en Kooibooi op weg aar de hoofdklasse SPORT Roeland Spijker kijkt wat op hem afkomt strict wil strenger optreden ;en geweld op voetbalveld S2 5 ino Ooyendijk en de vrolijke boel bij WSB t r n* if, WSB - SC Feyenoord zondag 14.00 uur ouxver de Koning en Zoutendijk beste sporters van Leiderdorp HDC982 zaterdag 20 november 2004 ïge T< ne tjan van Geen Kif Hij kan lang in zijn ge- en graven, maar niet eerder be| et voor dat Menno Ooy- een team voetbalde dat en éjstrijden op rij won. Met 'P1? Ie 27-jarige Leidenaar llt flinke stap te zetten de hoofdklasse. Morgen aoth enoord op bezoek, dat voorstaat en een wed- Ier heeft gespeeld. „We :en tikkie uitdelen", zegt ■yto: e la -oep »rvn 3 een tand ede: p vv klaar voor. De hoofd- ✓knkt als nooit tevoren. I week uit speelt de ijkerhoutse club of de inder van de mat of door het blakende zelf- t rn4en. Het elftal is in ba- ?slaj vordt niet geplaagd ils d ssures of schorsingen, eind worden pas de erdeeld", weet Ooyen- de I it hangt ook niet van de 2 6 els met Feyenoord af of nioen worden. Maar het ^odi of alles vanzelf gaat en idsti nen verliezen. Tegen de laten we geen punten meer liggen zoals vorig jaar. Hoewel WSB vorig jaar op de derde plaats eindigde, was het toch een rampseizoen. Het greep door het gelijke spel in de laatste wedstrijd tegen Wilhel mus naast alle prijzen. Voor Ooyendijk was het seizoen in januari al afgelopen. Hij liep een zware knieblessure op en maakte alles vanaf de kant mee. „Het was frustrerend om al die teleurgestelde gezichten te zien. Ik wilde graag voetballen. Ik was er wel continu bij in de kleedkamer maar beleefde het op een heel andere manier." Ooyendijk begon ooit bij Roo- denburg. Via Lugdunum, weer Roodenburg, Lugdunum, UVS en RCL belandde hij bij WSB. Tussendoor was hij nog even bij Rijnsburgse Boys te vinden. Hij maakte er alleen de voorbe reiding mee. „Ik kreeg van trai ner Henk Wisman te horen dat ik een eerlijke kans zou krijgen, maar ik speelde alleen maar in het tweede. Misschien was ik wel niet goed genoeg, maar ik kreeg het idee dat Wisman mij een bindende wedstrijd wilde laten spelen zodat ik niet meer terug kon. Dat vond ik niet he lemaal eerlijk. Ik hoefde echt niet per se meteen in het eerste te spelen, maar vond het lullig zoals het ging. Ik was echt te leurgesteld." Met UVS speelde hij twee jaar hoofdklasse. Boezemvriend Henk de Cler - de twee groei den naast elkaar op in de Nas- saustraat - maakte ook deel uit van dat elftal. Samen gingen ze een jaartje naar RCL, maar ook dat was geen succes. Waar De Cler terug ging naar Lugdunum om met een aantal vrienden van vroeger in het zaterdag team te spelen, koos Ooyendijk voor een stapje hoger. „Ik zeg niet dat de derde klasse zater dag geen niveau heeft, maar ik wilde nog wat meer. Ik heb nog ambities. Sem Schilthuizen ging van Ter Leede terug naar Lugdunum. Aan de ene kant kan ik het begrijpen, aan de an dere kant vind ik het zonde. Ik ben 27 en op de top van mijn fysieke mogelijkheden Met WSB wil ik straks nog een paar jaar hoofdklasse spelen. Daarna kan ik altijd nog met mijn vrienden bij Lugdunum voet ballen", zegt Ooyendijk, in het dagelijks leven werkvoorberei der in de utiliteitsbouw. Vroeger was hij nog wel eens onbesuisd. Ooyendijk kon zijn hoofd verliezen en spijkerharde overtredingen maken. Het le verde hem menige schorsing op. „Bij UVS werd ik eens voor zes wedstrijden geschorst. Een speler van ADO '20 stond op mijn teen en ik gaf hem een kopstoot. Als er iemand tegen mij scoorde, kon ik over de schreef gaan. Had ik niet de bal, dan had ik wel de man. Ik schrok soms van mezelf. Thuis kreeg ik dat te horen. Ik kreeg ng nwel Vt Ier. D - Tim Brouwer de urgegisteren gekozen tot in 11 van het jaar' in Lei- -6 De atleet van Leiden n« oekte afgelopen sport- atste Dede prestaties op het I cross. Hij werd vijfde tionale Sylvester-cross - e Clingendaalcross en oss. Op de nationale llrv taat hij bij de beste 25 ^^svan Nederland. bestaande uit Ron nigt am, Ruud Pattiapon ran Duivenbode, wees op de twaalfde plaats f kilo et Leiden Atletiek be- met ij de Europa Cup in Ie ra ame e Leiderdorpse sport - werd gisteravond cht in theater De Mu- fe organisatie had de nst extra allure j veel oud-winnaars en ekende sporters uit te Onyi >p), 72 Duwen ging de eerste ®rsBJ r Anouk Zoutendijk, wai ge Leiderdorpse is na- ampioene shorttrack junioren. Zij hoopt dit leidsre ap naar de kernploeg kaart van het jaar werd leniging Leiderdorp. ars boekten afgelopen 1900 ucces waaronder acht titels in diverse leef- voor jongens- ams. Ook wonnen ikers diverse individu- oenschappen, iselgroep van Ruiter- Tim Brouwer de Koning èn Anouk Zoutendijk werden gisteravond in de Leiderdorpse Muzehof uitgebreid in de bloemetjes gezet. Foto: Mark Lamers vereniging Liethorp sleepte de prijs 'sportploeg van het jaar' in de wacht. De ruiters werden nationaal kampioen in de C-ca- tegorie en promoveerden hier door naar de B-klasse. Er was een aanmoedigingsprijs voor het pupillen-meisjesteam van RCL dat vorig voetbalsei zoen naar de op een na hoogste klasse promoveerde. Loes en Peter Prillwitz van hockeyclub Alecto werden uitgeroepen tot 'vrijwilligers van het jaar'. De komende weken bestuur van district 'an de KNVB zich bui- hardere maatregelen 1 legen en clubs die zich maken aan geweld op 2 eurvelden. Want, zo 2 listrict vast, het geweld •nd het veld verhardt, ne van het aantal ge- incidenten in het mdse district West II NVB is dit seizoen ge- Geregeld raken com- allen en toeschouwers i bij de geweldsinci- ?BAl listrictsmanager Sjaak roon is de maat vol en nog - harder worden m tegen het wange- al worden teams, die in een seizoen schuld an het staken van een per direct uit de e genomen. Daar- :kev naast staan tien clubs in West II op de nominatie om door de KNVB in de ban te worden ge daan. Dit heeft te maken met wangedrag en wanbetaling (contributie aan bond of veld- huur). Bij een volgend ernstig incident mogen die verenigin gen geen teams meer inschrij ven voor de competitie, wat het einde van de club kan beteke nen. Een van de grote problemen waar de voetbalbond mee kampt is de spanning tussen overwegend autochtone en al lochtone clubs. Districtsvoor zitter Gerard van Rijk deed gis teravond tijdens de districtsver gadering van West II een be roep op de verenigingen 'om zich te bezinnen op de huidige spanning in Nederland.' De oorzaak in het voetbal ligt vol gens hem in vooroordelen en het elkaar niet willen en kun- Menno Ooyendijk: „Het lijkt wel of alles vanzelf gaat en niet kunnen verliezen." Foto: Henk Bouwman van mijn vader op m'n lazer. Hier werd de tweede wedstrijd van de dag gespeeld. Maar ik ben rustiger geworden. Vroeger haalde ik een stuk of acht kaar ten per seizoen, dit jaar heb ik er niet een gehad. Ik ben wat kiener, als ik niet bij de bal kan." Hij woont nog thuis, maar heeft in Nieuw-Vennep een nieuw bouwhuis gekocht, dat volgend jaar klaar is. Hij gaat er wonen met zijn vriendin, die met de Kopergirls Europees- en we reldkampioen twirling is. Maar Ooyendijk zal altijd een 'Kooi booi' blijven. Net als buurjon gen Herik - die net al hij als kleine jongen onder een Feyen- oord-dekbedovertrek sliep - en Tim de Cler, de linksback van AZ. Ooyendijk: „Ik was altijd voor Feyenoord. Maar toen Tim bij Ajax ging spelen, wilde ik wel dat hij van Feyenoord won." Hij ziet zichzelf niet snel meer van vereniging wisselen. Kat wijk toonde vorig seizoen inte resse, maar bij WSB heeft hij nog iets af te maken. Ooyendijk floreert in het centrum van de verdediging naast Jeffrey van As. Hij steekt veel op van de ex- prof. die zomaar kwam aan waaien op De Boekhorst. „Hij is precies wat we nodig hadden. Iedereen kijkt tegen hem op." Door veel te winnen wordt de sfeer in Noordwijkerhout alleen maar beter. „We gaan voor el kaar door het vuur. Ik heb hier echt mijn stekkie gevonden. Het is niet alleen het voetbal, maar alles eromheen. Oud-eer- ste-elftalspelers blijven betrok ken bij de club. Dat zie je bij clubs in de stad bijna niet. Het is een vrolijke boel hier." Leidse waterpoloër bij voorlopige selectie Nederlands team nen begrijpen. „Vooroordelen uiten zich bij de ontvangst van verenigingen met een allochto ne signatuur. Het publiek rea geert er verkeerd op, wat zich uit in onaanvaardbaar taalge bruik," aldus Van Rijk. „Allochtone clubs, die verlies met alle mogelijke middelen willen voorkomen, reageren te temperamentvol richting tegen stander en scheidsrechter. En ze begrijpen niet dat gebruik van een andere taal dan het Ne derlands tot irritatie en misver standen kan leiden." Het leidt volgens de voorzitter tot zoveel wrevel dat bestuur ders bij de KNVB verzoeken in dienen om de Nederlandse taal op de velden verplicht te stellen of allochtone clubs zelf hun ei gen competitie te laten organi seren. Het zijn verzoeken waar de voetbalbond pertinent niet aan wil meewerken. door Gertjan van Geen leiden - De waterpolocarrière van Roeland Spijker gaat steeds meer parallellen vormen met die van zijn vader. Jacob Spijker was een van de spilfiguren in de hoogtijdagen van De Zijl/LGB. De 19-jarige speler van De Zijl- LGB/Vivax staat aan de voor avond van een nieuwe bloeipe riode van de Leidse club. Spij ker strijdt bovenin mee in de hoofdklasse en werd vorige week opgenomen in de voorlo pige selectie van het Neder lands team. „Het is uiteindelijk een voordeel dat hij mijn vader is, maar ook zonder hem zou ik alles voor mijn sport hebben overgehad", zegt Spijker. Hij kreeg het waterpolo met de paplepel ingegoten. Het was een stimulans, maar hij kreeg soms wel het gevoel dat hij meer moest bewijzen dan an deren. Spijker: „Ik heb wel mijn bedenkingen gehad. In het be gin vond ik het moeilijk dat hij de coach van het eerste was. Ik vond dat ik er klaar voor was, maar hij liet me niet spelen. Hij dacht: - en dat zijn slechts ver moedens - 'Als ik hem erin leg, denken ze dat ik doe, omdat hij mijn zoon is'." Ook bij Oranje krijgt hij met va der Jacob te maken. „Ik vind het leuk voor hem, dat hij assis- tent-bondscoach is, maar op het moment dat ik geselecteerd werd, kwamen gelijk de verha len los. Dat ik erbij zit vanwege mijn vader. Niet leuk, maar ik kan het me wel voorstellen." Roeland Spijker is te jong om de sportieve crisis van een aan tal jaar geleden bij De Zijl-LGB te kennen. Zijn club moest uit een diep dal komen om te staan waar het nu staat. „Ik was een keer pupil van de week en hoorde alleen maar gesprekken over degradatie uit de hoofd klasse. Ik snapte er niets van. Met de jeugd ging het altijd goed. Ik heb drie NK's onder de zestien jaar gespeeld en was een keer derde van Nederland geworden." Spijker maakte alleen de op waartse lijn van de vereniging mee. Zijn voorlopige uitverkie zing is een bewijs dat hij op de goede weg is, zoals heel De Zijl- LGB/Vivax goed bezig is getuige het feit dat ook Paul Verwey en Mike van Beukering werden ge selecteerd. In de hoofdklasse won het zijn eerste vijf wedstrij den. „Het gaat hartstikke goed, hoewel we nog niet eens goed op elkaar ingespeeld zijn. De vier spelers van Jong Oranje (naast Spijker, Koen Plasmeijer, Sebastiaan Goed en Jurian Menagie red.) hebben bijna de gehele voorbereiding gemist. De laatste twee wedstrijden wa ren naar mijn gevoel de beste. Er heerst een heel goede team sfeer. Er is wederzijds respect tussen de jonkies en de oudere spelers. In het clubhuis is het altijd gezellig en op zaterdag avond gaat iedereen een beetje naar dezelfde kroegen." De resultaten in de lopende competitie zijn dusdanig dat de Leidenaars voorzichtig aan mooie successen mogen den ken. „Maar het duurt nog wel drie of vier jaar voor vye echt om de titel mee kunnen strij den. We zijn nog te wisselvallig. En we moeten eerlijk zijn. We hebben de topteams AZC, Polar Bears en HZ/Zian nog niet ge had. Die ploeg zijn nog een stuk sterker dan wij en een stuk vol wassenen Zijn prestaties bij De Zijl-LGB leidde al eerder tot selectie voor Jong Oranje. Afgelopen zomer nam hij met die ploeg in Malta deel aan het Europees Jeugd kampioenschap. Het werd een afgang. Nederland eindigde slechts op de dertiende plaats. „We hadden in de aanloop naar het EJK dertig uur per week ge traind. We gingen voor de topacht, maar alles wat mis kon gaan, is ook misgegaan. Dat on ze eindklassering als schok werd ervaren, kan 1k me voor stellen. We deden in een keer een forse stap terug, terwijl we toch hadden getraind om beter te worden. Het was een menta le kwestie. De spanning werd te veel, we konden niet onder druk presteren", zegt de stu dent commerciële economie aan de Johan Cruyff University. De school laat veel ruimte voor het bedrijven van topsport. Spijker is de enige van het team die doorstroomde naar het 'grote' Oranje. Het Nederlands team belegt binnenkort twee trainingskampen in Duitsland en Joegoslavië. In januari staat in het Italiaanse Imperia het Europese kwalificatietoernooi voor de wereldkampioenschap pen op het programma. Van de twintig geselecteerden vallen er nog vijf af. De Leidenaar dankt zijn uitver kiezing naar eigen zeggen voor al aan zijn fysiek en aan het feit dat hij op verschillende posities uit de voeten kan. Spijker heeft een stevige torso, mede het ge volg van drie keer in de week de sportschool bezoeken. Ooit hoopt hij met waterpolo geld te verdienen. Daarvoor zal hij naar het buitenland moeten. Polo is een heel kleine sport in Nederland. „Niets mooiers dan van je hobby je beroep maken", meent hij. „De komende vier jaar blijf ik in ieder geval nog bij De Zijl en wil ik mijn studie af maken. Een maatschappelijke carrière blijft het belangrijkst. Ik kan me niet voorstellen, dat ik eerder al een heel goede aan bieding krijg. Ik schat mijn kan sen op een definitieve selectie voor het Nederlands team ook niet heel hoog in. De komende vier jaar ga ik rustig kijken wat er op me afkomt." Roeland Spijker: „Het duurt nog wel drie of vier jaar voor we echt om de titel mee kunnen strij den." Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23