REGIO Hulpsint voor paar tientjes in huis ije in korte tijd veel schade schooi ai- haal je het geld er wel uit' ^"sta^aeaenn Kaas DINSDAG 23 NOVEMBER 2OO4 NAVRAAG ieveiliging op scholen werkt. Dat blijkt uit een proef met be- ^scamera's bij de Heerlense openbare basisschool De Griffel, nstallatie van zestien camera's aan de buitenkant van het jebouw, in augustus van dit jaar, is het schadebedrag door jen vernieling gereduceerd tot nul. Voor de zomervakantie lost van 40.000 euro. Het nieuwe beveiligingssysteem kost uro per camera. De Griffel haalt die kosten er 'met gemak' uit, ingen van verzekeringsmaatschappijen. GERARD BOL, direc- n openbare basisschool De Dubbelburg in Rijnsburg en Val- ziet nog geen reden om onmiddellijk camera's te installe- tr was uw school in Rijnsburg een geliefd doelwit bij ',n. Camerabewaking stond toen ter discussie. Waarom is 2r niet van gekomen? itoen nog geen directeur, dus ik weet niet precies hoe dat is 1. Het is nooit geconcretiseerd. Ik weet wel dat de situatie in ibuiie ïrg extreem was. Dan cep natuurlijk radeloos. Ik voorstellen dat came- Camer atoezicht PuLITI tenbi^ng ^et enïge ir oIl bleven middel is." atigii (B ndt u van zo'n middel? -j aag is natuurlijk: hoe ■Aa je? Het is een laatste P A dat je alleen moet in- lals alle andere pogin- slukt zijn. Het is ook re grap, die 1000 euro lera. Maar goed, als je in korte tijd 40.000 euro schade hebt, al je die kosten er wel weer dik uit. En verder is het ook nog dceld waar je die camera's precies moet hangen, om de hele ing van de school te dekken. Het lijkt me ook dat zo'n mid- ren zinvol is als je het in een hele gemeente toepast. Anders ïif je het vandalisme alleen maar." uit het nu met vandalisme rondom de school in Rijns- ilt nu mee. We hebben het project buurtpreventie opgezet heeft zijn vruchten afgeworpen. We doen nu een beroep op rtbewoners om, als er dingen zijn, dat te melden. De politie daarnaast extra surveillances. En er staat een groot hek om ooi. Niet dat jongeren daar niet overheen kunnen klimmen, net brommers en scooters wordt het toch een stuk lastiger het schoolplein te komen. Je ziet nu wel dat andere scholen leer last hebben. Zoals een school waar verbouwd wordt; latuurlijk een prettige plek om rond te hangen." n die vandalen? in die op het schoolplein rondhangen. Als we een groep twintig jongeren signaleren komen we meteen in actie. :en we afspraken met jongerenwerk. Dat we nu veel min- ebben van vernielingen kan misschien ook komen door- roep is veranderd. Het zal waarschijnlijk niet alleen aan iet buurtpreventie liggen." i Straatsma archieffoto: ANP UIT DE ARCHIEVEN |954, Dinsdag 23 November - D Hooglandse Kerk is, zoals bekend, sedert enige jaren in lanige toestand komen te verkeren, dat restauratie van het ouw hoogst noodzakelijk is. Hoewel een algehele restauratie dzakelijk is te achten, is door het College van Kerkvoogden der 'meerite besloten de restauratiewerkzaamheden te beperken verken, waarvan de uitvoering nodig is, om het bouwwerk naar ig voor een twintigtal jaren tegen verder verval te beveiligen, het plan moeten alle ramen, de kapconstructie en bebordin- dakbedekking, de dakruiters en de topgevel van het zuider hip in de restauratie worden betrookken. De kosten hiervan geraamd op f 727.516,-. Naar het B. en W. voorkomt ware, komstighet verzoek van Kerkvoogden, uit de gemeentekas in amde restauratiebedrag een bijdrage van 15 procent te verle- vel maximaal 110.000 gulden. Het bedrag zal worden ver- Ver vier jaren, met 1955 als eerste jaar, dan zullen de werk- sden een aanvang nemen. 1979, vrijdag 23 november -In museum De Lakenhal is gisteravond de tentoonstelling ig en vaandel' geopend. Er zijn maarliefst 94 vlaggen en Is te zien, allen van Leidse verenigingen. De vlaggen stammen jd van omstreeks 1800 tot 1945 en zijn op thema gerang- t -oto: archief Leidsch Dagblad b deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na g€ 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer JLv. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van lagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan e van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M Essenberg mail: directie.hdcuz@hdc.nl ïdactie: Jan Geert Majoor, I Adriaan Brandenburg tail: redactie ld@hdcnl it 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 tbus 54,2300 AB leiden 1071-5 356415 fax 071-5 356 325 diten fax 023-5 '5° 567 IEVERKOOP mb.t.: •6813661 goed: 023-5150 543 075-6813677 ailhandel: 071-5 356 300 mus kunnen contact opnemen li 3636 ACE (gratis) 5196800 NTEN iling (acceptgiro) (alleen aut. ine.) p/j €216,90 ie ons een machtiging verstrekken imatisch afschrijven van het igeld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800 ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding- en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar 'Je houdt er geen geld, maar wel een goed gevoel aan over' Sinterklaas zette anderhalve week geleden weer voet op Ne derlandse bodem. In een paar weken tijd moet de bejaarde kin dervriend met zijn pietermannen het hele land afsjouwen om schoenen en kinderhanden te vullen. Om de goedheilig man met deze logistieke monsterklus te helpen, bieden 'hulpsinten' (en pieten) hun diensten - mid dels advertenties in de kranten en op internet - massaal aan. 'Sint en Piet bellen? 06bellen!'. '3 pieten bij u thuis, 25,00 per kwar tier, inclusief strooigoed en chocola deletter. Sint en Piet op correcte wij ze bij u thuis, 35,00.Het zijn zo maar een paar voorbeelden van ad vertenties die je tegenkomt, als je in november een willekeurige regionale krant of huis-aan-huisblad open slaat. In tegenstelling tot de enige echte Sint Nicolaas, die zijn levens- missie voor een appel en een ei (of liever: een wortel en een suikerklontje) ver vult, doen zijn 'hulpverleners' het niet op vrijwillige basis. Af gaand op de tarie ven die worden gehan teerd, zou je zelfs denken dat het verrich ten van deze no bele taak een leuk extra zak centje op levert. Toch valt dat vol gens de perso nen in kwestie reuze mee. „Als ik het voor het geld zou doen, kan ik er beter mee stop pen", vertelt 'sint' Piet Kooien, die samen met zijn vrouw en een goede vriend op pakjesavond langs de huizen gaat. „Er zijn er die 65 euro voor een half uur vra gen. Dan moet je wel wat neerzet ten. Ik vraag 25 euro voor 20 minu ten. Dat vind ik een heel schappelij ke prijs, want je moet niet vergeten dat je een hoop kosten hebt. De pak ken, maillots, schmink, lijm, strooi goed, benzine, noem maar op. Laatst heb ik nog een nieuwe baard gekocht voor tweehonderd euro. Als we uiteindelijk genoeg overhouden om met z'n drieën een keer gezellig van uit eten te gaan, mogen we al in onze handen knijpen. Ach, we doen het puur voor de lol. Je houdt er een goed gevoel aan over." De 48-jarige Leidenaar fungeert al dertien jaar als stand-in voor de 'echte sint' uit Spanje. „Wat begon als geintje, is een uit de hand gelo pen hobby geworden. Ik werd een keer gevraagd om sint te spelen voor mijn neefjes en nichtjes en dat leek me best leuk. Het werd een groot succes, dus deed ik het nog een keer. Vervolgens werd ik ook gevraagd door een aantal vrienden. Zo is het balletje langzaam gaan rollen. "An ders dan veel van zijn 'collega's' is Kooien alleen te boeken op (de dag van) het 'heerlijke avondje' zelf. „Ik heb voor 5 december al dertien boe kingen staan, dus het wordt enorm druk. Eén dag vind ik dan ook wel genoeg." Het verhaal van Kooien komt in gro te lijnen overeen met dat van de ou de schoolvrienden Jaap, Bas en Hans. Ook zij stappen slechts één dag (3 december) in het jaar in de schoenen van de goedheilig man en zijn pieten, doen het voor hun ple zier en ook voor hen begon het ooit als grap. „Als ik me niet vergis, doen we dit alweer 17 jaar", vertelt de in Oegstgeest woonachtige Jaap (32). „We kennen elkaar van de middel bare school - de Louise de Coligny in de Leidse Kagerstraat - wat nu het Da Vinei College is. Daar zaten we met zijn drieën in de leerlingenver eniging. Op een gegeven moment werd ons gevraagd of we op school voor sint en pieten wilden spelen. Dat hebben we gedaan en het beviel zo goed dat we tegen elkaar zeiden: Waarom laten we ons niet inhuren door mensen?" Het drietal bereidt de bezoekjes al tijd goed voor. „Van tevoren ontvan gen we altijd een briefje van de ou ders, waarin ze wat over hun kinde ren vertellen. Dat kan dan mee in het grote boek. En vaak ge ven ze ook tekeningen mee, zodat de kinderen zien dat de sint die heeft ontvangen." Iemand voor wie het rollen spel van sint of piet wel ge woon business is, is John Bakx (36) uit Den Haag. Hij heeft als ZZP'er (zelfstandige zonder perso neel) een klus- en montagebe drijf en combi neert dat met zijn passie: het werken als en tertainer. „Met Pasen speel ik voor paashaas, met kerst voor kerstman en in deze tijd van het jaar dus voor sint. Maar ik doe ook clown- en goochelshows op kinderenverjaardagen. U vraagt, wij draaien. Ik doe het al meer dan twin tig jaar. Het entertainen is me met de paplepel inge goten. Mijn vader zat ook in het vak." Bakx vraagt 37,50 per kwartier en dat is niet goed koop. „Ik durf eerlijk te zeg gen dat ik dit jaar best veel omhoog ben gegaan. De kosten worden ook steeds hoger en het is voor mij toch een manier om in mijn levensonderhoud te voorzien. Ik werk met twee teams van in totaal acht mensen, en die moeten ook geld zien." De Hagenaar treedt al vanaf zijn zestiende op en heeft in twintig jaar entertainment de nodige bijzondere ervaringen op gedaan. „Ik moest een keer ergens in een straat in Den Haag zijn, op nummer 45. Toen ik daar aankwam, werd ik buiten al opgewacht door al lemaal kinderen. Ik Üep als vanzelf achter ze aan een huis binnen. Toen ik de woonkamer binnenkwam, za ten er allemaal volwassen stil bij el kaar. Er hing een enorm droevige stemming. Toen bleek dat ik verkeerd zat en dat deze mensen net een dier bare hadden verloren. Maar ik ben toen toch een tijdje blijven hangen omdat de kinderen er zichtbaar steun uit putten." Naast particulieren zien ook vereni gingen brood in het sinterklaasfeest. De Leiderdorpse scoutingclub Van der Does-Liethorp grijpt die moge lijkheid al veertig jaar aan. „Om in aanmerking te komen voor de ge meentelijke subsidie, moeten we jaarlijks zelf ook een bepaald bedrag bij elkaar sprokkelen", aldus moe der/vrijwilligster José Willems, die vier kinderen bij de scouting heeft. „Dat doen we met de Grote Clubac tie, het verkopen van stroopwafels door onze leden en dus ook door als sinterklaas langs de huizen te gaan. We staan op de nominatie om te verhuizen en daar is ook een hoop geld mee gemoeid. Voor ons is dit dus een belangrijke bron van inkom sten. Qua boekingen loopt het pri ma. We hebben nu al dertig reserve ringen 27,50 per kwartier) en daar komt er ongetwijfeld nog een aantal bij." In totaal brengt Van der Does- Liethorp dit jaar drie teams op de been. „Vanaf een jaar of zestien mo gen onze zeeverkenners 'pieten'. De begeleiders spelen voor sint. We hebben 25 deelnemers en iedereen doet het geheel vrijwillig. Zelfs een onkostenvergoeding zit er niet in. Maar we doen het allemaal graag voor onze club hoor." Wie zelf interesse heeft om als sint of piet aan de slag te gaan, doet er goed aan de advertentiepagina van de re gionale of lokale krant nog eens door te spitten. Er staan ook genoeg aan biedingen van mijters, pietenpak- ken, baarden en andere benodigd heden in. Maar let op: voordat de hulpsint er een leuke dertiende maand aan overhoudt, moet er eerst flink worden geïn vesteerd. Robert Toret LEIDEN. 16.00 UUR In de smalle gangen van de ultragoedko- pe supermarkt gaan twee winkelwagen tjes maar net langs eikaar. Bij de deur staat een straatkrantverkoper te kleumen. Het voelt alsof het vriest, ook al zegt Erwin Kroll van niet. Binnen is het nauwelijks warmer. De ultragoedkope supermarkt wenst blijk baar geen geld uit te geven aan verwar- mingskosten. Het zou de prijzen alleen maar opdrijven. Dat is nu net wat de mensen die hier hun karretje volladen niet willen. De formule is duidelijk: geen cent te veel wordt gespen deerd aan inrichting. Schappen bestaan hier niet. De dozen met frisdrank, kaas, borrelnoten, snoepgoed en allerlei andere supermarktartikelen staan op elkaar gesta peld, de klant moet er zelf maar een graai in doen. De klant die deze winkel verkiest boven de honderd meter verderop gelegen super markt, toch ook niet de duurste en meest luxueuze, is meestal niet zo draagkrachtig. De gemiddelde leeftijd ligt deze middag dik boven de vijftig. Een jongere man valt een beetje uit de toon. Hij loopt rond alsof hij niet weet waar hij is en wat hij er doet. Zijn wagentje is nog bijna leeg. De jongeman staat met een pak afbakcrois- santjes in de hand, hij staart naar de houd baarheidsdatum. Een oudere heer schuifelt dichterbij. „Die zijn heel lekker", zegt de behulpzame ervaren ultragoedkope-super- marktbezoeker vriendelijk. „En ze blijven lang goed. Als je het pakje maar dicht laat." Verbaasd kijkt de jongeman op. „O, dat is mooi." „Een plakje kaas ertussen als hij net uit de oven komt", vervolgt de oudere man. Hij troont de nieuweling in de ultragoedko- pe-supermarktwereld mee naar de achter kant van de zaak. „Kijk, hier ligt de kaas." Een beetje beduusd legt de jongere van de twee de croissants en de kaas in de kar. Hij stamelt een 'dank u' en vervolgt zijn weg langs de ingevroren biefstukken. Een slordig geklede, onverzorgde vrouw schiet even verderop een tweetal aan bij de shampoo. Ze heeft een briefje in haar hand en drie euro. „Is hier goedkope kaas?", vraagt zij. De jongeman draait zich om en wijst. Hij kan zijn zojuist verworven kennis meteen gebruiken. „Daar achterin." De vrouw kijkt hem verdwaasd aan. Achterin? Achterin? Kaas? Het staat op haar briefje. K-A-A-S. Daar komt gelukkig de oudere, behulpza me man weer aangelopen. Anton Diedrich

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17