Hooligans ontlopen te vaak straf Woonsdag! BINNENLAND 1 René Froger gepakt met te veel drank op T~ 55.- ff' -i< Weigering vrouwenhand eerder angst dan minachting 'Peijs te optimistisch over aanpak asfalt' Amersfoort in shock na geval zinloos geweld Volkert v.d. G. verliest zaak over privacy Nu extra lage rente bij de grootste hypotheekbank. Veel zaken geseponeerd morgen is het de héle dag Hier en daar gesnotter De juiste balans tussen werk en privé 20( iek; aos op stations stroomstoring haac - Door een stroom- ng hebben gisteren lange een treinen van en naar laag gereden. De strem- leidde tot chaotische toe lei! den °P de Haagse stations, ^ook in Leiden en Rotter- waar duizenden forenzen lerg idden. De problemen ont- oi den door overspanning op >nei gienet. Hierdoor viel n Si ysteem uit. trai rreurverdachten 'ik" irdaagse vrijuit n. maj iem - Het openbaar minis- stelt geen verdere vervol- in tegen de 37-jarige Syriër 3lei ir H. die werd verdacht van .fdij «ramen van een geweld- ;e actie tegen militaire lemers aan de Vierdaagse efh li. Een 33-jarige Libanees igii lt ook niet vervolgd. Het ®ieeft onvoldoende belas- bewijs kunnen verzame- ni dinsdag 23 NOVEMBER 2004 j «men tijdens d bed bestolen ksum - Nonnen van een iter in Brunssum zijn be- terwijl ze aan het bidden n in de kapel. Een inbreker vorige week donderdag lichte dag elders in het Izijn slag. De dief forceer- Et slot op de voordeur en aan de haal met een televi- iwat kleingeld. takoerier okkelt drugs In Nijmegen is een lelijke pizzakoerier betrapt binnensmokkelen van in de tbs-instelling De ikliniek. De pizzakoerier intmaskerd toen hij on een stapel pizzadozen in iling liet vallen. Hierin softdrugs verstopt. Vol le Pompekliniek komt het tor dat pizzakoeriers of xs van cafetaria's drugs imokkelen. lichtere eis ensievrouwen ag - Staatssecretaris Van (naap van defensie trekt 1 in om de fysieke eisen Elitetroepen bij Defensie d voor vrouwen lichter te 1. Van der Knaap wil zo hogelijk vrouwen aanstel- Jij elite-eenheden als het IMariniers. Om dat doel lreiken zouden desnoods I eisen aan vrouwen moe- jorden gesteld, zei hij vori- :k. „Dat was misschien verstandige opmerking, gisteren." s bestrijden lokale wegen' iaag - Automobilisten en meer over provinciale ale wegen worden geleid its van over de snelweg, amermeerderheid van WD, D66 en LPF wil op i lanier de files op de over- rijkswegen bestrijden. idel nijkerkerveen/gpd - In Amei'S- foort is geschokt gereageerd op de dood van een 19-jarige in woner, die afgelopen weekein de slachtoffer blijkt te zijn ge worden van zinloos geweld. Za terdagnacht werd de man bij discotheek Starlight in Nijkerk- erveen zo zwaar mishandeld dat hij aan zijn verwondingen is overleden. De politie heeft in middels vier verdachten van 20 en 21 jaar gearresteerd, die al len afkomstig zijn uit Bame- veld. Drie van hen zouden een strafblad hebben wegens ge weldpleging. Het slachtoffer stond 's nachts rond half drie met een vriend buiten bij Starlight op het punt om met de fiets naar huis te gaan. Hij zou zijn geraakt door een zwalkende Barnevelder, die met drie plaatsgenoten op weg was naar een taxi. Toen hij daar wat van zei, begonnen de Bar nevelders op zijn vriend in te slaan. De Amersfoorter sprong ertussen en werd ook hard ge raakt. Hij werd met zeer ernstig hersenletsel opgenomen in het ziekenhuis in Utrecht, waar hij zondagmiddag overleed. Het slachtoffer was voetballer bij de Amersfoortse club Quick. Die heeft na de dood van de jonge speler alle trainingen de ze week afgelast. Ook gaan de wedstrijden dit weekeinde niet door. De speler wordt vrijdag begraven in Amersfoort. groningen/gpd - Psychiaters moeten hun visies en menin gen publiekelijk kunnen venti leren. Wanneer dat niet kan is de vrijheid van meningsuiting in het geding. Alleen als het gaat om eigen patiënten van een psychiater is terughou dendheid op z'n plaats. Dit stelt het Regionaal Tuchtcollege Groningen in de zaak die Vol kert van der G. de moordenaar van Pirn Fortuyn, had aange spannen tegen de Groninger psychiater Menno Oosterhoff. De psychiater publiceerde vorig jaar een artikel in het vakblad Psy waarin hij schreef dat Van der G. mogelijk zou. lijden aan het Syndroom van Asperger, een vorm van autisme. Van der G. ervoer de uitlatingen van Oosterhoff als een inbreuk op zijn persoonlijke levenssfeer en diende een klacht tegen de psy chiater in bij het Medisch Tuchtcollege. Van der G. werd niet ontvanke lijk verklaard in zijn klacht om dat er tussen hem en Ooster hoff geen arts-patiënt-relatie bestaat. Alleen als de psychia ter was opgetreden als behan delaar van Van der G. was het tuchtcollege bevoegd geweest de uitlatingen van Oosterhoff aan een oordeel te onderwer pen. a hl iaat if ?ge jiilt r de )fd ree dei tv ue hui ten (advertentie) Korri daarom snel langs bij de Rabobank voor een adviesgésprek. Vraag naar de actievocirwaarden.Toeising en registratie bij BKR te Tiel. Het is tijd voor de Rabobank. Rabobank Populaire zanger moet volgende week voor rechter verschijnen amsterdam/gpd - De zanger René Froger heeft met te veel drank op achter het stuur gezeten. Froger werd vorige maand aangehouden; in zijn bloed zat een promillage van 1,4, drie keer zoveel als toegestaan. Volgende week donderdag moet hij zich voor de politierechter verantwoorden. Dat bleek gisteren uit een overzicht van rechtbankzittingen. Zowel René Froger als zijn management was gisteravond niet bereikbaar om te reageren op de zaak. „Als je wilt dat je stem goed blijft, zijn er drie dingen belangrijk: rust, rust en rust. Een goed leven en geen alcohol". Citaat van René Froger in een interview met deze krant, vlak voordat hij in het voor jaar vier concerten in de Arena zou ge ven. Vijf maanden later wordt hij door de politie aangehouden wegens rijden onder invloed. Froger maakte er nooit een geheim van dat hij een slok lust. „Ik val een enkele keer wel eens van m'n stoel, want ik ben extreem in dingen: ik drink of ik drink niet." Tegelijk fiet hij duidelijk weten de risico's van te veel drank goed te onder kennen. „Ik ben een grote fan van Rob bie Williams, maar wat een rotzooi, wat een gedonder door al die drugs en alco hol. Dat heb ik gelukkig nooit gehad. Is misschien saai, maar ik heb een fantasti sche vrouw, vier fantastische kinderen en ook nog eens een goede stem en dat ga ik niet op het spel zetten." Voor zo ver bekend is het de eerste keer dat de zanger over de schreef is gegaan. Daardoor is de kans groot dat hij er met een aantal uren dienstverlening of forse geldstraf van afkomt. Froger schaart zich daarmee in de rij bekende Nederlanders die zijn betrapt dan wel verdacht met te veel drank op in hun auto te hebben ge reden. Artiesten als Marco Bakker, Ron Brandsteder en Katja Schuurman gingen hem voor. De laatste werd zelfs drie keer betrapt, de laatste keer overigens met een promillage van 0,9. Bij de behandeling van die zaak zei de politierechter nadrukkelijk dat zij zich moet realiseren dat ze als bekende Ne derlander een voorbeeldfunctie voor de jeugd vervult. Bekende Nederlanders worden om die reden ook vaak ingezet in de strijd tegen drankmisbruik onder jongeren. den haag/gpd - De door minis ter Peijs (verkeer en waterstaat) aangekondigde versnelde aan pak van de gladde wegen is in gegeven door optimisme. De minister beloofde dat de glib berige wegen uiterlijk volgend voorjaar opnieuw zijn geasfal teerd. Volgens asfaltbedrijven is dit onhaalbaar gezien de weers omstandigheden. Volgens innovatiemanager Ger- bert Van Bochove van Heij- mans Infrastructuur, Neder lands grootste asfalteerder, is het onmogelijk dat de achter stand in het onderhoud binnen een half jaar wordt weggewerkt. „Sporadisch asfalteren we wel tot de kerst, maar dan gaat het echt om noodreparaties. Dit soort grote stukken lukt zeker niet." Ook asfaltcoördinator Paul Ekelschot van Rasenberg We genbouw raadt asfalteren tij dens de winter sterk af. „Dat komt de kwaliteit van het pro duct zeker niet ten goede. Maar tegenwoordig willen ze nog wel eens flinke druk zetten om toch door te gaan. Beter is het tij dens de zomer te asfalteren. Dan weet je zeker dat je goed werklevert." Gisteren werd bekend dat de provincie Zuid-Holland al het zoab-wegdek van de provincia le wegen haalt. Reden is de snelle slijtage van het zeer open asfalt beton, net als op de rijks wegen. Zoab is lange tijd een rage ge weest, aldus een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland. „In stedelijk gebied eisten be wonersverenigingen op hoge toon zoab bij verkeerslichten en kruisingen. We wisten dat dit asfalt bij lage snelheden van het autoverkeer geen voordeel meer biedt, maar omdat het overleg vaak heel lang duurde, hebben we het zoab op veel De politie moet veel zaken tegen hooligans seponeren. Foto: WFA/Kees Spruijt plekken toch maar aangelegd." Bij de vervanging wordt nu ge kozen voor een sdab-wegdek: sëmi dicht asfalt beton. Het sdab-wegdek zou nauwelijks meer geluid produceren dan zoab. Wel veroorzaakt het bij regen meer opspattend water. (advertentie) WANDKAST ALUEBY/-' &ark«npa troon. 210x48 cm. 188 a Hoog ikea ps farbar restaurant aanbiedingen. Voor alle aanbiedingen geldt: alleen geldig op 24 nov.'04 OP=OP en ma. 3 p.p. 0900-235 45 32 |0.10/min woonsdag.nl Grote Griepmeting weer van start arnhem/gpd - Waar en wan neer het influenzavirus (griep) de kop opsteekt, is van dag tot dag te volgen via internet. Een kaartje dat doet denken aan het weerbericht laat zien hoe griep en verkoudheid over het land waaien. Hoe je reist, maakt voor het griepvirus niets uit. Of je nu per openbaar vervoer te midden van hoestende en nie zende passagiers naar het werk gaat, of individueel per auto of fiets - het risico om ermee in aanraking te komen is net zo groot. Maar wie rookt, thuis een dier verzorgt, schoolgaande kinde ren heeft en van de vrouwelijke kunne is, meldt vaker griep- klachten dan leeftijdgenoten zonder deze kenmerken. Dat kwam aan het licht tijdens de Grote Griepmeting, die vorige winter voor het eerst werd ge houden via internet. Gisteren ging de nieuwe meting van start en die duurt tot 31 maart 2005. In die periode staat er op www.degrotegriepmeting.nl een actueel kaartje dat helder laat zien waar en hoeveel men sen verkouden zijn, koorts heb ben, zich getroffen voelen door griep en ziek thuis zijn geble ven; Op werkdagen wordt het elk uur ververst, zodat meteen te zien is hoe het ziektepatroon zich beweegt over Nederland en Vlaanderen. Gisteren viel het gesnotter, gehoest en gekuch nog reuze mee. Nog geen vijf honderd gevalletjes van ver koudheid, nog geen twintig mensen met koorts, acht met griep en tachtig thuisblijvers vanwege dit soort ongemak. En dat allemaal breed verspreid over het land: hier-en daar een griepje, maar nog overal droog. Tot gistermiddag hadden zich al bijna tienduizend mensen of ficieel geregistreerd. Dat is het dubbele van de startweek van vorig jaar, toen uiteindelijk der tigduizend griepmeters actief werden. Zij gaven wekelijks de gevraagde gegevens door. utrecht/anp - Voetbalsuppor ters die wegens ongeregeldhe den worden gearresteerd, ontlo pen te vaak hun straf. Dat con cludeert het Centraal Informatie punt Voetbalvandalisme (CIV) in zijn jaarverslag. De politie heeft van 1837 aangehouden fans in 36 procent moeten seponeren. De voornaamste oorzaak daar voor is dat de politie in het af gelopen seizoen vaak groepen aanhield, maar waarbij achteraf moeilijk of niet te bewijzen viel wie precies waarvoor verant woordelijk was. Bovendien stelt het CIV dat de politie te weinig capaciteit ter beschikking heeft voor dat onderzoek. „Het gaat erom of we daar wel veel tijd in willen steken", rea geert woordvoerder Cees den Bakker van de Raad van Hoofd commissarissen. „Je kunt er een levensgroot rechercheteam opzetten om te ontdekken wie bij voorbeeld is begonnen met een spreekkoor, maar intussen liggen er nog heel veel andere zaken te wachten. Op zo'n mo ment is het zonde van onze tijd." De 1837 supporters die de politie in de jaargang 2003/2004 aanhield, was een stijging van 190 ten opzichte van het sei zoen ervoor. De eredivisiewed strijd tussen Ajax en NEC, op 25 januari 2004, leverde de meeste arrestaties op. De politie pakte bij een vechtpartij bij station Duivendrecht 117 supporters op. In 36 procent van alle aan houdingen werd de zaak gese poneerd. Vorig jaar was dat percentage nog 22. Bij 41 pro cent leidde het afgelopen sei zoen tot een proces verbaal. Overigens is 13 procent van de ze zaken nog in behandeling. Het CIV constateert in haar jaarverslag dat er afgelopen sei zoen 'praktisch niet werd opge treden' tegen kwetsende spreekkoren, een veelbespro ken onderwerp in het huidige seizoen. Er werden voor spreekkoren of discriminerende uitingen veel minder mensen opgepakt dan een jaar eerder: 14 tegenover 38 in 2002/2003. De voetbalbond KNVB blijkt af gelopen jaargang minder stadi onverboden te hebben opge legd. Van de 1837 aangehouden personen hebben er 805 een ci viel stadionverbod van de KNVB gekregen. (advertentie) Calamiteitenverlof? Minder werken? Kortdurend zorgverlof? www.verlofwijzer.SZW.nl Dan weet u het snel Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid door Mayke Calis en Nathan Veldhuijsen Amsterdam - Niet alleen zeer conservatieve moslims, ook or thodoxe joden weigeren een hand te geven aan vrouwen. Waarom doen ze dat en welke rechtvaardiging vinden zij in het geloof? „All.es dat kan leiden tot gemeenschap tussen een vreem de man en vrouw is een zonde en dus verboden." Meryam, sluier en lange jurk tot aan de grond, loopt met haar vier vriendinnen gearmd over straat. Ook zij dragen een hoofddoek, maar die van Me ryam is het meest verhullend. „Zo ver als Meryam zijn wij nog niet," zeggen de meisjes. De zestienjarige Amsterdamse mbo-studente juridische dienstverlening heeft koranles- sen gevolgd en is naar de Arabi sche school geweest. Mannen geeft ze geen hand en het liefst kijkt ze hen ook niet aan. „Dat mag niet van mijn geloof." Soms is dat wel lastig, geeft ze toe. „Bijvoorbeeld in de les, als een leraar je iets vraagt." De weigering van de Tilburgse imam Ahmad Salam om minis ter Verdonk (vreemdelingenza ken) een hand te geven leidde het afgelopen weekend tot gro te verontwaardiging. Niet alleen bij autochtonen, maar ook bij veel moslims. Veel vrouwelijke docenten en schoolleiders ken ner* dit verschijnsel al langer. De minister, de imam, de hand, de vernedering en de onwetendheid. Foto: ANP/Olaf Kraak Zij ondervinden op ouderavon den of bij huisbezoeken gere geld dat streng gelovige vaders hen geen hand willen geven. „Vernederend," zegt een van hen. Wat zit er achter deze wei gering? De uit Egypte afkomstige imam Mahmoud El Shershaby van de omstreden Amsterdamse El Tawheed Moskee kan er kort over zijn. „In de islam is alles dat kan leiden tot gemeenschap tussen een vreemde man en vrouw een zonde en dus verbo den. Ik geef ook alleen mijn ei gen vrouw, zuster of moeder een hand." Voor vrouwen geldt volgens hem andersom hetzelf de. Shershaby ziet het juist als teken van respect dat imam Sa- lam minister Verdonk geen hand wilde geven. Hij vindt ook dat zij, als minister, dat had moeten begrijpen. Over mos lims die het niet eens zijn met zijn interpretatie van de koran zegt hij: „Zij zijn onwetend." Om deze houding kan imam Marzouk Oulad Abdellah, te vens docent aan de Islamitische Universiteit Schiedam, woe dend worden. „Nergens in de koran staat letterlijk dat handen schudden tussen vrouw en man niet mag. De conservatieve imams baseren zich op uitspra ken van de profeet, maar die zijn voor verschillende inter pretaties vatbaar." Volgens Ou lad Abdellah, die de gematigde interpretatie aanhangt, gaat het om de intentie. „Wanneer ze geen slechte intentie hebben, mogen mannen en vrouwen gewoon met elkaar praten en handen schudden." Voor Halim El Madkouri, reli- giedeskundige bij het multicul tureel instituut Forum, heeft het gedrag van dit soort conser vatieve moslims alles te maken met angst. „De mannen zijn blijkbaar bang uit balans te ra ken als er vrouwen in de buurt zijn." Hij haalt in dit verband de Marokkaanse sociologe Fati- ma Memissi aan, die onlangs de Erasmusprijs won. Zij vindt dat degene die bang is zichzelf moet afschermen en niet de an der. Mannen kunnen dus beter een gezichtssluier dragen in plaats van hun vrouwen in lan ge gewaden weg te stoppen, al dus Memissi. Volgens El Mad kouri speelt ook angst voor machtsverlies bij deze mannen een rol. De impliciete bood schap is volgens hem: Ik accep teer jou niet op deze plaats. Vrouwen horen volgens de con servatieven niet in het openba re leven. Dat is het terrein van de man, aldus El Madkouri. Overigens geven ook orthodoxe joden vrouwen geen hand, zij het om een andere reden dan de strenge moslims. Volgens rabbijn Raphael Evers staat in de thora (de joodse bijbel) dat mannen een 'vrouw die onrein is, niet moeten naderen'. Vrou wen die menstrueren zijn on rein. Evers: „Voor sommige ul tra-orthodoxe joden staat het niet-naderen gelijk aan geen handen schudden." Maar vol gens hem behoort een man in principe alleen zijn eigen vrouw die menstrueert niet aan te ra ken. Sommigen generaliseren dat echter tot alle vrouwen, want je weet immers niet of ze ongesteld zijn. Hoewel Evers zelf wel de hand van vrouwen schudt, keurt hij niet af dat ultra-orthodoxe jo- Imam Ahmad Salam Ahmad Salam (55) is ge boren in Syrië en predikt in een moskee in Tilburg- Noord. Daar veroorzaakte hij al eerder, in 2002, op schudding met zijn uit spraken. Zo vond hij dat mannen hun vrouw best met fysiek geweld terecht zouden mogen wijzen. Ook verkondigde hij eer der dat mannen niet moe ten trouwen met vrouwen die buitenshuis werken, omdat die vrouwen daar door ongehoorzaam wor den. Het openbaarminis terie stelde destijjfeen onderzoek in naar de uit latingen van de imam. maar wilde uiteindelijk niet overgaan tot vervol ging omdat de imam zich richtte tot Allah en niet tot zijn toehoorders. De mos kee waar Salam preekt staat bekend als radicaal en wordt door de AIVD in de gaten gehouden. den dat niet doen. „In Neder land bestaat godsdienstvrijheid. Ik vind dat we verdraagzaam moeten zijn ten opzichte van iemands levensovertuiging en gewoonten. Nederlanders moe ten ook respect op kunnen brengen voor mannen die vrouwen geen hand willen ge- ,ven." Versnelde aanpak gladde O Aanpak glad wegdek uiterlijk in 2004 O Aanpak glad wegdek uiterlijk in voorjaar 2005

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3