M aast op euzenorder 16 en JSF amer maakt geen aast met Teyfingen 'Voorschoten moet zelfstandigheid opgeven' Hoornblazers brengen prins de laatste eer van OERLE OM: vrienden Mohammed B. vermoedelijk lid Hofstadnetwerk Inderhoud op Schiphol-Oost Herinneringen aan de prins Studenten brengen sint naar asielzoekers Dagblad zaterdag 4 DECEMBER 2004 VAN ROY C.S. ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden Tel. (071)5122362 Do en Trijntje vullen voorraad kerstliedjes aan Pieter Claesz: de meester van het stilleven 1 If Tweegesprek over tweestrijd Ouick 1 Boys-Katwijk S 5/8° I. 43712 IOSSI NUMMERS «WO Vorst verdwijnt den haag/anp - Een groep van acht hoornblazers, bestaande uit drie boswachters en vijf jachtopzichters van het Kroon domein Het Loo, zal het signaal Einde Jacht blazen als de lijk wagen met prins Bernhard stil houdt aan de voorzijde van het paleis Soestdijk. Morgen wordt de prins van Pa- leis Soestdijk overgebracht naar Paleis Noordeinde. Net als bij koningin Juliana zal de kist met het stoffelijk overschot van de prins aan de achterzijde van het paleis de lijkwagen in gedragen worden. Volgens de RW) vormt het personeel van Paleis Soest dijk een erehaag. De lijkwagen houdt dan stil aan de voorzijde van het paleis, ter hoogte van het bordes, waar de aanwezige familieleden staan opgesteld. Als het signaal Einde Jacht is geblazen, zullen de be geleidende familieleden in de volgauto stappen. Als de prins het paleisterrein heeft verlaten, wordt de ko ninklijke standaard met zwarte wimpel op het dak van het pa leis gestreken en de Nederland se vlag gehesen, halfstok, liet de RVD weten. Op het voorplein van Paleis Noordeinde wordt de kist uit de wagen gedragen door acht dra gers en een commandant van de Koninklijke Marechaussee. De prins wordt opgebaard in de daarvoor in het paleis ingerich te rouwkapel. Meer nieuws over Bernhard elders in deze krant De ochtendkrant die weet of jouw zieken huis wel gezond is. Lees nu l.eidsch Dagblad in de ochtend en ontvang ile eerste 2 weken gratis! BI Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros ontbijtservies! Ik betaal; automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) Adres: Postcode Plaats: Telefoon: Geboortedatum e-mail: Bank/giro* Handtekening Uitsluitend bij Stuur de bon In een oncefrankeerde I envelop naar Leldsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Gratis lel 0800 - 1711 I E-mail: lezersservice#hdc nl of surf I naar www leldschdagblad.nl. iet persoons 1 n ae krant I I Mijn wereld, mijn krant. Leidsch'" Dagblad (advertentie) i Bedrijtsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 rotterdam/anp - Het openbaar ministerie (OM) vermoedt dat de zes gearresteerde bekenden van Mohammed B. deel heb ben uitgemaakt van het zoge noemde Hofstadnetwerk. Om dat justitie deze groep in ver band met terroristische activi teiten brengt, heeft het landelijk parket gisteren het onderzoek naar deze verdachten van het parket in Amsterdam overgeno men. Het onderzoek tegen Moham med B. wordt wel voortgezet onder leiding van het OM in Amsterdam. Justitie houdt hem verantwoordelijk voor de moord op Theo van Gogh. Het landelijk parket zegt dat er nu nog twaalf verdachten in voorlopige hechtenis zitten we gens betrokkenheid bij deze vermoedelijke terroristische or ganisatie. Onder de andere ver dachten van de Hofstadgroep zijn de twee mannen die half november na een lange belege ring in het Haagse Laakkwartier werden aangehouden. De twee die tijdens de massale politieac tie in de Antheunisstraat in Den Haag werden opgepakt, hebben de Nederlandse nationaliteit. Een van hen is de 19-jarige Ja son W. Hij werd in zijn schou der geschoten, omdat hij niet voldeed aan de bevelen van het antiterreurteam dat hem moest inrekenen. Diezelfde dag arres teerde de nationale recherche wegens dit onderzoek ook vijf verdachten in Amsterdam en Amersfoort. De zogeheten Hofstadgroep be staat volgens justitie vooral uit een groep jonge moslims uit Noord-Afrikaanse landen. Mo hammed B. zelf had wel con tacten met de verdachten uit de Hofstadgroep, zo is vastgesteld. Voor zover bekend wordt hij (nog) niet als een lid van die groep beschouwd. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 HUISARTSENSTAKING leiden - Het Leidse notaris- en advocatenkantoor TeekensKar- stens bouwt een nieuw kan toorgebouw op de 'vijverloca tie'. Het bedrijf krijgt daar een 'torentje' met 3000 vierkante meter vloeroppervlak naast de nieuwbouw van offshorebedrijf Heerema. De verhuizing naar de Plesmanlaan is noodzakelijk door de forse groei die het be drijf sinds 2000 doormaakt. Vol gens woordvoerder Nico Cusell is de groei vooral te danken aan de overname van notariskan toor Marres in 2000 en de fusie van Karstens en Teekens Pagina R1 Zwendelaar nept BBC Hirsi Ali kan haar mond niet houden |r Richard Mooyman ol-oost - De KLM aast op reuzenorder voor het onder van gevechtsvliegtuigen, 'ste instantie gaat het om 137 Fi6's van de Nederlandse imacht, later om zo veel mo- Europese Joint Strike Figh- (JSF). De JSF is de beoogde ilger van de F16. KLM slaat toe de handen ineen met rk. maakte de KLM gisteren end tijdens de opening van nieuw onderhoudscomplex ir vliegtuigmotoren op iphol-Oost. Naast onder- 3, id voor de burgerluchtvaart, de KLM nu met technolo- :oncem Stork grote defen- ,r j. ipdrachten binnenhalen, h gens directeur A. Rutten van d Engineering Mainte- ïce steunt de luchtmacht het 1 om het motoronderhoud de 137 F16's over te heve- naar de KLM. De lucht- :ht doet dit nu zelf. kunnen op Schiphol het irhoud doen tegen lagere ;n en met een hogere ope- inele gereedheid", aldus ten. Hij hoopt begin vol gend jaar afspraken te maken met staatssecretaris Van der Knaap (defensie). Het plan is bedoeld als opstapje naar een grote order voor het onderhoud aan de JSF, die zal worden ge bouwd door de Amerikaanse fabrikant Lockheed Martin. Ne derland betaalt mee aan de ontwikkeling van het toestel en kan aanspraak maken op com- pensatie-orders.De JSF zal van af ongeveer 2012 gaan vliegen. De Nederlandse vliegtuigindu strie moet volgens Rutten op tijd klaar zijn om de order bin nen te slepen. Met het F16-on- derhoud willen KLM en Stork vast extra kennis en ervaring opdoen. „Als we de zaak nu niet in beweging zetten, vrezen we dat andere Europese landen ermee aan de haal gaan." KLM en Stork willen het onder houd voor zo veel mogelijk Eu ropese JSF's gaan doen. Rutten kon gisteren niet zeggen hoe veel nieuwe banen op Schiphol kunnen ontstaan. Ook is vol gens hem nog niet duidelijk of de technici van de luchtmacht overstappen naar de KLM.Mo menteel werken er negenhon derd KLM'ers aan onderhoud van vliegtuigmotoren. e delijk is geworden dat het lement zich pas vlak voor de J^aner van 2006 over het fusie- tsvoorstel kan buigen. Daar- ör zou de herindeling pas per muari 2007 in plaats van een eerder een feit zijn, vreest m rmonds burgemeester f? jan. dusver gingen de drie ge- enten ervan uit dat de hèrin- "J* ing begin volgend jaar zou n e rden behandeld. Dat gaat nu '^8a t lukken, omdat er op het r"t£*p,aderschema van de Tweede ïer geen ruimte is te vinden, jan: „Het lijkt me onoverko- ijk dat de fusie pas per 1 ja- hout - De fusie van Voor- Sassenheim en Warmond één gemeente Teylingen et waarschijnlijk worden uit leid. De totstandkoming van rlingen komt in het gedrang vanuit de Tweede Kamer nuari 2007 in gaat. We zitten met elkaar in een voortvarend traject, waar juist de vaart in zit omdat de voorbereidingstijd toen we er aan begonnen al re latief beperkt was." Voorhouts burgemeester De Ronde zou graag zien dat er eerder dan vlak voor de zomer duidelijkheid komt over het al of niet doorgaan van de herin deling. „In de eerste plaats om dat we nu als gemeente geen onomkeerbare besluiten kun nen nemen, in de tweede plaats omdat de voorbereiding een enorm beslag doet op perso- neelsinzet en de gemeentekas. We zijn constant 25 procent van het ambtelijk en bestuurlijk apparaat kwijt aan de fusie." Pagina R3: Uitstel kost gemeenten tonnen acties van vakbonden zijn ofÉJ niet achter de rug of er 1. D#nt zich al weer een nieuw p deDtestgolfje aan. Dit keer zijn de huisartsen die op 20 ja- m blari een landelijke actiedag mUden tegen kabinet en zorg- zekeraars. De Landelijke lisartsen Vereniging (LHV) 2emt het initiatief over van e entse collega's, die eerder het Ik h tje er bij neergooiden. Zo'n a# Enschedese en Hengelose ia|isartsen weigerden patiënten te be- ïdelen en verwezen door naar het zie- kolkhuis. uister Hoogervorst Jlksgezondheid) en keuren de actie van huisartsen af. Zij vinden dat dames en heren doktoren er de rug van hun patiënten ruzie met de zorgverzeke- uitvechten. Volgens Hoo- hebben de Twentse :n met hun acties de mdheid in gevaar ge ler 1 acht. Die conclusie is erg de b erfrokken. De Inspectie voor Gezondheidszorg heeft vast- steld, dat de handelwijze van artsen in Twente voldeed aan 'de voorwaarden voor verant woorde zorg'. Met hun actie protesteren de huisartsen tegen het plan van ziektekostenverzekeraars om de huisartsenzorg doelmatiger te organiseren. Kern van die - door minister en Kamer gesteunde - voorstellen is dat het gemiddeld aantal patiënten per praktijk omhoog gaat. Tegenover die uit breiding staat geen verhoging van het honorarium, omdat de huisarts de extra inkom sten die de patiënten opleveren, moet gebrui ken om een assistent aan te trekken. De principiële vraag is of huisartsen actie mo gen voeren om hun eisen kracht bij te zetten. Dat is het geval, hoewel er natuurlijk beperkin gen gelden. Ook een huisarts heeft vaak te maken met kwes ties van leven en dood. Maar niets wijst er op dat de leden van de LHV patiënten hulp zul len weigeren als die écht nodig is. In laatste instantie is het aan de rechter om de redelijkheid van de acties te beoordelen. Hugo Schneider TeekensKarstens op vijverlocalie Het nieuwe onderhoudscomplex van de KLM op Schiphol-Oost is gisteren officieel in gebruik genomen. Foto: ANP/Juan Vrijdag londen - De Britse omroep BBC is slachtoffer geworden van een zwendelaar die zich uitgaf als woordvoerder van het chemieconcern Dow Chemical. De man zei dat het bedrijf 9 miljard euro zou uitkeren voor hulp aan nabestaanden van de giframp in het Indiase Bhopal in 1984. De Britse omroep zond een interview met de man twee keer uit voor de zwendel duide- Ex-raadslid Marcus Driessen wil liever samen met Wassenaar dan met Leiden door Loman Leefmans voorschoten - Voorschoten moet zijn zelfstandigheid opge ven en samen met Wassenaar één gemeente gaan vormen. Dat is de opvatting van het vo rige week opgestapte PvdA- raadslid Marcus Driessen. Hij wil dat zijn partij het standpunt over gemeentelijke herindeling opneemt in het verkiezingspro gramma. „Liever samen uit vrije beweging dan dat Leiden aan Voorschoten gaat peuteren en Den Haag aan Wassenaar. Natuurlijk zal het weerstand oproepen, maar mensen die ik spreek zijn voorstander. Het hoeft de plaatselijke PvdA niet de kop te kosten; als we maar met een goed verhaal komen", aldus Driessen. Volgens de 37-jarige econoom stijgt niet alleen automatisch het aantal inwoners, maar zou een samensmelting ook effici ënter zijn. „Er ontstaat een plaats van 50.000 inwoners. Ge voelsmatig lijkt me dat de idea le omvang en dat heeft ook eens in een rapport gestaan." „Je kan ambitieuze mensen bij zo'n gemeente binnenhalen én binnenhouden", meent Dries sen, die na twee jaar uit de plaatselijke politiek stapt omdat zijn persoonlijk idealisme on verenigbaar blijkt met het raadslidmaatschap. „Het gaat te vaak over losse stoeptegels na een verplaatste boom of over een komma in de derde alinea op pagina 26 van nota huppeldepup. Ik ben toch meer van de praktische oplossing dan van de oeverloze discus sie." Pagina R3: 'Te veel mensen kijken naar het zelfde papier' lijk werd. Verkiezingen Oekraïne ongeldig kiev - De presidentsverkiezing van 21 november in Oekraïne is onwettig. De stembusgang waarbij premier Janoekovitsj het opnam tegen oppositielei der Joesjtsjenko wordt op 26 december overgedaan. Dat heeft het hooggerechtshof gis teren besloten. De uitspraak is een nederlaag voor president Koetsjma en premier Janoeko vitsj. Die willen de hele presi dentsverkiezing opnieuw doen. Pagina Buitenland COMMENTAAR Ze zullen er ongetwijfeld zijn: men sen uit Leiden en omgeving die prins Bernhard persoonlijk hebben ontmoet, hem hebben gefotogra feerd of andere herinneringen heb ben aan de overleden prins. Het Leidsch Dagblad is op zoek naar de ze herinneringen en vraagt lezers hun verhaal of foto op te sturen naar: Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB, Leiden. E-mailen kan ook: redactie.ld@hdc.nl „Is die wel echt?" Kinderen uit het asielzoekerscentrum onderwerpen de baard van de sint aan een nader onderzoek. Foto: Henk Bouwman leiden - „Daar is sinterklaas, pindakaas", roept een vrolijk kleutertje van een jaar of vier als hij eindelijk Sint Nicolaas in een deux chevaux in de Leidse Breestraat ziet verschijnen. Stevig vastge houden door een studente van Sociëteit Minerva leunt hij over het balkon aan de Breestraat. Tien tallen kinderen rennen door de balkondeuren de grote conversatiezaal van Minerva binnen, waar tien zwarte pieten staan te wachten. Minerva hield gisteren voor de tweede keer een sinterklaasmiddag voor kinderen die het feest anders niet zouden vieren. Deze keer vroegen de studenten 75 kinderen en hun ouders van asiel zoekerscentrum Nieuweroord aan de Rijnsbur- gerweg om op Minerva 'pakjesmiddag' mee te maken. Het initiatief past in de 'slinger door Ne derland', een initiatief van onder meer NOC *NSF-voorzitster Erica Terpstra. Zij wil dat 'alle Nederlanders elkaar een hand geven', autoch toon én allochtoon. Een sinterklaascommissie onder leiding van Cees Röell vroeg alle Minervahuizen om geld of ca deautjes te doneren. De respons was overweldi gend, zegt Röell. „We hebben honderden ca deaus gekregen. Er blijft zoveel over dat Sint Ni colaas nog kan uitdelen in het Blijf van mijn Lijf huis in Leiden en in andere centra waar kinderen verblijven, zoals het Ronald McDonaldhuis in het LUMC." Verder heeft Minerva tien pietenpakken gekocht, als investering voor volgend jaar. Het feest oogt als één grote chaos. Kinderen, zwarte pieten, studenten, ouders van asielzoe kerskinderen én Minervaleden, een enkele mede werker van het Centraal Orgaan Asielzoekers, ie dereen loopt door elkaar. Studentes en kinderen dansen op de tafels als de diskjockey 'Sinter klaasje kom maar binnen met je knecht' inzet. Maar de sint heeft wel voor heter vuren gestaan. Alle kinderen vormen een keurige rij en halen hun cadeautje af terwijl zij langs zijn zetel lopen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1