FNV eist aanvulling ziektegeld in CAO's ECONOMIE Geld en feestjes voor frauderende ambtenaren 'Belastingdienst nauwelijks bereikbaar' Geen maximumrijtijd voor dierenvervoer Japan heeft zich rijk gerekend met groeicijfers Onderhandelingen worden 'razend moeilijk' Bedrijfsleven durft niet te handelen met Irak In slakkengang naar Parijs Gevelplaten Achmeatoren extra vastgezet Smit 'doopt' nieuw kantoor mag weer r Zuid-Korea meer - Zuid-Korea heeft enzen heropend voor Ne- tm ds varkensvlees en kaas. Hnhalf week geleden stel- ^»Zuid-Koreaanse autori- Mwegens de dioxineaffaire ■lelijk importverbod in ■lees en zuivel uit Neder- fooral kaasproducenten daarvan de dupe omdat ig jaar ongeveer twee mil- 0 ilo kaas naar het land ex- rden. Op dit moment zijn ie melkveehouderijen in land gesloten omdat de an hun koeien te veel di- jevat. «rrechten icherm nul Staatssecretaris Wijn anciën heeft gisteren be de invoerrechten op lcd- len (computerschermen als tv-scherm gebruikt worden) te verlagen naar nul procent. Wijn it daarmee op klachten Nederlandse industrie, spaart door het schrap- n de invoerrechten tien- miljoenen euro's. Bedrij- de afgelopen maanden iefvan 14 procent heb- taald, krijgen hun geld Wijn riskeert met zijn be- el een conflict met Brus- itel stagneert letaalindustrie meer - De Nederlandse en elektrotechnische ie verwacht volgend jaar omzetgroei te behalen jaar. Dit is te wijten aan perende economie, zo it de jaarlijkse conjunc- quête van metaalwerkge- leniging FME-CWM. Dit 1de omzet van de me- lrijven ongeveer met 6 t toenemen. Voor 2005 n ze op 4 procent groei. is de industrie de ran 12 procent uit de ja- 11-2003 nog niet te bo- dinsdag 23 NOVEMBER 2004 kosten vermogen dam - Een week met les, zoals vorige week regen, kost de Neder- economie een bedrag jeveer 100 miljoen euro. 1 miljoen is twee keer zo de schade van een 'nor- eweek'. Een vrachtwa- it circa 40 euro per uur. luffeur in de file moet 1 worden doorbetaald, imt bij dat er extra tof wordt verspild door itor te laten lopen terwijl ,97 ivordt gereden. TLN it het bedrag van 100 00 1 door uit te gaan van .20 llende aannames. Bo- 1 is bekend dat fileleed ',76 lomie op jaarbasis een van 2,2 miljard euro dweerlieden ir beroeps rg - Bij de brandweer afgelopen veertig jaar schuiving plaatsgevon- vrijwilligers naar be- achten. In 2004 is bijna Ie van de brandweerlie- werknemer in dienst bij eente, terwijl dat in 1964 chts een op de veertien t totaal aantal brand den is in de afgelopen aar nauwelijks veran- tjaar werken circa ipuitgasten beroepsma- ijwillig bij de gemeente- ndweer. Dat zijn er dui- eer dan in 1964. Ie gejat van :edes-baas De Mercedes van Jür- rempp, hoogste baas DaimlerChrysler-con- brikant van onder meer es), is drie weken gele vreemd, zo heeft het loulevardblad Bild gis- meld. Volgens de poli kans dat de luxe wagen .000 euro wordt terug- tn uiterst klein. De Mer- t de klasse S 600, ge- d en met geblindeerde stond ten tijde van de tien tot twintig minuten akt voor een pand in twaar Schrempp een afspraak had, zo iet dagblad. Waar- k is gebruikt gemaakt takelwagen. igal komt 1 vals geld 1 - De Portugese politie ids het begin van dit er dan 900.000 euro's e biljetten gevonden. Ze verband daarmee ver- 1 opgepakt. Het meren- ihet valse geld betreft ivan 50 en van 100 eu- ivaliteit van het papier- olgens de politie mager, steeds vaker jonge val- ers in te rekenen die computer kleine hoe- en eurobiljetten maken en gebruik. eindhoven/gpd - De bereikbaarheid van de Belastingtelefoon is beneden alle peil. Dat stelt de Nederlandse Federatie van Belas tingsadviseurs (NFB) dat de situatie 'schok kend' en 'hopeloos' noemt. Een woordvoerder van de Belastingdienst erkent dat sprake is van een 'groot pro bleem' als gevolg van een tekort aan mede werkers bij de Belastingtelefoon. Het onderzoek van de federatie heeft zich toegespitst op de Belastingtelefoon voor ondernemers. Daaruit blijkt dat de elektronische 'telefo niste' in 54 procent van de gevallen aangaf dat iedereen in gesprek was. Daarop werd het contact beëindigd. In de gevallen dat er wel werd doorverbon den, werd een wachttijd doorgegeven, die varieert tussen de drie en vijf minuten. Vol gens de koepel van belastingsadviseurs bleek de werkelijke tijd steeds hoger te lig gen dan de weergegeven tijd. Het summum lag bij een wachttijd van drie kwartier. De NFB constateert bij haar leden en leden van het Midden- en Kleinbedrijf veel erger nis over de telefonische bereikbaarheid van de Belastingsdienst. Om het gevoel van ver slechtering meetbaar te maken, heeft de NFB het initiatief genomen om de bereik baarheid te meten. Een week lang is elk uur, van 8.30 tot 17.30 uur, gebeld met een vraag over een investeringsaftrekpost. Deze peiling vond plaats in de tweede week van november. „De resultaten van dit on derzoek zijn schokkend", stelt NFB-woord- voerder Emiel Buck. „De situatie rond de Belastingtelefoon voor particulieren is niet beter. Daarvan hebben we echter geen cij fers." Woordvoerder Marcel Homan van de Be lastingdienst trekt het boetekleed aan en erkent de slechte bereikbaarheid. „Dage lijks bellen er zo'n 3000 mensen. We probe ren ze zo goed mogelijk te helpen, maar helaas lukt dat door te weinig mankracht in de callcenters onvoldoende. Heel vervelend. Door mensen vrij te maken van andere taken proberen we de situatie te verbeteren." Homan verwacht die verbe tering 'binnen enkele maanden'. De komende maanden zal de NFB regel matig toetsen of daadwerkelijk verbetering optreedt in de bereikbaarheid. Half decem ber volgt in ieder geval een tweede meting. amsterdam/gpd-anp - De grootste vakcentrale, de FNV, gaat bij de cao-onderhandelin gen eisen dat de uitkering bij ziekte in het tweedejaar wordt aangevuld tot honderd procent. Wettelijk is slechts zeventig pro cent verplicht. Vice-voorz'itter en cao-coördinator Agnes Jongerius verwacht dat de gesprekken daarover een 'venijnige hobbel' zullen zijn, gezien het verzet van de werkgevers. De federatieraad van de FNV, waarin de voorzitters van de aangesloten bonden zitting hebben, stelde gisteren het ar beidsvoorwaardenbeleid voor 2005 vast. Zoals verwacht staat daarin een looneis van maxi maal 1,25 procent. Per cao kan dat verschillend uitpakken. Op verzoek van FNV Bondgenoten, de grootste aangesloten bond, is daarbij een vloer gelegd van 206 euro, om de mensen met het minimumloon en daar vlak boven iets extra's te geven. Voorts claimt de FNV nog loon ruimte ter grootte van 1,75 pro cent voor afspraken inzake kin deropvang, prepensioen en le vensloop. De FNV wil de huidi ge vut- en prepensioenrechten 'verslepen' naar het ouder domspensioen, met de moge lijkheid die eerder dan op het 65ste jaar op te nemen. De FNV rekent op „razend moeilijke" CAO-onderhande lingen de komende tijd. Agnes Jongerius stelt dat de financiële onderhandelingsruimte beperkt is, terwijl er een waslijst aan in gewikkelde onderwerpen op de CAO-tafel ligt. Heikele kwesties zijn volgens de CAO-coördina- tor de ombouw van vroegpensi- oen, de introductie van verlofs paren via de levenslooprege ling, de aanpak van ziektever zuim en arbeidsongeschiktheid, en de kostenverdeling van de kinderopvang. Volgens Jongeri us hechten leden vooral veel waarde aan werkzekerheid en behoud van hun prepensioen rechten. De uitkomsten van het akkoord met het kabinet en de werkgevers zorgen er volgens de FNV in ieder geval voor dat werknemers voor hun 65ste le vensjaar kunnen stoppen met werken. „De uitwerking zal per CAO verschillen. Ook nu is de gemiddelde uittredingsleeftijd 61 jaar in de ene sector en 63 jaar in de andere." Jongerius voorziet een dilemma voor CAO-onderhandelaars dat ze enerzijds het vroegpensioen moeten ombouwen en ander zijds goede afspraken moeten maken voor de levenslooprege ling. „Om de nieuwe regeling voor iedereen aantrekkelijk te maken, is een werkgeversbij drage nodig." Tegelijk consta teert zij dat al werkgevers met de gedachte spelen van de hele ombouw van het vroegpensi oen een bezuinigingsoperatie te maken. VNO-NCW vindt dat bij de huidige economische situa tie een uiterste terughoudende loonontwikkeling past en die is volgens de werkgeversorganisa tie nul. „Een looneis van 1,25 procent is schadelijk voor de economie en de werkgelegen heid", aldus een woordvoerster van VNO-NCW. 'Qua veiligheid onverantwoord' parijs - In Frankrijk zijn gisteren ongeveer duizend vrachtwagens in een lange, langzame optocht naar het ministerie van transport in Pa rijs gereden. De chauffeurs eisen maatregelen van de regering we gens de steeds stijgende prijs van dieselolie. Morgen is een grote ac tie van vrachtrijders in Parijs. De vrachtrijders willen overal in het land blokkades uitvoeren en „operaties-slak" uitvoeren, langzaam trole van de wagens onderweg. Bij overtredingen is bovendien niet langer alleen het transport bedrijf aansprakelijk, maar ook handelaren en andere betrok kenen. Veerman betreurde het dat er nog geen akkoord over reistij den mogelijk blijkt. Het onder werp ligt nu nog zwaar verdeeld onder de 25 EU-landen. Som mige ministers willen dat die ren hooguit acht uur onderweg zijn, andere eisen meer tijd of vinden de hele beperking over bodig. naast elkaar rijden op de autosnelwegen in het hele land om het ver keer vertragen. De chauffeurs vrezen de concurrentie uit andere lan den van de Europese Unie, waar de rijtijdenbesluiten veel soepeler zijn. In de nieuwe Oost-Europese landen van de EU liggen de salaris sen bovendien aanzienlijk lager. Foto: Reuters Nederlandse bedrijven hebben nauwelijks interesse in Irak, zelfs als het alleen maar gaat om het leveren van goederen. Dat was anderhalfjaar geleden wel an ders. amsterdam/gpd - De Iraakse spoorwegen hebben tien vrachtwagens nodig die ook op treinrails kunnen rijden. Een opdracht van zes miljoen dol lar. Het Nederlandse bedrijf Le- vantium, fungerend als een soort tussenpersoon, gaat op zoek naar leveranciers, die hun wagens alleen maar op de boot naar Basra hoeven te zetten. Daar handelt Iraaks personeel de boel verder af. In Irak komt er geen westerling aan te pas. Het risico lijkt beperkt, maar toch happen Nederlandse be drijven niet toe. Geen interesse. De trucks komen nu uit Duits land. Anderhalfjaar geleden ging Arwin Baan van Levantium voor vijf Nederlandse bedrijven in Irak op zoek naar mogelijk heden. Geen van hen is ooit ac tief geworden in het land. „En dat terwijl de animo voor za kendoen in Irak aanvankelijk groot was. Toen de werkgevers organisatie VNO-NCW in juni 2003 een grote Irak-beurs in het Rotterdamse Feyenoord-stadi- on organiseerde, kwamen daar vierhonderd bedrijven op af. Twee maanden geleden, toen de Iraakse premier Iyad Alawi een bezoek aan Nederland bracht, waren nog maar 60 be drijven geïnteresseerd in een ontmoeting. De bijeenkomst ging niet door. Levantium doet eigenlijk alleen nog zaken met buitenlandse bedrijven; uit de VS en Groot-Brittannië. Maar ook uit landen die tegen de oor log waren, zoals Frankrijk en Duitsland. Niet dat er momen teel veel te verdelen is in Irak. Er komt geen druppel omzet binnen. Zo kreeg het bedrijf de opdracht ter waarde van 350 miljoen dollar voor de herbouw van tien Iraakse dorpen. Levan tium vond een Turkse aanne mer, maar op dat moment werd de order vanwege de op gelaaide strijd ingetrokken. Ook onderhandelde Levantium over de levering van computernet werken aan Iraakse bedrijven. Ligt ook stil.Als je ziet wat er nog in de kelder staat." „Het ligt inderdaad zo goed als stil," zegt ook Rudolf Koerts van VNO-NCW over de handel met Irak. „Qua veiligheid is het niet verantwoord. Geen bedrijf staat te wachten om zijn mensen naar Irak te sturen. De vraag is hoe lang dit nog zal duren." leeuwarden/anp - Alle 7000 ge- velplaten van de 114 meter ho ge Achmeatoren in Leeuwarden worden extra verankerd nadat vrijdag een van de platen naar beneden is gevallen. Een kleine vierhonderd gevel platen waren al extra veran kerd, nadat tweemaal eerder een plaat naar beneden was ge vallen. Na onderzoek van TNO Bouw bleek dat als een deel van de platen extra zou worden ver ankerd, er geen gevaar meer zou zijn. „Maar wij nemen geen enkel risico meer en laten alles vastzetten", aldus de woord voerder van Achmea. Volgens directeur P. Modder man van Bouwbedrijf Fries land, bouwer van de Achmea toren, is de plaat vrijdag door een menselijke fout naar bene den gekomen. De plaat was niet goed bevestigd. Wat de bouwer betreft is het extra verankeren van de platen niet nodig. Bouwbedrijf Friesland legt de verantwoordelijkheid bij Dek ker Natuursteen in Loosdrecht. Dat bedrijf heeft in opdracht van het bouwbedrijf de platen bevestigd. Ook in december 2001 en fe bruari 2002 vielen platen van het kantoorgebouw. Er vielen geen gewonden. De plaat die vrijdag naar beneden kwam, weegt 100 kilo. brussel/anp - De komende vier jaar komt er geen Europese maximumrijtijd voor dierenver voer. De EU-ministers van landbouw hebben gisteren in Brussel afgesproken het heikele punt langdurig uit te stellen, na meerdere mislukte pogingen dit jaar om een akkoord te berei ken. Op voorstel van minister Veer man worden wel de eisen aan veewagens vanaf 2007 ver scherpt. Zo komt er een ther mometer bij de dieren en een satellietvolgsysteem voor con- tokio/gpd - De sceptici lijken nu toch gelijk te krijgen. Maan denlang moesten ze het verwijt aanhoren dat ze te somber wa ren over de Japanse economie. Dat ze de prachtige groeicijfers ten onrechte wantrouwden en dat te weinig fiducie hadden in de veerkracht van de tweede economie ter wereld. En wat blijkt nu? Japan heeft zich letterlijk rijk gerekend. Tokio heeft een methode ge hanteerd om het bruto binnen lands product (BBP, het geheel van goederen en diensten dat wordt geleverd) te berekenen die een geflatteerd beeld gaf van de werkelijkheid. In plaats van een mooie stabie le groei te vertonen in het twee de kwartaal, stagneerde de eco nomie en in het derde kwartaal kromp ze zelfs. Het lijkt er op dat de geschiede nis zich herhaalt. Japan, dat ruim 12 jaar geleden van eco nomisch wonderkind tot zor genkind werd, kende sindsdien twee eerdere oplevingen. Beide bleken echter van te kor te duur en hadden één ding ge meen. Ze waren te afhankelijk van de export en toen de vraag in het buitenland naar Japanse pro ducten inzakte, zakte ook de economie in. De inzinking was volgens de president van de centrale bank, Fukui, te wijten aan de 'aanpas singen in China en de VS', Ja pans belangrijkste afeetmark- ten, en de hoge olieprijs. China bleef een onzekere fac tor, maar hij hoopte dat de eco nomie in de VS weer zou aan trekken. Hij erkende dat de sterke yen, die net als de euro ten opzichte van de dollar fors heeft gewonnen, een risico kan worden. Maar hij bleef er bij de situatie nu 'robuuster' was dan bij de vorige oplevingen. Het is te hopen dat hij gelijk heeft. Maar de sceptici kunnen wijzen op een fenomeen dat de recente opleving deelde met de twee vorige en dat hun pessi misme daardoor realistischer is dan de zonnige kijk van de op timisten. De consument heeft het nu net als bij de vorige oplevingen gro tendeels laten afweten. En om dat ruim 50 procent van de eco nomie afhankelijk is van zijn portemonnee is dat een zorge lijke ontwikkeling. Hij heeft kennelijk onvoldoen de vertrouwen in de duurzaam heid van het herstel en houdt zijn geld op zak of behoort tot de ex-werklozen die wel weer aan de slag zijn, maar minder verdienen dan in hun vorige baan. Daardoor is het nu vooral een kwestie van psychologie om de consument aan te zetten tot het doen van wat hij wordt geacht te doen: consumeren. Het helpt in dit verband niet dat de rege ring een belastingverhoging overweegt om het financie ringstekort terug te brengen. Dat deed ze in 1997 ook en dat betekende prompt het defini tieve einde van de voorlaatste opleving. rotterdam/anp - Golfreisjes, contant geld, een auto, een betaalde bruiloftsre ceptie of een Rolls Royce voor laten rij den op je 40-jarige jubileum. De dagvaardingen van de zes ambtena ren die terecht moeten staan op be schuldiging van het aannemen van steekpenningen in de jaren negentig, to nen een rijk palet aan omkopingsvarian ten. De hoogste straf die een ambtenaar daarvoor kan krijgen, is vier jaar cel. Dat blijkt uit de dagvaardingen die giste ren in Rotterdam ter inzage zijn gelegd. Vier rijksambtenaren, een opzichter van de provincie Zuid-Holland en de voor malig directeur Gemeentewerken van Hoorn staan volgende week voor de rechtbank in Rotterdam. Ook twee ex- werknemers van aannemingsbedrijven, onder wie klokkenluider A Bos, zitten in het beklaagdenbankje. De rechtbank heeft vier dagen voor de behandeling uitgetrokken. Vooral enkele ambtenaren van Rijkswa terstaat lijken de vruchten te hebben ge plukt van hun innige samenwerking met. Bedrijven willen af van bouwaffaire Bouwbedrijven die zich schuldig hebben gemaakt aan vooroverleg en prijsaf spraken kiezen massaal voor een versnelde afhandeling door de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa). Inmiddels hebben 350 van de 400 beschul digde bedrijven uit de grond-, weg- en waterbouw oud-werkgeversvoorzitter Blankert gemachtigd tot een afspraak te komen met de NMa over de strafop legging. De bedrijven is een korting van zo'n vijftien procent in het vooruit zicht gesteld op de boetes die anders gevraagd zouden zijn. In ruil daarvoor zien ze af van hun individuele recht bezwaarprocedures tegen de NMa-sanc- ties te voeren. Zowel de bouwers als de NMa zeggen snel een streep onder de affaire te willen zetten. aannemers. Het Groningse Kóóp maar ook bijvoorbeeld de wegenbouwdivisie NBM van BAM en KWS van VolkerWes- sels legden de ambtenaren in de watten, beschrijft de dagvaarding. De 58-jarige J.H. was in zijn baan als hoofd realisatie werken van de directie Noord-Holland van Rijkswaterstaat een uitgesproken golfliefhebber. Hij mocht putten in Schotland en Zwitserland met behulp van een golfsetje ter waarde van zo'n 5000 gulden in ruil voor werk door Koop-bedrijven aan de AIO en de Y- Boulevard. Ook de even oude rijksambtenaar J.P A J. werd volgens het openbaar ministerie in zijn tijd als rayonmanager autosnel wegen van de directie Noord-Brabant beloond door Koop. Hij zou voor zich zelf een cheque hebben laten uitschrij ven van 15.275 gulden, een reisje naar Curasao hebben mogen maken, cash van 5000 of 8000 gulden hebben geïn casseerd en zonder betaling klusjes aan zijn eigen woning hebben laten doen. De inmiddels 62-jarige J. van der W. zat als projecüeider van de directie Noord- Holland van opdrachtgever Rijkswater staat als een spin in het web van de we genbouw. Hij was onder meer betrokken bij de aanleg van de bijna 300 miljoen euro kostende Zuidtangent, de vrije bus baan tussen Amsterdam Zuid-Oost, Schiphol en Haarlem. Wegenbouwer NBM had hem hoog zitten. Zo kreeg hij onder meer een nieuwe keuken in zijn huis en voor de kosten van zijn huwe lijksreceptie van 3761,50 gulden zou KWS zijn opgedraaid. Ook zijn veertigjarig ambtsjubileum ging de bouwwereld niet onopgemerkt voor bij. Van der W. pakte voor 6579,75 gul den uit met een receptie en liet zich er heen rijden in een voor 1235 gulden ge huurde Rolls Royce. De aannemerscom binatie van de Zuidtangent (waaronder Strukton en HBG) was zo vriendelijk de kosten te betalen. Rotterdam - Opening van een kantoor is heel wat anders dan de doop van een schip, maar voor het Rotterdamse sleep- en bergings bedrijf Smit is dat verschil niet zo groot. Dus sloeg Smit-directeur Ben Vree gisteren een fles champagne stuk op een grote scheeps schroef, die voor de deur staat van het nieuwe kantoor van zijn be drijf in de Waalhaven. Het hoofdkantoor van Smit is de afgelopen dagen verhuisd vanuit het centrum van Rotterdam naar de Waalha ven-oostzijde. De scheepsschroef is die van de Tricolor, het Noorse autoschip dat de afgelopen anderhalfjaar door Smit is geborgen van de bodem van Het Kanaal. Foto: GPD/Niels van der Hoeven

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9