eel valse cheques via internet Verboden bezoek FNV-topman De Waal aan Corus Erepenning voor Leidse helden n iden: liever Uiers dan eekromans ;enlandse oplichters slaan op populaire veilingsites toe met nieuwe truc Wietteelt in oud pand Ter Aarse keukengigant at*S 'Mooier gebaar dan een flesje korenwijn' Overleg bonden en kabinet begint weer met ruzie i woensdag 27 OKTOBER 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad @0 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurdersthdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 y; Zoektocht naar Doorwerth-spoken blijkt een grap Leiden en omgeving heeft zijn buik vol van Bush Canadese band Saga wil luisteraars aan het denken zetten 'Opa' Wim Driessen geeft Leidse voetballers looples Veel zon ag/gpd - Verkopers op het inter- |eSiot gen steeds meer te maken met andse oplichters die hun aankoop Ise cheques betalen. Volgens de zijn zeker enkele honderden aan- van auto's, boten en computers ild voor duizenden euro's het jegaan. In postzendingen heeft ane al een groot aantal valse che- nderschept. ichters komen vooral uit Nigeria lere West-Afrikaanse landen. Van .n tin achter hun computer benaderen ze hun potentiële slachtoffers via populaire vei lingsites als marktplaats en ebay. Voor de aankoop sturen ze een cheque met een veel te hoog bedrag. De ontvan ger wordt gevraagd het teveel terug te boeken of over te maken aan een trans porteur die eveneens in het complot zit. Later blijkt dat de cheques vals zijn. Maar dan heeft de ontvanger vaak de overwaarde al overgeboekt naar de op lichter of zijn handlangers. De cheques worden vermoedelijk ver vaardigd in drukkerijen in Afrika en met duizenden tegelijk per post naar poten tiële slachtoffers in het buitenland ge stuurd. De inning van de cheques ge beurt door cellen over de hele wereld, aldus de politie. „Dat maakt een effectieve bestrijding enorm lastig," zegt Cees Schep van het Korps Landelijke Politiediensten, die een duidelijke toename signaleert van valse cheques. Op de websites van de Kamers van Koophandel staat een waar schuwing. Veel nietsvermoedende mensen gaan in zee met de oplichters, omdat ze het geld aanvankelijk op hun rekening krijgen bijgeschreven. De oplichters gebruiken daarvoor cheques 'onder voorbehoud'. De bank stort het geld alvast, maar zo dra de cheque ongedekt of vals blijkt, wordt het bedrag weer afgeboekt. De buit van de criminelen verdwijnt spoorloos. Ze gebruiken steeds nieuwe rekeningen, die snel worden leegge haald en opgeheven. Ook laten ze zich betalen met 'money-transfers', waarbij ze de buit in het buitenland anoniem met een code ophalen bij bank of post kantoor. door Nancy Ubert regio - In Ter Aar, in het voor malige hoofdkantoor van de failliete keukengigant Hans Ver kerk, heeft de politie Hollands Midden gistermorgen een enorm wietbedrijf ontdekt. De hennepboeren hebben de rijke oogst van deze kwekerij kortge leden binnengehaald. Verderop in het dorp, aan de Westkanaal- weg, ontmantelde de politie een kleinere plantage waar nog wietplanten groeiden. Een der de inval, in Alphen aan den Rijn, leverde wel aanwijzingen, maar geen planten, lampen of ander materiaal op. Medewer kers van Nuon stelden vast dat voor de belichting van de wie- takkers in een verbouwde op slagplaats achter een woonhuis aan de Westkanaalweg in Ter Aar illegaal stroom is afgetapt. Het elektriciteitsbedrijf heeft, zo is de ruwe schatting, voor 22.000 euro schade geleden. Of in het kantoor- en opslagpand aan de Hoekse Aarkade ook ille gaal stroom is verbruikt, weet het energiebedrijf nog niet. Pagina R3: 'Wie leeft van wiet, verbouwt nooit op één plek' i/leiderdorp - Thrillers en in de Leidse open- jibliotheek het meeste eend. Baantjer is het lairst in Leiden, gevolgd 4 spannende boeken van htpaar Nicci French. 1 Vinci Code van Dan n staat op drie, gevolgd de Masterclass Italiaans 1. De 'top acht' van dit jgU estaat verder uit thril- n romans van Carol ds en Danielle Steele, jstje van de Leidse bi- ieek is heel anders dan jtien van populairste in in Leiderdorp en jk. Daarop prijken i streekromans. Het rdorpse lijstje, geba- op uitleencijfers van itste drie jaar, wordt voerd door het boek >eths dochter, van Ma- e Fredriksson. Daarna n acht streekromans lederlandse schrijfsters, n boek van de Britse munde Pilcher. Ook in twijkse toptien (met uigegevens van de afge- i vier jaar) staan veel lomans. Het popu- is 'Anders dan wij den- 'anTrudi Blom. stjes werden opge- d naar aanleiding van icht van uitgevers, die week stelden dat de itheken vooral populai- eken inkopen, en dat er s minder ruimte is voor letere boek'. De Leidse itheek wil niet 'laagd- ïliger' worden, maar n 'scherpe collectie' lere activiteiten voor- dat het aantal bezoe- 'erder daalt. ia R2: bibliotheek cultuurhuis Dioxine gevonden in melk Lelystad den haag - Een melkveebedrijf in Lelystad is onlangs stilgelegd omdat de melk vervuild bleek te zijn met een onaanvaardbaar hoge concentratie van het gifti ge dioxine. De Voedsel- en Wa renautoriteit (VWA) onderzoekt de oorzaak en richt zich daarbij op het veevoer. Als dat inder daad de bron is, ligt het voor de hand dat veel meer melk be smet is geraakt. De VWA gaat vooralsnog uit van een geïso leerd geval. Er zijn ook geen an dere bedrijven uit voorzorg ge sloten. Dioxine is zeer schade lijk voor de gezondheid. Pagina Binnenland 1 Politie had kapers 9-11 bijna gepakt Bij zijn 'verboden bezoek' aan Corus steekt FNV-voorman Lodewijk de Waal werknemers van de koudbandwalserij (foto links) een hart onder de riem. Ook haalt hij uit naar het kabinet (foto rechts). Foto's: United Photos De Boer/Marco de Swart en ANP/Toussaint Kluiters door Pieter van Hove ijmuiden - Hoe hij er gekomen is? Niemand die het weet. Of wil zeggen. ,,Ga er maar van uit dat vele wegen naar het Corus-terrein leiden", glim lacht FNV-topman Lodewijk de Waal deze dins dag geheimzinnig. Belangrijkste is dat hij er is - een dag voor de grote staking. Met snelle pas loopt de vakbondsman via een bedrijfshal van de afdeling Verpakkingsstaal naar de kantine. Nog net weet hij een triomfantelijk handgebaar te onderdrukken. Want het is hem gelukt. Op verboden terrein mag hij de werknemers van het staalconcern tekst en uitleg geven over de nood zaak van de staking. En over de twijfelachtige rol die de ondernemers volgens De Waal in het con flict tussen bonden en kabinet spelen. Dezelfde werkgevers die het kabinetsbeleid zouden dicte ren. Maar in zo'n openlijke stellingname op het Corus-terrein, daar had het staalbedrijf weinig trek in. Toen het bedrijf op de FNV-website dan ook las dat De Waal dinsdag wilde langskomen, stuurde het in allerijl een brief naar de bonden. „Wij staan niet toe dat binnen onze poorten opgeroe pen wordt tot staking en daarmee schade wordt toegebracht aan het bedrijf', staat daarin zwart op wit. Om ongewenst bezoek te kunnen tegen houden is de controle bij de Corus-poorten ver scherpt. Dus moet De Waal maar op een andere manier worden binnengesmokkeld. De illegale operatie loopt goed af. En ook de bij het actiecentrum verzamelde journalisten komen uiteindelijk op de plaats van bestemming. Een enkeling moet de stramme ledematen strekken na een oncomfor tabele autorit in een kofferbak. Minder verging het FNV-bestuurder J. Duynhoven. Hem werd de toegang tot Corus ontzegd. Zijn pasje, dat auto matisch toegang verschaft tot de staalgigant, is door het hoofd van de beveiliging geblokkeerd. De bestuurder moet onmiddellijk het terrein ver laten omdat hij 'Lodewijk de Waal naar binnen zou hebben gesmokkeld'. (advertenties) COMMENTAAR Kijk voor meer informatie op www.leidschdagblad.nl WIJKZUSTER j nieuwe generatie heeft de de vorige te ontkennen, euw is zet zich per defini- egen wat oud heet. Dit ge- conflict zorgt voor maat- ^Aelijke dynamiek, maar ^Bgelijk ook tot het verlies ^®ardevolle zaken. Dit ver- '1 laat zich vaak het 1st zien in de politieke are- pjjjdere volgende generatie I heeft de neiging nieuwe te zoeken, waarbij wordt 1 aan plossingen. de conducteur tram. Die oude moest verdwij- en bij de ver- ijking van de ïoraal van de jaren zestig linaliteit werd afgeschaft, it en controle stonden aan bevoogding en daar- Iadden de babyboomers it een broertje dood. Het vervolgens een tijdje eer ge generatie ontdekte dat controle het openbaar werd geteisterd door ir- zwartrijders en opdrin- criminelen. Inmiddels is ducteur al weer geruime 1de ontwikkeling is ook e nemen in de gezond- da heidszorg. Nederland had lang een goed functionerend sys teem, waarin de huisarts, de vroedvrouw en de wijkzuster de vertrouwde bakens waren voor een adequate hulpverlening aan huis. Een sterke professionalise ring van de zorg leidde ertoe dat die ouderwetse hulpverleners van dichtbij terrein verloren aan klinische deskundigen op af stand. De wijkverpleegkundige heette later te duur en de huis arts raakte gelijktijdig overbelast. Een voorstel van de PvdA in de Tweede Ka mer voor terugkeer van de wijkzuster geeft aan dat ook hier de wal het schip heeft gekeerd. In een ver grijzende samenleving is een deskundige die ouderen thuis hulp op maat kan bieden een lo gische oplossing. De wijkver pleegkundige werkt per definitie zonder wachtlijst, werkt boven dien preventief en is in een kille samenleving ook nog eens een menselijke verschijning. Wie zou die stevige verschijning in witte outfit met opgestroopte mouwen niet graag terug zien keren. Kees van der Malen Voortaan komt onze service naar u toe. Daarom is er nu de Nuon Servicebus waar u terecht kunt met al uw vragen over gas en stroom. Meer weten? Ga naar www.nuon.nl N leiden - Leidse helden worden voortaan geëerd met een on derscheiding. Dat hebben bur gemeester en wethouders be sloten. Wie in de toekomst een drenkeling uit de Leidse wate ren vist of een overval verijdelt, krijgt uit handen van de burge meester een zilveren penning met inscriptie. De penning is niet speciaal voor dit doel ontworpen. „Hij bestaat al een tijdje", zegt wet houder Geertsema, „maar werd alleen bij feestelijkheden uitge reikt. Het is een soort herden kingspenning. Maar omdat wij als gemeente eigenlijk geen en kele onderscheiding hadden voor lokale helden, hebben we besloten deze penning ook daarvoor te gebruiken." Het idee voor een gemeentelij ke onderscheiding als blijk van waardering voor lokale helden is volgens Geertsema een ge volg van heldhaftig gedrag van twee jaar terug. Toen reed er ie mand met een gestolen auto door het hek van de Blauw- poortsbrug het water in. De chauffeur bracht zichzelf in vei ligheid, maar het gerucht ging dat er nog iemand in die auto zou zitten. De Leidse onderne mers Sjaak Veringa en Peter La- bruyere, die toevallig getuigen waren van het ongeval, aarzel den geen moment en sprongen het water in. Ze doken naar de auto, sloegen de ruitjes in en speurden de bodem af. Het ge rucht bleek uiteindelijk niet te kloppen. Geertsema: „Maar dat was wel een heldenactie. En we hadden als gemeente niets om dat dui delijk te maken. We kunnen wel elke keer een flesje korenwijn uitdelen aan mensen die iets nobels doen, maar een zilveren penning vinden we toch een mooier gebaar." hamburg - Een restauranthou der uit Hamburg heeft gisteren tegenover een Duitse rechtbank verklaard dat hij de mannen die later de aanslagen op 11 sep tember 2001 pleegden, hoorde praten over hun plannen. Hij zou de politie hebben gebeld, maar die kwam net te laat om de mannen op te pakken. De man getuigde in de heropende zaak tegen de Marokkaan Mou- nir al-Motassadeq. Die zou be trokken zijn geweest bij de planning van de aanslagen in Amerika. Eerder was hij vrijge sproken. Liberalen EP tegen Buttiglioni straatsburg - Het is hoogst onzeker dat het Europees Parle ment (EP) vandaag zijn zegen zal geven aan de nieuwe Euro pese Commissie van de Portu gese commissievoorzitter Ba- rosso. Gisteravond zag het er naar uit dat tweederde van de liberale fractie in het parlement - die tijdens de stemming de doorslag moet geven - tegen de commissie zal stemmen, omdat de omstreden Italiaanse kandi daat-commissaris Buttiglioni niet van de post Justitie is afge haald. Buttiglioni is omstreden vanwege zijn opvattingen over homoseksualiteit en de positie van vrouwen. Pagina Buitenland Drugsalarm in Bunschoten bunschoten - Drugs bedreigen kinderen van de basisschool leeftijd in Bunschoten-Spaken burg. Dat stelt de Christenunie, de grootste partij in het dorp. „Er worden al geluiden ge hoord van jongeren van negen en tien jaar die gebruiken. Om het tij te keren, roept de partij op de drugsproblematiek aan de kaak te stellen. Vier moeders van drugsverslaafden hebben een Bunschoter variant van de Moedige Moeders in Volendam opgericht. Ook zij eisen erken ning van het drugsprobleem in het dorp.Bunschoten-Spaken- burg heeft te maken met bo vengemiddeld gebruik van harddrugs. den haag/gpd - Het hervatte overleg tussen kabinet, bonden en werkgevers om het conflict over vut en prepensioen te sus sen, is gisteren meteen weer met ruzie begonnen. Kort nadat onderhandelaars van alle partijen bijeen kwamen om te praten over de geschillen, verliet vice-voorzitter Agnes Jongerius van de FNV woedend de vergadering. Later op de dag werd het over leg wel voortgezet, maar het in cident eerder op de dag deed de sfeer 'bepaald niet goed', al dus betrokkenen. Jongerius was vooral woest over het feit dat de pers aanwezig was bij de bijeenkomst in het SER-gebouw in Den Haag. Volgens haar duidde het klaar blijkelijke lekken van het als vertrouwelijk bedoelde gesprek erop dat één van betrokken partijen het bij voorbaat wilde laten mislukken. Publiciteit zet de toch al verhit te gemoederen alleen maar ver der onder druk: geen van de partijen wil worden afgeschil derd als degene die moet inbin den. In het weekeinde hadden mi nister-president Balkenende, vice-premier Zalm en minister De Geus (sociale zaken) met el kaar overlegd over de mogelijk ontstane ruimte in het conflict met de vakbeweging na de ver kenning van CDA-staatssecre taris Van der Knaap. Daarna volgde een uitnodiging aan de top van de vakbeweging om weer met elkaar om de tafel te gaan zitten. Vervolgens zijn specialisten van vakbeweging en werkgeversor ganisaties en ambtenaren van het ministerie met elkaar om de tafel gaan zitten voor zogeheten 'technisch vooroverleg'. Het kabinet heeft aangegeven dat het water bij de wijn wil doen in het conflict over de plannen voor vut/prepensioen en WAO. Minister Zalm van financiën heeft daarvoor 'smeergeld' in zijn binnenzak van zo'n hon derd miljoen euro, bevestigen bronnen rond het kabinet. Dat geld kan gebruikt worden om de plannen te versoepelen. Hoe ver de betrokken ministers daarbij willen gaan, is echter onduidelijk. Pagina Economie: Chaos regeert in maatschappelijk conflict De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor €d 75 BI Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam: DM DV Postcode/Plaats. Geboortedatum: e-mailadres: Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antw nr. 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel. 0800 - 1711 E-mail lezersservicei^hdc nl of surf naar www leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Kft Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1