REGIO Noodkreet in Zoeterwoude 0 0 69 7H H5 LOok Roest had touwtjes niet in handen Korting daar zit wat in itó^tiukbij Onze auto zat in Gambia vol met kleine negertjes lijnwoude mag door bouw in Oude Rijnzone geen stad worden' W uw R3 Bewoners Leyhof aaiend over bomenkap 'Skatepark Oranjelaan voor acht- tot dertienjarigen' Anderhalf jaar cel 'Landzicht-dealer' T39 50% korting 030 50% korting Graag gedaan. dinsdag 30 november 2004 tRMOND - Bij een frontale tsing op het Oosteinde in irmond zijn zondagochtend >eg vier mensen gewond ge- noviet. De materiële schade was iot. Het ongeluk gebeurde in een 24-jarige Leidse auto- k m jbilist op de verkeerde weg- terechtkwam met zijn au- Een 36-jarige Warmondse •etejtomobilist kon hem niet ?eg< >er ontwijken. De Leidenaar net zijn vriendin uit Sassen- [m naar het LUMC overge- icht. Daar werd bij de man bloedproef afgenomen, oeg idat de politie drankgebruik aeö moedt. De Warmonder is, ;rb< als zijn vrouwelijke passa- jvoi r, naar het Rijnland Zieken- is vervoerd voor behande- °or l- de- door Ben Zwirs rijnsburg/voorschoten - Met kippenvel reden Rijnsburger Ge rard Koelewijn en Gijs Ravens- bergen uit Voorschoten de eind bestemming Kartong in Gambia binnen. „De mensen daar juich ten, dansten en sprongen toen ze ons en de andere teams za gen. Dat was even slikken", zeg gen de coureurs. „Onze auto zat vol met kleine negertjes. Ze wil len je allemaal aanraken. Het was een fantastische ervaring." Dit weekend kwamen de twee terug van de alternatieve woes tijnrally. De uitdaging was om met een 'barrel' van minder dan 500 euro van Amsterdam naar Gambia te rijden. Drie we ken geleden vertrok een kon vooi van ongeveer dertig teams vanuit onze hoofdstad voor een ruim 6000 kilometer lange rit naar de Afrikaanse woestijn. Koelewijn: „Slechts één team heeft het niet gehaald. Wij heb ben alleen een lekke band en een afgebroken uitlaat gehad. Allebei makkelijk te verhelpen. Onze auto heeft het goed ge houden." Naast de aankomst in Gambia heeft ook de tocht door Marok ko veel indruk gemaakt. Ra- vensbergen herinnert zich de smalle straatjes vol mensen en de marktkraampjes in Mar- rakech nog levendig. Ook de warmte en hartelijkheid van de lokale bevolking koestert hij zijn hele leven als een prachtige herinnering. „Wat een fantas tisch land. Daar ga ik zeker nog eens naar terug." Het goede doel werd tijdens de rally niet uit het oog verloren. Met pennen, schriften, petjes en ballonnen maakten de deel nemers van de barrelrace de kinderen onderweg blij. „We moesten wel uitkijken wanneer we die spullen uitdeelden. We moesten de tijd nemen om alle kinderen iets te geven. Ze knok ten namelijk met elkaar om de cadeautjes", zegt Ravensber- gen. „Een team dat voor ons reed, gooide soms een hand ballonnen uit het raam. De kin deren doken daar dan op zon der verder om zich heen te kij ken. Die moesten we dan ont wijken." De rood-witte Toyota Starlet van het Rijnsburgse team is in iderdorp/alkemade De ewoners van de Leider- Jacoba van Beieren- an in de wijk Leyhof zijn ïthutst. Achter hun huizen, ngs de provinciale weg 446, zijn de afgelopen da- in enkele honderden bo en omgehakt. 'We zijn on- longen en geluidswal vijt', zo schrijft een bewo- ..fer in een boze reactie aan %ze krant en de twee ge- eenten die het aangaat, at het uitzicht vanuit de rhterkant van hun wonin- totaal veranderde, is vol- ns de bewoners nog het einste probleem. De rij vol- assen bomen vanaf de ro- was een natuurlijke ^luidswal tegen verkeersla- lai en C02-uitstoot. Sinds it kappen is de nachtrust n de betrokken inwoners rstoord. Dat zal er niet ™.inder om worden aange- ïnvi :n de gemeente Leider- irp veel van het doorgaan- verkeer in de toekomst omleiden via de provinci- weg naar de snelweg A4. v de gemeentehuizen van iderdorp en Alkemade '^lorden de handen in on- .^^huld gewassen: de provin- T?Zuid-Holland zou op- acht hebben gegeven. Die ikent 'schuld', maar heeft bomen uit veiligheids- wegingen gerooid. Bij rde wind ontstaan de laat- i tijd gevaarlijke situaties por afgerukte takken op de :g. Aangezien het om po- ^1J^iüeren gaat, is de kans niet nkbeeldig dat de hele om door rotting omvalt. *e larom zijn er 354 populie- neergehaald en daar ko- ijen 175 essen voor terug. 1 Ie psy er- ilgei i fei Deg oen ïyvij iel c heb"! rug karr cdi<| :bei r de Hij het pl< ise Het uitzicht vanuit de wijk Leyhof voor en na de forse bomenkapactie op last van de provincie. Particulie re foto's j .giordat het om een plaats buiten de bebouwde kom gaat, is geen kapvergimning en aankondiging nodig ge weest. Daarom kwam het neerhalen als een donder slag bij heldere hemel voor de omwonenden. Woord voerder Alen: „We zijn niet in kennis gesteld en verder zijn het er straks toch bijna tweehonderd minder dan RAADSENOUETE LEIDERDORP J jij regelde veel en ja, hij overtrad daarbij |emeentelijke regels wel eens. In inciden- gevallen moet dat kunnen als dat nodig Ide oud-wethouder Roest gisteren tij zijn verhoor door de Leiderdorpse en- icommissie. Maar de suggestie van an- getuigen dat hij als een projectleider al- iwtjes in handen had, bleek gisteren :ns uit. a onophoudelijk begon Roest zijn ant- den met de woorden 'ik denk'. Net zo- nbtenaar Hoogendijk van bepaalde i dacht dat Roest die blijkbaar had ge lid, zo dichtte Roest de ambtenaar ac- •'toe die die nooit pleegde. Roest ging er onrechte van uit dat Hoogendijk bij alle i^wergaderingen aanwezig was. Door aan taakverdeling werd project- Jvikkelaar Malieschild nauwelijks ge- rveetroleerd en kreeg het bedrijf alle ruimte deelde verbouwingskosten te laten oplo- or h[ oihij zich niet in alle gevallen aan de re en Chad gehouden gaf Roest ruiterlijk toe. 06 er bijzondere situaties zijn, moet er- r gesproken worden of er van de regels iter-weken kan worden." De Touwbaan- idenol vond hij zo'n uitzondering, maar anstbesprak hij niet in het college en liet hij 001 niet schriftelijk vastleggen. Hij gaf Malie- schild de opdracht om het leegstaande pand aan de Touwbaan te verbouwen tot schoolgebouw voor zeer moeilijk opvoed bare kinderen en voor de internationale af deling van basisschool Elckerlyc. Daarbij vergeleek hij de offerte van Malieschild niet met andere bouwers of projectontwikke laars, Wat volgens de regels wel moet. Om dat Malieschild het gebouw al in twee de len splitste, was het voordeliger en handi ger de verbouwing in één hand te geven, al dus Roest. Dat de verbouwing 7,5 ton ging kosten, was voor Roest steeds duidelijk. Dat er per abuis in het raadsvoorstel maar om 3,5 ton gevraagd werd, ging aan hem voorbij. Ook ontkende de ex-wethouder gisteren - even als bij zijn aftreden dit voorjaar - dat hij halverwege 2003 al op de hoogte was van de tonnenhoge overschrijding, die uitein delijk opliep tot bijna 1 miljoen euro. Een memo van ambtenaar Hoogendijk uit die tijd is met pen becommentarieerd, maar Roest ontkent dat het zijn handschrift is. Volgens gemeentesecretaris Schouten en burgemeester Zonnevylle liegt Roest en wist hij het wel. Van Schouten heeft Roest geen hoge pet op. Ook de gemeentesecretaris had moeten opstappen, vindt Roest. Hij haalde een tot nu toe onbekend onderzoek aan dat het bureau De Galan Voigt vorig jaar uitvoer de naar het functioneren van de gemeente lijke directie: de gemeentesecretaris en zijn adjunct. „Daar kwam uit dat Schouten niet de juiste man op de juiste plek is. Ik wil de ze feiten voor zich laten spreken", aldus Roest. Behalve Roest werden gisteren ook Zonne vylle en wethouder MacGillavry onder ede verhoord. Allen zijn verplicht de waarheid te spreken. Toch is het verslag van Zonne vylle en MacGillavry van de collegevergade ring in januari waarin de overschrijding werd besproken, anders dan dat van Roest. Volgens MacGillavry en Zonnevylle meldde Roest de overschrijding niet, waarna de ad junct-secretaris dit maar deed. Roest meent dat secretaris Schouten hem voor was. MacGillavry. „Volgens Roest was het alle maal niet zo ernstig." Zonnevylle: „Hij rea geerde vrij laconiek." Beide bestuurders uitten hun boosheid over de beschuldigin gen aan hun adres die Roest poneerde in zijn afscheidsinterview met deze krant. De enquêtecommissie gaat de getuigenver horen analyseren en combineren met het archiefonderzoek en de voorgesprekken. Op 8 februari biedt de commissie het rap port aan de gemeenteraad aan. Op 7 maart debatteert de raad erover. door Janneke Dijke Gambia achtergebleven. De lo kale bevolking was onder de in druk van het vijftien jaar oude voertuig. Maar vooral de ambu lance, die ook in het konvooi mee reed, deed de harten van de Afrikanen sneller kloppen. Ravensbergen: „We hebben mensen van hun fiets zien val len toen zij de ziekenwagen za gen." Een nog te bouwen zie kenhuis in Kartong (een dorp op de grens van Gambia en Se negal) gaat de ambulance ge bruiken. De reis was niet alleen mooi, maar ook zwaar. De constante tijdsdruk ging de Rijnsburger en Voorschotenaar soms tegen staan. „Het was rijden, rijden en nog eens rijden. We hadden bijna geen tijd om de mooie grote steden die we aandeden te bezichtigen", blikt de Rijns burger terug. „Af en toe waren de mensen ook te opdringerig. Niet bedreigend of zo, maar ik vond wel dat ze wat meer af stand konden nemen." Aan Mauretanië heeft met name Koelewijn geen goede herinne ringen overgehouden. „Dat land is net een vuilnisbelt. Het ruikt daar naar armoede en ver derf." Beide coureurs zeggen zeker nog eens terug te willen naar Marokko en Gambia. „Maar dan niet met een rally. Dat was voor één keer", stelt Ravensber gen. „Ik wil dolgraag zien hoe het ziekenhuis er bijstaat als het af is." Ook Koelewijn heeft Afri ka in zijn hart gesloten. „Voor veel mooie plaatsen hadden we simpelweg geen tijd. En we hebben daar zo veel vrienden gemaakt. Ik ga absoluut terug." 'Woningverdeelsysteem onrechtvaardig' zoeterwoude - Niet de mensen onderaan de ladder, maar met een goed inkomen gaan profite ren van het nieuwe systeem voor de verdeling van sociale huurwoningen. Dat beweert de Zoeterwoudse wethouder Ates. Zij is 'zich rot geschrokken' van de voorstellen voor het nieuwe verdeelsysteem, dat wordt inge voerd in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek. Ze vindt het een onrechtvaardig sys teem, waarvan de mensen met de laagste inkomens de pineut worden. Het verbaast Ates dat niet veel meer gemeentebe stuurders zich druk maken. „Ik zie geen schrik bij collega-wet houders en ook de meeste cor poraties hebben er geen moeite mee. Alleen onze woningcorpo ratie Willibrord en de huurders vereniging in het dorp delen mijn zorg." Ates maakt zich onder meer zorgen over de voorstellen om de inkomenstoets en de vermo genstoets bij woningzoekenden te laten vallen. „Mensen die een koopwoning hebben, heb ben straks ook recht op een so ciale huurwoning. Zij kunnen hun huis verkopen, iets huren in de sociale sector en met de opbrengst van hun huis een grote reis gaan maken!" Ook vindt Ates het onrechtvaar dig dat de 'woonwaarde' straks een grote rol gaat spelen „Wie een huis achterlaat in een ge liefde buurt krijgt meer punten om aan een andere woning te komen. De mensen die wonen in een vervelende buurt, zijn daarvan de dupe." De wethouder heeft aan het be stuur van het samenwerkings orgaan van gemeenten in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek gevraagd om het onderwerp niet op 15 decem ber te behandelen, maar later. Ates wil dat gemeenteraden meer tijd krijgen om zich in de voorstellen voor het nieuwe verdeelsysteem te verdiepen. laan vroegen zich vanaf de pu blieke tribune af of het skate park niet ergens anders kan ko men. Maar volgens de wethou der is er geen beter alternatief. Volgens haar is het de bedoe ling dat de skatetoestellen, waarvoor een stukje van een voetbalveld moet wijken, zo ver mogelijk van de huizen af ko men te staan. De wethouder wil zich naar eigen zeggen houden aan de belofte voor een skate park, die ooit door de gemeente aan jongeren uit Zoeterwoude- Rijndijk is gedaan. Bewoner Valk vindt dat de Oranjelaan-bewoners al genoeg voor hun kiezen krijgen, omdat er in de buurt ook al een hang plek is in de vorm van een 'bunker'. Het zit hem niet lek ker dat die er is neergezet 'zon der samenspraak met de bewo ners'. Als de hangplek verdwijnt, wil len de bewoners wel praten over de komst van een skate park, aldus één van hen. „Mis schien dat we dan tot een deal kunnen komen. Maar dat willen we eerst met elkaar bespreken." zoeterwoude - De Zoeterwoud- se politiek is gematigd positief over het idee om een funramp te plaatsen voor de deur van jongerencentrum Utopia in Zoeterwoude-Dorp en een ska- teparkje te maken op de Oran- jelaan in Zoeterwoude-Rijndijk. Dat bleek gisteravond tijdens een commissievergadering. Wel deden de raadsleden wat suggesties. Omdat de funramp een attractie is voor de oudere jeugd, zou het skatepark zich volgens PZ-raadslid Stuijt moe ten richten op jongere kinderen van 8 tot 13 jaar. Dan is er vol gens hem op skategebied in de gemeente voor alle leeftijds groepen wat te doen. CDA- raadsiid Van der Salm drong er bij de wethouder op aan om al le ideeën over nieuwe skate- voorzieningen en hangplekken voor te leggen aan de jeugd raad, die in Zoeterwoude wordt opgericht. Volgens wethouder Ates kan dit niet op korte ter mijn, omdat de vorming van een jeugdraad nog in het begin stadium verkeert. Omwonenden van de Oranje- den haag/voorschoten - 'De dealer van café Landzicht', zo als hij volgens de officier van justitie door vriend en vijand wordt genoemd, moet ander half jaar brommen. Hoewel de 42-jarige inwoner van Voor schoten niet begrijpt dat hij als cokedealer wordt gezien, acht de Haagse rechtbank het bewe zen dat de man in verdovende middelen heeft gehandeld. Twee weken geleden moest hij voorkomen. „Ik koop altijd co caïne voor de vriendenclub. Vervolgens maken we er een leuk weekeinde van", verklaar de hij voor de Haagse recht bank. Officier van justitie Steens benadrukte toen dat de man wel een professionele dea ler is. Hij eiste 18 maanden cel straf, plus zes voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De advocaat kon zich niet in die 'zware eis' vinden. De rechtbank heeft echter de me ning van aanklager overgeno men. De man is niet alleen veroor deeld voor zijn cokehandel. De rechtbank neemt het hem ook kwalijk dat hij in Landzicht met een namaakpistool zwaaide en daarmee andere gasten de stui pen op het lijf joeg, draf Woude - Rijnwoude mag geen stad worden, is van projectontwikkelaar Niersman. „Niersman bijeenkomst in Pleyn '68 over Hazerswoude- Uljee sluit niet uit dat de woningen die Rijnwou- woude - Rijnwoude mag geen stad worden. *"hoet ruimte blijven voor groen en dan met va|e langs de Lagewaard in Koudekerk aan den of ^at 's boodschap die circa tachtig inwo- van Hazerswoude-Rijndijk en Koudekerk idie|den Rijn wethouder Uljee gisteravond tijdens ergJ informatieavond over de Oude Rijnzone hal f was bet roerend eens met de aanwezigen. It„e]r hij kon niet iedereen geruststellen. Hij be- j-jg je bijvoorbeeld dat de plek van de ijsbaan, de sportvelden en de Lagewaard, groen Dr olijven. Maar iemand in het publiek deelde 1 fijntjes mee dat ook die grond al in handen is van projectontwikkelaar Niersman. „Niersman koopt die grond echt niet om het ijsbaan te laten. U weet veel meer dan u laat blijken." Twee weken geleden trokken bijna driehonderd mensen naar het stadhuis in Alphen aan den Rijn om iets te horen over de ontwikkelingen in de komende vijftien jaar voor het gebied langs de Oude Rijn, tussen Bodegraven en Leiden. De ge meente Rijnwoude, die veel woningbouw op zich ziet afkomen, besloot de plannen voor de eigen inwoners nog eens toe te lichten. Gisteravond kwamen de plannen voor Koudekerk-Oost en de ontwikkeling van het centrum van Hazerswoude- Rijndijk aan de orde. Woensdagavond is er een bijeenkomst in Pleyn '68 over Hazerswoude- Rijndijk-West. Wethouder Uljee deelde mee dat het samenwer kingsverband van Bodegraven, Alphen, Rijnwou de, Zoeterwoude, Leiden, de provincie en de Ka mer van Koophandel heeft bedacht dat Rijnwou de 2800 huizen zou kunnen bouwen. De Rijn- woudse raad wil er niet meer dan 1300. „2800 huizen erbij gaat niet lukken", zei Uljee. „Dan zouden we te veel moeten stapelen. We hebben de gedeputeerde Dwarshuis hier al op gewezen. Ook zij vindt kwaliteit van de leefomgeving be langrijk en denkt met ons dat het ons niet gaat lukken." Uljee sluit niet uit dat de woningen die Rijnwou de te weinig bouwt er extra in de Gnephoek bij komen. De projectgroep Oude Rijnzone heeft de circa 200 hectare grote polder in Alphen, tussen Koudekerk, Woubrugge en de Heimanswetering, al ingetekend als woningbouwlocatie. Op twee boeren na heeft iedereen er al zijn land verkocht aan projectontwikkelaars. WLTO-bestuurder Ka- rel de Jong zei het jammer te vinden dat er weer een stuk Groene Hart verloren gaat. Maar wet houder Uljee vindt deze polder een 'logische lo catie' voor woningbouw. Volgens Uljee duurt het nog wel enkele jaren voordat de eerste huizen worden gebouwd. (advertentie) 50% korting op Zachte bollen en puntjes' bijv. Super de Boer Zachte witte bolletjes zak 10 stuks 50% korting op Dageraadjes donker of meergranen om zelf thuis af te bakken zak 5 stuks 50% korting op alle Super Afbakbroodjes bijv. Super Kaiserbrötchen om zelf thuis af te bakken zak H stuks bijv. Super Partystokbrood meergranen om zelf thuis af te bakken pak 2 stuks 039 Wat je vers haalt is lekker. En het ledke is dat ons beste vers ook zéér voordelig is, want onze prijzen zijn altijd laag. Super deBoer Aanbiedingen geldig t/m 5 december 200H. Prijswijzigingen, drukfouten en/of uitverkocht voorbehouden. 'Verpakt, inclusief rozijnen- en rozijnen krentenbollen. 50% korting op Dageraad donker of meergranen vers uit eigen oven heel

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15