volgend jaar operationeel BUITENLAND Mengele droomde van terugkeer naar Duitsland Doodgeschoten Irakees was geen bedreiging' EU-defensie De wanhoop van troosteloos Napels Viktor Janoekovitsj geniet de steun van de macht iröder steunt rbod hoofddoek 'g rijken i moordgolf Doos met documenten van beruchte nazi-kamparts opgedoken in Brazilië 1 gestopt met uranium Aillapan weer Cameraman aarzelde lang voor hij schokkende beelden van executie in Fallujah doorstuurde uen er schiet vijf eeë ers dood ond reld te snel l'r >r veel Britten nui Boycot renen "sa! Wit-Rusland Its is Camden raarlijkste stad Wereldwijde inzet bij conflicten Proces tegen officier die lijk meisje doorzeefde Vooral jongeren in greep van armoe, drugs en geweld Schuimend feest un - De Duitse bondskan- r Schroder ondersteunt een od op hoofddoekjes bij le ssen in het openbaar on- rijs. Schroder zei gister- id op de Duitse tv dat hij heeft tegen vrouwen met hoofddoekje, maar dat hij vacht dat overheidsperso- zich op een andere manier dt. De kanselier had dit keinde van immigranten st dat ze zich onmiskenbaar Ie Duitse rechtsorde en de se democratische spelre- bekennen. Hij maande de Ims te integreren. met zoa dinsdag 23 november 2004 Iran is gisteren ge- met het verrijken van ura- zoals het land eerder de- aand was overeengekomen f Duitsland, Frankrijk en it-Brittannië. Het Intema- aal Atoomenergie Agent - p (IAEA) had het land tot ovember de tijd gegeven verrijking te stoppen. Voor- VS verdenken Iran ervan geheim aan een kernbom jrken. Directeur Moham- |el-Baradei van het IAEA de positief op het be de Iraanse autoritei- moeten vertrouwen 'en en het opschorten verrijken van uranium stap in de goede rich- aldus el-Baradei. ,,We dat al het nucleaire ma al dat Iran heeft aangege- in ons bezit is." iyvc ;sh|m 0 - Japan is opnieuw opge- door collectieve zelf- ,]j rden. Zes personen maak- iet afgelopen weekeinde linde aan hun leven door ;esloten auto's kolenka- te laten branden. De col- ive zelfmoord is vermoede- internet geregeld. In ok- vond de politie negen ?ren in een busje en een zj: die door de giftige dam- van houtskoolbranders een aan hun leven hadden h|iakt. door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - De gevluchte Duitse nazi kamparts Josef Mengele - berucht om zijn experimenten op joden - heeft in 1974 serieus overwogen Brazilië te ver laten en terug te keren naar zijn ge boorteland. Mengele, destijds 63, ver trouwde dit zijn vriend Wolfgang Ger hard in Oostenrijk toe met wie hij cor respondeerde. Hij schreef dat hij ziek was en financieel aan de grond zat. De brieven, twintig in totaal, en ande re documenten waaronder een dag boek zijn onlangs teruggevonden in een doos op het hoofdkantoor van de Federale Politie in het Braziliaanse Sao Paulo. De joodse gemeenschap in Bra zilië hecht grote waarde aan de vondst. In een vier pagina's lange brief uit no vember 1974 adviseerde Gerhard de oud-kamparts, die hij Lieber Alter (Lieve oude) noemt, omwille van de voortschrijdende ouderdom niet te wachten met naar huis terug te keren. Gerhard schreef dat terugkeer niet zo moeilijk is en stelde dat de zieke Men gele in Oostenrijk geopereerd kan wor den. De 'Engel des Doods' zou name lijk een tik hebben ontwikkeld onder invloed van stress over het voortdu rend moeten liegen over zijn identiteit. Mengele at zijn snor op met als gevolg dat hij een haarbal in zijn maag had. Hij had daardoor chronische maag pijn. Gerhard en Mengele leerden elkaar in de jaren zestig in Brazilië kennen. Ger hard had geen nazi-verleden, maar koesterde wel sympathie voor Hitler- Duitsland. Toen Gerhard in 1971 toe gaf aan zijn heimwee en terugkeerde naar Oostenrijk, nam Mengele Ger- hards naam aan en vervalste diens Braziliaanse identiteitspapieren. Mengele stond tussen 1943 en 1945 aan het hoofd van de medische dienst van het concentratiekamp Auschwitz. Hij selecteerde de perm trein aange voerde joden voor de gaskamer of het werkkamp, en voerde quasi-weten- schappelijke proeven uit op joden. Na de oorlog dook hij onder en in 1949 week hij uit naar het 'nazi-vriendelijke' Argentinië waar hij een teruggetrokken leven leidde. Mengele verhuisde in 1959 naar buurland Paraguay en een jaar later vluchtte hij naar Brazilië, na dat Duitsland de Paraguayaanse rege ring om zijn uitlevering had gevraagd. Vanaf dat moment ging Mengele met een valse naam door het leven. Uit de gevonden documenten valt ner gens op te maken dat hij spijt had van zijn daden tijdens het nazi-regime. De gevonden documenten bevatten enke le essays waarin hij zijn rassentheorie- en verdedigt. Mengele sleet zijn laatste levensjaren in een klein huisje buiten Sao Paulo en kreeg dekking van een familie van Duitse afkomst. In 1979 verdronk hij in het nabijgelegen kustplaatsje Ber- tioga waar deze familie een buitenhuis had. Mengele werd begraven in het fami liegraf van de Gerhards nabij Sao Pau lo, omdat de autoriteiten meenden dat hij Wolfgang Gerhard was. De farce werd in 1985 ontdekt. DNA onderzoek bij zoon Rolf wees uit dat het lijk in het familiegraf inderdaad dat van diens vader was. Luxe toiletpapier verstopt steeds vaker Britse wc's londen/anp - Luxe toiletpa pier verstopt Britse wc's in toenemende mate. Uit een onderzoek dat gisteren in The Times is gepubliceerd, blijkt dat het aantal verstop te toiletten in Groot-Brittan- nië in de eerste zes maan den van dit jaar met 10 pro cent is gestegen. Terwijl wc- papier op basis van herge bruikt papier binnen drie minuten in water uiteenvalt, lost vochtig papier pas na vijf dagen op. The Times waarschuwt voor de „ver borgen gevaren van toiletde cadentie". at ?k si itiri - worth - Een Amerikaanse zjjn heeft vijf medejagers in uzie om een uitkijkpunt geschoten. De slachtoffers j0]e en jongen, een vrouw en ,n nannen. Drie andere man- jJj. aakten gewond en zijn I een ziekenhuis gebracht. ^en ins Amerikaanse media iaaj le 36-jarige Chai Soua fl zich op het jachtterritori- r QV an andere jagers hebben iden. Toen twee eigena- an de grond hem ontdek- wam het tot een vuurge- jy L De dader is gearresteerd. en - Het moderne le- empo is zo hoog dat onge- ,1::^ de helft van de 65 miljoen in regelmatig spullen ver- i Vooral bij het haasten van j^j' lar werk raken mensen [ci els, paraplu's of mobieltjes ien aldus een onderzoek dat en verscheen. Alleen al in en werden dit jaar 130.000 e m iden voorwerpen ingele- Daaronder opmerkelijke i als een opgezette roofvo- ^rul i een keukenblok. 'i,d B M. 'ew 11Europese Unie wil e m verbieden dat hoge politi- iidd een visum j0 n voor Europa. Dat heeft ter Bot van buitenlandse Dat gezegd na afloop van ve g eg met zijn EU-collega's in eje j el. Zo wil de unie de rege- orn an president Loekasjenko 1 bewegen meer werk te n van handhaving van de enrechten in Wit-Rusland. irzet de EU zich tegen de ist van een referendum rige maand, waarin een ïldigende meerderheid ïeft uitgesproken voor euwe ambtstermijn voor ijenko. De EU heeft sinds een officiële banden net het regime in Minsk. pn - Detroit is niet langer taarlijske stad van Ameri- Jtis Camden, New Jersey, fad met 80.000 inwoners, e staat Atlanta in de staat fcia. En New York en Los s komen niet eens in de Jfvan onveiligste steden [Overigens ook niet in de n de veiligste steden in de it braafste stadje is New- assachussets, gevolgd Irick's Township in New Dat maakte de Ameri- zender CNN gisteren Het jaarlijkse onder- s gebaseerd op misdaad- ivan de federale opspo- lienst FBI. bagdad/anp-rtr - De ongewa pende Iraakse man die in Fallu jah voor het oog van de wereld door een Amerikaanse soldaat werd doodgeschoten, maakte geen bedreigende bewegingen voordat hij werd vermoord. Dat heeft een journalist die erbij was gisteren verteld. NBC-joumalist Kevin Sites, die de beelden maakte die de hele wereld rondgingen, zegt op zijn website te vermoeden dat nog zeker twee andere gevangen zijn doodgeschoten. Het Amerikaanse leger is een onderzoek begonnen naar het incident. De soldaat is ge schorst. Volgens Sites waren er in het vertrek geen wapens te vinden. Terwijl hij filmde zei een marinier dat een van de ge wonde gevangenen net deed of hij dood was. Sites filmde de man en zag dat die geen bewe ging maakte. „Maar de man haalde de trekker over en zei: Nou, die is nu wel dood", aldus Sites. De verslaggever zei daarop dat hij dacht dat de Irakezen in het vertrek gevangenen waren die al waren ontwapend. „Toen merkte de Amerikaan dat ik er ook was. Hij kwam naar me toe en zei: 'Ik wist het niet, ik wist het gewoon niet.'" Sites vertelt ook dat hij lang heeft getwijfeld of hij de beelden zou doorstu ren. Het Amerikaanse leger begon 8 november een offensief om Fal lujah, een bolwerk van verzet, te zuiveren van rebellen. Het ging om de grootste Ameri kaanse operatie sinds de inva sie die het regime van Saddam Hussein vorig voorjaar ten val bracht. Inmiddels kammen mi litairen de stad af op zoek naar laatste verzetshaarden. In Fallujah hebben Amerikaan se mariniers de afgelopen da gen ook huizen gevonden waar vermoedelijk buitenlandse gij zelaars zijn vastgehouden. Daaronder zijn de huizen waar de Britse ingenieur Kenneth Bigley en zijn Amerikaanse col lega's Jack Hensley en Eugene Armstrong zijn geëxecuteerd. Het drietal werd in september ontvoerd en binnen enkele we ken onthoofd. De Amerikaanse strijdkrachten hebben gisteren voor het eerst sinds het begin van het offen sief een hulpkonvooi van de Rode Halve Maan in Fallujah toegelaten. Zeven ambulances en twee vrachtwagens met voedsel mochten naar het grootste ziekenhuis van de ge teisterde stad rijden. Om de operatie in Fallujah te kunnen uitvoeren, hebben de Amerikanen eenheden die bij Bagdad waren gelegerd ingezet. Hun plaats is ingenomen door Britse soldaten, die in het rela tief veilige Basra in het zuiden van het land waren gelegerd. De Britse legerleider generaal sir Mike Jackson opperde giste ren in het dagblad The Inde pendent de mogelijkheid dat dat in de toekomst vaker zal gaan gebeuren. De inzet van het Black-Watch-regiment bij Bagdad leidde in Groot-Brittan- nië tot veel kritiek. Ook zei Jack son er rekening mee te houden dat de Britse krijgsmacht nog jaren in Irak zal moeten blijven. In de Egyptische badplaats Sharm el-Sheikh is een interna tionale conferentie begonnen over het herstel van veiligheid en democratie in Irak. De bijeenkomst wordt bijge woond door buurlanden van Irak, door de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Colin Powell, en ambtgenoten uit landen die tegen de Iraakse oorlog waren, zoals de Franse minister Michel Barnier en de Duitser Joschka Fischer. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Nederland gaat twee zogeheten battlegroups vormen: Europese gevechtseenheden die snel en wereldwijd inzetbaar zijn om conflicten te beheersen. In totaal komen er dertien ge vechtsgroepen, waarvan de eer ste volgend jaar al operationeel zullen zijn. Dat hebben de EU- ministers van defensie gisteren in Brussel besloten. In 2007 moet de eerste ge vechtsgroep waarin Nederland deelneemt paraat zijn. Het gaat daarbij om 600 soldaten van de landmacht die samen met Duitsers en Finnen een groep zullen vormen. De Finse militairen, bij defensie bekend als de 'Nokia-brigade', zijn specialisten op het gebied van geavanceerde apparatuur. In 2008 of 2009 moet de batt- legroup met de Britten opera tioneel zijn. Voor die groep le vert Nederland 750 mariniers. De gevechtseenheden moeten binnen anderhalve week inzet baar zijn op verzoek van de Verenigde Naties. Minister Kamp van defensie sprak gisteren van 'een flinke stap vooruit'. „De battlegroups maken het voor de Europese Unie mogelijk om met daden kracht te zetten achter het bui tenlandse beleid", zei hij. Vier Europese landen - Frank rijk, Italië, Spanje en Groot- Brittannië zullen ieder zelfstan dig een gevechtsgroep forme ren. Die vier landen kunnen al vanaf volgend jaar soldaten on der EU-vlag uitzenden. De groepen zijn per toerbeurt inzetbaar. Dat Nederland pas in 2007 actief kan deelnemen komt doordat ons land volgend jaar al 4000 militairen inzet voor de snelle Navo-interven- tiemacht. Navo-partner Noor wegen neemt als enige niet EU- lid deel aan een gevechtsgroep, samen met Zweden en Finland. Niet mee doen Denemarken, Estland, Malta en Ierland. Alsof de oorlog niet bestaat, spelen Iraakse kinderen in Bagdad naast een voertuig dat door een mortier is vernietigd. Dagelijks wordt de bevolking van de Iraakse hoofdstad geplaagd door aanslagen en ge weld. Foto: Reuters kiev/anp - Als kandidaat van het 'establishment' ge noot de gedoodverfde nieuwe Oekraïense president Viktor Janoekovitsj ongekende privileges. Als premier kreeg hij de volle aandacht van de media. Ook kon hij rekenen op de steun van regionale machthebbers die er nooit hun hand voor omdraaiden om de uitslag van verkiezingen aan hun eigen wensen aan te passen. Janoekovitsj berijdt twee stokpaardjes: zijn geliefde Russisch invoeren als officiële tweede taal en een voor zichtige koers varen omtrent de Europese Unie. De po litieke carrière van Janoekovitsj, die pas in 1996 begon, is voor een belangrijk deel het resultaat van zijn nauwe banden met de 'mijnbazen' in de Donetsk in het oos ten van het land. Janoekovitsj werd in 1950 geboren in de Donetsk. Zijn jeugd was niet vlekkeloos: op 17-jari- ge leeftijd werd hij veroordeeld voor waarschijnlijk een ernstige vechtpartij en bracht hij een jaar in een jeugd- kolonie door. Twee jaar later was het weer raak en ver dween hij opnieuw korte tijd achter de tralies. Maar een strafblad heeft Janoekovitsj niet: in 1978 achtte een rechtbank de juridische basis voor de eerdere veroor delingen ongegrond. Na zijn huwelijk ging het de goede kant op met Viktor. Hij volgde een technische opleiding en maakte hij car rière als administrateur en manager in de transport- en mijnindustrie. In 1996 stapte hij over naar de politiek. Een jaar later werd hij gouverneur van de regio Don- bas. In die functie bewees hij verscheidene malen zijn trouw aan president Koetsjma, die overigens tot een andere industrieel-politieke clan behoort, namelijk die van Dnepropetrovsk. Bij de presidentsverkiezingen in 1999 zorgden de autoriteiten in het traditioneel 'rode' Donetsk voor een klinkende overwinning van de zit tende Koetsjma. In ruil daarvoor zou Koetsjma Janoek ovitsj hebben beloofd de dubieuze financiële praktij ken van de Donetsk-clan door de vingers te zien. In 2002 was Donetsk de enige regio waar bij de parle mentsverkiezingen het politieke blok van Koetsjma een meerderheid kreeg. De president haalde de betrouwbaar gebleken Janoek ovitsj enkele maanden later naar Kiev, waar het parle ment zijn benoeming als premier met een indrukwek kende 234 stemmen voor en nul tegen goedkeurde. Een deel van de oppositie onthield zich van stemming. Als premier wist Janoekovitsj het evenwicht tussen de economische belangen van verscheidene regio's te be waren. Ook hield hij, in tegenstelling tot de verwach tingen, de boot af wat de politiek omstreden economi sche integratie met Rusland betreft. Westerse politieke analisten verwachten dat een overwinning van Janoek ovitsj betekent dat aan de economische status-quo in Oekraïne niets verandert en dat een grondige, brood nodige hervorming van onder meer de zware industrie opnieuw op de lange baan wordt geschoven. Palestijnen. Zo zette een aantal infanteristen na een Palestijnse zelfmoordaanslag in de Jord- aanvallei het hoofd van de ter rorist op een muur, met een brandende sigaret in de mond. Daarna lieten ze zich ernaast fotograferen. Dergelijke foto's van 'jagers en prooi' zouden va ker worden gemaakt. In een fel hoofdartikel haalde het dagblad Ha'aretz gisteren uit naar dergelijke praktijken. Het stelt vast dat het Israëlische leger zich gedraagt als iedere bezettingsmacht en dat het ge loof dat 'zoiets bij ons niet ge beurt' berust op 'onnozelheid of blindheid' voor wat er in de bezette gebieden gebeurt. Vol gens Ha'aretz heeft 'het proces van ontmenselijking' in de af gelopen vier jaar een hoogte punt bereikt, 'en waar geen eer bied bestaat voor menselijk le ven kan ook geen eerbied be staan voor de dood'. tel aviv/gpd - Een Israëlische kapitein die in de Gaza-strook het lijk van een Palestijns meis je doorzeefde, moet zich voor de militaire rechter verant woorden. Volgens de aanklager heeft hij bekend een reeks ko gels te hebben afgevuurd op het lichaam van de 13-jarige Iman Alhamas, toen zij al neer geschoten op de grond lag. Hij zou dat hebben gedaan 'om de dood te bevestigen', zoals dat in het leger heet. Het meisje - dat op weg was naar school - was volgens de Israëlische soldaten in verboden militair gebied. Ze verklaarden dat ze beschoten te schieten omdat ze bang waren dat het kind een bom in haar schooltas vervoerde. Het Israëlische dagblad Yediot Acharonot meldde vorige week aan de hand van een aantal ge tuigenissen dat soldaten soms macabere spelletjes spelen met de stoffelijke resten van gedode st. andrews - Schotten houden van traditie. Ook in St Andrews, waar al sinds de stichting van de univer siteit in 1413 de beginnende studenten door ouderejaars wegwijs worden gemaakt in het universitaire le ven. Die krijgen daarvoor uit dankbaarheid op 'Rozijnenmaandag' een pond rozijnen. Indertijd een duur en voedzaam cadeau. En er was een rituele wassing in de fontein. Eigenwijs als de Schotten zijn, hebben ze de rituelen een eigen draai gegeven: de rozijnen zijn vervangen door een fles drank, en de rituele was sing gebeurt met scheerzeep. Foto: Reuters door onze correspondent Hans Celeijnse napels - Met 113 maffia-moorden dit jaar is 'In Napels wonen en overleven' de cynische vertaling van het romantische 'Eerst Na pels zien en dan sterven' gewor den. Een bende-oorlog dompelt de meest anarchistische stad van Italië in een golf van geweld. Volgens officier van justitie en districtshoofd van de speciale dienst Anti-Maffia Felici di Pe- ria is het misdaadlandschap van Napels in enkele maanden totaal veranderd. „We moeten de stukjes van de puzzel op nieuw leggen", zegt hij. Dat is een eufemistische manier van vertellen dat de politie machte loos staat, dat vertrouwde in formatiebronnen zijn verdwe nen en dat nieuwe infiltranten op het misdaadcircuit moeten worden losgelaten. De 'oorlog' heeft al bekende allianties tus sen de twintig misdaadclans met in totaal vierduizend leden verbroken. En volgens di Peria is ook nog eens een legertje van enkele honderden spijkerharde Albanese criminelen ingezet door een van de grootste Ca- morra-bazen, Paolo di Lauro. Vast staat wel dat de oorlog is begonnen doordat maffiabaas Di Lauro zijn internationale im perium aan drugs en namaak- merkartikelen overliet aan zijn negen zoons en een dochter. Dat leverde een machtsstrijd op. Scissionisti (scheurmakers) weigerden de nieuwe leiding te erkennen en begonnen voor zichzelf. Di Lauro heeft daarop de hulp zijn Albanese 'vrien den' ingeroepen om orde op zaken te stellen. Vooral zij zou den dood en verderf zaaien. Napels is heel wat gewend. Jaarlijks vallen in stad en pro vincie zo'n honderd maffia-do- den. Tweemaal de afgelopen twintig jaar zijn er grote bende oorlogen geweest om controle over de stad van ruim 1 miljoen inwoners. In 1982 leverde dat in een jaar tijd 264 slachtoffers op. In 1991 vielen er 258. Maar dat waren 'traditionele' oorlogen die intern binnen Camorra-wij- ken werden uitgevochten. Nu vallen de slachtoffers ook in 'burgermansgebied', zoals de moord op wegens afpersing en doodslag voor bestrafte Salva- tore Peluso in een pizzeria hart je op het piazza Nazionale, hartje stad bij het Centrale Sta tion. En er zijn de onschuldige slachtoffers, zoals de 14-jarige Annalisa Durante, die tijdens een schietpartij als schild wordt gebruikt door een bedreigd lid van de Giuliano-clan. De moord baart groot opzien, de ouders schakelen politie en pers in en worden vervolgens alsnog door de Giulinano's (een bekende Camorra-familie) be dreigd: mond houden, onze wijk Forcella komt zo teveel in de aandacht. „Dit is erger dan vroeger", zegt burgemeester Rosa Iervolini, voormalig minister in de linkse regeringen van Romano Prodi. Een van haar uitspraken is dat armoede niet als alibi voor mis dadig gedrag mag worden ge bruikt. Maar in een stad waar de werkloosheid 2,5 keer zo hoog is als het landeljke ge middelde en meer dan vijftig procent van de jongeren tussen twintig en dertig geen werk heeft, is het voor drugsbaron nen als Di Lauro maldcelijk re- cruteren, zowel actief als pas sief, de gebruikers. „In Napels nemen de jongeren drugs zoals in andere steden een hamburger of een pizza", kopte het dagblad La Repubbli- ca. Favoriet is de goedkope Co bra, een aftreksel van heroine dat in zilverpapier wordt ge rookt. „Je krijgt een giftige slan genbeet", weet jongerenwerker Marco Rosso Doria. Volgens hem is de stad in een gewelds spiraal terechtgekomen: het ge weld van de Camorra en het te gengeweld van de politie. „Zo lang we geen derde optie weten aan te bieden zullen jongeren voor het geweld van de illegali teit kiezen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7