Middenstand dupe van terreurdreiging ECONOMIE WD en CDA: Levensloop moet ook inkomensverlies opvangen Testers proeven twee uur lang van pannenkoeken en soep Consumenten houden geld in hun zak 'Extraatjes' voor oudere medewerker op de helling Ondernemers blij met lagere successierechten Computerblokkade - icijnen te bij pomp i - Weggebruikers kun- j menkort bij diverse tions terecht voor medi- waarvoor geen dokters- i nodig is, zoals hoofd- i |ers en maagzuurrem- )e oliemaatschappijen 'exaco, Gulf, Q8 en Esso en nog dit jaar. BP en jlgen in de loop van lat schrijft vakblad Shops i Home gisteren. Na een M iode van zes maanden en in december 110 1 tions met de verkoop receptloze geneesmid- n maart 2005 groeit het leelnemers naar 170 jpunten. el twee duurder De prijs van een li- el stijgt met 2 eurocent, irgaat aan de pomp 94,5 sten. De prijzen van de es ongelood en super gelijk. Twee dagen gele- rd de diesel juist 0,4 cent per. De benzines gingen cent in prijs omlaag. lende markt breedband De markt voor breed- ternet via adsl- of kabel- ingen groeit onstuimig, erde kwartaal telde Ne- bijna 2,85 miljoen aan- ;n. Dat is 77,9 procent in een jaar eerder. Dat onderzoeksbureau Tele- ler gisteren weten. Het iternetaansluitingen eder kwartaal toe. De ling tussen adsl en ka- door in het voordeel dat goed is voor een UI andeel van 54,7 procent. Ier woningen rde kwartaal rg - In het derde kwar- dit jaar zijn er bijna lieuwe woningen ge- tomen. Dat is 3 procent dan in dezelfde periode ir. Ook het aantal ver- louwvergunningen De daling was in het wartaal 6 procent. Dat t Centraal Bureau voor itiek (CBS) gemeld, n opleving van de wo- van januari tot en zijn er in de eerste ne- den van dit jaar wel iningen gebouwd dan fde periode een jaar Ie stijging bedraagt 4 vooral door nieuwe Noord-Brabant, Gel en Zuid-Holland. rzoek naar ifspraken c - Een aantal grote on- ingen in Nederland n verzekeringsmake- heldering gevraagd over lusafspraken met verze- oncems. De ondeme- willen nagaan of zij de :n jaren niette veel betaald voor het verze- in hun bedrijfsrisico's, ft P. den Dekker, be- Ivan de Nederlandse ie van Risk en Insuran- igers (Narim) gisteren d. De Narim treedt op ïgenbehartiger van de dernemingen in Neder- aanleiding is de verze- ffaire in de Verenigde )aar is de openbare ;r van de staat New ot Spitzer, dubieuze fn op het spoor geko- e order voor me-werf •c - Reparatiewerf Verolme in Rozenburg- n grote order in de sleept. De werf gaat bedrag van twintig euro het pijpenlegschip verbouwen. Voor Kep- lme betekent de op en onderstreping van anstaande positie van De Solitaire, eigendom llseas Group uit Zwit- komt in januari naar n Rozenburg. De aan- ran het schip duurt anden. Als reparatie- teft Keppel-Verolme ekend jaar. De werf gt directeur H. Linssen, 1 zeventig schepen on- len genomen, twee eel als in 2003. el voor straf van zee zaterdag 20 NOVEMBER 2004 liiling i Regeringspartijen dienen wijzigingsvoorstel in den haag/anp - De regerings partijen CDA en WD willen dat werknemers de levenslooprege ling ook kunnen gebruiken om een inkomensachteruitgang op te vangen en niet alleen voor verlofsparen. Op die manier kunnen ouderen volgens hen makkelijker een stapje terug doen, wanneer ze bijvoorbeeld in deeltijd gaan werken of naar een minder zware functie over stappen (demotie). Daartoe hebben de Tweede-Ka merleden Verburg (CDA) en De Vries (WD) gisteren een wijzi gingsvoorstel ingediend tijdens de behandeling van de wet voor de introductie van de levens loopregeling. De verlofspaarregeling moet straks in de plaats komen van de VUT en het prepensioen. Het kabinet wil de fiscale aftrek van de premies voor VUT- en prepensioen in 2006 schrap pen. Daarmee wil het kabinet het gebruik van die regelingen ontmoedigen, zodat werkne mers langer aan de slag blijven. Demotie en deeltijdpensioen zijn veelgenoemde instrumen ten om ouderen langer aan het werk te houden. De inkomens achteruitgang schrikt mensen echter nogal eens af om daar aan mee te werken. D66-Kamerlid Bakker toonde zich geïnteresseerd in het wijzi gingsvoostel van de WD en het CDA. Hij vroeg zich wel af of daarmee niet de deur wordt opengezet dat mensen straks ook moeten sparen voor inko mensachteruitgang door werk loosheid en arbeidsongeschikt heid. Verder gaven de WD en het CDA aan erop tegen te zijn dat werknemers straks hun op gebouwde prepensioenrechten zomaar kunnen innen. Beide partijen vinden dat vroegpensi- oengelden alleen mogen wor den afgekocht om die over te hevelen naar het ouderdoms pensioen of de levenslooprege- ling. utrecht - Actievoerders van milieuorganisa tie Greenpeace hebben gisteren de hoofdin gang van het computerbedrijf Hewlett-Pack ard (HP) in Utrecht geblokkeerd. Ze demon streerden tegen het gebruik van broomhou- dende brandvertragers in computers. De ac tivisten bouwden een muur van duizend ou de computers van HP voor de ingang. Uit door Greenpeace geïnitieerd onderzoek van professor P. Sauer van het Academisch Zie kenhuis in Groningen blijkt dat chemische stoffen als vlamvertragers met broom in het menselijk bloed kunnen belanden. Green peace heeft de resultaten van dit onderzoek deze week gepresenteerd. Foto: GPD haarlem/anp - Werkgevers en werknemers moeten hun afspraken over 'extraatjes' voor oudere medewerkers onder de loep nemen. Dat heeft werkgeversorganisatie AWVN gisteren gezegd. Volgens de Com missie Gelijke Behandeling zijn zulke rege lingen in strijd met de wet die leeftijdsdis criminatie op de werkvloer verbiedt. Bedrijven die ouderen seniorenverlof of ex tra vakantiedagen aanbieden, moeten die extraatjes daarom ook aan jongeren geven, blijkt uit twee uitspraken van de commis sie. De oordelen vloeien voort uit de Wet gelijke behandeling op grond van leeftijd, die 1 mei dit jaar is ingegaan. „Ondanks instemming van de vakbonden vindt de commissie de regelingen onwettig. Werkgevers en werknemers moeien dus andere afspraken maken", aldus een woordvoerder van de AWVN. De werkge versorganisatie denkt op dit moment na over alternatieve regelingen die wel op goedkeuring van de Commissie Gelijke Be handeling kunnen rekenen. De AWVN vindt dat 'de politiek zich moet afvragen of het streven naar gelijke behandeling hier niet te ver gaat', aldus de woordvoerder. De Commissie Gelijke Behandeling bepaal de in september dat een handelaar in boe ken en kaarten zijn werknemers van 45 jaar en ouder geen extra vakantiedagen mag ge ven. Volgens de commissie is bij de onderne ming namelijk geen sprake van fsyiek zwaar belastende functies. Ook de extra va kantiedagen voor oudere werknemers bij spellenmaker Ravensburger mogen niet. Ook VNO-NCW, de koepelorganisatie waar de AWVN lid van is, vindt het verstandig om ouderenregelingen te herzien. Volgens de ondernemersorganisatie werken de ex traatjes stigmatiserend naar ouderen en zijn de maatregelen onnodig duur. Boven dien zijn de regelingen in veel gevallen on nodig, aldus G. Dolsma, secretaris sociale zaken van VNO-NCW. De vakcentrale FNV bestrijdt dat. Volgens een woordvoerster passen de regelingen in een goed ouderenbeleid om uitval onder senioren tegen te gaan. Bovendien is het volgens de FNV nagenoeg onmogelijk een goede scheiding te maken tussen zware be roepen en andere vakken. „Het is daarom de vraag of de rechter de uitspraken van de Commissie Gelijke Behandeling gaat over nemen." Overigens laat de commissie op dit mo ment de universiteit van Tilburg uitzoeken welke functies zwaar belastend zijn. Dat onderzoek moet deze maand zijn afgerond. den haag/gpd - Middenstanders worden de dupe van aanhouden de berichtgeving over terreur dreiging in Nederland. Consu menten houden het geld in hun zak als de regering en de media er niet in slagen een positievere draai te geven aan de huidige ontwikkelingen. Dat zegt Fred van Raaij, hoogle raar economie aan de universi teit Tilburg, die de invloed van nieuws op het consumentenge drag onderzoekt. Deze zomer toonde hij nog aan dat bericht geving over de economische malaise direct een lager beste dingspatroon tot gevolg had. Na de negatieve berichtgeving over de economie, krijgt de consumptie volgens de hoogle raar opnieuw een tegenslag te verwerken. „Door alle gebeur tenissen na de moord op Theo van Gogh zijn consumenten onzeker. De consumptie zal in november minder stijgen dan verwacht. Het consumenten vertrouwen blijft nu al achter bij dat van België en Frankrijk." Concrete cijfers over de invloed van de terreurdreiging op de consumptie heeft Van Raaij nog niet, omdat de periode na de dood van Van Gogh nog te kort is om een betrouwbare meting uit te voeren. Naar aanleiding van de aanslagen van 11 sep tember in de Verenigde Staten en de daaropvolgende neer waartse spiraal in het consu mentenvertrouwen, voorspelt dc psycholoog-econoom dat de Nederlandse economie ook nu een klap te verwerken krijgt. ,Als mensen zich onzeker voe len, gaan ze sparen", zegt Van Raaij. „Door de spanningen op straat voelen mensen zich on veilig, dus blijven ze vaker thuis. Dat kan slecht uitpakken voor de horeca." Van Raaij ziet een belangrijke taak weggelegd voor de regering. „De tegenstel lingen in het kabinet en de dis cussies over het functioneren van de binnenlandse veilig heidsdienst ATVD maken de consument nog onzekerder. Dat patroon zagen wij deze zo mer ook al toen Balkenende en door Angelique Mulders Dagelijks meldden zich tientallen mensen bij Opinion Market Sur vey (OMS) aan de Dr. Lelykade in Den Haag. Eenmaal binnen gaan ze er zo'n twee uur voor zitten om chips, pannenkoeken en soep te testen. Lekker of niet, dat moeten ze aangeven. Met de testresultaten kiezen supermark ten de leveranciers voor hun huismerken. den haag - Klinisch en afstan delijk, dat is de testruimte van Opinion Market Survey. De panelleden worden door witte tussenschotten van elkaar ge- scheiden. Iedere 'eettafel' is voorzien van een waterkraan plus mini-afvoerbak, een wit prullenbakje en een computer. In ieder hokje hangen 'De 11 Gouden Testregels', zoals: 'Tij dens testen is het verboden te roken, koffie of thee mee te ne men in de testcabine, kauwgom te eten of sterke parfum op te hebben.' Voor het uitzicht komen de tes ters van uiteenlopende voe dingsproducten duidelijk niet naar het OMS-gebouw in de Scheveningse haven; ze kijken uit op een wit schot met daarin een luikje. Hierdoor worden de ze ochtend stukjes magnetron pannenkoek, kipsatésalade, aardappelsalade, chocolade pasta, vruchtenmix en rook worst aangevoerd. Merk- of fa brikantnamen van het voedsel krijgen de panelleden niet te In twee uur wordt zeker een do zijn producten beoordeeld op smaak, of het product aange naam ruikt, of de kleur goed is en het geheel er aantrekkelijk uitziet. Als laatste test staat een dropje op het programma.Als je dat eerder doet, proeven ze daarna niks meer", weet Edwin Wek king, directeur en oprichter van Opinion Market Survey. „Drop legt een dunne film over je tong waarna het moeilijk is om de intensiteit van iets zoets aan te geven." De porties zijn telkens gering; eveneens een bewuste keuze, aldus Wekking.Als je mensen een klein stukje pannenkoek geeft, proeven ze bewuster dan wanneer hen een complete pannenkoek wordt voorgescho teld. En het is natuurlijk ook Minister Donner van reeft naar een over- tnijn van drie jaar voor re bestraffing binnen n vervuiling op zee te schepen. In de tus- >uden ook internatio- lepvaartverdragen aan- J aCwnnen worden, waar- r dergelijke vervuiling ngenisstraffen moge- )at heeft Donner giste- ;d na afloop van het iet zijn EU-collega's, orzat. In de vakken van Opinion Market Survey liggen allerlei produkten klaar die moeten worden getest. Foto's: GPD/Theo Bohmers De panelleden worden door witte tussenschotten van elkaar gescheiden. Iedere 'eettafel' is voorzien van een waterkraan plus mini-afvoerbak, een wit prullenbakje en een computer. een test, geen diner." De 'proefpersonen' van OMS zijn geen geoefende smaakex- perts en hebben ook geen stu die voedseltechnologie achter hun naam. Het zijn gewone consumenten, die het leuk vin den om twee tot drie keer per week zo'n twee uur super marktproducten te beoordelen. Het leeuwendeel van de panel leden komt uit Den Haag. Ellen Leenders (56) en Willy van Koo- ten (74) ook. De vrouwen spre ken al jaren hun smaakpapillen aan voor OMS. Maar niet alles wordt beoordeeld; zo lust Leen ders geen alcohol en wil Van Kooten geen melk testen. „Yog- hurtjes of vla vind ik prima, maar gewoon melk heb ik mijn hele leven nog niet gedronken. Ik lust het niet en dan hoef ik het hier ook niet te drinken. De 74-jarige Willem loustra vindt al het gepraat over 'dat lust ik niet' onzin. „Ik ben een oor logskind; ik eet alles." Voor het geld hoeven de panel leden het niet te doen: iedere testochtend of -middag levert vijf euro per persoon op. En één keer per drie maanden wordt hem of haar eenvijfde staatslot toegestuurd. Verder krijgen ze af en toe, als de aan gevoerde hoeveelheden zo groot zijn dat er na een test ma teriaal overschiet, een voedsel pakket mee. Wekking: „Ik wil voorkomen dat mensen brood proevers worden. Daar hebben we slechte ervaringen mee. Voor die mensen wordt het ééntal testen belangrijker dan de test zelf." OMS is gespecialiseerd in het vergelijken van huismerken van supermarkten met A-merken (de grote, bekende merken; Co ca-Cola is een A-merk en 3-ES cola niet). Een goede business, blijkt uit de woorden van Wek king. „We zitten in een laagcon junctuur én een supermarkt oorlog. Beide zijn gunstig voor huismerken. Klanten willen of kunnen het dure A-merk niet betalen en supers zelf hebben er extra belangstelling voor om dat ze meer verdienen aan een pot jam van het huismerk dan aan de jam van Hero. Het huis merkenaandeel in het schap neemt nog altijd toe. De kwali teit is de afgelopen vijf jaar ook toegenomen." Stelregel van de supers is dat het private label, de marketing- term voor huismerken, eenzelf de hoge kwaliteit heeft als het A-merk. Ze nodigen tien fabri kanten van bijvoorbeeld hagel slag uit om hun product te leve ren en laten vervolgens OMS de vergelijkende test uitvoeren met het A-merk Venz. „Degene die het dichtst bij Venz zit, wint. Nou ja, de prijs die de leverancier vraagt, is na tuurlijk ook belangrijk. Als die opvallend hoger is, krijgt de nummer twee het contract voor de huismerkhagelslag", zegt de OMS-directeur. „In wezen zoe ken wij hier voor onze op drachtgevers naar de grootste gemene deler. Dat levert een smaakvervlakking op, maar dat kan niet anders want er moet verkocht worden door die su pers. Zo werkt het nu een maal." Eén stukje volksgeloof wil Wek- king nog even uit de weg rui men. Het huismerk is niet af komstig van A-merkfabrikanten als bijvoorbeeld Unilever. „Daar zullen ze niet zo snel aan beginnen, want ze zijn bang zo de verkoop van hun topmerk te ondermijnen. Bovendien kun nen die private labelfabrikanten het goedkoper dóén dan die grote jongens." Zalm spraken over de slechte economie. Mensen stoppen dan met geld uitgeven, terwijl dat helemaal niet nodig is. Wei nig mensen zijn echt minder gaan verdienen." Volgens de onderzoeker wordt de consumptie minder negatief beïnvloed als de nadruk wordt gelegd op positieve ontwikke lingen. En die zijn er wel dege lijk, meent Van Raaij. „Er is vo rige week nog een hele terreur- bende opgerold. Als die bood schap wordt uitgedragen, voe len consumenten zich direct veiliger en gaan zij meer beste den." Van Raaij wijst de achter blijvende consumptie niet al leen naar de boodschappers van het nieuws. Ook de Neder landse consument verandert heel snel. Nederland is een re latief veilig en stabiel land, maar van de nuchtere Hollan der is geen sprake meer. „We laten ons bestedingspatroon steeds meer leiden door wat ons zou kunnen overkomen. Dat kan werkloosheid zijn, en nu ook terreur." den haag/anp - VNO-NCW is zeer te spreken over de verho ging van de vrijstelling van suc cessierechten voor familiebe drijven van 30 procent naar 75 procent. De ondernemingsor ganisatie vindt het verder 'een goede zaak voor de Nederland se industrie' dat de energiebe lasting volgend jaar met 100 miljoen euro minder wordt ver hoogd dan het kabinet van plan was. Dat verklaarde VNO-NCW gis teren in een reactie op het Be lastingsplan 2005, dat de Twee de Kamer een dag eerder be handelde. Volgens de belan genbehartiger vormen de lagere schenkings- en successierech ten een grote stimulans voor de bedrijfsopvolging van familie bedrijven. Eigenlijk vindt VNO- NCW dat het bedrijfsgebonden vermogen helemaal moet wor den vrijgesteld van die rechten, zoals dat in sommige andere landen is geregeld. Familiebedrijven vormen 55 procent van de Nederlandse ondernemingen. Met bijna 2,5 miljoen werknemers zijn ze goed voor 40 procent van de werkgelegenheid. De komende jaren speelt de opvolgingskwes tie bij vele tienduizenden on dernemingen. Tegen de achtergrond van de hoge energieprijzen is de be perking van de verhoging van de energiebelasting 'zeer wel kom'. verklaarde VNO-NCW. Minder energiebelasting is vooral van belang voor de Ne derlandse industrie die 'volop in de wind van de internationa le concurrentie staat'. MKB-Nederland is verheugd dat is gekozen voor een 'even- rediger' verdeling van de ener giebelasting en de gemengde kosten voor ondernemers. Het oorspronkelijke plan van het kabinet om de belastingmaatre gelen te laten betalen met de invoering van belasting op au to's met een grijs kenteken en verdubbeling van de energiebe lasting is daarmee, dankzij een ingediende motie, van de baan. Dat is gunstig voor het econo misch herstel bij de middelgro te en kleinere bedrijven. De be langenorganisatie ziet er scherp op toe of de motie ook wordt uitgevoerd. thmilcrdui; WncttMlai IV\HM.VJÏ

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9