Waakhond onderzoekt voetbalplan MEDIA Sissing: Opsporing verzocht niet dampachtig verjongen Toerist in de Kerry-karavaan Van der Laan hekelt mediamotie CDA 'God moet niet alles aan ons geven' 'Landelijk' huis-aan huisblad bijna failliet? Andere tijden kijkt B zaak-Rushdie teru Wellicht strijdig met Mediawet Kamer wil omroepbestel zo houdei Groot dictee nu ook voor kinderen Hilversum - Zestig kinderen kunnen 13 december meedoen aan Het Groot Kinderdictee der Nederlandse Taal. Dat vindt een paar uur voor het groot dic tee voor volwassenen plaats, en wordt ook in de Eerste Kamer der Staten-Generaal in Den Haag opgenomen. Philip Fre- riks presenteert beide uitzen dingen. Net als bij het grote dictee nemen Vlaamse en Ne derlandse kinderen deel. Jeugd zender Z@ppelin en het Belgi sche Ketnet zenden de zwoe gende kinderen uit. Taaiwonde ren die willen meedoen, kun nen op internet een 'selectie- dictee' maken, aldus Z@ppelin. Radio 538 weer het best beluisterd Hilversum - Radio 538 is ook in de maanden september en ok tober de best beluisterde Ne derlandse radiozender geble ven. Het station won er 0,6 pro cent luistertijdaandeel bij, en kwam op 12,8 procent. Dat blijkt uit het zogenoemde con tinu luisteronderzoek over deze twee maanden. Sky Radio, ja renlang de onbetwiste nummer één, werd met 10,5 procent op nieuw iets minder (-0,3 pro cent) beluisterd, en wist Radio 2 (10 procent, 0,5) nog maar net achter zich te houden. Sex Inspectors op Britse tv londen - Een Britse tv-zender doet er wat betreft reality tv de ze week een schepje bovenop. In het programma The Sex In spectors hebben stellen seks, zij het niet herkenbaar. Doel is om mensen iets te leren, niet om ze op te winden, aldus de zender Channel 4. dinsdag 23 NOVEMBER 20c hilversum/mediaredactie - Het Commissariaat voor de Media bekijkt of de 'tender' - de voor waarden die de Eredivisie CV stelt aan het vertonen van eredi visievoetbal op tv - in strijd is met de Mediawet. Het Commis sariaat doet de komende dagen een kort en globaal onderzoek en geeft vervolgens aan waar zich mogelijke risico's bevinden. Dat zegt Inge Brakman, com missaris bij het Commissariaat. De Tweede Kamer en staatsse cretaris Van der Laan vroegen gisteren om het onderzoek door de toezichthouder op de Mediawet, maar volgens Brak man was daar toen al toe beslo ten. Normaal toetst het Com missariaat alleen achteraf, als programma's zijn uitgezonden, of de Mediawet is gevolgd. Van wege de maatschappelijke dis cussie over de voetbalrechten wordt nu een uitzondering ge maakt. Brakman verwacht dat er wel 'een aantal dingen inzit ten die op gespannen voet met de Mediawet kunnen staan'. Ze wil daarover nog niet in details treden. De Eredivisie CV maakte vorige week bekend onder welke voor waarden het de uitzendrechten voor de komende drie jaar wil verkopen. Zo eist de Eredivisie CV op zondagavond tussen ze ven en negen uur een program ma dat vooral over voetbal gaat, dat spelers alleen voor een re clamebord worden geïnter viewd en dat de aanpak van be paalde televisieprogramma's vooraf ter goedkeuring wordt voorgelegd. De Nederlandse Mediawet be paalt echter dat zowel commer ciële als publieke omroepen zelf verantwoordelijk zijn voor de vorm en inhoud van de pro gramma's. Ook zijn er grenzen aan de reclamemogelijkheden gesteld. In het geval van sport verschillen die voor commerci ële en publieke omroepen niet veel, aldus Brakman. Zowel de zender van John de Mol, die op de rechten biedt, als de NOS is aan die regels gebonden. Dat geldt niet voor RTL 4 en 5. Dat zijn formeel Luxemburgse zen ders. Het Commissariaat aldaar houdt nauwelijks toezicht, al dus Brakman. den haag/anp - Staatssecretaris Van der Laan (Media) wil in alle vrijheid een plan kunnen ma ken over de toekomst van het Nederlandse omroepbestel. Ze is daarom ontstemd dat een meerderheid in de Tweede Ka mer nu al kiest voor een bestel dat ook in de toekomst bestaat uit meerdere omroepverenigin gen. Dat liet ze gisteren blijken tijdens de behandeling van de mediabegroting door de Kamer. Van der Laan werkt samen met andere bewindslieden aan een kabinetsvisie over de toekomst van het bestel. Die visie moet komend voorjaar het licht zien, maar de actualiteit haalt het ka binet van alle kanten in. Zo overwegen de TROS en de AVRO uit het publieke bestel te stappen, en komt mediaonder- nemer John de Mol mto nieuwe familiezender. 5 Veel fracties vinden het d nodig nu al piketpaal! slaan en kiezen voor het ge omroepmodel, bleek motie. Daarmee zeggen dat er niets moet veran maar dat de basis gelij" blijven. Dat was tegen 1 been van Van der Laan. deze motie sterk ontradi ben verrast dat u op voo al een standpunt innea wil niet op voorhand m gebonden aan een bepaal del." De motie spreekt tegen een model voor e centralistische omroep, de Britse BBC. Regering) CDA kreeg voor zijn steun van PvdA, SGP en tenUnie. De deelnemende kinderen lezen hun brieven aan God voor op een groot bed voor een witte achtergrond, waardoor een soort tussen hemel en aarde-atmosfeertje wordt geschapen. Foto: GPD/NCRV Hilversum - 'God, is er ook een konijnenhemel?' 'Is André Hazes bij U? Wilt u hem dan de groeten doen van mij?' 'God, ik wil u bedanken. Mijn va der heeft zelfmoord gepleegd en toen heeft u me heel erg geholpen.' Luchtig, grappig, voorspel baar, ontroerend en dan opeens weer bijna ake lig confronterend zijn de berichten van kinderen in het nieuwe NCRV-programma Brieven aan God. Tot eind volgende week worden in dit mini- programma - elke uitzending beslaat zo'n vijf mi nuten - dagelijks enkele brieven behandeld. De kinderen lezen hun epistel voor en zitten op een groot bed met witte achtergrond, dat een tussen-hemel-en-aarde-sfeer moet scheppen. Daarna vraagt een redactrice door over het aan gekaarte onderwerp. Het programma is binnen enkele maanden in elkaar gezet, vertelt eindre dacteur Suzan Kunzeler. Er was geen tijd via tele visie oproepen te doen aan jonge kijkers, vandaar dat de redactie een aantal scholen, christelijk én niet-christelijk, heeft aangeschreven. Brieven aan God, NCRV, Nederland 1, dagelijks 18.23 uur eindhoven/gpd - RMW, de uit gever van het 'landelijke' huis- aan-huismagazine U', staat op de rand van bankroet. Deze week wordt het faillissement aangevraagd. Het Steunpunt Acquisitiefraude in Dorwerth heeft adverteerders van het noodlijdende U' inmiddels opgeroepen zich te melden. Het steunpunt wil proberen geld van die adverteerders terug te halen omdat het mi maar in beperkte oplage spreid. Mogelijk wordt gedaan bij het openbaar terie. „We willen wetei het geld van rond 700 teerders is gebleven. Tc plannen werden werd adverteerders voor) den dat er miljoenen plank lagen om het blai aan-huis te bezorgen." Frits Sissing: „Als ik lees dat daders zijn gepakt dankzij het programma, dan doet me dat enorm goed." Foto: Ton Kastermans Liefde bracht hem naar de VS en gaf hem de kans met zijn neus boven op de Amerikaanse verkie zingen te zitten. Een gesprek met 'politiek toerist' Michiel Vos. door onze correspondent Ans Bouwmans new vork - Gehaast komt Vos (33) het café in New York bin nen. Hij is druk met een pro gramma voor de VPRO, waar voor hij in een nabijgelegen studio banden heeft zitten be kijken. Zijn nieuwe carrière als freelance journalist heeft vaart gekregen, sinds hij toevallig verzeild raakte in de wereld van politiek en media in de VS. „Ik had geen idee of ik een camera kon vasthouden, maar werd meegetrokken in het circus dat presidentiële politiek heet." Twee jaar geleden werkte de ju rist nog gewoon in Amsterdam bij het Maison Descartes, waar hij probeerde de Nederlands- Franse relaties te verbeteren. Op het documentairefestival IDFA liep hij de Amerikaanse Alexandra Pelosi tegen het lijf. Hij sprak haar aan over de do cumentaire Journeys with George die ze in 2000 had ge maakt over de verkiezingscam pagne van Bush. „De zomer er na ben ik bij d'r ingetrokken. 'Ik volg alle Democraten voor HBO', zei ze. 'Ga mee'." De klus voerde Vos van de barbecue in de tuin van het Witte Huis - waar hij kennis maakt met Michiel Vos in de Verenigde Staten. Foto: GPD/Alexandra Pelosi Bush - tot het campagnevlieg tuig van John Kerry. Pelosi maakte in opdracht van betaalzender HBO een docu mentaire over de Democrati sche kandidaten voor het Witte Huis. Het moest een herhaling worden van haar ironische campagne-impressies, maar dan nu met John Kerry en con sorten als doelwit. Vorige maand verscheen de film Dag boek van een politiek toerist, die zowel de voorverkiezingen als de campagne behandelt. In de zomer van 2003 ging Vos met Pelosi naar Iowa, de staat in het midden van de VS waar de eerste voorverkiezingen in januari 2004 gehouden werden. Hier moesten de kandidaten het 'grondwerk' leggen, en in deze 'boerenklompenafdeling' kun je ze het beste leren ken nen, aldus Vos. Pelosi en Vos slaagden erin John Kerry in 2003 een paar keer in onbewaakte momenten te filmen, maar eenmaal op het schild gehesen bleek Kerry er weinig behoefte aan te hebben zich bloot te geven. Toch was het voor Vos een bijzondere er varing: slechts weinig buiten landse journalisten krijgen de gelegenheid in het kielzog van een presidentskandidaat te rei zen. Vos voelde zich weliswaar politiek toerist - 'die term had ik bedacht'- maar zijn nabijheid lil het bij de campagne leverdei 05 De een paar journalistieke in Nederland op. Zijn zowel te horen bij de VPI bij Ruud de Wild op Radi oorlof Kerry was een inhoudelij ke kandidaat die ongeloo hard werkte, zegt Vos. J ET/C. als mijn theorie klopt, en anva verkiezingen een karakte ^d®- zijn, dan is het niet gek d ™o.! Bush heeft gewonnen. Bi 23.5 heeft een sterk karakter eierhalil een pittige baas. Ik voeld charisma en macht toen hand schudde. Hij is de 1 df-m« schopper die achter in dl 19-05 zit, de eerste klap uitdeel P"W die door iedereen wordt eute n als een held. De verre 00 )f-mi altijd het beste verhaal h w. 14. durft te zeggen wat hij vi In wezen kwam het er vc17. Vos op neer dat Bush uil isant. sproken is, terwijl Kerry i draait. Kerry legt de nuai uit, terwijl Bush in weinij woorden een strakkere inneemt. Tegelijkertijd Bush niet op zijn best als 23.00 wijkt van 'de boodschap 00.15 wijl Kerry blijk geeft van 5kinfJ enorme intellectuele reil ®9|a, als hij de diepte in moet i.05 B „En daar heb ik veel waa 'gesst voor. Maar dat is niet wande tv-tijdperk van nu om vi Bush is daarvoor gemaal is er niet rouwig dat Bus 9.05 herkozen. „Kerry is zo vc I® J[' woord, maar dat maakt j ook saai. Met hem als pi tagsm zou er minder te beleven ^nder en had ik minder uit te l( door Jacques Geluk den haag - Frits Sissing (41) is eindredac teur en presentator van 's lands oudste misdaadprogramma, AVRO's Opsporing verzocht. „Tegenwoordig brengen ook kranten soortgelijke onderwerpen en heeft SBS een opsporingsprogramma. Wij moe ten zorgen dat wij de autoriteit blijven. We onderscheiden ons doordat we alleen waar nodig bloed laten zien en de sensatie niet opzoeken. Wij dienen het opsporingsbe lang en niet andersom", vertelt hij. Sissing ziet veel ellende, praat met ouders van vermoorde kinderen en maakt zich vaak kwaad. „Het hoeft niet altijd om moord te gaan. Woede komt boven als ik me bedenk hoe daders inbreken in ander mans leven. Ze staan er niet bij stil wat ze mensen aandoen om 20 euro. En hoe héélt iemand het in zijn hoofd een meisje te ver krachten? Zijn oprechte boosheid is niet te zien op tv, maar het is 'wel een motivatie om keihard door te gaan met dit werk'. Als ik lees dat daders zijn gepakt dankzij het programma doej.me dat enorm goed." Sissing is net zo integer en zorgvuldig als het programma waaraan hij leiding geeft, maar saai is Opsporing verzocht allesbe halve. „Soms kijken er 1,6 miljoen men sen", zegt hij om die bewering te staven. „Privacy staat bij ons hoog in het vaandel. Als de naam van een dader eenmaal be kend is, mag zijn foto niet meer op televisie en op de site worden vertoond. De wetge ving is hier het strengst, hebben we ge merkt tijdens de proefuitzending van het Europese opsporingsprogramma Eurocri me. In Engeland wordt een verdachte met naam, toenaam en adres genoemd. Dat is hier onmogelijk." „Na tweeënhalf jaar achter Nelleke van der Krogt te hebben gewerkt, heb ik wat veran deringen kunnen doorvoeren. Jarenlang is er geroepen dat we een jonger publiek moesten bereiken, maar toen ik.eindredac- teur werd, heb ik gezegd dat we daarmee moesten ophouden. We zitten op Neder land 1, dat vooral een ouder publiek be dient. Het is onmogelijk zowel jongeren als ouderen te trekken. We moeten niet krampachtig verjongen of er geforceerd wat hips van maken, maar blij zijn met wat we hebben." „Het programma is wel dynamischer en ei gentijdser geworden, zonder een spagaat te maken naar meer sensatie. Onder Nelleke kwamen er al reconstructies en twee uit zendingen per avond. Uit mijn koker ko men de vernieuwing van het decor en een verandering van de 'tone of voice'. Ook het belteam is nu duidelijker aanwezig in de studio. Nog steeds oud en vertrouwd, maar wel in een eigentijdse vorm." Sissing is helemaal in zijn element, zeker nu hij af en toe Daphne Bunskoek vervangt als presentator van Goedemorgen Neder land. „Opsporing verzocht is een strak pro gramma, waarin de tekst vaststaat. Bij Goe demorgen Nederland mag ik met mijn vra gen aan de gasten wel van de tekst afwijken en het gesprek zelf invullen. Dat is iets heel anders. Een feest. Ik heb dat nu negen keer gedaan en ik constateer groei, ook bij me zelf. Ik durf meer, ook kritischer te zijn in mijn vraagstelling en het is een goede leer school. Dat programma past echt bij mij. Televisie is mijn passie." Die passie is al vanaf zijn jeugd latent aan wezig. Pas als dertiger deed hij er wat mee. Sissing ging eerst 'keurig' studeren, en als afgestudeerd econoom bij een snoepfabri kant werken. „Mijn overstap naar de om roep is het gevolg van een persoonlijk mar ketingplan", spreekt de econoom in Sis sing. „Ik had op school wel aan toneel ge daan, maar ik was er toen nog niet klaar voor. Toen ik 32 was, bedacht dat ik niet wilde eindigen als commercieel directeur. Ik wilde presentator worden, maar ik kon niet onderaan beginnen. Ik was te oud en verdiende teveel." Hij deed een screentest bij AT5, de Amster damse lokale zender, om het nieuws op za terdag te presenteren. „Het was voor het eerst dat ik live voor de camera zat, en ik wist niet altijd waar ik het over had. Het ging niet en na drie maanden werd ik van het scherm getrokken. Dat was toch wel een klap. Ik zocht iets achter de schermen op het niveau van leidinggevende. Ik kwam bij IdTV op de sponsorafdeling. Daar was ik niet gelukkig. Bij AT5 vroegen ze daarna of ik een productieafdeling wilde leiden. „Tweeënhalf jaar lang heb ik vijftien man geleid, programma's ontwikkeld, formules bedacht en begrotingen gemaakt. Tijdens de opnamen van een programma voor de gemeente Amsterdam kwam ik Ad 's Gra- vesande tegen, en liet ik vallen dat ik graag zou presenteren. Drie maanden later werd hij AVRO-directeur. Toen Dirk Kuin, die Opsporing verzocht deed, ziek werd kon ik drie maanden lang locatieverslaggever worden, op voorwaarde dat het zou klikken met Nelleke van der Krogt, die Kuin waar nam." „Dirk overleed en ik bleef. Na twee jaar zei Nelleke dat ze mij wilde opleiden tot haar vervanger. Een jaar lang heb ik camerare petities gedaan en heel wat vlieguren ge maakt. Dat werd op VHS opgenomen en besproken. In de zomer mocht ik de pre sentatie overnemen. Toen Nelleke van va kantie terugkwam zei ze: 'Nu ben ik klaar. Nou kan ik weg'. Gelukkig voor haar kon ze Tussen kunst kitsch presenteren." „In januari ga ik een nieuw programma, Dossier gesloten, in- en uitleiden. Acht af leveringen, op woensdagavond om elf uur, over opgeloste misdaden. Crime Scene In vestigation, maar dan in het echt. Inter views afgewisseld met gedramatiseerde beelden. Daar verheug ik me erg op." Opsporing verzocht, elke maandag op Ned. 1 bij de AVRO, 19.30-20.00 en 22.05-22.35 uur KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. Studio Sport (zo, 19u) NOS 3.326 2. Kopspijkers VARA 2.625 3. Andorra- Nederland Nickelodeon 2.614 4. Journaal (zo, 20u) NOS 2.512 5. Baantjer RTL4 2.325 6. Goede tijden slechte tijden RTL4 2.065 7. Vermist TROS 2.000 8. Studio Sport (za, 22.36u) NOS 1.831 9. Jouw vrouw, mijn vrouw RTL4 1.739 10. Crime scene investigation RTL4 1.528 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Club van Sinterklaas Fox Kids 419 2. Sinterklaasj ournaal PO 371 3. Jeugdjournaal NOS 309 4. Zoop Nickelodeon 300 5. Klokhuis NPS 282 6. Sesamstraat NPS 276 7. Totally spies! Fox Kids 256 8. Bij pap en mam op de thee VPRO 252 9. Victors raam KRO 238 10. Heuvellandziekenhuis VPRO 233 Marktaandelen in Nederland 1 Nederland 2 Nederland 3 RTL 4 RTL 5 Yorin SBS 6 NET 5 Veronica Nickelodeon 11.8 14.9 7,8 17,9 4.6 5.7 10,2 6.4 3.3 4,1 (12,3) - (14,5) (8.1) - (17,9) +/- (4.4) (5.5) (12,9) - (6.2) (3.6) - (1,4) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de markt aandelen van vorige week. ontal Hilversum - In het klimaat na de moord op Theo van Gogh lijkt bedreiging met de dood om religieuze opvattingen he laas 'gewoon' te worden. Toch zijn Geert Wilders en Ayaan Hirsi Ali niet de eerste Neder landers die slachtoffer zijn van dreigementen vanuit extremis tisch islamitische hoek. In 1989 al werd door de Iraanse geestelijk leider Khomeini niet alleen een 'fatwa' uitgesproken over Salman Rushdie wegens diens roman De Duivelsverzen, maar ook tegen de Nederlandse uitgever, de vertaalster van het werk en iedereen die verder met het boek te maken had. Het NPS/VPRO-geschiedenis- programma Andere tijden blikt terug op de affaire, die de we reld in beroering bracht. De aanstaande vertaling van Rushdies omstreden werk leid de in 1989 tot felle demonstra ties in Amsterdam en Rotter dam. Moslimorganisaties wil den de Nederlandse uitgave bo vendien voorkomen, door zich voor de rechter te beroepen op wetsartikel 147, dat 'smalende godslastering' verbiedt. Datzelf de artikel staat nu ter discussie. Het 'doodvonnis' houdt de be trokkenen nog immer bezig, want al hebben geestelijken la ter opgeroepen de fatwa niet uit te voeren, ingetrokken is de 'opdracht' om de ongelovigen te vermoorden nooit. In andere Ne Go NC Ne Th Vo Op Ra NC Me Lir NC NC B& Uit CD NC De Ke Ha Pal NC Me Pre NC S01 B01 Jez Bri Thi Ma Ing NO Nel NC 201 Hel Aar van mie ken Zes Mai Nat Ein Erstt Sorr .55 f in. 21 allo D« 8.00 S Weei lalop 3 Au ivollt Salman Rushdie. Foto: Ai tijden vertelt de vertaais 11 het nog altijd 'een mo< vindt, over haar grote voor vergelding, de polil scherming en de moord haar Japanse collega-vei Daarnaast komt Adriaai Dis aan het woord. Rushdie in zijn progr; Hier is.en bezocht verse keren, ook op zijn duikadres. Van Dis ricl Rushdie Comité op, wai 1 hij internationale steun schrijver probeerde te u WES ritme lOipRon muzit ritme gesp 'muzit mor Andere tijden, Nederlan et 20.55 uur ■vei p NOC HlJord-Hi aiï nd op rd-Hi 16.1 Het t het c Radit hé on- M UT [cht is vraagt

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10