LEIDE 'Pittige' verhoging grondprijzen iurgemeester Lenferink moet bemiddelen' Man slaat tien jaar vrouw en kinderen SP wil proef met gratis bussen juist uitbreiden L 3 3 REGIO R1 Leiden moet nieuwbouw en renovatie 'op eigen kracht' betalen "O fD rt> SU n> Q. O n su su su" 3 LIGIER SCHUIFDEUR ACTIE INDE MAAND NOVEMBER VERNIEUWEND, Artis de Partis gaat naar Artis. zaterdag 20 november 2oo4 Zij-instromers: lend gek of it op hun plek? ifietsster na ling gewond - Een 25-jarige brom- ir uit Voorschoten is don- avond op de Schiphol- wond geraakt bij een on- Zij werd aangereden >n automobiliste (35) uit >est die vanuit een uitrit pholweg op reed en de etsster niet zag. Met on- I letsel is de Voorscho- laar het LUMC gebracht. lieg Nn-West et veel sneller' - Werkgeversorganisatie CW West bepleit bij mi- 'eijs van verkeer en wa- teen versnelde aanleg Nil-West. De regionale ande wegen N206 (langs en Noordwijk) en N207 ilphen aan den Rijn) i worden verbreed en er >n verbinding komen de N205 (Hoofddorp, "'ennep) en de N206. pen zijn nodig om de 'centra van Aalsmeer, en Boskoop een bete- iting te geven op het :nnet. Peijs had het be- ia gevraagd om een re- agd op de Nota Mo- fO-NCW klaagt erover ister niet duidelijk zij de groei van het :eer in de Randstad igen en hoe de infra- 'gelijke pas' kan hou- de bevolkingsgroei. door Wilfred Simons leiden - Leiden gaat gemeente lijke bouwgrond voortaan tegen 'pittige prijzen' verkopen. Te lang, zegt WD-wethouder Geertsema (grondzaken), heeft de gemeente met lage grondprij zen de particuliere en commerci ële nieuwbouw gesubsidieerd. Leiden gaat nu werken met dui delijke richtprijzen, waardoor ie dereen die gemeentegrond koopt, weet waar hij of zij aan toe is. Leiden heeft grondprijzen de afgelopen decennia met opzet laag gehouden. Vooral bij de bouw van de Stevenshof wilde de gemeente graag gematigde grondprijzen. De gemeente wil de doorstroming vanuit de bin nenstad, hoge woningprijzen pasten daar niet bij. Ook bij nieuwe bedrijfsvestigingen mocht de grondprijs geen be letsel zijn voor een ondernemer om een nieuw bedrijfspand te bouwen. In feite, zei Geertsema gisteren tijdens de presentatie van de Nota Grondprijzen ge meente Leiden, kwam het erop neer dat Leiden daarmee de komst van nieuwe woonhuizen en bedrijven subsidieerde. Lage grondprijzen waren goed voor de ontwikkeling van de - des tijds - zwakke stad. Leiden kon ook grond onder de marktprijs verkopen, omdat er vanuit het rijk veel subsidies beschikbaar waren voor nieuw bouw- en renovatieplannen. In middels heeft het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimte lijke Ordening en Milieu alleen nog subsidie beschikbaar voor 'grote ruimtelijke ingrepen', zo als de bouwplannen uit de Nota Ruimte. Volgens wethouder Geertsema moet de gemeente voortaan 'op Ook in de nieuwbouwwijk Roomburg zullen 'pittige' grondprijzen worden gerekend. Foto: Henk Bouwman eigen kracht' zorgen voor de uitvoering van haar nieuw bouw- en herstructurerings plannen. „De laatste keer dat het ons is gelukt om een grote rijkssubsidie binnen te halen, is met de vernieuwing van Lei- den-Noord geweest." Nieuwe bouwplannen moet Leiden uit eigen zak betalen. Het optrek ken van de grondprijzen naar een marktconform niveau is daarvoor een belangrijk middel. Bij de vaststelling van de nieu we grondprijzen heeft Leiden gekeken naar geldende prijzen in omliggende gemeenten, zo als Delft, Zaandam en Haarlem. Bovendien heeft Leiden zich 'gespiegeld' aan het 'grootste delijke' prijsniveau van Amster dam. Hier en daar zijn zulke grondprijzen ook in Leiden haalbaar, vooral bij de A4, de A44 en bij het station. Hier is Leiden het sterkst verknoopt met Schiphol en de rest van de Randstad. Geertsema vindt dat Leiden te recht hogere prijzen kan vra gen. 'Pionieren' in nieuwbouw wijken is er in de stad immers niet meer bij, zoals in de jaren '70 in de Merenwijk en in de ja ren '80 in de Stevenshof. Nieu we huizen en bedrijven verrij zen doorgaans in een al volop ontwikkelde omgeving, met winkels en voorzieningen. „Zelfs in Roomburg is dat zo", vindt hij. Hogere grondprijzen betekent wel dat nieuwbouw woningen duurder zullen zijn dan in het verleden. „Hun waarde komt dichter te liggen bij de marktwaarde van be staande, omringende huizen", zegt hij. den haag/leiden - Een 36-jarige man uit Kosovo ranselde zijn echtgenote en kinderen in Lei den af 'met de beste bedoelin gen'. Althans: zo wilde hij de Haagse politierechter gisteren doen geloven. Ruim tien jaar lang kregen zijn gezinsleden er met enige regelmaat van langs in hun woning in Leiden. Hij sloeg vrouw en kinderen zo nu en dan met een riem tegen het hoofd. De politierechter veroor deelde hem tot een gevangenis straf van zes maanden waarvan twee maanden voorwaardelijk. Soms werd 'zijn vaderliefde hem gewoon te veel', zo vertel de de man gisteren. Uit angst dat zijn kinderen zouden om gaan met verkeerde vrienden of dat ze aan de drugs zouden ra ken, kon hij zijn zelfbeheersing volledig verliezen. Dan sloeg hij de kinderen met de gewraakte riem, of bekogelde hij hen met zware voorwerpen. Als zijn echtgenote het opnam voor haar kroost was ook zij niet vei lig. In zijn moederland Kosovo is het de normaalste zaak van de wereld dat een vader of echtgenoot zijn agressie bot viert op vrouw en kinderen, al dus de verdachte. Zelf zou hij ook regelmatig zijn geslagen door zijn vader. In de gevange nis zou hij tot het inzicht zijn gekomen dat in Nederland an dere regels gelden. „Ik wil hulp krijgen om een goede vader en echtgenoot te kunnen zijn", zei hij. De vrouw van de verdachte stapte op 17 augustus naar de politie. Zij vond het wel welle tjes geweest. Die avond had haar echtgenoot hun 15-jarige zoon in het gezicht gestompt toen hij iets te laat thuiskwam. De Kosovaar sleepte de jongen mee naar zijn slaapkamer en gooide hem op bed. Hij bleef op de jongen inslaan. De moe der probeerde haar zoon te be schermen en kreeg het ook zwaar te verduren. De 18-jarige dochter kreeg een mep in haar gezicht toen ze zich ermee be moeide. Het gezin was bang dat de man zijn zwaard - dat hij in huis bewaarde - zou gebruiken. Iedereen vluchtte de straat op. De oudste dochter had een paar maanden eerder ook al moeten vrezen dat haar vader haar zou toetakelen met een mes. Hij had haar toen alle hoe ken van de kamer laten zien. Dat was nadat hij erachter kwam dat ze een relatie had met een man die zijn goedkeu ring niet kon wegdragen. In de keuken pakte hij een mes. De moeder riep haar dochter toe dat ze moest vluchten. „Het is maar goed dat ze wegging, an ders had ik niet voor mezelf in gestaan", vertelde de verdachte bij de politie. Aanklaagster mr. A. Paulus be twijfelde of de man zich voort aan als een soort modelvader zou gedragen, zoals hij gisteren tijdens de zitting beloofde. Ze kon niet geloven dat dezelfde man die bij de politie nog op schepte over zijn gewelddadig heden nu ineens een vredelie vende vader en echtgenoot zou zijn. Toch hoopte ze dat de the rapie die de man moet gaan volgen het gezin een stapje ver der zou kunnen helpen. De po litierechter vonniste overeen komstig haar eis. De rechter legde ook verplicht reclasse- ringstoezicht op. STELLING Mastering moet rafbaar blijven. JÊCeef uw mening '.leidschdagblad.nl Wat kost in Leiden de grond? Woonhuizen - Sociale huurwoning: eenmalig 12.000 euro - Studentenkamer: 160 euro per kamer - Sociale koopwoning: eenmalig 14.000 euro - Eengezinskoopwoning tot twee euro- ton: 400 euro per vierkante meter - Zelfde, tot 250.000 euro: 450 euro per vierkante meter - Zelfde, tot 300.000 euro: 490 euro per vierkante meter - Eengezinshuurwoning tot 200.000 eu ro: 340 euro per vierkante meter - Zelfde, tot 250.000 euro: 380 euro per vierkante meter - Zelfde, tot 300.000 euro: 420 euro per vierkante meter - Woonwerkwoningen: 200 euro per vierkante meter voor kantoorruimte, 180 euro voor 'ambachtelijke bedrijfs uitoefening' Bedrijfsgrond - Leeuwenhoek: 250 a 270 euro per vier kante meter - Oostvlietpolden 300 k 350 euro per vierkante meter Kantoren - Stationsgebied: 300 350 euro per vier kante meter - Locatie 'Club 70': 350 èi 400 euro per vierkante meter Horeca - Aalmarkt: 1000 a 1200 euro per vier kante meter - Kooiplein: 360 k 400 euro per vierkan te meter - Snippergroen: 150 euro per vierkante meter - Volkstuin in de Merenwijk: 15 euro per vierkante meter per jaar - Non-profitbedrijven: 125 euro per vierkante meter leiden - De SP wil de proef met gratis busvervoer tussen de Bol lenstreek en Den Haag niet be ëindigen, maar juist uitbreiden. De partij wil dat alle trein- en busverbindingen tussen Leiden en Den Haag voortaan gratis zijn. Gedeputeerde Staten heb ben besloten om de proef met de lijnen 88 en 95 per 1 januari te beëindigen. Het aantal pas sagiers is weliswaar verdrievou digd, maar de files op de A44 zijn niet korter geworden. De SP noemt het GS-besluit 'onaanvaardbaar', omdat de gunstige effecten van de proef per 1 januari verloren gaan. On derzoek wijst namelijk uit dat 43 procent van alle nieuwe bus reizigers afhaakt als de busrit- ten weer geld kosten. Met een verlenging en uitbrei ding van de proef wil de SP een goed beeld krijgen van alle oor zaken en gevolgen van gratis openbaar vervoer op het gehele verkeersknelpunt tussen Leiden en Den Haag. Ook de oostelijke busverbinding langs Leiden en de treinverbinding moeten daarin betrokken worden. (advertenties) ie tussen de gemeente en ondernemer Jan Verbaan is lulpunt beland en dreigt nog verder te verslechteren, irtijen waren al geen dikke vrienden, maar nadat Ver- advertentiecampagne tegen Leiden begon, lijkt het Ie kemphanen nooit meer goed te komen. De gemeen- hoogstwaarschijnlijk volgende week het besluit dat neer met Verbaan over diverse bouwgeschillen in de irhandelt. Een lange juridische strijd dreigt, die wel [(verzanden in een dure loopgravenoorlog waarmee iets opschiet. Verbaan verblijft in het buitenland, laat zijn advocaat, Peter Lamme, zijn licht schijnen over is Verbaan eigenlijk met die adverten- waarin hij Lei- stad van vluchtende imers noemt een ontzettend itatie ten aanzien van ndeling van zijn dos- or de gemeente aan ïdslag. Hij voelt zich ieus genomen en in tal gevallen komt de te afspraken niet na. wordt aan het lijntje en en ziet dossier na op een grote stapel ïen. Hij voelt zich t tegengewerkt en dat t dan op een gegeven ipzd lgC, ike dossiers praten w< nsVl geschillen over een ien bouwprojecten, •ningstraat en de iat, aan de Maresin- ord; oeterwoudsesingel, ,rt 'elstegracht, de Ha- Watermolen, 'atermolen, de Oos- sstraat, de Garen- n de Korevaarstraat." i beticht de afdeling en wonen ervan het men in Leiden onmo- maken. Waarom er sprake is van snomenheid bij de aren. Verbaan dient fde bouwplannen in bij de gemeente, maar Leiden komt steeds met aanvullende eisen. Een mooi voorbeeld is de Koolstraat. Daar is een bouwvergunning aange vraagd en afgegeven voor de bouw van 12 appartementen. Begin dit jaar is er een wijzi ging ingediend om op de tweede etage zeven apparte menten in plaats van één te bouwen. Dat is volgens het bestemmingsplan toege staan. Alles is doorgesproken in goed overleg met de afde ling bouwen en wonen. Maar toen wilde verantwoordelijk wethouder Ron Hillebrand maar toestemming geven voor vijf appartementen en was er elke dag bouwcontro- le. Zo kwam er eind juni een broekie van 23 die zei kleine afwijkingen aan de verleende bouwvergunning te constate ren. Hij begon meteen te dreigen met een bouwstop. Daarop werd Verbaan kwaad en schreeuwde die ambte naar nijdig toe dat hij van zijn kop een biljartbal zou maken. De volgende dag was er een bouwstop." En toen „Verbaan heeft meteen na het gesprek zijn excuses aan geboden en handen geschud, maar de bouwstop bleef. Vo rige week was daarover een kort geding waarin de rechter de gemeente van broddel werk betichtte. Toetsing van de welstand moet plaatsvin den op basis van de eisen van de welstand en niet op grond van willekeur. Binnen twee weken moet Leiden van de rechter contact met Ver baan opnemen om rond de tafel te gaan zitten maar tot op heden is er niets ge beurd." Maar ja, uw cliënt is ook niet het gemakkelijkste heerschap. „Hij is inderdaad niet gemak kelijk. Verbaan laat zich de kaas niet van het brood eten maar heeft wel een goed hart. Hij is een man die 't liefst vandaag alles geregeld wil hebben en dat kan nu een maal niet. Aan de andere kant houdt de gemeente hem bij bepaalde projecten al ja ren aan het lijntje en dat ge tuigt niet echt van behoorlijk bestuur. Ook bespeur ik bij een aantal ambtenaren voor ingenomenheid, terwijl ze onkreukbaar horen te zijn." Hoe zijn de contacten met de gemeente de afgelopen maan den verlopen „Moeizaam. Wethouder Hil lebrand, die verantwoordelijk is voor bouwen en wonen, weigert met Verbaan te pra ten. Uiteindelijk hebben Ver baan en ik vorige week, na héél lang aandringen en een dwangbevel van de deur waarder, een gesprek van een half uur gehad met burge meester Lenferink. Dat ge sprek hebben we echt afge dwongen." Hoe verliep dat gesprek „Ik kreeg een beetje de in druk dat de burgemeester het gesprek voerde, omdat hij het moest doen. Hij was dui delijk door zijn ambtenaren ingefluisterd over Verbaan maar het gesprek verliep pro bleemloos en de burger meester zou er nog op terug komen." Hoe nu verder „Ik zit niet op nog meer pro cedures te wachten. Ik ben er een voorstander van om in gesprek te blijven, maar dan moeten er wel op korte ter mijn afspraken worden ge maakt. Het lijkt mij aan te be velen dat de medewerker van bouwen en wonen die het dossier Verbaan beheert van de zaak wordt afgehaald. Bij hem zit te veel wrok. Burge meester Lenferink moet het dossier naar zich toe trekken en bemiddelen. Alleen zo ko men we er misschien uit." Tekst: Eric-Jan Berendsen en Paul de Tombe Foto: Dick Hogewoning r-h SU r-t* SU 3 rt> -* ar su SU Nieuw vanaf 8.999.00. Zonder rijbewijs Huisman Autobedrijf B.V. Willem de Zwijgerlaan 417 2315 AW Leiden Tel: 071-5232300 internet: www.huisman-leiden.nl llAAGhuishoF Leiden, Herenstraat 39, T 5121141Di. t/m za. www.haaghuishof.nl RENOVEREN MET LIEFTINK Voor het renoveren van uw huis neemt u natuurlijk de beste materialen. Bij Lieftink kiest u o.a. uit ramen van topkwaliteit in aluminium of kunststof. Onderhoudsarm, goed isolerend, perfect sluitend, minder inbraakgevoelig, uiterst duurzaam en met KOMO-keur. Welkom in de showroom. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel 0172 46 96 70 - www.lieftink.nl 0pemngstt|den showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16 30 ui zaterdag van 10.00 tot 16 30 uur Doe net als Artis de Partis. Kom naar Artis. www.artis.nl De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidscli Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! 0Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang 4 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal automatisch (€56.20) per acceptgiro (€56.70) Naam:M C3V Adres: i Postcode /Plaats Telefoon:(l.v.m. bezorgcontrole) Geboortedatum J e mailadres: j Bank/girorekeningnummer* I Handtekening: I Uitsluitend bi) automatische Incasso Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leldsch Dagblad. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 -1711 E mail: lezersservice<?hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl j Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 I Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: in de colofon van de krant vindt u nadere Informatie Mijn wereld, mijn krant. LeidschO Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13