pnames erhoor voor echtbank' ilues- en Jazzweek voor veel mensen 'emotioneel te zware belasting' Uren kleumen voor kijkje in kerk Oranjes denken na over plaats Bernhard Dood Dick Wansink grijpt bestuur zeer aan itiek stoort politie A Schip breekt en verliest olie bij Alaska 'In het jeugdbeleid moet belang kind voorop staan' Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad maandag 13 DECEMBER 2004 De plastic kerstboom is in opmars Meer zon Herman Joustra en - De Leidse Blues- en Jazzweek gaat opnieuw niet Daartoe heeft het bestuur van de gelijknamige ting besloten na het overlijden van Dick Wansink, de ende kracht achter dit evenement, drie weken gele- Door tijdsdruk en gemis aan kennis acht de rest van >estuur zich niet in staat het festival, dat zoals gebrui- voor januari op de rol stond, te organiseren en tot >oed eind te brengen. Dat meldt de stichtingt. labestaanden van Wansink hebben aangegeven zijn zaamheden niet in voldoende mate te kunnen over- nemen. Mede daarom ondersteunen zij het besluit de jazzweek geen doorgang te laten vinden. Bestuurslid Jim van Es zegt in een korte toelichting dat de organisatie op dit moment, zo kort na het overlijden van het boegbeeld, 'voor veel mensen een emotioneel te zware belasting is'. „Het is een moeilijke beslissing geweest Het gemis van zijn kennis weegt in deze droevige omstandigheden nog eens extra zwaar voor iedereen. Zo zwaar dat het op dit moment niet verantwoord is de boel te laten doorgaan. Het risico is eenvoudigweg te groot dat er dan iets ver keerd gaat." Het bestuur van de jazzweek heeft de afgelopen dagen medewerkers, sponsors, artiesten en zaaleigenareii inge licht over het besluit. Of het evenement in 2006 wel door gang vindt, is vooralsnog onduidelijk. „Dat is koffiedik kij ken", aldus Van Es. Ook begin dit jaar werd de jazzweek, toen wegens de slechte gezondheid van Wansink op dat moment, van de kalender geschrapt. Een aantal kroegeigenaren zette toen eigenhandig de midweekse Kroegentocht, sinds jaar en dag vast onderdeel van het festival, op poten. De Leidse Blues- en Jazzweek die in januari voor de 25ste keer zou worden gehouden, is een van de grootste evene menten in Leiden. Alleen al in de Stadsgehoorzaal en de Waag staan dan tal van optredens geprogrammeerd. De kroegentocht trekt in de regel tienduizenden belangstel lenden. Borrelbussen zorgen voor gratis vervoer van de bezoekers. jm/anp - De politie zou ames van verhoren »rs moeten geven zo- [Jie, als verdachten worden aid, meer inzicht krijgen ^achtergrond van een even ts bekentenis. Op die manier esih wellicht worden voorkomen ien^ensen worden veroordeeld ierhui daden die ze niet hebben berei gn. >p tota 1 heefld stelde voorzitter Van Del- h»van de Raad voor de Recht- sterdaïak gisteren in het program- Buitenhof. Hij reageerde nee op de zaak van C. im die vrijdag na een rechte gevangenschap van vier jaar werd vrijgelaten, verd indertijd veroordeeld chttien jaar cel wegens de ird op de Schiedamse Nien- fleiss (10) en de poging toe op haar vriendje Maikel Hernieuwd DNA-onder wees uiteindelijk een an dader aan. Borsboom be- indertijd dat hij schuldig s Van Delden hoeft een mtenis in lang niet alle ge ilen te betekenen dat de ver ste ook echt schuldig is. (advertentie) „Met bekentenissen moet je erg voorzichtig zijn, omdat bekend is dat die soms volledig ten on rechte worden afgelegd om wat voor reden dan ook", aldus de voorzitter van de raad. „Bij voorbeeld omdat mensen in de publiciteit willen komen of soms omdat ze zeggen dat ze onder druk zijn gezet. Het zou goed zijn als daar door de poli tie meer inzicht in gegeven wordt. De rechter zou een soort logboek moeten krijgen, zodat je bijvoorbeeld weet hoe lang iemand is verhoord. Het is na tuurlijk heel gek dat je tegen woordig met alle technische middelen alleen moet vertrou wen op uitgetikte verbalen. Er moet meer opgenomen wor den, zodat je als rechter maar ook als officier van justitie meer inzicht kunt krijgen." Voorzitter G. van de Kamp van politievakbond ACP noemde de verwijten over de verhoorme thoden zondag in een eerste re actie 'makkelijk' en 'goedkoop'. Verder benadrukt de ACP dat in een strafzaak de verhoren slechts een deel van het bewijs vormen en dat de eindverant woordelijkheid voor het onder zoek ligt bij het openbaar mi nisterie. Van de Kamp heeft zich ook ge stoord aan de kritiek omdat on afhankelijke rechters het bewijs dat de politie verzamelt, toetsen en beoordelen of het wettig en overtuigend is. Ook is volgens de politievakorganisatie niet bekend hoe de bekentenis van Borsboom tot stand is geko men. De ACP is zeker niet tegen het maken van opnamen van verhoren. COMMENTAAR LIJFWACHTEN was het Binnenhof het itst beveiligde parlement ter en daar waren we nog op ook. Hier kon de kiezer politici op straat aanspre- en zonder al te veel poespas de publieke tribune een ka lt bijwonen. Sinds de op Pim Fortuyn is die iteit verleden tijd, en na de op Theo van worden tal van iters en kamerle- beveiligd als wa llij de Amerikaan- Ident Om die ig, zoals mi- Donner heeft gedaan, als 'statussymbool' af te schil- is echter misplaatst en 'oon onhandig, moord op Fortuyn consta- een speciale onderzoeks- dat de veiligheids- hadden gefaald door serieus te kijken of het le- van de LPF-voorman gevaar Er zouden permanent risi- gemaakt moeten 'en en bij duidelijke signa- gevaar zou voortaan be- volgen. Maar dat een van lijfwachten hier on- "ljk is, bleek weer na de op Van Gogh, die overi- zelf beveiliging had gewei- De op zijn ontzielde li- achtergelaten brief be- Ruim 17.500 mensen brachten gisteren een bezoek aan de Nieuwe Kerk in Delft. Foto: ANP/Robin Utrecht vatte niet mis te verstane dreige menten aan burgemeester Co- hen van Amsterdam, een van zijn wethouders, WD-Kamerlid Hirsi Ali en haar fractieleider Van Aartsen. De laatste werd pas na enkele dagen van beveiliging voorzien. Hirsi Ali zit al geruime tijd ondergedoken, het uit de VVD gestapte Kamerlid Wilders wordt scherp bewaakt. Wilders slaagt erin daarmee veel aandacht naar zich toe te trek ken. Hij heeft een num mer gemaakt van de plek die hij in 's lands vergaderzaal heeft En goedbe doelde waarschuwingen van vei ligheidsmensen tegen al te rabi ate uitspraken van zijn sympa thisanten worden direct uitge legd als het saboteren van Wil ders nieuwe politieke beweging. Dat minister Donner zich aan die luidruchtigheid ergert, valt nog te begrijpen. Maar dat hij waarschuwt bodyguards als 'sta tussymbool' te zien, is onheus. Daarvoor hebben de veiligheids diensten helaas een te weinig solide traditie. En het is ook on handig om Wilders, die zijn be narde situatie publicitair uit buit, op die manier electoraal in de kaart te spelen. Peter de Vries delft/gpd - Het echtpaar Klein kijkt naar de me nigte die zigzaggend en in schildpadtempo naar de Nieuwe Kerk kruipt. „We proberen te bereke nen hoe lang het duurt", aldus het Delftse echt paar dat slim dacht te zijn door na twaalven naar de Markt te gaan. Maar de gigantische mensen slurf lijkt alleen maar langer te worden. Na wat denkwerk komen ze uit op een wachttijd van twee uur. „Dat is veel te lang, we gaan vanavond wel." Zo rond half twee pakt de rekensom iets anders uit: de wachttijd is nu drie uur. Meer dan 17.500 mensen bekijken deze zondag van tien tot acht uur de kransen, bloemstukken en een stukje van de grafkelder in de Nieuwe Kerk. Vandaag worden de bloemstukken opge ruimd en wordt de topzware steen (3500 küo) weer over de ingang geplaatst. De ingang werd gisteren in de gaten gehouden door stevige mili tairen. „Uniek", zo verwoordt C. Karelse uit Eindhoven het kleine inkijkje in de tombe. „Het heeft me bij elkaar zo'n vier uur gekost. Maar het was het waard. Het is toch heel anders dan op tv. Bijna even indrukwekkend." Ook het echtpaar Lubberink uit Amsterdam heeft geen spijt van het urenlange blauwbekken. „De sfeer tijdens het wachten was geweldig. En een maal binnen weet je niet wat je ziet. Alles wat we gisteren op tv zagen klopt, alleen de kist zie je niet. En het orgel speelt. Maar nu gaan we snel een kop koffie halen." B. Perle uit Eindhoven vindt het geweldig dat het 'gewone volk' ook de kans krijgt om 'afscheid' te nemen van Bemhard. „Volgens mij is dit de eer ste keer sinds Wilhelmina." Na deze ontboeze ming spurt Perle naar zijn kop koffie. Ondanks de lange wachttijden gaan veel mensen zonder morren in de rij staan. De motieven zijn eenvoudig. „We willen zien wat we gisteren op tv zagen. Het was zo indrukwekkend. Bovendien was Bernhard een bijzondere prins. Hij was een soort Willem van Oranje, een vader des vader lands, en durfde kritische dingen te zeggen", al dus Carel Groen uit Enkhuizen. „Jammer dat de kerk maar een dag is openge steld", vult echtgenote Carla aan. Ze hebben heel even staan dubben. „Ruim twee uur wachten is wel lang. Maar we hebben het toch maar ge daan." anchorage - Een Maleisisch vrachtschip dat bij Alaska aan de grond is gelopen, is door midden gebroken waardoor het grote hoeveelheden stookolie verliest. De Selendang Ayu had 2,3 miljoen liter stookolie aan boord die nu wegstroomt en de stranden van het eiland Una- laska, vlakbij een wildreservaat met zeeleeuwen, otters zeevo gels, bevuilt. Het vrachtschip was na een storm op drift gesla gen, waarna het aan de grond liep. Vrijdag brak het schip in twee stukken. De bemannings leden werden aanvankelijk ge red door een helikopter van de kustwacht die later in zee stort te. Zes mensen worden vermist. Het zal moeilijk zijn om de stro perige olie op te ruimen. Het is de grootste olieramp in Alaska sinds 1989 toen de olietanker ExxonValdez 29.000 ton ruwe olie verloor. door Saskia Stoelinga zwartewaal/alphen - Het be lang van het kind moet voorop staan in het jeugdbeleid. „Niet het in stand houden van het ge zin, zoals nu het uitgangspunt is." Dat zegt Dick Roosink, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Pleeggezinnen, in reactie op het bericht dat de bureaus Jeugdzorg in Zuid- en Noord-Holland en de GGD het boetekleed aantrekken in de zaak van het overleden Alphen- se meisje Savanna. Roosink: „Ik ben blij dat ze er kennen dat er een fout is ge maakt. Toch vind ik het weer heel triest dat ze blijven zeggen dat het beleid erop is gericht gezinnen zo lang mogelijk in tact te houden. Wanneer dur ven ze nu eens hardop te zeg gen dat het belang van het kind voorop staat? De tragische dood van Savanna maakt toch pijnlijk duidelijk dat er te lang is geprobeerd de moeder een kans te geven. En het geval van Savanna staat niet alleen. Dage lijks maken veel pleegouders mee hoe het kind te lijden heeft van deze onzekere situaties." „Savanna werd haar leven lang mishandeld en stond onder toezicht Ze was door de rech ter uit huis geplaatst, maar ken nelijk vond de Jeugdzorg dat het kind na vijf maanden weer terug kon naar huis. Het moet nu echt duidelijk zijn", aldus een felle voorzitter Roosink, „een kinderleven is te kort om te experimenteren." Het huidi ge beleid is teveel gericht op te rug naar huis of thuis hulp bie den, aldus Roosink, die aan kondigt deze discussie vandaag opnieuw aan te zwengelen bij de instanties die met jeugdbe leid te maken hebben. Pagina Binnenland: Jeugdzorg liet Savanna in de steek delft/gpd - De kist met het stof felijk overschot van prins Bem hard wordt pas deze week op zijn plaats gezet in de koninklij ke grafkelder onder de Nieuwe Kerk. Over een paar maanden wordt duidelijk welke plek Bernhard in de kelder krijgt. Dan past de Rijksgebouwen dienst zoals gebruikelijk het overzichtsbord aan dat in de kerk aangeeft wie waar ligt. De prins krijgt in elk geval een plaats naast zijn eerder dit jaar overleden echtgenote koningin Juliana. Zijn kist wordt overi gens in metalen omhulsel, een foedraal, geplaatst, alvorens op de stellage in de kelder te wor den gezet. Of er ook een her schikking van de kisten plaats gaat vinden, wil het hof niet be vestigen. De grafkelder is behalve door het wegnemen van een grote steen voor het grafmonument van Willem de Zwijger, de eer ste Oranje die er werd begra ven, ook toegankelijk via een zijdeur. Publiek is er niet wel kom - de kelder is privé-terrein - maar er zijn wel mensen die er regelmatig een inspectie houden en de ruimte schoon houden. Eenvoud overheerst in het Oranje-mausoleum. De tombes kennen weinig tierlan tijnen. De kist van Bemhard meldt weinig meer dan zijn na men en geboorte- en sterfdata. Koningin Beatrix houdt zich, als hoofd van de familie, inmiddels al bezig met de toekomst van de grafkelder. Die is weliswaar nog niet vol, maar veel plaats is er niet meer. In het verleden hechtten Oranje-vorsten eraan al hun familieleden er een laat ste rustplaats te geven. Zo wer den in 1911 en 1958 bijvoor beeld prinses Paulina en stad houder Willem V, die beiden in 1806 in ballingschap in Duits land overleden, alsnog bijgezet in de Nieuwe Kerk. Prins Bern hard is inmiddels het 46ste lid van de koninklijke familie die er zijn laatste rustplaats heeft ge vonden. Wanneer Beatrix haar uitge breide familie ook een plaats gunt in Delft, moet dus de schop in de grond. Een volgen de restauratie van de Nieuwe Kerk kan worden aangegrepen om de nu uit twee delen be staande grafkelder uit te brei den. Dat is niet voor het eerst. De eerste verbouwing van de in 1584 in gebruik genomen kel der dateert al van 1752. Op ini tiatief van koning Willem I kwam er in 1820 een tweede kelder naast, die in 1923 weer werd verbouwd. Pagina Bernhard: Meer nieuws over de uitvaart van prins Bernhard Da Vinei bij beste scholen leiden - Het vmbo aan het Da Vinei College hoort tot de beste van deze scholen in Nederland. Zowel het vmbo aan het Lam- menschanspark als de afdeling aan de Sumatrastraat scoort ver boven het gemiddelde. Dat blijkt uit een vergelijkend scho lenonderzoek van de onder wijsinspectie, dat zaterdag in dagblad Trouw is gepubliceerd. Ook de havo van het Da Vinei steekt boven andere Leidse scholen uit. Pagina R1 Vier Israëliërs dood bij aanslag gaza - Door twee krachtige ex plosies in het grensgebied tus sen de bezette Gazastrook en Egypte, zijn gisteren zeker vier Israëlische militairen gedood. Ongeveer tien soldaten raakten gewond. De ontploffingen had den plaats in de buurt van de grensovergang bij Rafah, vlakbij een Israëlische legerpost. Direct na de eerste explosie braken vuurgevechten uit tussen Israë lische militairen en Palestijnsen militanten. De gewapende vleu gel van de radicale Palestijnse beweging Harnas en de militan te tak van de Fatah-beweging hebben de eerste aanslag opge ëist. Pagina Buitenland 'Saddam in hongerstaking' bagdad - De gevangen Irakese oud-dictator Saddam Hussein en elf van zijn vertrouwelingen die ook in Amerikaanse gevan genschap zitten, zijn in honger staking gegaan. Dat heeft een van hun advocaten gisteren be kendgemaakt. „We beschikken over betrouwbare informatie dat Saddam Hussein en elf an dere gevangenen vrijdag in hongerstaking zijn gegaan om te protesteren tegen hun slech te behandeling", aldus Badiaa Aref Ezzat, de advocaat van de voormalige Irakese vice-pre mier Tareq Aziz. De VS hebben tegengesproken dat de verdre ven Irakese leider eten weigert. De Iraakse oud-leiders zitten op een geheime plek vast in af wachting van hun proces. Drankdieven met GPS opgespoord zeeland - De politie heeft zater dag in Zeeland (Noord-Bra bant) een vrachtwagen met daarin voor 170.000 euro aan Bailey's-likeur teruggevonden. De politie kwam de vrachtwa gen op het spoor door middel van het positioneringssysteem GPS van de truck. Dat heeft een politiewoordvoerder gisteren bekendgemaakt. De truck met likeur was in de nacht van vrij dag op zaterdag in Duitsland gestolen. Door de GPS-gege- vens wist de politie dat de truck zich in de omgeving van het Zeeland bevond. Toen de poli tie de truck vond. stuitte ze op vijf mannen van 26 tot 45 jaar. Zij zijn aangehouden. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor 9,75 0 Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend 1 Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen J 0,41 per dag! Naam:DM V J Adres: 1 Postcode/Plaats: I Telefoon: (Lv.m. bezorgcontrole) I I Geboortedatum: I I e mailadres: Leidsch Dagblad. Antw.nr. 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel. 0800 -1711 E mail: lezersservice@hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1