uiderzeelijn ndeugdelijk nderbouwd' O Hoogbejaarde Leidse vrouw op treeplank OV-taxi r Aar op de vingers tikt door ministerie Onvoldoende geld voor versterken kust ?port commissie-Duivesteijn Wereld in zeezout Vijf stroomstoringen Utrecht Bernhard zorgt na bijzetting nog voor opschudding §i Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 15 december 2oo4 (g0 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Jamie Oliver opent restaurant Fifteen in Amsterdam Verhuizen binnen huursector wordt aantrekkelijker Katwijk-speler Van Leeuwen nadert rentree vanuit NW regen 4/6 hag/gpd - De plannen Zuiderzeelijn zijn slecht wuwd. Zonder ingrijpende eringen zal de snelle «rbinding tussen Schiphol ningen net zo'n slepende worden ais de Betuwelijn, lat in het nog vertrouwe- pport van de commissie- teijn, dat vandaag naar de e Kamer wordt gezonden. mmissie, die onderzoek gedaan naar grote infra- urele projecten, is zeer ef over de onderbouwing :t besluit de Zuiderzeelijn leggen. Dat blijkt enkel ien op basis van een be- ie het kabinet in 1998 aan Nederland gedaan heeft, rsminister Karla Peijs ijdens de openbare ver in september van dit jaar e commissie aangegeven, toezegging aan het en voor haar doorslagge- s geweest. Als ze het be lli zou kunnen nemen, eijs de rijksbijdrage van liljard euro aan iets an ders besteden. De commissie vindt alleen de toezegging aan Noord-Nederland een 'te dun ne onderbouwing' voor de mil- j ardeninvestering. Ook de Betuweroute vindt zijn oorsprong in beloftes en toe zeggingen. Die bleken zwaarder te wegen dan nuchtere onder zoeksrapporten. De kosten van de goederenspoorlijn bleken vervolgens onbeheersbaar, ter wijl het nut van de verbinding nog steeds wordt betwist. Dat dreigt zich nu te herhalen. De commissie is ingesteld om van fouten uit het verleden te leren en te voorkomen dat situ aties als van de Betuwelijn zich opnieuw voordoen. Behalve geld van het rijk is er ook een bijdrage van regio en bedrijfsle ven nodig om de duurste vari ant als magneetzweefbaan (7 miljard euro) te kunnen beta len. Er zijn ook varianten zoals een hogesnelheidslijn of een snelle intercity. Het goedkoopst is het om gebruik te maken van de nog aan te leggen Hanzelijn tussen Lelystad en Zwolle. nnet van Aarsen mg/ter aar - De inspec- VROM beschuldigt de nte Ter Aar van laksheid aanpakken van brandge le situaties bij de Verf- en BV. Ter Aar zou al dan een half jaar op de zijn van de ondeugdelij- van verf, spuitbussen, aiddelen en terpentine die tijd niets hebben ge- De inspectie eist dat de nte binnen twee weken igelen neemt. En daarbij slechts twee mogelijkhe- luiting van de Verf- en ghal of opslag van de ge- stoffen in speciale verende kluizen, controle op 9 september de inspectie vast dat lan 200.000 liter verf en ast nog vele tienduizen- COMMENTAAR EIGENZINNIGE PRINS >or zijn overlijden beloof- is Bernhard nog 'een ver- vlak na zijn begrafenis ij het land versteld doen net een pagina's lang in- Daarin praat hij hon- over zijn twee buiten- ke kinderen, gescharrel zakenreizen, politieke nties, Greet Hofmans en fed. Het verhaal leest als ontroerende enroman, al 'oor de Oran- nduit pijnlijk vuile was bui zien hangen, iet biedt voor onthutsend inzicht in de ig tussen Soestdijk en nenhof. lord ministeriële verant- elijkheid is nooit tot mij drongen', zegt Bernhard Het typeert hem voluit: &rd was een prins-gemaal erdere malen in dubieuze ële transacties verzeild jen zich volop bemoeide buitenlandse en econo- politiek. Daarbij had hij itig lak aan de wil van de grondwettelijk toch rdelijk voor het doen van het koningshuis, prins kon redelijk on- I z'n eigenzinnige gang beklaagt zich luid de rijksvoorlichtings- hem bij leven telkens verbood te reageren op 'onheu se beschuldigingen'. Met het 'ge heime' interview heeft hij de RVD een ultieme poets gebak ken. Reden voor diverse Kamer leden om te vragen de Oranjes meer speelruimte te geven en minder krampachtig te doen over de ministeriële verant woordelijkheid. Dat is een ver keerde conclusie. De RVD heeft inder daad geen gelukkige reputatie waar het gaat om de voorlich ting over de monar chie. Maar 's Rijks voorlichters verkeren ook in een onmogelijke positie, doordat dezelfde koninklijke fa milie - zeker onder Beatrix - oordeelt dat familiezaken niet aan de grote klok gehangen hoe ven te worden. Hoewel voltooid verleden tijd, is het leerzaam dat uit gisteren eveneens geopen baarde archiefstukken blijkt dat een deel van het kabinet-Drees in 1956 aanstuurde op het afeet- ten van koningin Juliana naar aanleiding van de affaire-Hof- mans. Premier Drees durfde het niet aan. Hetgeen eens te meer bewijst dat niet de vrijpostig heid van de Oranjes, maar de bangelijke nederigheid van be windslieden de kern is van het probleem van de ministeriële verantwoordelijkheid. Peter de Vries door Janet van Dijk leiden/leiderdorp - Een chauf- feur van de OV-taxi heeft zon dagavond een hoogbejaarde Leidse vrouw vanuit Leiderdorp vervoerd op de treeplank van een personenbusje. Er was geen zitplaats meer voor de 83- jarige bewoonster van De Ro bijn. Connexxion Taxiservice neemt de zaak hoog op. De chauffeur heeft inmiddels een reprimande gekregen. Hem is te verstaan gegeven dat hij wordt ontslagen ais een derge lijke situatie zich opnieuw voor doet. „Wij vervoeren veilig of wij vervoeren niet", zegt een woordvoerder van het bedrijf. Zondagavond om half negen kwam de chauffeur bij een wo ning in Leiderdorp, om drie ou deren te vervoeren die in het Leidse zorgcentrum De Robijn wonen. De taxi was 's middags alvast besteld door een 81-jari ge man. Even voor half negen werd er naar de centrale gebeld met de vraag of er nog twee mensen mee konden. De cen tralist zei dat dit geen probleem was. Er zaten echter al twee passa giers in het busje dat zich in Leiderdorp meldde. De chauf feur zei dat er geen plaats was voor drie nieuwe reizigers, en dat hij een andere taxi kon be stellen. Maar de drie ouderen wilden per se mee, waarna de vrouw op de treeplank plaats mocht nemen. „Een absurde situatie", zegt Wim Smittenaar, zoon van de man die 's middags de taxi had besteld. „Maar ja, ze waren het zat en wilden naar huis. Wat moest ik doen? Mensen op leef tijd zijn niet meer zo flexibel en bovendien hadden ze al vaker meegemaakt dat ze anderhalf uur op de OV-taxi moesten wachten. Dat wilden zij niet." 'Vreselijk boos' belde Smitte naar naar de centrale, die hem aanraadde een klacht in te die nen. Dat heeft hij inmiddels ge daan. Volgens de woordvoerder van Connexxion wordt deze klacht volgens de gebruikelijke procedure behandeld, maar neemt het bedrijf ook nog con tact op met de gedupeerden. „Een vreemde gang van zaken", is de eerste reactie van de woordvoerder als hij het ver haal te horen krijgt. „Je kunt je nauwelijks voorstellen dat dit op deze manier gebeurt." Na het afluisteren van de banden waarop de telefoongesprekken zijn opgenomen heeft Connex xion de conclusie getrokken dat de centralist een foutje heeft gemaakt en dat de chauffeur volkomen verkeerd heeft ge handeld. „De vrouw is zittend op de grond vervoerd, met haar be nen naar beneden op de tree plank. Dit mag absoluut niet voorkomen", aldus de woord voerder. „Het is onacceptabel. De chauffeur had nooit op deze wijze een persoon mogen ver voeren. Het is nu goed afgelo pen, maar het had ook verkeerd kunnen aflopen. En zo'n drama willen wij niet meemaken." den liters licht ontvlambare en ontplofbare stoffen zijn opge slagen, zonder dat er adequate voorzieningen zijn getroffen. „Voor de brandbare en schade lijke stoffen is geen speciale brandwerende kluis aanwezig, de vloeren zijn niet vloeistof dicht, er zijn onvoldoende brandblusmiddelen en de brandwerendheid van de wand naar het naastgelegen bedrijf is absoluut ontoereikend", meldt de inspectie. „Ook is geen explosieveilige verlichting aanwezig. Een stan daardvoorziening bij de opslag van dergelijke producten." De inspectie constateert verder dat het bedrijf in de ruim drie jaar dat het nu op Bovenland is gevestigd, nog steeds niet be schikt over een milieuvergun ning en over een gebruiksver gunning. noordwijk - Een wereldkaart van zeezout was gisteren te zien op het strand van Noordwijk. Met de kaart wilde Milieudefensie aandacht vragen voor het feit dat klimaatveran deringen wateroverlast kunnen veroorzaken. De actie was in Noordwijk omdat daar een bijeenkomst over het milieu werd gehouden. Foto: ANP/Robin Utrecht LD Bus in Winkelhof De Leidsch Dagblad Bus is vandaag te vinden bij winkelcentrum Win kelhof in Leiderdorp. De mobiele redactie staat gepar keerd bij een van de ingangen. Mocht u op- of aanmerkingen hebben over de krant of wilt u uw verhaal kwijt, schroom niet om de redacteuren aan te spre ken. Onderzoek naar Erik de Vlieger amsterdam-kralenduk - De Nederlandse justitie is bezig met een onderzoek naar Erik de Vlieger, eigenaar van het lucht vaartbedrijf ExelAviationGroup (EAG). Dit bevestigde gisteren officier van justitie Wesselius op Bonaire. Volgens hem is De Vlieger niet als verdachte aan gemerkt. Wesselius zegt dat le den van de Nederlandse Cen trale Inlichtingen Dienst recent op Bonaire waren om een aan tal mensen te horen. Wie dat zijn, zegt hij niet te weten. Pagina Economie Eutelsat stopt met islamitische tv parijs - De Franse satellieton derneming Eutelsat is gisteren gestopt met het doorgeven van een omstreden islamitische zender. De firma gaf daarmee gehoor aan de Franse justitie, die maandag bepaalde dat Eu telsat binnen 48 uur de uitzen dingen van de omroep al- Manar in Frankrijk moest be ëindigen. Al-Manar televisie is een omroep van de Libanese sji'itische beweging Hezbollah. De zender maakte zich schuldig aan antisemitisme. De zender is nu nergens meer in Europa via Eutelsat te ontvangen. Conflict over catering Heineken zoeterwoude - Een conflict tussen Heineken en FNV Bond genoten over de catering bij de Zoeterwoudse bierbrouwer dreigt vandaag uit de hand te lopen. Heineken eist dat de vakbond voor zes uur vanavond terugkomt op zijn standpunt over de uitbesteding van de ca tering bij het bedrijf. Zo niet, dan stapt Heineken naar de rechter. Pagina R3 Brandbrief provincie aan Schultz over uitblijven budget door Saskia Buitelaar noordwijk/katwijk - Voor de plannen voor het versterken van de kust bij onder andere Noordwijk en Katwijk is de ko mende twaalf jaar niet genoeg geld. Staatssecretaris Schultz van verkeer en waterstaat heeft de provincie Zuid-Holland laten weten dat pas vanaf 2017 jaar lijks 100 miljoen euro beschik baar is, vanaf 2010 komt er 30 miljoen euro vrij. Volgens de provincie is binnen vijf jaar 300 miljoen euro nodig om de kust veilig te maken. In een brandbrief vraagt com missaris van de koningin Frans- sen de staatssecretaris met klem om geld vrij te maken voor de kust. Het kan niet zo zijn, schrijft Franssen, dat de provincie en de kustgemeenten nu in hoog tempo de plannen afronden, waarna die plannen bij gebrek aan geld op de plank blijven liggen. Dat is schadelijk voor de geloofwaardigheid van de betrokken overheden, vin den gedeputeerde staten (GS). Bovendien bestaat het risico dat de plannen al verouderd zijn op het moment dat er wél geld beschikbaar is. GS vinden dat Schultz onver antwoorde keuzes maakt bij het verdelen van geld voor water staat. Ze zijn verontrust omdat be paalde delen van de kust bin nen twintig jaar niet meer aan de veiligheidseisen voldoen. Van de zes zwakke schakels in de provincie - Noordwijk, Kat wijk, Scheveningen, de kust tussen Hoek van Holland en Kijkduin, Voorne en het Flauwe Werk op Goeree - heeft alleen Katwijk iets minder prioriteit. De Katwijkse kust moet in 2008 worden versterkt, in de overige plaatsen wil de provincie al een jaar eerder beginnen. De plannen variëren van na tuurlijke aanpassingen zoals duinversterking en zandop- spuiting, tot 'harde' kustverde- digingswerken zoals een zee jachthaven (Katwijk) en een be tonnen wand in de zeereep (Noordwijk). utrecht/anp - Drie wijken in het noordelijk deel van de stad Utrecht zijn gisteravond na el kaar getroffen door een stroomstoring. Bij in totaal ongeveer 2700 woningen viel de elektriciteit uit, zei een woordvoerder van energiebe drijf Eneco. De eerste storing, die vermoe delijk door kortsluiting is ont staan, deed zich tussen 18.40 uur en 19.50 uur voor in de wijk Zuilen. Ongeveer duizend woningen hadden daar last van. Daarna volgden nog vier storingen elders in de stad. Daarbij kwamen 1700 huis houdens zonder elektriciteit te zitten. Rond 22.15 uur waren de laat ste problemen verholpen, al dus de woordvoerder van het energiebedrijf. den hjvag - Met de onthulling dat hij twee buitenechtelijke dochters heeft verwekt, heeft Prins Bernhard drie dagen na zijn bij zetting voor opschudding gezorgd. De 37-jarige Frangaise Alexia en de onge veer 50-jarige Amerikaanse Alicia delen ook in de erfenis van het op 200 miljoen euro geschatte privé-vermogen van prins Bern hard en koningin Juliana. Bernhard deed zijn onthullingen gisteren in een lang interview met De Volkskrant, waarin hij veel soms uiterst gevoelige de tails uit het familieleven van de Oranjes openbaarde. Premier Balkenende verwierp gisteren de kritiek dat de regering de Ko ninklijke familie in een keurslijf dwingt. Te vens stak hij koningin Beatrix, die 'een roe rig jaar met veel verdriet' achter de rug heeft, een hart onder de riem. Bernhard gaf het interview naar eigen zeg gen om het beeld dat over hem is ontstaan te corrigeren: „Mensen mogen mij een deugniet vinden, maar ik wil niet dat ze denken: hij deugde niet." Hij kritiseert de regering en de Rijksvoorlichtingsdienst, die hem er jaren van weerhielden te reageren op de 'onzin' die over hem werd geschre ven. Kabinet, Koningin en RVD waren vooraf niet op de hoogte van het geheime postume interview van de prins. Historici oordelen dat er nu snel meer on derzoek moet worden gedaan naar bijvoor beeld de Lockheed-affaire uit 1976 en de Greet-Hofmans- affaire uit 1956. Zij wijzen erop dat de uitlatingen van de prins niet volledig overeenkomen met bijvoorbeeld de gisteren openbaar gemaakte archief stukken van oud-premier Gerbrandy en voormalig topambtenaar Fock. Die onthul de dat sommige leden van het kabinet- Drees koningin Juliana ontoerekeningsvat baar wilden laten verklaren en wilden af zetten, toen zij in de jaren vijftig in de greep kwam van de gebedsgenezeres Hof- mans. Volgens de archiefstukken van top ambtenaar Fock zou Bernhard daar achter de schermen ook op hebben aangekoerst. In de Volkskrant noemt de prins dat 'totale onzin', maar geeft hij wel toe de hand te hebben gehad in het publicitair uitlekken van de Hofmans-affaire. De linkse opposi tie en regeringspartij D66 pleitten er giste ren in de Kamer voor dat de Oranjes meer vrijheid krijgen zich te uiten. Premier Bal kenende verwierp dat pleidooi: wanneer le den van het koninklijk huis zich willen ver dedigen tegen persoonlijke aantijgingen of zaken uit hun privé-leven uit de doeken willen doen, zal het kabinet hen over het algemeen geen strobreed in de weg leggen. Pagina Bernhard: Meer nieuws over het Volkskrant-interview De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor ),75 Si Ja» ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend i Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen J 0,41 per dag! J Naam:DM V J Adres: Postcode/Plaats: I I Telefoon: (Lv.m. bezorgcontrole) I Geboortedatum: l l e-mailadres: Stuur de bon In een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad, Antw.nr. 127, 1800 VB Alkmaar Gratis tel. 0800 - 171 1. E-mall: lezersservice@hdc.nl of surf naar vvww.leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1