LEIDE opheldering aanbesteding REGIO 'Leiden moet snel plan maken voor onderwijshuisvesting' Geertsema past tariefstijging terrassen aan Waarom is het geboortehuis van Rembrandt gesloopt? 'We zullen de politiek een poepie laten ruiken' Raad. wil R1 Gemeente geeft miljoen minder uit dan rijk voorstelt 4 Htie bekeurt hardrijders arrestaties geweld xiden 'Procedures voor iedereen duidelijk' wereld, mijn krant. cidsch Dagblad dinsdag 23 november 2oo4 Hulpsint brengt fiior paar tientjes 96 n huisbezoek De politie heeft vrij- ond 332 snelheidsovertre- geconstateerd. Op de iden 174 automobilisten dan 120 kilometer per e hoogst gemeten snel- inij as 183 kilometer per uur. Plesmanlaan reden vijf- tomobilisten te snel en 9J Ir. Lelylaan 45 bestuur - beide gevallen was 76 ter per uur de hoogst ge- snelheid. In Leiderdorp op de N446 naar Hoog- 98 mensen harder dan 80 ter, met als 'koploper' itomobilist die 118 kilo per uur reed. Am 10 door Rody van der Pols leiden - Het ontbreekt de gemeente Leiden aan een duidelijke visie op het probleem van de onderwijshuisves ting. Beslissingen over investeringen in de schoolgebouwen zijn veelal ad hoe en niet gebaseerd op een plan voor de lange termijn. Met het oog op de voorspelde miljoenentekorten voor de huisvesting van scholen moet hier snel verandering in komen. Die conclusie trekt de rekenkamer commissie naar aanleiding van een onderzoek naar de huisvestingskos ten van de Leidse scholen. Het on derzoek is uitgevoerd in opdracht van de gemeenteraad, die zich zorgen maakt over de verwachte kostenstij ging voor het onderwijs in Leiden de komende jaren. Veel onderwijsinstellingen hebben ruimtegebrek en achterstallig onder houd. Op enkele scholen zijn de om standigheden ronduit schrijnend, zo als het Praktijkonderwijs aan de Lam- menschansweg en de Ter Haarkade dat kampt met beschimmelde mu ren, verrotte vloeren en lekkende da ken. De komende jaren zijn forse in vesteringen nodig, terwijl er steeds minder geld beschikbaar is. Volgens de rekenkamercommissie zijn de doelstellingen van het Leidse onderwijshuisvestingsbeleid zeer vaag en breed geformuleerd. „Scho len moeten een dak boven hun hoofd hebben, daar komt het zo'n beetje op neer", vat onderzoeker C. van der Werf samen. „Er worden nauwelijks prioriteiten gesteld." Maar met het oog op de voorspelde tekorten is het wel nodig dat er duidelijke doelstel lingen worden geformuleerd, vindt de commissie. Meen zo kan de ge meente weloverwogen investeringen plegen én de kosten beheersen. Ook stelt de commissie vast dat de gemeente sinds 2000 minder geld voor onderwijshuisvesting uittrekt dan het rekenmodel van het rijk aan geeft. Naar aanleiding hiervan trok de PvdA vorig jaar aan de bel dat onder- wijsgelden ten onrechte gebruikt worden om de algemene reserve van de gemeente aan te vullen. Maar ook in 2004 besteedt Leiden ruim 1 mil joen euro minder aan onderwijshuis vesting dan het model aangeeft, blijkt uit het rapport. Hoewel er in het rap port geen 'schuldigen' worden aan gewezen, stelt de commissie wel vast dat de gemeenteraad zich 'volgend heeft opgesteld'. Zo hebben de raads fracties nooit aangedrongen op een integraal huisvestingsplan. Ook heeft de raad zich niet intensief bezigge houden met de beoordeling van de jaarlijkse programma's, aldus de re kenkamercommissie. In het rapport wordt daarnaast vast gesteld dat in 2000 al duidelijk was dat er een tekort op de onderwijs huisvesting zat aan te komen. Maar pas in de meerjarennota 2003-2008 komt dit expliciet aan bod. Hier wordt verder geen conclusie aan ver bonden. - De politie heeft dit amiénde vijf arrestaties ver lij drie geweldszaken. In ht van zaterdag op zon- ;tond er een opstootje café aan de Korte Mare. bezoekers werden mis- Een 19-jarige vrouw terwoude kreeg daarbij trfles op het hoofd en hoofdwond op. De po steerde vier raddraai- 21-jarige en een 22-ja- uit Voorschoten, een man uit Maassluis en lenaar (19). Ie nacht werd een 20-ja- uit Leiden vanaf de aat de Diefsteeg inge- i en door twee onbeken- gens geslagen en van zijn ïroofd. fcavond nam de politie beveiligingsmedewer- Jihet Centraal Station een man uit Leiden over. a mishandelde de 18-ja- idewerker uit Leiden na- |van hem te horen had i dat hij de hal moest vervolg van voorpagina leiden - Van Schoonderwoerd dankt zijn plaats in de Leidse gemeenteraad aan Leefbaar Leiden. Nu hij alleen verder gaat, wil hij zijn zetel niet af staan. „Nee, dat is dat geen kiezersbedrog. Als ik mijn zetel opgeef, ben ik politiek uitge speeld. Bovendien heeft Sloos het ook zo gedaan toen hij bij de SP wegging. Daar komt nog bij dat Leefbaar Leiden al zijn zetels, drie in totaal, aan mij te danken heeft." Sloos zegt het jammer te vin den dat zijn partij van drie naar twee zetels daalt door het ver trek van Van Schoonderwoerd. „Maar ik heb liever twee goede zetels dan drie met een raads lid dat de partij de hele tijd in diskrediet brengt." Van Schoonderwoerd, die frac tievoorzitter wordt, en Platteel die tot de komende verkiezin gen genoegen moet nemen met de functie van fractieassis tent, zeggen alle soorten pro blemen in de stad aan te pak ken. Van Schoonderwoerd: „We hebben ontzettend veel steun vanuit de horeca. Geert- sema zorgt ervoor dat het bier tje in de stad duurder wordt. En voor horecaondernemers geldt dat hun omzet nog steeds uit het jenever- en bierglaasje moet komen. Die mensen steunen ons allemaal." En zo is het maar net, vindt ook Plat teel. „Kijk, die gasten die zo'n precarioverhoging verzinnen, komen zelf nooit in het café. Ja, een enkele keer in City Hall. En dan kunnen ze hun rekening nog declareren. Maar de bur ger moet diep in de buidel tas ten om straks nog een biertje te kunnen kopen." Toch zijn het niet alleen de ho recaondernemers waar Van Schoonderwoerd en Platteel hun pijlen op zullen richten. „Ik ben er voor iedereen", ver zekert Van Schoonderwoerd. Daniël van Schoonderwoerd den Bezemer (I) en Simon Platteel verwachten voor hun nieuwe partij Leiden Primair veel steun vanuit de hore ca. Foto: Henk Bouwman „Middenstanders worden dik wijls in de hoek gezet door de gemeente en haar ambtenaren. Die mensen kunnen bij mij aankloppen. Ik ben volkomen integer." De nieuwe partij krijgt steun van ondernemer Jan Verbaan. Er is volgens Van Schoonder woerd echter geen sprake dat hij zich politiek gaat inzetten of de nieuwe partij zelfs maar fi nancieel gaat steunen. Platteel: „Verbaan is een goede maat van mij. Hij zat erbij toen we dit besluit hebben genomen. Maar hij komt niet op de kies lijst hoor. Dat zou belangen verstrengeling zijn. We weten alleen zeker dat hij op ons stemt." En dat hij niet de enige zal zijn die zijn stem aan Leiden Pri mair zal geven, staat voor Plat teel en Van Schoonderwoerd als een paal boven water. „We zullen de politiek eens een poepie laten ruiken", zegt Plat teel. „We gaan ons bewijzen tot de verkiezingen en dan gaan we campagne voeren. Een campagne waar alle andere partijen jaloers op zullen zijn. Een beetje in Amerikaanse stijl. Met grote bijeenkomsten, mooie posters en muziek. Kijk, ik ben een echte organisator. Zo iemand heeft geen enkele andere partij in huis. De slogan heb ik ook al bedacht: Leiden Primair; Een andere kijk op Leiden." Rest de vraag of die andere kijk wel een reële kijk is. „Abso luut", verzekert Platteel. „Bij de volgende verkiezingen ha len we zeven zetels. Op onze sloffen." En dan de oprichting van Nederland Primair? „Nou, nog niet over anderhalfjaar", zegt Platteel. „Maar daarna is daar best wel kans op." door Timoteus Waarsenburg leiden - Wethouder Geertsema haalt bakzeil. Hij heeft de ge meenteraad een nieuw voorstel gedaan voor de verhoging van de tarieven van terrasvergun ningen en precariobelasting. Toen vorige week bleek dat Geertsema zonder, de horeca daarin te kennen de tarieven met 600 procent wilde laten stijgen, zegden de horecaon dernemers het vertrouwen in de wethouder op. Volgens de gemeente geeft het nieuwe voorstel van de ge meente de ondernemers meer vrijheid. Desondanks stijgen de tarieven ook in het nieuwe voorstel behoorlijk. De ge meente geeft zelf een fraai re kenvoorbeeld. „In 2004 moest een horecaondernemer met een terras van vijftig vierkante meter nog een totaalbedrag van 821 euro aan vergunning en be lasting betalen. Met het vorige voorstel ging dit bedrag om hoog naar 3495 euro. Met het nieuwe voorstel wordt het to taalbedrag 1999 euro." Ter compensatie van de nog steeds zeer forse lastenstijging geeft de gemeente de horeca een paar zoethoudertjes. Zo is de terrasvergunning nieuwe stijl drie in plaats van slechts één jaar geldig. Bovendien geldt de nieuwe vergunning voor het hele jaar in plaats van een be paalde periode. „Nu mogen horecaondernemers dus ook op een mooie lentedag hun ter ras uitzetten", aldus de ge meente. Volgens de gemeentelijke aan kondiging is het nieuwe voor stel niet gedaan onder druk van de horeca, maar omdat 'bij een recente bestandvergelijking is gebleken dat er meer vierkante meters terras zijn in Leiden, dan waar aanvankelijk mee was gerekend'. Volgens de gemeente is het LEIDSE KWESTIES (westies die als een eeu- agteken boven de stad Is de Leidse bevolking dom? Wie kiest de liedjes carillon uit? Kan je het nwater drinken? De ru- idse Kwesties biedt een fd op vragen die elke Lei- zich wel eens stelt. Afle- |2: Waarom is het ge- luis van Rembrandt ooit t? pool komen baby- ts uit de hele wereld op art naar de geboortehui- ide Beatles. In Salzburg in drommen bezoekers n oude muziekinstru- en partituren in Mo- sburtshaus. In Leiden toerist op zoek naar indts geboortehuis een steen in de Weddesteeg. est hij dat Rembrandt op 606 werd geboren in de e jaren-tachtig-nieuw- faarop de steen is aan- it. Sommige Japanse n geloven het ook nog. In 1977 was dezelfde gedenk steen nog ingemetseld in een zeventiende-eeuwse trapgevel in de Weddesteeg. Die werd daarna gesloopt. Waarom heeft Leiden toch ooit het geboorte huis van haar beroemdste zoon met de grond gelijk gemaakt? Is ook het monumentale Rem- brandthuis ten prooi gevallen aan de nietsontziende verniel zucht van de jaren zeventig, die zovele Nederlandse steden on herstelbaar heeft verminkt? De waarheid is dat nooit met zekerheid is vastgesteld waar Rembrandt precies ter wereld kwam. Rembrandt was een zoon was een Leidse molenaar, die woonde in de Weddesteeg. Rond die tijd moeten in de Weddesteeg vele huisjes heb ben gestaan uit de 15de en 16de eeuw. Het huisje van Rembrandts va der is ergens voor 1906 ge sloopt. In dat jaar, 300 jaar na Rembrandts geboorte, werd de huidige gedenksteen geplaatst in een pand aan de Wedde steeg. Het pand was toen geen woonhuis meer,Tnaateen pak huis waarin sleepwagens ge stald werden. Wat de opeenvolgende bewo ners voor die tijd met het ge boortehuis hebben uitgespookt, is niet in de archieven van de gemeente terug te vinden. Het was een onbezorgde tijd zonder bouwvergunningen of bestem mingsplannen. Het huis van va der Rembrandt zal niet erg aan zienlijk zijn geweest. De monu mentenzorg was nog niet uitge vonden. In 1938 sloopte de Nederlandse Rotogravure Maatschappij het pakhuis voor uitbreiding van haar drukkerij. De N.R.M. pio nierde met diepdruk en voelde zich naar eigen zeggen verwant met Rembrandt, die met zijn et sen immers ook aan diepdruk had gedaan. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan plak te het bedrijf in 1963 daarom een gefantaseerd 17de-eeuws geveltje tegen de fabrieksmuur. Het oorspronkelijke uiterlijk van het Rembrandthuis was en is onbekend. Het was de bedoe ling om achter de geboortege vel nog een compleet geboorte huis op te trekken, maar in 1972-tórdween de N.R.M. uit Leiden. Vijf jaar later werden de lege drukkerijpanden inclusief het 'Rembrandthuis' gesloopt voor nieuwe woningen. Nog even gloorde er in 2002 hoop voor het geboortehuis: ondernemer Jan Verbaan stelde 1 miljoen euro ter beschikking voor reconstructie. Het gerucht ging dat de afgebroken gevel uit het verre jaar 1963 misschien nog ergens opgeslagen stond. In de gemeenteraad kwamen vragen en het Leidsch Dagblad plaatste een oproep om inlich tingen omtrent de verdwenen kunstschat. Van de gevel bleken echter alleen de tekeningen be waard. Wethouder Geertsema liet weten geen zin te hebben in een reconstructie van een fan tasieversie van het Rembrandt huis en sloeg het geld af. In het Rembrandtjaar 2006 zal Leiden het met de gedenksteen moeten doen. Maarten van Wijk Zelf een kwestie Indienen? Mail naar redactie.ld@hdc.nl onder vermelding van 'Leidse kwestie' of bel naar de re dactie:-071-5356426. nieuwe voorstel het uiterste waartoe Geertsema bereid is te gaan. Volgens hem is een inhaalslag op de tarieven noodzakelijk omdat Leiden extreem goed koop is. Met het nieuwe tarief zit Leiden volgens de wethou der nog onder het gemiddelde van de 22 grote steden in Ne derland. Vanavond worden de nieuwe tarieven in de commis sie bestuur en veiligheid be sproken. door Silvan Schoonhoven en Timoteus Waarsenburg vervolg van voorpagina leiden - De Leidse politiek wil opheldering over het gemeente lijk aanbestedingsbeleid bij openbare werken. Ook moet er duidelijkheid komen over de kwaliteitscontrole op geleverd straatwerk. Aanleiding voor de onrust is een brief van de Leidse aanne mer F. van der Velde aan alle raadsleden. Daarin beschuldigt hij de gemeente van het hante ren van fraudegevoelige aanbe- stedingsregels en vriendjespoli tiek. Bovendien stelt hij dat de gemeente veel opdrachten geeft aan een paar aannemers die keer op keer zeer slecht werk afleveren. Volgens Van der Vel de gooit de gemeente daardoor belastinggeld over de balk. „Ik wil wel duidelijkheid van de wethouders hoe het kan dat er zulke kwaliteitsverschillen in het geleverde werk zitten en hoe transparant de aanbeste dingsprocedures nu eigenlijk zijn", zegt PvdA-ffactievoorzit- ter Connie Broeyer. „Ik hoop dat het hier om een incident gaat", reageert CDA-voorman Wim Bleijie. „Anders wil ik hier zeker meer van weten. Dan is het laatste woord over deze kwestie nog niet gezegd." Fractievoorzitter Paul van Mee- nen van D66 kaartte de bestra tings- en aanbestedingskwestie een half jaar geleden al aan bij de wethouders. „Ook ik heb nog wel wat vragen. Ik wil in elk geval dat de aanbestedingspro cedures voor iedereen duidelijk zijn. En ik ben wel benieuwd hoe het kan dat bepaald slecht werk toch is goedgekeurd. Met andere woorden: welke criteria hanteren de diensten bouwen en wonen en milieu en beheer bij de beoordeling van straat werk. Bovendien wil ik weten hoe de wethouders op hun beurt die diensten controle ren." Leendert de Lange, fractievoor zitter van de WD, zegt het be langrijk te vinden dat er duide lijkheid komt, maar wil ervoor waken dat de gemeenteraad het straatwerk op kwaliteit gaat be oordelen. „Daar is de raad na melijk niet voor. Maar ik wil wel weten of geld, dat met instem ming van de gemeenteraad wordt uitgegeven, wel goed be steed wordt." Van der Velde is blij met de po litieke aandacht. „Het gaat mij erom dat de aanbestedingspro cedures eerlijk verlopen en dat iedereen gelijke kansen krijgt", zegt hij tijdens een ronde door de stad. Terwijl hij wijst op een paar plekken in het wegdek rond de Pieterskerk, herhaalt hij zijn aanklacht nog eens. „Dit is gewoon ondeugdelijk werk. Dat had nooit goedge keurd mogen worden. En de bedrijven die dit werk geleverd hebben, weten dat. Het straat werk is er gewoon ingegooid en moet over een tijdje weer ver vangen worden. Terwijl goed werk vele jaren kan blijven lig gen." De aannemer is niet van plan iets van zijn beschuldigingen in te trekken. „Als de gemeente mij beticht van smaad, daag ik ze uit om het voor de rechter te brengen. Dan zullen we zien wie er gelijk heeft. Er zijn lande lijke regels waar opgeleverd werk aan moet voldoen. Het straatwerk rond de Pieterskerk bijvoorbeeld, voldoet daar ge woon niet aan. Dat verzin ik niet, zo zijn de regels. Maar die gelden kennelijk niet voor de huisaannemers van de ge meente." Inmiddels wordt een deel van zijn aanklacht bevestigd door andere aannemers uit Leiden. „Je komt er niet tussenzegt een stratenmaker. „Het zijn al tijd die twee of drie bedrijven die de opdrachten krijgen. Die hebben duidelijk de overhand en dat is niet eerlijk. De ge meente zou andere bedrijven ook een kans moeten geven." Een andere bestrater zegt dat 'dit al jaren zo gaat'. „Niemand weet hoe de aanbesteding werkt. Het gaat allemaal achter gesloten deuren." Er zijn echter ook straatmakers die de verwij ten relativeren. „De opdracht gaat gewoon naar de bestrater die het goedkoopste aanbod doet", zegt een aannemer. Een als Rembrandt verklede figurant voor de in 1963 gereconstrueer de gevel van het geboortehuis van de schilder aan de Weddesteeg. Foto: Ifchief Leidsch Dagblad De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! BJ Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang dNKrste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch (€56.20) per acceptgiro 56.70) Naam: DM DV Adres: Postcode/ Plaats: Telefoon: Geboortedatum, emailadres: Bank/girorekeningnummer* Handtekening: Uitsluitend bij automatische Incasso (I v m bezorgcontrole) Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 - 1711 E-mail: lezersservlceffhdc.nl of surf naar www leldschdagblad nl Deze aanbieding ls geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13