurt de banden spanning en het oliepeil con troleert en het ruitensproeierre- servoir bijvult. Ook adviseert de ANWB van tevoren met de ga rage af te spreken wat wordt uitgevoerd. Van Woerkom hoopt dat de branche conclusies verbindt aan de uitkomsten van het on derzoek. „De branche is aan zijn stand verplicht om te wer ken aan de kwaliteit." Branche organisatie Bovag wil eerst het onderzoek zelf lezen voordat zij kan reageren op de uitkomsten. Pagina R5: 'We zijn met kwaliteit bezig' De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend 4 weken voor 4 75 0 Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen J €0,41 per dag! j Naam:DM DV J Adres: 1 Postcode/Plaats: l Geboortedatum: Leidsch Dagblad. Antw.nr. 127. 1800 VB Alkmaar. Gratis tel. 0800 - 1711 E-mall: lezersservlce@hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl. Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch £24Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1