oskee en ol weer 1 aanslag NOG 3 DAGEN! FEBD Amsterdammer komt om bij brand houseparty Minister Donner: 'Godslasteraars voor de rechter' Wilders naar twintig zetels ACTIEWEEK 50 €urocent fvan geweld houdt aan Italianen woedend over belastingheffing op sms-bericht maandag 15 NOVEMBER 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 (advertentie) De Jong's Autobedrijven Kon. Julianalaan 1 2224 EW Katwijk 071 - 402 85 54 Kennedy laan 118 2324 EZ Leiden 071 -579 69 69 Arnoudstraat 22 2182 DZ Hillegom 0252 - 51 82 53 www.dejongsautobedrijven.nl Citroen Dichterbij dan u dankt! 8 amsterdam/anp - De eenmans fractie van Tweede-Kamerlid Wilders haalt, als er nu verkie zingen zouden zijn, twintig ze tels in de Tweede Kamer. Dat blijkt uit een peiling die Mauri ce de Hond afgelopen week hield onder ruim 2000 kiezers. De Groep Wilders stijgt in de peiling van achttien naar twin tig zetels. Volgens De Hond is de winst vooral te danken aan het feit dat de LPF bijna geen kiezers meer heeft overgehou den. De Lijst Pim Fortuyn zakt van de huidige acht zetels naar nul. In het onderzoek geeft 70 pro cent van de LPF-kiezers aan nu op de Groep Wilders te zullen stemmen. De WD daalt naar zestien ze tels, tegenover 27 in de huidige Tweede Kamer. Bijna 30 pro cent van de WD-stemmers zegt nu op Wilders te zullen stem men. De PvdA stijgt van 42 naar 56, de SP van de huidige acht zetels naar dertien en de Christen- Unie stijgt met een winst van twee, naar vijf zetels. (advertentie) saar met Leidsch Dagblad r superkorting op én of beide J «iftuwe seivies en nieuwe seiv onderdelen toegevoej april de nison Bros. serviezen! I 2005 kunt u bij Leidsch 1 i of belde Johnson Bros. merken van de Wedgwood Group. de tegel uit deze krant of kijk op .leidschdagblad.nl voor de spelregels en lees hoe u uw tafel a een nieuw servies dekt. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch ÖDagblad COMMENTAAR GODSLASTERING heid is de keerzijde beid van meningsui- etsen van gelovigen lienstige beleving, n van gekleurde me- verketteren van t een andere seksue- eid; het levert zelden de gesprekken op. ergerlijk gebrek aan ik is, het is een illusie nationale 1 ek via de alt uit te I minister vat 'sma- fodslaste- moet worden be ien voorbeeld van illu- kees zaterdag in een 8ng over de nationale Éde religieus geïnspi- pord op Van Gogh op pruik geraakte wetsar- smadelijke godslaste raar stelt De bewinds- fde zich - terecht - aan five wijze beledigen van Irleefde overtuigingen. *ke baas, premier Bal- |was minder concreet, Iwel dat de keerzijde p meningsuiting is dat Boeten „realiseren dat Iden ook wonden kun- Als oproep om eens goed na te denken of elke mening wel de moeite van het uiten waard is, hebben de bewindslieden gelijk. Al was het dapperder geweest wanneer ze openlijk hadden op geroepen ook enig respect te to nen voor de islamitische God. Maar daar houdt hun gelijk dan ook op. De overheid is geen ze denmeester, zelfs niet in tijden van een verloederend publiek debat De wet stelt een reeks beper kingen aan de vrije me ningsuiting, zoals het verbod op belediging. Wie zich gegriefd voelt, moet naar de rechter stappen. Al geeft die in de praktijk vaak de vrije meningsuiting voor rang. Zo ging de Rotterdamse imam El-Moumni, die homo seksualiteit 'een besmettelijke ziekte' noemde, uiteindelijk vrij uit Detail: een Kamermeerder heid wilde de man het liefst het land uitzetten. Opruiing, aanzetten tot haat, discriminatie en geweld zijn eveneens strafbaar en worden in de praktijk wel vervolgd. Het verschil is essentieel: opvattin gen zijn vrij, maar de daden tel len. Dat geldt ook voor politiek QQ SPEURDERS Plaats een speurderadvertentie in uw dagblad, mail naar speurder@hdc.nl Tel.: (072) 519 6868 Fax (072) 519 6869 SATÉKROKET gebakken of ongebakken Geldig van ma 15 t/m zon 21 november di~fydwfté7..! Dagblad Leidsch Willem van Oranje en Drees zitten Fortuyn op de hielen - Er lijkt nog geen -men aan de golf van na de moord bijna -n geleden op Theo Een school en moskee afgelopen weekeinde n aanslagen. Ook -d dat de twee opge- urverdachten pian- n om de Kamerleden - Hirsi Ali te vermoor- ee in Helden ging za- vlammen op. Nie- "e gewond, n gebouw kan als ver- rden beschouwd. De ting is extra wrang, erdag voor veel mos suikerfeest is begon- e vastenmaand rama- aakte het openbaar bekend dat de brand ijnlijk is aangesto- locatie van het Em- (vmbo) aan de Pass- Heerlen woedde za nd een korte brand, iden twee molotov- n klaslokaal in. Ie politie ging het vuur it. De schade bleef be- een zwart geblakercflo- ïolitie houdt rekening verband met de aan- Biol vei slagen die de laatste tijd op meer plaatsen worden ge pleegd. Zaterdag werd bekend dat de twee verdachten van ter reur die woensdag werden aan gehouden in het Haagse Laak kwartier, plannen maakten om de Tweede-Kamerleden Hirsi Ali en Wilders te vermoorden. In een reactie daarop liet de Turkse sociaal-religieuze bewe ging Milli Görüs te vrezen voor meer aanslagen op moskeeën. Op verzoek van een Eindho- vens gemeenteraadslid bezocht premier Balkenende gisteren de Fatih-moskee in Eindhoven. Tijdens de viering van het sui kerfeest riep Balkenende de moskeebezoekers op vooral in gesprek te blijven met alle be volkingsgroepen in Nederland. Een week geleden was een isla mitische school in de grootste stad van Noord-Brabant het doelwit van een aanslag. In een terugblik op de onrustige dagen na de moord op Theo van Gogh had de premier een dag eerder de Nederlanders opgeroepen tot een verantwoord omgaan met de vrijheid van meningsui ting. Pagina Binnenland: Golf aanslagen sinds dood Van Gogh i8de-eeuws dansen in het Leidse Volkshuis Panden aan Kort Rapenburg wijken voor Rijn Gouwe Lijn Verdonkschot dreigt met maatregelen bij Rijnsburgse Boys Veel CJ bewolking Toyota Prius 'Auto van 2005' Amsterdam - De Toyota Prius is 'Auto van het Jaar 2005' gewor den. De 58 juryleden uit 22 Eu ropese landen gaven de Prius in totaal 406 punten, vooral van wege zijn vooruitstrevende techniek. Daarmee had de Toy ota een overweldigende voor sprong op de Citroen C4 met 267 punten en de Ford Focus met 228 punten. Nummer vier werd de Opel Astra, gevolgd door de Renault Modus, de Peugeot 407 op zes en de BMW 1-serie op zeven, met slechts 83 punten. Pagina Economie Vrouw gegijzeld door ex-lid bende venlo - Een 52-jarige vrouw uit Venlo heeft bij de politie aangif te gedaan van gijzeling door een ex-lid van de Bende van Venlo. De vrouw is de moeder van de tot levenslang veroor deelde leider van de voormalige bende. Een oud-bendelid zou haar in haar woning onder be dreiging met een pistool vier uur lang hebben gegijzeld. Daaraan zou een einde zijn ge komen nadat zij een verklaring had getekend waarin de bedrei ger werd vrijgepleit van lid maatschap van de bende. Ambassadeur verlaat Ivoorkust den haag - Nederland heeft zijn ambassade in Ivoorkust uit veiligheidsoverwegingen geslo ten. Het personeel is uitgewe ken naar Ghana. De verwach ting is dat ze een dezer dagen doorvliegen naar Nederland. Vooral buitenlanders zijn doel wit van bedreigingen in het land, waar een burgeroorlog dreigt tussen rebellen en het re geringsleger. In totaal hebben al 5000 buitenlanders het land verlaten sinds het vliegveld in Abidjan donderdag na vijf da gen weer openging. Pagina Buitenland (advertentie) Grote rookwolken zorgden ervoor dat de brand in een loods in Amsterdam gistermorgen tot in de verre omtrek was te zien. Foto: ANP/Olaf Kraak amsterdam/anp - Minister Verdonk (integratie) keert zich tegen het plan van haar CDA-collega Donner om de wetsartikelen die godslastering strafbaar stellen 'af te stoffen'. De minister van justitie wil met zijn voorstel vooral de moslimgemeenschap in Nederland beschermen tegen al te harde aanvallen op hun geloof. Verdonk wees er gisteren in het televisieprogramma Buitenhof op, dat er „ook grenzen zijn aan homohaat en het achterstel len van vrouwen". PvdA-Tweede-Kamerlid Wolfsen vindt het terecht dat Donner op wetsartikelen tegen smalende godslastering heeft gewezen. Hij noemt de kritiek hierop van Verdonk 'weinig con structief. In het debat in de Tweede Kamer over radi calisme en geweld is aan de orde geweest dat in het verleden weinig is opgetreden tegen discriminatie en belediging. Volgens Wolfsen vraagt de minister zich nu terecht af of men ook niet te voorzichtig was bij het op treden tegen smalende godslastering. LPF-KamerÜd Eerdmans vindt dat Donner de vrijheid van menings uiting geen dienst heeft bewezen door erop te wijzen dat smadelijke godslastering strafbaar is. Hij wil de kwestie morgen aan de orde stellen tijdens het vragen uurtje in de Tweede Kamer. Verwijzend naar de kritiek van Verdonk benadrukt Eerdmans dat het kabinet met één mond behoort te spreken. Hij denkt dat de uitla tingen van Donner ertoe kunnen leiden dat opiniema kers zich gemuilkorfd voelen. D66 is het niet met minister Donner eens dat wetsarti kelen over godslastering weer toegepast moeten wor den. De partij wil die juist schrappen. Tweede-Kamer lid Van der Laan vindt dat de CDA-bewindsman de on zekerheid over wat men wel en niet mag zeggen heeft vergroot. Volgens Van der Laan zijn er voldoende be perkingen aan de vrijheid van meningsuiting, zoals het verbod op discriminatie en het verbod tot aanzetten van haat of geweld. Cabaretier Hans Teeuwen, een vriend van Theo van Gogh, is woedend over het voor stel van Donner. Hij vindt het 'bijna een knieval' voor Mohammed B., de moordenaar van Van Gogh. Teeuwen is met andere cabaretiers en Van Goghs productiebedrijf Column een actie begonnen om het plan van tafel te krijgen. Teeu wen: „Je kunt geen beperkingen stellen aan de vrijheid van meningsuiting, want dan is het einde zoek." Pagina Binnenland 'Signaal geven dat niet alles zomaar kan' rome/anp - Italianen hebben woedend gereageerd op het plan om belasting op sms'jes te heffen. Een heffing van nog geen cent per bericht zou de staatskas met honderden miljoenen eu ro's kunnen spekken. De Italianen verstuurden vorig jaar 27 miljard berichtjes via de mobiele telefoon. Met gemiddeld 10.000 sms'jes per seconde zijn de Italianen internationaal koploper, meld de de Britse omroep BBC giste ren. Het belastingplan kwam on langs op tafel om het forse be grotingstekort van de conserva tieve regering-Berlusconi te verkleinen. Maar uitgerekend minister Gaspani van commu nicatie plaatste al het eerste vraagteken bij het voorstel: „We kunnen beter proberen belas ting te heffen over elk woord van een politicus", aldus de be windsman. Zes bezoekers naar ziekenhuis met brandwonden en ademhalingsmoeilijkheden Amsterdam/gpd-anp - Een illegale hou separty in Amsterdam-Oost is gisteroch tend uitgelopen op een drama. Om acht uur 's ochtends ontstond brand in het gekraakte bedrijfspand, vermoedelijk door kortsluiting. Het vuur greep snel om zich heen. Een 27-jarige Amsterdammer kwam om het leven, zes andere bezoekers werden met ademha lingsproblemen en brandwonden in het ziekenhuis opgenomen. Op het feest waren bij het uitbreken van de brand naar schatting nog enkele hon derden bezoekers. Het precieze aantal is niet bekend. De organisatie hield niet bij hoeveel bezoekers binnen waren; voor het feest was geen vergunning verleend. De 30-jarige organisator is opgepakt. Volgens ooggetuigen ontstond na de eerste vlammen paniek onder de feest gangers. Alle bezoekers wilden door de zelfde deur naar buiten. Sommigen pro beerden hun fiets mee te nemen en hin derden daarmee anderen die weg pro beerden te komen. Een aantal mensen sprong door de ruiten naar buiten. De loods waar het feest gegeven werd, is onderdeel van een groot gebouw aan de Wenckebachweg, vlakbij de Bijlmerba jes. In het pand zitten enkele bedrijven en filmstudio's. In de loods, Duiven- drechtstaete geheten, woonde een tien tal krakers. Ze hadden bungalowtenten en caravans in de loods neergezet. De schade is volgens de eigenaren zeer groot. Twee jaar geleden werd het deel waar de brand ontstond gekraakt. De eigenaar, omroepbedrijf NOB, probeerde de kra kers er met een civiele procedure uit te krijgen, maar vooralsnog zonder succes. De krakers organiseerden regelmatig il legale feesten. In juli dit jaar rolde de politie een feest op, daama was het een paar maanden rustig. In de zomer von den volgens een vrouw die in het pand logeerde, zelfs elk weekeinde party's plaats. De eigenaar zou hiervan bij de politie aangifte hebben gedaan, maar daar is volgens de omwonenden nooit wat mee gedaan. Een buurman die bovenin het aangren zende pand woonde, had nadat het vuur ontstond een paar seconden om naar buiten te komen. „Als ik langer had ge wacht was ik er niet meer uitgekomen", zei hij. Het kostte de brandweer enkele uren om het vuur onder controle te krijgen. Het dak van het gebouw stortte in. Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antw.nr 127, 1800 VB Alkmaar Gratis tel. 0800 -1711 Email: lezersservice@hdc.nl of surf naar www. leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens; in de colofon van de krant vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Peter de Vries Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere octaend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geeh 0,41 per dag! Naam: DM V Adres Postcode/Plaats Telefoon: (i v.m bezorgcontrole) Geboortedatum e-mailadres:

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1